2. mesaj sevgili Mustafa abiYüklə 224.16 Kb.
səhifə1/3
tarix18.05.2018
ölçüsü224.16 Kb.
  1   2   3

2. MESAJ


Sevgili Mustafa abi,

Malumunuz geçtiğimiz haftasonu size derginin büyük bir kısmını iletmiştim. Şimdi ise yeni birtakım haberler daha gönderiyorum. YENİ EKLENEN HABERLERİ KIRMIZI RENKLE GÖREBİLİRSİNİZ. Son olarak eklenecek 2 haber ve gelecek 1 röportajla daha dergi son halini alacaktır. Yanısıra fotoğrafların kaliteli halleri size mail ile baro tarafından iletilecektir. Bu andan sonra tasarımı sizden bekleyeceğiz. Bunun haftasonuna kadar olması bizleri mutlu edecektir.


Saygılarımla


GÖKHAN BAYRAM

0543 772 61 56


KAZDAĞLARI İÇİN BÜYÜK BULUŞMA


Türkiye Barolar Birliği ve Çanakkale Barosu işbirliğinde, 13-14 Nisan 2013 taarihlerinde “Kazdağları ve Siyanürlü Altın Madenciliği” konulu bir panel düzenlendi. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar, Birlik Başkan Yardımcısı Av. Berra Besler, Birlik Genel Sekreteri Av. Cengiz Tuğral ile çok sayıda Baro Başkanı ve yöneticisi, bürokratlar, siyasetçiler, biliminsanları, çevre örgütleri ve vatandaşlar katıldı. Program TBB Başkanı Av. Vedat Ahsen Coşar ve Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın konuşmalarıyla başladı. Düzenlenen 3 oturumda konuya ilişkin uzmanlar bilgilerini paylaştı. Yoğun ilginin gözlemlendiği programın sonunda sonuç bildirgesi yayınlandı. Düzenlenen organizasyon 14 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirilen Kazdağları ve yöresindeki sondaj faaliyetleri gezisi ile noktalandı.Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan

KAZDAĞLARI, ENKAZ DAĞLARINA DÖNÜŞTÜRÜLMESİN”

Türkiye Barolar Birliği ve Çanakkale Barosu Başkanlığı işbirliğinde “Kazdağları ve Siyanürlü Altın Madenciliği” programı düzenlendi. Programın açılış konuşmasını Çanakkale Baro Başkanımız Av. Bülent Şarlan yaptı. Baro Başkanımız konuşmasında yörenin değerlerine ve önemine dikkat çekti. Afrika atasözleriyle, avukatların karakteristik özellikleriyle Kazdağlarına dikkat çeken Baro Başkanımız Av. Bülent Şarlan, bölgeye duyarlılığın artmasını istedi. İşte o konuşmanın tam metni.

Konuşmanın Tam Metni

 

Doğaya, doğanlara ve doğacaklara karşı kendini borçlu hissederek, Türkiye barolar birliği ve Çanakkale barosu tarafından ortaklaşa düzenlenen “Kazdağları ve siyanürlü altın madenciliği” konulu etkinliğimize katılan sizleri; Çanakkale barosu adına, yönetim kurulu ve çevre komisyonu üyesi arkadaşlarım adına, kendi adıma sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Etkinliğimize hepiniz hoş geldiniz. 

Değerli katılımcılar,


Bir Afrika atasözünde şöyle der:Afrika’da her sabah bir ceylan uyanır, en hızlı aslandan daha hızlı koşması gerektiğini; yoksa öleceğini bilir. Afrika’da her sabah bir aslan uyanır, en yavaş ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini yoksa aç kalacağını bilir. Aslan ya da ceylan olmanızın bir önemi yoktur.Yeter ki güneş doğduğunda koşmak zorunda olduğunuzu bilin. Biz avukatlar, ceylan güzelliğindeki Kazdağları’nın hayatta kalması için aslan gibi mücadele edeceğiz.

  

 Değerli katılımcılar,

Değil Kazdağları’nın zarar görmesi, içindeki bir dalın bile kırılmasına avukatlar olarak tahammülümüz yoktur. Etkinliğimizin afişine dikkatinizi çekerim. Orada topuğuna ok saplanmış bir görüntü vardır. Troia savaşlarının en önemli figürlerinden olan aşil, topuğundan ok ile vurulmuştur. Vücudumuzda hiç esnemeyen, en güçlü bağ ayağımızdaki aşil bağıdır.  İşte Kazdağları’na olan hassasiyetimiz;aşil bağları gibi, oynatılamaz, esnetilemez, eğilemez, bükülemez.

 

Değerli katılımcılar,

Biz avukatlar,  “tabiata saygı, aklın vicdanıdır” diyen, Ankara’da bir iğde ağacı kesildiği için gözyaşları döken, Yalova’da bir çınar ağacı kesilmesin diye köşkü yerinden yürüten, ulu önder Atatürk’ten ilhamını alan bir mesleğin mensuplarıyız.
Biz avukatlar, hakkı savunan, hakkı arayan bir mesleğin mensubu olarak; siyanürlü altın madenciliğinin, insan haklarının ve çevre hakkının ihlali olduğunu söylüyoruz, su kaynaklarının temizliği hakkının yok edildiğini ifade ediyoruz, gıda güvenliği hakkının tehdit edildiğini vurguluyoruz, gücün değil, hakkın peşinde koşuyoruz.
Değerli katılımcılar,

Olmak ya da olmamakla sınanan Kazdağları bugün; Türkiye’nin en kesintisiz, en geniş doğal yaşam alanıdır. Eşsiz ormanlarıyla, endemik türleriyle, oksijeniyle; Türkiye’de birincidir. Tarihsel, kültürel, ekolojik ve toplumsal mirasıyla bir mücevher, bir incidir. Dünyamızın en önemli ekosistemlerinden biridir. Daha nice değerlere rağmen, birçok maden firması, toprağın altına, topraktaki altına göz dikmiş durumdadır. Adeta toprağın altını üstüne getirmek istemektedirler.
Tonlarca siyanürün, Kazdağları’nın damarlarına şırınga edilmesi; yeraltı ve yerüstü sularının kirlenmesidir.İnsanların hastalanmasıdır.Toplu olarak hayvanların ölmesi, ağaçların katledilmesidir. Bin pınarlı İda’dan yaklaşık 2,5 milyon insanın içme-kullanma suyununkaybedilmesidir. Toprak ve havanın mahvolmasıdır. Zehirin, hava ve suyla denizlere taşınmasıdır. Açılan ölüm çukurlarıyla Kazdağları’nın kevgire çevrilmesi,

Kaz dağlarının enkaz dağlarına dönüştürülmesidir. Avrupa birliği ülkelerinde yasaklanan siyanürlü altın madenciliğinin,Kazdağları’nda ar damarı çatlamıştır.

 

Değerli katılımcılar,Yöre insanının çığlığına, Kazdağları’nın feryadınaavukatlar olarak ses veriyoruz. Kazdağları’nın üstünün “altın”dan daha değerli olduğunu haykırıyor, doğaya, yeni doğanlara, doğacaklara borç ödüyoruz. Bugün bu eşsiz bölgeye duyarlılık gösterip geleceğe olan borçlarını ödeyenler olarak bugünkü etkinliğimizin gerçekleşmesine katkı sağlayan; Türkiye barolar birliği başkanı avukat sayınVedat Ahsen Coşar’a, barolar birliğimizin yönetim kurulu ve çevre komisyonu üyelerine, bilgileriyle programımıza katkı verecek olan başta akademisyenler ve uzmanlar olmak üzere, yöneticilere, meslektaşlarıma, tüm katkı sunanlara ve siz değerli katılımcılara teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

 

Değerli katılımcılar,Sözlerimi tamamlarken; toprağımız ve havamız bozulmadan, sularımız zehirlenmeden, bölgemiz susuz kalmadan, vakit geç olmadan haydi diyorum. Kazdağlarını korumak hepimizin görevidir. Onun için görevliyiz. Onun için görevdeyiz.

 

Sözlerimi bir Afrika atasözüyle başlatmıştım. Yine bir Afrika özsözüyle bitirmek istiyorum. Sular yükseldikçe balıklar karıncaları yer. Sular çekildikçe de karıncalar balıkları yer. Kimse bugünkü üstünlüğüne gücüne güvenmemeli. Çünkü, kimin, kimi yiyeceğini, suyun med-ceziri belirler. O halde suyun, doğanın yanında olması temennisiyle;hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

BAŞKANIMIZIN KONUŞMASI SES GETİRDİ

13-14 Nisan 2013 tarihinde, Türkiye Barolar Birliği ve Çanakkale Barosu işbirliğinde düzenlenen “Kazdağları ve Siyanürlü Altın Madenciliği” programında Çanakkale Baro Başkanımız Av. Bülent Şarlan’ın yaptığı konuşma yerel ve ulusal basında geniş yer buldu. Başta haber ajansları olmak üzere web siteleri, sosyal paylaşım ortamları, yerel ve ulusal medya konuşmaya detaylı yer verdi.

 Haberlerin bir kısmına aşağıdaki sitelerden ulaşabilirsiniz.

 


  • www.hurriyet.com.tr/ege/23036553.asp

  • www.bugun.com.tr/son-dakika/kazdaglarindaki-altin-madenciligi--haberi/591350

  • www.stargundem.com/ajanslar/canakkale-barosu-baskani-bulent-sarlan-270055.html

  • www.dha.com.tr/en-son-haber-avukatlarin-kazdaglari-mucadelesi-son-dakika-haberleri_455847.html

  • www.cihan.com.tr/news/Kazdaglari-ndaki-altin-madenciligi-panelde-ele-alindi-CHMTAwNTM0Mi8x;jsessionid=yL-NGSXPMm++9dbZzNlmQBxo.undefined

  • www.iha.com.tr/canakkale-barosu-baskani-bulent-sarlan-20130413AW000231-canakkale-haberi

  • www.yurtgundemi.com/canakkale-barosu-baskani-bulent-sarlan-a-haberi-4876187.htm

  • www.sondakika.com/haber/haber-canakkale-barosu-baskani-bulent-sarlan-aciklamasi-4522680/
  • www.habertakip.com/component/habertakip/news/5118918-canakkale_barosu_baskani_bulent_sarlan_aciklamasi.html

 

 

 

 

 KAZDAĞLARI SALDIRIYA UĞRUYOR

"Kazdağları ve Siyanürlü Altın Madenciliği" konulu Programın açılışında konuşan Tğrkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Vedat Ahsen Coşar, mitolojide "İda" diye bilinen Kazdağları'nın, tarihi, kültürel, ekonomik ve ekolojik değerlerinden dolayı dünyanın önemli yaşam kaynaklarından biri olduğunu söyledi.

 Kazdağları'nın efsanelere ev sahipliği yaptığını hatırlatan Coşar, "Kazdağları ve çevresinde anlatılan hikayeler, ritüeller ve çeşit çeşit inanışlar, miras olarak sonraki nesillere aktarılmış ve sentezlenmiş bir kültür haline gelmiştir. Sahip olduğu zenginlikleri ve güzellikleri nedeniyle Kazdağları, tarih boyunca hep saldırıya uğramış ve yağmalanmıştır" diye konuştu.

 Bölgenin, sahip olduğu güzelliklerle değil, topraklarında siyanürle altın madenciliği faaliyetleri yürütülmesiyle gündemde yer aldığını savunan Coşar, siyanürün dünyadaki en zehirli bileşiklerden biri olduğuna dikkati çekti.KAZDAĞLARINDAKİ ZENGİNLİK VE

YAPILANLAR KONUŞULDU
Türkiye Barolar Birliği ve Çanakkale Barosu işbirliğinde düzenlenen “Kazdağları ve Siyanürlü Altın Madenciliği” programı, açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen 1. Oturumla devam etti. İlk oturumda uzmanlar Kaz Dağlarının coğrafi yapısı, endemik tür zenginliği ve tarım ve ormancılık yönünden önemini tartıştılar. İlk oturumda siyanürlü altın madeni işletmeciliğinin çevreye etkileri de konuşuldu.

 

İlk oturum, Çanakkale Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Av. Ali Aydın Çalıdağ’ın yöneticiliğinde gerçekleşti. İlk oturumda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş, yine aynı üniversitenin Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kenan Kaynaş, Orman Yüksek Mühendisi Doç. Dr. Yücel Çağlar ve Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı ve Çanakkale Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Ziraat Yüksek Mühendisi Hicri Nalbant panelist olarak katıldı. Panelistler yörenin değerlerine ilişkin çarpıcı bilgiler verirken altın madencilerinin bölgede yapacaklarının gelecekte bu değerleri yok edeceğini söylediler.

 

İlk oturum dinleyicilerden gelen soruların cevaplandırılması ile sürdü. Programın sonunda Çanakkale Vali Vekili Hüseyin Kulözü, TBB Başkan Yardımcısı Av. Berra Besler ve Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan tarafından panelistlere plaketler sunuldu. 
SİYASAL, SOSYAL VE EKONOMİK YÖNDEN ALTIN MADENCİLİĞİ
Türkiye Barolar Birliği ve Çanakkale Barosu işbirliğinde düzenlenen “Kazdağları ve Siyanürlü Altın Madenciliği” programı kapsamında düzenlenen 2. oturum “Kaz Dağlarında Altın Madenciliği Çalışmalarının Siyasal, Sosyal, Ekonomik Yönden Değerlendirilmesi” başlığıyla düzenlendi.

 

 Gerçekleştirilen ikinci oturumun yöneticiliğini Türkiye Barolar Birliği Çevre Komisyonu Üyesi Av. Bedrettin Kalın üstlendi. Panelde TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve Çanakkale Milletvekili Mustafa Serdar Soydan, Ankara Barosundan Av. Mehmet Horuş, Jeoloji Yüksek Mühendisi Tahir Öngür ve Gazeteci Yazar Av. Metin Yoğun konuya ilişkin görüşlerini katılımcılarla paylaştı. Bölgedeki altın madenciliğinin zararlarının çeşitli örneklerle dinleyenlerle paylaşıldığı toplantı dinleyicilerden gelen soruların cevaplandırılması ile sürdü. Programın sonunda TBB Başkan Yardımcısı Av. Berra Besler ve Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan tarafından panelistlere plaketler sunuldu.ALTIN MADENCİLİĞİ FAALİYETLERİNİN

ETKİLERİ İRDELENDİ

 


Türkiye Barolar Birliği ve Çanakkale Barosu işbirliğinde düzenlenen “Kazdağları ve Siyanürlü Altın Madenciliği” programı kapsamında düzenlenen 3. oturumda “Kaz Dağlarındaki Altın Madenciliğinin Canlılara Ve Halk Sağlığına Etkileri İle Hukuksal Ve Toplumsal Boyutları” irdelendi.


Panel; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş’ın başkanlığında gerçekleşti. Panelde; Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ÇOMÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Coşkun Bakar, Gazeteci Yazar Özer Akdemir ve İzmir Barosu Avukatlarından Av. Ali Arif Cangı konuşma yaptı. Konuşmacılar kendi açılarından yöredeki altın madenciliğinin zararları üzerinde durdu. Panelin sonunda Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Av. Cengiz Tuğral ve ve Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan tarafından panelistlere günün anısına hazırlanan plaketler takdim edildi. 

 

AVUKATLAR KAZDAĞLARINA ÇIKARMA YAPTITürkiye Barolar Birliği ve Çanakkale Barosu işbirliğinde düzenlenen “Kazdağları ve Siyanürlü Altın Madenciliği” programı kapsamında 14 Nisan 2013 tarihinde Kazdağlarına inceleme gezisi düzenlendi

 

Avukatlar, altın arama çalışmaları nedeniyle sularının kirlendiği Bayramiç’e bağlı Karaköy’e bir ziyarette bulundu. Bir altın firmasının sondaj çalışmalarını engelledikleri gerekçesiyle 3 ay sondaj bölgesine yaklaşmama cezası alan Mustafa Gönenç ve Mehmet Akay ile görüşen avukatlar, hukuk mücadelesinde onların yanlarında olduklarını ifade etti. 

Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Cengiz Tuğral, köy kahvesinin önünde sağanak yağış altında yaptığı konuşmada, “Çanakkale ve Kazdağları’nda yaşanan acı gerçeğin bilinmesi ve öğrenilebilmesi için Türkiye Barolar Birliği olarak bir çevre komisyonu kurduk. Hukuk ve diğer alanlarda bölge halkının yanında olduğumuzu göstermek için buraya geldik. Kazdağlarında yaşanan acı gerçeği göstermek için de buradayız. Hava koşulları nedeniyle arama yapılan alanlara çıkamayacağız, fakat otobüsle Kazdağları’nı gezip, köylülerden bilgi alacağız. Kazdağları’nda siyanür kullanılarak altın çıkarılmaması için hukuksal anlamda bölge halkının yanında olacağız. Eninde sonunda haklı çıkan aklı selim olacaktır” dedi.
KAZDAĞLARI ENKAZA DÖNÜŞTÜRÜLMEK İSTENİYOR’

Çanakkale Baro Başkanımız Av. Bülent Şarlan, “Avukat arkadaşlarımızı olayı yerinde görmeleri için buraya getirdik. Aynı havayı teneffüs etmeleri için geldik. Altıncı firma Kazdağları’nın altını üstüne getirmektedir. Kazdağları adeta bir enkaza dönüştürülmek istemektedir” dedi. Avukatlar yöredeki temaslarda, hukuk sürecinde iki köylünün yanında yer alacaklarını kaydetti.Avukatlar daha sonra otobüsle Kazdağları bölgesini gezerek incelemelerde bulundu.
AVUKATLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

AVUKATLAR GÜNÜ NEDENİYLE ATA’NIN HUZURUNDAYDIK


Avukatlar Günü 2013 Etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına Çelenk Sunumu yapıldı. Çelenk sunumuna Baro Başkanımız Av. Bülent ŞARLAN, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Salih ÇOKAL ile Baromuza kayıtlı birçok sayıda Avukatlar katıldı. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.


AVUKATLAR GÜNÜ NEDENİYLE BAROMUZA ZİYARETLER

Avukatlar Günü nedeniyle Ülkü Ocakları ile Rotary Kulübü Baro Başkanımız Av. Bülent Şarlan'ı ve Yönetim Kurulumuzu makamında ziyaret etti. Günün anısına Baromuza hediye takdim ettilerAVUKATLAR GÜNÜ NEDENİYLE KOKTEYL DÜZENLENDİ

5 Nisan Avukatlar günü nedeniyle Baromuz tarafından Akol Otel'de kokteyl düzenlendi. Kokteyl'eÇanakkkale Valisi Güngör Azim Tuna , Belediye Başkan Vekili Muharrem Erkek, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal, Adalet Komisyonu Başkanı Ramazan Akyol, İdare mahkemesi Başkanı Orhan Çıldıroğlu, ÇOMÜ Rektörü Sedat Laçiner, Defterdar Sacide Şakar, 116.Jandarma Eğitim Alay Komutanı J. Albay Mehmet Aytekin, İl Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu,  İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Şaban Karataş, Çanakkale Adliyesine bağlı Hakim ve Savcılar, Adliye personeli, çok sayıda Kurum ve Kuruluşun Temsilcileri  ile Baromuza bağlı Avukatlarımız katıldı.

 

 

Baro Başkanımız Av. Bülent Şarlan 5 Nisan Avukatlar günü nedeniyle konuşma yaptı. Konuşmasında tüm Avukatların Avukatlar gününü kutlarken Avukatlık mesleğinin önemine, toplum ve devlet içerisindeki değerine dikkat çekti. Başta Çanakkale Ayvacık İlçesindeki meslektaşımıza yapılan saldırı ile Türkiyenin çeşitli yerlerindeki Avukatlara yönelik saldırılara dikkat çeken Baro Başkanımız Av. Bülent Şarlan konuşmasını hukuku üstünlüğünü anlatan anlamlı bir hikaye ile tamamladı.  

 

BARO BAŞKANIMIZ AV. BÜLENT ŞARLAN'IN AVUKATLAR GÜNÜ KONUŞMASI

 

Hepinizi Çanakkale Barosu adına, Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarım adına, kendi adıma sevgi ve saygıyla selamlıyorum.Bu özel günde en başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk ile şehitlerimizin ve yitirdiğimiz değerli meslektaşlarımızın aziz hatıraları önünde sevgi ve saygı ile eğiliyorum.


Değerli Konuklar,

Onurlu bir mesleğin mensubu olarak Avukatlık mesleğinin, insanlık açısından da çok önemli bir meslek olduğunu vurgulamak isterim.Çünkü Avukat; Demokrasinin ve özgürlüklerin teminatıdır.Çünkü Avukat;Eski Yunan’da kölelerin, Roma’da esirlerin özgürlüğü için savaşandır.Çünkü Avukat;İnsan Hak ve Özgürlükleri Bildirgesini yazandır.Çünkü Avukat;Masumu koruyan, hakkı gözeten, adaletsizliğe karşı çıkandır. Despotlara ve tiranlara direnendir. Kendini hakkaniyete adayan, eşitlik, özgürlük ve barış için mücadele edendir.Çünkü Avukat,Bütün memleketlerin yerlisi, bütün yüzyılların Çağdaşı’dır.

 

Saygıdeğer Meslektaşlarım,Değerli Konuklar,

 

Kutladığımız gün, meslektaşlarımız için böylesine onurlu, toplumumuz için de böylesine önemli bir gündür.Dünyanın en onurlu; fakat en zor mesleklerinden birisi avukatlık mesleğidir.Bugün mesleğimizle ilgili Türkiye’nin çeşitli yerlerinde üzücü hadiselere tanıklık ediyoruz. Çanakkale de dâhil ülkemizin çeşitli yerlerinde avukatlar, fiziki saldırılara maruz kalmaktadırlar. Maalesef Ülkemizde son 10 yıl içerisinde meslektaşlarımıza yönelik 300'den fazla saldırı olmuştur. Bunun en yakın örneği Çanakkale’nin Çan, Yenice ve en son olarak da Ayvacık ilçesinde meslektaşlarımıza karşı olmuştur.“Kanun" adına değil, “hukuk" adına yemin ederek başladığımız mesleğin mensupları olarak;avukatlara, barolara ve savunma mesleğine yönelik bu saldırıları esefle kınıyoruz. 

Avukatlar tarih boyunca köle kullanmadılar fakat hiçbir zaman efendileri de olmadı.Büyük Önder Atatürk’ün dediği gibi“Herhalde âlemde bir hak vardır ve hak, kuvvetten üstündür.”Biz avukatız, hukukçuyuz, zulme ve baskıya boyun eğmeyiz.Biz gücümüzü kuvvetten, güçlüden değil; hukuktan, haktan ve halktan alırız.

 

Saygıdeğer Meslektaşlarım,

Değerli Konuklar,

 

Gerek İstanbul Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında açılan kamu davası,Gerek avukat bürolarının, savcı ve baro temsilcisi olmadan aranması,Gerekse de avukatların gözaltına alınmaları, şiddete maruz kalmaları,Mesleğimiz açısından düşündürücüdür.Avukatın, hukuka aykırı saldırılara maruz kalabildiği bir yerde, kişi güvenliği hakkından ve özgürlüklerden söz edilemez.Adalet devletin temeli, savunma da adaletin temelidir.Avukat yoksa adalet de yoktur!..

 

Sevgili Meslektaşlarım,

 

Modern devlet düzeninin temelini malumunuz güçler ayrılığı ilkesi oluşturmaktadır.Parlamenter sistem içerisinde Yasama, Yürütme ve Yargı kuvvetleri, birbirlerinden bağımsız güçlere ve sorumluluklara sahiplerdir.Dolayısıyla hiçbir güç, diğerini boyunduruğu altına almaz.Böyle bir düzende bağımsız yargı demokrasinin de teminatı olur. Demokrasi ancak bu halde eksiksiz bir demokrasiye döner. Temennimiz daima bu yöndedir.

 

Sizinle çok anlamlı bir hikâyeyi paylaşmak isterim.1700’lerin ortasında Prusya Kralı, Berlin yakınlarında bir araziyi çok beğenir ve almak ister.Askerler, içinde değirmen bulunan arazisinin sahibiyle görüşürler ama köylü araziyi satmak istemez.Bunun üzerine Kral sinirlenir ve köylüyü huzuruna çağırır, araziyi neden satmak istemediğini sorar.Köylü, “bu değirmen babama babasından, bana da babamdan kaldı. Benden de, evlatlarıma kalacak.” der.Bu cevap üzerine Kral, “Benim verdiğim parayla Almanya’da istediğin kadar değirmen alabilirsin. Kaç para istiyorsun? ’’ deyince, köylü yine de araziyi satmayacağını söyler.Bunun üzerine Kral çılgına döner ve “Unutma ki ben kralım” der.Köylü de Kral’a cevap verir:“Asıl sen unutma. Berlin’de hâkimler var. Bu ülkede hiçbir güç, Kral da olsa adaletten üstün değildir.”İşte bu sebeple Berlin’e gittiğinizde Kralın sarayı ile değirmeni yan yana görürsünüz.Hala ayakta duran o değirmen, hukuka saygının bir abidesidir. Hukukun hiçbir gücün arka bahçesi olmadığını bize haykırmaktadır.
Değerli dinleyenler,
Sözlerimi tamamlarken belirtmeliyim ki;Özlemimiz; çağdaş bir Türkiye,İsteğimiz; bağımsız yargı, adil yargılanma hakkı ve savunma özgürlüğü,Hedefimiz; demokratik, laik ve sosyal hukuk devletinin korunmasıdır.Bu duygularla, “5 Nisan Avukatlar Gününü’’Herkes İçin Adalet, Adalet İçin Avukat diyerek kutluyor, Çanakkale Barosu adına hepinize saygılarımı sunuyorum.

 
TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİNDE PLAKET TÖRENİ

Avukatlar Haftası 2013 etkinlikleri kapsamında Ankara’da Türkiye Barolar Birliği tarafından “Meslekte 40,50,60. Yılını Dolduran Avukatlar Plaket Töreni” yapıldı.

 

Plaket törenine Baro Başkanımız Av.Bülent Şarlan, TBB Delegemiz Av.TülayÖmercioğlu, 40 yılını doldurmuş meslektaşlarımız ile baromuza kayıtlı avukatlarımız katıldı. 

Baro başkanımız Av. Bülent Şarlan plaketlerini alan meslektaşlarımıza hukuka, adalete ve yargıya olan 40 yıllık değerli katkıları sebebiyle, şükranlarını sundu. 

 

40 YILINI DOLDURMUŞ BAROMUZA KAYITLI AVUKATLARIMIZ;
1.)  Av. Belkıs Seçil BİRİCİK

2.)  Av. Reyhan GENÇ

3.)  Av. Abdullah Özhan EROL 

4.)  Av. Fatma Erşan NAZİLLİ

5.)  Av. Adnan ERDEMOL

6.)  Av. Mustafa Adnan URAL

7.)  Av. Cavit GÖKKAYA

8.)  Av. Cengiz TUĞRAL

9.)  Av. Emin Ercüment ERTÜRK

10.)        Av. Bilge TUĞRAL

11.)        Av. Halil Cenap APAYDIN

12.)        Av. İbrahim SÖNMEZTÜRK SANAT MÜZİĞİ HABERİ EKLENECEK

Henüz gerçekleşmediği için bu haber hafta içinde iletilecek. Yaklaşık ½ A4 büyüklüğünde haber yapılacak.

KORDONDA RESİM SERGİSİ

18 Mayıs 2013 Cumartesi Günü Haklar Platformu Etkinliği çerçevesinde Çanakkale Merkez Kordon Boyu Truva Atının yanında Baro Başkanlığımız tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlemiş olduğumuz Merkez İlkokulların 4. ve 5. sınıfların katılımı ile gerçekleştirilen resim yarışmasında gönderilen tüm resimlerin sergisi yapıldı.

 

      Sergi Baro Başkanımız Av. Bülent ŞARLAN, Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Av. Didem OKUK ve Üyeleri Av. Güneş PEHLİVAN, Av. Bihter BİLİR, Av. Gül ÖZERDEN, Av. Ali Furkan OĞUZ ile Yönetim Kurulu Üyemiz Av. Şennur TARAK'ın katılımıyla gerçekleşti. 

KAMUDA ÇALIŞAN AVUKATLAR KURULTAYI

Kamu avukatlarının sorunlarının tartışıldığı “Kamuda Çalışan Avukatlar Kurultayı” Türkiye Barolar Birliği Kamu Avukatları Kurulu (TÜBAKAV) tarafından 12 Mayıs 2013 tarihinde Av. Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

Kurultay'a Baromuza kayıtlı Kamu Avukatlarımızdan Av. Ali Aydın ÇALIDAĞ, Av. Berrin TUNCA, Av. G.Suna BOZ, Av. İnci Zeynep Koray, Av. Emel ŞAHİNKAYA katıldı. Kurultayda; Statü ve Teminat Sorunu, Mali ve Özlük Hakları Sorunu, Vekalet Ücreti Sorunu, Tabi Olunan Yasal Mevzuat Sorunu, Teftiş ve Denetleme Sorunu, İtalya’da Devlet Avukatlığı Uygulaması konuları tartışıldı. Farklı kamu kurumu ve barodan yaklaşık 300 avukatın katıldığı kurultayda Kamu Avukatları Kurulu tarafından Kurultay Sonuç Bildirgesi hazırlandı. Bildirgeye Çanakkale Barosu web sitesinden ulaşabilirsiniz.


ÇOCUĞA DOKUNMAK” PANELİ

Çanakkale Baro Başkanlığı ve Türk Hukukçu Kadınlar Derneği işbirliğinde,“Çocuğa Dokunmak” konulu panel düzenlendi.

 

Panelin açılış konuşmasını Çanakkale Barosu adına Başkan Yardımcısı Av. Ergin SEZEN ve Türk Hukukçu Kadınlar Derneği 2. Başkanı Av. Serdar EROL yaptı. 

Türk Hukukçu Kadınlar Derneği 2. Başkanı Av. Serdar EROL konuşmasında; Çalışan çocuklar, sokak çocukları, çocuk istismarı, öfke ve şiddet gösteren ailede yetişen çocuğun psikolojik ve sosyolojik durumu, suçlu çocuğun sosyal inceleme süreci, çocuğun yasal olarak korunması, hukukta çocukların ve haklarının korunması ile ilgili maddeler ve uygulamalar anlattı.

 

Çanakkale Barosu adına Başkan Yardımcısı Av. Ergin SEZEN konuşmasında; Çocuğun hak ettiği sevgiyi ve şefkati görmesini, bunlarla beraber sağlık, eğitim ve sosyal yaşamın getirdiği haklarına ulaşabilmesini anlatarak Konuşmasını ''Unutulmamalıdır ki çocuklarımız geleceğimizdir'' diyerek tamamladı. 

Panel, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Başkanı Av. Alev Toker’in moderatörlüğünde başladı. Çanakkale Barosu Yönetim Kurulu üyesi Av. Şennur Tarak, Maltepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sevil Atauz, Adli Tıp Derneği’nden Prof. Dr. Oğuz Polat, Aile ve Sosyal Politikalar Çanakkale İl Müdürlüğünden Sosyal Hizmet Uzmanı Nuray Gümrükçü, Mehmet Kazancı ve İstanbul Barosundan Av. Füsun Akyener  konuşmalarıyla devam etti.

 

Panelin sonunda Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Başkanı Av. Alev TOKER tarafından Av. Ergin SEZEN'e ve Çanakkale Barosu Yönetim Kurulu üyesi Av. Şennur TARAK'a derneğin plaketi sunuldu. Çanakkale Barosu Başkan Yardımcısı Av. Ergin SEZEN, Çanakkale Barosu Yönetim Kurulu Üyeleri ve diğer avukatlar tarafından konuşmacılara teşekkür plaketi verildi. Panelin gecesinde Türk Hukukçu Kadınlar Derneği ile Çanakkale Barosu Çocuk Hakları Komisyonu yemekte buluştu.ÇANAKKALE VALİSİNE ZİYARET

Çanakkale Baro Başkanımız Av. Bülent ŞARLAN ve Baro Yönetim Kurulu Üyemiz Av. Soner AYDIN, Çanakkale Valisi Ahmet ÇINAR'ı makamında ziyaret ettiler. Ziyarette yeni valimize görevinde başarılar dilekleri sunuldu.MESLEKTE 40 YILA PLAKET

Meslekte 40. yılını dolduran  Av. Reyhan GENÇ'e Baro Başkanımız Av. Bülent ŞARLAN tarafından, Türkiye Barolar Birliği Başkanlığınca 40. yılını dolduran meslektaşlarımıza takdim edilmek üzere gönderilen ve Baromuz Başkanlığınca 40. yılını dolduran meslektaşlarımıza verilen plaketleri takdim edildi.

AV. FEYZİOĞLU’NDAN BAŞKANIMIZA MESAJ

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, Çanakkale Baro Başkanımız Av. Bülent Şarlan’a ilettiği mesajda, 32. Olağan Genel Kurul sonucunda birlik başkanı seçilmesi nedeniyle kendilerine gösterdikleri ilgi ve kutlama mesajından ötürü teşekkürlerini iletti.KURUMLARARASI FUTBOL TURNUVASI

Mayıs ayı içinde başlayan futbol müsabakalarıyla avukatların da içinde olduğu birçok kurumun yeşil sahalarda mücadeleye başladı. Turnuvada A ve B grupları kıyasıya mücadele etti. Kurumlararsıdialoga da katkı sunan turnuvalarda Çanakkale Barosu, Açık Cezaevi İnfaz Müdürlüğü, Biga Barosu, Kapalı Cezaevi, Emniyet Müdürlüğü, Açık Cezaevi İş Yurdu, Çan Barosu, İl Özel İdaresi, Çanakkale Adliyesi ve Çanakkale Belediyesi turnuvaya katıldı. Turnuvada yapılan maçların sonuçlarına Çanakkale Barosu web sitesinden ulaşabilirsiniz.TÜBAKKOM TOPLANTISI YAPILDI

Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (Tübakkom) 11. Dönem 4. Genel üye toplantısı 04 – 05 Mayıs 2013 tarihinde Kuşadası Pinebay Otel de yapıldı. Toplantıya Baromuz Kadın Hakları Komisyonundan Av. Bihter BİLİR ile Av. Gül ÖZERDEN katıldı. Toplantı sonunda yeni dönem sözcülüğü seçimleri yapıldı. Adaylar arasında Samsun Barosu oy çokluğu ile seçildi.1 MAYIS KUTLAMALARINA KATILDIK

Baro Başkanımız Av. Bülent ŞARLAN ve Baromuza kayıtlı Avukatlarımız Dünya Emekçilerinin 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve mücadele gününü kutladı. Düzenlenen korteje Çanakkale Barosu pankartıyla dahil olan Baromuz, Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programı da izledi.E-VEKALET PULU KULLANIMA AÇILDI

UYAP üzerinden dava açma, evrak gönderme işlemlerinin mümkün hale gelmesi ve avukatlar tarafından yoğun olarak kullanılması ile vekaletname ve yetki belgelerine yapıştırılması zorunlu olan Vekalet Pulu; Türkiye Barolar Birliği ve Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Merkezinin ortaklaşa geliştirdiği, teknik çalışma kapsamında, 24.04.2013 tarihi itibarıyla, elektronik ortamda kullanıma açılmıştır. Çanakkale Barosu web sitesinde veya Türkiye Barolar Birliği web sitesinden e-vekalet pulunun nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz.UYAP-UBAP SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ

Çanakkale Baro Başkanlığı ve Türkiye Barolar Birliğinin ortaklaşa düzenlediği UYAP - UBAP konulu seminer Çanakkale Baro İdari Binasında düzenlendi.

 

Seminerin açılış konuşmasını Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan yaptı. Türkiye Barolar Birliği Muhasebe ve Mali İşler Müdürü Süleyman Geneci’nin, UBAP Proje Yöneticisi Banu Terzi’nin, UYAP Avukat Bilgi Sistemi yöneticisi Av. Çağatay Cengiz’in ve Türkiye Barolar Birliği Başkan Danışmanı ve UYAP Bilgi Sistemi yöneticisi Av. Özgür Eralp’in panelist olarak katıldığı seminerde, Barokart, E-İmza, Elektronik imza kullanarak UYAP Doküman editörü ile belge imzalama, UYAP Sistemine imzalanmış belgeleri gönderme, Belge tarama ve UYAP sistemine gönderme, İnternetten dava ve icra takibi açma, UYAP üzerinden dosyalara masraf gönderme, UYAP üzerinden dosyadaki bilgi ve belgeleri görüntüleme, dosya safahat bilgilerini görüntüleme konularından Çanakkale Barosu Avukatlarına bilgiler aktarıldı. 

Seminerin sonunda panelistlere Av. Cengiz Tuğral, Av. Tomris Okyay, Av. Erdoğan Doğan ve Av. Sebahattin Güner tarafından Truva figürlerinin yer aldığı seramikler ile Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan tarafından hediye takdim edildi.STAJYER AVUKATLARA HİTABET EĞİTİMİ

 

    Çanakkale Barosu tarafından stajyer avukatlara yönelik olarak düzenlenen programlar devam ediyor. Stajyer avukatlar, konuşma yeteneklerini artırmak, topluluk önünde konuşma konusuna ilişkin bilgi ve yeteneklerini pekiştirmek amacıyla eğitim aldı. 

    Hitabet Eğitimi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Elemanlarından Gökhan Bayram tarafından verildi. Meşhur avukatların hatiplik özelliklerini dinleyenlerle paylaşılmasıyla başlayan eğitimi yaklaşık 2 saat sürdü. Program kapsamında Gökhan Bayram tarafından katılımcı stajyer avukatlara topluluk önünde konuşmanın kuralları, konuşma incelikleri, etkileyici konuşma yolları, ikna teknikleri gibi çeşitli konularda bilgiler sunuldu. Çeşitli videoların gösterildiği, örnek konuşma metinlerinin incelendiği programda avukatların iyi konuşmacılar olması gerektiğine vurgu yapıldı. Eğitimde müvekkillerle nasıl konuşulması gerektiğine de değinildi.

 

 

           Çanakkale Barosu tarafından düzenlenen program stajyer avukatların sorularının yanıtlanması ile son buldu. Katılımcılar, kısa zaman içinde çok bilgi aldıklarını, eğitimin kendilerine katkı sunduğunu, edinilen bilgilerin özellikle müvekkille görüşmelerde işe yarayacaklarını belirttiler. Aynı konuda ve daha geniş kapsamlı eğitim önümüzdeki günlerde ilçelerimizdeki avukatlarımıza yönelik olarak da düzenlenecektir.1.GENÇ AVUKATLAR KURULTAYI
Türkiye Barolar Birliği ile Bursa Barosu’nun ortaklaşa düzenlediği 1.Genç Avukatlar Kurultayı Bursa’da yapıldı.

 

Baromuzu temsilen Av. Fatih ENGİN, Av. Ercan ŞİŞEK ile Bursa, Adana, Artvin, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bilecik, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Manisa, Mersin, Muğla, Samsun, Trabzon, Uşak ve Yalova Barosu'na bağlı genç avukatlar katıldı. 

Katılan kurultayda, avukatlar sorunlarını, taleplerini, öneri ve eleştirilerini sundular. Kurultay sonuç bildirgesiyle sona erdi. Sonuç bildirgesine Çanakkale Barosu web sitesinden ulaşabilirsiniz.ÇANAKKALE 2015 TIRI KAPILARINI AÇTI
Tırın açılışı Çanakkale Baro Başkanı Bülent ŞARLAN, Rektör Prof. Dr. Sedat LAÇİNER ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye ARAS HİSAR tarafından yapıldı.

 

Çanakkale 1915 ruhunu yansıtan, içinde gerçek savaş objelerinin yer aldığı Çanakkale 1915 Gezici Tır Müzesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğrenci Etkinlik Merkezi (ÖSEM) önünde kapılarını ÇOMÜ’lülere açtı. 

Açılışa katılan Çanakkale Baro Başkanı Bülent ŞARLAN 18 Mart Ruhunu, savaşların 100. yıl dönümüne yaklaşılan şu günlerde böyle anlamlı bir projeyle yaşattığı için Ahmet Uslu'ya ve ÇOMÜ’ye teşekkür etti.BASIN AÇIKLAMALARI
ÇAĞLAYAN ADLİYESİNDE YAŞANANLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA
Baro Başkanımız Av. Bülent Şarlan, 11.06.2013 tarihinde bir basın açıklaması yayınladı. Çağlayan Adliyesinde meslektaşlarımızın polis tarafından göz altına alınmasıyla ilgili basın açıklamasında avukatların göz altına alınmalarının hukuka, avukatlık mesleğine ve avukatlık mesleğinin bağımsızlığına aykırı olduğu kadar Türkiye'nin taraf olduğu Uluslararası sözleşme hükümlerine ve Avukatlık Kanunu hükümlerine de açıkça aykırı olduğu belirtilerek olay kınandır. Açıklamanın tam metnine Çanakkale Barosu web sitesinden ulaşabilirsiniz.
BAŞKANIMIZ TÜRKİYEDE YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI PANELİNE KATILDI
Türkiye Barolar Birliği tarafından düzenlenen ''Türkiye'de Yeni Anayasa Çalışmaları” konulu panel 13.02.2013 salı günü Ankara'da yapıldı. Panelin açılışına, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Danıştay Genel Sekreteri Mustafa Kökçam, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Ahmet İyimaya, Baro Başkanımız Av.Bülent ŞARLAN ile Türkiye Barolar Birliği Delegemiz Av.Tülay ÖMERCİOĞLU ve çok sayıda avukat ve basın mensubu katıldı. Panel sonunda katılımcılara teşekkür plaketi verildi.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ
Baro Başkanımız Av.Bülent ŞARLAN, Kadın Hakları Komisyonumuz ve Avukatlarımız 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı söyledi. Kadın Hakları Komisyonu adına Av. Güneş PEHLİVAN çelenk sunumunun ardından konuşma yaptı. Programın sonunda Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından bastırılan Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile Kadının ve Aile Bireylerinin Şiddetten Korunması için Başvuru Yolları kitapçıkları Halkımızı Aydınlatmak ve Bilinçlendirmek amacıyla dağıtıldı.

KADIN AVUKATLARIMIZ DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI.

Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kadın Hakları Komisyonumuz tarafından 08.03.2013 Cuma günü Truva Otelinde yemek düzenlendi. Bayan Meslektaşlarımızın katılımıyla Dünya Kadınlar Günü kutlandı.
İSTANBUL BAROSU OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULU
Çanakkale Barosu Avukatları 17.03.2013 tarihli İstanbul Barosunun Olağanüstü Genel Kurul'una katıldı.

KAZDAĞLARI SONUÇ BİLDİRGESİ

 

TBB ve Çanakkale Barosunun Düzenlediği “Kazdağları ve Siyanürlü Altın Madenciliği”nin Sonuç Bildirgesi Açıklandı. Kamuoyuna yapılan açıklamada bacalarından zehir yayılan termik santraller ve siyanürlü altın işletmeciliği faaliyetleri Kazdağları’nda doğal yaşamı yokettiği belirtildi. Açıklamada Biga Yarımadası ve Kazdağları’nda yeni maden işletmelerine izin verilmemeli, verilen altın arama ruhsatları derhal iptal edilmeli ve yargı kararlarına uyularak termik santrallerin faaliyetleri derhal durdurulmalıdır. Yeni termik santrallerin kurulmasına izin verilmemelidir denildi. Türkiye Barolar Birliği ve Çanakkale Barosu’nu sonuç bildirgesini yansıtan basın açıklamasına Çanakkale Barosu web sitesinden ulaşabilirsiniz.BARO BAŞKANLARINDAN KAMUOYUNA DUYURU  

 

Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, 4-5 Mayıs 2013 tarihlerinde Kütahya Barosu'nun düzenlediği toplantıya katıldı. 32 Baro Başkanının hazır bulunduğu toplantı da güncel meslek ve ülke sorunları ile 25-26 Mayıs 2013 tarihlerinde yapılacak Türkiye Barolar Birliği seçimleri değerlendirildi. İstanbul Barosu’nun hakkında açılan dava sürecinde yalnız bırakılmamasına ve gerçekleşecek Türkiye Barolar Birliği seçimlerine ilişkin kamuoyuna yapılan açıklamaya Çanakkale Barosu web sitesinden ulaşabilirsiniz.GEZİ PARKI OLAYLARI İLE İLGİLİ KAMUOYU DUYURUSU

Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, Taksim merkezli başlayan “Gezi Parkı Olayları” ile ilgili basın açıklaması yaptı. Baro Başkanımız, açıklamasında çoğunlukçu değil çoğulcu demokrasinin egemen kılınması gerektiğini belirtirken nereden gelirse gelsin şiddetin her türlüsünün kınadığını ifade etti. Başkanımız, Çanakkale’de de devam eden olaylarda sağduyulu tavır takınan Çanakkalelileri de tebrik etti. Yaşanacak olumsuzluklarda Çanakkale Barosunun hukuki destek vereceğinin kaydedildiği açıklamanın detaylarına Çanakkale Barosu web sitesinden ulaşabilirsiniz.ÇANAKKALE BAROSU’NDAN

KAMUOYUNA DUYURU

 

Çanakkale Barosu Yönetim Kurulu, Taksim Gezi Parkı olayları ile ilgili basın açıklaması yayınladı. Açıklamada gerek kolluk güçlerinin gerekse de buna dur demeyen yetkililerin eylemlerinin Anayasaya ve Kanunlara aykırı olduğu aşikârdır denildi. Takınılan tutumun Anayasanın 26. Maddesine, 34. maddesinde ve Anayasanın, Çevre Hakkını güvence altına alan 56. Maddesine aykırı olduğu belirtildi. Çanakkale Barosu olarak yetkilileri, sorumluluklarının bilincine vararak görevlerini yerine getirmeye davet eden açıklamanın tam metnine Çanakkale Barosu web sitesinden ulaşabilirsiniz.REYHANLI OLAYLARI İLE İLGİLİ KINAMA

Çanakkale Barosu Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen olaylarla ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada meydana gelen patlamalar ülkemizin birlik ve  beraberliğine karşı ağır bir saldırı olduğu belirtildi. Sivil, asker, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmaksızın tüm toplumumuzu hedef alan bu saldırıyı kınayan ve lanetleyen Baromuz, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.AV. ÖNEY’E SALDIRI KINANDI

 

Ayvacık ilçemizde görev yapmakta olan meslektaşımız Av. Yıldırım ÖNEY 01.04.2013 tarihinde bürosunda saldırıya uğramıştır.Yapılan bu saldırıyı esefle kınıyoruz. Faalin bir an önce yakalanarak adli makamlarca gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Buna benzer olayların bir daha yaşanmaması dileğiyle, meslektaşımıza ve ailesi ile yargı çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Av. Bülent Şarlan – Çanakkale Baro Başkanı 
HAKİM ERTÜRK’ÜN YARALANMASINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

 

Çanakkale Barosu, Salihli 1. Asliye Ceza Hakimi Sayın Kemal ERTÜRK’ün, Hırsızlıktan tutuklu sanık Gökhan DOĞAN'ın duruşmasında, hükmü açıklarken sanık tarafından daha önceden temin edilen çeşme musluğunu yüzüne fırlatmak suretiyle el parmağı kırılacak şekilde yaralanması nedeniyle mesaj yayınladı. Yayınlanan mesajda yargı mensuplarına yöneltilen bütün saldırıları, kimden ve nereden gelirse gelsin nefretle kınandığı ifade edildi.


KUTLAMALAR
Çanakkale Barosu’nun çeşitli özel günlere ilişkin resmi web sitesi ve basın aracılığıyla yaptığı kutlamalar şu şekilde olmuştur.

KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASI

Cumhuriyet ile kazanılmış çağdaş haklar ve özgürlüklerle birlikte yaşamın her alanında başarıyla yer almakta olan kadınlarımızın gününü yürekten kutluyoruz. (8 Mart 2013)18 MART KUTLAMASI

Çanakkale Deniz Zaferinin 98. Yıldönümü ve Şehitleri Anma günü nedeniyle, yurt mücadelesinde canlarını hiçe sayan başta ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyor, onların aziz hatıralarının yanıbaşında Çanakkale’de hizmet veren avukatlar olarak ülkemize ve milletimize karşı sorumluluk duygusu bilinciyle çalışacağımıza söz veriyoruz. Çanakkale Barosu (18 Mart 2013)


ANNELER GÜNÜ KUTLAMASI

Tüm Annelerimizin, Anneler Gününü Kutlarız.(12 Mayıs 2013)19 MAYIS KUTLAMASI
19 mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. (19 Mayıs 2013)


BABALAR GÜNÜ KUTLAMASI

Hayatın anlam ve güzelliklerini öğreten tüm babalarımızın babalar günü kutlu olsun. (16 Haziran 2013)RUHSAT TÖRENLERİ
ARAMIZA HOŞGELDİN AV. ZEYNEP FULYA IŞILAK
Zeynep Fulya IŞILAK, stajını tamamlayarak ruhsat alamaya hak kazandı. Tören; Çanakkale Barosu İdari Binasında Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, Baro Yönetim Kurulu Üyeleri, Avukatlar, Avukat Stajyerleri ve Zeynep Fulya IŞILAK'ın yakınlarının katılımlarıyla gerçekleşti. Ruhsat töreninde meslek yeminini yaptıran Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan Avukatlık Ruhsatını Zeynep Fulya IŞILAK'a sundu. Zeynep Fulya IŞILAK'a, Avukatlık cübbesi yanında staj yaptığı Av. Tülay ÖMERCİOĞLU, Av. Özlem MERİÇ ve Av. Tuğba KARAGÖZ tarafından giydirildi. Baronun Ruhsat törenlerinde yemin eden meslektaşlarına sunduğu hediyeyi Av. Nursel ÖZKURT verdi.

AV. SİMGE KURULAY HASCAN RUHSATINI ALDI

Çanakkale Barosu İdari Binasında düzenlenen Simge KurulayHASCAN’ın Ruhsat Törenine Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, Baro Yönetim Kurulu Üyeleri, Avukatlar, Avukat Stajyerleri ve Simge KurulayHASCAN’ın yakınları katıldı.Ruhsat töreninde meslek yeminini yaptıran Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan Avukatlık Ruhsatını Simge KurulayHASCAN’a sundu. Simge KurulayHASCAN’a Avukatlık cübbesi yanında staj yaptığı Av. Eşref Bener VAROL ile Av. Gültekin YILDIZ tarafından giydirildi. Baronun Ruhsat törenlerinde yemin eden meslektaşlarına sunduğu hediyeyi Önceki Baro Başkanlarımızdan Av. Tülay ÖMERCİOĞLU verdi.

 

 

AV. GÜLCE BİLİCİ GÖREVE BAŞLADI


Çanakkale Barosu İdari Binasında düzenlenen Gülce BİLİCİ’nin ruhsat törenine Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, Baro Yönetim Kurulu Üyeleri, Avukatlar, Avukat Stajyerleri ve Gülce Bilici’nin yakınları katıldı. Ruhsat töreninde meslek yeminini yaptıran Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan Avukatlık Ruhsatını Gülce Bilici’ye sundu. Av. Bülent Şarlan törende yaptığı konuşmada genç meslektaşına iyi dileklerde bulundu. Gülce Bilici’ye Avukatlık cübbesi yanında staj yaptığı Av. Tülay ÖMERCİOĞLU tarafından giydirildi. Baronun Ruhsat törenlerinde yemin eden meslektaşlarına sunduğu hediyeyi Önceki Baro Başkanlarından Av. Adnan GÜLER verdi.

AV. ALPTEKİN KÖK İÇİN RUHSAT TÖRENİ DÜZENLENDİ

Çanakkale Barosu İdari Binasında düzenlenen Alptekin KÖK’ün ruhsat törenine Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, Baro Yönetim Kurulu Üyeleri, Avukatlar ve Alptekin KÖK’ün yakınları katıldı. Ruhsat töreninde meslek yeminini yaptıran Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan Avukatlık Ruhsatını Alptekin KÖK’e sundu. Av. Bülent Şarlan törende yaptığı konuşmada genç meslektaşına iyi dileklerde bulundu. Alptekin KÖK’e Avukatlık cübbesi yanında staj yaptığı Av. Kaan TONKA tarafından giydirildi. Tören sonrası katılımcılara ikramlarda bulunuldu.AV. HASAN CİHAN BİLGİN MESLEĞE TÖRENLE ADIM ATTI

Çanakkale Barosu İdari Binasında düzenlenen Hasan Cihan Bilgin’in ruhsat törenine Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, Baro Yönetim Kurulu Üyeleri, Avukatlar ve Hasan Cihan Bilgin’in yakınları katıldı. Ruhsat töreninde meslek yeminini Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan yaptırdı ve Avukatlık Ruhsatını Hasan Cihan Kök’e sundu. Av. Bülent Şarlan törende yaptığı konuşmada genç meslektaşına iyi dileklerde bulundu. Av. Hasan Cihan Bilgin’e Avukatlık cübbesi yanında staj yaptığı Av. Erdoğan Madak tarafından giydirildi. Tören sonrası katılımcılara ikramlarda bulunuldu.

Not : bu sayfada 2 resimlik yer bırakın lütfen. Fotoğraf gelecek

Röportaj SayfasıAVUKATLIĞA ADANMIŞ 45 YIL

AVUKAT ERDOĞAN UZEL

Av. Erdoğan ÜZEL :”Avukatlık da sevinç ve üzüntü iç içedir. Davayı kazanırsın sevinirsin, kaybedersin üzülürsün, bu hiçbir meslekte yoktur. Öyle ki bu duyguları bazen aynı gün için bile defalarca yaşarsın”…”45 yıldır bu mesleği yapıyorum, bu kadar zamanda ne kazandın diye sorulsa verebileceğim tek cevap, kiminin duası kiminin parası, ben duayı kabul ettim”…-Merhaba, kısa özgeçmişiniz ile başlayalım mı, bize kendinizi nasıl tanıtırsınız?

Hoş geldiniz, 27.09.1937 tarihinde Biga’da doğdum. Babam öğretmen, annem ise ev hanımı idi. İlk ve orta okul tahsilimi Biga’da yaptım. O zaman Biga’da lise olmaması nedeniyle İstanbul Pertevniyal Lisesinde okudum ve sonra da hukuk fakültesi…-Hukuk fakültesine nasıl girdiniz, çocukluktan gelen bir ideal mi?

Aslında tesadüf eseri olduğunu söyleyebilirim. O tarihte hukuk fakültesinde okuyan ve sonrasında da çok başarılı bir kariyer yapan İsmail Kurcan isimli bir arkadaşımın teşvikleri ile kaydımı yaptırmıştım ve onun çok da yardımlarını gördüm. Vefaat eden bu çok değerli arkadaşımı bu vesileyle bir kez daha şükran ile anıyorum, nur içinde yatsın.-Mutlaka bir çok anınız olmuştur ama unutmadığınız ve sizi etkileyen o döneme ilişkin bir anınız?

1960 Yılında ihtilal olduğu zaman fakültede talebe idim. Bu sebeple Yassı Ada mahkemelerine bir kez gittim, o günü hiç unutamam.-Koyu bir Galatasaraylı olduğunuzu sanırım bilmeyen yoktur, sadece taraftar mısınız yoksa kendiniz aktif olarak da spor yaptınız mı?

Sporcu bir yapıya sahiptim ve iyi de futbol oynardım, Galatasaraylı olmak da bir gurur vesilesidir benim için.-Peki aileniz , eşinizle tanışmanız, evlenmeniz?

Eşim bir kamu bankasında memur olarak çalışıyordu, fakültede okuduğum zamanlarda tanıştık ve fakülteyi bitirmemde birinci derecede rol almıştır. Fakülte bittikten sonra yedek subaylığım döneminde evlendim ve çok tatlı anılarımın olduğu Van-Erciş’te yedek subaylığımı yaptım. Halen Biga’da eczanesi bulunan Nur Yenigün ve 9 Eylül Turizm ve Otelcilik ile sonrasında da Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olup halen ablası ile birlikte çalışan Uğur isminde iki evladım ve dünya güzeli üç torunum var. İsimleri Arda, Duru ki kızımın ikizleridir ve Uğur’un da Ayşegül.-Mesleğe başlamanız ?

Stajımı İstanbul’da çok değerli hukukçu Ahmet Uslu yanında yaptım ki, meslekle ilgili çok şeyler öğretti, kendisine sevgi ve saygılarımı sunuyorum…Sonrasında 1968 yılında Biga’da avukatlığa başladım, o zaman Biga’da sadece beş avukat bulunuyordu ve en gençleri de bendim. Büyüklerim bana mesleğin saygınlığını öğrettiler.-Avukatlık mesleğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Avukatlık da sevinç ve üzüntü iç içedir. Davayı kazanırsın sevinirsin, kaybedersin üzülürsün, bu hiçbir meslekte yoktur. Öyle ki bu duyguları bazen aynı gün için bile defalarca yaşarsın.

Meslek hayatında sizi en çok zorlayan husus nedir diye sorarsanız, tek bir cevap verebilirim. Avukatın müvekkili ile ekonomik ilişkisi. Hiç unutmam, yanında staj yaptığım Av.Ahmet Uslu stajın sonunda ayrılırken bana; “sana her şeyi öğrettim , sadece müvekkillerinden ücret almasını öğretemedim, çünkü ben de bilmiyorum” demişti. 45 yıldır bu mesleği yapıyorum, bu kadar zamanda ne kazandın diye sorulsa verebileceğim tek cevap, kiminin duası kiminin parası, ben duayı kabul ettim. Gönlüm rahat ve huzurluyum. Yakında mesleği de tamamen bırakıyorum. Saygılar ve sevgiler diliyorum, hoşçakalın.

-İzninizle , küçük bir format değişikliği yaparak çok uzun süreli bir dostluğunuzun da olduğu iki meslektaşımızın sizinle ilgili birkaç cümlesine yer vermek istiyorum.

Av.Faruk ERGÜN (Biga): Mesleki hayatımızda olduğu kadar özel hayatımda da kendisi ile çok yakın dostluğumuz ve arkadaşlığımız oldu. Görüşmediğimiz gün yok denecek kadar azdır. Bu süreçte birbirimize manen destek olduk, duygu ve düşüncelerimizi paylaştık. Kendisi son derece cana yakın, arkadaş sevdalısı bir meslektaşım ve vefalı bir dost aynı zamanda iyi bir aile babasıdır. Kendisine yaşamında sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum.

Av.Özhan EROL (Biga) :

Sevgili Erdoğan Ağabeyimizi ki namı diğer Beyagamızıseveriz , sayarız. Mesleğe başladığım ilk yılarda kendisini zamanın entel mekanlarından olan şehir kulübünde tanıdım. Onun kulüp mesaisi gece saat 12 de biterdi. Birgün eğlence niyetine oynadıkları konken oyununa dördüncü kişi olur musun diye sorunca masasına oturdum. İki saat süren oyunun sonunda bir kez dahi sıfır yapamayarak kalktım. Bir daha da elime iskambil kağıdını almadım. İskambil kadar sigarayı da severdi ve paçoz sigaradan günde en az iki paket içerdi. Ama çelik gibi bir iradesi ve pamuk gibi bir yüreği vardır. Her ne kadar kalp ameliyatından sonra olsa da sigarayı bıraktı. Her zaman samimi ve dosta canlısıdır. Bu nitelikleri ile her zaman sevgimizi ve saygımızı kazanmıştır. Sevgi ve muhabbetle gözlerinden öpüyorum.Çok teşekkürler…

ULUSAL BASINDA HUKUK HABERLERİ

Каталог: uploads
uploads -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ azərbaycan döVLƏT İQTİsad universiteti magistratura məRKƏZİ
uploads -> AZƏrbaycan əraziSİNDƏ İBTİDAİ İcma quruluşU
uploads -> АзярбайжАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТЯЩСИЛ НАЗИРЛИЙИ азярбайжан дювлят игтисад университети
uploads -> Mövzu Fənnin məqsədi və vəzifələri
uploads -> Marketinq fənni üzrə İŞÇİ TƏDRİs proqrami
uploads -> Asm-nin iqtisadiyyatı və idarə edilməsi
uploads -> Təqdimatların hazırlanması (Powerpoint, Word, Excel)


Dostları ilə paylaş:
  1   2   3


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə