30 AĞustos zafer bayrami kutlandiYüklə 12,67 Kb.
tarix30.04.2018
ölçüsü12,67 Kb.
#49865

30 Ağustos 2014
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLANDI
30 Ağustos Zafer Bayramının 92’nci yıldönümü İnegöl’de coşkuyla kutlandı.
Zafer Bayramı kutlamaları, Atatürk Anıtına çelenk konulmasıyla başladı. Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığının Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 92. yıl dönümü kutlamaları yapılan programla devam etti.
ZAFERİN 92.YIL DÖNÜMÜ

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Jandarma Kıdemli Başçavuş Fikret Savran, “Bugün asil Türk milleti ve onun bağrından çıkan kahraman Türk ordusunun en şanlı zaferlerinden biri olan 30 Ağustos zaferinin 92’nci yıldönümüdür. Bu zafer; ulu önder Atatürk’ün önderliğinde, çelikleşmiş bir milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde, dünyanın en güçlü ordularına karşı elde edilen, hürriyet ve bağımsızlık aşkı ile yanan bir milletin sarsılmaz azim ve inancının zaferidir. Bu zafer; ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak, hatta yok etmek isteyen güçler tarafından yıllar boyunca sinsice hazırlanan planların o gün için sonuncusu olan Sevr paçavrasının yırtılıp atıldığı. Bugün, bu toprakların hakiki ve sonsuza kadar tek sahibi olan yüce Türk milletinin ve kahraman Türk ordusunun bağımsızlığı ve hürriyeti söz konusu olduğunda nasıl şahlandığının tüm dünyaya gösterildiği, yeni Türkiye Cumhuriyeti devletinin temellerinin atıldığı, Türk birlik ve beraberliğinin kudret ve kabiliyetinin nelere muktedir olduğunun tüm dünyaya gösterildiği ve öğretildiği, Balkan Harbinin hemen ardından gelen 1. Dünya Harbinde; 4 yıl gibi uzun bir zaman Avrupa’nın ve dünyanın en büyük devletleriyle savaşarak bitkin düşen bu milletin; 3 yıl 3 ay ve 11 gün gibi uzun bir zaman katlandığı sıkıntıların ve döktüğü kanın bedeli olan tarihte bir benzeri bulunmayan eşsiz bir zaferdir” dedi.


DÖNÜM NOKTASI

Türk milletinin mukadderatını belirleyen 30 Ağustos Zaferi Türk ulusu için tarihte bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Savran, “Düşmanları ve onların ülke içindeki işbirlikçileri tarafından yok edilmeye ve paylaşılmaya karar verilerek toprakları işgal edilmiş, ordularının elinden silahları alınıp askerleri terhis edilmiş yıllardır devam eden savaşlarda bütün kaynakları harcanmış ve yetişmiş insan gücünü kaybetmiş bir imparatorluğun yıkıntılarından Ulu önder, başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, bir milli devlet ve kahraman bir ordu çıkarmayı başararak 30 Ağustos 1922’de Anadolu’daki yüzlerce yıllık Türk varlığına kastedenleri tarihe gömmüştür. Bu muharebede Türk ordusu ‘4-5 ayda düşürülemez’ denilen düşman mevzilerini 6 günde çökertmiş, Afyon-İzmir arası 400 kilometrelik takip harekâtını da 10 günde gerçekleştirmiştir. Bu yıldırım harbi ile zalim ve mağrur düşman ordusunun büyük bir kısmı az bir zamanda yok edilmiş, istila amacı ile Anadolu topraklarına çıkanlar ağır bir yenilgiyle, bir daha dönmemek üzere geri gönderilmiştir. Bu müthiş zafere ulaşmak için Türk milleti katlanılmaz olana katlanmış, dayanılmaz acılara dayanmıştır” diye konuştu.


GURUR DUYUYORUZ

 ‘Mazisi şan ve şerefle dolu bir milletin çocukları olarak bu zaferle ne kadar öğünsek azdır’ diyen Savan, “Çünkü her evresi ile düşünülmüş, hazırlanmış, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekât Türk ordusunun ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığı tarihte bir daha kanıtlanmıştır. Türk milletinin hürriyet ve istiklal mücadelesinin ölümsüz bir abidesi olan 30 Ağustos zaferi ile vatanımız ve milletimizin aydın, mutlu ve müreffeh geleceği garanti altına alınmıştır. Bu zaferle, eşsiz başkomutan Mustafa Kemal Atatürkün yaktığı özgürlük ateşi, yalnızca Türklerin değil, dünyadaki ezilmiş bütün ulusların da hürriyet meşalesi olmuştur. Türk tarihine altın harflerle yazılmış olan bu zaferin 92’nci yıldönümünde, böyle bir milletin ve onun bağrından çıkan Türk ordusunun mensubu olmakla gurur duyuyoruz. Büyük önder, gazi Mustafa Kemal Atatürk ile dava arkadaşlarını ve vatan toprağının bedelini canlarıyla ödeyen aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyor kahramanlıklarıyla destanlar yaratmış gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Şanlı zaferin 92’nci yıldönümü, Türk milletine ve onun bağrından çıkan kahraman ordusuna kutlu olsun” diye konuştu.


TEBRİKLERİ KABUL ETTİLER

Konuşmanın ardından tören Nuh Mehmet Küçükçalık Lisesi öğrencisi Taha Zokik ve Jandarma er Kubilay Evciman’ın, günün anlam ve önemini anlatan 30 Ağustos isimli şiirlerini okumasının ardından, anıt önündeki tören sona erdi. 


Anıt önündeki törenin ardından İlçe Kaymakamı Ali Akça, İlçe Garnizon Komutan Vekili Yüzbaşı Uğur Baş ve Belediye Başkan Vekili Turgay Yel Kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etti. 


Yüklə 12,67 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin