43. İStanbul müZİk festivali "hafta sonu klasikleri"Yüklə 13.58 Kb.
tarix28.05.2018
ölçüsü13.58 Kb.

43. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ
"HAFTA SONU KLASİKLERİ"
Geçtiğimiz yıl ilk defa "Pazar Klasikleri" adı altında düzenlenen ve müzikseverler tarafından büyük bir ilgiyle karşılanan konser serileri, bu yıl daha da zenginleşerek yine ücretsiz olarak açık havada gerçekleştirilecek. Pernigotti’nin sponsorluğunda düzenlenen "Hafta Sonu Klasikleri", festival boyunca cumartesi veya pazar günleri dinleyicilerle buluşacak. Hollanda Konsolosluğu, Sakıp Sabancı Müzesi Bahçesi ve Avusturya Kültür Ofisi bahçelerindeki konserler, mekân kapasitesi nedeniyle rezervasyon@iksv.org adresinden alınacak rezervasyon onayıyla ücretsiz olarak takip edilebilecek.

HAFTA SONU KLASİKLERİ I – “Bach Ve Hollandalı Çağdaşları”: New Dutch Academy

6 Haziran Cumartesi | Hollanda Başkonsolosluğu Bahçesi | 10.30
Bach, Handel, Telemann, Vivaldi, Hacquart, De Fesch, Graaf, Schickhardt, Van Wassenaer’den aryalar ve eserler
Hafta sonu konserlerinin ilkinde şef ve viyola sanatçısı Simon Murphy ile soprano Gudrun Sidonie Otto, The New Academy üyeleriyle birlikte Bach, Telemann, Handel, Vivaldi ve bu büyük bestecilerin Hollandalı çağdaşlarının eserleri seslendirilecek. Müzikseverlere Bach döneminin Avrupası ile Hollandası’ndan “Kültürel Manzaralar” sunacak konser, 6 Haziran Cumartesi sabahı, etkinlik için özel olarak ziyarete açılacak İstiklal Caddesi üzerindeki Hollanda Başkonsolosluğu’nun bahçesinde gerçekleştirilecek.

HAFTA SONU KLASİKLERİ II - Domo Emigrantes

14 Haziran Pazar | Selamiçeşme Özgürlük Parkı | 10.30
İtalya’dan Napoliten şarkılar ve Tarantellalar
Domo Emigrantes Güney İtalya ve Akdeniz müziklerinin mevcut geleneğini etnik unsurlar, caz tonları, orijinal düzenlemeler ve dünyanın farklı bölgelerinden pek çok enstrüman ile zenginleştirerek yeni bir tat yakalıyor. Kurulduğu 2009’dan bu yana memleketleri İtalya’da ve dışında pek çok konser salonu, kulüp ve meydanlarda başarılı konserler gerçekleştiren topluluk, ayrıca kültürel etkinliklerde de yer alarak müziğin duygusal gücünü tüm müzikseverlere yeniden ispatlıyor. İlki 2011’de, ikincisi ise geçtiğimiz yıl çıkan başarılı kayıtlarıyla da adından söz ettiren topluluk, Akdeniz sıcaklığını profesyonelce harmanladığı İtalya’dan Napoliten şarkılar ve Tarantellalar ile 14 Haziran günü müzikseverlere Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda canlı bir Pazar sabahı vaat ediyor.

HAFTA SONU KLASİKLERİ III - Minetti Quartet

20 Haziran Cumartesi | Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi | 10.30
Franz Schubert (Yaylı Dörtlü No. 10), Ludwig van Beethoven (Yaylı Dörtlü No. 6)
Adını Thomas Bernhard’ın bir tiyatro oyunundan alan ve Maria Ehmer (keman), Anna Knopp (keman), Milan Milojicic (keman) ile Leonhard Roczek'ten (viyolonsel) oluşan Minetti Quartet, Avusturya’nın günümüzde en heyecan verici topluluklarından biri. 2008-2009 sezonunda ECHO tarafından yükselen yıldız olarak nitelendirilen topluluk festivalde iki konserle yer alıyor. Londra Wigmore Hall Amsterdam Concertgebouw, Konserthuset Stockholm, Salzburg Mozarteum, Barselona’da Palau de la Música, Brüksel’de Palais des Beaux-Arts ve Viyana’nın prestijli salonları Konzerthaus ve Musikverein’da konserler veren topluluk bugüne kadar pek çok önemli festivalin konuğu oldu. Floransa’da Uluslararası Rimbotti String Quartet Yarışması’nda birincilikle, Viyana Uluslararası Haydn Yarışması’nda Haydn Ödülü’yle ve Graz’da gerçekleşen Uluslararası Schubert Yarışması’nda aldığı ödülle taçlandırılan Minetti Quartet, 20 Haziran Cumartesi günü dinleyicilere Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde keyifli bir program sunuyor.

HAFTA SONU KLASİKLERİ IV - Semplice Kuartet

28 Haziran Pazar | Sakıp Sabancı Müzesi "Atlı Köşk" Bahçesi | 10.30
Wolfgang Amadeus Mozart, Dimitri Shostakovich, Joaquín Turina, Oğuzhan Balcı, Béla Bartók’dan oda müziği eserleri
2009 yılında kurulan Semplice Quartet, Süreyya Operası’ndaki büyük beğeni toplayan ilk konserinin ardından, CKM, Fulya Sanat, CRR, İzmir Sanat, Pera Müzesi, Notre Dame de Sion, Millî Reasürans gibi önemli salonlarda verdiği konserlerle de kısa süre içinde kendine geniş bir izleyici kitlesi edindi. Yurt içi ve dışında çıktığı başarılı turnelerin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleriyle de adından söz ettiren topluluk, bugüne kadar Genç Klasikçiler Festivali ve Şehir Tiyatroları Çocuk Şenliği de dahil olmak üzere birçok projede açıklamalı konserlere imza attı. Programlarında özellikle yerli bestecilerin eserlerine yer vermeye özen gösteren topluluk, klasik dönemden çağdaşa uzanan oldukça renkli bir repertuvara sahip. "Hafta Sonu Klasikleri"nin son ayağında Semplice Quartet, 28 Haziran Pazar günü Sakıp Sabancı Müzesi bahçesinde müzikseverlerle buluşacak.

Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə