60 GÜne 60 oyun öneriSİ Terazi yapımıYüklə 33,55 Kb.
tarix27.12.2018
ölçüsü33,55 Kb.
#87019

60 GÜNE 60 OYUN ÖNERİSİ

 1. Terazi yapımı
  Çocuğunuzun nesnelerin ağırlıklarını karşılaştırabileceği bir terazisi var mı? Cevabınız ‘hayır’sa, birlikte bir terazi yapabilirsiniz! Kartondan ya da mukavvadan eşit boyda iki kare kesin. Oluşturduğunuz karelerin dört kenarına delik açarak ipleri içinden geçirin ve ipleri bir elbise askısına ya da oklavaya bağlayın. Böylece ona ağır ve hafif kavramlarını da öğretmiş olacaksınız.

 2. Makarnadan kolye

Evde iki kişilik bir takı tasarım atölyesi kurabilirsiniz. Delikli makarnaları boyayın ve renkli iplere geçirin.

 1. Ne çizdim?

Çocuğunuz arkasını dönsün ve siz sırtına işaret parmağınızla bir şekil çizin. Çocuğunuz ne çizdiğinizi tahmin etmeye çalışsın.

 1. Aşçılık oyunu

Her çocuk mutfakta vakit geçirmeye bayılır. Bezelye ayıklamak, salataları yıkamak gibi basit görünen işlerle çocuğunuzun hem sorumluluk alabilmesini sağlayacak hem de eğlenceli vakit geçireceksiniz.

 1. Harf bulmaca

Boş bir kağıda alfadeki tüm harfleri karışık, dağınık ve irili-ufaklı yazın. Daha sonra başka bir kağıda harfler çizerek çocuğunuzdan o harfi bularak işaretlemesini isteyin.

 1. Tak takıştır partisi

Şapka, kolye, kravat, papyon, kemer, güneş gözlüğü, atkı, bere… Çocuğunuzla bir tak takıştır partisi vererek kendinize eğlenceli kostümler yaratabilirsiniz.

 1. Sayı eşleştirmece

İki farklı renkte 10’ar kart hazırlayın. Bir renk kartların üzerine birden 10’a kadar sayıları yazın. Diğer kartlara da bu rakamlara karşılık gelen resimler çizin. Örneğin; 1-Çiçek, 2-Top, 3-Güneş gibi… Sonra çocuğunuzdan kartları eşleştirmesini isteyin.

 1. Meyve surat

Gazete ve dergilerden havuç, muz, zeytin gibi yiyeceklerin fotoğraflarını kesin ve bunları kullanarak suratlar yapın.

 1. Neye benziyor?

Birlikte camın önüne oturun, perdeyi açın ve gökyüzünü izleyin. Gördüğünüz bulutların şekilleri hakkında yorum yapmaya başlayın. Emin olun, çocuğunuzdan çok ilginç benzetmeler duyacaksınız!

 1. Uç uç kelebek

Tuvalet kağıdı rulosundan kelebek yapmaya ne dersiniz? Renkli kalemler, tuvalet kağıdı rulosu, yapıştırıcı ve biraz da yaratıcılıkla çocuğunuz hem keyifli vakit geçirecek hem de kendi yaptığı bir oyuncağa sahip olacak.

 1. Koku testi

Minik kaselere kokulu yiyecek ve baharatlar koyun, kaselerin üzerlerini folyo ile kapatın. Sonra da çocuğunuzdan kaseleri koklayarak içinde ne olduğunu tahmin etmesini isteyin!

 1. Paketi geçir oyunu

Oyunun ödülü olarak belirleyeceğiniz bir şeyi kağıtla kat kat sarın. Sonra müzik açın. Müzik çaldığı sırada paket kimin elindeyse o, paketin katlarını açmaya başlasın. Müzik susup tekrar başladığında paket el değiştirsin. Paketin son katını açan oyuncu ödülün sahibi... Bu oyunu ne kadar kalabalık oynarsanız o kadar eğlenceli olur.

 1. Gazete yapımı

Önce A3 boyutunda bir kağıdı kartona yapıştırın daha sonra da üzerini gazete ve dergilerden kestiğiniz fotoğraf ve yazılarla süsleyerek kendi gazetenizi yapın.

 1. Rüzgar çanı

Teneke içecek kutularını kumaşlarla ve renkli kağıtlarla süsleyerek balkonunuz için bir rüzgar çanı yapabilirsiniz!

 1. Hangisi kayboldu?

Masanın üzerine beş adet nesne koyun. Çocuğunuzun bu nesnelere dikkatle bakmasını, 40 saniye sonra da gözünü kapamasını isteyin. Masanın üzerinden bir nesne alıp saklayın ve ondan eksik olanı bulmasını isteyin.

 1. Evde piknik

Yere örtünüzü serin, hasır sepetinizin içine yiyecek ve içeceklerinizi koyun ve hatta güneşten korunmak için bir şemsiye açın. Tamam dışarıdan bakınca belki biraz komik görüneceksiniz ama hayal dünyanızı çocuğunuzunki kadar geniş tutabilirseniz bu hayatınızın en keyifli pikniği olabilir!

 1. Resimli hafıza oyunu

Bir kağıda elma, araba, çiçek, ev gibi şeylerin resmini çizin. Ama her şeyden iki tane olmalı. Çünkü daha sonra bu resimleri kesecek, karıştırıp ters bir şekilde masaya dizecek ve resimlerin eşini bulmaya çalışarak hafıza oyunu oynayacaksınız!

 1. Babam Çin’den geldi oyunu

Eğlenceli bir bellek oyunu olan bu oyunda oyunu başlatan kişi ‘babam Çin’den geldi’ dedikten sonra yanındaki ‘ne getirdi?’ diye sorar. Yanıt ‘bisiklet’se, tüm oyuncular pedal çevirmeye başlar. İkinci oyuncu da, ‘babam Çin’den geldi’ der ve ‘ne getirdi?’ sorusuna yanıt verir. ‘Yelpaze’ yanıtını verildiyse oyuncular hem pedal çevirmeyi sürdürür hem de yelpaze sallamaya devam eder. Oyun hareketle anlatılabilecek yanıtlarla sürer.

 1. İçinde ne var?

Masanın üzerine bir yere vurduğunuzda farklı sesler çıkaracak şeyler koyun. Örneğin metal para, tahta kaşık, cam bilye gibi… Daha sonra çocuğunuzun gözlerini bağlayın ve çıkardığı sesten hangisi olduğunu tahmin etmesini isteyin.

 1. Bu ben miyim?

Çocuğunuzun ve kendinizin birer portre fotoğrafını büyük boyda bastırın. Daha sonra ortadan yüzünüzün yarısını kesip bir kağıda yapıştırın ve yüzlerinizin diğer yarısını kendiniz çizerek tamamlayın.

 1. Sıcak-soğuk
  Bulunduğunuz odada bir eşya seçin ve çocuğunuzdan bunun ne olduğunu tahmin etmesini isteyin. Seçtiğiniz şeye yaklaştıkça ‘sıcak’, ondan uzaklaştıkça ‘soğuk’ diyerek onu yönlendirmeyi unutmayın!

 2. Patates baskısı
  Çocukken yaptığınız patates baskısını bu kez çocuğunuzla yapmaya ne dersiniz? Patateslerden kelebek, kalp, üçgen, kare gibi şekiller kesin ve sulu boya ile boyararak izlerini kağıda çıkarın. Sonra resimlerinizden mini bir sergi bile açabilirsiniz.

 3. Nesi eksik?
  Kuyruksuz kedi, kapısız ev gibi resimler çizin ve çocuğunuzdan resimde neyin eksik olduğunu bulmasını isteyin.

 4. Kelime oyunu Çocuğunuza ‘kahvaltıda yediğimiz beş şey sayabilir misin?’, ‘Şimdi de B harfiyle başlayan üç şey söyle bakalım…’, ‘kırmızı renkli yiyecekler hangileri?’ gibi sorular sorarak kelime oyunu oynayabilirsiniz.

 5. BowlIng
  Boş su şişelerini labut yaparak evde bir bowling turnuvası düzenleyebilirsiniz. Şişeleri dizin ve topu yuvarlayarak devirmeye çalışın.

 6. Heykel
  Bu oyunun kuralı çok basit! Heykel denilince herkes donup kalacak. İlk hareket eden yanar!

 7. Gölge oyunu
  Ebe olan kişi diğer oyuncuların gölgelerine basmaya çalışacak. Açık alanda ve çok kişiyle oynarsanız daha da eğlenceli olabilir.

 8. Son hece oyunu
  Aklınıza gelen ilk kelimeyi söyleyin. Örneğin ‘bakkal’ dediniz diyelim, çocuğunuzun bu kelimenin son hecesi ile başlayan bir kelime söylemesi gerekiyor. Örneğin ‘kalem’ doğru cevap olur… Kum saatiyle süre tutabilir, en kısa zamanda en çok kelimeyi türetmeye de çalışabilirsiniz.

 9. Yirmi soru
  İşte eğlenceli bir kelime oyunu daha… Aklınızdan bir kelime tutun ve çocuğunuzdan ‘canlı mı cansız mı?’, ‘Yenilebilir bir şey mi?’ gibi sorular sorarak bunun ne olduğunu bulmasını isteyin. Toplamda 20 soru hakkı var!

 10. Jonglör topu yapımı
  Boş bir şişenin içini pirinç ya da mercimekle doldurun. Daha sonra bir balonu greyfurt büyüklüğünde şişirerek şişenin ağzına takın. Şişeyi ters çevirerek pirinçleri balonun içine aktarın. Makasla balonun ağzını kesin ve başka bir balon şişirerek onun da ağzını kesin ve diğer balonun üzerine geçirin. Bu işlemi birkaç balonla tekrarlayın. Farklı renklerde balonlar kullanarak çok renkli bir top da yapabilirsiniz.

 11. Sesi nasıl?
  Evinizdeki oyuncak hayvanların hepsini bir poşete koyun. Sırayla birer oyuncak çekerek hayvanın adını söyleyin ve çıkardığı sesi taklit edin.

 12. Balonla yürüme
  Balonları iki ayak arasına sıkıştırarak yürüme yarışı yapın.

 13. Kelime avı
  Sırayla birer kelime söyleyin. Ama bu oyunun basit bir kuralı var: Her oyuncu kendinden önce söylenen kelime dizinini tekrar etmek zorunda!

 14. Kostüm partisi
  Torba, alüminyum folyo, karton kutu, renkli kalemler ya da eski giysiler ile kendinize birer kostüm yapın.

 15. Araba yapımı
  Ayakkabı kutusunu birlikte boyayarak ve dört plastik tabaktan veya CD’den tekerlek yaparak kendi arabanızı oluşturabilirsiniz. Hatta yeterince büyük bir kutu bulabilirseniz, çocuğunuzun içine sığacağı bir arabası bile olabilir!

 16. Kürdandan resim
  Çocuğunuzdan kürdanlardan üçgen, kare, ev, insan gibi şekiller oluşturmasını isteyin.

 17. Dil oyunu
  Çocuğunuza farklı dillerde ‘seni seviyorum’ veya ‘günaydın’ demesini öğretin.

 18. Oyun hamuru
  3 su bardağı un, 1 su bardağı su, 2 çorba kaşığı zeytinyağı ve ¼ su bardağı tuz ile oyun hamurunuzu kendiniz hazırlayabilir, renklendirmek için zerdeçal, ıspanak suyu, pancar suyu gibi doğal ürünlerden yararlanabilirsiniz.

 19. Denge oyunu
  Çocuğunuzun eline ağır olmayan bir kitap koyun ve onu düşürmeden yürümesini isteyin!

 20. Parmak güreşi
  Siz ve çocuğunuz baş parmaklarınız açıkta kalacak şekilde ellerinizi birbirine kenetleyin. Her oyuncu kendi baş parmağı üstte kalacak şekilde diğer oyuncunun baş parmağını aşağı yatırmaya çalışşın.

 21. Mandaldan çerçeve yapımı

Evdeki tahta mandallarınızı birlikte farklı renklerde boyayın ve tutkalla birbirine yapıştırarak bir çerçeve yapın.

 1. Orkestra

Tencere, kek kalıbı, kepçe, boş ilaç kutusunun içine koyduğunuz fasulyeler ile çocuğunuzla birlikte mini bir orkestra kurabilirsiniz.

 1. Sünger adam

Bulaşık süngerinin üzerine minik gözler çizip, iplerle ona saçlar yaparak yeni bir oyuncak yaratabilirsiniz.

 1. İp baskısı

İpleri sulu boyayla boyayın. Boş bir kağıdı ikiye katlayarak ipi içine koyun ve ipi ucundan çekerek kağıtta şekiller yaratın.

 1. Kağıt bardak kulesi

Kağıt bardakları üst üste dizerek kule haline getirin. Bakalım en son kimin kulesi yıkılacak?

 1. Renk bulmaca

Çocuğunuzdan etraftaki yeşil, beyaz ya da kırmızı renkli şeyleri bulmasını isteyin.

 1. Hazine avı

Çocuğunuza hediye mi aldınız? Öyleyse hediyenizi verirken bu oyunu oynayabilirsiniz! Ona ipuçları içeren bir hazine haritası verin ve haritadaki izleri takip ederek hediyesine ulaşmasını sağlayın. Örneğin hediyeyi buzdolabına koyduysanız haritaya mutfakta olduğunu anlamasını sağlayacak şeyler çizin!

 1. Çorap basketbolu

Özellikle erkek çocuğunuz varsa bu oyuna bayılacak! Çorapları top şeklinde katlayın ve 5-10 metre uzağa koyduğunuz bir sepetin içine basket atmasını isteyin.

 1. Ne yiyorum?

Çocuğunuzun meyve saatini oyunla renklendirmeye ne dersiniz? Gözlerini bağlayın ve yediği meyvelerin hangisi olduğunu tahmin etmesini isteyin!

 1. Yıkama

Kızınız bebeklerini, oğlunuz plastik arabalarını yıkamaya bayılacaktır. Bir leğen su ve bir diş fırçası temizlik için yeterli…

 1. Hayvan bulmaca
  K harfi ile başlayan bir hayvan söyleyin. Örneğin ‘kurbağa’… Sıradaki oyuncu sizin söylediğiniz hayvanın son harfi ile başlayan bir hayvan ismin söylemek sorunda. Örneğin ‘at’! Son hayvanı söyleyen oyunu kazanır.

 2. Ben kimim?
  Sessiz sinema oyununa benzeyen bu oyunda hiç konuşmadan sadece hareketlerinizle çocuğunuza Pinokyo, Pepe, Şirin Baba, Deniz Kızı Ariel, Buzz Light Year gibi en sevdiği kahramanları anlatmaya çalışın.

 3. Hangi hayvan?
  Dergilerden hayvan resimleri kesin ve bir poşete koyun. Her oyuncu sırayla bir resim çeksin ve resimdeki hayvanı hareketleriyle diğer oyuncuya anlatmaya çalışsın.

 4. Folyo yüzük yapımı
  Folyo kağıdını kesip sararak kızınız için yüzük ve bilezikler yapabilirsiniz.

 5. Mesaj var!
  Yanan bir mumu akıtarak boş bir kağıda kalp çizin. Daha sonra kağıdı sulu boya ile boyayın. Mum boya tutmayacağı için kalp beyaz renkte ortaya çıkacak!

 6. Maske yapımı
  Kırmızı bir kartona Örümcek Adam, sarı bir kartona Sünger Bob resmi çizebilir, kağıdın iki yanından açacağınız deliklere lastik geçirekerek bir maske yapabilirsiniz.

 7. Kutudan ev yapımı
  Mısır gevreklerinin veya kurabiyelerin kutularını keserek ve renkli el işi kağıtlarıyla kaplayarak evler yapabilirsiniz.

 8. Kaşıkta top taşıma
  Pinpon topunu bir kaşığın içine koyun ve çocuğunuzdan bunu düşürmeden taşımasını isteyin.

 9. Sayı bulmaca
  Birden 10’a kadar sayıları birer karta yazın, kartları gizleyin ve çocuğunuzdan bulmasını isteyin.

 10. Çorap hokeyi
  Bu oyun için üç topa ve iki külotlu çoraba ihtiyacınız var. Külotlu çorapların ikisinin birer bacağına minik birer top geçirin. İki iskemleden bir kale yaparak ve çorapları hokey sopası gibi kullanarak gol atmaya çalışın.

Yüklə 33,55 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin