Ağustos 2014 haberleri 20. 08. 2014 Sanayici Yeni Hükümetin Kendilerini Yalnız Bırakmamasını İstiyorYüklə 34,31 Kb.
tarix03.01.2019
ölçüsü34,31 Kb.
#88787

25-31 AĞUSTOS 2014 HABERLERİ

20.08. 2014 Sanayici Yeni Hükümetin Kendilerini Yalnız Bırakmamasını İstiyor

İş dünyası Ahmet Davutoğlu tarafından kurulacak 62’nci hükümetten, beklentilerine karşılık gelecek önlemlerin alınmasını bekliyor. Bunlar arasında petrol tankeri ve LNG gemi yatırımının gerçekleştirilmesi isteniyor.

Türk iş dünyasının, hükümetten ivedilikle çözümünü bekledikleri sorunlara ilişkin TOBB tarafından hazırlanan raporda reel sektörün talepleri ağırlıklı olarak, istihdam üzerindeki yüklerin azaltılması, teşvik sisteminin gözden geçirilmesi, enerji maliyetlerinin azaltılması, yatırım ortamının iyileştirilmesi, Ar-Ge ve inovasyona daha çok destek verilmesi konularında yoğunlaşıyor. (Deniz Haber)
26.08.2014 İran Limanlarına Uğrayan Yabancı Ticaret Gemilerinde Artış Olduğunu Raporluyor
İran son aylarda kendi limanlarına uğrayan yabancı bayraklı gemi sayısında artış olduğunu bildiriyor. Özellikle Bandar Abbas limanında Avrupa ve Uzak Doğu bayraklı gemilerin sayısının belirgin oranda arttığı ve İran’a yatırım yapmak isteyen ve hali hazırda İran’da yatırımları bulunan yabancı şirketler için mal taşıyan gemi sayısının bu artışta etken olduğu raporlanıyor.


27.08.2014 Türkiye Ve Kırım Arasında Yeni Feribot Hattı Açıldı

Türkiye ve Kırım arasında MS Poseidon feribotu sefer yapacak. Seferler, Zonguldak ve Kırım’ın Kerç limanı arasında haftada iki kez yapılacak. Feribot ayrıca Rusya’nın Novorossiysk limanına uğrayacak.

Rusya Uluslararası Taşımacılar Derneği’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, “Transcamion şirketi, bugünden itibaren, yeni feribot hattı olan Zonguldak-Kerç servisini sunuyor. Feribot şirketi, ayrıca Kerç limanından Novorossiysk’e ulaşımı da garanti ediyor” denildi. Zonguldak ve Kerç arasında yolculuk tam 24 saat sürecek. Gümrük işlemi, Kerç limanında yapılacak. Zonguldak-Kerç-Novorossiysk güzergahı üzerinden 16,5 metre uzunluğunda bir trenin nakliye ücreti 1250 dolar olacak. (Aktüel Deniz)
27.08.2014 Çin, Sesten Hızlı Giden Denizaltı İçin Çalışıyor

Çinli bilim insanları, denizaltıların sualtında sesten hızlı ilerlemesini sağlayacak teknolojiyi geliştirmeye çok yakın olduklarını açıkladı. Başarılı olması halinde, süpersonik denizaltı Şanghay ile San Francisco arasındaki mesafeyi 100 dakikada kat edebilecek.  (Deniz Haber)
27.08.2014 1.5 Milyar Dolarlık Tesise Rönesans Damgası

Rönesans Holding, Türkmenistan'da doğalgazdan benzin üretecek dünyanın en büyük tesisini inşa edecek.

Gas to Gasoline (GTG) adını taşıyan Doğalgazdan Benzin Üretim Tesisi, toplam 1,5 milyar dolarlık yatırımla yapılacak. İki firmadan oluşan konsorsiyumun müteahhitliğinde yapılacak projenin finansmanını ise Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) sağlayacak. JBIC Bankası’nın kredi finansmanında projenin çevreci bir proje olması belirleyici bir etmen oluşturuyor. Bu kapsamda Gas to Gasoline projesi çevreye duyarlılığı ile de dikkat çekiyor.

2018 yılının Haziran ayında bitirilmesi öngörülen dev proje, doğalgazdan benzin üretecek bu büyüklükte yapılan ilk tesis olma özelliğini taşıyor. Tesisi, Danimarka orjinli Haldor Topsoe Firması son teknoloji kullanarak dizayn edecek. (www.milliyet.com.tr)
27.08.2014 Global Yatırım Holding Lizbon Limanı'nı Devraldı

Global Yatırım Holding, şirketin bağlı ortaklığı Global Liman İşletmeleri A.Ş.'nin Lizbon Kruvaziyer Terminali'nin fiziki devir işlemlerini tamamladı. Creuers hisselerinin devri işlemine yönelik izin ve ön şartlarla ilgili hazırlıkların ise devam etmekte olduğu bildirildi. Lizbon Kruvaziyer Terminali, 2 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. 13,000 m2 kapalı alan olmak üzere açık alanlar da dahil toplam 16,618.9 m2 alana kurulacak. Lizbon Kruvaziyer Terminali'nin toplam rıhtım uzunluğu 1425 metre.  (Deniz Haber)
28.08. 2014 Gemi Balast Suyu Ve Sedimanlarının Kontrolüne Çekinceli Katıldık

Gemi balast suyu ve sedimanlarının kontrolü ve yönetimi hakkında uluslararası sözleşmeye Türkiye'nin çekinceyle katılımı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, taraflar, gemilerin balast suyu ve sedimanlarının kontrolü ve yönetimi yoluyla zararlı sucul organizmaların ve patojenlerin taşınmasını önlemek, azaltmak ve tamamen ortadan kaldırmak amacıyla bu sözleşmenin hükümlerini tam ve eksiksiz şekilde yerine getirmekle ve balast suyu yönetiminin ve standartlarının devamlı gelişimini teşvik etmekle yükümlü. (Deniz Haber)
29.08.2014 Pire Limanının Geliri Düştü

Pire Limanı'nın konteyner limanı dışında kalan devlete ait bölümünde gelirler önceki yıla oranla  %3,3 azaldı. Liman, yılın ilk yarısında 4,3 Milyon Dolar net kar elde etti. Toplam gelirler ise 50,4 milyon Euro ile önceki döneme oranla %3,3 düşüş gösterdi.

Pire Limanı'nın devlete ait olan ve yolcu ve yük taşımacılığı da yapılan bölümünü halen konteyner limanını 35 yıllık işletme hakkını alan Cosco Pacific firması özelleştirip almak istiyor. (Deniz Haber)

29.08.2014 Bangladeş Limanlarını Komşularına Açıyor
Banglades, Chittagong ve Ashuganj limanlarını komşularıyla ekonıomik entegrasyon sağlamak için Güney Asya ülkelerinin kullanımına açtı. Bu ülkeler limanları kullanabilecekler ancak alt yapı ve yenilenme çalışmalarında da katkı sağlayacaklar. Örneğin Hindistan limana yakın geçen Feni nehrini kullarak limana yük gönderebileceğini ve aradaki yol inşa maliyetini üstleneceğini duyurdu.

29.08.2014 Suriyeli Mültecilerin Sayısı 3 Milyonu Aştı

Birleşmiş Milletler, Suriye'deki savaştan kaçarak mülteci olarak kayıt altına alınanların sayısının 3 milyonu aştığını ve durumun daha da kötüleşmekte olduğunu bildirdi. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, "Her 8 Suriyeliden biri sınırı aşıp başka ülkelere sığındı. Ülke sınırları içinde göç edenlerin sayısı da 6,5 milyonu buldu. Bunların yarısı çocuk." dedi.

Lübnan'da 1 milyon 175.504, Türkiye'de 832 bin 508, Ürdün'de 613 bin 252, Irak'ta 215 bin 369, Mısır'da 139 bin 090, Kuzey Afrika ülkelerindeyse 23 bin 367 Suriyeli mülteci bulunuyor.

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2014/08/140829_suriye_bm.shtml
30.08.2014 Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ekonomik Büyümesini Jebel Ali Limanı’na Borçlu
Ülkenin jeolojik pozisyonu küresel ticarette merkez aktarma limanı konumunda. DP World ve Sharjah Gulftrainer firmaları ilk altı aylık istatistikleri açıkladıktan sonra BAE’nin ekonomik büyümesin ardındaki itici gücün Jebel Ali Limanı olduğu yönündeki yorumlar artış gösterdi. Jebel Ali Limanındaki büyümenin Çin, Güney Kore, Hindistan, Avrupa ve Afrika’da artan ticaret hacmi olduğu bildiriliyor.

31.08. 2014 AB’den Rusya’ya Geri çekil Çağrısı

NATO'nun Rus askerlerinin Ukrayna'ya girdiğini açıklamasının ardından Brüksel'de toplana AB liderleri Rusya'ya geri çekilmesi için bir hafta süre tanıdı. Aksi takdirde yeni yaptırımlar yapılması gündemde. http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2014/08/140831_ab_rusya_yaptirim.shtml


01.09.2014 Fatsa Limanı 2015 yatırım programına alınacak
Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Tayfun Karataş, Fatsa çevre yolunun önümüzdeki aylarda, Fatsa limanının ise 2015 yılında yatırım programına alınacağını bildirdi.
Karataş, yaptığı açıklamada, Fatsa'da yapılması düşünülen projelerin yatırım programına hazır olduğunu, Fatsa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) çalışmaların ise su kuyularının kaldırılmasıyla devam edeceğini ifade etti.
http://www.denizhaber.com.tr/fatsa-limani-2015-yatirim-programina-alinacak-haber-57364.htm
 

1.09.2014 100 Milyon dolarlık gemi kayıp

Kuzey Irak’tan çıkarılan yaklaşık 100 milyon dolarlık petrol taşıyan gemi kayboldu. Hukuki anlaşmazlıklar nedeniyle yaklaşık 1 aydır Meksika Körfezi açıklarında bekleyen United Kalavrvta isimli geminin nerede olduğu bilinmiyor. Ceyhan Limanı’ndan Texas’a varmak üzere yola çıkan United Kalavrvta’nın 1 milyon varil petrol taşıdığı belirtildi. Kuzey Irak çıkardığı petrolü ABD’ye satmak isterken, Bağdat yönetimi de ‘hukuksuz’ olarak nitelediği ihracatı önlemek amaçlı hukuki yollara başvurmuştu. (Aktüel Deniz)

1.09.2014 Ambargo En Çok Türkiye’ye Yarayacak

Bilindiği gibi, ABD ve Avrupa Birliği’nin, Ukrayna krizi bağlamında oynadığı rol nedeniyle Rusya’ya karşı devreye soktuğu ekonomik yaptırımlara bu ülke “gıda ambargosu” kararıyla karşılık vermiş, Rusya da 7 Ağustos’tan bu yana AB, ABD, Norveç, Kanada ve Avustralya’dan meyve, sebze, et, balık ve süt ürünleri alımını bir yıllığına durdurmuştu.Rusya Federasyonu Büyükelçisi Andrey Karlov, ambargo sonucu en avantajlı hale gelen ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, geçen sene, Türkiye’den tarım sektöründe 1.7 milyar dolarlık ithalat gerçekleştiğini söyledi. Karlov ayrıca, Avrupa ülkelerinin İsveç üzerinden Rusya ambargosunu delmek istediklerini ve bazı ülkelerin kendi ürettiği malları Türk malı olarak Rosya’ya ihraç etmeye çalıştığını belirtti.
Rusya pazarı Çukurova için önemli bir fırsat”

Adana Ticaret Odası (ATO) Meclis Başkanı Tarkan Kulak, ABD ve AB üyesi ülkelerden gıda alımı durdurulan Rusya pazarının, gerek Türkiye gerekse Çukurova’nın ekonomik göstergelerinin yükseltilmesi için büyük bir fırsat olduğunu bildirdi. Kulak, “Bu pazarın kalıcı ve karlı olabilmesi için de üretimden ambalaja, depolamadan ihracata kadar tüm evrelerini planlı yapmak zorundayız. Rusya pazarı, gerek Türkiye gerekse Çukurova’nın ekonomik göstergelerinin yükseltilmesi için büyük bir fırsat. Rusya’nın, özellikle narenciyenin yanı sıra yaş meyve ve sebze konusundaki taleplerini karşılayabilecek potansiyelimiz var. Bu fırsatı planlı ve kaliteli üretimle bütünleştirerek şansa dönüştürmeliyiz “dedi.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1617499-rusya-pazari-cukurova-icin-onemli-bir-firsat

www.dunya.com

1.09. 2014 Leros Adası’na Gümrük Kapısı açılıyor

Ege'deki turizm merkezlerinden Leros Adası'na 1 Eylül tarihinde yeni bir gümrük kapısı açılıyor. Son dönemde Türk turistlerle hareketlenen Yunan adalarının açılacak yeni gümrük kapısıyla birlikte canlılığını daha da artıracağı, Yunan işletmelerin dört gözle Türk müşterileri beklediği belirtildi. (Vira haber)01.09.2014 İran, Chabahar Limanı’nı Hindistan Olsun Olmasın İnşa Etmeye Kararlı

İran’ın güneydoğusunda bulunan Chabahar şehri, Umman Denizi ve Hint Okyanusuna açıldığı için önemli bir nokta ve İran, Hindistan’ın desteği olsun olması bu bölgeye bir liman yapacağını duyurdu. Chabar bölgesinin özelliği Afganistan’a bağlantısının bulunması ve bu bölgenin serbest ticaret bölgesi olması.01.09.2014 Mısır, Yeni Süveyş Kanalı Projesinin İkinci Fazının 5 Eylül’de Başlayacağını Duyurdu

Mısır’lı yetkililer yeni Süveyş Kanalı’nın ikinci fazının 5 Eylül’de başlayacağını duyurdu. 28 Ağustos’tan itibaren 205 milyon cubik metrenin kazıldığı bildiriliyor.02.09.2014 DHL Yokohama'yı Ambarlı'ya Direkt Bağlıyor

DHL bünyesinde yer alan hava ve deniz taşımacılığı uzmanı DHL Global Forwarding, Japonya’dan Türkiye’ye haftalık “deniz yolu parsiyel direkt servis" hizmetini başlattı. Yokohama, Tokyo, Nagoya, Osaka, Kobe ve Hakata artık İstanbul'a bağlandı. Direkt servis, daha hızlı ve daha kaliteli sevkiyat sağlıyor.

http://www.denizhaber.com.tr/dhl-yokohamayi-ambarliya-direkt-bagliyor-haber-57384.htm

02.09.2014 Yücelen: Anamur'a Liman Projesi Hazırladık

TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelen Anamur'a bir liman yapılması için çalışma yürüttüklerini söyledi. Yücelen limanın yapılmasıyla birlikte Kıbrıs bağlantısının Anamur'a kayacağını öne sürdü.Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelen, Anamur'un her açıdan Türkiye'nin en cazip yatırım noktalarından bir tanesi olduğunu belirterek, yatırımcıları Anamur'a davet etti.

http://www.denizhaber.com.tr/yucelen-anamura-liman-projesi-hazirladik-haber-57380.htm
Yüklə 34,31 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin