Ak parti genel merkez diş İLİŞKİler başkanliğI İçindekiler TÜRKİye gündemi 1

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 170.41 Kb.
səhifə1/7
tarix27.12.2017
ölçüsü170.41 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7

AK PARTİ GENEL MERKEZ DIŞ İLİŞKİLER BAŞKANLIĞI

İçindekiler


TÜRKİYE GÜNDEMİ 1

Şu ana kadarki en kapsamlı vergi affı geliyor 1

Türkiye Nusra'yı terör listesine aldı 2

Türkiye’nin siyasal serüveni – Hatem Ete – Akşam Gazetesi 2

Türkiye dünyanın yeni güçlerinden biri oluyor – Ali Değirmenci, Mahir Kaynak – Röportaj, Sabah Gazetesi 3

Yeni Dünya Yeni Türkiye – Cengiz Özdemir – Akşam Gazetesi 5

Türkiye-İsrail ilişkilerinde normalleşme zarureti – Rasim Ozan Kütahyalı – Sabah Gazetesi 7

ORTADOĞU GÜNDEMİ 8

Oy verme işlemleri meşruiyet tartışmaları gölgesinde sürüyor 8

Suriye seçimleri maskaralık 8

Irak'ta 47 IŞİD militanı öldürüldü 9

Filistin'de uzlaşı hükümeti kuruldu 9

Tahran'da kum fırtınası: 4 ölü 10

İsrail: ABD bizi derin hayal kırıklığına uğrattı 10

Suriye imtihanında dünya – Yasin Aktay – Yeni Şafak Gazetesi 11

Suriye'de seçim: Savaşın ortasındaki sandık - Jeremy Bowen – BBC 13

AFRİKA GÜNDEMİ 15

Libya'da yeni Başbakan Maatik 15

Nijerya ve Kamerun’da 80 ölü 16

Sudan’da idam mahkûmu Meryem için son karar yargının 16

Kamboçya'da Çam Müslümanlarına sistematik baskı 17

Nijerya'da kaçırılan kızlar için gösteri yapmak yasaklandı 17AVRUPA GÜNDEMİ 17

Rusya'dan Ukrayna'ya "insani yardım koridoru" teklifi 17

İspanya Kralı Juan Carlos’un istifası için yasa çıkarılacak 18

Avrupa'da yeni bir şeyler oluyor – Koray Çalışkan – Radikal Gazetesi 19

Anti-demokrat Enternasyonel – Ceren Kenar – Türkiye Gazetesi 20

AMERİKA GÜNDEMİ 21

Obama’nın dört gün sürecek Avrupa turu başladı 21

Obama: Rusya'yı tehdit etme niyetimiz yok 22

ABD’nin yeni terörle mücadele stratejisi – Hasan Ali Özcan – Milliyet Gazetesi 22ASYA – PASİFİK GÜNDEMİ 24

Rusya'nın yeni güç arayışı 24

Gagavuzlar ne istiyor? – Sami Kohen – Milliyet Gazetesi 24

Tayland'da 3 turistik kentte yasak kalktı 26

TÜRKİYE GÜNDEMİ

Şu ana kadarki en kapsamlı vergi affı geliyor


Dünya Bülteni

Hükümet, kamuya borçlu vatandaşların yüzünü güldürecek Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı af düzenlemesi olarak nitelendirilen yasa teklifini dün akşam Meclis’e sundu.

Soma faciasının ardından TBMM gündemine getirilen ve yarın Plan Bütçe Komisyonu‘nda görüşmelerine başlanacak torba kanun ile birleştirilerek görüşülecek düzenleme ile vergi, SGK ve idari para cezalarının faizleri silinecek ve borçlar enflasyona endekslendirilerek yeniden yapılandırılarak vatandaşa 36 ay içinde 18 taksitle ödeme imkanı tanınacak.

Düzenleme ile devlet 120 liraya kadar olan idari para cezalarının tahsilinden de vazgeçiyor. Bu aftan sadece “sigara yasağı”na uymayan tiryakiler yararlanamayacak.

Türkiye Nusra'yı terör listesine aldı


Dünya Bülteni

Bakanlar Kurulu, daha önce El Kaide ile bağlantılı kuruluşlar listesine Suriye'de faaliyet gösteren Nusra Cephesi'ni de ekledi. 

Bakanlar Kurulu’nun mal varlıklarına ilişkin kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarıyla listelenen kişi, kuruluş veya organizasyonların tasarrufunda bulunan malvarlığının dondurulmasına ilişkin 30 Eylül 2013 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı'nda değişikliğe gidildi.

Kurul, söz konusu kararın ekinde yer alan “El Kaide ile Bağlantılı Gerçek Kişiler” başlıklı bölümde yer alan Agus Dwikarna ile "El Kaide ile bağlantılı Tüzel Kişi, Kuruluş veya Organizasyonlar" başlıklı bölümde yer alan bilgileri güncelledi. Kararla "El Kaide ile bağlantılı Tüzel Kişi, Kuruluş veya Organizasyonlar" listesine Suriye'de faaliyet gösteren Nusra Cephesi de eklendi. Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun'un 5. maddesine gereğince Bakanlar Kurulu kararına karşı, 60 gün içinde Danıştay'da dava açılabilecek.

Türkiye’nin siyasal serüveni – Hatem Ete – Akşam Gazetesi


Türkiye, son on yıldır, cumhuriyet tarihinin en kapsamlı değişim-dönüşüm sürecinden geçiyor. Yüzyıldır çözüm bekleyen sorunlar, birbirleriyle yarışırcasına gündeme geliyor. Bir sorunu çözmek için başlatılan bir süreç, başka bir sorunun derinleşmesine yol açıyor; bu fark edildiğinde başka bir çözüm yolu aranıyor. Bazen çok radikal bir adım atılıyor, ardından uzunca bir süre beklemeye geçiliyor. Tam çözüm iradesi rafa kaldırıldı derken, başka bir radikal adım atılıyor. Nihayetinde sorunlar, beklenen süre ve kapsamda olmasa da çözüme kavuşturulmaya çalışıyor. Sorunların üstü örtülmüyor, çözüm umudu ve iradesi diri tutuluyor. 
Bu dönüşüm sürecinde, siyasal merkez neredeyse tamamen yeniden yapılandırıldı. Siyasal rejim içerik değiştirirken, siyasal merkez de el değiştirdi. Askerin ve yargının siyasal sistem üzerindeki ağırlığı azaldığı ölçüde, seçilmiş siyasi aktörlerin sistem üzerindeki belirleyicilikleri arttı. Siyasal kimlikler üzerindeki baskılar büyük ölçüde kaldırılarak, sorunlarının çözümüne ilişkin yadsınamaz gelişmeler kaydedildi. Kırdan kente yaşanan göçle, kır-kent dengesi tamamen değişti. Orta sınıf neredeyse ikiye katlanarak, yüzde 21’den yüzde 40’a çıktı. 
Normalde, ancak devrim veya darbe gibi olağandışı enstrümanlarla gerçekleştirilebilen bu kapsamlı değişiklikler; Türkiye’de zamanında gerçekleşen seçimler, rutin işleyen idari, yasal ve anayasal prosedürlerle hayata geçiriliyor. Devrim veya darbe seçeneklerinde yaşandığı üzere, hızlı ama kanlı bir değişim sürecinden geçmektense, Türkiye nispeten yavaş ve eksik ama barışçıl bir değişim modeli izliyor. 
Aktörleri ve ideolojisiyle, eski siyasal sistem rafa kaldırıldığı için siyasetin yeni gündemini, vesayet rejiminin yerine inşa edilecek yeni demokratik siyasal sistemin, kimin eliyle, hangi parametreler üzerinden kurulacağına dair arayışlar belirliyor. Her güç odağı kendi tezinin hayata geçmesi için şiddetli bir mücadele yürütüyor. 
Yüzyıllık otoriter bir rejimin hâkimiyetini sürdürmek için, kullandığı enstrümanlar, ürettiği teamüller, dayandığı siyasal ve toplumsal kesimlere tanıdığı ayrıcalıklar, muazzam bir direnci de mobilize ediyor. Böylece, siyasete müdahil bütün kimlikler-aktörler, değişim-statüko ekseninde mevzileniyor. Bu mevzilenme-kamplaşma dolayısıyla, eski siyasal fay hatları canlanırken, yeni fay hatlarının da tohumları atılıyor. Her söylem ve uygulama, hak ettiğinden büyük bir yankı uyandırıyor; destek buluyor veya dirençle karşılaşıyor. Türkiye, yüzyıllık siyasi tarihinde hiç olmadığı kadar, siyasete müdahil oluyor, siyasallaşıyor. 
Bu süre boyunca Türkiye, demokratikleşmeye direnç gösteren yeni bir mücadele tarzıyla da tanışıyor. 2010 referandumuyla beraber, vesayetçi kurumlar üzerinden siyaseti terbiye etme imkanlarından mahrum kalan batıcı seçkin azınlık, süregiden dönüşüm sürecine direncin yeni adresi olarak muhalefet partilerine yaslanmışlardı. Ancak, CHP ve MHP’nin siyasal performansını artırmak üzere hayata geçirilen mühendislik faaliyetleri beklentileri karşılamayınca, sokak ve kaset gibi anti-demokratik arkaik enstrümanlar, demokratikleşmeye direncin yeni unsurları olarak tedavüle alınmış görünüyor. Sokak ve kaset, siyaseti terbiye etmenin, siyaseti vesayet altına almanın yeni enstrümanları kılınmaya çalışılıyor. Eskiden vesayetçi fren mekanizmaları marifetiyle talepleri görmezden gelinen toplumsal çoğunluk, şimdi de aktör ve talepleri meşruiyetten arındırılarak, karikatürize edilerek iradesiz kılınmaya çalışılıyor. 
Siyasal gündem, geride bıraktığımız iki-üç yıl boyunca bu mücadeleyle şekillendiği gibi, muhtemelen önümüzdeki bir kaç yıl da bu mücadeleye sahne olacak görünüyor. 
Uzun süredir bu mücadeleyi anlamaya, analiz etmeye yönelik değişik mecralarda sürdürmeye çalıştığım çabayı, kısmetse, bundan sonra, haftada üç gün yazacağım yazılarla bu köşede dilim döndüğünce aktarmaya çalışacağım. 


Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə