Akbank Genel Merkezi

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 8.51 Kb.
tarix26.07.2018
ölçüsü8.51 Kb.

AKBANK AG

Herr Karl-Friedrich Rieger

Huyssenallee 3

45128 Essen


Cc

AKBANK T.A.S. HEAD OFFICE

Mrs. Suzan Sabanci Dincer

Sabanci Center

34330 4. Levent Istanbul

Turkey
Tarih _________Ilisu Barajı

Sayın bay Rieger,Kısa süre önce, yapılması planlanan Ilısu Hidroelektrik Santralı Projesi’nin Akbank tarafından desteklenilmesinin amaçlandığını öğrenmiş bulunmaktayım. Ilısu Barajı’nın beraberinde getireceği ağır sosyal, kültürel ve ekolojik kayıplar hususunda oldukça kaygı duymaktayım. Bu nedenle sizden bu vahim projeden mali desteğinizi derhal çekmenizi talep ediyorum.

Önceki yıllarda Akbank özellikle kültürel projelere destek sunmuştur ve diğer bankalarla karşılaştırıldığında Akbank bu alanda en önde yeralmaktadır. İnternet sayfanızda ’Sosyal Sorumluluk’ parolası altında Türkiye’de kültürel ve sosyal yaşamın zenginleştirilmesini toplumsal misyonunuz olarak tanımlamaktasınız. Fakat Ilısu Projesi’ne kredi onayı vermekle bu misyonunuza ters düşmüş olacaksınız. Kredi onayı kültürü destekleme çabalarınızla bağdaşmamaktadır.Ilısu Projesi, en az yirmi kadar batı ve doğu uygarlığının üzerinde iz bıraktığı, 12 000 yıllık tarihe sahip Hasankeyf antik kentini tümüyle sular altında kalmsına neden olacaktır. Planlanan baraj gölü Hasankeyf’teki etkileyici abidelerin yanısıra, 300’den fazla arkeolojik bulgu alanını ve yine 5 500 adet mağarayı tehdit etmektedir. Bölgedeki tür çeşitliliği bakımından çok büyük ekolojik önemi olan Dicle nehri halen büyük ölçüde aktif durumda olan az sayıdaki büyük nehirler arasında sayılmaktadır. Bu ekolojik sistem baraj inşaatı nedeniyle büyük oranda bozulacaktır.

Ilısu Projesi’nin hayata geçirilmesiyle 85 000 insanın yaşam temelleri ellerinden alınarak bu insanlar fakirliğe mahkum edileceklerdir. Projeden etkilenecek olanların çoğunluğunun çok az toprağa sahip olması veya hiç toprağının olmaması yeterli ve uluslararası standardlara uygun tazminat alamayacakları anlamına gelmektedir. Bunun yanısıra sosyal, kültürel ve ekolojik yıkımla birlikte yerel ekonomide de bir gerileme yaşanacaktır.Hasankeyf’in görkemli kültürel mirası ve Dicle Vadisi hem bölge için ve hem de tüm insanlık için büyük bir anlam taşımaktadır ve Unesco’ nun Dünya Kültür ve Doğa Mirası’nın 10 giriş kriterinden 9’unu yerine getirmektedir.
Ilısu Barajı’nın finansal destekleme kararınızla mutabık olmadığımı açıkça belirtmeliyim. Finansal destek vaadinizi geri çekmemeniz durumunda bu bankanız için büyük bir güven kaybı anlamına gelecek ve şahsım olarak gelecekteki yatırımlarımda buna uygun sonuçlar çıkarmak zorunda kalacağım.
Tarafınızca atılacak adımlar hususunda beni bilgilendirmenizi rica ederim.
Dostça selamlarımla.


İsim:_______________ Adres:_____________________________ İmza:______________

Dostları ilə paylaş:
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə