Akli balkan turu detayli program

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 19.38 Kb.
tarix11.08.2018
ölçüsü19.38 Kb.


UÇAKLI BALKAN TURU

DETAYLI PROGRAMGÜN 1:

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda saat ............’da TIRAN kontuarı önünde buluşma. PGS ............ tarifeli uçağı ile İstanbul’dan hareket ..........(yerel saat) Tiran’a varış. Tiran’dan yaklaşık 2 saatlik yolculuğun ardından Prizren’e varış. Varışımızın ardından yürüyerek yapacağımız turda Osmanlı İmparatorluğu döneminde 37 cami inşa edilen bu şirin kenti tanımaya başlıyoruz. Turumuzda göreceğimiz ilk eser, süslemeleriyle ünlü Sinan Paşa Camii'dir. Türkiye Cumhuriyeti tarafından geçtiğimiz yıllarda restore edilen Gazi Mehmet Paşa Hamamı, içindeki çeşmeden ötürü bu ismi alan meydan Şadırvan, Taş Köprü ve Osmanlının 1455'te şehri ele geçirdikten hemen sonra inşa ettikleri ilk eser olan Namazgah şehirde görülecek diğer yerlerdir. Ardından Üsküp'e geciyoruz ve şehir turumuza başlıyoruz. Üsküp şehir turumuz esnasında, tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş, Taş Sokakları ve Tarihi binaları ile Türk çarşısı, Çarşıdaki kuyumcular sokağı, Üsküp Kalesi, Vardar Nehri, 16. yy'dan kalma Taş Köprü, Türk ve Yahudi mahallesi, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii, Yahya Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han, Saat kulesi, Üsküp Meydanı ve meydanda 2011 senesi içinde açılan ve Yunanistan’la politik soruna yol açan Büyük İskender’in devasa heykeli, Sar Samuel ve Kiril Metod heykelleri görülecek yerler arasındadır. Konaklama otelimizdedir.

GÜN 2:

Kahvaltımızın ardından Ohrid şehrine hareket. Yolumuzun üzerindeki Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış şirin bir kasaba şehri olan Kalkandelen’e (Tetovo) geçtikten sonra, dönemin buradaki Bektaşî merkezi Harabati Baba Tekkesi ni ve Alaca Camii’yi gezeceğiz. Ardından ise Balkanlar’ın en eski şehirlerinden biri olan, Makedonya’nın tarih ve kültür cenneti Manastır’a gidiyoruz. Makedonca’da da manastır anlamına gelen ‘Bitola’ adıyla anılan bu güzel şehri tanıtan turumuzda; Saat Kulesi, Hamidiye Caddesi, Şirok Sokağı, Eski Çarşı (Osmanlı Bedesteni), Yeni Camii ve İshak Çelebi Camii göreceğimiz yerler arasındadır. Manastır’da ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün mezun olduğu idadiyi (askeri lise) ve buradaki Atatürk Müzesi’ni de ziyaret etme şansını bulacağız. Daha sonra Ohrid şehrine hareket. Ohrid’e varışımızla beraber yapacağımız şehir turunda ilk durağımız Ohrid şehir merkezi; Kiril Alfabesi’ni geliştirmiş olduklarına inanılan, 9. Yüzyıl Bizans keşişleri Aziz Kirillos ve Metodios Anıtı, Ohri Müzesi, Aya Sofya, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Heykeller Galerisi, Samoil Kalesi, Aziz Panteleimon Manastırı, Çınar Meydanı ve Ohrid Pazarı göreceğimiz yerlerden bazıları. Konaklama otelimizdedir.GÜN 3:

Kahvaltımızın ardından yola çıkış. Yolumuzun üzerindeki Struga şehrini panoramik olarak geziyoruz. Müslüman Arnavutların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu bu şehirdeki turumuzda, Kara Drim Nehri üzerine kurulu Şairler Köprüsü, Şairler Parkı, bu parkta 1974 yılında ünlü şair Fazıl Hüsnü Dağlarca tarafından dikilen dilek ağacı, Çarşı ve Hasan Baba Tekkesi göreceğimiz yerler. Daha sonra Tiran şehrine hareket. 1614’te Süleyman Paşa tarafından imar edilen ve 1920’de Arnavutluk’un başkenti olan bu güzel şehri tanıtan, panoramik bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz esnasında Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerlerden bazılarıdır. İşkodra şehrini ve kalesini panoramik olarak gezdikten sonra Balkanların en gözde tatil beldelerinden biri olan Budva şehrine geçiyoruz. Budva özellikle son zamanlarda zengin iş adamları tarafından tercih edilen güzel ve sakin doğasıyla kendine hayran bırakan bir görünüme sahiptir. Budva'ya vardığımızda sahil şeridindeki gezimizden sonra eski şehre varıyoruz. Burada Napolyon'un yaptırdığı hisarı görüyoruz. 1100 yıllık Katolik kilisesi ve Ortodoks kilisesini ziyaret ediyoruz. Yine Budva'da Arkeoloji ve şehir müzesini gezdikten sonra Singapurlu bir işadamı tarafından satın alınan ve restorasyon çalışmalarının sürdüğü tarihi St. Stefan adasını panoramik olarak görüyoruz. Dünya'nın en genç ülkelerinden biri Karadağ'ın bir başka şehrine geçiyoruz. İkinci durağımız Kotor. Küçük şirin bir ortaçağ şehri olan Kotor'da Meydan Ortodoks ve Katolik Kiliseleri, Beskuca ailesinin rezidansını, St. Jhon sövalyelerinin kilisesini görüyoruz. Daha sonra Karadağ’ın Herceg Novi şehrine hareket ediyoruz. Şehre varışımızla birlikte şehir turumuza başlıyoruz. Şehir turumuz esnasında göreceğimiz yerlerden bazıları; 1382 ‘den kalma I.Tvrtko tarafından yaptırılan Forte Mare kalesi, 17. Yüzyıldan kalma Kanlı Kule, Belavista meydanındaki Ortodoks kilisesidir.GÜN 4:

Kahvaltımızın ardından Trebinje şehir turumuza başlıyoruz. Trebinje şehir turumuzda, Trebišnjica (Trebişnyitsa) nehri kıyısında 18. yy’da kurulmuş eski şehri, Hersek Müzesi, manastırı, 19. yy’da yapılan katolik katedrali, 1729 yılında eski şehirde inşa edilen Osman Paşa camiisi, Tvrdoş manastırı, Petro Pavlov manastırı, 1574 yılında Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Arslanagiç köprüsü, 1953 yılında yapılan taş köprü göreceğimiz yerler arasındadır. Daha sonra Blagay'a hareket ve panoramik şehir turu. Şehir turu ardından Mostar’a doğru hareket edeceğiz. Mostar yolculuğumuz mola vererek yaklaşık 2 saat sürecektir. Yolumuzun üzerindeki gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesi’ ni ziyaret ve Kaynağına hala ulaşılamamış Buna nehri kıyısında Türk çayı yudumlama keyfi. Ardından Mostar’a hareket. Mostar Şehri’nde Bosna tarihinde efsaneleşen Tarihi Mostar Köprüsü’nü ziyaret; Eski şehrin kaybolmayan ve yıpranmayan eserlerinden tarihi Koski Mehmet Bey Camii’sinden Mostar’ı seyir ve Karagöz Camisini ziyaret. Yolculuğumuza Jablanica (Yablanitza) yolu üzerinde Partizan askerleri tarafından sabote edilen Nazi Treni’nin ve yıkılan köprünün panoramik görülmesının ardından gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesi’ ni ziyaret ve Kaynağına hala ulaşılamamış Buna nehri kıyısında Türk çayı yudumlama keyfi. Osmanlı’ dan günümüze kadar gelmiş restorasyonu Türkiye tarafından yapılan meşhur Konjic (konyitz) köprüsünü görüp, Saraybosna’ya hareket ediyoruz. 1992-1995 yıllarında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliy aIzetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitliği ziyaret ettikten sonra Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı’daki gezintimize başlıyoruz. Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey Camii’si, Bosna Savaşı’nda günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, orjinal güneş sistemli saati ile Sahat Kula, Katolik katedrali, Ortodoks kiliseleri, Musevi Sinagogu, Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen HünkarCamii, Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin (Hünkar) Köprüsü, Osmanlı kalesi göreceğimiz yerler arasındadır. Ardından Beyaz Tabya’yı gezip, Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği kapıdan geçip Osmanlı Çeşmesi’nden su içtikten sonra Saraybosna şehir manzarasının tadını çıkarıyor ve Fatih’in Bosna’ya girdiği tarihi Koza Köprüsü’nü ziyaret ettikten sonra konaklama otelimizde.GÜN 5:

Otel’de alınan sabah kahvaltısının ardından çıkış işlemlerimizi yaparak bavullarımızla birlikte otelden ayrılıyoruz. Yaklasik iki saatlik manzarali yolcugunun ardindan Srebrenica'ya variyoruz ve Srebrenica katliamin yaşandığı bölgeleri ve şehitliği ziyaret. Srebrenica şehir gezimiz ardindan Belgrad'a hareket ediyoruz. Belgrad şehir gezisi başlıyor. Panoramik şehir turumuz sırasında Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Stefan Lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan görülecek yerler arasındadır. Buradaki gezimizin bitimiyle 13 Ocak 1953'te Yugoslavya Devlet Başkanlığına seçilen ve Yugoslavya'yı Sosyalist Federal Cumhuriyet haline getiren, 1974 yılında ömür boyu devlet başkanlığına getirilen ve 1980 yılında ölen eski Yugoslavya Devlet Başkanı Josip Broz Tito’ nun mezarını ziyaret ediyoruz. Belgrad merkezine kadar transfer ve kalan sürede serbest zaman. Otele transfer ve geceleme otelimizde. Konaklama Belgrad’da otelimizde.GÜN 6:

Sabah erken alınacak kahvaltıdan sonra, 2008 Şubatı’nda Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiş ve Türkiye’nin de aralarında olduğu birçok devlet tarafından tanınmış olan, Osmanlı tarihinde de birçok dönemde kilit roller üstlenmiş Kosova’nın başkenti Priştine’ye hareket, varışın ardından tarihi 15 asır geriye kadar giden bu güzel şehri tanıtan panoramik bir şehir turu yapacağız. Turumuz esnasında 19. yüzyıldan kalma Saat Kulesi, Kosova Müzesi, Osmanlılar’ın 15. yüzyılda yaptırdığı Fatih Sultan Mehmed Külliyesi, Yaşar Paşa Camii ve 1389 Kosova Muharebesi sonucu burada öldürülmüş Osmanlı Padişahı I. Murad Hüdavendigâr’ın türbesi ziyaret edeceğimiz yerler arasında. Konaklama Priştine’de otelimizde.GÜN 7:

Sabah erken alacagimiz kahvaltının ardından otobüsümüz ile havaalanına transfer. PGS havayolu ............ tarifeli uçuşu ile İstanbul'a hareket ediyoruz. ............'da İstanbul'a varış. Böylelikle programımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bir başka organizasyonunda tekrar görüşmek dileğiyle :)Euro Panoramic Turizm Seyahat Organizasyon Tic. Ltd. Şti.
Halaskargazi Caddesi No: 134 Kat: 5 Osmanbey Şişli, İstanbul – Türkiye

0850 840 57 50 – www.europanoramic.com – info@europanoramic.com


Dostları ilə paylaş:
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə