Ankara’daki sgk ile anlaşmalı hastanelerYüklə 81,53 Kb.
tarix26.07.2018
ölçüsü81,53 Kb.
#59426

Ankara’daki SGK ile anlaşmalı hastaneler

Sağlık güvencesi olsun ya da olmasın acil hastalar, tüm hastanelerin “Acil Servisi”nden hizmet alıyorlar. Ancak unutulmamalıdır ki, hastaneler, hastanın acil olmadığına kanaat getirirse, hastayı ilgili polikliniklere yönlendirerek, ücret uygulayabiliyorlar. Acil olsun ya da olmasın, gidilen hastanenin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmalı olup olmadığı son derece önemlidir.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından her ay düzenli olarak güncellenen ve yenilenen SGK ile anlaşmalı olan hastanelerin listesi şöyle:

- Çankaya Hastanesi,

- Kavaklıdere Umut Hastanesi,

- VSD Nusret Karasu Göğüs

Hastalıkları Hastanesi,

- Keçiören Hastanesi,

- Ortadoğu 19 Mayıs Hastanesi,

- Kudret Göz Hastanesi,

- Lokman Hekim Hastanesi,

- İncek Fizik Tedavi ve

Rehabilitasyon Hastanesi,

- Lösante Lösemili Çocuklar Hst.,

- Yüzüncüyıl Hastanesi,

- Akay Hastanesi,

- Natomed Hastanesi,

- Bilgi Hastanesi,

- Eryaman Hastanesi,

- Lokman Hekim Ankara

Hastanesi (Diş Polikliniği hariç),

- HRS Ankara Kadın Hastalıkları

ve Doğum Dal Hastanesi,

- Akropol Hastanesi,

- Medicana International

Ankara Hastanesi,

- Dünya Göz Hastanesi,

- Boylam Psikiyatri Hastanesi,

- Polatlı Can Hastanesi,

- Koru Ankara Hastanesi,

- Koru Sincan Hastanesi,

- Çankaya Doruk Hastanesi,

- Etimed Hastanesi,

- Ankara Medicalpark Hastanesi,

- Kudret International Hospital.
Kısmen anlaşmalı olan hastaneler:

Ankara Güven Hastanesi (Kardiyoloji, KVC, Onkoloji, Organ Nakli), Bayındır Hastanesi (Kardiyoloji, Pediatrik Kardiyoloji, KVC, Tıbbi Onkoloji, Doku ve Organ Nakli), TOBB Etü Hastanesi (Kardiyoloji, KVC), Memorial Ankara Hastanesi (KVC, Onkoloji, Kardiyoloji, Radyasyon, Onkolojisi, Nükleer Tıp, Kemik İliği), Liv Hospital Ankara (KVC, Kardiyoloji, Onkoloji).

Başkan Gökçek: “Ailelerin, engelli çocuklarını

okula göndermelerini teşvik ediyoruz”

Başkent’te ürettiği sosyal ve kültürel projelerle tüm dünyaya örnek olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2006 yılından beri engelli çocuklara eğitim veren okullarda sürdürdüğü ücretsiz yemek hizmetiyle, engelli öğrencilerin eğitimlerine destek oluyor.

Başkent genelinde eğitim veren 44 engelli okulunda ücretsiz yemek verildiğini ifade eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, “Ücretsiz yemeklerimizden her gün 4 bin 850 engelli öğrenci yararlanıyor. Bu sayede ailelerin engelli çocuklarını okula göndermelerini teşvik ediyoruz” dedi.

Ücretsiz yemek hizmeti uygulamasıyla, ailelerin engelli çocuklarını okula gönderme

oranlarında artış olduğunun altını çizen Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Dünyaya gelen her insanın, her türlü olanaklardan faydalanma hakkı vardır. Engelli öğrencilerin eğitimini kolaylaştırmak için sürekli çalışıyoruz. Engelli çocukların eğitiminde aileler için büyük güçlükler vardır. İşte bunları aşmaları için elimizden geleni yapıyoruz. Başkent’te bulunan tüm engelli okullarına destek oluyoruz. Örgün eğitim veren okullarda engelli öğrencilerimize öğle yemeği veriyoruz, yatılı okullarda ise 3 öğün olmak üzere 3 çeşit yemek desteği sağlıyoruz. Öğrencilerin engellilik durumları göz önüne alınarak, gıda mühendislerimizce menüler belirleniyor. Veliler, çocuklarının yemek sıkıntısını düşünmüyor.”
"ENGELLLİLERİN

MUTLULUĞU İÇİN

YANLARINDAYIZ"

Büyükşehir Belediyesi’nin, engelli öğrencilerin mutluluğu için her anlarında yanlarında olduğunu belirten Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Her vatandaş gibi engelli vatandaşların da sosyal yaşamda rahatça hareket edebilmesi, eğitimini alabilmesi, sosyal ve kültürel ayrıcalıklardan eşit şartlarda faydalanabilmesi için çalışıyoruz. Engelli öğrencilere ücretsiz yemek hizmetinin yanı sıra Beşevler ANKARAY İstasyonu’nda

dünyanın dört bir tarafında örnek gösterilen, ödüller alan Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Merkezi’nde de görme engelli öğrencilerimizin Braille alfabeli kitaplardan çıktılara, sesli internetten yarışmalara kadar pek çok ayrıcalıklı hizmetten faydalanmasını sağlıyoruz.”

“YAŞAMLARINA

KATKI SUNUYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi olarak, sadece belirli günlerde değil, yılın her günü engelli vatandaşların yaşamlarına katkı sunduklarını belirten Başkan Gökçek, şöyle devam etti:

“Fizyoterapi, özel asansörlü havuzda spor, asansörlü araç ile servis, akülü sandalye yardımı, görme engelliler için internet kafe gibi birçok konuda engelli vatandaşların yanındayız. Engellilere yönelik sürdürdüğümüz hizmetler saymakla bitmez. Engelli vatandaşlarla birebir gerçekleştirilen psikolojik destek, sağlık, sosyal yardım, acil yardım, temizlik ve bakım, her türlü ev içi tamirat, ekonomik destek, rehberlik, refakat ve danışmanlık hizmetleri ile engelliler indirim kartı ve engelliler serbest kartı gibi destekler, Başkentli engelliler için bir ayrıcalık. Sincan Engellilere Hizmet Merkezi engelli vatandaşlarımıza psikolojik, genel sağlık konularında destek vererek onlara maddi manevi destek oluyor. Engelliler Rehabilitasyon Merkezi’de ise engelli vatandaşlarımızın müzik, el sanatları, dans, yabancı dil kursları gibi konularda birbirinden değişik aktivite bulunuyor. Engelliler Lokallerimiz de engelli vatandaşlara sosyal ve kültürel destek sağlıyor. Ayrıca engelli vatandaşların ev ekonomilerine destek olmak için Bahçelievler’deki Engelliler Ticaret Merkezi bulunuyor. Burada engelli vatandaşlara stant verilerek iş imkanı sunuldu. Halk Ekmek Fabrikası tarafından da her yıl simit camekanları kurayla engellilere tahsis ediliyor. Aile yaşam merkezlerimiz ve engelli lokalleri de engelli

vatandaşlara sosyal, kültürel, sağlık, spor, eğitim, bilişim ve ekonomik bakımdan destek oluyor.”

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’nde konut sevinci

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen “Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi”nde konut teslim sevinci devam ediyor.

7 milyon metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi olma özelliğine sahip Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’nde hak sahipleri için yapılan 380 adet konut daha, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in katıldığı kura çekiminin ardından hak sahiplerine teslim edildi.

14 mahalleyi içine alan ve 11 etap şeklinde yürütülen projenin 6. Etabı'nda yapılan 380 konutun 254 adedi 100 metrekare, 126 adedi ise 120 metrekare olarak inşa edildi.

Mamak Necmettin Erbakan Kültür ve Kongre Sarayı’nda düzenlenen konut kura teslim törenine, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ali Gökşin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı, Genel Sekreter Yardımcısı Yunus Aluç, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, gecekondu sahipleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kura çekilişi öncesinde Ankara Büyükşehir Belediyesi FOMGET Halk Oyunları Ekibi seymenlerinin sunduğu gösteri, büyük alkış aldı.
GÖKŞİN: “DÜNYANIN

EN BÜYÜK KENTSEL

DÖNÜŞÜM PROJESİ”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ali Gökşin, Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm

Projesi’nin 7 milyon metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi olma özelliğine sahip bulunduğunu ifade ederek, “Proje kapsamında 380 konutun daha kurasını çekerek hak sahiplerine vereceğiz. Ankara’da hızla

ilerleyen tüm kentsel dönüşüm çalışmalarıyla sizlere daha kaliteli yaşam olanakları sunmaya çalışıyoruz” dedi.

İnşaatı tamamlanarak kura çekişli yapılan konutların, Derbent Mahallesi Mamak Köprü mevkiini kapsayan alanda 6. Etap konutları olduğunu ifade eden Gökşin, 380 adet konutun daha, noter huzurunda çekilecek kuranın ardından hak sahiplerine teslim edileceğini söyledi.
TOPLAM 3 BİN

602 KONUT TESLİM

EDİLMİŞ OLACAK

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından hak sahibi ve bölgede yaşayan ile hak sahibi olmayan vatandaşlar için toplam 3 bin 602 konutun inşasının tamamlanarak teslim edildiğini hatırlatan Başkanvekili Gökşin, konuşmasını şöyle sürdürdü: “1. Etap kapsamında 2 bin 160 adet konutun kurası çekilerek teslim edildi. 6. Etap'ta kurası çekilecek 380 konutla birlikte tapulu, tapu tahsisli ve arsa tesisli konut sözleşmesi imzalanan 2 bin 540 adet konut daha teslim edilmiş olacak.

Ayrıca proje kapsamında belgesiz tesis sözleşmesi imzalayanlar için, TOKİ ortaklığında Mamak Kusunlar bölgesinde üretilen 1374 adet konuttan da 1062 adedi sahiplerine teslim edildi.”

Konuşmasında 1.Etap'ta ayrıca yapımı devam eden 32 bin 243 metrekare büyüklüğündeki ticaret alanının yıl sonunda tamamlanacağı bilgisini veren Ali Gökşin, “Ticaret alanı içinde süpermarket, mobilya showroom ve satış mağazaları, hak sahibi dükkanları, açık ve kapalı otoparklar gibi sosyal donatı tesisleri inşa edilecek. Burada üretilecek 40 adet dükkan da yine kurayla hak sahiplerine teslim edilecek” diye konuştu.


“YENİ MAMAK

PROJESİ’NDE EMEĞİ

GEÇEN HERKESE

TEŞEKKÜR EDERİZ”

Konuşmaların ardından hak sahipleri, 45. Noter huzurunda kura çekimini gerçekleştirdi. Kura çekim törenine katılan Başkan Gökçek de hak sahiplerinin anahtarlarını teslim etti.

Gökşin, Akgül ve diğer katılımcılarla birlikte ilk kurayı çeken hak sahipleri, Ahmet Demir ile Güldeste Demir oldu.

Başkent, 4 milyon kış çiçeğiyle donatılıyor

Yaz aylarında dikilen yazlık çiçekler, havaların soğumasıyla, yerini kışlık çiçeklere bırakıyor. Başkent’i kışlık çiçeklerle bezeyen Büyükşehir Belediyesi, bu kış 4 milyon adet çiçek dikmeyi hedefliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri, Başkent'in bulvar, cadde, sokak, rekreasyon alanları ve parklarını, soğuk hava şartlarına dayanıklı rengarenk çiçeklerle donatıyor. Yılın dört mevsiminde renk renk olan alanlar, kış aylarında da görsel zenginliğini kaybetmeden koruyor.

HEDEF, 4 MİLYON ÇİÇEK

Her yıl olduğu gibi bu yıl da soğuk ve sert geçen Ankara

iklimine dayanıklı 4 milyon çiçek dikmeyi planladıklarını belirten Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ömer Bircan, şunları söyledi:

“Ankara, iklim olarak soğuk ve sert havanın belirgin yaşandığı şehirlerimizden. Büyükşehir Belediyesi olarak bizler bu mevsimlerde de vatandaşlarımıza görsel bir şölen sunmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kış soğuklarına dayanıklı hercai menekşeler, süs lahanası, kasımpatı gibi çiçeklerden oluşan 4 milyon çiçekle, Başkentimizin dört bir tarafını bezeyeceğiz.”

“MEVSİM ŞARTLARI

MAZERET DEĞİL…”

Mevsim geçişlerinin belirgin olarak yaşanmasının, peyzaj ve yeşillendirme çalışmalarını zorlaştırdığını vurgulan Bircan, “Yazın sıcak ve kurak, kışın da sıcaklıkların sıfırın altına düşmesi, işimizi oldukça zorlaştırıyor. Ancak bu, çiçek dikemeyeceğimiz, yeşillendirme çalışmaları yapamayacağımız anlamına gelmez. Kış soğuklarını mazeret sayarak, hiçbir şey yapmadan duramayız. Önemli olan, bu koşullarda bile vatandaşlarımıza daha nezih ve görkemli ortamlar sağlayabilmek” diye konuştu.


ÇİÇEK SEPETİ,

AKAY KAVŞAĞI’NI

RENKLENDİRDİ...

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri, son olarak Gençlik Parkı, Altınpark, Elvankent Parkı gibi dev rekreasyon alanları, meydan, bulvar ve caddelere yerleştirilen 1250 vazoya, kış şartlarına dayanıklı çiçekler dikti. Akay Kavşağı üzerine yapılan dev çiçek sepetleri de yine kışlık çiçeklerle donatılarak alana görsel estetik kazandırdı.

Mevlana Bulvarı, Eskişehir Yolu, 1071 Malazgirt Bulvarı, Cumhurbaşkanlığı Caddesi, Çankırı Caddesi, Kızlarpınarı Caddesi gibi birçok ana arter üzerindeki yeni vazolara dikilen çiçekler, yayalara olduğu kadar sürücülere de renkli bir seyahat keyfi yaşatıyor. Kamu kurum ve kuruluşlarının kampus alanları, iş merkezleri ve meydanlara yerleştirilen vazolar da kışlık çiçeklerle donatıldı.

Paslanmaz korkuluklarla

yollar daha güvenli

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yaya ve araç güvenliğini sağlamak amacıyla taşıt ulaşım ağındaki kavşakları paslanmaz korkuluklarla donatırken, aynı zamanda da estetik görünüm kazandırıyor. Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı, Çetin Emeç Bulvarı’ndaki refüjde bulunan çelik halatları kaldırarak, yerlerine yükseltilmiş beton duvar üzerine paslanmaz korkuluklar yerleştirdi. Büyükşehir Belediyesi, Çetin Emeç-Mevlana Köprülü Kavşağı’nın köprü korkuluklarını da yine paslanmaz korkuluklarla yeniledi.

AMAÇ, YAYA VE ARAÇ

GÜVENLİĞİ...

Hem bir kaza durumunda araçların karşı şeride geçmelerinin önüne geçmek hem de yayaların güvenliğini sağlamak amacıyla böyle bir düzenlemeyi gerçekleştirdiklerini kaydeden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Çetin Emeç Bulvarı, Gençlik Caddesi-Şehit Gönenç Caddesi Kavşağı ile Doğukent Caddesi-Turan Güneş Caddesi kavşaklarında paslanmaz korkuluk çalışmalarının tamamlandığını söylediler.

Yetkililer, başta 70 Gün Köprüsü’nde olmak üzere gerekli yerlerde çalışmalara devam edeceklerini belirttiler.

Karbonmonoksit zehirlenmeleri can alıyor

Özellikle kış aylarında Lodosun neden olduğu sıkça karşılaşılan karbonmonoksit zehirlenmeleri can almaya devam ediyor. Yapısında karbon bulunan yakıtlar yandıktan sonra bacaların iyi çekmemesi sonucunda veya lodos rüzgarının dumanı bacadan geriye vermesi ile odaya dolan zehirli karbonmonoksit gazı yaşamları söndürüyor. Alınacak önlemlerle yaşanabilecek üzücü olayların önüne geçileceği uyarısında bulunan uzmanlar, vatandaşların dikkatli olmalarını istediler. Karbonmonoksit gazı nedir, hangi yakıtlarda bulunur, ne tür önlemler alınarak kullanılmalıdır, gibi sorularımızı uzmanlar, şöyle yanıtladılar.

Karbonmonoksit (CO) nedir ve

nasıl oluşur?

Karbon monoksit, petrol ve petrol ürünleri, gaz yakıtlar, odun gibi karbon içeren maddelerin tam olarak yanmaması sonucu meydana gelir. Karbon monoksit renksiz, kokusuz, tatsız ve tahriş edici etkisi olmayan bir gazdır, bu nedenle bulunulan ortamda karbon monoksit varlığının fark edilmesi zordur.

Karbonmonoksit zehirlenmeleri

nasıl oluşur?

Baca sistemlerinin iyi çekmemesi, araçların kapalı garajlarda çalıştırılması, havalandırması yetersiz küçük alanlarda mangal, bacasız soba ve şofben kullanılması ile rüzgarlı ve fırtınalı havalarda karbonmonoksit birikimi olabilmektedir. Böyle yerlerde uzun süre kalan kişilerde bu gazın solunması sonucu zehirlenmeler ortaya çıkar.

Kimler risk altındadır?

Trafik polisleri, itfaiye çalışanları, kapalı garajda çalışanlar, çelik endüstrisi çalışanları, boya temizleme işlerinde faaliyet gösterenler, kalorifer dairesinde çalışanlar ile otomobil çalışanları meslek olarak risk altında olan kişilerdir. Ayrıca CO zehirlenmeleri çocuklar, yaşlılar, kalp hastaları akciğer hastaları ve anemik hastalar ile gebe kadınlarda ise daha çok risk teşkil etmektedir.

Karbonmonoksit gazı nasıl zehirler?

Karbonmonoksit (CO) solunduktan sonra akciğerler vasıtasıyla kana geçer. Kanın dokulara oksijen taşıyan kısmı hemoglobin isimli molekülü birleşerek, karbonsihemoglebin olarak ifade edilen bileşik oluşturur. Bundan sonra kan hücrelere oksijen taşıyamaz ve zehirlenme belirtileri ortaya çıkar.

Karbonmonoksit zehirlenmelerinin

belirtileri nelerdir?

Şiddetli baş ağrısı, güçsüzlük ve halsizlik baş dönmesi, görmede kayıp, unutkanlık, bulantı, kusma, göğüs ağrısı, bayılma, dikkat bozukluğu vücutta uyuşmalar, dikkat bozukluğu, unutkanlık belirtileri arasındadır.

Karbonmonoksit zehirlenmelerinde

tanı nasıl konur?

Karbonmonoksit zehirlenmeleri ölümle sonuçlanan çok ciddi bir zehirlenmedir. Bu belirtiler görülünce hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Bu zehirlenme bazı sinir sistemi hastalıkları, kalp krizi, kalp ritim bozuklukları, ilaç ve alkol zehirlenmeleri, depresyon gibi ruhsal problemlerle ve gıda zehirlenmeleri yanı sıra karın ve kafa travmaları ile de karıştırılabilir.

Karbonmonoksit zehirlenmeleri

nasıl önlenir?

Alınacak birtakım kişisel önlemlerle zehirlenmelerin önüne geçilebilir. Şöyle ki; özellikle evlerde ısıtma sistemleri ve bacaların bakımları her yıl uzman kişilere düzenli olarak yaptırılmalıdır. Ev içi garaj gibi kapalı alanlarda bacasız ısıtma kesinlikle kullanılmamalıdır. Kapalı garajda araba çalışır durumda bırakılmamalı. Gazlı katalitik sobalarla ısıtılan odalarda sobalar söndürülmeden uyunmamalıdır. Özellikle rüzgarlı havalarda evlerdeki sobalar yanar durumda bırakılmamalıdır.

Tedavisi nedir?

Zehirlenmeler konusunda 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nden bilgi alınmalı. Hasta hemen temiz havalı ortama alınıp bir sağlık kuruluşuna başvurulmadır.

Başkent Tiyatroları, “Asr-ı Saadet”i sahneledi

Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatroları, bu yıl ilk kez, “Asr-ı Saadet” adlı oyunu sahneledi. Başkent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Tahir İkiler, “Devlet Tiyatrolarında ve Şehir Tiyatrolarında bugüne kadar sahnelenmemiş bir konuyu ele aldık” dedi.

Gençlik Parkı Kültür Merkezi içindeki Tiyatro Salonu'nda izleyicisiyle buluşan ve bu yılın iddialı yapımlarından olan “Asr-ı Saadet” oyununa Başkentliler, beğenilerini dakikalarca ayakta alkışlayarak gösterdi.

Oyunun yazarlığını ve yönetmenliğini yapan Başkent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Tahir İkiler, Başkent

Tiyatrolarının 22 yıldır aralıksız olarak perdelerini açtığını hatırlatarak, bu yıl sahnelenmeye başlanan “Asr-ı Saadet” adlı oyunun, seyircisiyle buluştuğu andan itibaren büyük ilgi gördüğünü söyledi.

İki perde olarak sahnelenen eserde oyunculuk da yapan Tahir İkiler, “Asr-ı Saadet”

oyununda, “İslam’ın en ideal yaşandığı, dünya imtihanının sabır ve idrakle nasıl verileceğinin altın çağının” anlatıldığını bildirdi.

“ASR-I SAADET”E

MANEVİ


YOLCULUK

İzleyicilerin manevi bir yolculuğa çıkarıldığı oyunun

konusunun bir ilk olduğuna dikkat çeken İkiler, “Devlet Tiyatrolarında ve Şehir Tiyatrolarında bugüne kadar sahnelenmemiş bir konuyu ele aldık. Çalışmamız Diyanet İşleri Başkanlığı, Din işleri Yüksek Kurulu’nda incelenerek kurumun tavsiyeleri de dikkate alınarak sahneye konulmuştur” dedi.

İkiler, tüm oyunlarını tamamıyla dolan salonlarda oynadıklarını da belirterek, bunun için Başkentli tiyatro severlere teşekkür etti. İkiler, “Sanatın kıymetine seyirci kalmayan bir şehir varsa, o da Ankara’dır. Bu yüzden 81 il içinde seyircisiyle parlayan yegane şehir de Başkentimizdir” diye konuştu.

Ankara Büyükşehir ve ilçe

belediyelerinin bütçeleri onaylandı

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, 25 ilçe belediyesinin ardından Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve EGO'nun 2016 Mali Yılı bütçeleri kabul edilerek, bütçe görüşmeleri tamamlandı.

Meclis toplantısında, EGO Genel Müdürlüğü’nün bütçesi 993 milyon TL, ASKİ Genel Müdürlüğü’nün bütçesi 3 milyar 500 milyon TL ve Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi de 4 milyar 235 milyon TL olmak üzere; Büyükşehir Belediyesi ile bağlı genel müdürlükler ASKİ ve EGO’nun 2016 yılı toplam

bütçeleri 8 milyar 728 milyon TL olarak kabul edildi.
BAŞKAN GÖKÇEK:

“GİDERLERİMİZ ARTTI,

GELİRLERİMİZ AYNI

KALDI”


Bütçe görüşmelerinde konuşan Başkan Gökçek, 2016 Mali Yılı Bütçesi'nde Büyükşehir Belediyesi’nin bütçedeki taşınmaz mallardan elde edilecek gelirlerinin daha da artırılması gerektiğine dikkat çekerek, önümüzdeki yıllarda bu gelirleri daha da artırmak niyetinde olduklarını ifade etti.

İlçe belediyeleri dahil, devletten gelen gelirlerin tüm belediyeler için yetersiz kaldığını vurgulayan Başkan Gökçek, şöyle devam etti:

“Özel İdareler ortadan kaldırıldıktan sonra Büyükşehir belediyelerinin yetki alanları arttı. Ama bu yetki karşılığında bize bunların gelirleri verilmedi. Devletin dağıttığı yüzde 5’lik gelir, yüzde 6’ya çıktı, aslında yüzde 1’lik fark çok ciddi bir fark. Ama biliyorum ki bu yüzde 1’lik

farkın, Ankara, İstanbul, İzmir ve Kocaeli belediyelerine hiçbir yararı olmadı. Kurulan bu sistem, sadece ve sadece yeni kurulan belediyelere bu ek geliri dağıtma şeklinde oldu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sınırları il sınırları haline gelince, bizim otomatikman giderlerimiz de arttı. Bu bölgelerin hizmete susamış bölgeler olması nedeniyle Ankara’nın iç bölgelerine yaptığımız hizmetlerde de otomatikman azalma hissedilmeye başlandı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin gelirleri aynı kalırken, giderleri çok fazlalaştı.”
“YENİ BELEDİYELER

KANUNU ÇALIŞMALARI

BAŞLADI”

Hükümetin, genel seçimler öncesi bu konuda ciddi çalışmaları olduğunu hatırlatan Başkan Gökçek, süre kalmadığı için yeni bir belediye kanunu çıkarılamadığını belirterek, şimdiki hükümetin ilk işlerinden birinin

de yeni bir belediye kanunu

çıkarmak olacağını, çalışmaların başladığını ve bu konuda iyi bir sonuç alınacağı umudunda olduğunu söyledi.


“BORÇLANMA, 5 YILLIK

DÖNEMLE SINIRLI”

Başkan Gökçek, borçlanmayla ilgili de “Benim belediye başkanlığım döneminde yaptığım borçlanmalar, bizim dönemin sonu olan 5 yılla sınırlı. Yani bu 5 yıl bittiğinde, bu borçlar da bitiyor. Ona göre bir sistem içinde borçlanma gerçekleştirildi. Şu anda bizim kendi dönemimizi aşacak bir borçlanma söz konusu değil” dedi.
Meclisin kabul ettiği

ilçe belediyelerinin

bütçe rakamları

- Çankaya 660 milyon TL

- Keçiören 405 milyon TL

- Yenimahalle 376 milyon TL

- Mamak 285 milyon TL

- Altındağ 255 milyon TL

- Etimesgut 240 milyon TL

- Sincan 180 milyon TL

- Gölbaşı 122 milyon 479,5 bin TL

- Pursaklar 100 milyon TL

- Polatlı 90 milyon TL

- Kazan 80 milyon TL

- Beypazarı 59 milyon TL

- Bala 42 milyon 250 bin TL

- Kızılcahamam 41 milyon TL

- Çubuk 38 milyon 500 bin TL

- Ayaş 30 milyon 808 bin TL

- Akyurt 30 milyon 668,7 bin TL

- Elmadağ 27 milyon 500 bin TL

- Nallıhan 27 milyon TL

- Haymana 24 milyon 805 bin TL

- Kalecik 20 milyon 100 bin TL

- Şereflikoçhisar 18 milyon TL

- Güdül 11 milyon 575 bin TL

- Çamlıdere 9 milyon 786,9 bin TL

- Evren 2 milyon 496 bin 900 TL

Ankara İtfaiyesi nefes kesti

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Arama Kurtarma Timi’nin, komando eğitimlerini aratmayan Bolu Dağlarındaki tatbikatı nefes kesti.

Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerle birlikte gerçekleşen eğitimlerde, Ankara İtfaiyesi Arama Kurtarma Timi, 3 günlük zorlu bir eğitim tatbikatı gerçekleştirdi.

Sadece Ankara’da değil, Türkiye’nin birçok bölgesinde meydana gelen afet ve acil durumlarda, derhal olay yerine intikal ederek, başarılı kurtarmalar gerçekleştiren Ankara İtfaiyesi, idmanlarını Bolu’da yaptı.

Bolu’nun Seben ve Kıbrısçık ilçelerinde bulunan dağlık alanda gerçekleşen eğitim tatbikatına, Ankara İtfaiyesi’nden 25, Bolu İtfaiyesi’nden 6 kişilik Arama Kurtarma Ekibi ile Bolu UMKE’den de (Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü) 3 sağlık personeli katıldı. Tatbikatta, Ankara İtfaiyesi ekiplerinin zorlu şartlardaki başarısı ise göz doldurdu.
50 METRELİK

KANYONDAN

YARALI KURTARDILAR

Arama kurtarma operasyonlarında kullanılan araçlarla ilk olarak Bolu İtfaiye Müdürlüğü’nde incelemede bulunan ekipler, daha sonra Taşlıyayla Gölü kıyısındaki kamp alanına geçti. Burada eğitimlerini sürdüren arama kurtarma timi, daha sonra Kıbrıscık’ta derin

vadilerden oluşan metrelerce yükseklikteki Dokumacı Kanyonu’ndan halatlarla 50 metre aşağıya inerek, senaryo gereği kanyonda mahsur kalan bir yaralıyı sedyeye bağlayıp halat yardımıyla kurtardı.

Eğitim tatbikatının ikinci gününde de Seben Solaklar’daki Kaya Evleri’nde dikey iniş ve baş aşağı iniş teknikleri eğitiminin de verildiği, zaman zaman aksiyon filmlerini aratmayan zor anların yaşandığı tatbikatta Ankara İtfaiyesi’nin performansı nefes kesti.

Osmanlıspor galibiyeti kaçırdı

Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden Osmanlıspor, zorlu Antalyaspor deplasmanından bir puanla döndü.

Deplasmanda aldığı Galatasaray beraberliği ile olumlu bir görüntü çizen ev sahibi Antalyaspor karşısında maça iyi başlayan Osmanlıspor oldu. Her iki takımın ilk yarı süresinde geliştirdiği ataklardan gol bulamaması nedeniyle devre 0-0 sonuçlandı.

Karşılaşmanın ikinci yarısında ilk yarıya oranla daha etkili bir oyun sergileyen ve Ndiaye ile golü bulan Mor - Sarılılar, rakibin etkili futbolcusu Eto’nun fırsatçılığını kullanarak attığı gole engel olamadı ve maçtan 1-1 eşitlikle ayrılıp galibiyeti kaçıran taraf oldu.

Osmanlıspor 13. haftada 5 Aralık Cumartesi günü saat 13.30’da Kasımpaşa ile kendi sahasında karşılaşacak.
GENÇLERBİRLİĞİ’NDE KÖTÜ GİDİŞ SÜRÜYOR

Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden diğer Başkent takımı Gençlerbirliği’nde kötü gidiş sürüyor. Oynadığı karşılaşmalarda öne geçmesine rağmen skoru koruyamayan Kırmızı - Siyahlılar, Gaziantepspor maçında da 2-0 üstünlüğü yakalamalarına rağmen 9 kişi kalan rakipleri karşısında başarılı olamadı ve kalesinde 2 gol görüp maçı beraberlikle tamamladı.

Gençlerbirliği, 14. haftada 6 Aralık Pazar günü saat 16.00’da Medipol Başakşehir ile deplasmanda mücadele edecek.
BAŞKENT DERBİSİ BEREBERE BİTTİ

Spor Toto İkinci Lig Kırmızı Grup’ta oynanan Başkent derbisinde Ankaragücü, Ankara Demirspor ile 2-2 berabere kalırken, Keçiörengücü deplasmanda Kocaeli Birlikspor’a 5-0 yenildi.


ETİMESGUT BELEDİYESPOR-ADLİYESPOR DOSTLUĞU

Spor Toto Üçüncü Lig 2. Grup’ta mücadele eden Etimesgut Belediyespor, ligin başarılı ekiplerinden diğer Başkent takımı Adliyespor ile golsüz berabere kaldı.

Etimesgut Belediyespor, haftayı en yakın rakibi Orhangazispor’un 5 puan önünde lider olarak tamamladı.

Üçüncü Lig 1. Grup’ta mücadele eden Gölbaşıspor nihayet kazandı. Gölbaşıspor, Tekirdağspor deplasmanından 2-1 galip dönmesine rağmen 12 puanla ligin son sırasında haftayı bitirdi.

Çankaya

Zabıta,

hizmette

kapasiteyi

artırdı

Çankaya Belediyesi, vatandaşların talep ve şikayetlerine daha hızlı çözüm bulmak için zabıta hizmetlerinde ka-pasiteyi artırdı. Belediye, zabıtanın mevcut araçlarına 8 yeni araç dahil ederek, araç filosunu güçlendirdi. Yeni araç filosu ile hizmet kalitesini her alanda artırmayı amaçlayan Çankaya Belediyesi Zabıta ekipleri, esnaf denetimleri, pazar yeri güvenliği, işletme işgaliyeleri gibi denetimlerinin yanı sıra haksız rekabete yol açan afiş, pankart, tabela gibi materyallerin kontrolünü de rutin olarak gerçekleştiriyor. Halk sağlığını tehdit eden seyyar satıcıların faaliyetlerini önlemeye yönelik denetimlerini de sürdüren ekipler, vatandaşların olumsuzluk yaşadıkları hallerde Zabıta Müdürlüğü’nün 230 75 51 numaralı telefonuna başvuruda bulunabileceklerini bildirdi.Elmadağ’da kentsel dönüşüm çalışmaları

Elmadağ Belediyesi’nce; Yenidoğan, Yenipınar ve Yenice mahallelerinde kentsel dönüşüm projesinin etaplar halinde uygulanmasına başlandı.

Kentsel dönüşümün kentin yapısını, insanların geleceğini, yaşamını ve şehrin tüm değerlerini olumlu etkilediğini belirten Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, kentsel dönüşüm projesi kapsamında Belediyede ayrı bir proje çalışma grubu ve ofisinin oluşturulduğunu bildirdi.

Şahin, projenin Ankara’nın doğu giriş kapısı olan Elmadağ’ın kalkınması ve geleceği için gerekli ve çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Elmadağ’da halkımızı hak ettiği yaşam standartlarına kavuşturmak için çalışacağız” dedi.

Başkan Taşan’dan

“Büyükşehir Ankara Bülteni”ne ziyaret

Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan, “Büyükşehir Ankara” bülteninin çıkartıldığı, Büyükşehir Belediyesi Basın Merkezi ile Görsel İletişim Merkezi’ni ziyaret etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin haftalık bilgilendirme yayın organı “Ankara Bülteni”nin Genel Yayın Yönetmeni Avni Kavlak ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Alp Aykut Çıngır ile bir araya gelen Başkan Taşan, “Tüm ilçe belediyelerinin proje ve çalışmalarına yer verilen ‘Büyükşehir Ankara Bülteni’ sayesinde ilçelerimizi tanıtma imkanı buluyoruz” dedi.

Bültenin bu anlamda çok önemli bir işlevi yerine getirdiğine belirten Başkan Taşan, şunları söyledi: “Bültenin ücretsiz olarak bütün ilçelerdeki vatandaşlara ulaştırılıyor olması okunurluluğunu artırıyor. Özellikle farklı ilçelerde yaşayanlar da sadece kendi yaşadıkları yerde değil, tüm ilçelerin çalışmaları konusunda bilgi sahibi oluyor. Bültenin içerisinde tüm çalışmalar yer alıyor. Ayrıca haftalık çıkan bültendeki fotoğraflarda Ankara'nın eski ve yeni hallerini görüyoruz. Bu da bize nostalji yaşatıyor.”

Taşan, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

Daha sonra “Görsel İletişim Merkezi” ve “Güvenpark

Sergi Salonu”nu da gezen Başkan Taşan, Ankara Bülteni Genel Yayın Yönetmeni Avni Kavlak’tan, eski Ayaş resimlerinin de galeri salonunda sergilenmesini talep etti.

Bu konuya gereken ilgiyi göstereceğini belirten Kavlak da “Ayaş bizim için tarihiyle kültürüyle çok önemli bir ilçemizdir. Sizlerle birlikte Ayaş’ın tanıtımı için el ele gönül gönüle vererek güzel projelere imza atacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Gölbaşı Belediyesi kışa hazır

Gölbaşı Belediyesi,kış şartlarına karşı tüm hazırlıklarını tamamladı. Fen İşleri Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre; Gölbaşı Belediyesi, 5 karla mücadele aracı, 5 greyder, 8 JCB kepçe, 2 loder, 2 dozer, 1 solüsyon traktörü, 2 bobcat ve 2 bin ton tuz, 20 ton solüsyon ile karla mücadele için hazır. Belediye’de ayrıca kış ayları süresince 150 personel, 3 vardiya halinde görev yapacak.

Belediye Başkanı Fatih Duruay, Gölbaşı Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü karla mücadele ekiplerinin kış hazırlıklarını yerinde inceledi. Başkan Duruay, yaklaşan kış aylarıyla ilgili hazırlıkların tamamlandığını belirterek, “Bu yıl için karla mücadelede araç sayımızı daha da artırdık. Toplam 5 adet karla mücadele aracımızın sayısını 1 ay içerisinde 8’e çıkaracağız. Ekiplerimiz 24 saat vardiyalı olarak çalışacak” dedi.

Başkan Fatih Duruay, sürücülere de uyarılarda bulunarak,vatandaşlara aşırı karlı havalarda mümkün olduğu kadar araçları ile trafiğe çıkmamaları önerisinde bulundu.

Keçiören’e kapalı spor kompleksi yapılıyor

Keçiören Belediyesi, özellikle gençlerin daha fazla sporla ilgilenmesi, profesyonel sporcuların yetişmesi için önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Keçiörenlilerin spor yapacağı nitelikli alanların artması için çalışmalarını sürdüren Keçiören Belediyesi, Ovacık Mahallesi’nde yapılacak 2500 kişilik kapalı spor salonu için kolları sıvadı. Projesi tamamlanan spor kompleksi; konforu, donanımı ile örnek olacak. Keçiören'e ilk kapalı spor komp-leksini kazandırmaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Hızla artan genç nüfusumuzun ihtiyaçlarına cevap vermek için Keçiören'e nitelikli alanlar kazandırmaya devam ediyoruz. Gençlerin kötü alışkanlıklar kazanmaması ve enerjilerini verimli kullanması için spor alanları yaparak onları yeteneklerini açığa çıkarma doğrultusunda da teşvik ediyoruz. Ovacık Mahallemizde yapacağımız spor kompleksi için hafriyat çalışmasına başladık” dedi.

Kazan’da

1500 fidan toprakla

buluştu

Kazan’da düzenlenen şenlikle, Kazan Belediyesi ve FAF Vana işbirliği ile 1500 karaçam fidanı toprakla buluştu.Fidan dikme şenliğine Kaymakam Murat Duru, Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Faf Vana Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akpınar, firma ve belediye çalışanları katıldı. Dikilen fidanların can suyunu vermek ise çocuklara kaldı.

Kaymakam Murat Duru, şenlikte yaptığı konuşmada, “Çocuklara ait olan tabiatın

reçetesi çevremizi yeşillendirmektir ve ağaçlandırmaktır. Yeşil bir çevre için herkesin azami gayret göstermesi gerekir” dedi.

Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ise “Hatıra ormanı oluşturmak isteyen herkese Belediye olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Ancak küçük bir ricamız var. Hatıra ormanı organizasyonlarına ailelerin de dahil edilmesi gerekir” diye konuştu.

TOKİ Konutlarına SOSYAL TESİS

Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney, TOKİ Konutlarına sosyal tesis kapsamında bina yapılması çalışmalarına başlanmasını istedi.

Başkan Muhittin Güney’in talimatlarının ardından Kızılcahamam Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından TOKİ Konutlarında bulunan Belediye dükkanlarının üst kısmına 300 metrekare büyüklüğünde olacak sosyal tesisin yapımına başlandı. Başkan Güney, sosyal tesisin TOKİ sakinlerine Kızılcahamam Belediyesi’nin bir hediyesi olacağını kaydetti.

Polatlı Belediyesi

camileri dezenfekte ediyor

Polatlı Belediyesi, belli program dahilinde Çarşı Camii başta olmak üzere, şehirdeki tüm cami ve mescitleri AB standardında ilaçlarla dezenfekte ediyor. Cami girişinde ayakkabılıklar, vatandaşların yoğun kullandığı alanlar, pülverizatör taşıyan uzman Belediye ekipleri tarafından ilaçlanıyor.

Şentepe Mahallesi Bilali Habeşi Camii cemaatinden Refik Çelikbilek, Polatlı Belediyesi’nin hizmetlerinden çok memnun olduğunu, daha önce camilerinin abdesthane ve şadırvanını yenileyen Belediye ekiplerinin şimdi de dezenfekte ve ilaçlama çalışması yürüttüğünü söyledi.

Bilali Habeşi Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Rifat Erkoca, “Belediye Başkanımızdan Allah razı olsun. Camimizin bahçesini düzenledi. Şadırvanını yeniledi. Şimdi de mantolama yapacaklar, onun sözünü de verdi” diye konuştu.

Akyurt’ta “Kadına Karşı Şiddet” konferansı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğü ve Akyurt Belediyesi arasında imzalanan protokol gereği, aile kurumunu yakından ilgilendiren konularda Akyurt’ta konferanslar düzenlenmeye devam ediliyor.

Kadına karşı şiddeti önlemeyi amaçlayan konferans, Ankara Evi’nde gerçekleştirildi. Akyurt Kaymakamı Tuğba Yılmaz, Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, Başkan Yardımcısı Ayla Can, Akyurt Müftüsü Sadullah Beki ve vatandaşların katıldığı konferansın konuşmacısı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile Uzmanı Yasemin Davarcı oldu.

Konferansta Yasemin Davarcı toplumsal değerlerin kadını ve erkeği konumlandırmasında yapılacak derinlemesine bir araştırma sonucunda şiddet sorununa daha kalıcı bir çözüm bulunabileceğini vurguladı.

Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş da şiddeti, aciz insanların başvurduğu bir eylem olarak nitelendirerek, “Kimsenin çözümü şiddette aramaması gerekir. Hayattaki temel unsurumuz, paylaştıkça çoğalan sevgi olmalıdır” dedi.

“Ataerkil bir toplum olmamız ve yanlış bilgilerle yönlendirmeler de şiddete neden olabilir” şeklinde konuşmasını sürdüren Başkan Ayantaş, “Bunun dışında zamanın şartlarına göre hayatın değişimine ayak uydurmamız da şiddeti azaltabilir. Bu konferansın çok faydalı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Ankara’nın en güzel kedisi

ATEŞ


Pursaklar Belediyesi’nin düzenlediği “4. Ankara Kedisi Güzellik Yarışması”nda birinciliği kapmak için kediler kıyasıya yarıştı. Yarışmanın birinciliğini, 4 yaşındaki Ateş isimli kedi elde ederek, sahibine İtalya turu kazandırdı.

Pursaklar Belediyesi Abdurrahim Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 4. Ankara Kedisi Güzellik Yarışması renkli görüntülere sahne oldu. Yoğun bir katılımla gerçekleşen yarışmaya Pursaklar Kaymakamı İhsan Kara, Belediye Başkanı Selçuk Çetin, başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda hayvansever katıldı.

Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, yaptığı konuşmada amaçlarının Ankara Kedisi’ne sahip çıkmak olduğunu belirterek “Ankara ile özdeşleşen Ankara Kedisi’ni dünyaya

tanıtmak, hayvan sevgisini aşılamak için bu yarışmaları düzenliyoruz” dedi.

Toplam 125 kedi sahibinin kayıt yaptırdığı yarışmada 75 Ankara Kedisi podyuma çıktı. Birinciliği Ateş isimli kedi, ikinciliği Ponçik, üçüncülüğü ise Banzai isimli kedi elde etti. Yarışmada birinci olan kediye 15 kg mama, sahibine ise İtalya Turu hediye edildi.

Zihinsel engelliler

“DUVAR”

ile


sahnede

2010 yılında engelli bireylerle sanatsal çalışmalara başlayan Yön Sanat

Atölyesi, zihinsel engellilerden oluşan ekibiyle 20. Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında sahne aldı. Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “Duvar” adlı oyunla Yenimahalle seyircisinin karşısına çıkan ekip, alkış yağmuruna tutuldu.

Yenimahalleli tiyatroseverlerin ayakta alkışladığı oyunda, kendi ülkesinde adaletsiz bir şekilde hapis yatan ve çıktıktan sonra Almanya’ya sığınan bir kişinin, o ülkede cezaevi duvarı işçisi olarak çalışmaya başlaması ve ustasıyla karşılıklı konuşmaları ele alındı. Özgürlük, para, insanca yaşamak, fedakarlık gibi konuların iki insanın hayatları üzerinden anlatılarak irdelendiği iki kişilik oyunu, tiyatro severler beğeniyle izledi.

Belediye Tıp Merkezi, Etimesgut’un şifa kapısı

Etimesgut Belediyesi Tıp Merkezi, yarım milyonu aşan nüfusu bulunan ilçenin şifa kapısı oldu. Merkez, 50 kişilik sağlık kadrosuyla yılda 135 bin kişiye hizmet veriyor.

Etimesgut Belediyesi Tıp Merkezi’nde 8 uzman doktor, 7 pratisyen hekim, 7 diş hekimi, 8 hemşire ve 20 teknik eleman görev yapıyor. Merkezde dahiliye, kulak-burun-boğaz, cildiye, göz, kadın hastalıkları ve çocuk branşlarında hizmet veriliyor.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, tecrübeli ve güleryüzlü sağlık personelinin görev yaptığı Belediye Tıp Merkezi’ni ilçe halkının istek ve ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde modern araç gereçle donattıklarını söyledi.

Merkezden her yıl ortalama 135 bin kişinin hizmet aldığını kaydeden Demirel, “Bu ciddi bir rakamdır. Tıp Merkezimiz 500 binden fazla insanımızın yaşadığı ilçemize önemli bir hizmet sunuyor” dedi.

Büyükşehir’den Evrenli öğrencilere eğitim yardımı...

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden, Evren Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencilerine kaban, bot ve kırtasiye yardımı yapıldı.

Öğrencilerle bir araya gelen ve başarılar dileyen Evren Belediye Başkanı Abdülkadir Demirci, “Büyükşehir Belediyesi Soysal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanıp, okulumuza gönderilen hediyeler için başta Başkanımız Melih Gökçek olmak üzere emeği geçen herkese

teşekkür ediyorum. Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimize bu hediyelerin dağıtımını sağladık. Bundan sonraki aşama öğrenci kardeşlerimizde. İnşallah onlar da çok çalışıp, büyük başarılara imza atarak bizleri onurlandırırlar. Tüm eğitimcilere ve öğrencilerimize hayırlı bir eğitim-öğretim yılı diliyorum” dedi.

Baskette Mamak DSİ’nin deplasman başarısı

Türkiye Basketbol 1.Ligi’nde Mamak Belediyesi DSİ, deplasmanda Akhisar Belediyespor’u 87-83 yendi. Sezonun en iyi maçını çıkaran Mamak DSİ, galibiyet sayısını 4'e çıkardı. Son derece çekişmeli başlayan müsabakanın ilk

çeyreğini, ligin iddialı takımlarından olan ev sahibi Akhisar, 21-16 önde kapadı. İkinci çeyrekte Mamak Belediye Ankara DSİ, soyunma odasına 40-38 üstün gitti.

İkinci yarıda 10-0'lık seri yakalayan Mamak Belediyesi DSİ, son çeyreğe 63-59 önde girdi. Son beş dakikaya girilirken farkı 8 sayıya (75-67) çıkaran Başkent takımı, son 1 dakikaya da 8 sayılık 84-76 avantajla girdi. Mamak Belediyesi DSİ, son çeyrekte kontrolü kaybetmedi ve karşılaşmadan 87-83 galip ayrıldı.

Altındağ Cinderesi’nde de yıkımlar tamam

Altındağ Belediyesi, Beşikkaya Mahallesi Cinderesi Bölgesi’ndeki yıkım çalışmalarını da tamamladı.

Eylül ayında başladığı yıkım çalışmalarını kararlılıkla gerçekleştiren Altındağ Belediyesi, bölgede toplu konut alanında kalan 750 gecekonduyu yıktı.Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Önder ve Ulubey mahallelerinde yıkım çalışmalarının tamamlanmasının ardından, hiç ara vermeden rotayı uzun zamandır kentsel dönüşüm için bekleyen Cinderesi bölgesine çevirdiklerini belirtti.

Bu bölgede TOKİ ile işbirliği yapılacağını belirten Tiryaki, yepyeni ve modern konutların yapımına 2016 yılında başlanacağını müjdeledi. Tiryaki, “Altındağ’da yıkmadan bir şey yapmak mümkün değil. İmar planlarını tamamladığımız bölgelerde sosyal donatı, park, okul gibi alanların üzerinde hep gecekondular var. Öncelikle bu gecekonduların yıkımını tamamlamamız gerekiyordu” dedi.
Yüklə 81,53 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin