Anne babalara rehberlik el kitabi

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 418.11 Kb.
səhifə1/5
tarix02.08.2018
ölçüsü418.11 Kb.
  1   2   3   4   5
ANNE BABALARA REHBERLİK EL KİTABI

Manisa Rehberlik ve Araştırma Merkezi
ŞEHZADELER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ


Geleceğimizin Mimarları Değerli Anneler ve Babalar,

Çocuklarımızın gelişimine katkıda bulunmak için bu el kitabını okuyacak ve satır aralarında önce kendinizi bulacaksınız. Bu kitapta, çocukları ergenlik çağında olan anne-babalar ve öğrencilerimiz yarınlara yolculuklarında yollarını aydınlatacak önemli bilgilere ulaşacaklardır. Onları geleceğe en iyi şekilde hazırlamazsak aydınlık bir geleceği hak etmiş olmayız. Çünkü gelecek bugünkü çocuklarımızla var olacaktır.

Çocuklarla ilişkilerimizde hayatla ilgili genel bilgilerimiz her zaman yeterli olmayabilir. Çocuklarımızın her dönemi, gelişmelerine bağlı olarak farklı özellikler gösterir. Bu nedenle anne-baba olarak ne zaman, nasıl davranmamız gerektiği çok önemlidir. Onların gelişim dönemlerindeki özelliklerin sizler tarafından bilinmesi problem olacak davranış ve tutumların büyümeden önüne geçilip daha kolay halledilmesini sağlayacaktır. Bazen bilmediğimiz veya önemsemediğimiz durum ve davranışların altında, çok büyük sorunların yattığını, bu sorunların çocuklarımızın gelişiminde derin yaralar açtığını çok sonra fark edebiliyoruz.

Bilindiği gibi anne-baba olmanın okulu yoktur. İyi bir anne-baba olmanın koşulu bilinçli ve bilgili olmaktan geçer. Her yeni kuşakla beraber onları hayata hazırlayan anne-babalardan da beklentiler artmaktadır. Toplumun gelişmesi için önce aile içinde demokratik bir yapı kurulması gereklidir. Çünkü aile toplumun en küçük parçasıdır. Ruhen ve bedenen sağlıklı, geleceğe umutla bakan bireyleri yetiştiren anne-babaların da günümüzün ihtiyaçları doğrultusunda eğitilmesi gerekir.

Hazırlanan bu el kitabının, çocuklarımızı tanımada, iyiye güzele yönlendirmede; onların kendini ve çevresini tanıyan, güler yüzlü, sahip oldukları ile mutlu olmayı bilen, şükür duygusuyla yoğrulmuş, başarılı birer “insan” olmasında sizlere olumlu katkılar sağlayacağını ve rehberlik edeceğini umuyorum. Unutmayalım ki sağlıklı nesiller anne şefkati ve baba himayesiyle yetişir. Bilinçli aileler, sağlıklı nesiller yetiştirir. Geçmişte Osmanlıya “şehzadeler” yetiştiren bu ocaktan geleceğe; vatanını, milletini seven, milli ve manevi değerlere sahip, olgun, sorumluluk bilinci taşıyan, “Dünyada en iyi olmak” yerine “Dünya için en iyisi olmak” anlayışını benimsemiş kısacası; “insan” kimliği kazanmış, nesiller yetişeceğine yürekten inanıyorum.

Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
İsmail ÇORUMLUOĞLU

MANİSA ŞEHZADELER KAYMAKAMI


Sevgili Hemşerilerim;

Belediye olarak Şehzadeler’i geleceğe hazırlama görevimizin benzerini anne babalar ve okullar yerine getiriyor; “çocuklarımızı geleceğe hazırlıyorlar.” Çocuk, aile için hayatın en büyük mürüvvetlerinden ve Allah’ın en kutsal emanetlerinden biri ve aynı zamanda yaşadığı toplum için müjde ve rahmet kaynağı… Her çocuk özel bir programla dünyaya gelir. Ailenin ve okulun görevi; çocuğun programındaki karakter, mizaç ve yeteneğinin olumlu yönde geliştirmesine ve toplumla buluşturmasına yardımcı olmak, yol göstermek, imkan ve ortam hazırlamaktır.

Eğitimin “Milli Güvenliğe” eşdeğer hale geldiği “İletişim Çağında”; çocuklar, aileler ve okullar 21. Yüzyılın iletişimsizliğini ve yalnızlığını yaşıyor. Oluşan boşluk çocuklarımızın görünmez bir el tarafından çalınmasına zemin hazırlıyor. Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün eğitimin tarafları arasındaki iletişimsizliği tersine çevirmek amacıyla hazırladığı yenilikçi projelerini takdirle karşılıyor, gönülden destekliyor ve emeği geçenleri kutluyorum.

Geleceğimizin teminatı olan evlatlarımızın sokaklardan, kafelerden, internetten daha cazip gelen okullarda eğitim görmeleri; eğitimcilerin, fiziki sorunları giderilmiş kurumlarda hizmet sunabilmeleri için –belediyemizin kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz iki buçuk yılda- iki büyük okul yapacak kadar bütçeyi 65 okulumuzun emrine tahsis etik. Şimdi de elinizdeki bu eserin on bin adetten oluşan ilk basımını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Çocuklarımızın eğitiminin söz konusu olduğu her yerde Şehzadeler Belediyesinin hazır olduğunu bildirir, bu vesileyle kıymetli anne ve babalara, eğitim yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize selam ve sevgilerimi sunarım.

Ömer Faruk ÇELİK

Şehzadeler Belediye Başkanı


Değerli Anne ve Babalar,

Bir çocuğu yetiştirmek ve topluma yararlı birer birey haline getirmek kısacası anne-baba olmak, başlı başına tebrik edilmesi gereken bir durumdur. Aile çocuklarımızın doğal çevresi olması bakımından onların yetişmesinde önemli bir işleve sahiptir. Çocuklarımızın İlk eğitimlerini aldıkları anne- babaların bilinçli ve süreklilik arz eden bir şekilde eğitim sürecine katılmaları çok önemlidir.

Bilinçli ve iyi bir anne baba olmanın yolu da “hayatımızın en değerli varlıkları” plan çocuklarımızla nasıl bir iletişim içinde olmalıyız sorusuna vereceğimiz cevaplarda gizlidir.

Bütün anne babalar çocukları için en iyisini isterler. Ancak bu ‘en iyi’ kavramı aileden aileye değişiklik göstermektedir.

Bu çalışmada anne – babalar, çocuklarına karşı ideal tutum örnekleri bulabilirler.

Sınavlara hazırlanan öğrencilerin desteklenmesi kadar, eğitimcilerin ve ailelerin güçlendirilmesi de büyük önem taşımaktadır. Sınavlarda öğrenci başarısının artırılmasına yönelik rehberlik hizmetleri kapsamında Müdürlüğümüz tarafından aile ve öğrencilerimize verdiğimiz seminerlerle birlikte öğrenci, öğretmen ve velilerle çok sayıda çalışma gerçekleştirmekteyiz.

Ayrıca yine müdürlüğümüze bağlı Rehberlik ve Araştırma Merkezimizin eşgüdümü ile rehberlik öğretmenlerimiz tarafından ilçemizde bulunan bütün 8.sınıf öğrencilerine ve velilerine yönelik seminerler düzenlemiştir. Bu çalışmalar diğer sınıf öğrenci ve velilerini kapsayacak şekilde devam edecektir.

Ergenlik dönemi gelişim özellikleri, aile içi iletişim, çocuklarımızın karşılaşabileceği tehlikeler ve bunlardan korunma, sınav sistemleri, sınav kaygısı ve verimli ders çalışma yöntemleri konularında hazırlanmış bu kılavuz, hayatta karşılarına çıkacak sınavlarda başarı sağlayarak sağlıklı birer birey olmalarını arzu ettiğimiz çocuklarınıza nasıl yardım edebileceğinize dair önemli bir kaynak olacaktır.

Bu kılavuzun, ailelerimize çocukları ile kuracakları olumlu ilişkilerin, onların özgüvenli, sorumluluk sahibi, kendi kendine yeten, başarılı bireyler olmalarını sağlayacak konularda rehberlik yapacağına, bir sınava hazırlık sürecinde velilerimiz için değerli bir yol arkadaşı olacağına inanıyorum.

Bu kitabın hazırlanmasında büyük emek harcayan Manisa Rehberlik ve Araştırma Merkezimize ve emeği geçen tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyor, ailelerimize öğrencilerimize, yararlı olmasını temenni ediyorum.
Ebubekir ERMİŞ

İlçe Milli Eğitim MüdürüMerhaba

Tarihi incelediğimiz zaman görüyoruz ki doğayla etkileşim içinde, sosyal bir varlık olarak insanoğlunun bilinçli/bilinçsiz olarak doğaya veya yaşamın diğer alanlarına etki etme çabası her çağda olmuştur. Geçmişten günümüze toplumsal yaşamın öznesi olan insan yaşadığı her dönemde var olma koşullarını oluştururken, gelecekteki nesillere bırakacağı mirasın arzu edilen ölçülere yaklaşması için çok farklı çalışmalar yürütmüştür.

Günümüzde etkilerinin çok açık bir şekilde gözlendiği gibi birey ve toplum çok hızlı bir şekilde değişmektedir. Psikolojik bir varlık olarak birey ve içinde yaşadığı toplum incelendiğinde bu değişimin içerisinde insan hem değiştiren hem de değişimden etkilenen(değişen) olarak yer almaktadır.

Şüphesiz, psikoloji biliminin sıkça vurguladığı gibi bireylerin eğitim yaşantısı sürecinde gizil yönlerinin açığa çıkarılarak ilgi ve yetenekleri doğrultusunda, tüm potansiyelini kullanabilecek bir donanımla, hayata hazırlanması önem arz etmektedir. Diğer yandan da sağlıklı ve uyumlu bir birey olarak toplumsal yaşam içerisinde yer alabilmek için, yaşamı her yönüyle değerlendirebilecek, günümüz koşullarında sorunlarla baş edebilme becerilerine sahip analitik düşünen, bilgiye erişim yolunu bilen ve bilgiyi amacına uygun kullanabilen, üretken ve toplumu evirecek bireyler için okul ve ailenin önemi büyüktür.

Küreselleşen dünya ve ülkemizde eğitim ve öğretimin içerisinde, en iyi sonucu alabilme çabasının içerisinde Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri vazgeçilmez bir yer edinmişdir.

Bu bilinçli çabanın en büyük iki katalizöründen birincisi, öğretimin programlı bir şekilde yapılma süreçlerinin en önemli unsuru okul, dolayısıyla sınıf ve öğretmendir. Diğeri ise bireyin dünyaya gelişinden itibaren bu eğitimi veren sonraki yıllarda da tamamlayıcısı olan ailedir. Çocuk/öğrenci öncelikle ailede şekillenmektedir. Aile bu süreçte ne kadar bilinçli bir katkı sağlarsa öğrencinin hedeflerine ulaşmasına dolayısıyla programlı öğretimle hedeflenen kendini gerçekleştirmiş, kararlarını alabilen ve uygulayabilen, saygı duyulan, bağımsız bir birey olarak gelişimine o derecede katkıda bulunabilecektir. Rehberlik ve Psikolojik danışma hizmetleri; öğrencilerimizin kendilerini tanıma, kendini gerçekleştirme, başarılı ve mutlu bireyler olarak, toplumda yer almalarında, eğitim ve öğretim sisteminin en büyük tamamlayıcısıdır.

Bu çalışmamızda amacımız; en değerli varlıklarımız, göz bebeğimiz, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın/öğrencilerimizin tüm yönleriyle olumlu bir etkiyle okul yıllarını tamamlamalarında, geleceğin saygın bireyleri olarak yer almalarında ailelerimiz ile birlikte sorunlara en uygun çözüm önerilerini üretmek, ihtiyaçlarına uygun katkıyı sunmaktır. Öğrencilerimiz Okul öncesi dönemden, yükseköğretime yol alırken, yaşayacakları sorunları, gidiş yollarındaki engelleri en aza indirerek ilerlemelerini sağlamaktır.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ ün “Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur” sözünü bir kez daha hatırlatarak öncelikle her bir öğrencimizin çok değerli olduğunu ifade etmek isterim. Eğitim ve öğretimin doğru zamanda, uygun teknik ve yöntemlerle yapılmasının, değerli ailelerimizin öğretimin vazgeçilmez bir parçası olduğunun ve mutlaka okul-aile işbirliğinin hedeflenen seviyeye getirilmesi gerektiğinin altını özellikle çiziyorum.

Son olarak Bu çalışmamızın fikir babası olan ve bizim bu çalışmayı yapmamızı sağlayan, süreç içerisinde sürekli destek olan, fikirleriyle bizi yönlendiren yol gösteren İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ebubekir ERMİŞ Bey’e minnet ve şükranlarımı, çalışmayı bizimle birlikte yürüten Şube Müdürümüz Cumhur KAPUSUZ Bey’e, bu çalışmayı gerçekleştiren ve emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.

Tuncer TAŞ
Manisa RAM Müdürü

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə