Aralik 2014 yaş 2014 aralik programiYüklə 64.4 Kb.
tarix26.08.2018
ölçüsü64.4 Kb.


GÜNE BAŞLAMA ZAMANI; Öğretmen çocukları selamlayarak karşılar ve sınıf içinde çember şeklinde oturmalarını sağladıktan sonra gün içinde neler yapacağımız hakkında sohbet edilir.

ANADİLİ ETKİNLİĞİ; Bu ayın ilk konusu olan kış mevsimi hakkında sohbet edilir. Kış mevsiminde hava şartları nasıl olur, kış mevsiminin gelmesiyle hayatımızdaki değişiklikler neler gibi sorular sorularak sohbet başlar. Aralık, ocak, şubat olan kış mevsiminin aylarını öğrenme çalışmaları yapılır.

OKUMA YAZMA HAZIRLIK; RUBİ ile ROBO adlı kitabımızın çalışma sayfalarını tamamlıyoruz.(şekiller ve kavram çalışmaları)

MÜZİK; KIŞ adlı şarkımızı öğreniyoruz.

MATEMATİK; 9 Rakamını nesnelerle tekrar çalışmaları yapıyoruz. İNGİLİZCE DERSİ OYUNCAK GÜNÜ


1 ARALIK 2014

5 YAŞ 2014 ARALIK PROGRAMIÇEMBER SAATİ; çocuklar sınıfa alınır ve çember şeklinde oturmaları sağlanır. Ve sabah sohbetimize başlanır. Sabah sohbetlerimizde gün içinde yapacaklarımızdan konuşulur. Her çocuğa konuşma fırsatı verilir.

ANADİLİ ETKİNLİĞİ; Kış mevsimi hakkında sohbet ediyoruz kış mevsiminin sebze ve meyvelerini öğreniyoruz. Hikaye saati yapıyoruz. Hikaye sonrası hikaye hakkında sohbet ediyoruz.

GEMS ÇALIŞMASI; Sayı çubukları ile toplama çalışmaları yapıyoruz.

SANAT ETKİNLİĞİ; Kış mevsimini anlatan proje çalışması yapıyoruz.

MÜZİK; Bilinen şarkılarımızı tekrarlıyoruz.

İNGİLİZCE DERSİ;

BEDEN EĞİTİMİ DERSİ

2 ARALIK 20143 ARALIK 2014GÜNE BAŞLAMA ZAMANI; çocuklar sınıfın uygun bir yerinde çember şeklinde otururlar. Bu günkü güne başlama konumuz gün içinde çocuklara ne yapmak istedikleri hakkında soru sorarak başlanır.

ANADİLİ ETKİNLİĞİ; Kış baba şarkısı ile drama oyunu oynuyoruz. Kış mevsimi hakkında öğrendiklerimizi tekrarlıyoruz.

SCAMPER ÇALIŞMASI; Çocuklara bir ev resmi gösterilir. Şu sorularla scamper çalışmasına başlanılır.

Sizce insanlar çok eski yıllarda nasıl evlerde yaşarlardı? Siz çok büyüğünce yaşadığınız evler değişecekmi?

Gibi soruların ardından çocuklara resim kağıtları ve boyalar dağıtılarak çocuklardan hayallerindeki evleri çizmeleri istenir.

OKUMA YAZMA HAZIRLIK; Çizgi kitabımızdan yazı çalışmaları yapıyoruz.

MÜZİK; KIŞ ADLI ŞARKIMIZI TEKRARLIYORUZ. SANTRAÇ DERSİ İNGİLİZCE DERSİGÜNE BAŞLAMA ZAMANI; Çocuklar sınıfın uygun bir yerinde çember şeklinde otururlar. Gün içinde neler yapacağımızdan bahsedilir.

SANAT ETKİNLİĞİ; Artık materyallerden kardan adam yapıyoruz.

MATEMATİK; Sınıf içindeki nesnelerle basit toplama işlemi çalışmaları yapıyoruz.

OYUN ZAMANI; Öğretmen grubu toplar ve oyunu anlatır. Çocukların hepsi ayağındaki ayakkabıları çıkarır. Öğretmen grubu sınıf dışına çıkartır ve grup dışarıdayken ayakkabıların her birini sınıfın farklı yerlerine saklar. Çocuklar sınıfa çağrılır. Öğretmenin komutuyla çocuklar saklı olan ayakkabılarını müzik eşliğinde bulmaya çalışır. İlk bulan çocuklar ödüllendirilir.

OKUMA YAZMA HAZIRLIK; RUBİ ile ROBO adlı kitabımızın çalışma sayfalarını tamamlıyoruz. (nokta birleştirme, sayılarla oynuyorum çalışmaları) İNGİLİZCE DERSİ

4 ARALIK 2014

5 YAŞ ARALIK PROGRAMIGÜNE BAŞLAMA ZAMANI; çocuklar sınıfın uygun bir yerinde çember şeklinde otururlar. Okulların yeni açılmasıyla sınıfımıza yeni katılan arkadaşlarımızın isimlerini öğreniyoruz. Okulumuzu tanıyoruz. Okulumuzun bölümlerini geziyoruz.

KAVRAM ÇALIŞMASI; Çocuklardan halıya U şeklinde oturmaları istenir. Her birine sınıf oyuncaklarından mor olanlar birer birer dağıtılır. Ardından bir tane mor oyuncak alınıp çocuklara gösterilir. Çocuklardan ellerindeki oyuncaklara dikkatle incelemeleri söylenir. Ardından “her birinizin elinde farklı bir oyuncak var ama bu farklı oyuncakların bir özelliği aynı sizce bu oyuncaklardan aynı olan ne?) sorusu sorulur. Çocuklara aynı olan özelliğin rengi olduğu sezdirilir. Oyuncağın rengi sorulur. Rengin adının mor olduğu belirtilir.

OYUN ZAMANI; Bahçede top oyunları oynuyoruz.

MATEMATİK; 10 Rakamını öğrenme çalışmaları yapıyoruz.

DANS DERSİ İNGİLİZCE DERSİ

5 ARALIK 2014GÜNE BAŞLAMA ZAMANI; Çocukların sınıfın uygun bir yerine oturmaları sağlandıktan sonra gün içinde yapacaklarımız hakkında sohbete başlanır.

DENEY ÇALIŞMAMIZ; Çocuklardan halıya U şeklinde oturmaları istenir. Her birine su ve yağın bir birine karışmadığını anlatan çalışma sayfaları dağıtılır. Çocuklardan ilk olarak çalışma sayfalarındaki resimlerin dikkatle incelemeleri ve hangi malzemelere ihtiyacımız olduğunu söylemeleri istenir. Daha sonra her çocuğun görebileceği şekilde masanın üzerinde duran su dolu kavanozun içine bir miktar sıvı yağ koyulur ve karıştırılır. Su ve yağın karışımı gözlemlenir ve çocuklara şu sorular yöneltilir. Deneyde hangi malzemeleri kullandık? Deneyi nasıl yaptık? Yağ ile su birbirine karışıp eridimi? Neden karışıp erimedi? Gibi…

SANAT ETKİNLİĞİ; Serbest resim çalışmaları yapıyoruz.

OKUMA YAZMA HAZIRLIK; RUBİ ile ROBO adlı kitabımızın çalışma sayfalarını tamamlıyoruz.8 ARALIK 2014GÜNE BAŞLAMA ZAMANI; Gün içinde neler yapacağımızdan bahsederek günümüze başlıyoruz. Sohbet sonrası bir sonraki etkinlik için hazırlanıyoruz.

ANADİLİ ETKİNLİĞİ; Bir yılda kaç mevsim var kış mevsiminin ayları, hangi mevsimdeyiz, kış mevsiminin ayları, bir yılda kaç ay var, ayların isimleri haftanın günlerini öğrenme çalışmaları yapıyoruz.

OYUN ZAMANI; Çocuklara “şimdi müzikle birlikte sınıfımızın her yerinde koşmadan ve kimseye dokunmadan dolaşacağız. Müzik durunca herkes kendine bir arkadaş bulacak” yönergesi verilir.müziğin başlamasıyla oyun başlar. Müziğin durmasıyla her çocuk her çocuk bir eş bulması için yönlendirilir. Herkes bir eş bulunca da “şimdi arkadaşınıza merhaba deyin insanlar biriyle karşılaşınca merhaba diyerek selamlaştıklarından bahsedilir. Herkes selamlaşınca “şimdide arkadaşlarınıza bugün en çok ne yapmaktan hoşlandıklarını sorun” denilir. Oyun bu şekilde devam eder. BEDEN EĞİTİMİ DERSİ

OKUMA YAZMA HAZIRLIK; Çizgi kitabımızdan çizgi çalışmaları yapıyoruz. İNGİLİZCE DERSİ9 ARALIK 2014

5 YAŞ 2014 ARALIK PROGRAMIGÜNE BAŞLAMA ZAMANI; Müzik eşliğinde sabah sporu yaparak güne başlıyoruz.

ANADİLİ ETKİNLİĞİ; İnsan hakları ve demokrasi hakkında çocuklara bilgi verilir. Her insanın özgür hakları olduğundan, din, dil, ırk cinsiyet ayrımı yapmadan her insanın yararlanabileceği haklarından bahsedilir.

Çocuklara konu anlatımından sonra şu sorular sorularak sohbet hakkı verilir. Neden birbirimizin haklarına saygılı davranmalıyız? Arkadaşımızın hakkını nasıl saygılı oluruz? Bir birey olarak bizi üzen davranışlar nelerdir? Çocuk olarak bizim haklarımız nelerdir? Gibi…

OKUMA YAZMA HAZIRLIK; RUBİ ile ROBO adlı kitabımızın çalışma sayfalarını tamamlıyoruz.

SANAT ETKİNLİĞİ; İnsan hakları ve demokrasiyi anlatan bir proje çalışması yapıyoruz.

İNGİLİZCE DERSİ *KELOĞLAN MASALLARI MÜZİKALİ’ NE GİDİYORUZ *

SANTRAÇ DERSİ

10 ARALIK 2014GÜNE BAŞLAMA ZAMANI; Çocuklar sınıfın uygun bir yerinde çember şeklinde otururlar. Gün içinde neler yapacağımızdan bahsedilir.

ANADİLİ ETKİNLİĞİ; İnsan hakları ve demokrasi hakkında öğrendiklerimizi tekrarlıyoruz. Hikaye saati yapıyoruz. Hikaye hakkında sohbet ediyoruz.

HAYAL GÜCÜNÜ GELİŞTİRME ETKİNLİKLERİ; Ağlayan bir çocuğun resmi bütün çocuklara dağıtılır ve şu sorular yöneltilir. Resimdeki çocuk neden ağlıyor? söyleyiniz. Çocuğun karşısında kim var? Çizerek gösteriniz. Ağlayan bu çocuğa ne söyleyelim ki sussun? Gibi sorularla çocukların hayal güçlerini çalıştırma çalışmaları yapıyoruz.

SANAT ETKİNLİĞİ; Sulu boya çalışmaları yapıyoruz.

İNGİLİZCE DERSİ;

11 ARALIK2014 20142014GÜNE BAŞLAMA ZAMANI; Çocuklar sınıfın uygun bir yerinde çember şeklinde otururlar. Bu süreç öğretmen ve çocukların bu süreç öğretmen ve çocukların birbirleriyle selamlaşmasıyla başlar ve öğretmeninde katılmasıyla sabah sohbeti başlar.

OKUMA YAZMA HAZIRLIK; RUBİ ile ROBO adlı çalışma kitabımızın çalışma sayfalarını tamamlıyoruz.

MÜZİK; KIŞ ve KARDAN ADAM adlı şarkılarımızı tekrarlıyoruz.

MATEMATİK; 11 rakamını öğreniyoruz. 2 rakamını yazma çalışmaları yapıyoruz.

KAVRAM ÇALIŞMASI; içinde dışında, kalabalık tenha kavramlarını öğreniyoruz.

OYUN ZAMANI; Okulumuzun top havuzunda oynuyoruz.

DANS DERSİ İNGİLİZCE DERSİ

12 ARALIK 2014

5 YAŞ 2014 ARALIK PROGRAMI

Abahları erken kalkıp okula gelmeden
GÜNE BAŞLAMA ZAMANI; Çocuklar sınıfa gelir. Bugünkü güne başlama sohbetimiz akşamları erken yatma, yatmadan önce yapmamız gerekenler sabahları erken kalkıp okula gelmeden önce yapmamız gerekenler hakkında…

OKUMA YAZMA HAZIRLIK; Çocuklara 1’den 5’ e kadar rakamların yerleştirilmiş olduğu boyama sayfaları dağıtılır. Çocuklardan boyama sayfasının altında yer alan renkleri rakamlara yerleştirildiği kutulara göre boyama sayfasını boyamaları istenir.

OYUN ZAMANI; Bahçede mendil kapmaca oyununu oynuyoruz.

SANAT ETKİNLİĞİ; Yeni yıl için kapı süsleri yapıyoruz.(artık materyallerden)

KAVRAM ÇALIŞMASI; Gece_gündüz kavramlarını öğreniyoruz.

OYUNCAK GÜNÜ İNGİLİZCE DERSİ15 ARALIK 2014GÜNE BAŞLAMA ZAMANI; Sınıfta çocukları müzikle karşılıyoruz. Müzik eşliğinde dans ederek güne başlıyoruz. Daha sonra bir sonraki etkinlik için hazırlanıyoruz.

OYUN ZAMANI; Çocuklardan oyun alanına dağılmaları istenir. Öncede şişirilmiş renkli balonlar sınıf alanına dağıtılır. Çocuklara “ birazdan size müziği açacağım müzikle birlikte balonlara vurarak dans edeceğiz. Müzik durduğunda ise her çocuk benim söylediğim renkteki balonlardan yakalamaya çalışacak” denilir. Ardından müzik açılarak oyuna başlanılır. Müzik bitiminde kim kaç tane balon toplamış sayılır ve yeniden oyuna devam edilir.

OKUMA YAZMA HAZIRLIK; Sayılarla ilgili çalışma sayfaları çocuklara dağıtılır ve matematik çalışmaları yapılır.

SANAT ETKİNLİĞİ; Gece gündüz kavramını pekiştirmek için geceyi ve gündüzü anlatan sanat etkinliği yapılır.16 ARALIK2014 2014GÜNE BAŞLAMA ZAMANI; Çocuklar sınıfa alınır. Sınıfın uygun bir yerinde çember şeklinde otururlar. Gün içinde yapacaklarımız hakkında sohbet edilir.

ANADİLİ ETKİNLİĞİ; gece ve gündüzün oluşumunun nasıl olduğundan bahsedilir. 1 yıl nasıl tamamlanır bahsedilir. Çocukların anlayabileceği bir şekilde saat ve tarihten bahsedilir.

Hikaye saati yapılır. Hikaye hakkında sohbet edilir.

OYUN ZAMANI; okulumuzun top havuzunda oynuyoruz.

OKUMA YAZMA HAZIRLIK; Çizgi kitabımızda çizgi çalışmaları yapıyoruz.

SANTRAÇ DERSİ

İNGİLİZCE DERSİ

17 ARALIK2014

5 YAŞ 2014 ARALIK PROGRAMIGÜNE BAŞLAMA ZAMANI; Çocuklar u şeklinde otururlar. Müzik setinden hayvanların sesleri olduğu bir cd konulur ve çocuklardan önce sesleri dinlemeleri ve ne sesi olduklarını söylemeleri istenir. Daha sonrada seslerin ait olduğu hayvanların taklitlerini yaparak güne başlanır.

OKUMA YAZMA HAZIRLIK; Ses çalışmaları yapıyoruz. A ve E seslerini tekrarlıyoruz.

ANADİLİ ETKİNLİĞİ; Ayların isimlerini tekrarlıyoruz, haftanın günlerini öğreniyoruz. Tarih ve saatten bahsediyoruz. Daha sonra seçilen bir hikayeyi okuyoruz. Hikaye sonrası çocuklara hikayedeki kahramanları rol paylaşımı yaparak hikayeyi canlandırıyoruz.

KAVRAM ÇALIŞMASI; Mavi ve sarının karışımını yaparak yeşil rengin oluşumunu öğreniyoruz.

OYUN ZAMANI; Bahçede koşu yarışı yapıyoruz.

İNGİLİZCE DERSİ;18 ARALIK 2014GÜNE BAŞLAMA ZAMANI; Günümüze bugün neler yapacağız hakkında sohbet ederek başlıyoruz.

SANAT ETKİNLİĞİ; Artık materyallerden ve renkli kartonlardan saatler yapıyoruz.

OKUMA YAZMA HAZIRLIK; RUBİ ile ROBO adlı kitabımızın çalışma sayfalarını tamamlıyoruz.(sayı çalışmaları, renkler ve kavram çalışmaları)

GEMS ÇALIŞMASI; Renkli toplarla sayı grupları yaparak gruplama çalışmaları yapıyoruz.

OYUN ZAMANI; Çocuklardan halıya U şeklinde oturmaları istenir. Sınıf içerisine ayakkabı pantolon kazak hırka şapka mont koyulu her turda iki çocuk seçilir. Çocuklara müzik açılınca giyebildikleri kadar giysi ve aksesuar giymeleri, müzik durunca giyinmeyi bırakmaları söylenir. Müzik kapandığında diğer çocuklarla birlikte yarışan çocukların tek, tek giysileri sayılarak çıkartılır. En çok giysi ve aksesuar giyen çocuk kazanır. Oyun bu şekilde diğer çocuklarla devam edilir. İNGİLİZCE DERSİ DANS DERSİ

19 ARALIK2014 2014GÜNE BAŞLAMA ZAMANI; Çocukların sınıfın uygun bir yerine oturmaları sağlandıktan sonra gün içinde yapacaklarımız hakkında sohbete başlanır.

ANADİLİ ETKİNLİĞİ; Yeni yıl hakkında sohbet ediyoruz. Bir yılın tamamlanışından bahsediyoruz. Eski yıl ve yeni yıl nedir soruları hakkında sohbet ediyoruz. Yeni yılda neler yapabileceğimizden ve yeni yıldaki beklentilerimizden bahsediyoruz. Hikaye saati yapıyoruz. Hikaye sonrası hikaye hakkın da sohbet ediyoruz.

OKUMA YAZMA HAZIRLIK; Çizgi kitabımızdan çizgi çalışmaları yapıyoruz.

MATEMAMİK; Nesne kadar çeteleme çalışmaları yapıyoruz.

İNGİLİZCE DERSİ;

OYUNCAK GÜNÜ; Evden getirdiğimiz oyuncaklarımızla oynuyoruz.22 ARALIK 2014

5YAŞ 2014 ARALIK PROGRAMIGÜNE BAŞALAMA ZAMANI; Güne müzik eşliğinde sabah sporu yaparak başlıyoruz.

KAVRAM ÇALIŞMASI; Renkleri karıştırarak farklı renkleri bulma çalışmaları yapıyoruz.

Sarı_kırmızı=turuncu, sarı_mavi=yeşil gibi…

GEMS ÇALIŞMASI; Üzerinde rakamların yazdığı bir zar yapılır çocuklar halıya daire şeklinde otururlar ve zarı her bir çocuk sırayla atar ve öğretmen zarda çıkan sayıları akıllarında tutmalarını ister her çocuk zarı attıktan sonra öğretmen çocuklara karışık bir şekilde çocuklara çıkan sayılarını sorar ve çocuklar hızlı bir şekilde cevap verir. Etkinlik bir süre devam eder.

SANAT ETKİNLİĞİ; Yeni yılla ilgili proje çalışması yapıyoruz.

BEDEN EĞİTİMİ DERSİ;

İNGİLİZCE DERSİ

23 ARALIK 2014GÜNE BAŞLAMA ZAMANI; Çocuklar sınıfın uygun bir yerinde çember şeklinde otururlar. Gün içinde neler yapacağımız hakkında sohbet başlar. Sohbet sonunda bir sonraki etkinlik için hazırlanılır.

OKUMA YAZMA HAZIRLIK; RUBİ ile ROBO adlı kitabımızın çalışma sayfalarını tamamlıyoruz.

SANAT ETKİNLİĞİ; Yeni yılla ilgili proje çalışmamıza devam ediyoruz.

OYUN ZAMANI; Oyun alanına içlerinde mor renginde bulunduğu renkli oyuncaklar ve mandallar saçılır.

Her çocuğa bir torba verilir. Çocuklara müzik başlayınca hepimiz dans ediyoruz. müzik durunca ise herkes yerden toplaya bildiği kadar mor oyuncağı toplayıp torbasına koyacak. Oyun bittiğinde herkesin topladığı mor oyuncakları sayacağız. En çok oyuncak toplayanı kocaman bir alkış bekliyor. Denir. Oyun farklı renkleri de söyleyerek devam eder.

SANTRAÇ DERSİ İNGİLİZCE DERSİ24 ARALIK2014 2014GÜNE BAŞLAMA ZAMANI; Güne çocuklarla gün içinde uymamız gereken kurallarımız hakkında sohbet ederek başlıyoruz.

MÜZİK; YENİ YIL şarkımızı öğreniyoruz. Ritim aletleri ile ritim çalışmaları yapılır.

OKUMA YAZMA HAZIRLIK; RUBİ ile ROBO adlı kitabımızın çalışma sayfaları tamamlanır.

ANADİLİ ETKİNLİĞİ; Yeni yıl hakkında sohbet edilir. Hikaye saati yapılır. Hikaye sonrası hikaye hakkında sohbet edilir. Biline şarkı şiir tekerlemeler söylenir.

OYUN ZAMANI; Bahçede mendil kapmaca oyunu oynanır.

İNGİLİZCE DERSİ;25 ARALIK2014

5 YAŞ 2014 ARALIK PROGRAMIGÜNE BAŞLAMA ZAMANI; Çocuklar sınıfın uygun bir yerine otururlar. Bugün yapacaklarımız hakkında sohbet edilir. Daha sonra bir sonraki etkinlik için hazırlanılır.

OKUMA YAZMA HAZIRLIK; Çizgi kitabımızdan çizgi çalışmaları yapıyoruz.

SANAT ETKİNLİĞİ; Yeni yıl kartlarımızı hazırlıyoruz.

MATEMATİK; oyun çubukları ile toplama çalışmaları yapıyoruz.

OYUN ZAMANI; Okulumuzun top havuzunda oynuyoruz.

DANS DERSİ

İNGİLİZCE DERSİ

26 ARALIK 2014GÜNE BAŞLAMA ZAMANI; Gün içinde yapacaklarımız hakkında sohbet ediyoruz.

ANADİLİ ETKİNLİĞİ; bütün ayın konularını tekrar sohbetleri yapıyoruz. Hikaye saati yapıyoruz hikaye sonrası hikaye hakkında sohbet ediyoruz.

OYUN ZAMANI; öğretmen ilk olarak çocuklara oyunu anlatır. Kulaktan kulağa oyununa başlanılır.

OKUMA YAZMA HAZIRLIK; RUBİ ile ROBO adlı kitabımızın çalışma sayfalarını tamamlıyoruz.

SANAT ETKİNLİĞİ; YENİ YIL için sınıfımıza süsler yapıyoruz.

İNGİLİZCE DERSİ;

OYUNCAK GÜNÜ;

29 ARALIK2014GÜNE BAŞLAMA ZAMANI; Müzik eşliğinde sabah sporu yaparak güne başlıyoruz.

ANADİLİ ETKİNLİĞİ; Ayların isimlerini, haftanın günlerini, saat ve takvimleri hatırlama konuşmaları yapıyoruz.

SANAT ETKİNLİĞİ; Yeni yıl için sürpriz hediyelerimizi hazırlıyoruz. 

SCAMPER ÇALIŞMAMIZ; “tavşanın üst dudağı neden yırtıktır” diye bir hikaye okunur ve şu sorular çocuklara sorularak Scamper çalışmasına başlanılır.Tavşanlar ayda koşsaydı nasıl koşarlardı?

Koyunlar tavşanlardan korkmasaydı nasıl olurdu? Bu masalın sonunu nasıl değiştire biliriz? Gibi…

YENİ YIL PARTİSİ YAPIYORUZ ŞIK GİYİNMEYİ UNUTMA

İNGİLİZCE DERSİ30 ARALIK2014

5 YAŞ 2014 ARALIK PROGRAMIGÜNE BAŞLAMA ZAMANI; Gün içinde yapacaklarız hakkında sohbet ediyoruz.

ANADİLİ ETKİNLİĞİ; Bütün bir ay öğrendiklerimizi tekrar çalışmaları yapıyoruz. Hikaye saati yapıyoruz. Hikaye sonrası hikaye hakkında sohbet ediyoruz.

MATEMATİK; 3 rakamını yazabilme çalışmaları yapıyoruz.

OKUMA YAZMA HAZIRLIK; Çizgi kitabımızdan çizgi çalışmaları yapıyoruz.

MÜZİK; Yeni yıl şarkıları söylüyoruz.

SANTRAÇ DERSİ İNGİLİZCE DERSİ31 ARALIK2014

Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə