Arılar yok olunca kıyamet kopar mı

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 15.29 Kb.
tarix26.10.2017
ölçüsü15.29 Kb.

Arılar yok olunca kıyamet kopar mı

3 Nisan 2007

Einstein 'Bal arıları yok olduktan 4 yıl sonra insanlık biter' demişti. Dünyanın her yerinde arılar gizemli bir şekilde ortadan kayboluyor. Felaket kapıda mı?

ABD başta olmak üzere dünya genelinde onlarca ülkede, bal arıları gizemli bir şekilde ortadan kayboluyor. Arıların ekolojik denge ve insan yaşamı için hayati öneme sahip olduğunu açıklayan uzmanlar ise “Arıların neden öldüğünü tespit edemezsek sonumuz gelebilir” uyarısını yapıyor. ABD’de bahar mevsiminin gelişiyle birlikte 2.5 milyon kovanın 600 bini aniden boşaldı. Türkiye’de ise arı nüfusunun yüzde 30 oranında azaldığı belirtilirken, Hırvatistan’da 5 milyon arı 48 saat içinde öldü. İspanya’da arı kolonileri ortadan kayboldu. Polonya’da arı nüfusu yüzde 60 azalırken son 1 hafta içinde Alaska, Kanada, Avustralya, Yunanistan, İsviçre, İtalya, Almanya ve Portekiz’de de bal arılarının gizemli bir şekilde kaybolduğu bildirildi.Küresel ısınma mı?
Arıların gizemli bir şekilde topluca ölmesi akla ilk olarak küresel ısınmayı getirdi. Pensilvanya Üniversitesi’nden Dr. Max Watkins, “Kurak ve ılık geçen kış ayları, arıların biyolojik dengesini bozdu. Bu durum arıların koloni düzeninin aniden parçalanmasına yol açmış olabilir. Bir koloni dağıldığında arılar kovandan uzaklaşır ve başıboş şekilde uçar. Ardından can verir” dedi. Ancak sadece arıları etkileyen küresel bir veya böcek ilaçlarının da toplu ölümlere yol açmış olabileceği belirtiliyor. Örneğin, “Gaucho” adlı böcek ilacının, arıların yön bulma yeteneklerini etkileyip ölmelerine yol açtığı öne sürülüyor.

ABD Kongresi’nde arıların ölüm nedenini ortaya çıkarmak için özel bir komisyon kuruldu. Doktor Dennis van Engelsdorp “Ölüm nedenlerini bir an önce bulmalıyız. Bir hastalık veya koloni parçalanması sözkonusuyla bir çözüm geliştirebiliriz. Fakat küresel çevre kirliliği veya ısınma yüzünden can veriyorlarsa yapacak şey yok” dedi.EINSTEIN UYARMIŞTI

“Bal arıları yok olduktan 4 yıl sonra insanlık biter” Dünyanın en ünlü bilimadamlarından Albert Einstein, arıların insan için hayati öneme sahip olduğunu açıklamıştı. Yaşamış en zeki insanlardan biri olarak gösterilen Einstein, “Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz” demişti.130 bin bitkinin üremesini sağlar
Wurzburg Üniversitesi’nin arı uzmanı Profesör Joergen Tautz, Einstein’ın uyarısını şöyle yorumladı: “Çiçek ve bitki türlerinin tüm polenleri arıların ayaklarına yapışır. Arılar 130 bin farklı bitki türüne konarak üremesini sağlar. Bunlar arasında kabak, kavun, çilek ve tüm meyveler var. Sadece bir kovandaki arılar 1 gün içinde 1 milyon çiceğin döller. İşte bu sona ererse bitkiler yok olur. Önce bitkiyle beslenen hayvanlar, daha sonra da insanlar ölür.”

(Vatan)
Arı ölümünün nedeni 'cep'
Son dönemde dünyanın birçok yerinde görülen arı ölümlerinin cep telefonundan kaynaklanabileceği açıklandı.

Arıların gizemli ölümüyle ilgili şimdiye kadar küresel ısınma, tarım ilaçları ve salgın hastalık üzerinde duruluyordu.

Ancak yapılan ilk araştırmalar arı ölümlerinin ardından cep telefonlarının olabileceğini gösteriyor.

Arı ölümlerinin yoğun olarak görüldüğü ülkelerden biri Amerika’da Arizona Landau Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre cep telefonlarının ve baz istasyonlarının yaydığı radyasyon arıların yön bulmasını olumsuz etkiliyor.

Bu araştırmaya göre, yaşamak için kovanlarına gereksinim duyan arılar tamamen farklı noktalara doğru ve tek başlarına uçuyor. Bunun sonucu arılar kısa sürede ölüyorlar. Cep telefonu kullanımı yoğun veya gelişmiş ülkelerde görülen yüksek oranda arı ölümlerin cep telefonu sinyallerinden kaynaklandığını gösteriyor.

Araştırmayı yürüten Dr. Jochen Kuhn da bunun arıların ortadan kaybolmalarıyla ilgili "ipucu" verebileceğini belirtti. Cep telefonlarının zararlarıyla ilgili 1990'larda kapsamlı bir araştırma yapan Dr. George Carlo da bu teorinin doğru olabileceğine inandığını söyledi. Daha önce Almanya'da yapılan bir araştırma, yüksek gerilim hatlarının yakınındaki arıların davranışlarının değiştiğini göstermişti.

Arıların kaybolduğu ilk kez geçen sonbaharda fark edilmişti. Daha sonra bu durum Amerika'daki eyaletlerin yarısında görüldü

ARILAR DOĞAL YAŞAM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Arı ölümleri ABD, Türkiye, Çin, Yunanistan, Almanya, İspanya, Portekiz, Hırvanistan, İsviçre, Kanada ve Avustralya gibi birçok ülkede görülüyor.

Arılar farklı bitkilere konarak polenlerin taşınmasını sağlar ve böylece bu yolla bitkiler döllenerek çoğalır. Arıların 130 bin farklı bitki türünün üremesini sağladığı hesaplandı. Sadece bir kovandaki arılar bir günde 400 kilometrekarelik bir alanı dolaşarak 1 milyon çiçeğin döllenmesini sağlayabiliyor.

ÜNLÜ FİZİKÇİ EINSTEIN'İN ÖNGÜRÜSÜ

Ünlü fizikçi Albert Einstein, bitkilerde döllenme olmamasının bitki ve meyveleri ortadan kaldıracağını, bunun zincirleme etkisinin havyan ve insanda da görüleceğini belirtmişti. Einstein, arı olmazsa hayatın da olamayacağının altını çizmişti.


Dostları ilə paylaş:
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə