Barzani AşiretiYüklə 124,02 Kb.
tarix23.04.2018
ölçüsü124,02 Kb.
#48942

Barzani Aşireti


Barzani (بارزانی), Mesud BarzaniMustafa Barzaniİdris Barzani'nin mensup olduğu Kuzey Irak'ta Kürt aile. Bu aili 19. yüzyılda Nakşibendi Şeyhlerinin halifeleri olarak Barzan köyüne yerleşdikten sonra, kısa bir süre sonra aşiretleşti [1].: Barzani Aşireti, Beroji, Mizorî, Şarvanî ve Dolemari olmak üzere dört aşiretten müteşekkil bir aşiret konfederasyonudur.

Barzan bölgesi Irak'ın Erbil iline bağlı olup ülkenin en kuzey ucunda yer almaktadır. Bölgenin merkezi Mergesor kazası olup kaza Mergesor, Barzan ve Şirvan olmmak üzere üç kazadan oluşmaktadır.


Etimoloji


Encyclopeadia of Iranica´ya göre Barzan adı, Kürtçenin de mensup olduğu kuzeybatı irani dilerde Mahalle anlamını taşımaktadır. Kökeni avestadaki varəzāna kelimesine dayanan "barzan", eski hintçedeki karşıtı vṛjána(Cemaat)´dır. Modern Kürtçede bu kelimenin yerini "Tax" almıştır.[2].

Tarihçe

Barzan tekkeleri


Barzan Şeyhleri Amidiye Emirleri soyundan gelmektedir. Mesud, Barzan'a yakın Hewinka Köyüne yerleşmiş ve o köyden bir kızla evlenmiştir. Aşiret reisliği Mesud'dan oğlu Said'e, Said'den torunu Şeyh Taceddin'e geçmiştir. Şeyh Taceddin din alimiolduğu için mürit toplamış ve Barzan Tekkesi'ni kurmuştur. Aşiret reisliği Şeyh Taceddin'den oğlu Şeyh Abdurrahman'a, Şeyh Abdurrahman'dan da oğlu Abdullah'a geçmiştir. Abdullah zühd ve takva ile ünü kazanmış ve oğlu Şeyh Abdusselam'ıŞeyh Seyyid Taha Nehri'nin medresesine göndermiştir. Şeyh Abdusselam Barzan'da bir medrese kurunca her taraftan öğrenciler Barzan'a okumaya gelmeye başlamıştır. Mevlana Halid Nakşibendi Barzan'a uğrayarak Şeyh Abdüsselam'ı halifesi olarak atamıştır.

Şeyh Muhammed


1872'de Şeyh Abdusselam öldüğünde Şeyh Muhammed reis olmuştur. Şeyh Muhammed de zühd ve takva ile ünü kazanmış ve Barzan tekkesi komşu aşiretlerden mazlumların sığınak haline gelmiştir. Bu yüzden diğer aşiret reisleri Şeyh Mumahhed'i Osmanlı yönetimine şikayet etmişlerdir. Osmanlı da Şeyh Muhammed'i Bitlis'e sürgün etmiştir. Şeyh Muhammed Bitlis'te bir yıl hapis yattıktan sonra Barzan'a dönmüş ve fazla zaman geçmeden 1903'de ölmüştür. Şeyh Muhammed, Şeyh Abdusselam, Şeyh Ahmed, Muhammed Sıddık, Babo ve Molla Mustafa olmak üzere beş oğlu geride bırakmıştır.

Şeyh Abdusselam


Şeyh Abdusselam bölgede sosyal ıslahatlar gerçekleştirmiş ve hem dini hem de milli bir lider konumuna gelmiştir. Ondan dolayı Barzan tekkesiyle irtibatlı olmayan aşiret de dahil olmak üzere, Şirvani, Dolameri, Mirozi, Beroji, Nizari, Kerdi, Hereki ve Bıneci aşiretleri Şeyh Abdusselam'ın liderliğinde Barzani adı altında ittifak kurmuşlardır. Şeyh Abdusselam Osmanlı yönteminin baskısından kurtulması için aşiret reisleriyle görüşmüş ve Kürt Teali ve Terakki CemiyetiKürt Talebe Hêvî Cemiyeti ve Kürdistan Bağımsızlık Cemiyeti (Azadî) gibi Kürt örgütleri ve Şeyh Mahmud HafidŞeyh Abdulkadir Nehri veİsmail Ağa Şikaki (Simko) gibi önde gelen liderler ile ilişiki kurmuştur.

Yahudi Barzaniler ve Barzani Ailesi


  • Ahmet Uçar arşivdeki Osmanlı belgelerine dayanarak Sallum Barzani isimli bir hahamın Musul'dan Selanik'e oradan dahahambaşının ricası ile Kudüs'e sürgün edildiğini söylemektedir. Hürriyet Gazetesi'nde aynı haberdeki demecinde de dahil olmak üzere Kuzey Irak'ta Yahudi kökenli tek bir Barzani ailesi olduğuna dair Osmanlı arşivlerinde kanıtlar olduğunu ve günümüz Barzani ailesinin atalarının Yahudi olduğundan şüphe edilemeyeceğini ifade etmektedir.

  • Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, UCLA öğretim üyesi Yona Sabar "Barzani" isimli bir ailesinin Yahudi Kürdüolduğunu ve aileden çok sayıda hahamın çıkmış olduğunu doğrulamıştır.[4][sayfa numarası?] Ancak Yahudi Barzani ailesinin kurucusunun 16. yüzyılda yaşamış Haham Samuel Barazani olduğunu belirterek bugün Barzani ismini taşıyan herkesin (Barzan doğumluların Barzani ismini alması sebebiyle) Yahudi Kürdü olarak görülmemesi gerektiğini savunmaktadır.[5].

  • Jewish Telegraphic Agency muhabiri Yigal Schleifer, Hürriyet gazetesinde yer alan haberi araştırmak için Yona Sabar ile bir söyleşi düzenlemiştir. Sabar söyleşide, Barzani ailesinin Yahudi kökenli olduğuna dair iddiaların "tarihin yanlış okunmasından" kaynaklandığını söylemiştir ve "Mesud Barzani'nin Yahudi Barzanilerle arasında bir ilişki olması mümkün değil" ifadesini kullanmıştır.

Suriye Kürdistanı

 (Kürtçe: Kurdistana Sûriyê) ya da Batı Kürdistan (Kürtçe: Rojavayê Kurdistanê) ya da Güneybatı Kürdistan (Kürtçe: Başûrê Rojavaya Kurdistanê) ya da Rojava, Suriye'nin kuzeydoğu kesiminde, etnik Kürtlerin yaşadığı bölge. Ortadoğu coğrafyasında Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgenin Suriye sınırları içinde kalan kesimini tanımlar.

Suriye, sınırları içerisinde ikamet eden Kürtlere 1962 yılından beri vatandaşlık hakkı tanımamaktadır. Aynı zamanda Kürt bölgesini Araplaştırmak için bir Arap Kuşağı inşa etmeye çalışmış ve 1963'te Baas Partisi hükûmeti de "Cezire'nin Araplığını koruma" sloganını kullanarak Araplaştırma politikasını sürdürmüştür.

Suriye İç Savaşı sırasında, Suriye’deki Kürtler Suriye Kürt Ulusal Konseyi (KNC) adı altında 2011 yılının 26 Ekim'inde Kuzey Irak’ın Erbil kentinde imzalanan anlaşmayla tek bir çatıda toplandı.[2] Önceleri KNC ile anlaşma sağlanamayınca bağımsız olarak hareket etme kararı alan Demokratik Birlik Partisi (PYD), Beşar Esad rejiminin Kürt bölgelerinden çekilmesi sonrasında KNC ile uzlaşmaya gitti. 12 Temmuz 2012'de PYD ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi uzlaşmasıyla 12 Temmuz 2012 tarihinde Erbil'de Kürt Yüksek Komitesi'nin kuruluşu ilan edildi. Aynı yıl Kürt Yüksek Komitesi'nin yönetiminde Suriye'deki Kürt alanlarını yönetmek için PYD ve KNC'nin katılımıyla Halkçı Koruma Birlikleri (YPG) kuruldu. YPG, 19 Temmuz 2012'de Ayn el-Arap'ı, ertesi gün Afrin ve Derik'i ele geçirdi. Şuanda ypg nin kontrolünde 14 şehir merkezi ve Qamışlo kısmen ypg nin kontrolünde dirİslam Devleti

(İD; Arapça: الدولة الإسلامية‎ Devlet'ül İslâmiyye), eski ve bilinen adıyla Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) ya da Irak ve Levant İslam Devleti (ILİD;Arapça: الدولة الاسلامية في العراق والشام‎, Devlet'ül İslâmiyye fi'l Irak ve'ş Şam[1]), Irak veSuriye'de etkinlik gösteren radikal İslamcı silahlı grup ve tanınmayan cihatçı devlet. Petrol kaynaklarına yakınlığı nedeniyle dünyanın en zengin terör grupları arasında sayılmaktadır. Irak Savaşı'nın ilk yıllarında kurulan ve 2004 yılında El Kaide'ye bağlılığını ilan eden grup bir süre sonra Irak El-Kaidesi adını aldı. Grup genelde Sünnî topluluklar olmak üzere Mücahidîn Şûra Konseyi, el-Kaide, Jaysh el-Fatiheen, Jund el-Sahaba, Katbiyan Ansar el-Tevhid vel Sunnah, Jeish el-Taiifa el-Mansoura gibi farklı isyancı gruplardan oluşur ve onların desteğini alır. Irak ve Levant'te Sünnî nüfusun yoğun olduğu bölgelerde halifeliği kurma hedefi vardır. Şubat 2014'te, sekiz aylık uzun bir güç mücadelesinden sonra, el-Kaide IŞİD ile bütün bağlarını kestiğini duyurdu.

Irak Savaşı'nın yoğun olarak yaşandığı dönemlerde Irak'ın Anbar, Nineve, Diyala,Babil, Kerkük ve Selahaddin illerinde çok büyük etkinlik gösterdi. Bakuba'yı başkent ilan etti. Halen devam eden Suriye İç Savaşı'nda Suriye'nin İdlip, Rakkave Halep bölgelerinde varlık göstermektedir.

IŞİD, binlerce sivil Iraklı, Irak hükümet üyeleri ve onların uluslararası müttefiklerinin ölümlerinden sorumlu tutulmaktadır. Irak Savaşı'nın son evrelerine doğru grup gerilemeye başladıysa da, ABD'nin Irak'tan çekilmesiyle 2012'de gücünü tekrar yenilediği ve üye sayısını iki katından fazla arttırdığı öne sürülür.

2013 yılında El-Cezire'ye sızdırılan bir mektup ve ses kaydıyla El-Kaide lideriAymen el Zevâhiri, bu grubun Suriye kanadını tasfiye ettiğini açıkladıysa da IŞİD emiri Ebu Bekir Bağdâdî, bu tasfiye kararını reddetiğini ve grubun Suriye'deki operasyonlarına devam edeceğini açıkladı. Nisan 2013 ile birlikte IŞİD, Suriye'nin kuzeyinde hızlı bir şekilde askerî güç kazanmaya başladı ve bu bölgedeki en güçlü gruplardan biri oldu. Suriye'de etkin olduğu bölgelerde şeriat kanunlarını icraya başladı ve rakip gördükleri askerleri, yabancı gazetecileri, yardım kuruluşlarına üye insanları sürgüne gönderdi veya hapsetti.

Suriye İnsan Hakları Gözleme örgütünün raporuna göre Ağustos 2014'te grubun Suriye'deki savaşçı sayısının 50.000, Irak'ta ise 30.000 olduğu bildirildi. CIA ise Eylül 2014'te örgütün Suriye ve Irak'ta toplam 20.000 ile 31.500 arasında savaşçıya sahip olduğunu açıkladı.

Türk istihbarat birimlerinin son değerlendirme raporlarına göre, şu an IŞİD'in içinde 600-700 Türk olduğu tahmin edilmektedir.

Halk Koruma Birlikleri

 (Arapça:وحدات حماية شعبية - Kürtçe:Yekîneyên Parastina Gel) veya Kürtçe adından kısaltılarak YPG, Suriye'de kurulan ve faaliyet gösteren Kürtler'in Suriye'den ayrılmasını savunan Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı kanadı.Kürt Yüksek Komitesi'ne bağlıdır ve ülkenin kuzeyindeki bazı bölgeleri kontrol etmektedir.

Kürdistan Topluluklar Birliği,

(KürtçeKoma Civakên Kurdistan, KCK) PKK'yi de içine alan çatı örgüttür.PKK'nin kongre organı olarak kabul ettiği KONGRA GEL'in 17 Mayıs 2005 tarihinde Ortadoğu ve Avrupa'dan 213 PKK üst düzey komutanlarının katılımı ile kabul edilen "KCK sözleşmesi" ile kurulan PKK'nin çatı yapılanmasıdır. Sözleşmede KCK, demokratik toplumcu konfederal bir yapı olarak tanımlanmıştır.

Türkiye'de 2009 yılından bu yana KCK'ye yönelik çeşitli operasyonlar düzenlenmektedir.Demokratik Birlik Partisi (Suriye),

(Kürtçe: Partiya Yekîtiya Demokrat -Arapça: حزب الاتحاد الديمقراطي Ḥizb Al-Ittiḥad Al-Dimuqraṭiy) kısa adı PYD. 2003 yılında Kürtler tarafından Suriye'nin kuzeyinde kurulmuş bir siyasi partidir.[1]Günümüzde hala faaliyet göstermektedir. Lideri Salih Müslim'dir. Askeri kolu yaklaşık 5000 gerilladan oluşan Halk Savunma Birlikleri'dir (YPG).

PYD, Suriye İç Savaşı'nın patlak vermesinin ardından, Suriye'de HalepEyaleti'ndeki Kobani, Afrin ve Cinderis kentleri; Haseke Eyaleti'nin Amude, Derik, Efrin beldeleri, El Darbasiye kenti ve Şanlıurfa'nın Ceylanpınar[3]ilçesinin karşında bulunan Resulayn kenti ile Tirbesipiye kasabasında siyasi ve askeri kontrolü elinde tutmaktadır.

PYD'nin, Türkiye ve daha birçok ülke tarafından terör örgütü listesinde bulunanPKK [5] ile bazı kaynaklara göre benzer görüşleri savundukları bazı kaynaklara göre de aralarında bir ortaklık olduğu öne sürülmektedir.[6][7] PYD, hem Özgür Suriye Ordusu hem de Suriye Baas Partisi Hükümeti ile zaman zaman silahlı çatışmalara girmiştir.

Vandallık

Vandallık veya akım olarak Vandalizm, bilerek ve isteyerek, kişiye ya da kamuya ait bir mala, araca ya da ürüne zarar verme eylemidir.

Vandal diye tanımlanan bir kişi; kırma, parçalama, yok etme, kesme, yakıcı madde atma, boya atma yoluyla sonucunu bilerek, başkasının ya da kamunun sahiplendiği, önemsediği ve değerli bulduğu bir maddeye (örneğin, okul araç-gerecine, müzede sergilenen tarihsel bir yapıta, resim galerisindeki bir tabloya) zarar verir.

Çıkış Noktası


Terimin çıkış noktası Fransız Devrimi sürecinde bir din adamı tarafından Cumhuriyet Ordusu'nun bazı davranışlarını nitelemek için kullanılmasıdır. Henri Grégoire isimli bu papaz ordunun davranışlarını 455 yılında Roma'yı yağmalayan Cermen soyundan gelen Slav kökenli Vandallara benzetmiştir.

Vandalizm Araştırmaları


Vandalizm, antisosyal kişilik bozukluğu olarak tanımlanmıştır.[kaynak belirtilmeli] Erkek bireylerde daha sık görülmektedir. Kadınlarda daha az rastlanmasına karşın, antisosyal kişilik bozukluğu olan genç annelerin eşlerine ve çocuklarına karşı şiddet içeren davranışlarda bulunduğu bildirilmiştir. Özellikle sosyo-ekonomik düzeyi düşük okul çağındaki gençlerde sık karşılaşılmaktadır. 16 ayrı liseden 7340 öğrenci arasında yapılan bir çalışmada öğrencilerin % 5'inde vandalist davranışların gözlendiği bildirilmektedir.[kaynak belirtilmeli]

Resmi Vandalizm

Roma İmparatorluğu'nda, damnatio memoriae, yani hatıraların lanetlenmesi denilen bir uygulama vardır. Buna göre sevilmeyen birisi öldüğünde ona ait heykeller kırılır ya da kafaları koparılır, isimleri tüm kayıtlardan çıkarılır ve adları anılmaz. Örneğin Neron, tek başına imparator olduğunda, kendinden önce gelen imparatora ait tüm heykelleri yıktırtmıştır.


Hıristiyanlığın kabulünden sonra da Roma'daki çoğu heykeller ya tahrip edilmiş ya da heykellerin alınlarına haç kazınmıştır.

Eski Mısır'da da rahipler tekrar gücü ellerinde geçirdiklerinde benzer uygulamalarla, kendilerinin gücünü kısıtlayan firavununmezarını tahrip ettirmişlerdir. Ayrıca baştakilerin, tarihten çıkarmak istedikleri kişilerin yüzlerini duvar resimlerinden kazıyarak silmeleri de sık görülen bir vandallıktır.

Modern zamanlarda da devam eden resmi vandalizmNaziler tarafından yıkılan Yahudi sembolleri, Sovyetlerin çöküşünden sonraki tahribatlar, Taliban tarafından yok edilen tarihi dev Buda heykelleri vb ile sembolleşmiştir.Çevresel vandalizm, bazı çevreciler tarafından kullanılan bir terimdir. Çevreciler, kırılgan ekosistemin korkunç veya apaçık yıkımını ve özellikle çevresel koruma yasalarının çiğnenmesini açıklamak için kullanırlar. Önceden belirlenmiş koruma altındaki alanlara yapılan yasal olmayan saldırılar önemli bir örnektir. Diğer örnekler ise nehirler, dereler ve benzerlerinin çiftlik atıkları ile kirletilmesi, atmosferin fosil yakıt tüketimi ile karbondioksit tarafından zarar görmesi gibi sıralanabilir.
iOS

 (eski adıyla iPhone OS) Apple'ın başlangıçta iPhone için geliştirdiği ancak daha sonra iPod Touch ve iPad'de de kullanılan mobil işletim sistemidir. Mac OS X'den türetilmiştir.


Instagram nedir?
Instagram ilk olarak Iphone için yapılmış ücretsiz bir fotoğraf paylaşma ve fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Artık androidplatform'lu cihazlarda da bu uygulama kullanılabilmektedir. Ünlülerin kendi günlük yaşam fotoğraflarını bu yazılım üzerinden paylaşması ile instagramı takip edenlerin sayısında patlama meydana geldi. Instagram'ı, Kevin Systrom ve Mike Krieger adlı iki girişimci kurmuştur. Telefonunuzla önce bir fotoğraf çekersiniz daha sonra Instagram uygulamasıyla dilerseniz fotoğrafınıza çeşitli efektler uygulayabilir dilerseniz hiçbir efekt uygulamadan istern Instagram sitesinde isterseniz de Twitter, Facebook, Foursquare, tumblr gibi sosyal mecralarda fotoğraflarınızı kolayca yayımlayabilirsiniz. Instagram uygulaması o kadar çok sevildi ki dünya üzerinde şuan 27 milyon kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Instagram uygulamasının hem android hemde ios'lu cihazlarda kullanılabilmesi uygulamanın kullanılırlığını artırmıştırinstagram

Bu program ile fotoğrafı çekilen eski bir ayakkabı, ağaç, araba, kedi, gün batımı kısacası aklınıza gelebilecek her şey birkaç dakika içerisinde sanki profesyonel bir fotoğrafçının veya photoshop sanatçısının elinden çıkmış gibi ilgi çekici olabiliyor.iphone ile çekilen fotoğraflar öylesine şaşırtıcı sonuçlar veriyor ki ‘iPhoneography’ adıyla bir sanat akımı bile oluşmuş durumda.

Kullanıcıların Instagramla çekmiş efekt uygulamış yada uygulamamış fotoğraf örneklerine Dış bağlantılar başlığı altında ki "Instagram ile çekilen fotoğrafların yayımlandığı websitesi" linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Peki Instagram uygulamasını nasıl kullancağım?
Instagram uygulamasını 8 adımda yüklemek ve kullanmak:

1- Önce Instagram’ı AppStore’dan iPhone veya ipod Touch cihazınıza indirin ve kurun.

2- Kayıt Ol (Sign Up) kısmından kendinize bir kullanıcı adı ve şifre oluşturun.

3- Paylaş (Share) bölümünden fotoğraf çekimi yapın veya cihazınıza yüklenmiş bir fotoğrafı seçin. Cihazınıza yüklenmiş bir fotoğraf seçerseniz boyutlarını yeniden düzenlemeniz gerekecektir. Çünkü instagramda bütün fotoğraflar kare şeklinde.

4- Fotoğrafınızı çektikten veya cihazdan seçtikten sonra istediğini efekti resme uygulayabilirsiniz. Bu efekt ile resmin bir kısmını bulanıklaştırmak ve minyatür özelliği vermek mümkün.

5- Ekranın altındaki mevcut filtrelerden birini seçin ve "Sonraki" (Next) tuşuna basın.

6- Fotoğrafınıza bir ad verin, çektiğiniz yerin coğrafi noktasını belirleyin.

7- İsterseniz fotoğrafınızı Twitter, Facebook, Flickr, Tumblr, Foursquare, Posterous veya Email aracılığıyla paylaşabilirsiniz.Whatsapp nedir ? Whatsapp nasıl kullanılır? Özellikleri nelerdir ?
Whatsapp android özellikli telefonlar arasında mesajlaşmak için kullanabileceğiniz oldukça işe yarayan bir program.Whatsapp sayesinde online olarak kısa mesaj atark gibi çok hızlı ve seri bi şekilde karşıdaki kişiye mesaj yazabilir , küçük ikonlar gönderebilirsiniz.Bunun için yapmanız gereken whatsapp’a sahip olmanız . Android marketlerden ücretsiz olarak temin edebileceğiniz programın kullanımı da oldukça kolay.
Kısa mesaj atmayı seviyorsanız ve bunu daha ucuz bir hale getirmek istiyorsanız whatsapp tam size göre.Karşı tarafında aynı özelliklere sahip bir telefonu ve whatsapp uygulamasının telefonunda olması gerekmektedir.Akıllı telefonların neredeyse olmazsa olmaz özellikleri arasında olan whatsapp ile resim,video da göndermeniz mümkün olabilmektedir.
Kurulum esnasında cep telefonu rehberinizde bulunan kişilerin bu uygulamayı kullanıyor ise otomatik olarak karşınıza çıkmaktadır.Karşınıza çıkan liste içinde istediklerinizi ekleyerek mesaj gönderebilirsiniz.Ekstradan sadece whatsapp uygulamasına arkadaş eklemek istiyorsanız cep telefon numarasını  bilmeniz yeterli.Sahip olduğunuz internet üzerinden kullanabileceğiniz bu uygulama ile arkadaşlarınızla herzaman bağlantı halinde kalabilirsiniz.
Whatsapp özellikleri arasında hızlı ve ücretsiz olarak mesaj göndermenizin yanı sıra , karşıdaki kişiye video ,resim , müzik gönderme olanakları da sağlıyor.Bununla birlikte onlin olmadığınızda bile durumunuzu güncelleyerek arkadaşlarınıza bilgi verebilirsiniz.Mesaj yazma esnasında 100′lerce ikon arasından istediğinizi seçerek gönderebilirsiniz.Whatsapp ile ilgili olarak sorularınızı yorum olarak yazmanız halinde en kısa süre içerisinde cevaplanır.

- See more at: http://www.gercekportal.com/2012/08/16/whatsapp-nedir-whatsapp-nasil-kullanilir-ozellikleri-nelerdir/#sthash.0QY2nId5.dpuf

Selfie ne demek?

Selfie, kişinin kendi fotoğrafını bilhassa akıllı cep telefonu ya da webcam ile kendisi çekip soysal medyaya yüklemesi. Selfie (özçekim), Oxford Üniversitesi tarafından 2013 yılının kelimesi seçilen ve İngilizce sözlüğe eklenen bir kelimedir.
Yüklə 124,02 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin