Basin bülteni 31/10/2017 cumhurbaşkanliği senfoni orkestrasi’ndan atatüRK’Ü anma konseri

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 7.99 Kb.
tarix30.04.2018
ölçüsü7.99 Kb.

BASIN BÜLTENİ

31/10/2017

CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI’NDAN

ATATÜRK’Ü ANMA KONSERİ

1826 yılında bir saray orkestrası olarak kurulan, o dönemki adı “Mızıka-ı Hümayun” olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, 1924’te büyük önder Atatürk’ün emri ve Orkestranın da büyük gayretleriyle Ankara’ya taşınarak yepyeni bir anlayışla konserlerini tüm topluma sunmaya başlamıştır. 1932 yılında, Atatürk’ün, yüce makamının adını vererek onurlandırdığı Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Atatürk’ün öngördüğü sanat ve müzik ilkeleri doğrultusunda, çoksesli müziği, ulusumuz adına onur verici bir düzeye çıkarmıştır.


Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Ulu Önder Atatürk’ü 10 ve 11 Kasım 2017 tarihlerinde Bilkent Senfoni Orkestrası ile ortaklaşa vereceği iki konserle anıyor. Şef Matthew Coorey yönetiminde 10 Kasım’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonunda gerçekleştirilecek konser, 11 Kasım’da Bilkent Konser Salonunda tekrarlanacak.
Program, Richard Strauss’un ünlü filozof Nietzsche’nin “Böyle Buyurdu Zerdüşt” adlı eseri üzerine bestelediği görkemli senfonik şiirle başlıyor.
Konserin ikinci bölümünde, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Bilkent Senfoni Orkestrası tarafından sipariş edilen genç besteci Emre Sihan Kaleli’nin “Atatürk'ün Bir Genç General Olarak Portresi:10 Fragman” adlı eserinin dünya prömiyeri gerçekleştirilecek. Kaleli, Atatürk'ü ikincil kaynaklardan değil; dolaysız olarak kendinden, kendi kaleminden sunabilmek amacıyla Atatürk’ün 1914-16 günlükleri ile Karslbad Hatıratı (1918) adıyla bilinen anı defterlerine başvurmuş. Eserde Atamızın anılarını etkileyici sesiyle duayen tiyatrocu Selçuk Yöntem seslendirecek.

Yaşamını halen Viyana’da sürdüren genç yetenek eserini şöyle anlatıyor: “Atatürk'ün hemen hepimizdeki imgesi, bir ulusun yazgısını tümden değiştirmiş olması itibariyle devasa bir tarihi şahsiyetin imgesidir. Bu haliyle de kaçınılmaz olarak bir ulaşılmazlık addederiz ona. Ne var ki günlükleri okumaya başladığımda Mustafa Kemal Atatürk'ün kanlı-canlı bir genç insan olarak karşımda olduğu hissi beni kuşattı. Bir yandan alev saçan zekası; okumaya, öğrenmeye olan tutkusu; yenilikçi ve devrimci düşünceleri ile geleceğin büyük lideri; öte yandan hepimiz gibi mahcup olan, hiddetlenen, tereddütler ve iç çalkantıları yaşayan bir İNSAN. Vefatının 79. yıldönümünde Atatürk zihinlerimizde böyle canlansın ve kalplerimiz, onu kaybedişimizin hüznü yerine, Mustafa Kemal’in gençlik enerjisiyle, yaşam ile dolsun diledim…”Konser, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Bilkent Senfoni Orkestrasının seslendireceği Igor Stravinsky’nin Ateşkuşu Orkestra Süiti ile sona erecek. Konser biletlerimize gişemizden, Dost Music Center’dan ve www.biletinial.com’dan ulaşılabilir.

İletişim Bilgileri: Adres: Talatpaşa Bulvarı, No: 38 06330 Ulus – ANKARA Tel: (312) 311 26 45 - (312) 309 13 43 Faks: (312) 311 75 48 e-posta: 1826cso@gmail.com

Dostları ilə paylaş:
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə