BöLÜM 1 ders plani



Yüklə 31,54 Kb.
tarix31.12.2017
ölçüsü31,54 Kb.
#36557

BÖLÜM 1

DERS PLANI

Dersin adı

Türkçe

Sınıf

8-A

8-B


8-C

Ünitenin Adı/No




Konu

1. Bir metni anlamlı olarak okuma,

2. Parça ile ilgili anlama çalışmaları yapma

3. Sözcükleri cümle içinde anlamlı olarak kullanabilme

4. Olay yazıları ve yazarken dikkat edilecekler konusunda bilgi verme

4. Fiil kip ve zamanı hakkında bilgi verme,

5. Öyküdeki kahramanların kişilikleri hakkında konuşma

6. Bir konuşma metni hazırlama


Önerilen Süre

40+40+40 +40+40+40+40


BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

  • Sesli ve sessiz okuma tekniğini geliştirebilme

  • Okuduğu ve dinlediği bir parçayı anlatabilme

  • Sözcük hazinesini zenginleştirebilme

  • Anlamlı cümleler kurabilme

  • Fiil zaman ve kiplerini kavrayabilme

  • Seçilen bir konuda konuşma yazısı hazırlayabilme

Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış Örüntüsü

Öykü türü, fiil zaman ve kipleri, insanlar için fedakarlık yapabilmek, arkadaşın zor zamanında yanında olmak

Güvenlik Önlemleri (Varsa):




Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

Soru-cevap, anlatım, açıklamalı okuma ve dinleme, açıklayıcı anlatım, inceleme, uygulama

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça

* Öğretmen * Öğrenci



İmla kılavuzu,sözlük ,liselere hazırlık kitapları,Türkçe Dilbilgisi. Son Yaprak adlı parça


Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:




• Dikkati Çekme

Arkadaşlık ilişkisi sizce nasıl olmalıdır?

Arkadaşlarınız için ne tür fedakarlıklar yaptınız?



• Güdüleme

Dilimizin kurallarını öğrenmek ve onu iyi kullanabilmek sınavlarda ve günlük hayatta bize yardımcı olacaktır. İnsanlar için fedakarlık yapabilmek görevini yerine getirmiş bir insan olmanın huzurunu bize yaşatacaktır.

• Gözden Geçirme

Bu dersimizde kendini herhangi bir nesneye bağlı hissetmek, fedakar olabilmek konularında konuşup, fiillerde zaman ve kip konularını öğreneceğiz.

• Derse Geçiş

1. Öğrencilerin arkadaşlık ve fedakarlık konularında konuşturulması

2. Öğrencilerin parçanın resmiyle ilgili düşüncelerini söylemesi

*Resimde ne anlatılmak isteniyor?

*Resimde en çok dikkatinizi çeken nedir?

*Kız niçin pencereyi gösteriyor olabilir?

3. Parçanın öğretmen tarafından örnek olarak okunması

4. Öğrencilerin parçayı sessizce okuması, anlamını bilmedikleri kelimeleri belirlemesi

5. Parçanın birkaç öğrenciye okutulması, okuma hatalarının düzeltilmesi

6. Paçadaki sözcüklerin anlamlarının örnek cümlelerle açıklanması

* Safahat edebiyatımızın başyapıtlarındandır.

* Sınıftaki bazı kişiler dizginleri koparmışa benziyor.

* Bu sözler zihnimde yer edecek.

* Çocuk donuk bakışlarıyla sırasında duruyor.

7. Parçanın anlatılması

* Parçada hasta ve kendini pencereden görünen asmanın son yaprağına bağlamış olan bir kızın ümidinin kesilmemesi için kendini feda ederek yağmurlu havada yaptığı resmi oraya koymak isterken hastalanan ve sonra ölen bir adam anlatılmaktadır.

8. Parçayla ilgili soruların cevaplanması

9. Parçadan hareketle fedakarlık ve umutlarını herhangi bir nesneye bağlamak konusunda konuşulması

10. Fiil kip ve zamanları hakkında bilgi verilmesi

Fiillerde duyulan geçmiş zaman, görülen geçmiş zaman, şimdiki zaman, gelecek zaman ve geniş zaman olmak üzere beş zaman vardır.

Yarın kitaplarımızı almak için okula gideceğiz.

Okula gidecek öğrenciler çabuk hazırlansın. ( Sıfat fiil yapım eki)

Ben her sabah bisiklet sürüyorum. ( şimdiki zaman eki ile geniş zaman anlatılmış. Zaman kayması)

O çok kitap okur.

Şu hiç kitap okumaz. ( geniş zamanın olumsuzu)



Seni ders çalışırken hiç görmemişler.

Dün çarşıya giderken seni gördüm.

İstek, gereklilik, şart ve emir kipi olmak üzere dört kip vardır.

Bu testleri yarına bitirmeliyim.( gereklilik)

Şu işleri yapalım.( istek)

Eğer bana uğrarsan memnun olurum. (şart)

Sabaha kadar bu işleri bitir. ( emir)

11. Öğrencilerle birlikte seçilen bir konu hakkında konuşma metni hazırlatılması, konuşma yaptırılması, hataların düzeltilmesi




BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme




• Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

• Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

• Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri


1. Parçadaki kahramanların kişilikleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

2. “ Fiil kip ve zamanlarına örnek olacak birer tane cümle kurunuz.



3. Anlam kayması içeren bir cümle kurunuz.


Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

Okurken sesli okuma kurallarına ,yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.


BÖLÜM IV

Plânın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar





Rukiye KOÇAK Bektaş UÇKUN

Türkçe Öğretmeni Okul Müdürü
Yüklə 31,54 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin