Cep telefonu ve teknolojileriYüklə 379,15 Kb.
səhifə1/3
tarix29.10.2017
ölçüsü379,15 Kb.
#20979
növüYazı
  1   2   3

CEP TELEFONU VE TEKNOLOJİLERİ

c:\users\viyan\desktop\ceplerdeki0b3d2cc50b37224aby[1].jpg

Viyan AKTAŞ

ÖNSÖZ

Cep telefonu Sesli ve yazılı görüşmenin yanı sıra görüntülü görüşme, görüntülü mesaj, müzik çalar, video oyunları, internet, veri transferi ve hatta ofis uygulamaları gibi tüm diğer bilgisayar işlevlerini kullanıcısına ulaştırabilir.

Cep telefonları, görünüş ve tuş takımına erişime göre 'genellikle' normal (düz), kapaklı ve kızaklı olmak üzere üç çeşide ayrılırlar.Cep telefonları üç farklı GSM operatörleri ile çalışır.Bunlar;Turkcell,Vodafone ve Avea’dır. Bu GSM operatörleri iletişim dışında internete bağlanmamızı sağlar.

Normal cep telefonları dışında son zamanlarda bide akıllı cep telefonları piyasada yerini almış durumda.Sıradan cep telefonlarına kıyasla çok daha ileri düzeyde işletim sistemine sahip olan ve çok sayıda uygulamayı çalıştırabilen portatif iletişim cihazlarıdır. Büyük dokunmatik ekranlı ve fiziki qwerty klavyeli olmak üzere iki ana kategorisi var.

Kitabın her bölümünde cep telefonu ve teknolojileri ile ilgili bilgi verildikten sonra örnek cep telefonları resimli olarak özellik ve tahmini fiyatları hakkında da bilgi verilmiştir.

Cep telefonu ve teknolojileri hakkında hazırlamış olduğum bu kitabı tüm hazırlık ve çalışmalarını kendi emeğimle hazırlayıp siz değerli takipçi okurlarıma sunuyorum.

Viyan AKTAŞ

Viyan_aktas@hotmail.comİÇİNDEKİLER

Cep Telefonu Nedir......................................................................................................5

Cep Telefonu Çeşitleri…………….………………………………………………………..5

Normal(Düz)telefonlar……………………………………...………………………………..5

Kapaklı Telefonlar…………………………………………………………………………....5

Kızaklı(Kayan Kapaklı veya Kaydıraklı)telefonlar…………………………………..…….5Cep Telefonu İcadı……….………………………….……………………………………...6

Cep Telefonu Zararları Ve Zararlarından Korunma Yolları…………………..….…...7

GSM Operatörlerin Tarihçesi……………………………………………………………..11

Turkcell……………………………………………………………………………….………12

Vodafone………………………………………………………………………………..……13

Avea…………………………………………………………………………………………..13GSM Operatörlerin Vınn&3G Kampanyaları…………………………………………...15

Vınn 3G Modem Nedir Ve NasılKullanılır…………………………………………………15

3G Nasıl Kullanılır…………………………………...………………………………………16

Turkcell Vınn Tarife Ve Fiyatları……………………………………………………………17

Vodafone Vınn(Vodemnet) …………………………………………………...……………20

Akıllı Cep Telefonu nedir?..........................................................................................22

Akıllı Cep Telefonları…………………………………………………………………….....23

Motorola Droid X………………………………………………..…………………………....24

Samsung Galaxy S……………………………………………..……………………………25

Motorola Droid 2……………………………………………….……………………………..26

HTC Evo 4G……………………………………….……………………………………….....27

HTC Droid Incredible……………………………………………………..……………........28Yeni HTC……………………………………………………………………………..………29

HTC Sensotion Özellikleri…………………………………………………………………..30Son Model Cep Telefonları…………………………………………………………….....30

Sony Ericsson Z710İ……………………………………………………………………….32

Sony Ericsson K550İ…………………………….......................………………………….33

Motorola Motofone F3…………………………………………………….….…………….34

Sony Ericsson W200İ………………………………………………………………………36

Nokıa N8600 Luna………………………………………………………...……………….37

Phılıps Xenium NR6……………………………………………………………………….38

Dünyadaki En Pahalı Cep Telefonları……………………………………….………...40

Nokıa 5700 Express……………………………………………………………………….40

Nokıa 5300………………………………….………………………………………………41

Nokıa N73…………………………………………………………………………………..43

Nokıa N95…………………………………………………………………………………..43

Samsung U700 Ultraslim…………………………………………………………………50

Nokıa E65…………………………………………….…………………………………….49

Samsung SGH-D900……………………………………………………………………..50

LG Prada KE 850……………………………………………..…………………………...55

Nokıa 8800 Sirocco………………………………………………………………………..57

Toshıba TS 605…………………………………………………………………………….59

Nokıa N97 Özellik Ve fiyatı……………………………………………………………...62

Nokıa X6 16GB Özellikleri……………………………………………………………….65

Nokıa N8 Özellik Ve Fiyatı……………………………………………………………….72

İphone 3G 16GB………………………………………………..…………………………76

Apple İphone4 Çeşitleri………………………………………………………………….79

Geleceğin Cep Telefonu Teknolojileri…………………………………………….…..81

Cüzdanınızı Evdemi Unuttunuz?................................................................................81

Cep İnternet………………………………………….……………………………………..81

Neredeyim? Neredesin? Nerede?..............................................................................82

Cepte Arama motoru……………………………………………..……………………….83

Yolda Giderken Televiztyon Seyredin………………………………………………..…84

Daha Az Tuş Daha Kolay Kullanım……………………………………………..………84

İkili Alıcılar………………………………………….………………………………………85

Size Ait Baz İstasyonları………………………………………...………………………..86

Mükemmel Resim……………………………………………..…………………………..87

Mobil Müzik Keyfi Dahada Artacak………………………………………………………89

CEP TELEFONU NEDİR?

Cep telefonu, kolayca taşınabilen, geniş kapsama alanlı, kablosuz telefon sistemini kullanan bir iletişim ve multimedya aygıtı. Cep telefonu ile sağlanan hizmetler, telefon modeline ve servis sağlayıcıya göre değişmekle beraber en yaygın olarak kullanılanları, sesli görüşme ve kısa mesaj hizmetidir..

Sesli ve yazılı görüşmenin yanı sıra görüntülü görüşme, görüntülü mesaj, müzik çalar, video oyunları, internet, veri transferi ve hatta ofis uygulamaları gibi tüm diğer bilgisayar işlevlerini kullanıcısına ulaştırabilir. İnternet ve telefon bankacılığı hizmetlerinde kullanılabilir. Paypal gibi çevrimiçi hesapları kullanarak, sms aracılığıyla, satın alınan mal ve hizmetlerin ücretlerinin ödenmesi amacıyla kullanılabilir.
CEP TELEFONU ÇEŞİTLERİ

Cep telefonları, görünüş ve tuş takımına erişime göre 'genellikle' normal (düz), kapaklı ve kızaklı olmak üzere üç çeşide ayrılırlar. Teknolojideki gelişmeler sonucu her geçen gün yeni cep telefonu modelleri çıkmaktadır. Bu modeller zaman zaman farklı grupların özelliklerini de barındırdığı için tam bir sınıflandırma yapmak mümkün değildir.


Normal (düz) telefonlar: Normal veya düz telefonlar, ekran ile aynı düzlemde bulunan tuş takımına sahiptir. Tuş takımını ya da ekranı kaplayan, koruyan herhangi bir parça ihtiva etmezler. İlk cep telefonları modellerinin tamamı bu şekildedir. Tuş kilidini aktif hale getirmek için genellikle birkaç tuştan oluşan bir kombinasyonu kullanmak gerekir.

Kapaklı telefonlar: Kapaklı cep telefonlarında tuş takımını, ekranı veya her ikisini kaplayan koruyucu bir kapak bulunur. Genellikle bir çift menteşe etrafında dönen kapak, elle veya bir düğme yardımı ile açılıp kapanır. Kapaklı cep telefonlarında ekran ve tuş takımı dış etkenlerden korunurken, tuş kilidi kullanımına da gerek kalmaz.

Kızaklı (kayan kapaklı veya kaydıraklı) telefonlar: Kızaklı telefonlar, genellikle bir çift kızak üzerinde hareket eden iki parçadan oluşurlar. Üstteki parça sadece ekranı, birkaç önemli tuşu ya da her ikisini birden ihtiva eder. Alttaki parça ise genellikle tam tuş takımını ihtiva eder. Kızaklı cep telefonlarında da genellikle tuş kilidini açmak için üsteki parçayı kaydırmak yeterlidir.

CEP TELEFONUN İCADI
http://www.m-gen.biz/resimler/martincooper1.jpg
Motorola firmasının CEO'su (bir numaralı yöneticisi)http://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif eşiyle birlikte Karayip'teki el değmemiş küçük adalardan birine tatile gitmiş. CEO'nun eşi otele yerleştikten sonra çocuklarını arayıp konuşmak istemiş. Ama adada telefon falan yok. Birden çok sinirlenmiş. Oysa ki el değmemiş bir adaya maceralı bir gezi yapmalarını isteyen kendisiymiş. Eşine "Koskoca Motorola'nın başındasın. Portatif bir telefon yapmayı neden bugüne kadar başaramadın?" demiş. Ve CEOhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif tatil bitip de Motorola'daki koltuğuna oturduktan hemen sonrahttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif cep telefonuyla ilgili çalışmalara başlamış.

İlk cep telefonunu 1973'te Michael Cooper çalıştığı Motorola firmasında geliştirmiştir. Modeli Motorola Dyna-Tac'dir.


GSM Tarihçesi 1973 yılında ilk cep telefonunun mucidi olan Martin Cooperhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif GSM teknolojisinde pek çok yenilik bekliyor. İlk cep telefonunu 30 yıl önce üreten Martin Cooper bugün 74 yaşında.

Motorola'da mühendis olarak çalışırken ürettiği cep telefonunun son on yılda hızla yayılmasını ve 850 gram ağırlığındaki bir tuğla görünümünden 80 - 90 gram ağırlığındaki teknoloji ürünlerine dönüşmesini ilgiyle izliyor. Ancak Cooper'a göre bu teknolojiler daha başlangıç.

Cooper'ın hayalinde kulağın arkasına sığabilecek kadar bir cep telefonu üretilmesi yatıyor. Sesli emirle ya da kullanıcının düşüncesiyle arama yapacak telefonhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif bir arama geldiğinde ise çalmak yerinehttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif kullanıcısının kulağını gıdıklayacak. Tuğla Cep Telefonu Ürettiği kablosuz cep telefonuyla ilk görüşmeyi 3 Nisan 1973 tarihinde yaparak tarihe geçen Cooper'ın ilk Motorola cep telefonu 850 gram ağırlığındahttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif 25 cm yüksekliğindehttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif 8 cm derinliğinde ve 4 cm genişliğindeydi.

Şu anda üretilen ve avuçiçinde kaybolacak kadar küçük cep telefonlarıyla karşılaştırıldığında daha çok bir tuğlayı andıran ilk cep telefonu üretildiği dönem için bir devrim niteliği taşıyordu. Cep telefonundan önce kullanılan araç telefonlarının yaklaşık 13 kg ağarlığında olduğu düşünülürse ilk cep telefonunun getirdiği değişimi anlamak daha kolay olabilir. Cooperhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif Motorola'da sistem bölümü müdürü olarak çalıştığı dönemdehttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif cep telefonunun geliştirilmesinin ardında yatan fikri şöyle açıklıyor: Temel hayalimiz insanların arabalara konuşmak zorunda kalmamasıydı. İnsanlar bir masayı ya da bir duvarı aramak istemiyorlardı. Diğer insanları aramak istiyorlardı.1 Milyar Kullanıcı Araştırma kuruluşu Gartner Dataquest'in araştırmalarına göre sadece geçen sene içerisinde 423 milyon adet cep telefonu satıldı ve dünya üzerindeki cep telefonu kullanıcısı sayısı 1 milyar kişiyi geçti. Avrupa ülkeleri yüzde 80'lere varan cep telefonu penetrasyonlarıyla dünyada cep telefonunun en yoğun kullanıldığı bölgeyi oluşturuyorlar. Cep telefonu kullanımının en hızlı arttığı ülkeler ise düşük kullanım yüzdelerini hızla artıran Çin ve Hindistan. Şu anda cep telefonu üretiminde dünyanın en büyük ikinci firması olan Motorolahttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif 30 yıl önce yüz milyon dolarlık ciro hedefiyle kurduğu cep telefonu bölümündenhttp://www.bakimliyiz.com/images/smilies/smilev.gif sadece 2002 yılının son çeyreğinde 3.3 milyar dolarlık bir ciro yaptı.


CEP TELEFONU ZARARLARI VE ZARARLARINDAN KORUNMA YOLLARI

Cep telefonlarının tüm zararları kapsamlı olarak incelenememiştir. Tüm zararlarının ve insanlar üzerindeki etkilerinin daha detaylı incelenebilmesi için daha uzun bir zaman dilimine ihtiyaç duyulmaktadır.

Finlandiya'da insan hücreleriyle ve canlı farelerle yapılan iki yıllık bir deneyin sonuçlarına göre cep telefonları zararlı maddelerin beyine kan yolu ile girmesini engelleyen kan bariyerlerine zarar vermektedir. Küçülen bariyerler beyne ulaşan zararlı molekülleri filtreleme görevini tam olarak yerine getirememektedir.

Selçuk Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, cep telefonu kullanımı alzheimer ve parkinson gibi hastalıkların oluşma riskini artırmaktadır.

Cep telefonu ve kanser arasındaki ilişkiyi araştıran günümüze kadar ki en kapsamlı çalışma Danimarka'da yapılmıştır. Aralarında 10 yıldan fazladır cep telefonu kullanan kişilerin de bulunduğu 420 bin kişinin katıldığı bu araştırma da cep telefonu ile hiçbir kanser tipi arasında bağlantı kurulamamıştır. Bunun haricindeki araştırmaların çoğunda da cep telefonunun kanser riskini artırdığına dair bir bulguya ulaşılamamıştır. Birkaç araştırmada, beyin kanseri olan kimselerde cep telefonu kullanılan tarafta kanser gelişme riskinin yüksek olduğunu gösteren bulgular elde edilmiştir. Ancak aynı kimselerin beyninin diğer yarısında kanser gelişme riskinin de düştüğü gözlenmiştir.

Bununla birlikte birçok kanser türünün vücutta oluşumu on yıldan fazla sürdüğü için, kablosuz telefonların özellikle insanlarda kanserojen etkisinin tam olarak incelenebilmesi uzun zaman gerekmekte ve deneklerin kablosuz telefonları bu süre zarfında yoğun olarak kullanan kimseler olması gerekmektedir. İsviçre'nin Orebro Üniversitesi'nden Profesör Kjell Hansson Mild, birçok resmi raporun kablosuz telefonların zararsız olduğunu söylemesini çok tuhaf bulduğunu, on yıldan fazla kablosuz telefon kullanımının vücutta değişikliklere neden olduğunu gösteren güçlü bulguların bulunduğunu belirtmiştir.

Oyun, SMS gibi görsel öğelerinin uzun süre kullanımı göz yorulmasına ve baş ağrısına neden olabilir. Aynı şekilde sesli öğelerinin uzun süre, yüksek ayarda ve özellikle kulaklık ile kullanımı geçici ve kalıcı işitme kayıplarına ve baş ağrısına neden olabilir.

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre direksiyon başında cep telefonu kullanımı dikkati %30 oranında azaltmaktadır. Bu etki yasaların izin verdiği maksimum alkol miktarının yaptığı etkiden daha fazladır. Birçok ülkede direksiyon başındayken elde cep telefonu kullanımı kanunen yasaktır. Yasalarda yapılan son değişikliklerle "ahizesiz” kullanım da yasaklanmaya çalışılmaktadır.

Cep telefonlarından tamamen uzak durmak pek mümkün görünmese de basit önlemlerle muhtemel zararları minimuma indirilebilir. İş makinası ve taşıt kullanırken cep telefonu kullanımından kaçınılmalı, yüksek ses ayarında ve uzun süre kullanılmamalı, çok gerekli olmadıkça hamile bayanlar ve çocuklar tarafından kullanılmamalıdır.

Yine Selçuk Üniversitesi'ndeki araştırmanın sonuçlarına göre, kulaklık ve mikrofon seti kullananların yaklaşık yüzde 80'inde, cep telefonundan kaynaklanan sorunların görülmediği ortaya çıkmıştır. Bir diğer sonuca göre ise telefondan tam sinyal alınamıyorsa, cihaz daha fazla elektromanyetik dalga yayacağı için konuşmanın kısa tutulması tavsiye edilmektedir.

2001 yılından itibaren vücut tarafından absorbe edilen elektromanyetik dalga miktarı birimi (Specific Absorption Rate SAR) Avrupa'da standart hale getirilmiştir. Birçok ülkede cep telefonu üreticileri SAR bilgisini tüketiciye vermek zorundadır.

Beyin

Cep telefonlarının en yakın olduğu bölge başımız, dolayısıyla beynimiz. Bu da beynin, gönderilen elektromanyetik dalgaları emmesine yolaçıyor. Oysa beynin kendi içinde zaten dört ayrı elektromanyetik alan haritası var. Bunlar birbirleriyle içiçe geçmiş biçimde çalışıyor ve sinyalleri aktarıyorlar. Yani karmaşık bir düzen söz konusu.

Buna dışarıdan bir başka alan eklendiğinde, sinyaller gerçekten karmaşık bir hal alıyor. Dolayısıyla beyin, vücuda yanlış sinyaller gönderebiliyor. Dahası bu dalgalar, beyinde hücreleri çevreleyen bazı dokuları da olumsuz etkiliyorlar.

Sonuç, sinir sistemiyle ilgili hastalıklarda artış, hafıza zayıflaması, neurodejeneretif hastalıklar (beyinde dejenerasyon) ve hatta alzheimer olabiliyor.Kulak

Cep telefonlarından etkilenen bir diğer bölge de kulak. Henüz kanıtlanmamış olmakla beraber, kulakta duyu bozukluklarının ileride yaşanabileceği varsayılıyor.

Manyetik alanlar, bir takım sesleri duymamamıza veya kalıcı çınlamalara yol açabiliyor. Zira manyetik alan da bir gürültüdür. Bu da sinir sistemini olumsuz etkiliyor.

Gözler

Daha önce yapılan çalışmalarda, yüksek orandaki elektromanyetik dalgaların, görme bozuklukları yapabileceği ortaya konmuştu. Aynı durum, birikme etkisi sonucunda da ortaya çıkabiliyor.Göğüsler

World Health Organization/Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptırdığı bir çalışmaya göre, cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgalar, melatonin hormonunu sıkıştırıyor. Bu hormonun bloke olması da bazı göğüs kanseri tiplerinin üremisine neden olabiliyor.Kalp

Cep telefonları, kalbin ritmini hızlandırabiliyor. Özellikle kalp pili veya yapay kalp kapakçığı kullananlarda büyük tehlike yaratabiliyor. Kalbin kasılıp kalmasına yol açıyor.


Termoregülatör Sistem

Elektromanyetik dalgalar, vücudun termaregülatör yani ısı sistemini de etkiliyor. Bu durumda vücut ısısı ya durup dururken düşüyor ve titremeler görülüyor veya artıyor ve yüksek ateş ortaya çıkıyor. Tübitak'ın yaptığı bazı araştırmalar da bu yönde.

Yetkililer şöyle diyor: "Fizik tedavi araçlarından biri ısıtma tedavisidir. Elektromanyetik dalgaların dokunun üzerinde ısı etkisi yarattığını burada gözlemleyebilirsiniz. Öyleyse bu dalgaların dokunun üzerinde bir ısınma etkisi yarattığı kesin. Yalnız cep telefonlarında bu kontrollü değil".Psikomotor Sistem

Yani kas/sinir ileti sistemi de cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların kurbanı olabiliyor. Kasların, beynin verdiği emri yerine getirebilmesi, sinirlerin bir uçtan diğer uca yolladığı sinyaller sayesinde oluyor.

Sinirlerin bir ucunun artı, diğer ucunun da eksi olduğunu düşünün. Bu mesajlara, dışarıdan müdahele, sürekli artı veya sürekli eksi mesaj gitmesine yol açabiliyor. Bu da kontrol ve ileti bozuklukları demek.

Hücreler

Tüm hücrelerin, içiyle dışı arasında bir potansiyel farkı var. Yani hücrenin içine sodyum-potasyumun giriş çıkışı, belli orantıda gerçekleşiyor. Manyetik alan, bunların bazılarını değiştiriyor. Bir takım hücreler hiç etkilenmezken, bazıları biraz, bazıları da çok etkilenip ters çalışmaya başlıyor. Bu ters çalışmanın da olması gerek ama, bazıları gereğinden fazla gerçekleşiyor.

İlaç İletimi

Manyetik dalgalar, vücuttaki iyonları da etkiliyor. Bu da alınan ilaçların, gerekli yerlere daha yavaş ulaşmasına veya hiç ulaşmamasına yol açıyor.

Özetle, insan vücudu entropi kanunlarına uyuyor. Yani, insanın içi, daima bir karmaşa içindedir. Bu dengeli ve kendi içinde düzeni olan bir karmaşa. Bu kimyasal kaos içinde olduğumuzdan, yaşamımıza devam ediyoruz. Ölünce bu kimyasal reaksiyonlar düz bir hale geliyor. Cep telefonu kullanmak, bu kaosun içine, dışarıdan bir fiziksel enerji sokmak demek. Bu durumda da enerjiyi koyduğunuz yerde bir takım etkiler söz konusu oluyor..

GSM OPERATÖRLERİN TARİHÇESİ

TURKCELL:

 
<br />Turkcell Şirketinin Logosu

Turkcell, Türkiye'nin ilk 2G ve GSM operatörüdür. Şubat 1994'te Turkcell'in hizmete girmesiyle başladı. 27 Nisan 1998'de T.C. Ulaştırma Bakanlığı ile 25 yıllık GSM lisans anlaşması imzalamıştır. GSM 900 teknolojisini kullanarak hizmet verir. Turkcell kurulduğu günden bu yana 31 Aralık 2007 itibarıyla, lisans bedeli hariç olmak üzere sadece Türkiye'de 8.0 milyar Amerikan Doları yatırım yapmıştır. 31 Aralık 2007 itibarıyla 35,4 milyon aboneye sahip Turkcell sadece Türkiye'nin lider operatörü olmakla kalmayıp, Avrupa'nın da abone bazında en büyük üç GSM operatöründen biri olma başarısına ulaşmıştır. Türkiye'de nüfusu 3,000'in üzerindeki yerleşim merkezlerinin tamamını kapsama alanı altına almıştır. 2008 yılı sonu itibariyle, coğrafi kapsama alanı olarak; yüzde 83.5, nüfus kapsama oranı olarak yüzde 98.62 oranında hizmet sunmaktadır.

Hisseleri 11 Temmuz 2000'de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve New York Stock Exchange'de (NYSE) eşzamanlı olarak işlem görmeye başlayan Turkcell, NYSE'ye kote olan ilk ve tek Türk şirketi unvanını kazanmıştır.

Turkcell, Türkiye'nin ve bölgenin lider operatörü konumuyla 2003 yılı başında GSM Association Yönetim Kurulu'na girmiştir. 217 ülkeden 700'den fazla üyesi ve bu üyelerin temsil ettiği 2 milyarı aşkın aboneyle, dünya mobil iletişim piyasasını temsil eden GSMA'nın 23 kişilik yönetim kurulunda Turkcell ile birlikte Orange, NTT DoCoMo, Vodafone, AT&T Wireless gibi dünyanın dev GSM operatörleri de bulunmaktadır. Turkcell, uluslararası GSM sektörünü yönlendiren, koordine eden ve operatörlerle cep telefonu üreticilerini, uygulama geliştiricilerini ve içerik/servis sağlayıcılarını aynı platformda buluşturan GSMA'deki konumuyla, küresel gelişmeleri çok yakından takip etme ve yeni küresel stratejilerin belirlenmesinde aktif rol alma olanağı bulmaktadır.VODAFONE:

http://www.laktoz.net/wp-content/uploads/2010/10/vodafone-tl-transfer.jpghttp://t0.gstatic.com/images?q=tbn:and9gcrrddkfzfebhukrwerspeh92w-n9gfrcsgyx-pei45p2olbghsvugoziqe5hwhttp://t0.gstatic.com/images?q=tbn:and9gcrrddkfzfebhukrwerspeh92w-n9gfrcsgyx-pei45p2olbghsvugoziqe5hw

GSM (Küresel Mobil İletişim) sektöründe hizmet sunmak amacıyla 1994 yılında faaliyete geçen Telsim, 24 Mayıs 2006 tarihinde Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. ticari unvanıyla Vodafone Grubu bünyesine dahil olmuştur.

Vodafone, İngilitere'de kurulan ilk GSM operatörü olarak 1 Ocak 1985 tarihinde İngiltere'nin ilk mobil görüşmesini yapmıştır. Şebekenin adı, cep telefonları üzerinden ses ve veri servislerinin sunulmasını simgelemek amacıyla Vodafone olarak seçilmiştir.

İştirakleri, ortakları ve yatırımlarıyla Avrupa Kıtası'nda, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Uzak Doğu'da önemli bir konuma sahip olan Vodafone Grup, dünyanın en büyük mobil iletişim şirketidir. Vodafone Grup, ses ve veri iletimi de dahil olmak üzere, 5 kıtada geniş bir yelpazeye sahip mobil telekomünikasyon hizmetleri sunmaktadır.

Vodafone beş kıtada, 27 ülkede faaliyet yürüten, 31 Aralık 2008 itibariyle yaklaşık 289 milyon müşterisi ve 40'tan fazla şebeke ortaklığı bulunan, dünyanın en büyük mobil iletişim şirketidir

Vodafone, sahip olduğu küresel tecrübelerini kullanarak mobil iletişim dünyasındaki en yeni hizmet ve teknolojileri Türkiye'deki abonelerinin hizmetine sunmaktadır.
http://www.yenimecra.org/imaj/papa/avea-logo.jpg
http://www.avea.com.tr/images/avea/1p.gifAVEA
10 milyon abonesi ile yüzde 16 pazar payına sahip olan ve Türkiye'nin hızla büyüyen mobil iletişim operatörü yenilikçi hizmetlerini bireysel ve kurumsal müşterilerin hizmetine sunmaktadırhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif

TT&TİM İletişim Hizmetleri Ahttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gifŞhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif, Türk Telekom'un GSM Operatörü, %51 İş Bankası Grubu ve %49 TİM ortaklığı ile kurulmuş olan İş-TİM ile birleşmesi sonucu, 19 Şubat 2004 tarihinde resmen kurulmuşturhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif


Birleşmeden sonra Aria ve Aycell markalarının TT&TİM çatısı altında devam ettiği kısa bir süreç yaşanmıştırhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif 23 Haziran 2004 tarihi itibariyle ise birleşmeden doğan sinerjinin ifade edildiği yepyeni "Avea" markası, bu iki markayı temsilen piyasaya sunulmuşturhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif
15 Ekim 2004 tarihi itibariyle "TT&TİM İletişim Hizmetleri Ahttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gifŞ" ticari ünvanı "Avea İletişim Hizmetleri Ahttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gifŞhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif" olarak değişmiştirhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif
Aycell ve Aria birleşmesi, Türk telekomünikasyon sektörünün gelişmesine önemli katkılarda bulunan yeni ve güçlü bir şirketin doğmasını sağlamıştırhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif İki şirketin deneyiminin ve bilgisinin bir araya gelmesiyle operasyonel ve mali bir güç doğmuşturhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif GSM sektörünün en genç, dinamik ve alternatif operatörü olan Avea, Türkiye GSM pazarına ciddi bir rekabet ortamı getirmiştirhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif
Türk Telekom'un %55 oranındaki hissesinin özelleştirme süreci Kasım 2005 itibariyle tamamlanmıştırhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif Özelleştirme sonunda, Oger Telecom Türk Telekom'un %55 hissesine sahip olmuşturhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif Eylül 2006'da, Türk Telekom, Telecom Italia'ın Avea'daki %40http://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif6 hissesini satın alarak Avea'daki hisse oranını %81'e çıkarmıştırhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif Avea'nın geri kalan %19 hissesi İş Bankası'na aittirhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif Bu hisse paylaşımı doğrultusunda, Oger Telecom Türk Telekom'daki %55 çoğunluk hissesi yoluyla Avea'da kontrole sahiptirhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif

Telecom Italia, Oger Telecom'un %10 hissesine sahiptirhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif Dolayısıyla, Oger Telecom, Telecom Italia ve İş Bankası arasındaki işbirliği şirketin gelişimi için güçlü bir taahhüt oluşturacak, gelişmiş teknoloji uygulamalarıyla ve kaliteli hizmetle şirketin rekabet gücünü artıracaktırhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif


Aria http://www.avea.com.tr/images/avea/1p.gif:
Aria, İtalya'nın telekomünikasyon devi TIM (Telecom Italia Mobile) ve Türkiye'nin en köklü kurumu İş Bankası'nın işbirliği ile ilk GSM 1800 projesinin hayata geçirilmesi amacıyla kurulduhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif

Ulaştırma Bakanlığı tarafından açılan GSM 1800 Sayısal Hücresel Mobil Telefon Sisteminin Tesis ve İşletmesi ihalesine katılan Türkiye İş Bankası ve Telecom Italia Mobile konsorsiyumu, 2 milyar 525 milyon ABD doları vererek ihaleyi kazandıhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif Türkiye Cumhuriyeti, bu ihaleyle tarihinin en büyük özelleştirmesine imza attıhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif İş-TIM Telekomünikasyon Hizmetleri Ahttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gifŞhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif 27 Ekim 2000 tarihinde Türkiye'nin ilk GSM 1800 Mobil Telefon Ağı işletimi için Thttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gifChttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif Ulaştırma Bakanlığı ile lisans anlaşmasını imzaladıhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif

Şirket, ARIA ticari ismi ile faaliyete geçtiği 21 Mart 2001 tarihinden itibaren yüksek teknolojiyi, uluslararası tecrübesi, iletişim sektöründeki yenilikçiliği ve müşteri odaklı servis anlayışı ile birleştirdihttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif

Aycell http://www.avea.com.tr/images/avea/1p.gif:
Ulaştırma Bakanlığı' nın 16 Mart 2000 tarihli ihalesiyle, GSM 1800 mobil telefon işletme lisansı Türk Telekomünikasyon Ahttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gifŞhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif' ye verilmiş ve 8 Ocak 2001 tarihinde ayrı bir sermaye şirketi olarak Aycell Haberleşme ve Pazarlama Hizmetleri Ahttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gifŞhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gifkurulmuşturhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif

"505" erişim koduyla, Türkiye'nin en genç GSM operatörü olma özelliğine sahip Aycell şebekesinden yapılan ilk telefon görüşmesi, teknik açılışın yapıldığı 22 Ağustos 2001 tarihinde dönemin Başbakanı Sayın Bülent Ecevit ve Ulaştırma Bakanı Sayın Oktay Vural arasında gerçekleşmiştirhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif

 

GSM OPERATÖRLERİNİN VINN&3G KAMPANYALARI

VINN 3G MODEM NEDİR VE NASIL KULLANILIR:

vınn 3g modem

Vınn 3G Modem; bilgisayarınızdan internete her an her yerde 3G hızında ulaşmanızı sağlar.* Dizüstü ya da masaüstü bilgisayarınızın USB bağlantısına takılan bu cihaz sayesinde kolayca internete bağlanabilirsiniz.

Evde, okulda, işte, parkta, arabada, tatilde… Yapmanız gereken sadece Vınn 3G Modem’i dizüstü bilgisayarınıza takmak.

Vınn 3G Modem’i, Kurumsal Çözüm Merkezleri ve Yetkili Zincir Mağazalardan satın alabilirsiniz.

İnternetinizi tek başınıza kullanmak istemiyor ve sevdiklerinizle paylaşmak istiyorsanız, VINN 3G Modem’in yanında alabilirsiniz. Böylece 3G İnternetinizi kablosuz ağ ile paylaşıma açabilirsiniz.

3G NASIL KULLANILIR:

http://www.pcakademi.com/wp-content/iphone1.jpg

A tipi lisans kullanım hakkı Turkcell’in, B tipi lisans kullanım hakkı Vodafone’un ve C tipi lisans da Avea’nın oldu. Gelelim bu sürekli reklamlarda dönen 3G teknolojisinin ne olduğuna ve nasıl kullanıldığına. İlk başlarda herkes 3G teknolojisinin sadece cep telefonu ile görüntülü konuşmadan ibaret olduğunu düşünmekteydi. Fakat bununla birlikte ayrıca 3G teknolojisi cep telefonlarının hızlı bir şekilde internetten faydalanmasını da sağlamaktadır. Kullanıcılar bu teknoloji ile birlikte hızlı bir şekilde internete girebilecekleri gibi cep telefonları ile görüşme yaparken karşı tarafı görüntülü olarak da görebilecek. Fakat her telefonun da bu teknolojiye ayak uyduramadığını sanırım siz de biliyorsunuzdur ki 3G’den faydalanmak için buna uygun bir adet de cep telefonuna sahip olmanız gerekiyor.

3G teknolojisi ile birlikte cep telefonlarının internet bağlantı hızları 2mBit olacak. Daha öz anlatmak istersek şuan kullandığımız ADSL internet hızının 2 katı, cep telefon bağlantı hızının ise tam 72 katı olacak. Yani bu sayede cep telefonumuz ile bilgisayar başında yapabildiğimiz fakat cep telefonumuz ile yapamadığımız internet aracılığı ile televizyon seyret, mp3 müzik şarkı indirmek ( ki yasal değil ) online oyunlar oynayabilmek vb. bir çok imkandan faydalanabileceğiz.

TURKCELL VINN TARİFE VE FİYATLARI
Turkcell 3G VINN E176

http://www.turkcell.com.tr/c/i/content/_vinn3gmodeme176.jpg

MODEMLER

Turkcell 3G VINN E182Ehttp://www.turkcell.com.tr/c/i/content/vinn3gmodeme182.jpg

Turkcell 3G VINN E372

http://www.turkcell.com.tr/c/i/content/vinn3g_e372_211210.jpg

İndirme Hızı *

7,2 Mbps

21 Mbps

43.2 Mbps

Yükleme Hızı *

5,76 Mbps

5,76 Mbps

5.76 Mbps

SMS

+

+

+

Micro SD Kart Girişi

+

+

+

Tak & Çalıştır

+

+

+

Sistem Gereksinimleri

Windows®2000
Win7
XP & Vista
Mac OS X

Windows®2000
Win7
XP & Vista
Mac OS X

Windows®2000
Win7
XP & Vista
Mac OS X

 • İletişim hızınız, bulunduğunuz yer, veri trafik yoğunluğu ve erişmek istediğiniz veri ağının bağlantı altyapısı ve yoğunluğu gibi faktörlere bağlı olarak anlık değişkenlik gösterebilir.

 • Turkcell 3G Kapsama alanı dışında VINN'la EDGE hızında Internete bağlanabilirsiniz.

 • Belirtilen hız değerleri 3G modemlerin teknik standart dokümanlarından alınmıştır.

 • Turkcell 3G VINN E372’nin Turkcell HSPA+Dual Cell şebekesi üzerinde bağlantı hızı 43.2 Mbps’ye kadar çıkabilir.

 • NE KADAR ÖDEYEBİLİRİM?

 • VINN E176 tavsiye edilen satış fiyati 99 TL

 • VINN E182 tavsiye edilen satış fiyatı 186 TL

 • VINN E372 tavsiye edilen satış fiyatı 291 TL

BİREYSEL KONTRATLI VINN 3G MODEM KAMPANYA TAAHHUTNAMESİ

"Kullandığım kadar ödemek istiyorum" diyenlere kontratsız, Faturasız VINN teklifi:
Aylık 4 GB internet paketini alın, VINN ve faturasız 3G internet hattı KDV dahil 79 TL!

Sürekli internet kullanıyorum" diyenler için, VINN'ıyla birlikte 3, 12 ya da 24 aylık kontratlar:

Kontrat Süresi

Modem Hızı

Paket İçeriği

Tüm Vergiler Dahil
Aylık Taksit

Tüm Vergiler Dahil
Kampanya Özel Fiyatı

3 AY

VINN 7,2 Mbps

4 GB

39 TL

39 TL Ön Ödeme

12 AY

VINN 7,2 Mbps

4 GB

39 TL

İlk 3 Ay 29 TL

8 GB

69 TL

İlk 3 Ay 29 TL

12 AY

VINN 7,2 Mbps

4 GB

29 TL

Kamululara Özel

24 AY

VINN 7,2 Mbps

1 GB

29 TL

-

4 GB

39 TL

İlk 12 Ay 29 TL

8 GB

69 TL

İlk 12 Ay 29 TL

VINN 21 Mbps

1 GB

39 TL

-

4 GB

49 TL

İlk 12 Ay 39 TL

8 GB

79 TL

İlk 12 Ay 39 TL

VINN 43,2 Mbps

4 GB

49 TL

İlk 12 Ay 39 TL + 99 TL Ön Ödeme

8 GB

79 TL

İlk 12 Ay 39 TL + 99 TL Ön Ödeme

Sadece KAMU çalışanları katılabilir abonelik esnasında KAMU kimliği ibrazı zorunludur.

 • Kontratlı VINN teklifleri 30 Haziran 2011 tarihine kadar geçerlidir. Kampanya stoklarla sınırlıdır.

 • Ürünlerin tek satış fiyatları da mevcuttur. Bilgi için bayinize başvurunuz.

 • Paket fiyatlarına KDV ve ÖİV dahildir.

 • 34 TL tutarındaki "Yeni Tesis Özel İletişim Vergisi" sadece 1 defa 12 eşit taksitte (2,83 TL/ay) ilk aydan itibaren, TGM Ruhsat (yıllık 13,20 TL) vergisi (sadece abone olunan ilk yıl ve 12 eşit taksitte alınır) ve TGM Kullanım (aylık 1,1 TL) vergileri paket fiyatlarına dahildir. İlave olarak kampanya sözleşmesinden doğan damga vergisi ilk faturanıza yansır.

 • Paket aşım ücreti 0,000049 TL/KB'tır. Bir fatura döneminde paket bedeli üzerine en fazla 99 TL (KDV ve ÖİV dahil) ücretlendirilirsiniz.

 • İndirilen ve Yüklenilen (Download - Upload) veri İnternet Paketinden düşer.

 • İnternet paketleri sadece yurt içinde geçerlidir. Yurt dışında kullandığınız veri GPRS Uluslararası dolaşım tarifesi üzerinden ücretlendirilir.

 • Internet Paketlerinin yükleme ve fatura kesim tarihleri değiştirilemez.

NASIL KULLANIRIM?

 • 3G Internet Hattinizi, sim kart yuvasına kılavuzda gösterildigi gibi takın.

 • VINN'inizi bilgisayarınızın USB bağlantısına takın.

 • Sistem yeni donanımınızı otomatik olarak algılayacak ve yazılımın yüklenmesi için sizden onay isteyecek.

 • Onayı verdiğinizde 1-2 dakika içinde yükleme gerçekleşecek ve masaüstünüzde VINN bağlantı ara yüzü ikonu belirecek.

 • Yazılım ikonuna tıkladığınızda yazılım ara yüzü açılacak.

 • İnternet bağlantınızı başlatmak için "bağlan"i tıklayın ve keyfini çıkarın!

 • VINN E372 modemi bilgisayara yüklemeden önce PC/Laptop üzerinde daha önceden kurulu olan VINN yazılımının mutlaka kaldırılması (program ekle/kaldır bölümünden) gerekmektedir. Yazılım kaldırılmaz ise VINN E372 yüklenmeye çalışıldığında PC/Laptop kurulumunda sıkıntı yaşanabilir.

 • VINN E372 modemi D100 Modem istasyonu ile kullandığınız takdirde, VINN E372 için belirtilen hızlara ulaşamayabilirsiniz. VINN E372 ile 43.2 Mbit’e varan hızlara ulaşmak için lütfen direk PC/Laptop üzerinde kullanın.

VODAFONE VINN (VODEMNET)

 • Herkes bilgisayardan internete dilediğince bağlansın diye faturalı ve faturasız Vodemnet paketleri Vodem hediyeli!

  Kim demiş 3G'nin nimetlerinden faydalanmak için cep telefonu şart diye? Vodafone ile geniş düşünün. Şimdi Vodem'lerle yani Vodafone Mobil Modem'lerle dilediğiniz zaman, istediğiniz yerde bilgisayarınızla internete bağlanabilir, süper hızlı internetin keyfini özgürce yaşayabilirsiniz.

  Yeni 3 Ay Kontratlı Faturalı Vodem Ayda 19 TL'den başlayan fiyatlarla !


3 Ay kontratlı Faturalı Vodem Kampanyası

3 ay kontratlı Vodem kampanyasına katılın, ayda 19 TL'den başlayan fiyatlarla Vodem sahibi olun!

Üstelik 3 ayın sonunda 1 GB internet için 29 TL, 4 GB internet için sadece 39 TL ödeyin.


Aylık Paket

Hediye Vodem

Ön Ödeme

Abonelik Süresi

Aylık Ücret

1 GB

E160E

29 TL

3 Ay

19 TL

K3570-Z

4 GB

E160E

9 TL

3 Ay

29 TL

K3570-Z

4 GB

K3765

39 TL

3 Ay

29 TL

K3765-ZKonuşana Vodem Kampanyası

Kampanya kapsamındaki tarifelerden birine 12 ay taahhüt verin, hem Vodem’e ücretsiz sahip olun hem de 1 ay boyunca kullanabileceğiniz 1 GB internet Vodafone’dan hediye olsun!

Dilediğiniz gibi konuşurken süper internetin keyfini çıkarın.Kampanya Kapsamındaki Tarifeler

Cep Avantaj Tarifeleri

Cep Kamu Tarifeleri

Cep Avantaj Midi

Cep Kamu 30

Cep Avantaj Vodafone ' lularla

Cep Kamu 40

Cep Avantaj Her Yöne

Cep Kamu 1000 Midi

Cep Avantaj Her Yöne Ekstra

Cep Kamu 1000 Maxi

Cep Avantaj Her Yöne+

Yeni Cep Kamu 1000 Maxi

Diğer Faturalı Vodem Kampanyaları

Vodafone Aylık 1 GB veya 4 GB Vodemnet Paketlerinden herhangi birine 12, 18 veya 24 aylık taahhütte bulunan herkese, birbirinden şık Vodem'lerden biri hediye veya küçük bir ek ödemeyle!

Aylık PaketHediye VodemAbonelik SüresiAylık ÜcretKampanya Ücreti1 GB

E160E

12 Ay

30 TL

30 TL

K3570-Z

1 GB

K3765

18 Ay

30 TL

İlk 3 Ay 15 TL

K3765-Z

1 GB

K3765

24 Ay

30 TL

İlk 6 Ay 15 TL

K3765-Z

4 GB

E160E

12 Ay

45 TL

İlk 3 Ay 22,50 TL

K3570-Z

4 GB

K3765

18 Ay

45 TL

İlk 4 Ay 22,50 TL

K3765-Z

4 GB

K3765

24 Ay

45 TL

İlk 8 Ay 22,50 TL

K3765-Z

4 GB

R201

24 Ay

45 TL

İlk 3 Ay 22,50 TL
Faturasız Vodem Kampanyası

İnternetim hep yanımda olsun diyenlere,Vodem'ler kontratsız, formalitesiz sadece 65 TL. Üstelik 1 GB İnternet hediye! Hem de World'e özel peşin fiyatına 6 taksit fırsatıyla

Hediye İnternet

Hediye Vodem

Taksit Sayısı

Toplam
1 GB

E160E

10,83 TL x 6 ay

64,98 TL
K3570-Z
1 GB

K3765

15,83 TL x 6

94,98 TL

AKILLI CEP TELEFONU NEDİR?
akıllı telefon nedir?
Sıradan cep telefonlarına kıyasla çok daha ileri düzeyde işletim sistemine sahip olan ve çok sayıda uygulamayı çalıştırabilen portatif iletişim cihazlarıdır. Büyük dokunmatik ekranlı ve fiziki qwerty klavyeli olmak üzere iki ana kategorisi var. Dokunmatik ekranlı olanlarının ekran boyutu aşağı yukarı 3.5 inç (8.8 cm) civarında, ancak son aylarda daha büyük ekranlı modeller de türemeye başladı. Biraz daha genişlerse pekala tablet bilgisayar kategorisiyle kesişebilir.

Dokunmatik ekranlı olanları esasen internette gezinmek, sosyal ağlara bağlanmak, e-posta alıp göndermek, MP3 ve müzik dinlemek ve basit oyunlarla zaman geçirmek gibi ihtiyaçları karşılar. Mutlaka Wi-Fi ve/veya 3G bağlantı özelliğine sahiptir.

Üst yarısı ufakça bir ekran, alt kısmı da fiziksel qwerty klavyeden oluşan akıllı telefonlarsa, firmaların ortak tanımına göre, SMS ve e-posta mesajlaşmasına öncelik veriyor. İnternette gezinme, karmaşık oyunları oynama ve video klip izleme gibi büyük ekranda daha keyif veren uygulamalarda haliyle fazla tatmin edici değiller. ‘İş telefonu’ olarak da bilinirler.

Akıllı telefonlara marka ve modeline göre farklılık gösteren uygulamalar yüklenebilir, işlevleri zenginleştirilebilir. Fiyatlarıysa, bir mobil operatör kampanyasına dahil değilse, 300 dolarla 1100 dolar arasında değişiyor.


AKILLI CEP TELEFONLARI
iPhone akıllı cep telefonu markaları arasında en çok tercih edilen ve en çok bilineni.Bu tercihi değiştirecek yeni akıllı telefonları iPhone egemenliğine son verecek.iPhone teknolojisinin önüne geçen ve bir çok faklı avantaj sağlayan akıllı cep telefonları gün geçtikçe daha büyük kullanıcı kitlesine hitap ediyor.

http://www.bilgisayarkurdu.com/wp-content/uploads/2010/08/apple-iphone.jpg

Özellikle Android işletim sistemine sahip, farklı fiyat ve donanım özelliklerine, tasarımlara sahip Android cep telefonları iPhone’nun önüne geçerek yükselmeye devam ediyor.

iPhone’a rakip 5 yeni akıllı cep telefonu…


 • 1. Motorola Droid X

 • 2. Samsung Galaxy S

 • 3. Motorola Droid 2

 • HTV EVO 4G

 • 5. HTC Droid Incredible


Yüklə 379,15 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin