Sana.02.12.2023-yil. Mavzu:Konfutsiyning pedagogik qarashlari Darsning maqsadi: A) oquvchilarga ilmiy falsafa, pedagogik jarayon va donishmand Konfutsiy haqida batafsil malumot berish; B)oquvchilarni Vatanga muhabbat, tinchliksevarlik ruhida tarbiyalash; D)oquvchilarni nutq sozlash qobilyatlarini shakllantirish. Darsning turi:yangi bilimlarni ozlashtirish; Darsning metodi:ogzaki,suhbat,savol-javob; Darsning vositasi:darslik, xarita, tarqatma materiallar. Darsning borishi: 1. Tashkiliy qism:yangiliklarni sorash. 5-daqiqa. 2.Otilgan mavzuni takrorlash. 10-daqiqa. 3.Yangi mavzuni tushuntirish. 15-daqiqa. 4.Mavzuni mustahkamlash. 10-daqiqa. 5.Oquvchilarni baholash. 3-daqiqa. 6.Uyga vazifa berish. 2-daqiqa.
Darsning bayoni.Otilgan mavzuni takrorlash:
1.Inson xulq-atvor me’yorlari va axloqiy yuksalishlarini ifodalash.
2.Odamlarga nisbatan muhabbat, haqiqatgo’ylik, ochiq ko’ngilllik kabi hislatlar aks ettirish.
3.Insonning jamiyatdagi xulq-atvorini ifodalash.
4.Konfutsiychilik ta’limotida patriarxal oila va ijtimoiy tizim munosabatlari.
Yangi mavzuning asosiy tushuncha va atamalari: 礼 Li “Xulq-atvor me’yorlari ”. 礼 “Li” tamoyili “Besh ezgulik tushunchasi” Darsning rejasi: 1.Konfutsiyning hayot yoʻli.
2.Konfutsiyning insoniylik qarashlari.
3.Pedagogik jarayonlarda Konfutsiyning oʻrni.
Oqituvchi otilgan mavzu yuzasidan oquvchilar tomonidan tuzib kelingan boshqotirmalar,Marra tomon olgadegan usul boyicha savollardan tashkil topgan oyinlarni amalga oshiradi.Sinf guruhlarga bolinadi va mavzu boyicha oquvchilar tomonidan uyda tuzib kelingan bir guruhning savollari boshqa guruhga beriladi.
Bilim choqqilarini zabt etish uchun marra sari olga!
Izoh:Doskaga chiqqan oquvchilar birin-ketin savolga javob beradi,javob berolmagan yolda qoladi,javob beradigan oquvchi marra tomon ketaveradi
,yoki tortburchak, uchburchak ichiga savol yoziladi.