Fan nomi: Matematika
Dars mavzusi: Misol va masalalar yechish
Dars maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, mavzuga oid bilim va ko’nikma hosil qilish
-
tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarga iqtisodiy tushuncha berish va matematik o`yinlar orqali milliy istiqlol g`oyalarini singdirish.
-
rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning matematikani o’rganishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini rivojlantirish
Dars turi: mustahkamlash
Dars uslubi: aqliy hujum, interfaol
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, bukletlar
Matematika – fanlar ichra shoh, Uning sirlaridan bo’lingiz ogoh! Ibn Sino
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
|
Bajariladigan ishning mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
1-bosqich
Tashkiliy qism
|
Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi
|
Suhbat
|
2 minut
|
2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash
|
O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi. Mavzuga oid misol va masalalar tushuntiriladi
|
Savol-javob
|
3 minut
|
3-bosqich Yangi mavzu bayoni
|
Matematikaga oid savol-javob o’tkazish.
Litr haqida tushuncha berish, litrga doir misollar bajarish
Rasmlar asosida narlarning sanog’ini va ular ustida ayirish, qo’shish amallari, taqqoslashni bajarish
|
Tushuntirish, izlanish
musobaqa
|
30 minut
|
4-bosqich Mustahkamlash
|
O’quvchilarning matematikaga bo’lgan qiziqishlarini aniqlash.
Dam olish daqiqasi
|
Muammoli izlanish
|
7 minut
|
5-bosqich rag’batlantirish
|
O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi
|
|
3 minut
|
Darsning borishi:
1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi
O’tilgan mavzular yuzasidan aqliy hujum savollari beriladi.
-
Kilogramm nima?
-
Kilogramm qanday o’lchov birligi?
-
Litr qanday o’lchov birligi?
-
Ayirma nima? U qanday topiladi?
5. Og’irlikni nima yordamida o’lchaymiz?
O’tilgan mavzu tushuntiriladi va eslatiladi.
O’quvchilarning bergan javoblariga qarab rag’batlantiriladi.
III. Yangi mavzuni tushuntirish
Darslikdagi rasmlar va ko’rgazmalar orqali o’quvchilarga mavzu tushuntiriladi.
1 – misol. Tushuntirib yeching:
5 + 5 = 10 2 + 8 = 10
7 + 3 = 10 7 + 3 = 10
4 + 6 = 10 1 + 9 = 10
Litr – og’irlik o’lchov birligi bo’lib, qisqacha l bilan belgilanadi.
2– misol. Masala tuzing va yeching:
Bitta 1 l va 1 ta 3 l li bankalarga sut olindi. Jami necha litr sut olingan?
3 + 1 = 4 litr Javob: 3 l
Yechish 1) 10 – 7 = 3 litr
3- misol. Bir xonadonda 10 ta jo’ja parvarish qilinmoqda. Ularning 7 tasi sariq, qolganlari esa oq. Oq rangdagi jo’jalar nechta?
Yechish.
1) 10 – 7 = 3 ta Javob: 3 ta
4-misol. Hisoblang:
10 – 2 = 8 5 + 5 = 10 9 -4 = 5 8 + 2 =10
9 + 1 = 10 10 – 6 = 4 4 + 2 = 6 3 + 5 = 8
5-misol. Rasm asosida masala tuzing va yeching:
Qovun – 8 kg
Tarvuz - ?, 2 kg og’ir
Yechish
-
8 + 2= 10 kg
Javob: Tarvuz 10 kg
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash
- Bugun darsda nimalarni o’rgandik?
- Litr o’lchov birligini o’rgandik.
- Litr qanday o’lchov birligi ekan?
- Og’irlik o’lchov birligi.
V. O’quvchilarni darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiraman.
Dostları ilə paylaş: |