Dərs icmalı. Fakültə: Məktəbəqədər və ibtidai təhsil. İxtisas: İbtidai sinif müəllimliyi. Qrup: İsm-401



Yüklə 0,71 Mb.
tarix04.06.2022
ölçüsü0,71 Mb.
#116627
növüDərs
babanın nağılı


Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi
Bakı Slavyan Universiteti

Dərs icmalı.
Fakültə: Məktəbəqədər və ibtidai təhsil.
İxtisas: İbtidai sinif müəllimliyi.
Qrup: İSM-401.
Metodist: Mətanət Aslanova.
Tələbə: Əliyeva Fidan.
Mövzu: 2-ci sinif Azərbaycan dili dərsliyindən “Babanın nağılı” mövzusunun dərs icmalı.






2-ci sinif Azərbaycan dili dərsliyindən “Babanın nağılı” mövzusunun dərs icmalı





Dərsin mövzusu: Müxtəlif nağıllardan məlumatlar
Dərsin məqsədi: Şagirddə nağıllar haqqında bilikləri möhkəmləndirmək, müxtəlif nağılların məzmununu öyrətmək.
Təlim metodu: Reproduktiv
Dərsin tipi: İnduktiv.
İş forması: Fərdi və Kollektivlə iş.
İş üsulu: Müzakirə, Debat, Anlayışın çıxarılması
İnteqrasiya: Ədəbiyyat, sinifdənxaric oxu, azərbaycan dili
Resurslar: Dərslik, iş dəftəri, slayd.

Dərsin gedişi.
Salamlaşma və sinfin təşkili (2 dəqiqə).
Motivasiya (5 dəqiqə). Haqqında danışılan nağıllardan müxtəlif şəkillər göstərilir. Suallar verilir.
Dinləmə(2 dəqiqə). Babanın nağılı mətni dinlənilir.
Oxu (5 dəqiqə). Şagirdlər müəyyən edilmiş vaxt ərzində mətni oxuyurlar.
Tədqiqat sualı(5 dəqiqə). Hər hansı nağıldan 2-3cümlə eşitməklə onun adını müəyyən etmək olarmı?
Dinləmə (5 dəqiqə). Qırmızıpapaq nağılı dinlənilir. Onun haqqında müxtəlif suallar hazırlanır.
Fərdi iş(3dəqiqə). Dərslikdəki tapşırıqlar cavablandırılır.
Dil qaydaları. Qaydalar təkrarlanır, onlarla bağlı tapşırıqlar yerinə yetirilir.
Nəticə (2 dəqiqə). Obrazlarının adına və ya hərəkətlərinə görə nağılı müəyyən etmək mümkündür.
Ev tapşırığı (1 dəqiqə). Şagirdlər kiçik hekayə yazsınlar.
Qiymətləndirmə (5 dəqiqə). Qiymətləndirmə müəllimin hazırladığı meyarlar əsasında müəyyən edilir.



Meyarlar

II Səviyyə

III Səviyyə

IV Səviyyə

Anlama

Oxuduğu mətni anlamaqda çətinlik çəkir.

Oxuduğu mətni qismən anlayır.

Oxuduğu mətni tamamilə anlayır.

Oxu

Mətni müəyyən olunmuş vaxt ərzində çox zəif (yaxud zəif) oxuyur.

Mətni müəyyən olunmuş vaxt ərzində orta (yaxud yaxşı) səviyyədə oxuyur

Mətni müəyyən olunmuş vaxt ərzində əla oxuyur.













Müzakirə

Müzakirədə iştirak etmir.

Müzakirədə qismən iştirak edir.

Fəal sürətdə müzakirədə iştirak edir.

Yüklə 0,71 Mb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin