Eger gelecek seçimlerde oyunuzu chp’ye vermeyi düsünüyorsaniz, kesinlikle mhp’ye veriniz. Türkiye için çok daha az zararli ve çok daha samimi bir parti. En azindan, D. Bahçeli kaldigi sürece

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 17.66 Kb.
tarix12.09.2018
ölçüsü17.66 Kb.

Deniz Baykal ve CHP’ye çok dikkat

Baskin Oran

Ben çok ciddi boyutlarda CHP’li bir ailede dogdum ve çok siki CHP’li büyüdüm. Babam da Izmir milletvekili idi.

Fakat bugün tanidiklarima çok ciddi olarak sunu söylüyorum: “Eger gelecek seçimlerde oyunuzu CHP’ye vermeyi düsünüyorsaniz, kesinlikle MHP’ye veriniz. Türkiye için çok daha az zararli ve çok daha samimi bir parti. En azindan, D.Bahçeli kaldigi sürece”.

+++

Niçin CHP daha zararli? Çünkü “Atatürk’ün Partisi” olarak belli bir inandiriciliga ve kemiklesmis bir oya sahip.

Adi da “sosyal demokrat”.

Böyle bir partinin kalkip da sanki Atatürk birakmamis gibi “Biz Musul’u Cemiyet-i Akvam’a biraktigimizi unutmadik” demesi (Radikal, 28.10.2006), “Rum yönetimi, petrol aratma cesaretini Ankara’dan ve KKTC yönetiminden aldi”, "70.000 Ermeniyi sürün” (S.Idiz, Milliyet, 03.02.2007), “Irak’a girelim, ABD anlayis gösterecektir” (Radikal, 17.01.2007) diye kampanya yürütmesi, üstelik bir de 301 için “Birilerine yaranmak için degisiklik kabul edilemez” sözünü söylemesi (Radikal, 19.02.2007) çok ürkütücü.

Niçin CHP’ye oy vermek daha tehlikeli? Çünkü lideri Deniz Baykal hiç samimi degil. Hiç samimi olmayan böyle bir ana muhalefet partisi liderinin, roket gibi yükselen irkçi Türk milliyetçiligi tsunamisi üzerinde sörf yapabilmek ugruna ileride daha neler söyleyip neler yapabilecegini düsünmek bile korkutuyor.

Niçin Deniz Baykal hiç samimi degil? Çünkü söyleyip yaptiklarini, ne anlama geldigini bile bile yapiyor. Çünkü Baykal alaydan yetisme bir politikaci degil. Mektepli: SBF’nin Siyaset Sosyolojisi doçenti.

Gençlerin Trabzon’da, Sakarya’da, baska illerde sirf bildiri dagitmak yüzünden linç edildigi, daha on gün önce Hrant Dink cinayetinin islendigi, stad tribünlerinde kitlelerin “Hepimiz arkadan vuran katiliz” anlamindan baska hiçbir seye gelmeyen “Hepimiz Ogün Samast’iz” diye haykirip pankart açtigi, beyaz bereler giyip dolastigi, “milliyetçi” derneklerin Kur’an ve tabanca üstüne irkçi “ölme ve öldürme” yeminleri ettirdigi bir ortamda söyledigi su sözlerin ne anlama geldigini bilmemesi mümkün degil:

Milliyetçilik, bu toplumun ana çimentosudur. Milliyetçilik duygusunun varligindan kimse korkmasin. Milliyetçiligi de kimse bir suçlama konusu yapmasin” (Radikal, 31.01.2007).

+++


Çimento? Nasil çimento?

Tifil asistanligimin Deniz Abisi sunlari çok iyi bilir:1) Milliyetçilige asil rengini veren “Benim takimim iyidir” önermesi degildir, çünkü bu sadece vatanseverliktir. Ya? “Benim takimim baskalarindan iyidir” önermesidir. Daha dogrusu, “Bizim takim iyi, baskalari kötü” formülüdür. Sizin uzun boylu olmaniz, baskalarinin sizden kisa boylu olmasiyla mümkündür.

Yani milliyetçilik, yalnizca ülkedeki Basat Grup için bir “ana çimento”dur. Basat grup disindaki Zayif Gruplar içinse, beyinlerinin tepesine küüt diye inen bir beton bloktur. Bu da ülkeyi böler. En azindan Türk ve Kürt diye böler.

Bölüyor da zaten. Baykal’in “ana çimento” diye övdügü milliyetçilik, bu ülkedeki 15 milyon Kürt kökenli için “Bunlarla alisveris etmeyin!”, “Kürtler çogalmasinlar, dogurmasinlar” diyen ideolojidir. Bu insanlar devlete sadakat gösterir mi?

Milliyetçilik, basat grubu birlestirebilmek için dis düsman’in yani sira, asil bir “Iç Düsman” yaratmak zorundadir. Böyle bir çimento, olsa olsa, deprem müteahhidi Veli Göçer’in kullandigi cinsten bir çimentodur.2) Simdi bekleyin; bu irkçi Türk milliyetçiligi tsunamisinin ardindan Kürt milliyetçiligi nasil yükselecek. Siddet siddeti nasil dogurursa, milliyetçilik de milliyetçiligi nasil büyütecek. Hem de, K.Irak Kürtlerinin petrole el koymakta oldugu bir ortamda. Bu mu “ana çimento”?

3) Bölücülügün yani sira, milliyetçilik Zayif Gruplarin insan haklarini ihlal edici bir ideolojidir. Hiç, kalkip da, “Milliyetçilik bireyi sifirlar” falan diye felsefe yapmaya ve örnek getirmeye gerek yok. Çünkü çatir çatir insan linç ediyor ve arkadan kursunla vurup insan öldürüyor; dahasi var mi?

Bu da, insan haklarinin bunca önemsendigi bir dünyada Türkiye’yi tecrit edicidir. Parya sinifina sokucudur. Hadi bakalim, Ermeni oldugu için öldürülen Hrant’in arkasindan “Biz 1915’te soykirim yapmadik” deyin dünyaya. Bu mu Türkiye’yi yüceltmek?

Görmüyor musunuz, insan haklariyla zerre kadar ilgisi bulunmayan ve bütün derdi Irak’ta Türkiye’nin destegini saglamak olan ABD bile “Tamam, yardim edelim ama, 301’i kaldirarak siz de kendi kendinize yardim edin” diyebiliyor.

CHP ve Baykal, ABD’ye bile bunu söyletebilmis bir parti ve liderdir.CHP’yi ve Baykal’i büyük dikkatle izleyiniz. Su anda Türkiye için en önemli olay, CHP ve lideri Baykal’dir.

Dostları ilə paylaş:
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə