Erhan yildirim, Turnuvanın en erken atılan gol rekorunu da kırmış oldu (1-0)Yüklə 73,92 Kb.
tarix27.01.2018
ölçüsü73,92 Kb.
#40791

Çeyrek finale son düzlük kaldı. İlk turun sonlarına doğru yaklaşıldıkça maçlarımızda kalitede artmaya başladı. Seyirciler futbola doymaya başladı. Haftalar ilerledikçe oyuncuların büyük sahaya alışmasıyla ve kondisyonlarını artırmasıyla mücadelelerde heyecan ve kalite de artmaya başladı. İzleyenlere seyir zevki veren maçlar oynanmaya başladı.

Geçen hafta turnuvadan çekildiğini açıklayan Pendik’ten sonra bu hafta da Ambarlı Demir takımı Tasfiye maçına çıkmadı. Takım sorumlusu Enez AKYOL, Turnuva’dan çekilmediklerini, takımdaki tüm oyuncuların ülkemizin en güzide kulübü olan Beşiktaş’ın stadının açılışına katıldıkları için sadece bu haftaya münhasır olarak sahaya çıkmadıklarını ifade etti.

Ambarlı Demir ve Pendik’in maçlarına çıkmaması neticesinde bu hafta sadece dört maç oynandı. Halkalı – Ticaret maçı haricindeki maçlarda, favoriler sahadan boynu bükük ayrıldı. Bu sonuçlar bize hem Turnuvamıza katılan hiçbir takımın yabana atılamayacağını hem de maçların oynanmadan kazanılamayacağını gösterdi.

Oynanma sırasına göre maçların ayrıntılı anlatımına gelince;ERENKÖY – AMBARLI = 5 – 4

Maçın favorisi elbette Ambarlı idi. Hal böyle iken bir de Erenköy’ün süper starı Güven GÜVELİ’nin oynamayacağı açıklanınca Ambarlı oyuncularının ellerini ovuşturdukları gözden kaçmadı.

Ancak Ambarlı’da da ters giden bir şeyler vardı. Oyuncular ve hakem sahadaki yerlerini almalarına rağmen tecrübeli kalecileri Uğur VAROL hala ortalıkta yoktu. Kurt teknik adam Kenan KARAÇELİK de görünürlerde değildi.

Ambarlı mecburen kaleye oyuncuları Mustafa ŞEN’i geçirdi. Başka çareleri de yoktu ancak bu yama tutmadı. Erenköy’ün ilk atağı kalelerinde gol olarak sonuçlandı.

Daha maçın 47’inci saniyesinde Hüseyin KARAKULLUKÇU’nun trivole pasını kafa ile filelere gönderen Erhan YILDIRIM, Turnuvanın en erken atılan gol rekorunu da kırmış oldu (1-0).

Ambarlı daha ne olduğunu anlamadan ikinci dakikada kalesinde bir gol daha gördü. Savunmalarından iki kişinin paylaşamadığı topa sahip olmak için yaptığı müdahalede kaleci Mustafa ŞEN topu elinden kaçırınca Erenköy farkı ikiye çıkardı. Orçun UZUNHAN, Hüseyin KARAKULLUKÇU ve Erhan YILDIRIM seri paslarla topu ceza sahasına aktardı. Savunma topu uzaklaştıramayınca 1.65 boyu ile her yere girip çıkabilen, her karambolün en ufak boşluklarına sığan Yunus ÇELİK topu filelere gönderdi (2-0).

Erenköy rakibini yaralı yakalamanın heyecanıyla hız kesmiyor, Ambarlı’nın fişini daha maçın başlarında çekmek için saldırıyordu. 6’da bu defa Osman KARAKELLE, sözde kaleci ile karşı karşıya kaldı. Ancak tecrübeli Osman öyle kötü bir aşırtma vuruşu yaptı ki, yıllarca bin bir türlü emekle buraya kadar taşıdığı kariyerini neredeyse 3 saniyede yok edecekti.

Ambarlı ilk 10 dakika içerisinde topu rakip ceza sahasına bile gönderememişti. Sinan Ekrem UYSAL, hücum hattında varlık gösteremeyince şansını şutla denedi. 35 metreden çok sert ve mükemmel vurdu. Kaleciyi geçen top üst direkte patladı.

Bu şutla kendine gelmeye başlayan Ambarlı yavaş yavaş oyun üstünlüğünü de ele geçirmeye başladı. 11’de Ersan APAK 30 metreden kaleyi yokladı. Az farkla aut.

Ambarlı kıpırdamasının meyvesini 14’te aldı. Ceza sahası içinde oluşan karambolde topa en son vuran Özgür YAVUZ oldu (1-2).

Ambarlı’nın kalecisi sahaya teşrif ettiğinde dakikalar 17’yi gösteriyordu. Uğur VAROL kaleye geçmişti ama hala gözlerini ovuşturuyordu. Anlaşılan dün gece magazin basınından kaçarken çok yorulmuş ve geç yatmıştı. Böylesi kritik maç öncesinde gece hayatına dikkat etmemesi Uğur’a yakışmadı.

Uğur gibi kendine gelemeyen biri daha vardı Ambarlı’da Cafer KURTLUCAN. O da geçen hafta gazetemizde kendisinden övgüye bahsedildiğini okur okumaz “yıldız oyuncu” edasına bürünerek gece alemine akmıştı. İki manşetle yıldız olunmaz Cafer. Ceza sahası çizgisi üzerinde topu Yunus ÇELİK’e kaptırdı. Yunus bir anda kaleci ile baş başa kaldı. Topu köşeden ağlara gönderdiğinde Uğur bir gayretle yanaklarındaki ruj izlerini silmeye çalışıyordu (3-1). (Dk. 19)

24’te Ambarlı tehlikeli geldi. Yusuf YILDIZ’ın vuruşunda direkleri yalayan top auta çıktı.

İlk yarının ikinci çeyreğinde Ambarlı top üstünlüğünü eline geçirmiş ve daha organize olmaya başlamıştı. Ancak mücadele sporları böyledir işte. Ne kadar sizden güçsüz olursa olsun. Rakibini yenebileceğini gören bir takımda inanç ve direnç zirve yapar. Rakip direndikçe de netice alamayan güçlü takımda ise sabırsızlık ve panik baş göstermeye başlar.

İkinci yarıda Ambarlı adına Mehmet TEKGÜL orta sahadan aldığı topla 5 Erenköy oyuncusunu tek tek çalımlayarak ceza sahasına daldı. Savunma son anda ayak koyarak gole izin vermedi.

Şuursuzca saldıran Ambarlı’da savunma güvenliği hak getireydi. 34’te Erhan YILDIRIM Ambarlı kalecisi ile baş başa kaldığında yüzde yüzlük gol pozisyonunu kaçırdı.

Akabinde gelişen Ambarlı atağında tehlikeli bir yerden serbest vuruş kazanıldı. Topun başındaki isim Yasin SAÇAN, çataldan dönen topta örümceklerin huzurunu kaçırdığıyla kaldı.

Bu dakikalarda Ambarlı panik atakları bir kenara bırakmaya top yapmaya başlamıştı. Meyvesini de hemen aldılar. 40’da Osman KARAKELLE’den kaptığı topla yaptığı verkaçlarla çizgiye inen Ersan APAK topu dışarıya çıkardı. Mehmet TEKGÜL zor pozisyonda estetik bir vuruşla topu ve kaleciyi ayrı köşelere gönderdi (2-3).

47’de Orçun UZUNHAN estetik bir çalımla Ersan’ı Taksim’e gönderdi. Ancak vuruşunda topu kalecinin kucağına nişanladı.

48’de Ambarlı ikinci golünün benzeri bir pozisyon buldu. Yine çizgiye inen Ersan’ın dışarıya ortasında yine Mehmet TEKGÜL vurdu. Ancak bu vuruş o kadar kötüydü ki top taca çıktı.

Baskısını iyice artıran Ambarlı 50’de bir pozisyon daha harcadı. Mehmet TEKGÜL’ün ortasında Sinan Ekrem UYSAL’ın rövaşata vuruşu auta çıktı.

Beraberlik için yüklenen Ambarlı’da savunma eksik kalıyordu. Ancak Erenköy bu durumu geç fark etti. Volkan TUNCAY taç atışında aldığı topu bekletmeden yay dışına çıkardı. Can Okan TURAN temiz bir vuruşla topu köşeden ağlarla buluşturdu (4-2).

51’de Yasin SAÇAN ortaladı. Sinan Ekrem UYSAL’ın kafa vuruşu autla sonuçlandı.

Hüseyin, Hüseyin, Hüseyin… 52’de Erenköy, Ambarlı’nın fişini çekti. Sahada adım atmadık yer bırakmayan Hüseyin KARAKULLUKÇU mükemmel bir pasla topu Volkan TUNCAY’a aktardı. Maçın 44’üncü dakikasında kaşı açıldığı için oyundan çıkan gol makineleri Erhan YILDIRIM’ın yerine oyuna dahil olan nöbetçi golcü Volkan kendine güvenin de hakkını verdi. Öne çıkan kalecinin üstünden estetik bir aşırtma vuruşla skoru 5-2’ye getirdi.

Erenköy oyuncuları maçın bitiş düdüğünü bekliyorlardı ama Ambarlı beklemeyi düşünmüyordu. Daha pes etmemişlerdi. 56’da Özgür YAVUZ santradan aldığı topla yüklendi. Vuruşunda kaleciden dönen top, olay mahalline intikal eden Mehmet TEKGÜL’ün önünde kaldı. TEKO, Ambarlı’yı oyunda tuttu (3-5).

58’de sahnede yine Mehmet TEKGÜL vardı. Yine etkili çalımlarla rakip ceza sahasına kadar taşıdığı topu ortaladı. Savunmanın uzaklaştıramadığı top Sinan Ekrem UYSAL’ın önünde kaldı. Sinan farkı bire indirdi (4-5).

Maçın adamı Erenköy’den Yunus ÇELİK seçildi. Erenköy orta sahasında mücadele eden Yunus sahada adım atmadık yer bırakmadı. Kısa boyuna ve çelimsiz vücuduna rağmen Ambarlı’nın ve ligimizin en güçlü oyuncularından Ersan APAK, Akif ALAŞIK ve Hüseyin AŞKAR ile aşık atmaktan çekinmedi. Çoğu pozisyonda ise şaşılacak şekilde galip çıktı.

Bu maçla Ambarlı grup maçlarını tamamlamış oldu. Lige müthiş bir başlangıç yapıp otoritelerce şampiyonluk için açık ara favori gösterilen Ambarlı son haftalarda büyük bir düşüşe girdi. Çeyrek final için kendi göbeğini kendisi kesemedi. Çeyrek final için umudu bu maçta yenildiği Erenköy. Ambarlı’nın çeyrek finale çıkabilmesi için grupların son haftasında Tasfiye ile karşılaşacak olan Erenköy’ün en az bir puan alması veya 6 farklı mağlup olmaması gerekiyor. Gruplara mağlubiyetle başlayan Erenköy’ün sonraki tüm maçlarını kazandığı için Tasfiye’ye mağlup olması hele de 6 fark yemesi çok zor bir ihtimal. Bu nedenle Ambarlı’nın bu grupta dördüncü olarak çeyrek finale çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Erenköy ise çeyrek finali garantilemiş durumda. Tasfiye maçına da bu rahatlıkla çıkacak. Galip gelirse diğer maçlar nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın grup birincisi olarak çıkacak. Berabere kalırsa grup birincisi olabilmek için Teftiş – KİN maçının da berabere bitmesini veya Teftiş’in galip gelmesi gerekiyor. Mağlup gelirse birinci olabilmesi için Teftiş’in KİN’i yenmesini bekleyecek. Netice itibariyle en kötü ihtimaller bile gerçekleşmiş olsa Erenköy grubunu ikinci olarak bitirmeyi garantilemiş durumda.

HALKALI – TİCARET = 2 - 0

Ligimizin en iyi savunma takımlarından olan Halkalı ile en az gol atan takımlarından Ticaret arasındaki maçın favorisi Halkalı’ydı. Otoriteler bu maçta az gol olacağı tahmininde bulunuyorlardı. Zira Halkalı savunmada ne kadar iyi ise hücumda o denli kötüydü. Ayrıca en önemli gol silahları Serdar KANCA cezası nedeniyle oynayamayacaktı.

Ticarette ise takımın en golcü ismi Ertaç KILIÇ cezası nedeniyle turnuvaya erken veda etmiş, tecrübeli eldiven Hakan AYDIN cezalı olduğu için ve orta sahanın çalışkan ve üretken ismi Kadir KAPLAN’da özel bir işi nedeniyle maça gelememişti. Tüm bu eksiklikler nedeniyle Ticaretin işi bir hayli zor olacağa benziyordu.

Ticaret maçın hemen başında bir pozisyon kovaladı. Diri savunma karşısında ceza sahasına yaklaşamayan Ramazan KURU şansını uzaktan denedi ama top üstten auta çıktı.

4’te Cihangir AYDIN, Ticaret kalesini orta sahadan çektiği müthiş bir şutla yokladı. Şutu kalecide kaldı.

12’de Halkalı atağında ceza yayı üzerinde topu göğsüyle yumuşatan Adem BULUT’un vuruşu üstten auta çıktı.

16’da Halkalı köşe vuruşu kullandı. Savunmanın uzaklaştırdığı topu orta sahada kontrol eden Özbek ŞAŞMAZ’ın sert şutu kalecinin ellerinde kaldı. Ancak Ticaret kalecisi Ali SARAÇ inanılmaz bir hata yaparak topu ellerinden kaçırdı. Anında olay mahalline intikal eden Emin KAZANCI Halkalı’yı öne geçiren vuruşu yapmakta zorlanmadı (1-0).

17’de Halkalı bir köşe vuruşu daha kazandı. Kalabalık ve uzun boylu savunma arasında 1.65’lik boyu ile iyi yükselen Adem BULUT’un kafa vuruşu az farkla auta çıktı.

19’da Ticaret tehlikeli bir bölgeden serbest vuruş kazandı. Mustafa KURT’un etkili vuruşunu Halkalı’nın tecrübeli eldiveni Sinan AKYILDIRIM iki hamlede kontrol edebildi.

21’de Halkalı atağında Mehmet ÇALI’nın ceza sahası dışından şutu Ticaret savunmasından Mustafa’nın KENDİ’ne çarpınca kontrpiyede kalan kaleci farkın ikiye çıkmasına mani olamadı (2-0).

23’te Halkalı atağında Erdi ARIKAN’ın soldan adrese teslim ortasında Mehmet ÇALI’nın kafa vuruşu az farkla auta çıktı.

28’de Ticaret kalecisi taç atışından kendisine atılan pası elle kontrol edince hakem sağ çaprazdan endirek vuruşa hükmetti. Ancak Halkalı kötü bir duran top organizasyonu sayesinde bu fırsatı değerlendiremedi.

İkinci yarının hemen başında Ticaret Kemal DÖNMEZ ile köşe vuruşu kullandı. Savunmadan seken top arka direk dibinde kale çizgisi üzerinde bulunan Ramazan KURU’nun önünde kaldı. Ramazan boş kaleye ve yarım metrelik mesafeye rağmen vuruşunda top üstten auta çıktı. Fizik kurallarını alt üst eden bu vuruşuyla Ramazan, teknik direktörlerinin saçını başını yolmasına neden olmakla kalmamış, kalan maçlarda yedek kulübesindeki yerini de ayırtmış oldu.

43’te Halkalı atağında Adem BULUT’un sert şutunda kaleci Ali SARAÇ aynı güzellikte çıkardı. Tekrar ceza sahasına gönderilen topu Cihangir AYDIN yakın mesafeden auta gönderdi.

47’de Cihangir AYDIN ceza sahası dışından bir şut daha çekti. Üstten aut.

50’de ani gelişen Halkalı atağında Erdi ARIKAN sol çaprazdan ceza sahasına daldı. Kaleci ile baş başa kaldığı pozisyonda kaleci topa müdahale edecekken Erdi’nin ayaklarına temas etti. Bu müdahaleye rağmen ayakta kalmayı başaran Erdi atağı devam ettirmek için kaleciden yarım metre uzaklaşmıştı ki son anda aklına kendini yere bırakarak penaltı kazanmak geldi. Ancak Erdi muradına eremedi. Kendini o kadar acemice yere bıraktı ki bu numarasını başta hakem olmak üzere kimse yemedi. Hakemin penaltı vermemesi üzerine öfkelenen Erdi hakemin üstüne yürüyecekti ki, Ticaret seyircilerinin arasında boynu bükük, melül melül arkadaşlarını seyretmekte olan Ertaç KILIÇ ile göz göze gelince bundan vazgeçti. Zira işin ucunda turnuvadan ihraç olmak vardı.

52’de Erdi ARIKAN, Emin KAZANCI ve Adem BULUT mükemmel verkaçlarla ceza sahasına girdiler. Topu kaleye gönderme işi Adem’e düştü. Ancak vuruşu auta çıktı.

53’te savunmadan atılan uzun pasla rakip ceza sahası içinde Erdi ARIKAN sol çaprazdan kaleci ile baş başa kaldı. Kaleciyi de geçmesine rağmen boş kaleye vuruşu auta çıktı.

54’te Özbek ŞAŞMAZ’ın orta sahadan direk kaleye kullandığı serbest vuruşta kaleci parmaklarının ucuyla son anda kornere gönderdi.

58’de ani gelişen kontratakta Mehmet ÇALI gole gidiyordu ki kalesini terk eden Ali SARAÇ ceza sahası dışında topa eliyle müdahalede bulunmakla da yetinmemiş Mehmet’i de sille tokat yere indirmişti. Hakem; “az önce Halkalı’dan Erdi’ye kırmızı kart göstermedim, bu pozisyonda da Ali’ye kırmızı vermeyim de durumu dengelemiş olayım” diye düşünerek kaleciye kart değil güler yüzünü gösterdi. Kullanılan serbest vuruşta kafalardan seken top en son kalecinin kucağında kaldı.

60’da Halkalı organize geldi. Seri paslaşmalarla ceza sahası çizgisine kadar gelen Halkalı oyuncuları topu Emrah KAPLAN’a indirdi. Emrah’ın vuruşu güzeldi ama kaleyi tutmayınca takımının bir işine yaramamış oldu.

Maçın adamı Halkalı’dan Cihangir AYDIN oldu. Orta sahada bir dinamo gibiydi. Rakip ataklarını ilk o karşıladı. Takımını hücuma çoğu zaman o taşıdı. Zaman zaman Ticaret’in geliştirdiği etkili ataklarda savunmasına yardım ederek hayat öpücüğü verdi.

Bu mağlubiyetle Ticaret’in Turnuvaya veda etmesi kesinleşti. Kalan son maçları grup lideri Bölge Müdürlüğü ile. Bölge Müdürlüğün çeyrek finali garantilediği için bu maça asılmayacağı, bu güne kadar az forma şansı bulan bir kadro ile sahaya çıkacağı tahmin ediliyor. Eğer böyle olursa artık kaybedecek bir şeyleri kalmayan Ticaret’in bu maça “kafası rahat” çıkacak olması hasebiyle galibiyete yakın taraf olacaktır. Ayrıca küme düşmesi kesinleşen Ticaret oyuncuları kalan bu son maçlarında canlarını dişlerine takarak kendilerini göstermek isteyeceklerdir.

Halkalı ise bu galibiyetle puanını 10’a çıkararak Dilovası’nı yakaladı. Son maçları ise 9 puanlı Yolcu ile. Çeyrek final için Halkalı’ya bu maçta beraberlik bile yetiyor. Beraberlik halinde; diğer maçın skoru nasıl biterse bitsin grubu üçüncü bitirecekler. Son maçı kazanırsalar; diğer maç berabere biterse veya Kargo kazanırsa ikinci, Dilovası kazanırsa üçüncü olacaklar. Halkalı son maçını kaybederse; diğer maçın berabere bitmesi veya Dilovası’nın kazanması halinde dördüncü olarak çeyrek finale çıkacakken, Kargo’nun kazanması durumunda ise beşinci olarak Turnuvaya veda edecekler. Dilovası - Kargo maçı kendilerinden önce oynanacağı için o maçın berabere bitmesi veya Dilovası’nın kazanması halinde Halkalı sahaya üçüncü veya dördüncülük için, her halükarda çeyrek finali garantilemiş olacağından kafası rahat maça çıkacak. Ancak Kargo kazanırsa çeyrek final için Halkalı’nın puana veya puanlara ihtiyacı olacağından maça asılacaklardır.YOLCU – KARGO = 3 - 2

Bu maça kadar oynadığı 3 maçta bir galibiyet, iki yenilgi alan Yolcu tek galibiyetini ligin ilk haftasında Ticaret karşısında elde etmişti. Pendik’in ligden çekilmesiyle ikinci galibiyetini hükmen kazanan Yolcu, Bölge ve Dilovası maçlarında sahadan boynu bükük ayrılmıştı.

Kargo ise ligteki ilk maçlarında Halkalı’ya kaybetmiş, sonrasında oynadıkları 3 maçı da kazanmışlardı. Turnuvanın favorilerinden Bölge Müdürlüğünü de yenerek tüm dikkatleri üstlerine çekmişlerdi. Bu maçın da favorisi elbette kendileriydi.

Maçın ilk tehlikeli atağı 7’de Yolcu’dan geldi. Sol çaprazdan kaleci ile karşı karşıya kalan Selçuk AKSÖZ’ün vuruşunda top üstten auta çıktı.

11’de Yolcu çok net bir pozisyondan daha yararlanamadı. Sağ kanattan Coşkun YİĞİT’in güzel ortasında uzak kale dibinde müsait pozisyonda Selçuk AKSÖZ topa kafasını dokundursa gol olması içten bile değilken, göğsüyle filelere göndermek istedi, aut.

Kargo rakip kalede ilk pozisyonunu bulduğunda ilkyarının yarısı geride kalmıştı. 14’te sağ kanattan gelişen etkili atakta ceza sahası içinde topla buluşan Şahin SEÇKİN’in vuruşunda Yolcu kalecisi Nedim ERCAN müthiş bir refleksle topu kornere çeldi.

Şahin SEÇKİN 15’te bu defa Nedim’i uzaktan avlamak istedi. Nedim yine başarılıydı.

17’de Yolcu serbest vuruş kazandı. Halil AYDIN’ın vuruşunda kaleci Niyazi ÇETİN topu ellerinden kaçırınca top filelere gitti (1-0).

İlk yarının son dakikalarında Kargo, Niyazi BEDİR ile pozisyon buldu. Niyazi’nin şutu savunmadan sekti. Kaleci kontrpiyede kaldı, ancak top direği sıyırarak kornere çıktı.

33’te Yolcu korner kullandı. Ceza sahası çizgisinin hemen önünde kaleyi cepheden gören yerde topla buluşan Halil AYDIN topu düzeltip sert vurdu. Farkı ikiye çıkardı (2-0).

41’te Yolcu Coşkun YİĞİT ile tehlikeli geldi. Coşkun şanssızdı.

44’te ceza sahasının sağ dışında topla buluşan Hüseyin ÜÇKARDEŞ’in müthiş şutu üst direkte patladı.

48’de oyuna yeni giren Murat ATMACA Yolcu ceza sahasında topla buluştu. Kaptan Öncü Eren ŞENOĞLU Murat’ı indirince hakem penaltı dedi. Niyazi BEDİR Kargo’nun umutlarını tazeledi (1-2).

Kargo beraberlik için yükleniyordu ki bugün Yolcu adına sahada istediklerini yapamayan Selçuk AKSÖZ makus istatistiğini değiştirecek bir fırsat buldu. Sürüklediği atakta topu Yusuf Aydın ŞAKİR’e aktardı. Yusuf’un kalecinin uzanamayacağı köşeye attığı sert şutta fark tekrar ikiye çıktı (3-1).

52’de Kargo tehlikeli bir yerden serbest vuruş kazandı. Ali Yakup İLHAN topu baraja taktı.

54’te Yolcu kontratağında Yusuf Aydın ŞAKİR sol çaprazda müsait pozisyona rağmen vuruşu auta çıktı.

Aynı dakika içinde Kargo atağında İbrahim ÖZKAN’ın şutu üstten auta çıktı.

56’ta Kargo tekrar umutlandı. Erdoğan ATEŞ’in 30 metreden attığı füze kaleci Nedim ERCAN’ın bakışları arasında filelerle buluştu (2-3).

Hakemin maça 5 dakika ilave ettiğini açıklaması üzerine Kargo da oyunu iyice kontrolü altına almıştı. Haliyle savunma güvenliği ikinci plandaydı. Ancak 62’de Halil AYDIN bu fırsatı değerlendiremedi. 63’te Halil bir fırsat daha yakaladı. Bu sefer pasını Yusuf Aydın ŞAKİR’e verdi. Yusuf’un sol çaprazdan sert şutu az farkla auta çıktı.

64’te Kargo atağında Murat ATMACA çalımlarla ceza sahasına girdi. Yakın mesafeden plase yapma yerine abanınca direğe çarpan top Kargo oyuncularının çeyrek final hayallerini son haftaya taşıdı.

Maçın adamı kürsüsünde Yolcu’dan iki isim birden var. Kaleci Nedim ERCAN ve orta sahadan Halil AYDIN. Ligimizin en bitirim ve hızlı forvet üçlüsü olan Hüseyin ÜÇKARDEŞ, Niyazi BEDİR ve İbrahim ÖZKAN’ı çoğu zaman durduramayan savunmasına can damarı oldu. Atakların çoğu Nedim’in şefkatli ellerinde eridi. Refleksleri ve çevikliği ile 2-3 tane yüzde yüzlük gol pozisyonunda inanılmaz kurtarışlara imza attı. Bıyıkları ile Cemil İPEKÇİ’yi andıran Nedim’e tavsiyemiz bu benzerliğin sadece bıyıklarda kalması.

Halil AYDIN her geçen hafta artan form grafiği ile zaten spor basınının dikkatini çekiyordu. Bu hafta attığı 2 golle kürsüyü hak etti. Her geçen hafta kondisyon açığını kapattığı için o bitirici sert ve isabetli şutlarını çekebileceği güce sahip olmaya başladı. Kaleyi gördüğü zaman mesafe tanımayan Halil sonraki haftalarda rakip savunmanın ve kalecilerin korkulu rüyası olmaya devam edecek.

Yolcu aldığı galibiyetle otoriteleri yanıltırken tarihinde ilk defa ikinci tura bu kadar çok yaklaşmış oldu. Ancak önlerinde son bir engel var. Son hafta rakipleri Halkalı takımı. Çeyrek final için iki takıma da galibiyet gerektiğinden dolayı bu mücadelenin oldukça çetin geçeceği açık. Yolcu galip gelmesi halinde adını çeyrek finale yazdıracak. Beraberlik veya mağlubiyet halinde ise çeyrek finale çıkması için Dilovası’nın da Kargo’yu yenmesini bekleyecek.

Grup liderliği için çıktığı maçta aldığı şok mağlubiyetle bir anda kendini 5’inci bulan Kargo, çeyrek final için son hafta oynayacağı Dilovası’nı mutlak yenmek zorunda. Yenilirse turnuvaya veda edecek olan Kargo berabere kalırsa diğer maçta Halkalı’nın Yolcu’yu yenmesini bekleyecek. Dilovası ile oynayacakları maçta kendi göbeklerini kendileri kesmek isteyeceklerinden maçı kazanıp diğer maçları da sadece seyretmek için tribünde keyif yapmayı düşüneceklerdir.AVRUPA – KİN = 4 – 3

Avrupa, Teftiş ve Tasfiye galibiyetleriyle Turnuvaya muhteşem bir başlangıç yapmış akabinde Erenköy ve Ambarlı’ya kaybederek hız kesmişti. Ambarlı Demir karşısında aldığı hükmen galibiyetle çeyrek final planları yapmaya başlamışlardı. Kaptanları, tecrübeli futbolcu Selahattin AKSU’nun bacağının kırılmasıyla moralleri bozulsa da hepsi birbirinden tecrübeli oyunculardan kurulu Avrupa’yı üst sıralara taşıyarak ülkemizi Avrupa’da temsil etme amacındaydılar. Galatasaray’ın ligde darbe üstüne darbe yemesi üzerine ülkemizi Avrupa’da temsil edecek tecrübeye sahip tek takım da Avrupa’ydı zaten.

KİN ise ligin yenilgisiz tek takımıydı. Bu haftaya kadar puan kaybı yaşamamış önüne gelen rakibini eli boş göndermişti. Özellikle geçen hafta üç as oyuncularının eksikliğine rağmen ligin en kaliteli takımlarından Ambarlı’yı yenerek tüm takımlara korku salmıştı. Geçen sene finalde kaybettiği kupayı bu sene götürmeye azmetmişlerdi.

KİN çeyrek finali garantilemelerine rağmen bu maça ilk maçıymış gibi aynı ciddiyetle çıkmışlardı. Sporseverlerin tahmin ettiği gibi yedek ağırlıklı bir takım değil as takımla sahaya çıkmışlardı. Ancak geçen hafta eksik olan Fatih GÜNEŞ bu hafta da araziydi. Fatih’in yanı sıra ligimizin en kaliteli forvetlerinden olan Mecnun ÇEÇGEL’de bu hafta yoktu. KİN’in her hafta etkili isimlerinden bir kaçının sahada olmaması teknik adam Kadir IŞIK’ın otoritesinin sorgulanmasına neden oluyordu. Sanki oyuncular Kadir Hoca’yı sallamıyor, kafalarına göre plan yapıyorlardı. Ancak kurt teknik adamın, telafisinin mümkün olmadığı eleme turlarında bu soruna neşter vuracağına kesin gözüyle bakılıyor.

Mecnun ve Fatih eksikliğine rağmen maçın bir favorisi vardı ve o da açık ara KİN’di.

Genç ve güçlü KİN takımına karşı yaş ortalaması 35 olan yaşlı ama tecrübeli Avrupa vardı sahada.

KİN maça oldukça atak ve agresif başladı. Hemen başlama düdüğü ile Avrupa’yı sağlı sollu ataklarla abluka altına almışlardı. Avrupa’nün üstüne o kadar şiddetli ve etkili gidiyorlardı ki neredeyse Viyana kapılarına kadar dayanacaklardı. Bu baskılı ve tempolu oyun hemen netice de verdi.

7’de kullanılan köşe vuruşunda savunmanın kısa düşen topunu ceza sahasının sağ çizgisi üzerinde önünde bulan Zafer KILINÇ’ın güzel şutu ağlarla buluştu (1-0).

KİN 8’de bir fırsat daha buldu. Bu defa topla buluşan isim Ömer Faruk ALPTEKİN’di. Yakın mesafeden vuruşunda kaleci Orhan TOMBUL başarılıydı.

10’da Ömer Faruk ALPTEKİN bir kez daha ecdadı gibi Avrupa kapılarına dayanmıştı. Bu sefer kaleciyi geçti ama direkleri geçemedi.

11’de Ümit KON ile gelişen KİN atağında Ümit pasını Zafer KILINÇ’a verdi. Zafer ceza sahası dışından müthiş bir şut çıkardı. Doksanlar tabir edilen yerde patlayan top auta gitti. Zaten bu sahanın doksanları, Zafer’den çektiği kadar kimseden çekmemişti. Zafer neredeyse her maçında ya doksanları bularak direkleri sallıyor ya da örümcek ağlarını alarak topu filelere gönderiyordu.

13’te Ümit KON bu defa İlker ARSLAN’a indirdi. Kaleci de kalesinde olmamasına rağmen İlker yüzde yüzlük gol pozisyonunu değerlendiremedi.

İlk 15 dakika itibariyle KİN’in baskı ve ataklarından nefes bile almaya fırsat bulamayan Avrupa’ya ilk nefesi aldıran Ahmet ATAKAN oldu. Cihangir TÜYSÜZ’ün pasıyla ceza sahası çizgisinin hemen içinde arkası kaleye dönük topla buluşan Ahmet ATAKAN, arkasındaki savunmacısı Cahit AŞANTAYRUL’dan daha çevik olmasının meyvesini aldı. Hızla yüzünü kaleye dönüp şutunu çektiğinde Cahit henüz dönme eyleminin ilk evresindeydi (1-1).

Bu golle şoka giren KİN kendine çabuk geldi. 18’de Avrupa atağında KİN savunma oyuncusu Muhammed KARADAĞ’ın topu uzaklaştırmak için ileriye gönderdiği top Avrupa kalecisi Orhan TOMBUL’un büyük hatasında önünde sekip üstünden filelerle buluştu (2-1). Avrupa oyuncuları topun çizgiyi geçmediğini iddia etseler de hakem golü vermişti bir kere.

22’de Avrupa atağında Resul PIRASA ceza yayı üzerinden vurdu. Aut.

24’te Avrupa oyuncusu Cihangir TÜYSÜZ ceza sahanı sağ çaprazında kendini yerde buldu. Hakemin kartına başvurmaması KİN adına şanstı. Zira bariz gol şansı olarak bile değerlendirilebilirdi. Yere indirilmeseydi Cihangir gibi tecrübeli biri için o golü atmak zor olmayacaktı. Resul PIRASA’nın yaptığı vuruşta top üst direkten auta çıktı.

İlk yarının son dakikasında Avrupa ceza sahasının sol çizgisi üzerinde bir serbest vuruş daha kazandı. Topun başında yine Resul PIRASA vardı. Vuruşunda bu defa çerçeveyi buldu (2-2).

Avrupa ilk yarının uzatma dakikalarında Hamit KARAHAN ile bir kez daha gole yaklaştı. Hamit’in çok uzaklardan çektiği şut kale direğini yalayarak auta çıktı.

Sporseverler ilginç bir ilk yarı seyretmiş oldular. İlk 15 dakika KİN tek kale oynamışken, ikinci 15 dakikasında oyunun kontrolü Avrupa’ya geçmişti. İlk yarı boyunca her iki takımda çok net pozisyonlar da bulmasına rağmen ikinci devreye gol averajıyla başlayacak skoru elde edemediler.

İkinci yarıya iyi başlayan Avrupa oldu. Orta saha yuvarlağında topla buluşan Hamit KARAHAN, kalabalık orta saha ve savunma arasından ölçüp biçip milimetrik bir pasla topu Şahin SEÇKİN’e aktardı. Bu pasın güzelliği tribünlere gol zevki verdi. Uzun süre alkışlandı. Ancak Şahin topu kaleciye nişanlayarak bu pası taçlandıramadı.

34’te bu sefer KİN’in tecrübeli oyuncusu Zafer KILINÇ milimetrik bir pasla Ömer Faruk ALPTEKİN’i topla buluşturdu. Kaleye arkası dönük olmasına rağmen Ömer zor pozisyonda etkili bir şut çıkardı. Kaleci Orhan TOMBUL inanılmaz bir refleksle gole mani oldu.

39’da KİN bir kez daha öne geçti. Ömer Faruk ALPTEKİN taç atışından aldığı pasla ceza sahasının sağ köşesinden kaleye çok uzak mesafeden mükemmel bir şut çıkardı. Kalecinin uzanamayacağı köşeyi bulan Ömer takımını öne geçirmiş oldu (3-2).

Maçın sonlarına doğru rakibine nazaran daha yaşlı olan Avrupa’nın yorularak oyundan düşmesi beklenirken aksine duran KİN olurken atak üstüne atak geliştiren de Avrupa oluyordu.

41’te Avrupa inanılmaz bir gol pozisyonundan yararlanamadı. Orta sahada aldığı topla önüne geçeni çalımlayarak ceza sahasına dalan Şahin SEÇKİN, topu kalenin sağ çaprazında bulunan Cihangir TÜYSÜZ’e bıraktı. Cihangir kalecinin açısını kapattığını görünce arka direkte bomboş durumda olan Hakan ATIŞ’ı gördü. Hakan bomboş kaleye ve gol çizgisine bir metrelik mesafesine rağmen öyle kötü vurdu ki top taca çıktı.

45’te Resul PIRASA beraberlik golüne çok yaklaştı. Sağ çaprazdan sert şutunu kaleci Paşacan UYSAL çıkardı.

47’de Şahin SEÇKİN bir kez daha orta sahadan seri çalımlarla topu rakip ceza sahasına getirdi. Sol çaprazda bulunan Hakan ATIŞ’ı gördü. Hakan’ın orta – şut karışımı ATIŞ’ında kalecinin önünde konuşlanan Ahmet ATAKAN’ın topa müdahalesi kaleci Paşacan UYSAL’ı kontrpiyede bırakınca kimsenin dokunamadığı top filelerle buluştu (3-3).

57’de yine bir Avrupa atağında ceza yayının içerisine yapılan ortada ceza sahası çizgisinin hemen içinde topa yükselmek isteyen Ahmet ATAKAN, Cahit AŞANTAYRUL tarafından itilince hakem serbest vuruşa hükmetti. Oysa itme eylemi yani faul ceza sahası içinde yapılmış, itmenin etkisiyle Ahmet de ceza sahasının hemen dışına düşmüştü. İtilen bir insan olduğu yere düşemeyeceğine göre hakem Avrupa’nın bariz bir penaltısını atlamış oldu. Avrupa tam bu pozisyona itiraz edecekti ki Resul PIRASA “Sakin olun, ben buradayım. Benim için penaltı ne ise serbest vuruş da odur.” diyerek topun başına geçti. Kalenin uzak direk dibine gönderdiği topa kaleci dahil herkes yükseldi ama Hamit KARAHAN saçlarıyla dokunarak topu filelere gönderdi. Böylelikle Hamit kendisini jönlüğe kadar taşıyan saçlarının hakkını vermiş oldu (4-3).

Bu dakikaya kadar KİN her defasında öne geçmiş, ama Avrupa yakalamayı başarmıştı. Maç sonuna doğru bu defa öne geçen Avrupa olmuş ama KİN yakalayamamıştı. 3 puan Avrupa’nın olurken otoriteler de büyük şaşkınlık içindeydi.

Maçın adamı, Avrupa sağ beki Hidayet ÖZTÜRK ile orta saha oyuncuları Hamit KARAHAN ve Resul PIRASA oldu. Hidayet maça tutuk başlasa da sonrasında kendini bularak ligimizin en kaliteli oyuncularından Ömer Faruk ALPTEKİN’i çoğu pozisyonda durdurmayı başardı. Boy üstünlüğü ile hiçbir hava topunu KİN oyuncularına bırakmadı. Ligimizin en tecrübeli oyuncularından olan Hamit KARAHAN bu maçta orta sahada adeta bir atom karınca gibi çalıştı. Takımının ataklarında fitili ilk ateşleyen hep o oldu. Rakip ataklarını ilk göğüsleyen de o oldu. Resul PIRASA ise bitmez tükenmez enerjisi ile orta sahada her topta vardı. Sahada adım atmadık yer bırakmadı. Bir gol attı, iki gol attırdı.

Avrupa son haftada Ambarlı Demir ile karşılaşacak. Demir’in ligden çekilmesi nedeniyle Avrupa hükmen galip sayılarak puanını 12’ye çıkarmış oldu. İkili averajda Erenköy’ün altında yer aldığı için grubunu birinci bitirme ihtimali yok. Teftiş KİN’i yenerse grubunu ikinci bitirmiş olacak. KİN’in bu maçtan puan alması halinde ise üçüncü olacak. Grubunu dördüncü bitirme ihtimali ise yok.

Bu maç öncesinde çeyrek finali garantilemiş olan KİN bu mağlubiyete rağmen liderliğini sürdürdü. Son hafta grupta hiç iddiası kalmayan ve prestij için sahaya çıkacak olan Teftiş ile karşılaşacak. Bu maçı kazanırsa ve Erenköy Tasfiye’ye puan verirse grubu birinci bitirip A grubunun dördüncüsüyle çeyrek finalde eşleşecek. Beraberlik halinde ise birincilik için Tasfiye’nin Erenköy’ü yenmesini bekleyecek. Mağlubiyet durumunda ise Erenköy Tasfiye’den puan alabilirse üçüncü, alamazsa ikinci olacak. KİN’in grubu dördüncü bitirme ihtimali ise yok.

TASFİYE – AMBARLI DEMİR = 3 - 0

Ambarlı Demir oyuncuları ücretlerini almadıkları gerekçesiyle top bırakma eylemi yapmış, Demir Yönetimi de bu eyleme lokavtla cevap vererek misilleme yapmış ve kulübü kapatmıştı. Bu nedenle Tasfiye maç yapmaksızın haftayı 3 puanla kapatmış ve puanını 7’ye çıkarmıştı. 10 puanlı Ambarlı’yı geçerek grubunu dördüncü çıkarıp adını çeyrek finale yazdırabilmesi için son maçlarında Erenköy’ü 6 farklı yenmesi gerekecek. Ligin en çok gol atan takımını 6 farkla yenmesi zor görünse de topun yuvarlak olduğu ve futbolda ne imkansızlıkların gerçekleştiği unutulmamalı.Genel Değerlendirme

Haftanın en iyi futbolcusu Erenköy’den Yunus ÇELİK oldu. Ambarlı maçında attığı 2 gol ve yaptığı 1 asist ile bu kürsüyü haketti.

Haftanın en iyi kalecisi ise Yolcu kalecisi Nedim ERCAN oldu. Kargo’nun etkili ataklarında kalesini gole kapattı. Yaptığı birbirinden güzel kurtarışlarla Yolcu tribünlerinin yüreklerine su serpti.

Haftanın en güzel golü KİN’den Ömar Faruk ALPTEKİN’in Avrupa’ya attığı gol oldu. Sol çaprazdan 30 metrelik mesafeden gönderdiği füzede Avrupa kalecisi müdahale etse de çabası netice vermedi.

Pendik’in arkasından Ambarlı Demir de maalesef ilk tur maçlarını tamamlamadan, maçlarına çıkmayarak Turnuvamızdan çekildiler. Önceden de dediğimiz gibi keşke elenmesi kesinleşse bile takımlar tüm maçlarını tamamlasalardı. Elendiysek gelmemize gerek yok anlayışı arkadaşlarını yarı yolda bırakmaları anlamına gelir ki bu da arkadaşlığa ve dostluğu sığmaz. Ne olursa olsun maçlarına çıkmaları gerekir diye düşünüyoruz. Turnuvamızı terk ederek bizi yarı yolda bırakan tüm arkadaşlarımızı kendi vicdanlarına havale ediyoruz.

Son haftaya girerken Bölge, KİN, Avrupa ve Erenköy çeyrek finali garantileyen takımlar oldular. Bu takımlar için son hafta maçlarının gruplarındaki sıralamayı belirleyecek olmasından öteye bir anlamı yok.

A grubunda çeyrek finale çıkacak 3 takım ise bu hafta oynanacak Dilovası – Kargo ve Halkalı – Yolcu maçlarından sonra belli olacak. B grubunda ise çeyrek finale çıkacak son takımı Erenköy – Tasfiye maçının skoru belirleyecek. Yazımızın bu kısmında çeyrek finale çıkacak son takımları belirleyecek maçlara kısaca değinmek istiyoruz.

Dilovası – Kargo:

Ligimizin tutulması en zor forvetlerinden olan İbrahim ÖZKAN’ın sakatlığı nedeniyle turnuvayı kapatması Kargo için endişe edilecek bir durum. Zaman zaman kronik sakatlıkları nükseden Hüseyin ÜÇKARDEŞ ve Ali Yakup İLHAN’ın durumları an itibariyle stabil de olsa Kargo için handikap. Ayrıca 2 sarı kartı olan orta sahanın dinamosu Erdoğan ATEŞ’in bu maçta da kart görmesi halinde, çıksalar bile çeyrek final maçında oynamayacak olması nedeniyle Erdağan’ın Dilovası maçında agresif olamayacağı tahminleri yapılıyor.

Dilovası’nda ise Öner ÇALIŞ’ın özel işlerini hallederek tekrar takımına dönmesi, Ferhat TUĞ ve Musa IŞIK’ın performanslarını her hafta artırması takımları adına iyi gelişmeler. Savunmanın sağında görev yapan Abdulaziz İLHAN‘ın sakatlığı ve savunma oyuncularının ağırlığı ve yavaşlığı Dilovası’nın yumuşak karnı.

Halkalı – Yolcu:

Halkalı’da Serdar KANCA’nın cezasını tamamlaması sevindirici bir gelişme. Her geçen maçta formu ve agresifliği artan Erdi ARIKAN, formu daha çok artmışsa takımı kurtarabilecekken agresifliği daha çok artmışsa kart görerek takımını yakabilecek. Özbek ŞAŞMAZ, Cihangir AYDIN, Emin KAZANCI ve Adem BULUT artan formlarıyla Yolcu’yu yollamak için hazırlar.

Yolcu kaptanı Öncü Eren ŞENOĞLU’nun çenesini kapatmasıyla beraber ayakları ve ciğerleri açılmış durumda. Savunmanın ortasında yerinde müdahaleleri ve takımının zorlandığı anlarda moral verici haykırışlarıyla takımını toplayan bir sürü lideri olarak son iki maça damga vurdu. Sahalarda görmek istediğimiz Öncü buydu zaten. Halil AYDIN ve Yusuf Aydın ŞAKİR ise formalarını yakalamış durumda. Eğer bu ikisine forvetleri Coşkun YİĞİT de ayak uydurabilirse Yolcu çeyrek final yolunda Halkalı’nın ayağına halka takacak gibi. Ama bu karşılaşma daha çok kalecilerin karşılaşması olacak. Turnuvanın en iyi kalecilerinden ikisi karşı karşıya gelecek. Hangisinin galip geleceği biraz da stoperler Önce Eren ŞENOĞLU ile Fatih ÇAPKIN’ın performanslarına bağlı.

Erenköy – Tasfiye:

B grubunda çeyrek finale çıkacak son ismi belirleyecek maç Erenköy derbisi sonucunda belli olacak. Çeyrek final için Tasfiye’nin 6 farklı galip gelmesi lazım olduğu bir maç öncesinde Tasfiye’de eksik veya sakat haberi yok. Ancak bu haftanın açık öğretim sınav haftasına denk gelmesi nedeniyle birkaç oyuncunun sınavı mı maçı mı tercih edeceği son dakikalarda belli olacak. Tasfiye’den defansın bel kemiği Tarık AZİZOĞLU’nun sınavı tercih etmesi durumunda, Tasfiye ligin en çok gol atan takımının forvetlerini durdurmakta oldukça zorlanacaktır. Kronik sakatlığı bulunan Tarık ECE’nin durumu ise maç öncesinde belli olacak.Erenköy’de ise gol krallığı yarışında zirvede olan Erhan YILDIRIM, son maçta kaşı açılarak oyundan çıkmak zorunda kalmıştı. Kaşına dikiş atılan Erhan’ın oynayıp oynamayacağı henüz belli değil.

Bu hafta oynanan maçlarda şanssız bir şekilde sakatlanan Kargo’dan İbrahim ÖZKAN ve Erenköy’den Erhan YILDIRIM’a geçmiş olsun, Allah acil şifa versin diyoruz.
Yüklə 73,92 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin