Ev kazaları ve önleme yollarıYüklə 105,55 Kb.
tarix01.08.2018
ölçüsü105,55 Kb.
#65396

EV KAZALARı VE ÖNLEME YOLLARı

Kendimizi en çok güvende hissettiğimiz, en çok rahat ettiğimiz yerlerdir evlerimiz. Bu güven ve huzur dolu mekanlar özellikle çocuklar için bazen güvenliğimizi tehlikeye atacak gizli tehlikeler barındırıyor. Önemsemediğimiz veya dikkat etmediğimiz küçük ayrıntılar nedeniyle Türkiye’de her yıl yüz binlerce çocukta kalıcı sakatlıklar meydana gelebiliyor. Oysa alınacak basit önlemlerle ev ortamını daha da güvenli hale getirmek çok basit ve kolay.

Kazaları önlemek için alınması gerekli

önlemlerden bazıları:

* Pencerelerde parmaklık gibi güvenlik önlemleri alın.

* Mobilyaları pencerelerden uzak tutun.

* Bebekleri, mobilya ya da hareketli masalar üzerinde asla tek başına bırakmayın.

* Kaymaları önleyebilmek için dökülen sıvıları hemen kurulayın.

* Kaygan halı ve hasırları sabitleyin.

* Mobilyaların sivri kenarlarına köşe koruyucuları geçirin.

* Kibrit ve çakmakları çocukların ulaşamayacakları yerlerde tutun.

* Çocukları ocak ve fırınlardan uzak tutun.

* Tava saplarını ocağın arka yüzüne çevrili pozisyona getirin.

* Kullanım sonrasında ütüleri derhal kapatın ve kordonları sarkık durumda bırakmayın.

* Tüm ilaçları, sivri metal ve bıçakları göz önünden ve çocukların erişebileceği yerlere, tercihen kilitli bir dolaba veya çekmecelere kaldırın.

* Temizlik maddeleri, deterjanlar ve ağartıcı maddeler gibi ev kimyasallarının yanı sıra boya, tiner, vernik ve tutkal gibi tehlikeli maddeleri çocukların erişebileceği yerlerden uzaklaştırın.

* Su içinde veya kenarında çocuklarınızı sürekli gözetim altında tutun.

* Mümkünse kapı ve pencerelerde kırılmaz cam kullanın.

* Bir yaşın altındaki bebeklerde yastık ve yorgan kullanmayın.

* Küçük çocukların kıyafetleri üzerinde kurdele, ip, bağcık bulundurmayın.

* Oyuncaklar, oyun kafesi ve beşiklerdeki şerit ve bağcıkların 20 cm'den kısa olmasını özen gösterin.

* Küçük çocukların kabuklu, taneli çerez yemelerine izin vermeyin.

* Jeton, bozuk para gibi küçük nesneleri ve oyuncak parçalarını küçük çocuklardan uzak tutun.

* Boğulmalara neden olabileceğinden, bebeğinizin sizinle birlikte yatakta uyumasına izin vermeyin.GENÇLIK MERKEZLERI ÇıĞ GIBI BÜYÜYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında gençlere büyük bir hediye daha veriyor. Başkent’te yaşayan gençlere özel bir önem veren Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki 16 buluşma adresine bir yenisini daha ekleyerek, Yenimahalle Gençlik Merkezi’ni hizmete hazırlıyor.

Gazi Üniversitesi yerleşkesinin hemen yanı başında 5 katlı bir binada düzenlenen Yenimahalle Gençlik Merkezi, sportif, kültürel ve sanatsal etkinliklerin yanı sıra lise öğrencilerine üniversite yolunda, üniversite öğrencilerine ise kariyer geliştirme yolunda konunun uzmanları öncülüğünde rehberlik ve danışmanlık hizmeti verecek. Kent genelinde gerçekleştirdiği 164 kültürel ve sosyal faaliyet arasında öğrencilere ayrı bir önem veren Büyükşehir Belediyesi, kısa sürede gençlerin buluşma adresi haline gelen adreslere bir yenisini daha ekliyor. Gazi Mahallesi Silahtar Caddesi üzerinde bulunan ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın hemen ardından hizmete giren Yenimahalle Gençlik Merkezi, üye kayıtlarına başladı.
16 MERKEZDEN

FARKLI YÖNÜ

Yenimahalle Gençlik Merkezi, Büyükşehir’in hizmete açtığı 16 gençlik merkezinden farklı olarak “kariyer geliştirme merkezi ve eğitim koçluğu” hizmeti de verecek. Öncelikli olarak lise ve üniversite öğrencilerinin yararlanabileceği merkezde eğitime niteliksel katkı sağlamak, sosyal sorumluluk bilincini geliştirmek, kariyer planlarını gerçekleştirmeye yardımcı olmak ve Ankaralılık bilincini artırmak amacıyla çalışmalar yürütülecek.

İçinde sanal kütüphane, spor kondisyon salonları, akıllı tahtalı etüt sınıfları, 16 kişilik iki tane bilgisayar laboratuvarı, 103 kişilik konferans salonu, kafeterya, toplantı ve söyleşi odalarının bulunduğu 5 katlı merkezde dil, ders takviye ve sosyal aktivite kurslarının yanı sıra sertifika programları düzenlenecek ve AB projeleri ile ilgili danışmanlık hizmeti verilecek.


16 MERKEZDE

121 BİN ÜYE

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, 2003 yılında ilkini Altındağ’da açtığı ve yıllar geçtikçe kent geneline yaygınlaştırdığı, mevcut 16 Gençlik Merkezi, üyelerini boş zamanlarını değerlendirebilecekleri güvenli, modern, çok amaçlı bir çatı altında buluşturuyor. Büyükşehir Belediyesi’nin, hem bedenen hem zihnen iyi yetişmiş, geleceğe olan inancı sağlam bir genç nesil için açtığı gençlik merkezlerinden bugüne kadar 604 bin 309 üye faydalandı, üye sayısı 2012 yılında ise 121bin 333 idi.

Ankara genelinde, aile yaşam merkezleri bünyesindekiler de dahil 16 noktada bulunan merkezler, 15 -24 yaş arasındaki gençlere hizmet veriyor. Bazı gençlik merkezlerinden 24 yaş üstü kişiler de yararlanabiliyor. Haftanın 7 günü açık olan merkezler, gençlerin buluşma noktası ve eğlenceli saatler geçirdikleri nezih mekanlar olarak yoğun ilgi görüyor.


ÇEŞİT ÇEŞİT AKTİVİTE

Bilgisayardan voleybola, halk oyunlarından müzik kurslarına, gezilerden pikniğe kadar çok çeşitli alanlarda gençlere yönelik faaliyette bulunan gençlik merkezlerinde gençlere uzman sosyolog , psikolog, spor eğitmenleri ile toplumsal yaşamın gerektirdiği sorumluluk bilinci verilirken uyuşturucu, kapkaç, sigara ve alkol gibi toplum ve sağlık konularında sık sık eğitim seminerleri düzenleniyor.

Sinema, spor salonları ve yüzme havuzlarının da bulunduğu merkezlerde gençlere yönelik etkinlikler şunlar: “Bilgisayar (İnternet), bilardo, masa tenisi, masa futbolu, air hokey, futbol, voleybol, basketbol, hentbol, satranç-abalone, diksiyon, İngilizce, film, tiyatro, bağlama, ud, gitar, ney, flüt, sağlık hizmetleri, yüzme, halk oyunları, gezi ve piknikler, rehberlik ve danışmanlık hizmetleri, spor turnuvaları.”

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENÇLİK

MERKEZLERİ VE TELEFON NUMARALARI

Eryaman Aile Yaşam Gençlik Merkezi 279 00 01 / 02 - 279 00 03

Ansera Gençlik Merkezi 441 28 73 / 441 28 74

Mamak Gençlik Merkezi 365 15 36

Sincan Aile Yaşam Gençlik Merkezi 273 97 90

Planet Aile Yaşam Gençlik Merkezi 260 44 11 / 260 43 44

Pursaklar Aile Yaşam Gençlik Merkezi 527 45 45 / 527 63 65

Batıkent Gençlik Merkezi 386 24 41 / 42

Gençlik Parkı Gençlik Merkezi 311 58 51 / 53

Araplar Aile Yaşam Gençlik Merkezi 571 13 06 / 571 13 07

Çubuk Aile Yaşam Gençlik Merkezi 837 56 57 / 837 56 58

Elmadağ Gençlik Merkezi 863 40 34 / 863 40 99

Kalecik Gençlik Merkezi 857 21 95

Bala Aile Yaşam Gençlik Merkezi 876 10 20

Akyurt Aile Yaşam Gençlik Merkezi 844 19 51 / 844 29 85

Altındağ Gençlik Merkezi 317 59 28

Dikmen Gençlik Merkezi 481 96 63
BÜYÜKŞEHIR’DEN ENGELLI VATANDAŞLARA AKÜLÜ ARAÇ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, engellilerin hayatını kolaylaştırmak için her türlü hizmeti vermeye çalıştıklarını belirterek, “Siz engellilerin hayatı ne kadar rahat olursa, bizler de o kadar rahat ve huzurlu oluruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi ile Onursal Başkanlığını Nevin Gökçek’in yaptığı Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı, Engelliler Haftası nedeniyle eğlence programı düzenledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in de yer aldığı etkinlikte, 10 engelliye akülü araç verildi.

Kocatepe Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Eryaman Aile Yaşam Merkezi’nin semazen gösterisi ve şiir okunmasının ardından ihtiyaç sahibi 10 engelli vatandaşa akülü araçlar hediye edildi.
ENGELLİLERE YÖNELİK

ÇALIŞMALAR

Büyükşehir Belediyesi’nin engelliler için yaptığı sosyal ve kültürel çalışmaları anlatan Başkan Gökçek, 24 bin engelliye hizmet verildiğini söyledi. Başkan Melih Gökçek, “Siz engellilerin hayatı ne kadar rahat ve iyi olursa, bizler de o kadar rahat ve huzurlu oluruz” dedi.

Şehiriçi ulaşımında 368 tane otobüsün engelliler tarafından kullanabilecek şekilde dizayn edildiğini belirten Başkan Gökçek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şehir içinde böyle araç sayısını arttırmaya devam edeceğiz. Yıllık ortalama 16 bin engelli vatandaşımıza temizlik hizmeti veriyoruz. Şu ana kadar ise 102 bin 998 kişi bu hizmetimizden yararlandı. Belediye otobüslerimizden ücretsiz olarak yararlanan engelli sayımız 21 bin 955, indirimli olarak yararlananlar ise 18 bin 141 kişidir. Evde bakım ve onarım hizmeti verilen engelli sayısı 8 bin, sağlık hizmeti verilen engelli sayısı ise 28 bin 843 kişidir. 24 bin 949 kişi ise psikososyal destek hizmeti alırken, 23 bin 854 kişiye de fizyoterapi hizmeti veriliyor.”

Alt geçit, üst geçit, Metro ve ANKARAY’da engelli kullanımına yönelik toplam 55 asansörün bulunduğunu hatırlatan Başkan Gökçek, yapılan diğer çalışmalarla ilgili olarak da şu bilgileri verdi: “Tekerlekli ve akülü sandalye dağıtmaya devam ediyoruz. Bu güne kadar 997 tane akülü sandalye verdik. Bugün de burada 10 tanesini daha veriyoruz. Ayrıca engelli vatandaşlara beyaz baston, simit büfesi, tezgah, işitme cihazı, koltuk değneği gibi yardımlarımızı ihmal etmemeye çalışıyoruz. 7 bin 857 adet hasta bezi dağıtıldı. 6 bin 500 engelliye ise gıda ve kömür yardımı yapıldı.”

Görme Engelliler Merkezi’nin dünyada eşi benzeri olmadığını kaydeden Başkan Gökçek, bu merkezden faydalanan üye sayısının da 5 bin 493 olduğunu söyledi.

Başkent’in değişik bölgelerindeki Aile Yaşam Merkezleri’nde bulunan 4 tane Engelli Lokalinden faydalanan engelli vatandaş sayısının da 26 bin olduğunu kaydeden Başkan Gökçek, “Engelli vatandaşlarımız buralarda ayrıca resim, müzik, danışmanlık, rehberlik, İngilizce ve bilgisayar hizmetlerinden faydalanıyorlar” diye konuştu. Başkent sokak, cadde ve bulvarlarının görme engelliler için uygun hale getirildiğini anlatan Başkan Gökçek, ikaz şeritleri, akustik sinyalize ile hissedilebilir yüzey çalışmalarının yapıldığını belirtti.
İKİNCİ YAZ KAMPI

AKÇAKOCA’YA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile yapılan görüşmesi sonucu alınan kararı da toplantıya katılanlarla paylaşan Başkan Gökçek, “Akçakoca’da yaz kış kamp yapılabilecek çok güzel bir yer var. İnşallah gençlerin, çocukların, yaşlıların ve engellilerin yıl boyunca bir hafta süreyle tatil yapabilecekleri yer olacak. Akçay’ın yanı sıra nasip olursa herkes İnşallah birer hafta yaz kış burada da tatil yapma imkanı bulacaklar” diye konuştu.

Yurt dışında görerek çok beğendiği ve engellileri özgürleştirdiğine inandığı tek kişilik araçları Ankara’ya getirmek istediğini kaydeden Başkan Gökçek, konuşmasını okuduğu duygulu bir şiirle bitirdi.

Büyükşehir Belediyesi ve Onursal Başkanlığını Nevin Gökçek’in yaptığı Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlikte daha sonra engelliler gönüllerince eğlendi.

Eryaman Aile Yaşam Merkezi üyelerinin Roman Gösterisi salonda coşkulu anlar yaşanmasına neden oldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi Beşevler Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Merkezi üyelerinin saz eşliğinde seslendirdiği türküler ise seyirciler tarafından ilgiyle dinlendi.

BAŞKAN GÖKÇEK’İN OKUDUĞU

DUYGU YÜKLÜ ŞİİRİN DİZELERİ ŞÖYLE:


Yaşamak fark edilmekse eğer,

Farkındayız bu bize yeter…

Özgür yüreklerle yaşıyoruz,

Bazen Ahmet’in gözüyüz, bazen Ayşe’nin ayağı,

Gözlerimizi sizden kaçırmadan

bir bir aşarak karanlıkları,

Sizinle kuruyoruz yarınlarımızı...
BÜYÜKŞEHIR’DEN SEREBRAL PALSILI ÇOCUKLARA DIZ ÜSTÜ BILGISAYAR

Engellilerle ilgili projeleri ve sosyal yardım faaliyetleri ile pek çok belediyeye örnek olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Serebral Palsili (Beyin felçli) çocukların eğitim gördüğü okulda, ihtiyaç sahibi 25 öğrenciye diz üstü bilgisayar dağıttı.

Engelli çocukların büyük mutluluk yaşadığı törende Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in eşi Nevin Gökçek de engelli çocuklar için asansörlü engelli taşıma aracı hediye edeceğini açıkladı.

Çayyolu’ndaki Milli Eğitim Vakfı (MEV) Gökkuşağı İlköğretim Okulu’nda engelli ve ihtiyaç sahibi öğrencilerine bilgisayar dağıtımı için düzenlenen törene Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yunus Aluç, Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı (SOS) Onursal Başkanı Nevin Gökçek, Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) Kurucu Başkanı Mehmet Gürkan, engelli öğrenciler ve aileleri katıldı.


MATEMATİK

SINAVLARINI SORDU

Başkan Gökçek’in eşi Nevin Gökçek tören öncesinde engelli ve engelsizlerin birlikte eğitim yaptığı okulda öğrencilerle bir süre sohbet etti ve fotoğraf çektirdi. Aynı zamanda emekli Matematik Öğretmeni olan Nevin Gökçek, Matematik dersi sınavından çıkan bir grup 8. sınıf öğrencisiyle sınav konuları üzerine konuştu ve onlara başarılar diledi.

Serebral Palsili öğrenci Mehmet Selahattin Barbaros’la konuşan Nevin Gökçek, çocukların anneleri ile de sohbet ederek, “Bu fedakarlıklarınızın mükafatını öbür dünyada da alacaksınız. Allah sizlerden razı olsun” dedi.

Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı (SOS) Onursal Başkanı Nevin Gökçek, konuşmasında, öncelikle okuldaki sevgi ortamını övdü ve okulu gezerken herkesin yüzünün güldüğünü fark ettiğini kaydetti. Nevin Gökçek, “Bu kadar sıkıntının içinde herkesin yüzü gülüyorsa burada bir barış var, bu barışı sağlayanlardan Allah razı olsun” diye konuştu.
AİLELERE MORAL VERDİ

“Herkesin bir imtihanı var bu dünyada… Bazılarımızın da imtihanı böyle… Allah çaresiz dert vermesin, gücümüze güç katsın… Evlatlarımızın başından annelerini babalarını sevdiklerini eksik etmesin” diyerek engelli ailelerine moral veren ve güçlü olmalarını isteyen Nevin Gökçek okul müdürünün talebi üzerine SOS Vakfı olarak okula asansörlü bir ulaşım aracı hediye edeceklerini söyledi.

MECLİS’TEN HIZLI KARAR

Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yunus Aluç ise konuşmasında Büyükşehir Belediye Meclisi’nden MEV Gökkuşağı İlköğretim Okulu’na 25 bilgisayar için karar çıkarttıklarını ve eğitime destek amacıyla öğrencilere dağıttıklarını kaydetti ve şöyle devam etti: “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bütçe imkanları çerçevesinde okullarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz. Okullarımızın parklarını, bahçelerini, boya tamir işlerini, çevre düzenleme çalışmalarını yerel yönetimler olarak karınca kararınca sürdürüyoruz.”


SERÇEV’DEN BAŞKAN

GÖKÇEK’E ÖVGÜ

SERÇEV Kurucu Başkanı Mehmet Gürkan ise bilgisayarlar için Başkan Melih Gökçek’e teşekkür ederek, Başkan Gökçek’in Sosyal Hizmet ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü’nden beri engellilerle ilgili öncü faaliyetlere imza attığını vurguladı.
OKUL YÖNETİMİNDEN

TEŞEKKÜR PLAKETİ

Türkiye’de son on yılda engellilerin yaşamını kolaylaştıracak hızlı yasal reformların gerçekleştiğini belirten MEV Gökkuşağı İlköğretim Okulu Müdürü Tansel Yazıcıoğlu da engelli ve engelsiz öğrencilerin bir arada eğitim gördüğü Çayyolu’ndaki okullarının, Türkiye’deki tek “tersine kaynaştırma” okulu olduğuna dikkat çekti. Yazıcıoğlu, “Toplam 523 öğrencimizin 220’si Serebral Palsili. Sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerle işbirliği yapıyoruz. Başkan Melih Gökçek ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları unutulmaz, ayrıca Nevin Hanıma da asansörlü araç isteğimizi yerine getireceği için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Bu arada Okul velileri ve engelli öğrenciler adına Muhammet Metin adlı engelli öğrenci, Nevin Gökçek’e plaket verirken, Berenur Aydın adlı öğrenci de Başkan Gökçek’in plaketini Genel Sekreter Yardımcısı Yunus Aluç’a takdim etti.
YÜZME HAVUZLARıNA DIKKAT!

Havaların ısınması ile birlikte Başkentlilerin günlük yaşamında yüzme havuzları da yerini alıyor. İşte tam bu noktada Halk Sağlığı Uzmanları uyarıyor ve ‘havuzu tercih edenler dikkat!’ diyerek, ‘yüzlerce kişinin kullandığı havuzların çok sayıda bulaşıcı hastalığa neden olabileceği’ konusuna dikkat çekiyorlar. Kurallara uygun temizliği ve bakımının zamanında yapılan havuzların sorun oluşturmayacağını vurgulayan Halk Sağlığı Uzmanları, temizliği yapılmayan veya aşırı klor kullanılan havuzların ciddi sağlık sorunlarına neden olacağını ifade ediyorlar.

Havuzlardaki kirli su nedeniyle bakterilerden kaynaklanan enfeksiyon hastalıklarının oluşabileceğini altını çizen Halk Sağlığı uzmanları, temizliği kurallara uygun olarak yapılmayan havuzlardan Salmonella Thypi mikrobu nedeniyle tifo, kolera, basilli dizanteri, brucella, deri hastalıkları, menenjit, Hepatit A, bağırsak ve idrar yolu enfeksiyonu ile mantar hastalılarının görülebileceğini söylediler.

Havuz keyfinin sorun olmaması için bazı konulara titizlikle uyulması gerektiğini belirten Halk Sağlığı Uzmanları, vatandaşların havuza girmeden önce, havuzun teknik yapısı ve temizliği hakkında yetkililerden bilgi almalarında yarar olduğunu ifade ederek, havuz suyu sirkülasyonunun en az 6 saatte bir sağlanması gerektiğini belirttiler.


HAVUZLAR KURALLARA UYGUN TEMİZLENMELİ

Havuz suyunun uygun miktarda klorlanarak, dezenfekte edilmesinin önemine değinen Halk Sağlığı uzmanları, şunları söylediler: “Havuz suyundan en az haftada bir numune alınarak bakteriyolojik analiz yapılması gerekir. Yüzme havuzlarında amonyum, nitrat, bakır ve klor, renk, tortu, bulanıklık, sıcaklık ölçümleri düzenli olarak yapılmalıdır. Havuzun çevresinde, kirliliğe neden olacak, tuvalet, duş, soyunma odaları gibi yapılar kesinlikle olmamalıdır. Yoğun kullanılan yüzme havuzlarının suyu ayda bir defa boşaltılarak havuz temizlenmelidir.”

Aşırı klor ve sudaki yabancı maddelerin de insan sağlığını tehdit ettiğinin altını çizen uzmanlar, “Sülfat fazla miktarda alındığında ishal, bulantı, kusma ve zehirlenmelere, Flour fazla miktarda alındığında fluorosise, klor aşırı alımında veya havuzlarda fazla miktarda kullanımında gözlerde yanmaya, kızarıklığa, ağrıya ve tahrişlere neden olur. Ayrıca deride alerjik reaksiyonlara ve dermatite yol açar” dediler.

YÜZÜCÜLERİN DE UYMASI

GEREKEN KURALLAR?

Havuzu kullanıma sunanlar kadar kullanıcıların da dikkatli olması ve uyması gereken kurallar olduğunu altını çizen uzmanlar, şu uyarılarda bulunuyorlar: “Yüzücülerin havuza girmeden önce kesinlikle duş alması gerekir. Vücudunda yara, sargı ve görünür kir bulunanlar veya herhangi bir bulaşıcı hastalığı olanlar yüzme havuzuna girmemelidirler. Makyajlı ve güneş yağı ve benzeri kozmetiklerle havuza girilmemelidir. Ayrıca bakteri üremesine neden olduğu için havuz çevrelerinde gıda maddesi kesinlikle tüketilmemelidir. Hem kendimizin hem de başkalarının sağlığını risk altına sokmamalıyızNEW YORK SOKAKLARıNDA ANKARA RÜZGARı
ABD’nin finans merkezi New York’ta bu yıl 32’ncisi düzenlenen ve 3 gün süren “Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali” etkinlikleri büyük ilgi gördü. “Türk Günü Yürüyüşü”ne katılmak üzere kalabalık bir heyet ile New York’ta bulunan Büyükşehir Belediyesi, festivalde Ankara’yı büyük bir başarı ile temsil etti.

Türk Bayrağı’nın dalgalandığı ve sokaklarında Ankara rüzgarının estiği etkinliklerin ilk gününde gerçekleşen, Amerika Birleşik Devletleri’nin finans merkezi Wall Street’teki Bayrak Töreni ve Brooklyn Belediyesi’nin ev sahipliğindeki kutlamalarda Büyükşehir Belediyesi FOMGET Halk Oyunları Topluluğu’nun gösterileri büyük beğeni topladı.

WALL STREET’TE TÜRK

BAYRAĞI DALGALANDI…

Türk-Amerikan Dernekleri öncülüğünde gerçekleştirilen ve Türk kültürünün tanıtılmasının hedeflendiği,19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’na denk gelen ABD’deki kutlama ve tanıtım etkinliklerine katılan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri, bürokratlar ve FOMGET Halk Dansları Topluluğu’ndan oluşan heyet, ilk olarak Wall Street’te düzenlenen Bayrak Töreni’ne katıldı.

Türk-Amerikan Derneği Denetleme Kurulu Başkanı İbrahim Kurtuluş önderliğinde New York Borsası’nı simgeleyen Boğa Heykeli önünde düzenlenen bayrak çekme töreni ve gösterilere Milletvekilleri, Türk Konsolosluğu yetkilileri, Amerika’da yaşayan Türkler, Amerikalılar ile Dünyanın dört bir yanından New York'u gezmeye gelen turistler büyük ilgi gösterdi.

Tören sırasında bir konuşma yapan İbrahim Kurtuluş, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de aralarında bulunduğu katılımcı topluluklara desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Konuşmaların ardından, Türk ve Amerikan bayrağı, iki ülkenin milli marşlarının okunmasının ardından göndere çekildi.

BROOKLYN’DE TÜRK

HALAYI

Bayrak töreninden sonra Wall Street’te, Bursa Mehter Takımı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Bando Mızıka Topluluğu birer konser verdi. Büyük ilgi ile izlenen konserlerin ardından Wall Street’in bu özel gün için trafiğe kapatılan sokağında Türkiye’nin dört bir yanının folklorünü ustalıkla sergileyen FOMGET Halk Oyunları Topluluğu dansçıları izleyenlerden alkışlarla tam not aldı.Türk Günü Yürüyüşü etkinlikleri Brooklyn Belediyesi’ndeki Türk Festivali ile devam etti. Türk yemeklerinin yabancı konuklara ikram edildiği festivalde, konuklar bir yandan Türk lezzetlerini tadarken, bir yandan da Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası solistlerinden ünlü sanatçı Nur Yoldaş’ın söylediği pop şarkıları ile coştu.

Yürüyüşte bando takımları, dans grupları, dernek temsilcileri ve diğer katılımcılarla birlikte FOMGET’te geçit yaptı. FOMGET dansçıları korteji izleyen vatandaşlara Türk bayrağı dağıtırken  New York sokakları kırmızı-beyaz renge büründü. Dansçılar Anadolu motiflerinden oluşan kıyafetler ve gösterileriyle büyük alkış aldı.


LOS ANGELES’TA MEHTERCOŞKUSU

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’yi yurtdışında temsil ederek, memleket hasreti çeken gurbetçi vatandaşlara yerel değerlerle dolu ziyafet sundu. Bu kapsamda, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) değişik eyaletlerinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen Anadolu Kültür ve Yemek Festivali’nde Başkent Ankara’yı temsil eden Mehter Takımı da 4 günlük etkinliğin yıldızı oldu.

Anadolu’nun dünden bugüne her türlü medeniyetinin sergilendiği, Türk kültürü ve yemeklerinin pek çok stantta tanıtıldığı, gurbetteki Türklerin memleket hasretini giderdiği festivalin en çok ilgi gören etkinliği ise Ankara’nın gururu Mehter Takımı oldu.

Festivale, 40 kişilik kalabalık bir ekiple katılarak, 4 gün boyunca günde 3 kez sahne alan Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı, gösteri ve eğlencenin merkezi Los Angeles’ı fethetti. Festival alanını dolduran çoğunluğu Amerikalılardan oluşan ziyaretçi gruba Türkiye’nin tarihi değerlerini sunan Mehter Takımı, her gösterisinde büyük alkış aldı.

Topkapı Sarayı maketi önüne Mehter yürüyüşü ile gelen Büyükşehir Belediyesi’nin başarılı kültür grubu, burada oluşturulan Saray mizanseni önünde 6-7 parçadan oluşan etkileyici gösterileri ile özellikle Amerikalıları hayretler içinde bıraktı. Çoğu ilk kez canlı olarak Mehter gösterisi izleyen ziyaretçiler, bol bol fotoğraf ve görüntü çekerek, unutulmaz anları ölümsüzleştirdi.
RESMİ TÖRENDE

ANKARA’YA TEŞEKKÜR

Los Angeles’ta Orange Country Fuar Alanında, 16-19 Mayıs tarihlerinde, 4 gün boyunca sabah 10.00’dan gece 22.00’a kadar süren festivalde Ankara’yı Mehter Takımının yanı sıra ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri ile bürokratlardan oluşan bir grup da resmi olarak temsil etti. Festivalde büyük ilgi ile karşılanan Ankara heyeti, resmi açılış töreninde de katkılarından dolayı teşekkür ile karşılandı.

Resmi heyet adına Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin ile Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden sahneye çıktı.

Kürsüye daveti üzerine kısa bir konuşma yapan Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, “Ankaramızdan, Ankaralıların ve çok değerli Belediye Başkanımız Melih Gökçek beyin selamlarını getirdik” dedi. Ankara heyeti ve Mehteran Takımı adına alanda bulunan tüm ziyaretçileri selamlayan Çetin, organizasyonu düzenleyen onlarca gönüllü çalışana da teşekkürlerini iletti.

Konuşmaların ardından Pasifica Enstitüsü yetkilileri, Pursaklar Belediye Başkanı Çetin, Mamak Belediye Başkanı Akgül ve Çubuk Belediye Başkanı Özden’e katılımlarından dolayı Kaliforniya’yı hatırlatacak sembolik bir hediye takdim etti.


DIKMEN VADISI, 10 BINLERCE

ÇIÇEK, 20 BIN AĞACıYLA

AMAZON ORMANLARı GIBI

Ankara’nın ortasında binlerce bitki çeşidi ve 42 farklı türdeki 20 bin ağacıyla Dikmen Vadisi adeta bir Amazon Ormanı gibi… Bu büyülü yemyeşil haliyle kapılarını Başkentlilere açan Büyükşehir Belediyesi’nin Başkent’e kazandırdığı Dikmen Vadisi rekreasyon alanı; 707 bin metrekareden oluşan 3 etabıyla Türkiye’nin ender kentsel parklarından biri olarak dikkat çekiyor. Dikmen Vadisi 4. 5. Etapların yapımı ise bu yaz sezonundan itibaren başlayacak.

42 farklı türdeki yaklaşık 20 bin ağacı, çeşitli türlerdeki 421 bin çalısı, 15 bin sarmaşığı ve rengarenk çiçekleriyle Dikmen Vadisi, bitki çeşitliliğinde Ankara’nın en zengin parkı…

Kentin ortasında oluşturduğu hava ve yeşil koridoruyla Başkent’in oksijen deposu olarak tabir edilen Dikmen Vadisi rekreasyon alanını, pek çok yapraklı ağaç türünün yanı sıra ladin, sedir, göknar, servi ağaçlarının alt türleri ile binbir çeşit çalı grubu ve sarmaşık süslüyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin çok amaçlı kentsel dönüşüm ve gelişim projesi olarak tasarladığı Dikmen Vadisi, 1994, 2002 ve 2009 yıllarında tamamlanan 3 etabıyla kısa sürede Başkentin göz bebeği haline geldi.

Vadi’nin birinci etabındaki kirazlı yolda bulunan ve Japonların kültür anlayışında “Yeniden doğuşun ve ilkbaharın gelişinin simgesi” olarak nitelendirilen Sakura ağacının (Japon Kirazı) ilkhaharda çiçek açmasıyla oluşan doğal güzellik, özellikle yeni evlenen çiftlerin büyük ilgisini çekiyor ve parkı doğal bir “Fotoğraf stüdyo alanı” haline dönüştürüyor…

HAYAL DÜNYAMIZI

RENKLENDİREN

BULUT AĞACI

3. Etaba dikilen Türk-Rus Dostluk Koruluğu’ndaki huş ağaçları da ülkelerin dostluğunu pekiştiriyor. Dünya halklarının buluşma noktası haline gelen Dikmen Vadisi içerisinde yer alan Türkmenistan Parkı’nda kendini gösteren altın çanaklar ile süs erikleri, vadiye ilk renkleri verirken, daha sonra açan süs ayvaları parlak fosforlu çiçekleriyle park ziyaretçilerini karşılıyor.

Pembe ve krem renkli bulut şeklinde çiçekleriyle bulut ağacı insanların hayal dünyasını renk-lendirirken, baharın ilk habercilerinden söğütler ise açık yeşil tazecik yapraklarıyla Mayıs ayını müjdeliyor.
1883 GÜL FİDANI,

10 BİNLERCE ÇİÇEK

Akçaağaçlar, ıhlamurlar, at kestaneleri ve erguvanların da aralarında bulunduğu 20 bin ağaç Dikmen Vadisi’ne yaprakları, çiçekleri ve tohumlarıyla ayrı bir peyzaj güzelliği sunuyor. 1883 gül fidanı, papatyalar, çuha, mine çiçekleri, hercai menekşeler ile her mevsim değişen çiçeklerle Vadi’nin Çankaya ile Dikmen’i birbirine bağlayan iki yakasına yaz kış aynı rengini koruyan duman mavisi ladin ağaçları da eşlik ediyor.

Park duvarları boyunca dikili 15 bin kaya, bahçe külü, hanımeli sarmaşıklarının yanı sıra Amerikan sarmaşıklarının yeşil dokusu da özellikle sonbaharda kırmızı, turuncu ve sarının tonlarıyla ziyaretçileri büyülüyor.ŞAMPIYON TEKVANDOCUYA KONUT
Büyükşehir Belediye Meclisi’nden şampiyon tekvandoculara ödül yağdı. Büyükşehir Belediye Meclisi, 18- 21 Nisan tarihleri arasında Moldova’nın Başkent’i Kişinev’de gerçekleştirilen Avrupa Tekvando Şampiyonası’nda Altın Madalya kazanan Büyükşehir Belediye Ankaraspor sporcusu Yaprak Eriş’i konutla mükafatlandırdı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Başkanlığında yapılan oturumda Büyükşehir Belediye Meclisi, aynı şampiyonada Avrupa 3.’sü olarak Bronz Madalya kazanan Şule Yılmaz ile Avrupa Tekvando Birliği (ETU) tarafından 30 Nisan - 2 Mayıs 2013 tarihleri arasında İspanya’nın Alicante şehrinde düzenlenen 11. Poomse Tekvando Avrupa Şampiyonasında 18-29 yaş üstü kategorisinde ikinci olarak Gümüş Madalya kazanan Elif Soytürk Akın ile Serim Olgun Kahveci’nin de mükafat yönetmeliğine uygun olmak üzere miktarı encümence belirlenecek para ile ödüllendirilmelerini de aynı önerge kapsamında oybirliği ile kabul etti.

Türkiye’nin gururu olarak tanıttığı sporcuları başkanlık kürsüsüne çağırarak tebrik eden Başkan Gökçek “Siz madalyaları toplamaya devam edin. Biz de size konutları vermeye devam edelim” dedi.

Başkan Gökçek, daha sonra başarılı sporcuları yetiştiren antrenörlerin de mükafat yönetmeliklerine uygun miktarlarla ödüllendirilmelerinin önergeye eklenmesini istedi. Önerge Başkan Gökçek’in bu isteği doğrultusunda yeniden oylanarak oybirliği ile kabul edildi.BAŞKAN TUNA, MAHALLELILERLE BULUŞUYOR

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “birlikte yönetim” anlayışı çerçevesinde ilçe sakinleri ile buluşmaya devam ediyor.

İlçede yapılacak hizmetlerde vatandaşların da görüşlerinin alınması için sık sık Sincanlılarla ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelen Başkan Tuna, bu kez de Akşemsettin Mahallesi’nde mahalle sakinleriyle buluştu. Vatandaşın istek ve görüşlerini dinleyen Başkan Tuna, projeler hakkında da bilgi verdi.

Buluşmada mahalle sakinlerine yapmış oldukları ve yapacakları projelere ilişkin de bilgiler veren Başkan Tuna, her bölgeye eşit hizmet verildiğini vurgulayarak, “Kentimizde yapacağımız projelerimizi vatandaşlarımızın görüş ve önerilerini alarak hayata geçiriyoruz. Böylece vatandaşlar da yapılan projelere sahip çıkıyor. Yaptığımız çalışmaları sivil toplum kuruluşları, ilgili kurum ve kuruluşlar ve 500 bin vatandaşımız ile el ele vererek ilçemizin gelişmesine katkı sağlıyoruz” dedi.
GÖLBAŞı’NDA ENGELLER AŞıLıYOR

Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, ilçenin çağdaş ve modern bir şekilde geliştirilmesi için çalışmalara devam ettiklerini kaydederek, engellilere yönelik faaliyetlerini anlattı. Geçtiğimiz hafta boyunca çeşitli etkinliklerle kutlanan engelliler haftasının ardından engellilere yönelik yürüttükleri çalışmaları sıralayan Başkan Odabaşı, “Diğer vatandaşlarımız gibi bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı olan engelli vatandaşlarımız bizler için de hizmette öncelikli insanlardır. Yaptığımız yatırım ve hizmetleri engelli kardeşlerimizin kullanacağı şekilde gerçekleştiriyoruz. Bu doğrultuda yaptığımız engelli asansörü ile yıllardır kentin bir yakasından diğerine geçmeye çalışan engellilerimizi çileden kurtardık. Ayrıca aynı anda 6 kişi alan engelli aracımızla onların ulaşımına katkıda bulunuyoruz. Engelliler için temin edilerek dağıtımı yapılan tekerlekli sandalyeler gibi hizmetlerle Gölbaşımızdaki engelli kardeşlerimiz hayatlarını daha rahat bir şekilde idame ettirmektedirler” dedi.AKYURT’TA VOLEYBOL TURNUVASı

Akyurt Belediyesi çalışanlarının katıldığı voleybol turnuvasının sona ermesiyle, dereceye giren takımlar, ödüllerini düzenlenen törenle aldı.

Akyurt Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Kültür Merkezi'nde düzenlenen ödül töreninde, tüm maçlarını kazanan Siyah Takım birincilik, Kırmızı Takım ikincilik, Gri Takım ise üçüncülük kupasını aldı.

Şampiyon takıma kupasını ve ödüllerini veren Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, “Son zamanlarda ülkemizde sporun, spor olmanın ötesine geçmesi sebebiyle üzücü olaylar yaşandı. Maalesef sporun anlamını kavramış değiliz. Dilerim bundan sonra sporun kardeşlik olduğu hatırlanır. Turnuvayı düzenleyenlere teşekkür ediyorum. Katılan ve kazasız belasız sonuçlandırarak herkese örnek olan arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Herkese hayırlı olsun” dedi.

İkinci olan Kırmızı Takım'a kupasını ve hediyelerini Belediye Başkan Yardımcılarından Ahmet Ercan verirken, üçüncülüğü kazanan Gri Takım ise kupasını ve hediyelerini Belediye Başkan Yardımcısı Ayla Can'dan aldı. Daha sonra bütün takımlar Başkan Ayantaş ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.n

ÖĞRENCILERE ÇUBUK BELEDIYESI TANıTıLDı

Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, kendisini ziyarete gelen öğrencilere “Yerel Yönetim Sistemi” ve belediyenin çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi.

Şehit P. Üst. Muharrem Kaleli İlköğretim Okulu öğrencilerini Belediye Meclis Salonu’nda kabul eden ve öğrencilere belediye başkanının görev ve sorumlulukları ile belediye meclisinin görevleri hakkında bilgi veren Başkan Özden, öğrencilerin sorularını da cevapladı. Öğrencilerle yakından ilgilenen Başkan Lokman Özden, belediyedeki birimlerin halka ne gibi konularda hizmet ettiğini ve bu birimlerin ne iş yaptıkları konusunda da öğrencileri bilgilendirdi. Başkan Özden’i ziyaretlerinin ardından çocuklar, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'ni ile belediye hizmet binasını ve diğer birimleri dolaştılar. Öğrenciler, Çubuk Belediyesi'ni tanıtma gezinin sonunda ise bol bol resim çektirmeyi ihmal etmediler.
BAŞKAN AKGÜL, MISKET KONAK’TA INCELEME YAPTı

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, yapımı tamamlanan Misket Konak Park’ta incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında konak inşaatının tamamlandığını ve çevre düzenlemesinin yapıldığını söyleyen Başkan Akgül; “Mamak’ta ihtiyacı hissedilen yatırımlar birer birer tamamlanıyor. Modern inşaat tekniklerini klasik mimariyle buluşturduğumuz Misket Konak Park’ı, 20 bin metre karelik alanda inşa ettik” dedi.

Çeşitli kentsel dönüşüm projelerini de adım adım çözüme kavuşturduklarını kaydeden Başkan Mesut Akgül, “Yeni yaşam alanları, kültürel hizmet binaları yaparak Mamaklıların hizmetine sunuyoruz. Misket Konak Park değişime öncülük edecek büyük yatırımlarımızdan sadece birisi. Mamaklılara hizmet edecek olan Konak Park’ın şimdiden bütün vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

Misket Konak Park içerisinde anfi, 2 adet düğün salonu, çok amaçlı salon, çocuk oyun alanı, fitness alanı, hanımlar lokali ve koşu yolları bulunuyor.,TÜRKIYE’NIN ILK ENGELSIZ MESLEK LISESI PROJESI IMZALANDı
Milli Eğitim Bakanlığı ve SERÇEV arasında Türkiye’nin ilk Engelsiz Meslek Lisesi projesi imzalandı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın katılımlarıyla gerçekleştirilen imza törenine Beypazarı’ndan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Temür ve Beypazarı Belediye Başkanı M.Cengiz Özalp’in eşi Hamide Özalp katıldılar.

Bakan Avcı, imza töreninde yaptığı konuşmada, okulda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bugün sivil toplum kuruluşları ile kamu kurumlarının el ele vermesi halinde neleri başarabildiğini, engelleri nasıl bir bir aştığını çok güzel gösterdiniz” dedi.

Okuldaki öğrencilerin gözlerindeki ışıltının diğer okullara da yayılmasını isteyen Avcı, düzenlenen etkinliğin bu konuda “işaret fişeği” olması temennisinde bulundu. Beypazarı’nda engellilerin yaşam kalitesini artırma amaçlı çalışmaları ve faaliyetleri ile bilinen Beypazarı Belediye Başkanı M.Cengiz Özalp’in eşi Hamide Özalp konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bugün burada çok anlamlı ve önemli bir projenin temelleri atıldı. Ülkemizde işverenler genellikle engelli çalıştırma konusunda isteksiz davranıyorlar. Sebebi ise engellilerimizin genel ve mesleki eğitimlerinin yetersiz oluşu ve kalifiye olmamalarıdır. Bizler de onları iş sahibi yapabilmek, kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlamak için çaba harcıyoruz. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilecek olan SERÇEV’in projesini destekliyor, düşüncelerinden dolayı tebrik ediyorum” dedi.

Hamide Özalp program sonrası Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüşerek kendisini 20.Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Şenliklerine davet etti.
PURSAKLAR’DA ZABıTA DAYANıŞMASı

Ankara merkez metropol ilçelerin zabıta müdürleri Pursaklar’da istişare toplantısında buluştu. Toplantıda zabıta ile ilgili genel konular üzerine yapılan çalışmalar ele alındı.

Büyükşehir, Pursaklar, Etimesgut, Altındağ, Mamak, Keçiören, Elmadağ, Sincan, Çankaya, Yenimahalle, Çubuk, Kazan ve Akyurt’un aralarında bulunduğu Belediye Zabıta Müdürleri, Pursaklar Belediye Başkan Yardımcısı Seyit Mehmet Gümüş’ün de katıldığı 7. istişare toplantısında Esenboğa Airport Hotel’de bir araya geldi.

Kahvaltılı toplantıda misafirlerini ağırlayan Pursaklar Belediyesi Zabıta Müdürü Necdet Şahinoğlu, bu tür toplantılarda Ankara zabıtasının dayanışma göstererek bilgi paylaşımında bulunduğunu söyledi.

Toplantıda ambalajlı su taşıma araçlarına verilecek olan uygunluk belgesi, kıyafetlerin tek renk (mavi) olması, pazarcılara mevzuat konusunda bilgi verilmesi, iş yeri açma yönetmeliği, ruhsat iptalleri gibi konular görüşüldü. Toplantıda ambalajlı su taşıma araçlarının daha sık denetlenmesi, pazarcıların önlüklerinin mavi renk olması ve pazar çadırlarının da 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren beyaz renk olması kararlaştırıldı.

AMERIKALıLAR EBRU ÖĞRENDI

Etimesgut Belediyesi’nin Geleneksel Türk İslam Sanatları Eğitim Merkezi’nde genç kuşaklara ebru öğreten Nuran Öner, ABD’de iki ayrı festivale katılarak Türk İslam sanatı ebruyu Amerika’lılara da tanıttı. Etimesgut Belediyesi’nin desteğiyle; Oklahoma City şehrinde düzenlenen Türk Festivali’nde stant açan Öner, burada ebru sanatının inceliklerini sergiledi.

Festivale gelen binlerce kişi, ebru standına uğramadan alandan ayrılmadı. Türk ve Amerikan vatandaşları ebru çalışmalarına büyük ilgi gösterdiler. Öner de ziyaretçilere önce teorik olarak ebru sanatını anlattı, sonra ebru yaptı. Nuran Öner, denemek isteyenlere de yardımcı olarak ebru yaptırdı. Her yaştan Amerikalı, ebru sanatına hayran kaldı. Nuran Öner, yine ABD’nin Teksas eyaletinin Houston kentinde de festivale katılarak tanıtım çalışmalarını burada da sürdürdü. Çalışmalar kapsamında Öner, 30 ABD’liye ayrıca ebru öğretti. Öner, ebrunun tanıtılmasında büyük destek veren Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’e teşekkür etti.n

ELMADAĞ’DA 150 KURSIYERE KONYA GEZISI

Elmadağ Belediyesi tarafından Kuran Kursu kursiyerleri için Konya gezisi düzenlendi. Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, daha önce davet üzerine ziyaret ettiği ilçe genelindeki Kuran Kursu kursiyerlerine verdiği sözü yerine getirerek 150 kadın kursiyer ve Kuran Kursu hocaları için 3 otobüs ile Mevlana Şehri olan Konya’ya gezi düzenledi.

Geziden dolayı duydukları memnuniyeti belirten kursiyerler ve kurs hocaları, desteklerinden ve ilçeye kazandırdığı hizmetlerinden dolayı Başkan Gazi Şahin’e teşekkür ettiler.

Sosyal Belediyeciliğe önem verdiklerini, bu tür Kültür ve Sosyal faaliyetlerle birlik, beraberlik ve kaynaşma ortamının sağlandığını belirten Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin; “Bu amaç doğrultusunda yürüttüğümüz faaliyetlerimize halkın katılımları ile olumlu tepkiler vermesi bizleri mutlu etmektedir” dedi. Başkan Şahin; “Konya, insanlık tarihi açısından önemli medeniyetlere sahne olmuş, büyük bir tarihe ev sahipliği yapmış şehirlerimizdendir. Mevlana Şehri olan Konya ilimizi gezin ama bol bol dualar edin” dedi.ENGELLI ÇOCUKLAR ANNELERI IÇIN PASTA YAPTı

Keçiören Belediyesi’nin düzenlediği “Anne Sana Pasta Yaptım” adlı etkinlikte, engelli çocuklar ve anneleri rolleri değişti. Yılın 365 günü annelerinin yaptığı yemeklerle büyüyen engelli çocuklar, bu defa anneleri için pasta yaptılar.

Keçiören Belediyesi, Anneler Günü’nü de içine alan 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle çok özel bir kutlama programı hazırladı. Engelli Danışma Merkezi bünyesinde gerçekleştirilen “Anne Sana Pasta Yaptım” adlı etkinlikte engelli çocuklar, şefkatin, merhametin, sabrın, özverinin, adanmışlığın, esirgemenin yansıması annelerine özel pastalar hazırladılar. Estergon Kalesi’ndeki etkinlikte aşçı şapkalarını ve önlüklerini giyen çocuklar, uzmanlar nezaretinde pastalarını yaparlarken, anneleri de gururla çocuklarını izlediler. Anneler Günü’nde çocuğunun kendi elleriyle yaptığı pastayı yemenin mutluluğunu yaşayanlar arasında down sendromlu Eren Şahin’in annesi Zeliha Şahin de vardı. Düzenlediği bu anlamlı etkinlikten dolayı Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’a teşekkür eden Şahin, “Oğlum ev işlerinde de bana yardım ediyor. Benim oğlum yapar, üstesinden gelir” diyerek mutluluğunu kelimelere döktü.

ENGELLILER ŞENLIKTE EĞLENDI

Kazan Belediyesi Engelliler Haftası nedeniyle düzenlediği bir şenlikte engellileri buluşturdu.

Kazan Belediyesi, Kumpınar Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi ile iki özel eğitim ve rehabilitasyon kurumu tarafından Kazan Halk Eğitimi Merkezi’nde düzenlenen programa Kaymakam Veysel Beyru, Belediye Başkanı Lokman Ertürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Göktaş ile Dünya Engelliler ve Dostları Gelişim Derneği Genel Başkanı Nedim Kılıç katıldı.

“Yetenek Sizsiniz Türkiye” adlı TV programında darbuka çalarak söylediği şarkılarla ünlenen görme engelli Bilal Göregen’in de minik bir konser verdiği ve birbirinden ilginç gösterilerin yapıldığı şenlikte engelli çocuklar gönüllerince eğlendi. Protokol konuşmalarının ardından sahneye çıkan çocuklar şiirler okudu, şarkılar söyledi. Şenlikte kimi zaman coşku ve sevinç doruğa ulaşırken kimi zaman da göz yaşları tutulamadı.

Programda, Kazan Belediyesi,Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve hayırsever işadamları tarafından alınan tekerlekli sandalyeler de sahiplerine verildi.

Başkan Ertürk yaptığı konuşmada bugünün sağlıklı her insanının yarın engelli duruma düşebileceğine işaret ederek, herkesin engellilerin yaşamını kolaylaştırmak için gayret göstermesini istedi.Lokman Ertürk ayrıca engelli öğrencilerin bulunduğu eğitim kurumlarını gezerek, burada bulunan öğrencilere de voleybol ve futbol topları dağıttı.
Yüklə 105,55 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin