F- 521-06 Borular ve kablo kanal sistemleriYüklə 400.81 Kb.
səhifə1/22
tarix08.04.2018
ölçüsü400.81 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   2269f - Borular ve kablo kanal sistemleri

1- Bütün iletkenlerin mevcut en yüksek anma gerilimine göre yalıtılması şartı ile birkaç devrenin aynı borudan veya donanımlı kablo kanalından (parapet kablo kanalı, döşemealtı kanal) geçmesine izin verilir.


Borular ve boru bağlantıları


2- Herhangi bir boru ya da boru bağlantısı,


  1. Çelik boru ve bağlantıları,

  2. Esnek çelik boru,

  3. Metrik dişli çelik boru bağlantıları,

(iv) Metal olmayan borular ve bağlantıları,

malzeme ve yapım şekline uyan ilgili Türk Standartına uygun olacaktır.69g - Kapaklı kablo kanalı, kapalı kablo kanalı ve bağlantıları

1- Uygulanabilecek yerlerde kapalı ve kapaklı kablo kanalları ve bunların bağlantı malzemeleri ilgili Türk Standartı ile uyumlu olacaktır.

2- Metal olmayan kanal, boru ve bağlantıları, alev iletmeyen karakteristiğe sahip yalıtım malzemelerinden yapılmış olacaktır.

3 - Borular, duvarlara ya da tavanlara en çok 60 cm aralıklarla kroşeler ile tutturulmalıdır. Bundan başka anahtar kasası, priz kasası, buat, kutu, dirsek ve T parçaları yakınına da (en fazla 10 cm) kroşeler konmalıdır.

4 - Tavan aralarına tesis edilecek veya ayak altı yerlerden geçecek tesis bölümleri çelik boru içinden geçen antigron vb. iletkenlerle ya da yeraltı kabloları ile yapılmalı, ve bu bölgelerde olabildiğince kutu vb. donatım gereçleri kullanılmamalıdır.

5 - Bir kattan öteki kata açıkta geçecek PVC borular, zeminin 5 cm altından başlayan ve zeminden 80 cm yüksekliğe kadar devam eden, mekanik etkilere dayanıklı olan metal borular içerisinde geçirilmelidir.

6 - Sıva altına döşenecek borular sıva işlemi sırasında dışarı gelmeyecek biçimde belli noktalarda tel ve çivilerle duvara tutturulmalıdır.
69h - Aydınlatma ray sistemleri


Bir aydınlatma ray sistemi TS 10077 EN 60570 ile uyumlu olacaktır.

Madde 70- Dış etkilere göre seçim ve montaj


Bu madde kapsamında TS HD 60364-5-54’de 51/A tablosunda sınıflandırılmış bulunan dış etkiler esas alınmıştır.

Not: Bu maddeye sadece hat sistemleri için önemli olan Madde 38'deki dış etkiler dahil edilmiştir.

70a - Ortam sıcaklığı (AA)

  1. Hat sistemleri, en yüksek yerel ortam sıcaklığına uygun biçimde seçilecek ve tesis edilecek, Madde 71 Tablo 11’de gösterilen sınır sıcaklıklarının aşılmaması sağlanacaktır.
2- Kabloların ve hatların yardımcı elemanları dahil, hat sistemi elemanları sadece ilgili ürün şartlarında belirtilen veya imalatçı tarafından verilen sınırlar içindeki sıcaklıklarda tesis edilecektir.
70b - Dış ısı kaynakları


Dış kaynakların ısı etkisinden kaçınmak için, hat sistemlerinin korunmasında aşağıdaki yöntemlerden biri veya eşdeğer etkili bir yöntem kullanılacaktır.

- Mahfaza içine alma,

- Isı kaynağından yeterince uzakta yerleştirme,

- Meydana gelebilecek ek sıcaklık artışını dikkate alan bir sistem seçilmesi,

- Mahalli takviye veya yalıtım malzemesinin değiştirilmesi.
Not: Dış kaynaklardan doğan ısı;

- Sıcak su sistemlerinden,

- Cihazlardan ve aydınlatma armatürlerinden,

- İmalat işlemlerinden,

- Isı ileten malzemeden,

- Hat sisteminin veya çevre ortamının güneşten ısınmasından,

radyasyonla, konveksiyonla veya iletimle gelebilir.

70c - Su (AD) veya yüksek nem (AB)

1- Hat sistemleri, suyun girmesi ile hasara uğramayacak biçimde seçilmeli ve monte edilmelidir. Tamamlanmış hat sistemi ortam ile ilgili özel IP koruma derecesine uyacaktır.Not : Genel olarak, sabit tesisat kablolarının kılıfları ve yalıtımları hasarlanmamış iken nemin etkisine karşı korumalı kabul edilebilir. Sık sık sıçrayan suya, batırmaya veya daldırmaya maruz kalması ihtimali olan kablolarda özel önlemler uygulanır.

2- Hat sistemleri içinde su toplanabiliyorsa veya yoğuşma olabiliyorsa, dışarı atılması için önlem alınacaktır.

3- Hat sisteminin su dalgalarına maruz kalması söz konusu ise (AD6), Madde 70-f ve Madde 70-g 'deki yöntemlerden biri veya birkaçı ile mekanik hasara karşı korunma sağlanacaktır.
70d -Yabancı katı cisimler (AE)

1- Hat sistemleri, yabancı katı cisimlerin girmesinden doğan tehlikenin en aza indirileceği biçimde seçilecek ve monte edilecektir.


Tamamlanmış hat sistemi, bulunduğu ortam ile ilgili özel IP koruma derecesine uygun olacaktır.

2- Tozun önemsenecek miktarda bulunduğu mahallerde (AE4, AE5, AE6), hat sisteminin ısı yaymasını olumsuz yönde etkileyebilecek miktarda toz veya diğer maddelerin toplanmasını önlemek üzere ek önlemler alınacaktır.


Not: Bir hat sisteminde tozun giderilmesini sağlamak gerekli olabilir. (Madde 77’ye bakınız. )

70e - Aşındıran veya kirleten maddeler (AF)

1- Su dahil, aşındırmayı veya bozulmayı hızlandırabilen aşındırıcı veya kirleten maddelerin bulunduğu yerde, bundan etkilenebilecek hat sistemi bölümleri, bu gibi maddelere dayanıklı malzemeden yapılacak veya uygun biçimde korunacaktır.


Not : Montaj sırasında koruma maksadı ile koruyucu bantlar sarılması, boyama veya yağlama uygun koruma metodlarıdır.

2- Birbirlerine dokunmaları halinde elektrolitik etki başlatabilen metaller, böyle dokunmaların sonuçlarından kaçınılması için özel düzenlemelerin yapılması dışında, birbirlerine dokunacak biçimde yerleştirilmeyecektir.

3- Dokunmaları halinde karşılıklı olarak birbirlerinde veya tek olarak birinde çürümeye veya tehlikeli bozulmaya sebep olabilecek malzemeler, birbilerine dokunmayacak şekilde yerleştirilecektir.


Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə