Fan: O`zbekiston tarixi
Sana: _______________
Mavzu: Buxoro xonligining tashqi siyosati
Interfaol mashg`ulotning texnologik xaritasi va o’tkazilish ishlanmasi
Maqsad va vazifalar
|
Ta’limiy: O’quvchilarga Buxoro xonligining tashqi siyosati haqidagi bilimlar beriladi;
Tarbiyaviy: O’quvchilarni Vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, ularni hurmat ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: Guruhda ishlash, bir-birini tinglash malakasini shakllantirish.
|
O’quv materiali mazmuni
|
Buxoro va Boburiylar davlati munosabatlari, Buxoro-Usmonli turk munosabatlari, Buxoro va Eron munosabatlari hamda Buxoro-Rossiya munosabatlari haqidagi ma’lumotlar
|
O’quv jarayonini tashkil etish texnologiyasi
|
Shakl: interfaol mashg`ulot: savol-javob, kichik guruh, guruh, jamoa bo’lib ishlash.
Metod: Aqliy hujum, og`zaki bayon, tushuntirish, test bilan ishlash, “Soat mashqi”, “Bingo” mashqlari
Vosita: mustaqil ishlarning tarqatma materiallari, kitoblar, magnitli doska, rangli qog`oz va marker, flomasterlar.
Usul: jadval, mashqlar.
Nazorat: kuzatish, nazorat savollari, nazorat mashqlari.
Baholash: rag`batlantirish, o’z-o’zini baholash, ball tizimi.
|
Kutiladigan natijalar
|
Murabbiy: Mavzu asosida to’laqonli ma’lumot berib, o’quvchilar bilimini oshiradi. Mashg`ulotda qo’llanilgan turli metodlar, mustaqil ish bo’yicha tarqatma materiallar asosida mavzu bo’yicha o’quvchilarning bilim, ko’nikma, malakalarini oshiradi.
O’quvchi-talaba: Mavzu bo’yicha yangi bilimlar egallanadi. Mavzuning asosiy mazmuni bo’yicha mustaqillikning qadriga yetish, ozodlik, hurlik, vatanparvarlik hislari kuchayadi.
|
Kelgusi rejalar
|
Murabbiy: Navbatdagi mavzu uchun mashg`ulot materiallarini qaytadan ko’rib chiqish, mashg`ulotni tahlil qilish, mavzuni qo’shimcha ma’lumotlar bilan boyitish, mashg`ulot metodikasi va texnikasiga o’zgartirish kiritish, keyingi mashg`ulotni o’tkazishga tayyorgarlik ko’rish.
O’quvchi-talaba: “Buxoro xonligining tashqi siyosati” mavzusini o’qib, asosiy ma’no-mazmunini tushunib olish, tarixiy sana, olimlarning nomlarini eslab qolish, savol-javobga tayyorgarlik ko’rish, qo’shimcha manbalarni izlab topish
|
Mashg`ulot bosqichlari.
Bosqichlar
|
Mazmuni
|
Metodlar
|
Vaqti
|
1-bosqich Tashkiliy qism
|
Salomlashuv. Mashg`ulotning borishi haqida tushuncha berish.
|
og`zaki
muloqot
|
3 daqiqa
|
2-bosqich Motivatsiya
|
O’qituvchining mavzu asosida kirish so’zi. Mashg`ulot mavzusi va mazmunini o’quvchilar bilan hamkorlikda aniqlab olish.
|
“Aqliy hujum” asosida
|
10 daqiqa
|
3-bosqich Mavzu va amaliy ish bayoni
|
O’qituvchining “ Buxoro xonligining tashqi siyosati” mavzusining mazmuni to’g`risidagi suhbat-ma’ruzasi–jamoaviy ish va guruhlardagi mustaqil ish
|
og`zaki bayon, tushuntirish,
savol-javob, matn bilan ishlash, guruhlar taqdimoti
|
13daqiqa
|
4-bosqich Mustahkamlash
|
Mavzu bo’yicha o’quvchilarni bilimlari, tushunchalarini guruhda, juftlikda, yakka tartibdagi faoliyatlari orqali aniqlash
|
“Soat mashqi”, “Bingo”
o’z-o’zini baholash
|
9
daqiqa
|
5-bosqich
Mashg`ulot yakuni va mustaqil ish uchun topshiriq
|
Fikr almashuvini o’tkazish, mashg`ulotni yakunlash, mustaqil ish uchun topshiriq berish
|
fikr almashuvi
|
10 daqiqa
|
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: O’quvchilarga Buxoro xonligining tashqi siyosati haqidagi bilimlar beriladi;
Tarbiyaviy: O’quvchilarni Vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, ularni hurmat ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: Guruhlarda ishlash malakasini rivojlantirih.
Mavzuning mazmuni: xarita, globus, Erotosfen, Ptolomey, Al-Ҳorazmiy, Beruniy, Mahmud Qoshg`ariy, atlas, masshtab.
Kalit so’zlar: xarita, globus, atlas, masshtab.
Kutilayotgan natija: O’quvchilar xaritalarning yaratilishi tarixi haqida ma’lumotlarga ega bo’ladilar, xarita bilan ishlash malakalari shakllantiriladi.
O’quv jarayonini tashkil etish texnologiyasi
Metod: Aktiv
O’qitish shakllari: Aralash, jamoa, guruhli.
Vosita: Darslik, dunyo siyosiy xaritasi, atama, tushuncha, sanalar yozilgan kartochkalar.
Nazorat: Savol-javob, baholash, rag`batlantirish.
Darsning borishi
I. Tashkiliy qism: 2 daqiqa.
II. Uy vazifasini takrorlash: 8 daqiqa.
III. Yangi dars mazmunini tushuntirish: 17 daqiqa.
Bunda o’qituvchi “Kichik ma’ruza” orqali mavzuni tushuntiradi.
IV. O’tilgan mavzuni mustahkamlash: 13 daqiqa.
“Bingo mashqi”.
Ptolomey
|
Beruniy
|
Al-Xorazmiy
|
1895
|
Globus
|
Mil.avv. III asr
|
Siyosiy xarita
|
Atlas
|
Masshtab
|
O’quvchilarga oldindan tayyorlangan kartochkalar tarqatiladi. Mashq savollari:
1. Jahondagi davlatlarning joylashuv holatini aks ettiruvchi xarita (siyosiy xarita)
2. yer sharining kichik masshtabdagi sharsimon nusxasi? (Globus)
3. Milodning II asrida dunyo xaritasini tuzgan Rim olimi? (Ptolomey)
4. Ҳoji Yusuf Mirfayoz o’g`li globus yaratgan yil (1895 yil)
5. O’rta Osiyo va unga yondosh o’lkalar xaritasini tuzgan olim (al-Xorazmiy)
6. Tushuntirish matnlari bilan berilgan xarita (atlas)
7. Joyning haqiqiy o’lchami va uning xaritada berilgan nisbati? (Masshtab)
8. Eratosfen nechanchi asrda yashagan (Mil.avv. III asr)
9. O’z davrining ilm-fan yutuqlari asosida globus yaratgan buyuk bobomiz. (Beruniy)
V. Dars yakunlarini chiqarish: 3 daqiqa.
1. O’quvchilar bergan savollarga javob berish;
2. Baholarni e’lon qilish.
VI. Uyga vazifa: 2 daqiqa.
1. Mavzu oxirida berilgan savol va topshiriqlar bilan ishlash;
2. Darslikdagi “O’zingizni sinang” ruknini daftarga ko’chirib to’ldirib kelish;
3. Mustaqil ishlash uchun berilgan vazifani daftarda tayyorlab kelish.
Dostları ilə paylaş: |