Fatih sultan mehmet ortaokulu 4-a sinifi tüRKÇe etkiNLİkleri adi soyadiYüklə 32.78 Kb.
tarix15.01.2018
ölçüsü32.78 Kb.

FATİH SULTAN MEHMET ORTAOKULU 4-A SINIFI TÜRKÇE ETKİNLİKLERİ

ADI SOYADI :……………………………………………….. 11.05.2015

1. “Sporda kazanmak olduğu gibi kaybetmek de vardır. Sonuç ne olursa olsun asıl kazanan dostluk olmalıdır. Kazanmaktan daha zor olan kaybetmeyi kabullenmektir demiştir ünlü bir düşünür.”

Yukarıdaki parçaya göre asıl anlatılmak istenen fikir hangisidir?

A.Sporda mutlaka kazanmak için çalışmalıyız. B.Sporda her zaman çok çalışan kazanır. C.Sporda kaybetmeyi kabullenmek bir erdemdir. D.Sporda kaybetmeyi asla kabullenmemeliyiz.
2. Çevremdekilerin söylediklerine kulak asmam. Davranışlarımı onların söylediklerine göre düzenlemem. Kafama koyduğum her işi eninde sonunda yaparım. Bir işe girmeden önce iyice düşünür, o işle ilgili hesaplar yaparım. Böylece başarısızlık oranını en aza indiririm.”

Böyle düşünen birisi için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

A.azimli B.hırslı C.kararlı D.bencil
3. Fakir bir semtti. Kış mevsiminin yalnızca dondurucu soğuk yüzünü gösterdiği bir semt. Kış ölüm gibi beyaz. Ölüm gibi sessiz. Bu semtin sokaklarını geziyordu. Soğuktan tır tır titreyen köpeklerin uluması dışında bir ses duyulmuyordu.

Yukarıdaki paragrafta hangi duyu organına yer verilmemiştir?

A.Görme B.işitme C.Dokunma D.Tatma
4. Yiğit, okula giderken yolun üzerine büyük bir taşın yuvarlandığını gördü. Yoldan geçen arabalara zarar verebilirdi bu taş. Sonra öğretmeninin sözünü hatırladı. Taşı kaldırmaya karar verdi. Uğraştı, didindi ama bir türlü kaldıramadı taşı yerinden. O sırada Ali’nin kendisine doğru geldiğini gördü. Ondan yardım istedi. İkisi birden taşı yoldan kaldırdılar.”

Aşağıdaki atasözlerinden hangisi yukarıdaki paragrafta yaşanan olay ile ilgilidir?

A.Ummadık taş baş yarar. B.Bir taşla iki kuş vurmak. C.Bir elin nesi var iki elin sesi var. D.Bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur.
5. “Gizemli bir tarafı vardı. Kimdi, nereden gelmişti. Kimse bilmiyordu. Her sabah erken kalkar, olta takımını alır, balıklarını tutar, akşam evine dönerdi. Yanında şimdiye kadar kimse görünmemiş, birisi ile konuştuğunu gören olmamıştı. Saçlarına düşen aklardan gün görmüş, gün geçirmiş birisi olduğu belliydi.”

Yukarıda anlatılan adam ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

A.yalnız B.gizemli C. yaşlı D.bencil
6. “Bu sefer de olmadı işte diye söylendi. Bu kaçıncı denemesiydi. Her seferinde son oyuna kadar geliyor, hep aynı yerde oyunu kaybedi -yordu. Pes etmeye-cekti ama. Oyunu bitirene kadar devam edecekti.”

Yukarıdaki paragrafın ana fikri nedir?

A.Zorluklar karşısında asla vazgeçmemeliyiz.

B.Oyunda kaybetmenin de olduğunu bilmeliyiz

C.Çok çalışırsak bitiremeyeceğimiz oyun yoktur

D.Fazla oyun oynamak iyi bir şey değildir.
7. “Sabah annesinin sözleri aklına geldi: “Yolda yürürken dikkat et, koşma, terleme.” O an annesine: “ Çocuk muyum ben anne, artık öğüt vermeyi bırak.” diye söylenmişti. Annesinin gözlerini kara bulutlar kaplamıştı sanki o an. Aklına geldikçe içi sıkılıyor, gözleri doluyor, bir an önce eve gidip annesinin boynuna sarılmak istiyordu.”

Yukarıdaki paragraftaki çocuk , aşağıdaki duygulardan hangisini yaşamamıştır?

A.pişmanlık B.kızgınlık C.üzüntü D.şaşkınlık
8. “Hayatında yaşayabileceği her şeyi yaşamış, artık kendi kabuğuna çekilmişti. Büyük evinde kedileri ile birlikte mutlu bir hayat sürüyordu. Deyim yerindey-se ununu elemiş, eleğini ipe asmış birisiydi o.”

Yukarıdaki parafta “ununu elemiş, eleğini ipe asmış” deyimi ile ne anlatılmak istenmiştir?

A.yalnızlığı B.yaşlılığı C.işi gücü olmayışı D.kızgınlığı
9. “Bu romanda yazar varoşlarda yaşayan insanların acılarını, dertlerini satırlara dökmüş. Romanın kahramanı içimizden biri gibidir. Olaylar, kahramanın etrafında gelişir ve finalde bizi büyük bir sürpriz beklemektedir.”

Yukarıdaki paragrafta aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?

A.Romandaki olaylara B.Romanın kahramanına C.Romanın konusuna D.Romanın finaline
10.Bir yer düşlüyorum

Gürültüden kirden uzak

Bazen şarkılar söylüyorum

O yerlerin hayalini kurarak

Alıp başımı gitmek istiyorum

Yanıma gölgemi alarak…

Yukarıdaki dizelerin sahibi ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

A.Hayatın yükünden yorulduğu B.Bir yerlere kaçmak istediği C.Yalnızlığı tercih ettiği D.Her şeye rağmen hayattan zevk aldığı
11. “Sabah horozların sesiyle uyanırdık her gün. Annemin hazırladığı kahvaltıda neler olmazdı ki. Taze sağılmış süt, taze yumurtalar, sıcacık tandır ekmeği. Bahçede oyun oynarken o tertemiz havayı içimize çekerdik. Ya şimdi? Araba sesleriyle uyanıyorum. Makine gürültüleri, kirli bir hava ve bomboş oyun parkları…

Yukarıdaki paragrafta, yazar için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?A.Köy hayatını çok özlemiştir.

B.Şehir hayatını sevmemektedir. C.Çocukluğu şehirde geçmiştir. D.Çocukluğu çok güzel geçmiştir.
12. “ – Elbette. O günleri unutmak mümkün mü?Arkadaşlık,dostluklar daha başkaydı. Şimdi sırtımızı kime dönsek bir darbe ondan yiyoruz.”

Yiğit, sorulan bir soruya böyle cevap vermiştir. Buna göre, sorulan soru aşağıdakilerden hangisi olabilir?

A.Çocukluğunuzu özlüyor musunuz? B.Çocukluğunuzda neler yapmıştınız?

C.Bu zaman için ne düşünüyorsunuz?

D.Şimdiki dostluklar size göre nasıl?
13. “Her şey bir hayalle başlar. Günümüzde kullandığımız birçok teknolojik ürün, yıllar önce sadece bir hayaldi. Şimdi bize hayal gelenler, gelecekte sıradan şeyler haline geleceklerdir.”

Yukarıdaki paragrafta aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?

A.hayal etmenin önemine B.her hayalin bir gün gerçekleşebileceğine C.hayallerin bir sınırının olduğuna D.birçok teknolojik ürünün bir hayalle başladığına
14. “Kesilen her bir ağaç ile kendi kolunu kestiğinin farkında olmuyor insan. İnsanlar için yararı saymakla bitmeyen ağaçlar, yine insanlar tarafından bilinçsizce yok ediliyor. Akciğerlerini söküp atmak gibi bir şeydir ağaçları kesmek. Boşuna dememişler insana en büyük kötülüğü yine insan yapar diye.”

Yukarıdaki paragrafta aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?

A.insana, yine insanın kötülük ettiğine B.ağaç kesmenin nedenlerine C.ağaç kesmenin zararlarına D.ağaçların nasıl yok edildiğine

15. “Ağaçlar yeniden doğuyor sanki

Yuvasına dönüyor göçmen kuşlar

Dünyayı yeşile boyuyor sanki

Ellerinde fırça bütün ressamlar.”

Yukarıdaki dörtlükte hangi mevsim anlatılmıştır?

A.yaz B.kış C.ilkbahar D.sonbahar

16. “Nerede kaldı gençliğim benim

Saçlarıma düşmüş beyaz teller

Bırakıp gitti bütün sevdiklerim

İyi gün dostlarım şimdi nerdeler?

Yukarıdaki şiirde aşağıdaki duygulardan hangisi yoktur?
A.özlem B.sitem C.üzüntü D. korku
17. “Eskiden savaş sırasında insanlar kalelere sığınır, kendilerini düşmanlardan korurlarmış. Günümüz ise insanlar kendileri kötülüklerden koruyacak böyle bir kale arıyor. İşte bu kale, kişinin ailesidir.İnsanı kötülüklerden koruyacak en büyük kalesi, onun mutlu yuvasıdır.”

Yukarıdaki paragrafın ana fikri aşağıdakilerden hangisidir?

A.Kaleler, savaş sırasında insanları korur.

B.Dünya kötülüklerle doludur. C.Aile, insanları kötülüklerden koruyan bir yapıdır. D.Her insanın bir ailesi mutlaka vardır.
18. “Doğruyu, yanlışı, iyiyi, kötüyü

Sen öğrettin bana teşekkür ederim.

Vatana, millete yararlı olmayı

Sen anlattın bana teşekkür ederim.”
Yukarıdaki dörtlükte şairin teşekkür ettiği kişi kimdir?

A. Atatürk B.Annesi C.Öğretmeni D.babası
19. “Ali, dördüncü sınıfa giden çalışkan bir öğrencidir. Arkadaşları ile geçinir kimseye bir kötülük yapmaz. Bu nedenle de arkadaşları tarafından çok sevilir. Uzun boyu sayesinde çok güzel basketbol oynar. Zaten basketbol, onun en sevdiği oyundur.”

Yukarıdaki paragrafa göre, Ali ile ilgili aşağıdakilerden hangisinden söz edilmemiştir?
A.Fiziksel özelliklerine B.Kişilik özelliklerine C.Hobilerine D.Fobilerine
20. “Kültür, bir milletin geçmişten günümüze taşıdığı değerlerin toplamıdır kısaca. Bir ülkenin temel taşlarında onu oluşturan milletin kültürü vardır. Bunun içindir ki Atatürk: “ Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür.” demiştir.
Yukarıdaki paragrafta kültürün hangi özelliğinden söz edilmiştir?

A.kültürün değişerek gelecek nesillere aktarıldığından B.kültürün, bir devletin temelini oluşturduğundan. C.her milletin kültürünün farklı olduğundan D.kültürlerin zaman içinde farklılık gösterdiğindenDostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə