Fiba holdiNG

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 23.41 Kb.
tarix12.01.2019
ölçüsü23.41 Kb.

FİBA HOLDİNG

Fiba Grubu 1987 yılında Hüsnü M. Özyeğin tarafından kurulmuştur.Yurt içi ve yurt dışında finans ve finans dışı olmak üzere çeşitli alanlarda yatırımlara imza atmıştır.

Fiba Grubu’nun finans sektöründeki yatırımları bankacılık,  leasing, faktoring, sigortacılık, varlık yönetimi ve özel sermaye fonu; finans dışı yatırımları ise havacılık, mağazacılık, gayrimenkul, enerji, gemi inşaası ve liman hizmetleri yatırımlarından oluşmaktadır.

Kurulduğu günden bugüne “yenilikçilik, kaliteli insan kaynağı, müşteri odaklılık, şeffaflık ve hesap verebilirlik, etkin teknoloji kullanımı ve en iyi uygulamayı aktarmak” değer ve ilkelerini benimseyen Fiba Grubu, toplam 62 şirketi ile 15 ülkede, 46 farklı ulustan 12 bin çalışanıyla faaliyet göstermektedir.

FİBA GRUBU’NUN TARİHÇESİ VE GELİŞİMİ

1987 Fiba Grubu ilk bankacılık faaliyetlerine Finansbank ile başladı.
1989 Büyüme ve kurumsallaşma hedefleri doğrultusunda Fiba Holding kuruldu.
1990 Grubun yurt dışında satın aldığı ilk iştiraki Credit Europe Bank (Suisse) faaliyetlerine başladı.

Sosyal sorumluluk bilinciyle Hüsnü M. Özyeğin Vakfı kuruldu.

Finansal kiralama alanında Finans Leasing faaliyetlerine başladı.
1992 Fiba Faktoring ile faktoring hizmeti verilmeye başlandı.
1993 Grubun finans dışı yatırımlarını bünyesinde barındıran Fina Holding faaliyetlerine başladı.
1994 Hollanda'da bankacılık faaliyetlerinde bulunmak üzere Credit Europe Bank (Holland) kuruldu.
1996 Gima satın alınarak gıda perakendeciliği sektörüne adım atıldı.
1997 Finans Invest, Credit Europe Bank Russia ve Girişim Faktoring faaliyetlerine başladı.
1998 Yurt dışı faaliyetleri Hollanda'da kurulan Credit Europe Group altında toplandı ve nakit yönetimi hizmeti sunmak amacıyla Fiba IFSC kuruldu.

Romanya'da Credit Europe International Leasing (Romania) faaliyetlerine başladı.

GimRom (G-Market) Romanya’da faaliyetlerine başladı.

Fiba Alışveriş Merkezleri kuruldu.
1999 Gıda perakendeciliği sektöründe büyüme hedefleri doğrultusunda Endi mağazaları satın alındı.

Marks&Spencer franchising hakkı alındı.

2000 Grup, büyümesini sürdürerek Credit Europe Bank (Romania)'nın çoğunluk
hisselerini satın aldı.

Fiba Gayrimenkul ve Finans Portföy faaliyete geçti.

2001 Fiba Sigorta kuruldu.

2004 Fiba Kapital Holding, Grubun ilk özel sermaye fonu kuruldu.

2005 Romanya’da mortgage hizmeti sunmak üzere Credit Europe Ipotecar kuruldu.Gima ve Endi CarrefourSA’ya satıldı.   

Bucuresti Mall ve Plaza Romania'yı bünyesinde bulunduran Anchor Retail Investments’ın çoğunluk hisseleri satın alındı.  AJT (Swissôtel the Bosphorus, İstanbul) satın alındı.   

Rusya’da  Marks & Spencer’ın franchising hakkı alındı.   

Fiba Alışveriş Merkezleri iştiraki olan ve dört ayrı şehirde alışveriş merkezleri bulunan Anatolia Gayrimenkul faaliyetine başladı.

Özel havacılık alanında hizmet veren Fiba Air kuruldu.   Credit Europe International Leasing Romania'nın portföyünü devralan Credit Europe Leasing kuruldu.   

Varlık yönetimi konusunda faaliyet göstermek üzere, Lehman Brothers ile ortak olarak RCT Varlık Yönetimi ve yanısıra Girişim Varlık Yönetimi kuruldu.Fiba Alışveriş Merkezleri iştiraki olan ve dört ayrı şehirde alışveriş merkezleri bulunan Anatolia Gayrimenkul faaliyetine başladı.  

Credit Europe Leasing Russia kuruldu.

Özyeğin Universitesi öğrencilere çağdaş eğitim vermek amacıyla kuruldu.

  1. Finansbank'ın % 46 hissesi için National Bank of Greece ile satış sözleşmesi imzalandı. Anlaşma kapsamında Finans Leasing, Finans Yatırım, Finans Yatırım Ortaklığı, Finansbank Malta, Finans Portföy Yönetimi ile IBTech iştirakleri satışa konu oldu. 

Marks & Spencer Ukraine franchising hakkı alındı.Credit Europe Bank (Ukraine), Ukrayna'da bankacılık yapmak üzere gerekli izinleri aldı.

Enda Enerji Holding'in % 9,9 oranındaki hissesi Fiba Grubu tarafından satın alındı.

Çubuklu Vadi Projesi'ni gerçekleştirmek üzere Fiba Gayrimenkul ve Yüksel İnşaat'ın ortaklığı ile Fiba Yüksel kuruldu.

Anatolia Gayrimenkul, Fiba Alışveriş Merkezleri ile birleşti.

2007 Turkon ortaklığı ile kurulan Fina - Turkon tarafından Kumport Liman Hizmetleri satın alınarak Gruba katıldı.

Hazır giyim mağazalar zinciri GAP ve Banana Republic'in Türkiye'deki franchising hakları alındı.Credit Europe Leasing (Ukrayna) kuruldu.

Sigorta şirketleri, Credit Europe Asigurari Romanya'da ve Credit Europe Life  Rusya'da, kuruldular.Fors Denizcilik ve Turkon Fina Denizcilik gemi inşa sektöründe faaliyet göstermek amacıyla kuruldular.

Grubun ilk yatırım fonu HMO Capital Advisors İsviçre'de kuruldu.Emerging Markets Real Estate Investments, Çin'de ve Kazakistan'da konut ve ticari gayrimenkul projeleri geliştirmek amacıyla kuruldu.

Rüzgar enerji projeleri için Enerji Piyasa Rekabet Kurumu'na üretim lisansı başvuruları yapıldı.

FİBA HOLDİNG’DE SON GELİŞMELER

  1. 2008 yılı Şubat ayında lisansı alan, Credit Europe Life, Rusya'da hayat sigortacılığı faaliyetlerine 2008 yılı Mart ayı itibariyle başlamıştır.

  2. Amerika'nın en popüler hazır giyim mağazalarından olan Banana Republic'in Türkiye'deki ve aynı zamanda Avrupa'daki ilk mağazası 15 Mart 2008'de İstanbul Kanyon Alışveriş Merkezi'nde açılmıştır.

  3. Fiba Gayrimenkul tarafından, İzmir Mavişehir'de 38 dönüm arsa üzerinde hayata geçirilecek konut projesinin konsept ve mimari çalışmaları tamamlanmıştır.

  4. Fiba Gayrimenkul tarafından, İstanbul Ümraniye, Alemdağ bölgesinde 2005 yılı sonlarında alımlarına başlanan ve iki yıllık bir süre sonucunda toplamda net 440 bin metrekare büyüklüğe ulaşan arsa için geliştirme çalışmaları devam etmektedir.

  5. Fiba Grubu, 2007 Aralık ayı itibariyle mevcut 11,865 adet personelinin 8,969'inin yurtdışında çalışması nedeni ile yurt dışında en çok personel istihdam eden Türk şirketler grubudur.

  6. Rusya'da tüketici kredisi veren ve kredi kartı hizmeti sunan ilk Türk bankası olan Credit Europe Bank Rusya 2007 Aralık ayı itibariyle şube sayısını 100'e çıkartarak dengeli büyümesine devam etmektedir.

FİBA GRUBU’NUN SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ

Özyeğin Üniversitesinin kuruluş çalışmalarına Hüsnü M. Özyeğin Vakfı tarafından 2005 sonbaharında başlanmış, çalışmalar 2007 yılında tamamlanarak üniversite kurulmuştur.


İş dünyasından yöneticiler, öğretim üyeleri, üniversite öğrencileri ve yeni mezunların katıldığı çeşitli çalıştaylarda 300'ü aşkın kişi ile birlikte belirlenen Özyeğin Üniversitesi’nin vizyonu, çağdaş eğitim sistemiyle, özgün, yaratıcı ve kullanılabilir bilgi üreterek toplumsal gelişime katkı sağlamaktır.
Bu hedefler doğrultusunda tamamı Fiba Grubu ve Hüsnü M. Özyeğin tarafından finanse edilen Özyeğin Üniversitesi, ilk öğrencilerini Eylül 2008'de İstanbul Altunizade kampüsünde karşılayacak ve birkaç yıl içerisinde İstanbul'da büyük bir kampüs üniversitesi olacaktır.

 

HÜSNÜ M. ÖZYEĞİN VAKFI

1990 yılında faaliyetlerine başlayan Finans Vakfı, 2005 yılı Nisan ayı sonrasında çalışmalarına "Hüsnü M. Özyeğin Vakfı" adıyla devam etmektedir. Eğitim bursu sağlayarak genç nesillere destek olmayı amaçlayan vakıf, Türkiye'nin çağdaşlaşma sürecinde en önemli sorunlarından biri olan eğitim konusuna önemli katkılarda bulunmaktadır.
Bu doğrultuda bugüne kadar 9.700'ün üzerinde öğrenciye burs verilmiş, toplam 56 okul, yurt ve sosyal tesis inşa edilerek bağışlayan Vakıf, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı'nın "Eğitime %100 Destek Projesi" çerçevesinde gerçekleştirilen "Bilgisayarlı Eğitime Destek Kampanyası" kapsamında 4003 adet bilgisayarı Milli Eğitim Bakanlığı'na hibe ederek 200 bilgisayar laboratuvarı kurmuştur.
Burs ve eğitim alanındaki çalışmalar dışında, ülke kültürüne katkıda bulunmak amacıyla, Galata Mevlevihanesi'nin restore edilme çalışmaları başlatılmış, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na katkı amacıyla projenin çalışmaları Vakıf tarafından üstlenilmiştir.
ANNE ÇOCUK EĞİTİM VAKFI (AÇEV)
Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) 1993 yılında Ayşen Özyeğin önderliğinde Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı ve Prof. Dr. Sevda Bekman’ın bilimsel çalışmaları ışığında kurulmuştur. Eğitim yoluyla toplumu güçlendirmeyi ve bireylerin yaşam kalitelerini iyileştirmeyi misyon edinmiş bir sivil toplum kuruluşudur.

AÇEV, çeşitli yerli ve uluslararası sivil toplum kuruluşları, organizasyonlar, kamu kurumları, üniversiteler ve özel sektörle işbirliği içinde çalışmaktadır. AÇEV’in eğitim programları bugüne kadar 410.000 kişiye ulaşmış ve 5.000 eğitimci yetiştirmiştir. Ayrıca AÇEV, 0-6 yaş dönemi eğitimin önemi konusunda kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla “7 Çok Geç” adlı bir kampanya düzenlemekte ve bu konunun toplumsal faydalarını ortaya koyacak çeşitli araştırmalar yürütmektedir.Dostları ilə paylaş:
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə