Gezi GÜzergâhi yol haritasiYüklə 33.73 Kb.
tarix22.08.2018
ölçüsü33.73 Kb.

IV. OSB ENERJİ ZİRVESİ

VAN İLİ TARİHİ VE KÜLTÜREL GEZİSİ


SAAT

ADI

BULUNDUĞU

İLÇE

VAN İL MERKEZİNE UZAKLIĞI

AÇIKLAMA

0900

BÜYÜK URARTU OTELDEN BAYRAM OTELE HAREKET

(1 OTOBÜS)MERKEZ0910

BAYRAM OTELDEN AKDAMAR OTELE HAREKET

(1 OTOBÜS)MERKEZ0920

AKDAMAR OTELDEN MERİT ŞAHMARAN OTELE HAREKET

(1 OTOBÜS)MERKEZ0920

TAMARA OTELDEN MERİT ŞAHMARAN OTELE HAREKET

(2 OTOBÜS)EDREMİT

18 KM
0935

MERİT ŞAHMARAN OTELDEN TOPLU HAREKET

(6 OTOBÜS)EDREMİT1010

ÇAVUŞTEPE KALESİ

HOŞAP KALESİGÜRPINAR

25 KM.


ÇAVUŞTEPE KALESİ: ÇAVUŞTEPE KALESİ URARTU KRALI II.SARDURİ’NİN MÖ. 764-735 YILLARI ARASINDA YAPTIRMIŞ OLDUĞU AŞAĞI VE YUKARI OLMAK ÜZERE İKİ BÖLÜMDEN MEYDANA GELMİŞ VE KURUCUSUNDAN ÖTÜRÜ “SARDUHİNİLİ” OLARAK İSİMLENDİRİLEN VE İRİ BLOK TAŞ VE MOLOZ TAŞTAN MEYDANA GELMİŞTİR.

HOŞAP KALESİ: HOŞAP KALESİ BİR ORTA ÇAĞ KALESİDİR. HOŞAP SUYUNUN SARP KAYALIKLARI ÜZERİNDE YÜKSELMİŞ VE İYİ VEYA TATLI SU DEMEKTİR.RESMİ ADI İSE GÜZELSU DUR. GÜNÜMÜZDE YAŞAYAN PEK ÇOK YAPI BÖLGEDE MAHMUDİ SÜLEYMAN OLARAK ADLANDIRILAN KİŞİ TARAFINDAN 1643 YILINDA YAPTIRILMIŞTIR BÖLGESEL GELENEĞE GÖRE, BU MÜTHİŞ YAPIYI YAPAN MİMARIN ELLERİ, DİĞER BİR TANE DAHA YAPAMASIN DİYE KESİLİYORDU.

1045

HALİME HATUN KÜMBETİSELÇUKLU MEZARLIĞI


GEVAŞ

45 KM.

GEVAŞ İLÇESİNDEKİ SELÇUKLU MEZARLIĞI'NIN DOĞU TARAFINDA BULUNMAKTADIR. GİRİŞ KAPISI ÜZERİNDEKİ KİTABESİNE GÖRE MELİK İZZEDDİN TARAFINDAN 555 TARİHİNDE, KIZI HALİME HATUN İÇİN YAPTIRILMIŞTIR. USTASI AHLATLI PEHLİVAN OĞLU ESED'DİR. KÖŞELERİ PAHLANMIŞ KARE KAİDE ÜZERİNE ONİKİGEN GÖVDELİ OLARAK YAPILMIŞTIR. ÜSTTEN PİRAMİDAL BİR KÜLAHLA ÖRTÜLMÜŞ KÜMBET, DÜZGÜN KESME TAŞ MALZEME İLE İNŞA EDİLMİŞ. İKİ KATLI İNŞA EDİLMİŞ KÜMBETİN CENAZELİĞİ KARE PLANLI OLUP, DOĞUDAKİ KAPISINA MERDİVENLE İNİLMEKTEDİR.

1135

AKDAMAR İSKELESİNDEN AKDAMAR ADASINA GEÇİŞŞEHİR MERKEZİNE YAKLAŞIK 50 KM UZAKLIKTAKİ GEVAŞ İSKELESİ’NDEN KALKAN TEKNELERLE YAPILAN 20 DAKİKALIK ZEVKLİ BİR MOTOR YOLCULUĞUNDAN SONRA ADAYA ULAŞILMAKTADIR. ADAYA YAKLAŞTIKÇA SİVRİ KÜLAHLI KİLİSE DİKKAT ÇEKMEKTEDİR. ÜZERİNDE BADEM AĞAÇLARI BULUNAN ADA EŞSİZ BİR GÜZELLİĞE SAHİPTİR. ÖZELLİKLE BAHAR AYLARINDA, ADANIN KARŞISINDA YER ALAN ÜZERİ KARLA KAPLI ARTOS DAĞI’YLA ETKİLEYİCİ BİR GÖRÜNÜM OLUŞUR. AKDAMAR KİLİSESİ 95-92 YILLARI ARASINDA VASPURAKAN KRALI I. GAGİK TARAFINDAN, MİMAR KEŞİŞ MANUEL’E YAPTIRILMIŞTIR. KİLİSENİN GÜNEYBATISINDAKİ ŞAPEL 296 TARİHİNDE, DOĞUSUNDAKİ ŞAPEL XIII.Y.Y.’DA, BATISINDAKİ JAMATOUN 763 TARİHİNDE, GÜNEYİNDEKİ ÇAN KULESİ İSE YÜZYIL SONLARINDA İLAVE EDİLMİŞTİR. KUZEYİNDEKİ ŞAPELİN TARİHİ İSE BİLİNMEMEKTEDİR.

1300-1445

GRAND DENİZ OTEL ÖĞLE YEMEĞİ

GEVAŞ1530

VAN MÜZESİ

MERKEZ
GEÇMİŞİ M.Ö. 5000 YILLARINA DEĞİN UZANAN VAN BÖLGESİNDE, BU UZUN TARİHİ SÜRECİN İZLERİNİ GÜNÜMÜZE ULAŞTIRAN KÜLTÜR VARLIKLARINA BÖLGENİN HEMEN HER YANINDA RASTLAMAK MÜMKÜNDÜR. BU ZENGİNLİK 1930'LU YILLARDA VAN'DA GÖREV YAPAN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ MUSTAFA NOYAN'IN DİKKATİNDEN KAÇMAMIŞ VE TAŞINABİLİR OLAN KÜLTÜR VARLIKLARI VAN MERKEZİNDE TOPLANMAYA BAŞLANMIŞTIR. 1932 YILINDA YAPILAN BİR DEPO BİNASI VAN MÜZESİNİN İLK TEMELİNİ OLUŞTURMUŞTUR. ÖNCELİKLE BÖLGEDE ÇOK SAYIDA BULUNAN URARTU ÇİVİ YAZILI ZAFER STELLERİ İLE AKKOYUNLU VE KARAKOYUNLULARA AİT KOÇ VE KOYUN ŞEKLİNDEKİ MEZAR TAŞLARI BULUNDUKLARI YERLERDEN TOPLANARAK BU DEPO BİNASINA NAKLEDİLMİŞTİR. DEPODA BU KÜLTÜR VARLIKLARIMIZIN SAYISI ÇOĞALINCA BU KEZ 1945 YILINDA VAN MÜZE MEMURLUĞU OLUŞTURULMUŞTUR. SATIN ALMA YA DA ARKEOLOJİK KAZILAR SONUCUNDA ORTAYA ÇIKARILAN ESERLERİN DAHA İYİ KORUNUP TEŞHİR EDİLMESİ İÇİN 1972 YILINDA VAN MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ KURULMUŞTUR.

1645

ESKİ VAN ŞEHRİ VE VAN KALESİNDE GÜNBATIMI SEYRİ

5 KM
VAN KALESİ ANTİK URARTU KRALLIĞI TARAFINDAN KÜTLE HALİNDEKİ TAŞTAN YAPTIRILAN VE URARTU BAŞŞEHRİ TUŞPA'YI KUŞ BAKIŞI GÖREN BİR İSTİHKAM YAPIDIR. VAN GÖLÜ KIYISINDA OLUP, VAN ŞEHRİNE 5 KM UZAKLIKTA BULUNAN BU KALE SARP BİR KAYALIK ÜZERİNE İNŞA EDİLMİŞTİR. KALE M.Ö. 9. YÜZYILDA LUTİPRİ’NİN OĞLU SARDURİ TARAFINDAN M.Ö. 840-825 TARİHLERİ ARASINDA KURULMUŞTUR.

1900-2230

VAN GÖLÜNÜN EDREMİT SAHİLİNDE MERİT ŞAHMARAN OTELDE TOPLU AKŞAM YEMEĞİ (7 OTOBÜS)

EDREMİT

18 KMA
Каталог: wp-content -> uploads -> 2017


Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə