Gözlüğün tarihsel gelişimi

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 96.67 Kb.
tarix22.08.2018
ölçüsü96.67 Kb.

Gözlüğün tarihsel gelişimi

Gözlüğün ana malzemesi olan camın tarihi 4500 yıl evveline kadar gidiyor. Antik dünya insanlarının optik hakkında bilgileri olduğu, camın belirli bir formunun cisimleri büyüttüğünü fark ettikleri biliniyor. Hatta milattan önce 1000 yıllarına ait, büyüteç olarak kullanılmış cam örneklerine Girit'teki kazılarda rastlanılmıştır. Ne var ki büyütecin cam haline gelmesi çok zaman aldı.

‹nsanlık tarihinin büyük teşekkür borçlu olduğu, gözlük gibi parlak bir buluşu gerçekleştiren kişinin kim olduğu, bütün araştırmalara rağmen hala sırrını koruyor. Bu kişinin 1250 veya 1280 yıllarında Venedik'te yaşamış olması büyük bir olasılık, çünkü 13. yüzyılda, yani Ortaçağda Venedik, İtalya'da cam üretimiyle ünlü olan bir yerdi.

‹lk gözlüklerin mercekleri konveks, yani dışbükeydi ve sadece yakını görme problemi olanların işlerine yarıyordu. Uzağı görme sorunu olanların derdine çare olacak konkav (içbükey) merceklerin üretilmesi için yüzyıl geçmesi gerekecekti. Görüldüğü gibi gözlüğün tarih içindeki gelişmesi oldukça yavaş oldu. Gözlük, icat edildikten ancak 350 yıl sonra düşmeden yüzün ortasına tutturulabildi. Aslında bu gözlük tarihindeki en son ve önemli buluştu. Edward Scarlett 1730'da Londra'da sabit gözlük sapını icat etti. Saplar kafaya göre ayarlanabildiği için gözlük burun üzerine daha az ağırlık yapıyor, düşme tehlikesi de önlenmiş oluyordu. ‹lk gözlükçü dükkanı 1783’te Philadelphia'da açıldı. Francis Mc Allister dükkanında gözlükleri bir sepetin içine yığıyor, müşteriler de bunları tek tek deneyerek gözlerine uygun geleni alıyorlardı.


GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ

Gözlükleri karartmanın ilk aracı duman isiydi ve bu teknoloji 1430’dan önce Çin’de geliştirildi. Yüzyıllar boyunca Çinli yargıçlar mahkemede göz ifadelerini belli etmemek amacıyla duman renginde kuvars mercekler takarlardı. Güneş gözlüklerinin popülaritesi 20. yüzyıla aittir. Amerika’da güneş panellerinin gelişiminde önemli rol oynayan ordu, güneş gözlüğü teknolojisinde de ön sıradaydı.

1930’larda ABD Hava Kuvvetleri pilotları, yüksek irtifada göz kamaştırıcı pırıltıların tehlikelerinden koruyacak çok etkili bir gözlük üretmesi için Bausch&Lomb optik şirketini görevlendirdi. Şirket fizikçileri ve optikçileri spektrumun sarı bandındaki ışığı emecek özel bir kara-yeşil renk geliştirdiler. Bu gözlük kısa bir süre sonra Ray-Ban pilot gözlüğü olarak piyasaya sürüldü. 1970’lerde ise güneş gözlüğü çılgınlığı iyice gelişti.

Gökçek: “2016’da rekor üstüne rekor kırdık”

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları ASKİ ile EGO’nun 2016 mali yılı faaliyet raporlarını sunarken, "2016 yılında çalışmalarımızda rekor üstüne rekorlar kırdık" dedi.

Başkan Gökçek, sinevizyon eşliğinde 2 saat süren sunumunda, ANKAPARK'tan Kuzey Ankara’ya, asfalttan yeni yol açımlarına, yeni ilçelere yatırımlardan sosyal ve kültürel faaliyetlere kadar yüzlerce çalışma hakkında bilgi verdi.

Başkent turizmine büyük ivme kazandıracak olan ANKAPARK'taki çalışmaları anlatan Başkan Gökçek, tamamlanan giriş kapısı, oyun konsolları, dijital oyun çadırları ve çevre düzenlemelerine ilişkin görüntüleri ve bilgileri Meclis üyeleriyle paylaştı.

“Medar-ı iftiharımız olduğu için ANKAPARK yatırımlarından başlamak istiyorum”

diyen Başkan Gökçek, oyuncak montajlarının tamamlanmak üzere olduğunu ve bu yıl içinde çalışmaları bitirmek istediklerini söyledi. Başkan Gökçek şöyle konuştu: “Açılış tarihi konusunda kesin bir şey

söyleyemiyorum. Kesinlikle Avrupa’nın açık ara en büyük parkı, hem alan açısından hem de oyuncak sayısı açısından. Park içinde 1217 oyuncak bulunuyor. Fıskiyelerimiz tam bir şov, 209 metre eninde, 120 metreye yüksekliğe su fırlatıyor. Mayıs ayında Meclis üyeleri ve ailelerini gezdirerek, tenkitlerinizi alalım. Bazı bölümleri çocuklara ve çeşitli kurumlardan gelen misafirlere gezdiriyoruz. Olumlu tepkiler aldık.”

CUMHURİYET TARİHİ’NİN

EN ŞIK CAMİSİ

Kuzey Ankara Camii ve

Külliyesi’nde yürütülen otopark ve kongre merkezi yapımı çalışmalarıyla ilgili fotoğraflar eşliğinde bilgi veren Başkan Gökçek, “Cumhuriyet tarihinin en şık camisi olacak Allahın izniyle” dedi.

Pamuklar Boğaziçi Camii Yapımı, Etlik Osmanlı Aile Yaşam Merkezi çalışmalarının bu yıl biteceğini belirten Başkan Gökçek, “Keçiören Osmanlı Halk Pazarı yanmıştı biliyorsunuz. ATO ile beraber, yerine 3 ay içinde yenisini çok daha modern şekilde yaparak pazar esnafına teslim ettik” dedi.

Sırasıyla Beypazarı, Kahramankazan, Yenimahalle,

Çankaya ilçelerine yapılan itfaiye istasyonlarından da görüntüler sunan Başkan Gökçek, Yeni Toptancı Hal’in taşınacağı ANKAHAL'in projesinin hazırlandığını, bu ay veya önümüzdeki ay yapım ihalesine çıkılacağı müjdesini verdi.
ASFALT SERİMİNDE

REKOR ÜSTÜNE REKOR...

Kentsel ulaşım ve altyapı hizmetleriyle ilgili slaytları gösteren Başkan Gökçek, 2016 yılında 11 yaya üst geçidini tamamladıklarını, 5 üst geçidin yapımının da devam ettiğini belirtti.

Başkan Gökçek, “2016 yılında Ankara’nın bulvar ve caddelerine 5 milyon 686 bin ton asfalt serildi, bu bir rekor” diyerek, 25 ilçeye dökülen asfaltla ilgili tek tek rakamsal bilgiler verdi. Başkan Gökçek, “Bunlar, ilçelerin cadde ve sokaklarına

dökülen miktarlar. Bir de bu ilçelerin 311 köy yoluna 2016'da, 1 milyon 604 bin ton asfalt serimi gerçekleştirdik” dedi.

Gökçek, 1071 Malazgirt Bulvarı’nın bir gecekondu nedeniyle yıllardır Dikmen’le bağlantısının yapılamadığını hatırlatarak, “7 yıldır yapamıyorduk. Vali bey devreye girdi. OHAL kanunlarıyla gecekonduyu kaldırıp, bulvarın Dikmen bağlantısını sağladık” diye konuştu.

Geçen yıl Ankara'da yapılan önemli cadde ve bulvarlarla ilgili bilgi veren Başkan Gökçek, şöyle devam etti:

“Yavuz Sultan Selim Bulvarı, Turan Güneş Bulvarı yol genişletme, asfaltlama ve kaldırım çalışmaları yaptık. 27 gün gibi rekor bir sürede tamamlandı. Turan Güneş ve Doğukent bağlantı yollarında çok trafik oluyordu biliyorsunuz. Vatandaş 'şimdi rahatladık’ diyor. Kazım Karabekir Caddesi yol genişletme, asfaltlama ve kaldırım çalışmalarını tamamladık. ANKAPARK'tan giden vatandaşlarımız Eskişehir Yolu'na rahat ulaşsın diye ANKAPARK Anadolu Bulvarı Köprüsü'nü yaptık. Hurdacılar U dönüşü köprüsünü yaptık, tam karşına da Hurdacılar 2. U dönüşü köprüsü yapımıyla burası rahat nefes aldı. Ankara-Haymana Devlet Karayolu'nun 33 km’lik kısmında yapılan yol genişletme çalışmamız devam ediyor.”

Başkan Gökçek, 2016'da yol ve asfalt çalışmalarında rekor kırdıklarını belirterek, “1 milyon 541 bin 467 metre yeni yol açımı, 1 milyon 778 bin 586 metre malzemeli bakım ve 1 milyon 306 bin 585 metre reglaj faaliyeti yaptık. Yani bu rakamların hepsi Türkiye rekorudur” diye konuştu.
“ANKARA SANAYİSİNE

DESTEK OLDUK”

Başkan Gökçek, geçen yıl Ankara genelinde 1375 kilometre imar yolu açıldığını belirterek, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalarla ilgili fotoğrafları gösterdi. 2016 yılında eğitim kurumlarına ise 27 bin 746 ton asfalt serimi yapıldığını bildiren Başkan Gökçek, “Organize sanayi bölgelerine ise 219 ton asfalt serimi, 52 bin 592 metre yeni yol açımı, 5 bin metre malzemeli bakım ve 6 bin 775 metre reglaj çalışması yaptık. Ayrıca 14 bin 644 metre

bordür, 21 bin metrekare tretuvar döşedik. Bunlar bizim sorumluluğumuzda olmamasına rağmen destek olduk” dedi.

Merkez ve çevre ilçeler dahil toplam 400 cadde, sokak ve bulvarın bazalt kaldırımlarla donatıldığını kaydeden Başkan Gökçek, ilçelerde çevre düzenlemeleriyle ilgili çalışmaları slaytlarla gösterdi.

Önemli kentsel dönüşüm alanlarında sürdürülen hizmetleri de öncesi ve sonrası fotoğraflarıyla anlatan Gökçek, hak sahiplerine anahtar teslim törenleri yaptıklarını söyledi.


ULUS VE KALE'DEKİ

ÇALIŞMALAR...

Başkan Gökçek, Ulus Meydanı Kentsel Tasarım Projesi, İnanç Müzesi Projesi, Kale Önü Dükkanlar ve Meydan Düzenleme Projesi hakkında da bilgi vererek, şunları söyledi:

“Kale önü dükkanları ve meydan düzenleme projesi yaptık. Kale önüne bir ciddiyet kazandırılıyor, burası son derece salaş bir bölgeydi. Dükkanlara çekidüzen verdik. Ulus Kültür Merkezi, Kapalı Çarşı ve Dolmuş Durakları Kompleksi Projesi'ne başladık. Burası biliyorsunuz, dolmuşların kalktığı yerdir. Proje kapsamında alt katlarda dolmuş yeri yapılıyor. Dolmuşların girişi çıkışı için 2 kat var. Üzerinde Tarih Müzesi, onun üzerinde de Kutsal Emanetler Müzesi olacak. 4 katlı bina olarak yükselecek. Şu anda inşaat başladı.”

Tarihi bina ve türbe restorasyonları, çevre düzenlemeleriyle ilgili bilgiler veren Başkan Gökçek, “Bolu Göynük'teki camisi yanmış olan Akşemseddin Türbesi'nde çok güzel düzenleme yapıldı. Akşemseddin Hazretleri yüzü suyu hürmetine, bu büyük insana bir hizmet yapılmış oldu. Vatandaşla işbirliği de yaparak, bu camiyi yeniden ayağa kaldırdık” diye konuştu.
TEMAPARK-HAYVANAT

BAHÇESİ ARASINA

TELEFERİK...

Başkan Gökçek, tarihi ve simgesel özelliği olan 20 yapının cephe aydınlatmasının tamamlandığını, Hayvanat Bahçesi-Temapark arasına 7.5 km hat uzunluğu ve 8 istasyonu olan teleferik yaptıklarını ve yüzde 75 oranında tamamlandığını söyledi.

Kente estetik kazandırmak için saksı ve vazolar getirdiklerini belirten Başkan Gökçek, “Kentin uygun yerlerine 166 dekoratif vazo, yine 2016 yılında kavşak, göbek ve meydanlara 25 dekoratif süs havuzu, 61 soyut heykel, 4 saat kulesi yerleştirdik. Keçiören, yenilenmiş kent meydanına kavuştu. 16 bin metrekare alana granit döşeme yaptık. Çocukların geleneksel oyunlarla anne ve babalarının oyun dünyasını yaşaması için 165 okula 16 farklı şekilden oluşan 1605 adet oyun alanı çizimi yaptık” diyerek, çalışmaların görüntülerini yansıttı.

10 KAT FAZLA

YEŞİL ALAN...

Başkan Gökçek, çevre düzenlemeleriyle ilgili slaytları göstererek şu bilgileri paylaştı:

“1994 yılında 2,08 m² olarak teslim aldığımız kişi başına düşen yeşil alan miktarı, 2016 yılında 19,85 m²etrekare seviyesine ulaştı. Bu değere göre Ankaramız 1994 yılından bu yana yaklaşık 10 kat fazla yeşil alana kavuştu. 1994 yılına kadar toplam 19 olan park sayısına 2016 yılına kadar 389 park ekleyerek, 408’e çıkardık. 2016 yılında 170 bin adet nitelikli boylu ağaç dikimi yaptık.”

“SU ABONESİ 2 MİLYON

168 BİNE ULAŞTI”

ASKİ'nin çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Gökçek, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından Ankara genelinde yapılan klorlama denetimleri sonucunda, klorlamada Ankara genelinde yüzde 100 başarı sağlandığını belirterek, şöyle devam etti:

“1994 yılında devraldığımızda ASKİ'nin su abone sayısı yaklaşık 726 bindi. 2016 yılına kadar yapılan yatırımlar sayesinde abone sayımız 2 milyon 168 bine ulaştı. Temiz su ve bakteriyoloji laboratuarları ile toplam 63 parametrenin analizi, Türk ve dünya standartlarına uygun olarak yapılıyor. Laboratuvarları, Türkiye'de, Avrupa ve Amerika ile aynı anda akredite olan tek sular idaresi ASKİ'dir.”

Bu yıl yok denecek kadar yağış olduğunu, barajlardaki toplam doluluk oranının 462 milyon 779 bin metreküpü bulduğunu bildiren Başkan Gökçek, “Bu sene itibariyle istesek de istemesek de Kesikköprü’den su alacağız” dedi.


ULAŞIM HİZMETLERİ

EGO'nun çevre dostu bir filoya sahip olduğunu belirten Başkan Gökçek, “1596 faal otobüsümüzün 1287’si, doğa dostu doğalgaz yakıtlı otobüslerdir. 1464'ünde klima, 1515'inde engelli erişimine imkan sağlayan asansör vardır. 313 hatta günlük ortalama 1287 otobüsle, 2 milyon 428 bin sefer yaparak, 200 milyon kişiye taşıma hizmeti verdik” diye konuştu.

Teleferik sisteminin de ulaşıma önemli katkısı olduğuna değinen Başkan Gökçek, “4 duraklı 106 kabinden oluşan Yenimahalle -Şentepe teleferik hattında 2016 yılında 7 bin 627 sefer yapılarak, 4 milyon 76 bin yolcu taşındı” dedi.
BÜYÜKŞEHİR'İN 15

TEMMUZ MÜCADELESİ

Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin, 15 Temmuz gecesi darbe girişimine karşı kamyonlarla iş makineleriyle mücadele ettiğini, ambulanslarla yaralı vatandaşları taşıdığını da anlatarak, şu bilgileri verdi: “Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı'na ait 18 ambulans, 30 cenaze aracı ve 187 personel tam kapasite çalışarak, toplam 75 vatandaşımız Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden, 19 vatandaşımız Emniyet Genel Müdürlüğü'nden, 33 vatandaşımız Genelkurmay Başkanlığı’ndan alınarak hastanelere taşındı. 1 ambulansımız saldırıya uğradı, 3 personelimiz ise yaralandı.”

Terör saldırılarında da vatandaşlara hizmet için çalıştıklarını vurgulayan Başkan Gökçek, “Ankara’daki bombalı terör saldırılarında cenaze araçlarımız tam kapasite hizmet vermiştir. 17 Şubat Kızılay saldırısında 28 kişi, 31 Mart Genelkurmay saldırısında 37 kişi, Gar saldırısında ise 87 kişi hastanelere taşındı” dedi.

Kültür ve sosyal hizmetler ile sosyal yardımların da her yıl kesintisiz devam ettiğini hatırlatan Başkan Gökçek, savaştan kaçan sığınmacılara da yardım eli uzattıklarının altını çizdi.

Başkan Gökçek, sunumunu şu sözlerle tamamladı: “Böyle bir sunumun takdirini, değerli Meclisi üyelerimize arz ediyorum. Büyükşehir Belediyesi, Allah’ın izniyle çalışıyor ve çalışırken de gerçekten büyük hizmetlere imza atıyor. Bu bütçeyle bu kadar hizmet, gerçekten

re-kordur. Ayrıca Güneydoğu’da ve Doğu'da 13 ilçe ve ildeki kayyum atanan belediyelere yardım yaptık, yapıyoruz, Devletimiz bir taraftan yardım yaparken, biz de belediye olarak devletimize karşı sorumluluğumuzu yerine getirdik. O noktada Meclisimizin vermiş olduğu destekten dolayı teşekkürü borç bilirim.”

“İTFAİYE, TAM BİR

GÜVEN KAYNAĞI”

Ankara İtfaiyesi’nin, müdahale ettiği yangın olaylarında başarılı sonuçlar aldığını altını çizen Başkan Gökçek, “2016 yılında Ankara genelinde toplam 11bin 765 yangın olayına, 8 sualtı arama kurtarma olayına müdahale edildi, ayrıca 12 bin 361 bina ve işyeri denetlendi. 2017 yılında da 882

personeli ve kentin 40 noktasına konuşlanmış 164 adet çok amaçlı itfaiye araçlarıyla, Ankara İtfaiyesi, ilimiz için tam bir güven kaynağı oluşturuyor” dedi.
“TİYATROLARI 83 BİN

KİŞİ İZLEDİ”

Başkan Gökçek, 1994 yılında kurulan Başkent Tiyatrolarının da birbirinden renkli ve etkileyici gösterilere imza attığını belirterek, şunları söyledi:

“Yetişkin ve çocuk tiyatromuz, 2016 yılında 125 tiyatro oyunu ve 75 çocuk oyunu sergiledi. Bu gösterileri 83 bin 290 izleyici takip etti. Ayrıca Başkent Tiyatrolarımız, 52 kişiye tiyatro ve 384 kişiye drama kursu verdi.

Panayırlarımız, Ankara’nın her yerinde çocuklarımıza yazın tamamen ücretsiz, sınırsız eğlence imkanı sağlıyor. 2016 yılı yazında 180 panayır düzenlendi. Bu panayırlardan yaklaşık 900 bin kişi yararlandı. 250 konser programına katılan Mehter Takımımız, 534 bin izleyiciye ulaştı.”
TARIM VE HAYVANCILIĞA

DESTEK


Çevre ilçelerde tarım ve hayvancılığa da Büyükşehir olarak büyük destek verdiklerini belirten Başkan Gökçek, “Türkiye’de en büyük arılı kovan desteğiyle, Ankara’da arıcılığın gelişmesini sağladık. 600 çiftçimize, 6 bin arılı kovan ve arıcılık malzemesi desteği verdik. Yetiştiricilerimize sürülerini iyileştirmeleri için damızlık koç ve teke desteği verdik. Kırsal ilçemizdeki 752 çiftçimize 1751 koç ve teke dağıttık. Genç çiftçilerimize 3 bin kıvırcık koyun ve 1600 Ankara keçisi dağıttık.

Çiftçilerimize tohum ve fidan verdik” diye konuştu.

Bebeklerde kalça çıkığına erken tanıyla tedavi

Yeni doğan her 100 bebekten 2’sinde doğumsal kalça çıkığı sorunu yaşanıyor. Kalçanın anatomik yapısının doğuştan ya da farklı nedenlere bağlı olarak sonradan ortaya çıkan bozuklukları, “gelişimsel kalça displazisi (GKD)” bebeklik ve çocukluk çağının önemli bir sorunu olarak karşımıza çıkıyor.

Acıbadem Ankara Hastanesi Pediatri Uzmanı Dr. Reyhan Erol, hem doğuştan gelen, hem de sonradan ortaya çıkabilecek kalçanın anatomik bozukluğu hastalığının, kız çocuklarında erkek çocuklara oranla 6-8 kat daha fazla görüldüğünü söyledi. Dr. Erol, halk arasında bilinen adıyla kalça çıkığı GKD hakkındaki sorularımıza şu yanıtları verdi:

Gelişimsel kalça displazisi

hastalığı nedir?

Kalçanın anatomik yapısının, doğuştan ya da farklı nedenlere bağlı olarak sonradan ortaya çıkan bozukluğudur. Bazı çocuklarda doğumun hemen ardından GKD belirtileri görülürken, bazılarında ise hastalık sinsi seyrederek ergenliğe kadar belirti vermeden ilerler. Bu da sonradan kas hastalıklarına neden olur.

Hastalığı tetikleyen

nedenler nelerdir?

Hastalığın ortaya çıkışında kalıtım önemlidir. Araştırmalara göre, ailesinde GKD olanlarda görülme sıklığı yüzde 34 daha fazladır. Bununla birlikte eğri boyun ve metatarsusvarus gibi ayak deformite sorunları olan çocuklar, makat gelişli doğan bebekler de yüksek risk grubundadır. Ve gelişimlerinin yakından takip edilmesi gerekir. Erişkin çağda kalçasında dejeneratif artrit gelişen kadınların yarısında da kalça displazisi olduğu görülüyor.

Erken tanı, olası sakatlıkların

önüne geçer mi?

Kalçada oluşabilecek dengesizlikler açısından doğumdan önceki son 4 hafta ile doğumdan sonra ki ilk 2 hafta önem taşır. Bu nedenle yeni doğan dönemindeki sağlam çocuk takiplerinde, GKD değerlendirilmesinin yapılması gerekir. Çocuk doktoru veya ortopedist tarafından ayrıntılı muayeneyle, olası bir kalça çıkığı ya da displazisini tespit etmek mümkün olur.

GKD’nın belirtileri nelerdir?

Fiziki muayene sırasında bebeğin bacaklarında uzunluk farkı, poposundaki kıvrımlarda yükseklik farkı varsa ve eğer bebek bacaklarını ayırmakta zorlanıyorsa, kalça ekleminde bir sorun olduğundan şüphelenilebilir.

Tanı nasıl konur?

Fiziki muayenenin yeterli olmadığı durumda ultrasonografi ve 4. aydan sonra da röntgen tanı için önem taşır. GKD tanısının doğum sonrası ilk 3 hafta içinde konmaması ve tedavinin başlamaması durumunda kalça eklemlerinde aşınma başlar ve çocuklarda ergenlikte veya sonrasında sancılı bir artroz yaşanır.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

GKD, erken tanıyla tam tedavi edilir. Tedavide ‘pavling bandajı’ yöntemi kullanılır. Bu tedaviyle tam iyileşme sağlanır.

Nelere dikkat edilmelidir?

Doğum sonrasında da oluşabilecek GKD’nin önüne geçmek amacıyla öncelikle doğumdan itibaren kalçanın gelişmesinin sorunsuz devam etmesi için bebeklerin en uygun şekilde taşınması gerekir. Bu konuda doktorunuzdan ya da hemşirenizden yardım isteyebilirsiniz. Ara bezi bağlanırken ve kucakta taşındığı sırada bebeğin bacakları ayrık tutulmalı, bebeklere bacaklarının serbest hareket etmesini önleyecek biçimde dar külotlu çorap ya da tulum giydirilmemeli. Aynı zamanda bebeği kundaklamak ya da bacakları germek gibi kalça çıkığına neden olabilecek hareketler yaptırılmamalı.

Büyükşehir’den Kırşehirlilere hediye...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Büyükşehir Belediyesi’nin Altınpark’ta yaparak Kırşehirliler Vakfı’na tahsis ettiği “Kırşehirliler Evi”nin açılışını yaptı.

Başkan Gökçek, Altınpark’ta Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kısa süre içinde tamamladığı Kırşehirliler Vakfı Evi’nin açılışı öncesinde alanda toplanan Kırşehirlilere hitap etti.

Önceki seçimlerde Ankara’da özellikle hemşehri gruplarına destek sözleri verdiğini hatırlatan Başkan Gökçek, Ankara’da en fazla hemşehri grubu bulunan yaklaşık 6-7 şehirden birinin Kırşehir olduğunu belirterek şunları söyledi: “Kırşehir’i de mekan sahibi yapalım istedik; beraber bir araya gelsinler, toplansınlar, yesinler, içsinler, biraz daha fazla kaynaşsınlar diye… Ve Kırşehirlilere sorduk, ‘Nereden yer istiyorsunuz?’… Kırşehirliler de

Altınpark’tan istediler. Evi bitirdik, Vakfa teslim ediyoruz. Hayırlı uğurlu olsun, güzel günleriniz burada geçsin.”
ALAN: "BUGÜN BİZİM

DÜĞÜN GÜNÜMÜZ"

Kırşehirli Dernekler Federasyonu Kurucu Başkanı Avukat Mehmet Ali Alan da “Bugün bizim düğün

günümüz. Kırşehir Evi’ni açıyoruz” dedi. Ankara’da, Kırşehir’de doğan 208 bin Kırşehirli'nin yaşadığını, çocukları ve eşleriyle birlikte ise bu rakamın 400 bini bulduğunu bildiren Alan, şöyle konuştu:

“Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek, bize kültürü yaşatmamız, insanlarımızı kaynaştırmamız ve onları sevgiyle yoğurmamız için bir Kırşehir Evi hediye etti. Ekibi de gece gündüz çalışarak, 1 ay gibi kısa sürede Kırşehirliler Vakfı’na teslim etti. Bundan dolayı hem Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza, hem onun mesai arkadaşlarına sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.”
VAKIF BAŞKANI'NDAN

GÖKÇEK’E TEŞEKKÜR...

Kırşehirliler Vakfı Başkanı Bekir Onan da Kırşehir’in tarihinde değerli insanlar bulunduğunu vurgulayarak, Ahi Evran, Caca Bey, Aşık Paşa, Şeyh Edebali gibi örnekleri sıraladı. Onan, Kırşehir’in hem Selçuklu’nun hem de Osmanlı’nın ata yurdu olduğunu söyledi. Onan, Kırşehirliler Vakfı Evi'nin inşaatını çok kısa sürede bitiren Başkan Melih Gökçek’e ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Başkan Gökçek, Altınpark’ta bulunan Kırşehirliler Vakfı Evi’nin açılışını Kırşehirlilerle birlikte gerçekleştirdi.

Büyükşehir Belediyesi’nden BAHAR  temizliği...

Büyükşehir Belediyesi, hava koşullarının düzelmesiyle, kentin değişik noktalarında bahar temizliği başlattı. Kaldırımlar, köprüler, tüneller, korkuluklar, cam bariyerler ile kent mobilyaları yıkanırken, süs havuzlarının da temizliği yapılıyor. Budama mevsiminin gelmesiyle birlikte, şehrin çeşitli yerlerine dikilen güller de budanıyor.

Kent Estetiği Daire Başkanlığı ve Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı'nın başlattığı temizlik çalışmaları kapsamında; cadde, bulvar ve meydanlardaki kaldırımlar, köprü, tünel, korkuluk, ferforje, mantar ve dubalar, cam bariyerler ile tüm kent mobilyaları yıkanıyor.

Temizlik ekipleri, yoğun temizlik çalışmalarının yanı sıra çeşitli yerlere asılmış afişleri de söküp, duvarlara yazılan yazıları siliyor, moloz ve hafriyat temizliği yapıyor.

Kapsamlı bahar temizliğinde, teknolojik ve çok fonksiyonlu hizmet araçları (tünel ve bariyer yıkama araçları, yüksek basınçlı yıkama araçları, vakumlu yol süpürme araçları, mini süpürme araçları) kullanılarak, ekiplerin çalışmaları kolaylaştırılıyor.

Büyükşehir Belediyesi kent temizlik ekipleri ayrıca her hafta bir çevre ilçede detaylı temizlik yapıyor.


REKREASYON ALANLARI

VE PARKLARDAKİ

SÜS HAVUZLARI

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri de baharın gelmesiyle, Esertepe, Göksu ve Gökçek Parkı ile Harikalar Diyarı, Dikmen Vadisi gibi rekreasyon alanlarında temizlik ve bakım çalışmalarını hızla sürdürüyor. Ekipler, bu alanlardaki süs havuzlarını da dip bucak temizliyor, gülleri buduyor. Budanan güllerin yaz aylarında açmasıyla birlikte parklar, her yıl olduğu gibi bu yıl da rengarenk olacak.

Kış mevsiminde boşaltılan Gençlik Parkı içindeki dev havuz da bu kapsamda temizlendi. Bozulan kısımlar da tadilattan geçirilerek, tekrar dolduruldu. Dev havuz, ışık ve su ile görsel şov sunmaya devam edecek.

Ankara, makineli

kırkım eğitiminin

merkezi oldu...

Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'de ilk kez düzenlediği “makineli kırkım eğitimleri” ile Türkiye'nin makineli kırkım eğitim merkezi haline geldi. Makineli kırkımın nasıl yapıldığını öğrenmek ve bu konuda sertifika almak için Ankara dışından da kurslara katılanlar oluyor.

Türkiye'de ilk kez geçen yıl Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen makineli kırkım eğitimleri, bu yıl Ankara'nın Güdül ilçesinden başladı. Farklı ilçelerden çok sayıda katılımın olduğu eğitimlere, Eskişehir, Kırıkkale, Konya gibi komşu iller başta olmak üzere, Türkiye'nin 7 bölgesinden de yoğun talep geliyor.

Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanı Özgür Güven, eğitimleri başarıyla tamamlayan ve Ankara'da yaşayan kursiyerlere, sertifikanın yanı sıra kırkım makinesi de hediye edeceklerini bildirdi.
“PROJELERLE

BİRÇOK İLKİ

GERÇEKLEŞTİRDİK”

Güdül'de süren kırkım kursuna katılan kırkımcılarla buluşan Güven, “Değişik projelerimizle, Türkiye'de birçok ilke imza attık. Bunları, sizden gelen ihtiyaçlar üzerine yaptık” dedi.

Ankara'nın, küçükbaş hayvancılığın da başkenti olmayı hak ettiğini belirten Güven, çalışmalarını, bu yönde yürüttüklerini ifade ederek, şunları söyledi: “Bunun için 3 yıl önce çalışmaya başladık. Çiftçilerimizden, ‘Tiftiğin kalitesi düşük, çünkü kaliteli kırkım yapılmıyor, makineli olursa daha kaliteli olur’ değerlendirmesi geldi. Biz de baktık ki, Türkiye'de kırkımcılığın sistemli bir eğitimi yok. Bunun üzerine, uzmanlarla halk eğitim merkezlerinde eğitim vermeye başladık. Başarılı olanlara kırkım makinesi hibe ettik. Bazı arkadaşlarımız, Yeni Zelanda'dan iş teklifi aldı. Eğitimler sayesinde makineli kırkımda dünya standartlarını yakaladık.”
ESKİŞEHİR'DEN

KURS İÇİN GELDİ

Güdül'de düzenlenen kursa katılan Eskişehirli Kırkımcı İsmail Uca da Eskişehir'de kırkımcılık yaptığını belirterek, “Önceden Büyükşehir Belediyesi'nin eğitimini biliyorduk. Başlayınca da bilmediklerimizi öğrenmek için geldik. Alacağımız sertifikanın uluslararası geçerliliği olduğu için işimize yarayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Büyükşehir, yeni bahçıvanlar

yetiştirdi

Büyükşehir Belediyesi tarafından 14 yıldır geleneksel olarak düzenlenen bahçıvanlık kurslarının bu yılki eğitimleri tamamlandı.

5 günlük teorik derslerin sonunda sahaya inen bahçıvan adayları uygulamalı eğitimlerini de başarıyla bitirdi.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nca bu yıl 14'üncüsü düzenlenen, değişik mesleklerden, her yaştan ortak paydası bitki ve çiçek sevgisi olan 385 kişinin katıldığı 2 haftalık kursta, bahçıvan adayları, ilk 5 gün aldıkları teorik eğitimleri pekiştirmek amacıyla saha uygulama derslerini de alarak, eğitimlerini tamamladılar.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinin verdiği teorik ve pratik derslerden

başarıyla geçen kursiyerlere sertifika verilecek.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’na ait sera ve parklarda uygulama yapan kursiyerlere, Bitki Koruma, Toprak ve Gübre Bilgisi, Salon Bitkileri Üretim ve Bakım Bilgileri, Tasarım Bitkileri Tanım, Tarif ve Standardizasyonu, Bahçe Çiçekleri Üretim ve Bakım

Teknikleri, Fidan Dikim Teknikleri, Çim Saha Tesisi, Aşılama ve Budama Teknikleri, Sebze Yetiştiriciliği dersleri uygulamalı olarak anlatıldı. Kursiyerler ilk hafta aldığı Çevre Bilgisi, Toprak ve Gübre Bilgisi, Tasarım Bitkileri Tanım, Tarif ve Standardizasyonu, Bitki Dikim Teknikleri, Fidan Üretim Teknikleri gibi dersleri de bu sayede pekiştirmiş oldu.İLÇELER
“Türk Dünyası Müzik Topluluğu” Beypazarı’nda

Beypazarı Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu’nu Beypazarlılarla buluşturdu. Mustafa Cankara Kültür ve Kongre Merkezi Salonu’nda gerçekleşen konsere; Beypazarılılar büyük ilgi gösterdi. Başkan Tuncer Kaplan’ın da izlediği konserde, Beypazarılılar doyumsuz bir konser ziyafeti daha yaşadı. Dünyada Türkçe konuşulan bütün bölgelerin geleneksel

müziklerini yurtiçinde ve yurtdışında tanıtmak amacıyla kurulan Türk Dünyası Müzik Topluluğu, Çin’den Avrupa ortalarına, Sibirya’dan Kerkük’e kadar konuşulan Türk lehçelerini tahrip edilmeden yaymaya çalışıyor.
Çankaya’ya

“Şenol Güneş” Parkı...

Çankaya Belediyesi, ünlü spor adamı Şenol Güneş’in adını, Spor Toto Teşkilatı işbirliği ile yapılan spor temalı parklarından birine verdi. 26 bin metrekarelik alanda 6 bin metrekare futbol sahası ile basketbol sahası, büyük koşu yolu, fitness ve çocuk oyun alanları bulunan spor parkı, Yaşamkent’te hizmet verecek.

Geçen yıl olduğu gibi, 2017 yılına da çok sayıda yeni park projesiyle başlayan Çankaya Belediyesi, Türkiye’nin önemli isimlerini de Çankaya’da yaşatıyor. Aziz Sancar’dan İlhan Cavcav’a, Bülent Ecevit’ten Abdullah Baştürk’e kadar birçok değerin adını ilçedeki parklara veren Belediye, şimdi de Şenol Güneş’in ismini, spor temalı parkına verdi. Spor Toto Teşkilatı işbirliğinde inşa edilen park, Şenol Güneş Spor Tesisi adıyla hizmete açılacak.

26 bin metrekarelik alanı ve 14 bin 500 metrekare yeşil dokusuyla bölge halkına hizmet edecek olan park, spor temasıyla dikkat çekecek. 63x95 ebatlarında 6 bin metrekare futbol, 182 metrekare basketbol sahası, büyük koşu yolu, soyunma birimleri, fitness alanı ve çocuk oyun alanı, parkın önemli özelliklerini oluşturuyor.

Çalışmaları tüm hızıyla devam eden parkın genel görünümü ortaya çıkmaya başladı. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Ülkemizde sporun ilerlemesi adına büyük emek vermiş, dünya üçüncülüğü gibi büyük başarılara imza atarak göğsümüzü kabartan Şenol Güneş adını ilçemizde yaşatmak, bizler için büyük bir onurdur” dedi.


Başkan Tiryaki, mahalle sakinleriyle buluşuyor

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, halkla buluşmalarına devam ediyor.

Başkan Tiryaki, bu sefer de Altınpark Mahallesi sakinleriyle buluştu. Altınpark Kadın Eğitim Kültür Merkezi’nde 100 kişiye hitap eden Başkan Tiryaki, “Daha erdemli, daha huzurlu bir toplum için çok çalışmalıyız” dedi.

Daha sonra atölyeleri gezerek kadınların el emeği göz nuru ürünlerini inceleyen Başkan Tiryaki, dağıttığı oyuncaklarla da kreş öğrencilerinin yüzünü güldürdü. Altındağ Belediyesi’nin görevleri kapsamında olmayan çok sayıda başarılı işi de yaptığını anlatan Başkan Tiryaki, ilçeye 13 anaokulu ve 32 derslikli bir okul kazandırdıklarını hatırlattı.

Başkan Tiryaki, yakın zamanda Altındağ’a bir okul daha yapacaklarının müjdesini vererek, “Çocuklarımızı 20 yaşına kadar sporla, sanatla, kültürle iç içe yetiştirdiğimiz takdirde, o çocuğun kötülüklere bulaşması artık mümkün olmaz” dedi.
Etimesgut’a modern 2 spor tesisi daha

Etimesgut Belediye Meclisi, yeni yapılan 2 spor tesisine isim verdi. Bağlıca Mahallesi'nde 16 bin metrekare alan üzerine inşa edilen spor tesisine 'Turan Spor Merkezi', Şehit Osman Avcı Mahallesi'nde 13 bin metrekarelik alan üzerine kurulan tesise de “Gelişim Spor Tesisi” adı verildi.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, tesislerle ilgili olarak şunları söyledi:

“Gelişim Spor Tesisimiz ilçemizin en büyük spor te-sislerinden birisidir. Tesiste kapalı ve açık basketbol sahaları, futbol sahası, voleybol sahası, tenis kortları, fitness setleri, koşu yolu ve oyun alanları hizmet veriyor.

Turan Spor Tesisimizde de 2 futbol sahası, tribünler, soyunma ve duş alanları ile çevre düzenlemeleri yer alıyor. Yaptığımız spor tesislerinden, tüm hemşehrilerimizi yararlanmaya davet ediyorum.”
Pursaklar’da ağaçlandırma seferberliği

Pursaklar Belediyesi tarafından Karabağ Parkı’na 700 ağaç dikildi. Pursaklar’da ağaçlandırma seferberliği sürüyor. “Gelecek için bir fidan da sen dik” programına, Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, Pursaklar Kaymakamı İhsan Kara, Ankara milletvekilleri Emrullah İşler, Jülide Sarıeroğlu ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Mimar Sinan Mahallesi’nde yapımı tamamlanan ve içerisinde toplam 1500 metre bisiklet yolu ile spor aletleri, kamelyalar bulunan Karabağ Parkı’na, 600 ladin ağacı, 100 boylu ağaç dikildi.

Törende konuşma yapan Başkan Çetin, “İki devlet, tek millet olan Türkiye ve Azerbaycan arasındaki bağı güçlendirmek için, 20 gün gibi kısa bir sürede yapımını tamamladığımız bu parkımıza Karabağ adını veriyoruz. Bugün 600 ladin ağacı ve 100 adet de boylu ağacı toprakla buluşturuyoruz. Yakın bir zamanda parkımızın açılışını yapacağız” dedi.

Feride Bekçioğlu Ortaokulu öğrencileri de halk oyunları gösterisiyle törene renk kattı.
“Kırmızı Başlıklı Kız”, Yenimahalle’de

Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonu, ETİ Çocuk Tiyatrosu’nun Kırmızı Başlıklı Kız adlı oyununa ev sahipliği yapıyor. Yüzlerce çocuğun ilgiyle izlediği oyunda, çocuklara büyüklerin sözünden çıkmanın ve doğru yoldan ayrılmanın ne kadar çok soruna yol açabileceğinin yanı sıra yabancılara karşı da dikkatli olunması gerektiği anlatılıyor.

Bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilini birçok kez dolaşarak çocuklara ücretsiz tiyatro izleme deneyimi yaşatan ETİ Çocuk Tiyatrosu, Yenimahalleli minikler için “perde” dedi.

Charles Perrault'un eserinden uyarlanan, Ünsal Sicilli tarafından yazılıp yönetilen, müziklerini Caner Anar’ın, dekor ve kostüm tasarımını Şebnem Kepkep’in yaptığı “Kırmızı Başlıklı Kız” çocuk oyunu, klasik masalın kurgusunun zenginleştirilmesiyle sahneye koyuldu.

Eğitici olduğu kadar eğlenceli bir oyun olan “Kırmızı Başlıklı Kız” çocukların ilgisini her an dinamik tutan temposu, kurgusu, müzikleriyle miniklerin beğenisini kazanıyor.

Eti Çocuk Tiyatrosu olarak şimdiye kadar 2 milyon çocuğa ulaştıklarını kaydeden Ünsal Sicilli, “Türkiye’nin her köşesini geziyor, çocukları tiyatroyla buluşturuyoruz” dedi.

Kırmızı Başlıklı Kız oyunundan yüzleri gülerek ayrılan miniklere, Yenimahalle Belediyesi tarafından hikaye kitabı armağan edildi.
Başkan Tuna, gençlerle bir araya geldi

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, gençlerle bir araya geldi. Kültür Evi’nde ve Sincan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleşen “Başkan Tuna Gençlerle Baş Başa” adlı programa, yüzlerce öğrenci katıldı. Bilgi birikimini ve deneyimlerini öğrencilerle paylaşan Başkan Tuna’ya gençler, kentsel yenilenmeye, Sincan’da yapılacak projelerden meslek seçimine kadar her alanla ilgili sorular yönelttiler. Sıcak ve samimi bir ortamda geçen programda Başkan Tuna, gençlerin ilgisinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Dürüst, şeffaf ve adil olmanın gerekliliğine vurgu yapan Başkan Tuna, tek amacın hizmet olması gerektiğini ifade etti. Gençlerin sorularını hayatından örneklerle anlatan Başkan Tuna, “Nerede olursanız olun, hangi

makamda olursanız olun

kanaatkâr olun. En büyük zenginlik, şükretmektir. Şükredin ki ilminiz de fikriniz de çoğalsın” dedi.

Sincan’da yapılacak projeleri de anlatan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, gençlerin kütüphane isteklerinin yanıtsız kalmadığını ve bununla ilgili çalışmalarının olduğunu söyledi. Büyük bir kongre sarayı yapılacağını müjdeleyen Başkan Tuna, “Her şey siz gençler için” dedi.


Başkan Duruay, miniklerle çiçek dikti

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Aydede Kreşi minik öğrencileriyle birlikte çiçek fideleri dikt.

İnsanlara küçük yaşlarda doğa sevgisini aşılamanın önemini anlatan Başkan Duruay, “Yavrularımıza doğa, çiçek, ağaç ve toprak sevgisini aşılamak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yapılan bu etkinliklerle, çocuklarımıza doğa sevgisini en küçük yaşta aşılayarak, onlara çiçek sevgisini bu şekilde öğretmiş oluyoruz” dedi.

Etkinliğin sonunda Başkan Duruay, minik öğrencilere boya kalemi seti hediye etti.


Keçiören’de huzur operasyonu

Keçiören Belediyesi ile Keçiören İlçe Emniyet Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen huzur operasyonları hız kesmeden devam ediyor.

Keçiören Zabıta Müdürlüğü'nden 10 ve Keçiören İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden 10 olmak üzere toplam 20 ekibin katıldığı operasyonla, Keçiören'de olması muhtemel olayların önceden önlenebilmesi, işlenmiş suçların firari sanıklarının yakalanması, uyuşturucu madde bulunduran, kullanan veya satan şüphelilerin tespit edilmesi, huzur ve güven ortamının muhafazası amaçlanıyor. Huzur operasyonlarında, 381 kişinin PTS ve GBT araştırmaları yapılırken, 65 parkta da tarama gerçekleştirildi.

Huzur operasyonlarına zaman zaman bizzat katılan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Hem uyuşturucu ile ilgili hem de Kabahatler Kanunu kapsamında suç teşkil edecek konularla ilgili olarak

polis ve zabıta teşkilatımız ortak bir çalışma yapıyor. Keçiören'in huzurlu ve güvenli olması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz ve bu konuda emniyet güçlerimizle iş birliği içindeyiz” dedi.
Şereflikoçhisar’da ilaçlama

çalışmaları

Büyükşehir Belediyesi ile Şereflikoçhisar Belediyesi işbirliğiyle, özellikle

sivrisineklerin, karasineklerin ve diğer pek çok böcek türünün kuluçkadan çıkmadan imha

edilmesi açısından çok önemli olan larvasit ilaçlama ve vektör kontrolü çalışmaları başladı.

Gerekli tüm hazırlıkları tamamlayan Şereflikoçhisar Belediyesi, yaz aylarının da yaklaşmasıyla en büyük sorunlardan biri olan sivrisinek, karasinek, kene ve diğer haşere türlerine karşı ilaçlama yapıyor. Halk sağlığını koruyucu tedbirler alan ve çalışmalarına aralıksız devam eden Şereflikoçhisar Belediyesi, haşere ve sineklerin üremesinde en büyük etkenlerden olan çöp ve evsel atıkların zamanında çıkarılması konusunda vatandaşın da dikkatli olması gerektiğini bildiriyor.

Çalışmaların yaz boyunca devam edeceğini belirten Şereflikoçhisar Belediye Başkan Ferda Polat, ilaçlama çalışmalarının titizlikle sürdürüleceğini ifade etti.
Başkan Ertürk’e “Yılın Altın Adamı” ödülü

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Uluslararası Türksoy tarafından “Yılın Altın Adamı” ödülüne layık görüldü.

İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Uluslararası Türksoy tarafından gerçekleştirilen “13. İpekyolu Yılın Altın Adamları Ödülleri” sahiplerini buldu.

İstanbul’da gerçekleştirilen ödül törenine Türkiye'den ve Türk dünyasından milletvekilleri, diplomatlar, belediye başkanları, akademisyenler, kültür ve fikir adamları ile kanaat önderleri katıldı. Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk de ödüle layık görüldü. Başkan Ertürk ödülünü, İpekyolu Stratejik

Araştırmalar Merkezi Başkanı Seyfullah Türksoy ve EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren’den aldı.
15 Temmuz Anıtı’nda sona gelindi

Mamak Belediyesi'nin yapımını sürdürdüğü 15 Temmuz Anıtı'nda sona gelindi. Hain darbe girişiminde tankların karşısında destan yazan halkın cesaretini simgeleyecek anıtta, darbe girişiminde yaşanan olayların görselleriyle birlikte, 15 Temmuz’un sembol isimlerine de yer verilecek.

Çalışmalarda son incelemelerde bulunmak üzere anıtı ziyaret eden Mamak Belediye Başkanı Akgül, “15 Temmuz Anıtı'nın Mamak Caddesi üzerinde inşa edilmesinin iki temel nedeni bulunuyor. 15 Temmuz gecesi Mamak’ta bulunan kışlalardan hareket eden tanklar, Mamak Caddesi üzerinden yürütüldü ve bu cadde üzerinde durduruldu. Ayrıca bu cadde, Mamak’ın en işlek caddelerinden biri. Herkes anıtı görme şansına erişebilecek. 15 Temmuz, tarihimiz için bir milat ve bizler de bu anıtı, yüce Türk Milleti’nin iradesinin göstergesi olarak halkımıza sunmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.
Her şehit için bir yıldız

2 bin metrekarelik alan üzerinde, ünlü Heykeltıraş Oğuz Ertürk tarafından tasarlanarak inşa edilen ve İstanbul ile Ankara’da hain darbe girişiminde şehit düşen kahramanların birer yıldızla temsil edileceği anıt,15 metre yüksekliğinde olacak.Planet Aile Yaşam Merkezi Karate Turnuvası

Ankara Büyükşehir Belediyesi Planet Aile Yaşam Merkezi’nin ev sahipliğinde, “İller Arası Karate-do Dostluk Şampiyonası” düzenlendi.

Şampiyonada, Planet Aile Yaşam Merkezi Çocuk Kulübü üyesi sporcularından oluşan “Güneşin Çekirgeleri” takımı, 55 birincilikle şampiyon oldu.

Turnuvaya, "Güneşin Çekirgeleri" takımı, Demetevler Akyıldırım Karate do Spor Kulübü, Zonguldak Kuzey Karate do Kulübü, Zonguldak Alaplı A Karate Gençlik Spor Kulübü ve Denizli Doruk Spor Kulübü sporcuları katıldı.

Şampiyonada 7- 15 yaş aralığında toplam 100 grupta yarışma yapıldı.

Gruplar arasında, antrenörlüğünü Serap Cengiz'in yaptığı Planet Aile Yaşam Merkezi Güneşin Çekirgeleri 55 birincilik, 38 ikincilik, 41 üçüncülük; Akyıldırım Spor Kulübü 32 birincilik, 27 ikincilik, 65 üçüncülük, Alaplı Karate Gençlik Spor Kulübü 10 birincilik, Kuzey Karate-do 5 birincilik, Denizli Doruk Kulübü 3 birincilik aldı.Bu sonuçlara göre şampiyonluk kupasını, Planet Aile Yaşam Merkezi Güneşin Çekirgeleri Karate-do ekibi alırken, 2. Akyıldırım Karate-do, 3. Alatlı Gençlik Spor Kulübü oldu.

Dostları ilə paylaş:
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə