GüNLÜk plan 1



Yüklə 0,77 Mb.
səhifə1/11
tarix03.05.2018
ölçüsü0,77 Mb.
#50097
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

GÜNLÜK PLAN

OKUL ADI …: TARİH : ………/ EYLÜL /……….

YAŞ GRUBU (AY)..:48-60 AY

ÖĞRETMEN ADI…: İLKÖĞRETİM HAFTASI

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

Psikomotor Alan

Sosyal - Duygusal Alan

Dil Alanı

Bilişsel Alan

Öz Bakım Becerileri

Amaç 2. El ve göz

koordinasyonu gerektiren

belirli hareketleri yapabilme

Kazanımlar

7. El becerilerini gerektiren bazı araçları kullanır.




Amaç 1. Kendini tanıyabilme

Kazanımlar

1. Fiziksel özelliklerini söyler.



Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme

Kazanımlar

1. Kendiliğinden iletişimi başlatır.

2. Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır.


Amaç 4. Kendini sözel olarak ifade edebilme

Kazanımlar

2. Sohbete katılır.



Amaç 5. Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme

Kazanımlar

5. Dinlediklerini resim, müzik, drama, şiir, öykü vb. yollarla sergiler.




Amaç 1. Kendisi ve ailesi ile ilgili bilgileri kavrayabilme

Kazanımlar

1. Kendisi ile ilgili bilgileri açıklar.



Amaç 2. Olay ya da varlıkların çeşitli özelliklerini gözlemleyebilme

Kazanımlar

1. Olay ya da varlıkların özelliklerini söyler.




Amaç 1. Temizlik kurallarını uygulayabilme

Kazanımlar

1. Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır.



Amaç 3. Doğru beslenmenin önemini fark edebilme

Kazanımlar

1. Yiyecek ve içecekleri ayrım yapmadan yer / içer.






ETKİNLİKLER

ÖĞRENME SÜRECİ




SERBEST ZAMAN
PMA A 2:K 7

DA A 4:K 2

ÖB A 1:K 1

SDA A 1:K 1

SDA A 6 : K 1,2

BA A1: K 1

ÖB A3: K 1

  • Öğretmen çocukları “Günaydın” diyerek sınıfta karşılar.

  • Öğrencilerin anne ve babaları okulun geliş gidiş saatleri konusunda bilgilendirir.

  • Ailelerden çocuklar hakkında gerekli kısa bilgiler alınır.

  • Öğretmen çocuklara kendisini tanıtarak, teker teker onlardan da kendilerini tanıtmalarını ister.

  • Utanan ya da söylemek istemeyen çocuklar zorlanmadan bir sonraki çocuğa geçer.

  • Öğretmen sınıf içindeki eşyalar ve ilgi köşelerini göstererek küçük bilgiler verir. Bir yıl boyunca çok güzel oyunlar oynayacaklarını ve yeni şeyler öğreneceklerini çocuklara anlatır.

  • Öğretmen çocukların sınıf içindeki oyuncaklarla ve ilgi köşelerinde oynamalarını sağlar ve onlara rehberlik eder.

  • Öğretmen yeri ve zamanı geldiğinde çocuklara sınıfın temizlik kuralları ve düzeni hakkında bilgi verir ve küçük oyunlarla eğlenceli hale getirerek severek yapmalarına rehberlik eder.

  • Kahvaltıya başlamadan önce yiyecek ve içecekleri ayrım yapmadan yeme ve içme ile ilgili sohbet edilir.







TÜRKÇE

DA A 4:K 2

  • Okulların açıldığı hafta ilköğretim okullarımızda İlköğretim Haftası olarak kutlanır. Okulumuzda törenl düzenlenir. Törende konuşan okul müdürü ve öğretmenler; eğitimin ve öğretimin değerini, yararlarını açıklarlar. Okuma - yazma bilmenin önemi üzerinde dururlar. Gerçekten, birey olarak başarılı olmak için en başta okumayı ve yazmayı öğrenmek zorundayız. Bilmediklerimizi okuyarak öğreniriz. Okuma - yazma bilmeyen bir kişinin bilgili olması düşünülemez.

  • İlköğretim Haftası'nda çevremize okuma - yazmanın gerekliliğini, değerini, önemini anlatmalıyız. Öğrenme, iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan ayırmayı sağlar.

  • Okulun önemi ile ilgili çocuklarla sohbet edilir.

AÇILDI OKULUMUZ

Hazırlandı çantamız,

Kalemle defterimiz,

Artık öğrenci olduk,

Açıldı okulumuz.

Neşe dolu içimiz,

Sevinçliyiz hepimiz,

Çıktık aydınlık yola,

Açıldı okulumuz.

Göklerde bayrağımız,

Dudaklarda marşımız,

Andımız söyleniyor,

Açıldı okulumuz. Fethi BOLAYIR





MÜZİK

DA A5: K 5

YAŞASIN OKULUMUZ

Daha dün annemizin / Kollarında yaşarken / Çiçekli bahçemizin / Yollarında koşarken / Şimdi okullu olduk / Sınıfları doldurduk


Sevinçliyiz hepimiz / Yaşasın okulumuz

Çocuklar şarkıyı söyler. Birkaç defa şarkı tekrarlanır. Ardından öğretmen müzik açar. Çocuklarla birlikte dans edilir. Eğlenilir.






SANAT

PMA A 2:K 7

DA A 4:K 2

BA A 2:K 1

Öğretmen çocuklarla birlikte okul dışına çıkar ve okul binası incelenir. Okul binası hakkında sohbet edilir. Sınıfa dönülür.

Öğretmen çocuklara resim kağıdı ve boyalarını dağıtır.Verilen yönergeye uygun olarak çocuklar okullarının resmini çizerler ve boyarlar.





AİLE KATILIMI



Çocuğunuzla okulda geçen ilk günü hakkında sohbet ediniz.Çocuğunuza okulunun ve sınıfının adının ne olduğunu sorunuz.




DEĞERLENDİRME

Çocuk Açısından:

Öğretmen Açısından:

Program Açısından:



1-Çocuğun gelişim düzeyine uygun mu? ( )


2-Çocuklar etkinliklere katıldı mı? ( )
3-Çocuklar eğlenceli vakit geçirdiler mi? ( )
4-Çocuklar günlük yaşamda deneyim kazandılar mı? ( )

Ek:

1-Etkinlikler çocukların ilgisini çekebilecek şekilde sunuldu mu? ( )
2-Etkinlikten diğer etkinliğe geçiş akıcı bir biçimde düzenlenebildi mi? ( )

3- Etkinlikler sırasında yöntem, teknik ve kaynaklar etkili kullanıldı mı? ( )


4-Öğretmen ve çocuklar eğlenceli vakit geçirdi mi? ( )

Ek:



1-Etkilikler açısından program çocuk merkezli miydi? ( )


2-Programdaki etkinlikler amaç ve kazanımların gerçekleşmesini sağladı mı? ( )
3- Uygulanan etkinlikler çoklu zekâ çeşitlerine uygun mu? ( )

Ek:


ÖĞRETMEN İMZA MÜDÜR İMZA



GÜNLÜK PLAN

OKUL ADI …: TARİH : ………/ EKİM /……….

YAŞ GRUBU (AY)..:48-60 AY

ÖĞRETMEN ADI…: HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

Psikomotor Alan

Sosyal - Duygusal Alan

Dil Alanı

Bilişsel Alan

Öz Bakım Becerileri

Amaç 2. El ve göz

koordinasyonu gerektiren

belirli hareketleri yapabilme

Kazanımlar

3. Nesneleri üst üste / yan yana

/ iç içe dizer.

7. El becerilerini gerektiren

bazı araçları kullanır.

9. Değişik malzemeler

kullanarak resim yapar.


Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini

yönetebilme

Kazanımlar

2. Grup etkinliklerine kendiliğinden

katılır.

Amaç 9. Yaşamın iyileştirilmesinde ve korunmasında sorumluluk alabilme

Kazanımlar

3. Canlıların yaşama hakkına özen gösterir.

4. Canlıların bakımını üstlenir ve korur.

5. Yaşamda diğer canlılarla paylaştıklarını açıklar.



Amaç 3. Türkçeyi doğru kullanabilme

Kazanımlar

1. Konuşmalarında söz dizimi kurallarını

doğru olarak kullanır.

Amaç 4. Kendini sözel olarak ifade

edebilme

Kazanımlar

5. Söz almak için sırasını bekler.



Amaç 8. Görsel materyalleri

okuyabilme

Kazanımlar

1. Görsel materyalleri inceler.

2. Görsel materyallerle ilgili sorular

sorar.



Amaç 2. Olay ya da

varlıkların çeşitli özelliklerini

gözlemleyebilme

Kazanımlar

1. Olay ya da varlıkların özelliklerini söyler.

2. Olay ya da varlıkların özelliklerini

karşılaştırır.



Amaç 4. Algıladıklarını hatırlayabilme

Kazanımlar

1. Olay ya da varlıkları söyler.

5. Varlıkların sayısını söyler.

Amaç 5. Varlıkları çeşitli özelliklerine

göre eşleştirebilme

Kazanımlar

1. Varlıkları bire bir eşleştirir.




Amaç 1. Temizlik

kurallarını

uygulayabilme

Kazanımlar

2. El, yüz ve vücudun

diğer kısımlarını

uygun biçimde yıkar.

3. Tuvalet gereksinimine

yönelik işleri yardımsız



yapar.





ETKİNLİKLER

ÖĞRENME SÜRECİ





SERBEST ZAMAN

SDA 9: K 5,3,4

ÖB A 1: K 2,3


  • Öğretmen çocukları karşılar.

  • Kitaplık köşesine hayvan resimleri konulur

  • Çocuklardan evlerinde olan en çok sevdikleri hayvan oyuncaklarını getirmeleri istenir, sınıfta oynarlar.

  • Çocuklara “hayvanları koruma günü olduğu” belirtilir.

  • Öğretmen fen ve doğa köşesine zararsız bir hayvan getirir.(kaplumbağa, balık vs. insanlara faydalı olan hayvanların ve hayvanlardan elde edilen yiyeceklerin resimleri dağınık bir şekilde konur. Çocuklara hangi ürün hangi hayvana ait diye sorulur.

  • Hayvanlardan elde edilen ürünlerin faydalarından bahsedilir.

  • Temizlik ve tuvalet ihtiyaçları giderildikten sonra kahvaltıya geçilir.







TÜRKÇE

SDA A 9:K 3,5

DA A 8:K 1,2

BA A 2:K 1,2

  • Öğretmen bugün “Hayvanları Koruma Günü” olduğundan bahseder. Hayvanların insanlar için faydaları ve zararları, beslenmeleri, yaşadıkları yerler hakkında sohbet edilir. Öğretmen çocuklara hayvanlar arasındaki benzerlik ve farklılıkların neler olduğunu sorar. Sonrasında öğrenilenler ve hayvanların özellikleri tekrarlanır.Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenme ve korunmaları için hayvanları koruma gününde etkinlikler yapılır. 4 Ekim'i Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanır.İlk çağlarda insanlar, hayvanlardan korkuyorlardı. Hayvanlardan korunmak için evlerini dağların yamaçlarına, kayalıklara kuruyorlardı. Zamanla insanlar hayvanlara yaklaştılar. İnsanlar daha ilk çağda kedi, köpek, at, koyun, sığır, keçi gibi hayvanları evcilleştirdiler. Evcilleşen hayvanlar, insanların yardımcısı oldu. Hayvanların sahiplerine bağlılıkları, hayvan sevgisinin doğup büyümesine yardımcı oldu. Hayvanları seven insanlar, hayvan hastalıklarını iyileştirmek için çalıştılar. Veterinerler hayvan hastalıklarını belirleyip iyileştiriyorlar. Hayvan hastalıklarına karşı önlem alınıyor. Hayvanları hastalıklardan korumak için aşı yapılıyor.Hayvanların insanlara faydaları çoktur. Onlardan et, süt, , yağ, peynir, bal, sucuk gibi besinler elde ederiz. Bazı hayvanların gücünden yararlanırız. Bazılarının derisinden, tüyünden, gübresinden faydalanırız.

  • Kafesteki kanaryanın ötüşünü dinlemek, akvaryumdaki balıkları seyretmek bizi dinlendirir. Çiçekten çiçeğe, ağaçtan ağaca dolaşan böcekler, bitkilerin çoğalma olayına yardımcı olur. Çevremizdeki hayvanlardan doğrudan doğruya veya dolaylı olarak yararlanıyoruz. Kuşkusuz akrep, yılan gibi zararlı hayvanlar da vardır. Bu zehirli hayvanlardan kendimizi korumalıyız.

  • Hayvanları sevenler, insanları daha içten severler. Hayvan dostları mutlu olmayı sevgide ararlar. Hayvanları koruyalım. Hayvanlara eziyet etmeyelim. Hayvanları sevelim. Onlara yardımcı olalım. Hayvanları Koruma Günü'nde öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayalım.





FEN VE MATEMATİK

BA A 5:K 1

Öğretmen çocuklara 1 rakamı çalışma kağıdı dağıtır. Tüm çocuklar 1 rakamını ve 1 tane elma resmini boyar. Ardından her çocuğun sınıftan 1 tane oyuncak alarak yerine oturmalarını ister. Her çocuğun elindeki oyuncak sayılarak 1 rakamı verilir.





SANAT

PMA A 2:K 3,7,9

BA A4 : K5

  • Öğretmen sınıfa akvaryumda bir balık getirir. Tüm çocuklar balığı inceler. Balığa isim koyulur. Balık hakkında sohbet edilir. Ardından tüm çocuklara önceden hazırlanmış akvaryum kalıpları ve balık kalıpları dağıtılır. Çocuklara balık kalıplarını kesip boyarlar. Akvaryumlarının içine yapıştırırlar. Akvaryumlarının altına minik renkli kağıtlardan çocuklar top yapar ve akvaryumun çakıl taşları olarak altına yapıştırılır




OKUMA- YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

DA A 3:K 1

DA A 4:K 5

BA A 4:K 1

  • Bilgisayardan hayvanlarla ilgili slayt izlerler ve tüm hayvanların resimleri incelenir. Mümkünse hayvan belgeselleri izlenir. Hayvanlar hakkında sohbet edilir.




  • Öğrenilen tüm hayvanlarla ilgili şarkılar hep birlikte söylenir.




OYUN VE HAREKET

SDA A 6:K 2

  • Hayvanat Bahçesi: Bütün öğrenciler eşit olarak iki gruba ayrılırlar. Aralarında 4-5 metre mesafe olacak şekilde karşılıklı iki paralel çizginin üzerinde, yüzleri birbirlerine dönük olarak dizilirler. Bir grup kendilerine ( kendi aralarında seçerek ) bir hayvan ismi alır. Diğer gruba doğru yaklaşırlar. İki -üç adım kala ismini aldıkları hayvanın taklidini yapmaya başlarlar. Karşı taraftan herhangi bir oyuncu bunun hangi hayvan olduğunu tahmin ederse, hayvan ismi alan grup kendi çizgilerini geçinceye kadar kaçar, hayvanın ismini bilen grup kovalar. Yakalananlar, yakalayan gruba geçer. Oyun sıra ile devam ettirilir.




AİLE KATILIMI

  • Çocuğunuzla birlikte evinizdeki nesnelerden üzerinde 1 rakamı olanları bulunuz.




DEĞERLENDİRME

Çocuk Açısından:

Öğretmen Açısından:

Program Açısından:



1-Çocuğun gelişim düzeyine uygun mu? ( )


2-Çocuklar etkinliklere katıldı mı? ( )
3-Çocuklar eğlenceli vakit geçirdiler mi? ( )
4-Çocuklar günlük yaşamda deneyim kazandılar mı? ( )

Ek:

1-Etkinlikler çocukların ilgisini çekebilecek şekilde sunuldu mu? ( )
2-Etkinlikten diğer etkinliğe geçiş akıcı bir biçimde düzenlenebildi mi? ( )

3- Etkinlikler sırasında yöntem, teknik ve kaynaklar etkili kullanıldı mı? ( )


4-Öğretmen ve çocuklar eğlenceli vakit geçirdi mi? ( )

Ek:



1-Etkilikler açısından program çocuk merkezli miydi? ( )


2-Programdaki etkinlikler amaç ve kazanımların gerçekleşmesini sağladı mı? ( )
3- Uygulanan etkinlikler çoklu zekâ çeşitlerine uygun mu? ( )

Ek:


ÖĞRETMEN İMZA MÜDÜR İMZA


GÜNLÜK PLAN

OKUL ADI …: TARİH : ………/ EKİM /……….

YAŞ GRUBU (AY)..:48-60 AY

ÖĞRETMEN ADI…: DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

Psikomotor Alan

Sosyal - Duygusal Alan

Dil Alanı

Bilişsel Alan

Öz Bakım Becerileri

Amaç 1. Bedensel

koordinasyon gerektiren

belirli hareketleri yapabilme

Kazanımlar

4. Sözel yönergelere uygun

olarak yürür.

5. Sözel yönergelere uygun

olarak koşar.

Amaç 2. El ve göz

koordinasyonu gerektiren

belirli hareketleri yapabilme

Kazanımlar

7. El becerilerini gerektiren

bazı araçları kullanır.


Amaç 2. Duygularını fark

edebilme

Kazanımlar

1. Duygularını söyler.

2. Duygularının nedenlerini açıklar.

Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini

yönetebilme

Kazanımlar

2. Grup etkinliklerine kendiliğinden

katılır.

Amaç 9. Yaşamın iyileştirilmesinde ve korunmasında sorumluluk alabilme

Kazanımlar

3. Canlıların yaşama hakkına özen gösterir.




Amaç 2. Konuşurken sesini doğru

kullanabilme

Kazanımlar

2. Kelimeleri doğru telaffuz eder.



Amaç 5. Dinlediklerini çeşitli yollarla

ifade edebilme

Kazanımlar

2. Dinlediklerine ilişkin sorular sorar.




Amaç 4. Algıladıklarını

hatırlayabilme

Kazanımlar

2. Varlıkların rengini söyler.



Amaç 5. Varlıkları çeşitli

özelliklerine göre eşleştirebilme

Kazanımlar

2. Varlıkları renklerine göre

eşleştirir


Amaç 2. Giysilerini giyme ve çıkarabilme

Kazanımlar

2. Giysilerini yardımsız çıkarır.



3. Giysilerini yardımsız giyer.


Yüklə 0,77 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin