Hasanoğlan’da düş kurdularYüklə 7,62 Kb.
tarix07.08.2018
ölçüsü7,62 Kb.
#67658

Hasanoğlan’da düş kurdular
HÜRRİYET ( Ankara Eki ) – 25.06.2007

Bir grup meslek odası, "Kent Düşleri" kapsamında ortaklaşa düzenledikleri, "Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü Yerleşkesi Değerlendirme Proje Yarışması"na katılacak üniversite öğrencilerini "düş kurmak" için bir kampta biraraya getirdi.İNŞAAT Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası Ankara Şubesince düzenlenen yarışma kapsamında, köy enstitüsü mezunu bir grup emekli öğretmen ve yarışmacı gençler, proje için "düş kurmak" amacıyla haftasonu kamp düzenlediler.

Meslek odaları, "Kent Düşleri" kapsamında ortaklaşa düzenledikleri, "Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü Yerleşkesi Değerlendirme Proje Yarışması"na katılacak üniversite öğrencilerini, köy enstitüleri hakkında bilgilendirmek amacıyla kamp düzenledi.

Kampta, yarışmacılar iki gün boyunca emekli öğretmenlerin anılarını dinleyip, projeleri üzerine düş kurmaya çalışacaklar.

Elmadağ Kaymakamı Osman Kaymak, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, köy enstitülerinin Türk eğitimi alanındaki önemine işaret ederek, "Onlar artık hatıralarda yaşıyor" dedi.

Halen bir bölümü Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesi olarak kullanılan yerleşke alanında, her binanın kullanılmadığını belirten Kaymak, "Bugün bu çalışma olmasaydı, bu binalar da kaybolup gidecekti. Binaların, genç mimar ve mühendis arkadaşlar sayesinde kullanılır hale getirileceğine, onlara işlevler kazandırılacağına inanıyorum" dedi.

Mimarlar Odası Yönetim Kurulu üyesi Tezcan Karakuş Candan ise dönemin köy enstitülerini, "eğitimin rönesansı, aydınlanma dönemi" olarak niteledi. Candan, yarışmada, projedeki yapıların yeniden kullanılır hale gelmesini ve o zamanki eğitim sisteminin yeniden paylaşılmasını istediklerini ifade etti.Candan, yarışmacı öğrencilerden, Hasanoğlan için "düş kurmalarını istediklerini" belirterek, "Umarız Ulucanlar Projesi gibi Hasanoğlan Projesi de topluma mal olur" dedi.

1940’lar gibi

Hasanoğlan Belediye Başkanı Ahmet Poyraz köy enstitülerinin tarihçesi hakkında bilgi vererek, Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nün, dönemin 14 köy enstitüsünden gelen öğrenci ve usta öğreticilerce inşa edildiğini hatırlattı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Nimet Özgönül de iki meslek odası olarak, "Kent Düşleri2 kapsamında, ilk önce "Ulucanlar Cezaevi Değerlendirme Projesi" yürütüp, sonuçlandırdıklarını hatırlattı. Özgönül, Hasanoğlan Projesiyle ilgili olarak da "Umarız, buradan çıkacak kıvılcımlar, tıpkı 1940’lı yıllarda olduğu gibi tekrar Türkiye ile buluşur" dedi.
Yüklə 7,62 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin