Helipad asansöR İŞleri tekniK Şartnamesi İŞİn konusuYüklə 17,59 Kb.
tarix03.01.2019
ölçüsü17,59 Kb.
#88873


HELİPAD ASANSÖR İŞLERİ
TEKNİK ŞARTNAMESİ
İŞİN KONUSU:

İstanbul / Büyükçekmece ilçesinde yapılması planlanan Helipad Asansör montaj işleri


KAPSAM :

Bu iş kapsamında hazırlanan listede kurum kapasite ve durak sayıları belirtilen binadaki asansör montaj işlemleri yapılacaktır.


BAKIM :

Asansörün periyodik aylık bakım ve kontrolü; işin bitiminde teklifler ile belirlenecektir. Aylık bakım ücreti teslim sonrasında bakım sözleşmesinde belirtilecektir.


ASANSÖR : Hidrolik Sedye Asansörü (Helipad İçin)
Çalışma Sistemi : Hidrolik Sistem

Durak Adedi : 2

Kat Adedi : 2

Asansör Adedi : 1

Kabin Giriş Adedi : 1

Taşıma Kapasite : 1600 KG

Hız : 0,35 – 0,50 m/s
TEKNİK ŞARTNAME
HİDROLİK SİSTEM:


 1. Hidrolik grup marka model özellikleri; Bucher Hydraulıcs AG Power module NTA-220/240 AC Elektronik soft starter 0,40 m/s hızında, 1600 Kg taşıma kapasiteli olacaktır. Hesaplamaları EK_1 Hidrolik Asansör Hesabı’nda belirtilmiştir.

 2. Hidrolik ünite yağ tankı, makine dairesine montajı yapılacak. Makine dairesinden kuyu içerisine piston için yağ hortumu monte edilecektir. Asansör kumanda panosundan alınan komut ile yukarı ve aşağı yönlerde piston hareketini sağlayacaktır ve hidrolik tank yukarı ve aşağı yöne uygun olarak yağ basınç ayarlaması yapacaktır.KILAVUZ RAYLARI:


 1. Kılavuz ray grup marka model özellikleri; Kabin rayı 125x82x16 mm, Piston rayları 90x75x16 mm Savera veya Asray marka olacaktır.

 2. Rayların birleşme noktaları en iyi şekilde olacak ve geçişlerde çıkıntı olmaması için rayların ek yerlerinde erkek ve dişi merkezlemeler olacaktır. Rayların bağlantı noktalarında ara parçayla birbirine cıvatalarla bağlanacaktır.


KAPILAR:


 1. 1 Adet kat kapısı satine paslanmaz model 1300x2100 mm sol toplar teleskopik, kat kapı panelleri yüzeyi ve kat kapı kasalarının yüzeyi satine paslanmaz kaplamalı olacaktır. Kabin kapısında 2 inci emniyeti olarak boy fotoseli bulunacaktır.


KABİN VE KARKAS SİSTEMİ:


 1. Kabin Duvarları Satine Paslanmaz Kaplama, Taban Granit Kaplama, Tavan Lazer Kesim Led Aydınlatma, Duvarlar Çarpma Bandlı Olacaktır.

 2. Kabin süspansiyon sistemi 2/1 tandem olacaktır. Karkas sistemi 3 ana parçadan oluşacaktır. Karkas kısımları birbirine bağlantısı cıvatalı olacaktır. Paraşüt tertibatının çalışmasıyla kabin karkası alt başlığının yanında bulunan paraşüt blokları o noktada rayı sıkacak ve karkas raya asılmış durumda kalacaktır.


KUMANDA VE BUTON SİSTEMİ:


 1. Kabin ve katlardan iki yönde toplamalı kumanda sistemi olacaktır. Kumanda sistemi mikroişlemcili olacaktır. Şalt malzemeli olacaktır. Simplex Sistemli, soft starterli dizayn edilecek.

 2. Kat buton dijital göstergeli, paslanmaz çelik kapak ve buton olacaktır.

 3. Kabin buton dijital göstergeli, çift tarafli interkom sistemli, alarm ve acil aydinlatma sistemli, paslanmaz çelik kapaklı olacaktır.

 4. Tüm tesisat kabloları halojen free özellikli olacaktır. Kumanda panosunda TTR ve NYM tipi kablo kullanılacaktır. Motor tesisat kabloları blendajlı olacaktır. Kablo tesisatları kanal içerisinden geçirilecektir. Yassı ve yuvarlak tip Flexible kablo kullanılacaktır.


İŞVEREN’E AİT İŞLER: 1. Kuyu İşleri:

Asansör kuyu ölçülerinin standartlara uygun hale getirilmesi için yapılması gereken inşaat işleri: Kuyu dibi oluşturulması, gerekli inşaat, harfiyat, betonarme, kazı, işleri tamamlanması. Asansör kuyusunun dış cephenin kaplama yapılması. Kuyu çevresi, kapı yanları ve bilumum inşaat işleri İŞVEREN’e aittir.

 1. Makine dairesinin inşa edilmesi;

4 duvarı tavanı kapalı ve giriş kapısı ile malzeme tahliye deliği olan özel mekân, makine motorun yerleştirileceği kaideler, taşıyıcı döşeme, kuyu ile bağlantıyı sağlayan bilumum delikler, zeminin beton olması, zeminin yağı geçirmeyecek şekilde izolasyonlu olacaktır. Makine dairesi duvarları sıvalı ve nihai boyalı olacaktır.
 1. Elektrik İşleri:

3-a Beslenme hattının temini ve tesisi;
Makine dairesine kadar her asansör için 3 faz,1 nötr ve 1 toprak hattından müteşekkil besleme hattının ve 1 faz,1 nötr ışık hattının çekilmesi ve makine dairesinde hattın sonuna ve her asansör için ve güç ihtiyacı için 1 priz,1 şalter ve 1 sigortadan müteşekkil tablonun temin ve tesisi edilecektir. Helikopter sahası sivil havacılık, ulaştırma esaslarına ve tekniğine uygun hazırlanacaktır. Makine dairesinin ve kuyunun aydınlatmasının temini ve tesisi yapılacaktır.

3-b Kuyu ve makine dairesi dışı elemanlar için elektrik tesisatı;

Varsa dia fon, telefon, müzik/anons yayını, yangın sistemi jeneratör sistemi, bina kontrol sistemi gibi ihtiyaçlar için ilgili yer ile asansör makine dairesi arasına asansör kuyusu dışından çekilecek elektrik tesisatının temini ve tesisi yapılacaktır.

 1. Kat Kapı cepheleri:

Asansör kat kapılarının tarafımızdan montajına müteakip kapı cephesi tarafından kapatılacak ve kapı dışında cephe ile ilgili her türlü dekoratif işler tarafınızdan yapılacaktır.
 1. Kaset ve Göstergeler;

Tarafımızdan temin ve tesis edilecek asansör çağrı panelleri (kaset ve göstergelerin montajı için kapı cephelerinde tarafınızdan delik açılacak ve bizim montajımıza müteakip be delikler kapanması ve/ veya dekoratif işler tarafınızdan yapılacaktır.
 1. Çelik İşleri:

Çelik işler İŞVEREN tarafından yapılacaktır.

Yüklə 17,59 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin