Hizli ve öfkeli 5: Rİo soygunu (Fast & Furious Five) Gösterim Tarihi

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 184.68 Kb.
səhifə1/4
tarix28.07.2018
ölçüsü184.68 Kb.
  1   2   3   4HIZLI VE ÖFKELİ 5: RİO SOYGUNU

(Fast & Furious Five)

Gösterim Tarihi: 29 Nisan 2011

Dağıtım: UIP Filmcilik

VIN DIESEL ve PAUL WALKER, Hızlı ve Öfkeli 5’te, tam gaz giden bu patlayıcı serinin her bölümünde oynayan yıldızların geri dönüşüne liderlik ediyorlar. Aralarına yeni katılan DWAYNE JOHNSON ile birlikte dünyayı adrenaline boğan seriyi alarak, aksiyonu ve ihtişamı küresel ölçeğe çıkarıyorlar.

Eski polis Brian O’Conner (Walker) Hızlı ve Öfkeli 5’te eski suçlu Dom Toretto (Diesel) ile çok sıra dışı bir yerde ortaklık kuruyor: Kanunun ters tarafında, Brezilya, Rio De Janiero’da. ELSA PATAKY de Johnson’a ve geri dönen favori isimler JORDANA BREWSTER, CHRIS “LUDACRIS” BRIDGES, TYRESE GIBSON, SUNG KANG, GAL GADOT, MATT SCHULZE, TEGO CALDERON ve DON OMAR’a çok hareketli bir soygunda katılıyor.

Sinema severleri 10 yıl önce bir aile kanunu ve sadakatle birbirlerine bağlı Los Angeles yer altı sokak yarışçılarıyla cezp eden seri, sadık izleyicisini günümüze kadar yapılmış en büyük heyecan fırtınasına çıkarıyor. Kahramanlarımız Miami’nin yarış pistlerinde kalp durduran kapışmalardan, Tokyo serserilerinin tecritli yer altı dünyalarını gözler önüne serdikten ve Birleşik Devletler / Meksika sınırının altındaki gizli tünellerin içinde roketledikten sonra yeniden işbaşındalar.

Brian ve Mia Toretto (Brewster) onları son gördüğümüzden beri Dom’u hapisten çıkardılar ve kanundan kaçmak için birçok sınırı aştılar. Şimdi Rio’da köşeye sıkışmış hâldeler ve özgürlüklerini geri kazanmak için son bir iş daha çevirmek zorundalar. Görevleri mi? 100 milyon dolarlık çılgın bir soygun gerçekleştirmek için dostlarının içinden birinci sınıf adamlardan oluşan elit bir ekip toplamak. Dom ve Brian işlerden ilelebet kurtulmak için tek şanslarının kendilerini öldürmek isteyen kötü işadamını (JOAQUIM DE ALMEIDA) sakatlamak olduğunun farkındadırlar. Ama bu sıra dışı müttefiklerin peşindeki tek kişi bu işadamı değildir.

Dik başlı federal ajan Luke Hobbs (Johnson) asla hedefini ıskalamaz. Dom ve Brian’ın peşine düşmekle görevlendirildiğinde onları yakalamak için vurucu ekibiyle birlikte büsbütün bir saldırı planı hazırlar. Ama adamları Brezilya’yı dağıtırlarken Hobbs da iyi adamlarla kötü adamları ayırt edemediğini fark eder. Şimdi avını köşeye sıkıştırmak için içgüdülerine güvenmelidir… tabii avı bir başkası daha önce indirmezse.

Serinin yetenekli yapım ekibi, yönetmen JUSTIN LIN (Hızlı & Öfkeli, Hızlı ve Öfkeli: Tokyo Yarışı) ve yapımcılar NEAL H. MORITZ (Hızlı ve Öfkeli serisi, Ben Efsane, Yeşil Yaban Arısı, Dünya İstilası: Los Angeles Savaşı), Vin Diesel (Hızlı ve Öfkeli, Los Bandoleros) ve MICHAEL FOTTRELL (Hızlı ve Öfkeli, Zor Ölüm 4) liderliğinde geri dönüyor.

Ayrıca şu isimlerden oluşan başarılı bir “sahne gerisi” ekibi de seriye katılanların arasında: Görüntü yönetmeni STEPHEN F. WINDON (Hızlı ve Öfkeli: Tokyo Yarışı, HBO kanalının mini dizisi The Pacific), editörler CHRISTIAN WAGNER (Hızlı ve Öfkeli, Görevimiz Tehlike 2), KELLY MATSUMOTO (Hızlı ve Öfkeli: Tokyo Yarışı) ve FRED RASKIN (Hızlı ve Öfkeli, Mumya: Kill Bill serisi), kostüm tasarımcısı SANJA MILKOVIC HAYS (Hızlı ve Öfkeli serisi, Mumya: Ejder İmparatorunun Mezarı), besteci BRIAN TYLER (Hızlı ve Öfkeli Serisi, Rambo) ve uygulayıcı yapımcı AMANDA LEWIS (Hızlı ve Öfkeli, Hızlı ve Öfkeli: Tokyo Yarışı) ve SAMNTHA VINCENT (Hızlı ve Öfkeli). Yapım tasarımcısı PETER WENHAM (Geçmişi Olmayan Adam, Dünya İstilası: Los Angeles Savaşı) da Hızlı ve Öfkeli 5 için Lin’in ekibine katılıyor.YAPIM HAKKINDA

En Baştan ve Tam Gaz: Hızlı ve Öfkeli 5 Başlıyor

Bu serinin kalıcı gücü, ilgiyi sürdürme becerisinden ve unutulmaz karakterlerden, göz alıcı aksiyondan ve çekici öykülerinden oluşan bir karışımla beklentiyi arttırmasından kaynaklanıyor. İlk filmin 2001’deki ezici başarısının ardından, dışlanmış polis Brian O’Conner, 2003 tarihli Daha Hızlı Daha Öfkeli filminde yeni bir yarışçı ekibiyle ortaklık kurdu. 2006 tarihli Hızlı ve Öfkeli: Tokyo Yarışı’ndaki genç ve umut vaat eden oyuncular hedefi vurdular ve her iki film de dünya çapında büyük gişe başarısı elde etti. Ama bu küresel fenomenin ardındaki isim olan yapımcı Neal Moritz, seri gelişmeye devam edecekse sonraki bölümün köklerine geri dönmesi ve eski suçluyla, eski polisin parçalanmış yer altı dünyalarına dalması gerektiğini biliyordu. Kanunun zıt kutuplarındaki bu iki rakip, yarış tutkusunu… ve birbirlerine duydukları gönülsüz saygıyı paylaşıyorlar.

Vin Diesel, Paul Walker, Michelle Rodriguez ve Jordana Brewster’ın beyaz perde birlikteliği inanılmaz bir izleyici tepkisiyle birleşti ve dünya çapında 350 milyon dolarlık rekor bir hafta sonu açılış cirosu yaptı. 3 Nisan 2009’da ülke içinde gösterime giren film, stüdyoya rekor bir “tatil harici” hafta sonu açılış gişesi getirdi ve o hafta sonuyla film tarihinin en yüksek cirosu yapan filmi oldu. Bu rekorlar gösterdi ki serinin kalbi her şeyin başladığı yerde yatıyordu: Dom Toretto, Brian O’Conner ve onların geniş aileleriyle yakın dostlarında.

Geniş bir gişe hiti listesine sahip deneyimli yapımcı Moritz, parmağını her zaman için pop kültürün nabzında ve Hızlı ve Öfkeli’de yapımcı olarak da görev alıp seriyi güçlendiren Diesel’in üstünde tuttu. İzleyici modern kovboylara doyamadı ve fanatiklerin filme verdikleri tepki de seride bir bölümü daha garanti altına aldı.

Moritz şöyle söylüyor: “Hızlı ve Öfkeli’nin ve şimdi de Hızlı ve Öfkeli 5’ın gücü çok belirgin bir ahlak ve etik yasasına uygun yaşayan bu adamlardan ibarettir – kanunun ister bu yanında isterse de diğer yanında olsunlar. Dom’un kendi yasası var, Brian’ın kendi yasası var ve hatta Dwayne Johnson’ın canlandırdığı en yeni karakterimiz Hobbs’un bile kendi yasası var. Bu yasaların kesişip birbirleriyle ihtilafa düşmesi – ki bu defalarca oluyor – filmin aksiyonuna büyük bir gerilim katıyor. Bu ikisinin kıvılcımlanmasını görmek harika bir şey.”

Diesel seriyi 10 yıldan uzun süredir canlı tutan fanatik çılgınlığı hakkında duygularını ifade ediyor: “Bizimki gibi kapışma filmlerinin çoğu aileyle ilgili değil. özellikle söylemek gerekirse uyumsuz ve dışlanmışların aileleriyle ilgili değil. Bunu Hızlı ve Öfkeli’de gördük ve bu durum, Hızlı ve Öfkeli 5’de bile doğruluğunu koruyor. Seride var olan bir kardeşlik var ve bu kardeşlik, izleyiciye gerçek bir yolla konuşuyor. İzleyici güvenebileceği insanlarla birlikte bu ailenin bir parçası olmak istiyor… Dom ve ekibi gibi.”

Sabırsız hayranlar başka bir öyküye ve bu öykünün bilinmesine hazırdı. Walker Hızlı ve Öfkel’nin fanatikleri tarafından yaratılan heyecanı hatırlıyor: “Hızlı ve Öfkeli çıktığında ve çok iyi kabul gördüğünde beşincisinin geleceğini anladık. Normalde hayranlardan ‘Sonraki filme ne zaman başlayacaksın?’ türünden şeyler duyarım. Ama bu defaki normal bir ifadeden fazlaydı.”

Sıra Hızlı ve Öfkeli 5’e geldiğinde seriye yapımcı olarak dönen Moritz ve Diesel, serideki yeni bölümün satış tekeline büyük katkı sağlayacağını biliyorlardı. Önceki iki Hızlı ve Öfkeli bölümünde karaktere bağlı öyküyü ve heyecan verici aksiyonu eritmesi sayesinde rüştünü ispatlayan yönetmen Lin’e gittiler. Lin izleyicilerin “gittim, izledim” iştahını kapatacak herhangi bir şüpheyi giderecek tek yönetmendi.

Film bölümünde öğrenciyken izlediği Hızlı ve Öfkeli’ye o günden beri hayran olan yönetmen, istediği şeyi tam olarak anladı. Ağızları açık bırakacak aksiyonun çok güzel bir oyuncu seçimiyle eşleştirilmesi tam on ikiden isabet olacaktı. Lin şöyle anlatıyor: “Bu serinin gidebileceği daha birçok alanın olduğunu düşündüm. Stüdyonun aynı şeyi defalarca döndürmeyi istememesini takdir ediyorum. Seri bunun sayesinde büyüyebildi, evrildi ve olgunlaştı. Bu nedenden ötürü geri döndüm. Çekirdek tema aileyle ilgili. Dördüncü bölüm ailenin fedakârlık unsurlarını keşfetti. Sonraki bölümün özgürlük ve aileyle ilgili olduğunu kavradığım anda niye dönmek istediğimi net olarak fark ettim.”

Lin serideki üçüncü filmi yönetecekse hayranların beklentilerinin büyük olacağını biliyordu. Lin anlatıyor: “Bu bölümdeki aksiyon önceki iki bölümün toplamından fazla. Bu filmde yaklaşık altı aksiyon parçası var. Sadece araba takibi yok. Yaya takipler ve bir de soygun var. Yani tıka basa dolu.” Yönetmen aksiyona aç bir izleyiciyi doyurmak için her şeyin daha büyük olmasını gerektiğini anladı. Ama hiçbir aksiyon sahnesi kahramanlarımızın firardayken aileyi koruma mücadelesinde olduklarını anlatan harika bir öykü olmadan anlamlı olmayacaktı. Lin serideki bir diğer sabit isim olan senaryo yazarı Chris Morgan’la işbirliği yaparak ortak görüşlerinin senaryoya yansımasını sağladı.

Hızlı ve Öfkeli 5’in geliştirilmesi ışık hızında oldu. Wanted, Hızlı ve Öfkeli ve Hızlı ve Öfkeli: Tokyo Yarışı gibi aksiyon dolu gişe bombalarının senaryolarıyla kendisini aksiyon dramlarının aranılan senaristi yapan Morgan bir kez daha geri geliyordu. Bu türün hayranı olan Morgan, önceki çabalarını aşacak bir eser yaratılacağına dair yönetmen Lin’in garantisi oldu. Morgan şöyle diyor: “Benim açımdan bu serideki beri bölüm öncekinin gelişmiş hâlidir ve her biri daha da büyümektedir. İyi bir karakter güdülü öyküyü yeniden ziyaret etmek her zaman için bir ayrıcalıktır. Bu seri sokak yarışlarından ve hızlı arabalardan daha fazladır. Gerçek konusu büyük bir aile ve yarış topluluğudur.”

Morgan ve yönetmen işbirlikçi bir çalışma tarzına sahipler ve önceki Hızlı ve Öfkeli filmlerinin geliştirilmesinde ve filme alınmasında kendilerine özgü bir stenografi geliştirdiler. Morgan şöyle açıklıyor: “Hızlı ve Öfkeli 5’te yaptığımız şekilde yapıma dalmak herkesi akıllı olmaya zorluyor. Justin ve ben öykü noktalarına farklı açılardan geldik ama birlikte oturup öykü hakkında konuştuğumuzda odanın içinde bir şey oluyor ve her defasında ikimizin de bayıldığı bir yola giriyoruz.”

Daha fazla kardeşlik birleştirme düşüncesi Hızlı ve Öfkeli’nin yapın öncesi aşamasından beri akıllardaydı ama öykünün gidişatı Dom ve Brian’a ve onların hayatlarındaki kadınlara daha çok odaklanmaya başlayınca sonunda rafa kaldırıldı. Ancak konu zayıfladı ve ekip de filmin 2009’daki rekor kıran yayınından sonra bu fikre geri döndü. Moritz şöyle konuşuyor: “Herkesi geri getirme düşüncesi dördüncüyü yaptığımızda aklımızın bir köşesindeydi. Hızlı ve Öfkeli’nin Vin, Paul, Jordana ve Michelle karışımını gördüğümüzde hep bir ağızdan ‘Vay canına.’ dedik. Seri boyunca her bir karakterin öykülenmiş bir geçmişi var bu nedenle şu soru ortaya çıktı: ‘Hepsini geri getirsek ne olur?’”

Diesel, Dom-Brian kıvılcımının kolaylıkla başka bir bölümde daha oynayabileceğini her zaman için gördü: “Öyküye özellikle devam etmek istedim ve onu her zaman için Hızlı ve Öfkeli, Hızlı & Öfkeli ile başlayan üç öykü olarak gördüm. Bu bölümün amacı serideki farklı karakterleri getirmek ve hepsini bir araya koyarak çok eğlenmekti.”

Serinin sevilenlerini bu karışıma katmak zor bir icraat olmayacaktı ama seride oturmuş hâldeki karakterleri Dom ve Brian’a odaklanmış son öyküye uyarlamak zor olacaktı. Dahası filmin yapımcıları her bir oyuncuya makul bir öykü kıvılcımı vermek istiyorlardı.

Eski ve Yeni Favoriler: Oyuncu Ekibi Bir Araya Geliyor

Yapım ekibi Hızlı ve Öfkeli 5 üstünde çalışmaya başladığında seriye kök salmış aile temaları, sadakat ve fedakarlığın hayranları defalarca geri getireceğini biliyordu. Son film biterken Brian’ın en büyük fedakarlığı yaptığını gördük: Kendi Mia ile kaçma özgürlüğünden vazgeçerek Dom’un yanında oldu ve onu hapisten kaçırdı. Bu adanmışlık onları kardeş gibi birbirlerine bağladı.

Son bölümde Dom Toretto’yu bir kez daha ziyaret etmek Diesel’in kefaret arayışındaki eski bir suçlu karakterine daha derinlemesine inme arzusunu yeniden ateşledi. Karmaşık karakterler geliştirmeyi isteyen bir oyuncu açısından bu fırsat, cezp ediciydi. Diesel şöyle diyor: “Dom, Letty’yi kaybetmenin yasından çıkıyor ve yeniden Brian ve Mia’yla kaçıyor. Bu yüzden hâlâ anlatılacak bir öykü var. Sevgi, kişilik ve hepinizin çok iyi tanıdığı karakterin olgunlaşmasıyla ilgili aksiyonsuz sahneleri keşfetmek için acele etmemek bu seriye olan borcumuzdu.”

Morgan, Toretto’nun iç dünyasına ve onun içindeki şeytanlara derinlemesine inmek için Diesel’le birlikte çok zaman geçirdi. Morgan şöyle diyor: “O karakter olan kişinin kafasının içindekileri duymak benim için müthiş bir şey. Vin, Dom’dan çok farklı ama sete girdiğinde Dom oluyor. Daha sakin ve odaklı oluyor. Bu, onun ulaşabildiği, benim ulaşamadığım bir şey. Vin’in geri bildirimini alabilmek ve ondan faydalanmak karakteri daha iyi yapıyor.

Walker, Diesel’in karakter güdülü öyküyü serinin tümleşik bir paçası tutmak için odaklanmasını takdir ediyor. Walker şöyle söylüyor: “Hızlı ve Öfkeli 5’te bir sürü aksiyon var. herkes ortalıkta koşuyor, silah kullanıyor, arabaları uçuruyor ve duvardaki kasaları patlatıyor. Ama işin sonunda bu adamlar kendi dertleriyle uğraşan sıradan insanlar. Vin bunun için çabalıyor. Çoğu insan bu seriyi arabalarla ilgili görüyor ama bu karakter bürün seriyi insanlaştırıyor ve onu yere indiriyor.”

Mia Toretto rolünü bir kez daha oynayan Jordana Brewster çekimlerden önce kendi yarattığı karakteri yeniden ziyaret etmek amacıyla Hızlı ve Öfkeli’yi izledi. 2001’de sıklıkla baskının sesi olan ve şimdi hayatı çelik gibi bir iradeyle idare edip daha seksi bir kadına dönüşen genç kızı görmekten tatmin oldu. Brewster şunları söylüyor: “Mia biraz konu mankeniydi ve şimdikinden biraz daha içe kapanıktı. İçinde her zaman için bir güç vardı ama konuşabileceği kadar konuşmamıştı. Hızlı ve Öfkeli 5’te ise içindeki durumun zorluğuyla baş edecek kadar büyüdü ve çok daha güçlendi. Bir oyuncu olarak yıllar sonra karakterinize geri dönmek ve bu kadar önemli değişiklikler görmek tatmin edici.”

Walker açısından eski polis Brian O’Conner’ın da son 10 yılda gelişmiş olması tatmin edici oldu. Walker şöyle söylüyor: “Brian 10 yıldan sonra nihayet dünyanın siyah beyaz olmadığını anladı. Dom kanunun karşısında olmuş olabilir ama iyi bir adam olduğu çok belli. Brian ona katıldı ve nihayet olması gerektiği yere geldi. En iyi polislerden en iyi suçlular çıkar ve bunun tersi olur.”

Dwayne Johnson seriye katılma konusuyla ilgilendiğinde Dom, Brian ve ekibini indirmekle tehdit eden sağlam bir düşmanın tanıtılması da garanti oldu. Bir aksiyon yıldızını Diesel’in çok sevilen karakteriyle kafa kafaya kapışacak bir role getirmek film yapımcılarının zekice bir hamlesiydi. Lin ve Morgan, Johnson’ın ilgisine dayanarak oturdular ve Hobbs hakkındaki görüşlerini gözden geçirdiler. Ama Morgan, Hobbs’u kötü bir adam olarak kurmk için acele etmedi. Senarist şöyle söylüyor: “Hobbs karakterinin kötü olması gerekmiyor. Onu tanımlamak için ‘amaca yönelik’ terimi daha uygun olur. O, Bian ve Dom adlı iki kanun kaçağını indirmek için acımasız derecede güdülenmiş bir adam. Bir kötü değil. İşi yapmak için her şeyi göze alacak birisi. Ölü ya da diri.”

Moritz, Diesel ve Lin açısından Dom’un kaba kuvvetiyle baş edecek yeni bir karakteri seriye dahil etmek kolay olmadı. Lin şöyle yorumluyor: “Hobbs karakterini geliştirdiğimizde bu role Dwayne gibi kalıplı bir adamın ilgi göstermesi çok önemliydi. Bir yönetmen olarak benim açımdan bu çok anlamlıydı. Gelip bir seride beşinci adam olayı istemesi onun açısından da değer bir şeydi. Bu bana filmin ne olabileceğini ve doğru olduğumuzu söyledi.”

Hobbs ne olursa olsun Dom için büyük bir engel. Johnson şöyle diyor: “Serinin başarısı benim için cezp ediciydi ve Justin Lin’in son filmdeki yorumunu gerçekten beğendim. Justin’le birlikte evimde saatlerce oturduk ve onun görüşü hakkında bir fikrim oldu.”

Johnson şöyle devam ediyor: “Hobbs filmdeki diğer düşmandan daha farklı bir tehdit oluşturuyor. Onun farklı bir enerjisi var çünkü para veya güçle güdülenmiş değil. Bunun yerine yasayla ve mesleğiyle güdüleniyor. Karşısındaki kötü bir adamsa ve dünyayı zehirliyorsa onu bu zehirden arındırmaya inanıyor.”

Dom ve ekibi sadece yasal bir işadamı kisvesi altında çalışan Rio’nun ölümcül kilit adamının ilgisini çekmezler. Artık başlarında onları adalete teslim etmeye kararlı bir “terminatör” olan Hobbs da vardır. Bu, Dom’u, Brian’ı ve Mia’yı oldukları yerde mıhlayacak ölümcül bir bileşendir. Onları öldürmek veya hapse atmak isteyen bir değil, iki ölümcül düşman vardır. Kahramanlarımız bu seçenekleri sınamak istemezler.

Kendisini forma sokan intikam dramı Daha Hızlı’nın çekimlerinden gelen Johnson, Ajan Hobbs’un Morgan’ın senaryoda yazdığı şekilde göz korkutucu olmasını garantilemek için zaten kaslı olan vücuduna daha 15 kilo kas ekledi.

Dom ve Hobbs arasındaki kapışma saf fizikselliğe dayanıyor ama çok daha fazlasıyla güçlendiriliyor. Moritz şöyle açıklıyor: “Dom ve Hobbs arasındaki kavga filmin içindeki en büyük zorluklardan biriydi. Birbirine çok denk iki rakibin kavga kareografisini yapmak zordur. Bunun sadece bir kavga olmadığını hissettirmek istedik; kavgayı çok daha heyecanlı kılan kişilik anlarıyla doldurmak istedik.

Bu destansı kavganın kareografisini yapmak Hızlı ve Öfkeli’nin dublörlerini eğiten MIKE GUNHTER’in sorumluluğundaydı. Diesel ve Johnson’ın uzun zamandır dublörlüklerini yapan TROY ROBINSON ve TANOAI REED ile sıkı çalışan Gunther, sonunda setin yarısını dağıtan bir kapışma tasarladı. Diesel ve Johnson haftalar sonra rolü iyileştirmek için dublör provalarına katıldılar. Bir haftadan uzun sürede çekilen sahne, kesikleriyle, morluklarıyla ve burkulan bilekleriyle setteki sağlık görevlilerini meşgul etti.

Diesel ortak kavga yaraları hakkında şöyle konuşuyor: “BU sahna hem Dwayne hem de benim açımdan gerçek bir gurur mücadelesiydi. Daha en başından bu kapışmanın başka türlü olamayacağı belliydi. Her şeye değdi.”

Johnson şöyle ekliyor: “Hayatta bir kez yakalanacak bir fırsattı. Kişisel zulamda sahip olduğum her şeyi kullanabildim: Yılların eğitimini, güreşi ve çektiğim filmlerde öğrendiğim kavga stillerini.”

Chris “Ludacris” Bridges kavga sahnesine tanık olduktan sonra ekibin duygularını özetliyor: “Dwayne “The Rock” Johnson’ı Vin Diesel’in karşısına çıkarıyorsun. King Kong’la Gozdilla’nın kapışmasından beri böyle bir şey görülmedi.”

Hobbs artık Dom ve Brian’ın peşinde olduğundan profesyonel kaçakların Rio’yu terk etmesi gerekir… hem de derhal. Geçen 10 yılda edindikleri en becerikli arkadaşlarına güvenmelerinin ve teknik olarak mümkün olmayan bir soygunu gerçekleştirmelerinin vakti gelir. Peki dünyanın en iyi suç uzmanlarını bir uyuşturucu baronunun imparatorluğunu kalıcı olarak yıkmak amacıyla bir araya getirmenin kolay yolu nedir? 100 milyon doları aralarında paylaşma sözü.

Her bir ekip üyesi yüzyılın suçundan paçayı sıyırmak için kendi uzmanlığını mükemmelleştirmelidir. Baskı altında dağılmayan gereç ve silah uzmanı adamlardan ve haydutlardan tutun, hiçbir şeyden korkmayanlara ve gerçek bir bukalemun olan bir kadına kadar bir araya gelen bu ekip, iki profesyonel sürücümüze, Rio’nun en güçlü adamını dağıtma yolunda yardım etmek için kendi oyunlarının zirvesinde olmak zorundadır.

Tyrese Gibson, Daha Hızlı Daha Öfkeli filminde canlandırdığı, Brian’ın hızlı, havalı arabalara meraklı azılı bir suçlu olan çocukluk arkadaşı dik başlı Roman Pearce karakterini yeniden oynaması için çağrı almaktan memnun oldu. Herkes yapım öncesi için toplandığında Gibson’ın film yapımcılarından tek istediği şey Roman’ın asi kişiliğinin aynı kalması oldu.

İlk uzun metraj oyunculuğunu John Singleton’ın Kenar Mahalle filmiyle yaptıktan sonra bunu yine Singleton’la birlikte Daha Hızlı Daha Öfkeli’de sürdüren Gibson, Çavuş Epps rolünü parçası olduğu bir başka gişe bombası seri olan Transformers: Ayın Karanlık Yüzü filmindeki rolüyle aynı anda oynayacağını bilerek kabul etti. İki film aynı anda birbirlerinden çok uzak mekanlarda çekildi. Gibson dikkatli bir koordinasyonla Michael Bay’in setinden Justin Lin’in setine uçtu. Porto Riko’daki yakıcı sıcaktan Atlanta’nın kemik donduran soğuğuna gitti.

Daha Hızlı Daha Öfkeli’nin Miami’deki çekimlerini hatırlayan Gibson, Walker’la ve özellikle kendisini ve Brewster’ı Annaplis adlı dramda yöneten Lin’le yeniden çalışmayı dört gözle bekledi. Gibson şöyle konuşuyor: “Ben Justin Lin’in en büyük hayranıyım. O, aklında her zaman bir misyon olan bir büyücüdür. Beni de misyonlarına kattığı için mutluyum.”

Daha Hızlı Daha Öfkeli’nin elemanlarından olan Bridges, aletleri parçalayıp yeniden toplama konusundaki becerisi ile Miami’de otomobil modifikasyonuna ihtiyaç duyan araba delilerinin birinci adresi olan Tej rolüyle geri dönüyor. Ludacris 2003’teki çekimlerde oyunculuğa yeni başlamış iyi tanınan bir rap şarkıcısıydı. Yıllar içinde müzik listelerindeki hükümdarlığını sürdürdü ve Çarpışma, Sahne Ateşi ve yakın zamanda Ashton Kutcher ve Natalie Portman’la oynadığı Bağlanmak Yok da dahil olmak üzere bir dizi sağlam filmle etkileyici bir kariyer yaptı.

Ludacris geniş bir Birleşik Devletler turnesini parlatmak üzereyken bile serinin yeni filminde oynamayı istedi. Bridges şöyle söylüyor: “Kesinlikle diyebilirim ki senaryoyu okuduğum anda kim olarak döneceğimi anladım. Çekimlerde çok eğlendik. Aynı anda para alıp bu kadar çok eğlenmek neredeyse bir suç sayılır. İyi insanlarla çalışmaya ve sonunda iyi bir film olacağını bildiğim iyi bir senaryoda oynamaya bayılıyorum.”

Oyuncu Matt Schulze, Hızlı ve Öfkeli’de Brian’ın polis olduğunu dile getiren tek kişi olan Dom’un çocukluk arkadaşı Vince rolüyle geri dönüyor. Vince’in mümkün olan zamanlarda yerel suç patronu adına işler çevirerek Rio sokaklarında karısı ve çocuklarıyla bir hayat kurmayı başarmış bir adam olduğunu görüyoruz.

Schulze eski karakteri Vince’i yeniden oynaması için çağrı aldığında eski arkadaşlarını görmek ve rolünü yeniden ziyaret etmek için sabırsızlandı. Diesel de öykünün o kısmının oynanmasını dört gözle bekledi. Schulze şöyle ifade ediyor: “İlk filmi seven bizler için Vince’i yeniden görmek ve Hızlı ve Öfkeli 5’in hikayesindeki çekirdeğin bu ilişki olduğunu görmek heyecan vericiydi.”

Vince’in yaşamındaki herkes için yarım kalan bir mesele vardır. Çünkü o, neredeyse 10 yıldır ailesinden dostlarından sürgün edilmiştir. Vince’in Brian ve Mia ile yüzleşme anındaki gerginlik yoğundur. Ardından onu sürgüne yollayan kardeş Dom’la uzun zamandır beklenen karşılaşma gelir. Schulze şöyle hatırlıyor: “Çoğumuz çok gençtik ve ilk filmle başlıyorduk. Bu nedenle o dönemde bu kadar büyük bir dostluk geliştirdik. Geri dönüp yine o ritmi yakalamanın ne kadar kolay olduğunu görmek güzel. Vin’le benim yoğun sahnelerimiz vardı ve bunları hiç bencillik etmeden oynayabildik.”

Sakin, havalı ve derli toplu Han, her günü sanki son günüymüş gibi yaşayan bir yarışçıdır. Geri dönen karakterler içinde Sun Kang tarafından resmedilen hayranların favorisi bu hazcı yarışçının geçmiş hikayesi, yönetmenler tarafından, Hızlı ve Öfkeli ile Hızlı ve Öfkeli 5 boyunca ender bir fırsat olarak izleyiciye sunuluyor. Han maalesef Tokyo Yarışı’nda hikayedeki her şey başlatan bir olay olarak etkileyici bir ölümle karşılaşır.

Tehlikeli bir uyuşturucu baronundan milyon dolarlar çalacak çılgın bir planla aklı çelinen Han, eski arkadaşı Dom’a danışır. Kang şöyle açıklıyor: “Dom, Han’ın akıl hocası. Han’ın onun için her şeyi yapacağını biliyor. Dom’un ona öğrettiği hayati bir ders var ve Han onun arkasını kolluyor. Bu iki kardeşi bu kadar ilginç kılan şey bu. Beni yanlış anlamayın ama Han’ın tarafında bir hesap var. Eğer bu soygun gerçekleşecekse kendisi bu işin doğru yapılmasını ve kimsenin incinmemesini sağlayacak ilk kişi.”

Mia bu soygun takımına katılmasına izin verilen tek kadın değildir. İlk oyunculuk deneyimini Hızlı Ve Öfkeli’deki Gisele rolü ile yaşayan İsrailli güzel oyuncu Gal Gadot – Dom’a yardım etmek için onu terk eden uyuşturucu tüccarı Braga’nın ekibinden – seriye geri dönüyor.

Gadot bir kez daha Gisele rolüne dönmekten heyecan duydu. Lin ve Diesel ile çalışmaktan çok memnun oldu ve Gisele’in en yeni bölümde Dom ile birlikte çalışmasına şaşırdı. Daha da önemlisi Gisele’in Gisele’in kişiliğini korumasını ve olabildiğince iyileşmesini görmekten memnun oldu. Gadot şöyle yorumluyor: “Gisele’i gerçekten beğeniyorum. O sert ve korkusuz birisi. Aksiyondan kesinlikle keyif alan ama dişiliğini de koruyan bir karakter. Açıkçası bu açıdan benzeştiğimizi söyleyebilirim. Ben de aksiyonu severim hep yeni şeyler yapmaya çalışırım.”

Gadot, Hızlı ve Öfkeli’deki rolüne hazırlık olarak bir Porsche Cayman sürme konusunda ustalaşmak zorunda kaldı. Ama bu projede ondan bir motosiklet kaskı takması ve bir Ducati’ye binmesi istendi. Motosiklete binmeye aşına ve bu konuda rahat olan Gadot, bu lüks motosikleti denemek için heyecan duydu. Gadot şöyle açıklıyor: “Daha önce motosiklete bindim ama bu modele binmemiştim. Ducati büyüktü ve ağırdı ama diğerleri kadar güzeldi.”

Reggaeton müziği yıldızları Don Omar ve Tego Calderon, bu seriyle ilk kez Tokyo Yarışı’nın müziklerine katkıda bulundukları sırada tanıştılar. Bu müzik türünün (Jamaika dans müziği ile reggaeton ve Latin hip-hop müziğinin birleşimi) hayranı olan Diesel, filmin müzikleri yapılacağı zaman Lin ve Moritz’i bu ikiliye götüren isim oldu. İkili “Los Bandoleros” şarkısı ile Don Omar da “Conteo” şarkısı ile filmin müziğine katkı sağladılar.

Hızlı ve Öfkeli filminde Dom’un Dominik Cumhuriyeti soygunu ekibinin elemanları olarak filmde ilk kez yer almaları da filme olabildiğince çok Latin etkisi katmaya çalışan Diesel sayesinde oldu. Sahne dışında da dost olan bu adamlar daha önce oyunculuk yapmadılar ama sahneden taşan bir komedi yeteneğine sahiptiler. Onların iyi huylu atışmaları sayesinde eğlenceli zamanlar yaşandı ve ayrıca liste başı müzisyenler olmakla kalmadılar, aynı zamanda da büyüyen bir hayran kitlesine sahip oyuncular oldular. Filmde Leo rolünü oynayan Calderon şöyle konuşuyor: “Komik. İnsanlar havaalanlarında yanıma geliyorlar ama müziğimden bahsetmiyorlar. Ben hep bahsetmelerini bekliyorum. Benim oyuncu olduğumu sanıyorlar. Ben oyuncu olmadığımı, müzik yaptığımı düşünüyorum. Yine de bu serinin bir kez daha parçası olmak harika bir duygu.”

Hızlı ve Öfkeli 5’te daha gelişkin rollerle geri dönmek her ikisinin gerçekleşmesini sabırsızlıkla beklediği bir olaydı. Santos rolünü oynayan Omar şöyle söylüyor: “Karakterdeki titreşimi hissediyorum. Senaryoyu okuduğum ilk günden beri şunu düşündüm: ‘Anladım.’ Müzik hayranlarım Hızlı ve Öfkeli’deki Santos’u gerçekten beğendiler. Beni o kadar iyi tanıyorlar ki bu rolü sevdiğimi anlayabiliyorlar.”

Kadroya yeni dahil olan az sayıdaki oyuncudan bir tanesi de Hobbs tarafından Dom’u takip etmekle görevlendirilen Rio’lu polis Elena rolündeki İspanyol oyuncu Elsa Pataky idi. Elena, Dom’n profilini çıkarırken onun herkesin düşündüğü kadar ölümcül olmayan merhametli ruhundan etkilendiğini fark eder. Dahasi Elena yavaşça onun müttefiki olur.

Artık serinin bir parçası olmayan ve Michelle Rodriguez tarafından seksi bir cakayla resmedilen Teddy, serinin bölümleri boyunca hâlâ yankılanır. Onun Hızlı & Öfkeli’deki ölümden sonra bile Dom onu hâlâ seviyor ve sadakatle Letty’nin kolyesini takar. Ama ailesiyle yeniden bir araya gelen Dom yavaşça bir iyileşme sürecine girer. İşte bu anda geçmişini kaybetmenin kıskacındaki güzel, güçlü, becerikli Elena ile beklenmedik şekilde karşılaşır.

Pataky perdede olduğu sürenin büyük bölümünü Diesel ile veya Johnson ile birlikte geçirdi ve hızlı bir araba sürmemesine rağmen her dakikadan keyif aldı. Bir polis rolüne hazırlanmak, polislik ve askerlik konularındaki teknik danışman ARMANDO EGURROLA ile günler süren taktik eğitim gerektirdi ve Pataky’den silahlarını her durumda nasıl kullanacağına dair kendisini hazırlaması istendi.

Pataky şöyle anlatıyor: “Oyuncu olmanın en iyi yanı farklı karakterlere dönüşmek ve o karakter için hazırlık yapmak ve eğitim almaktır. Armado ile birkaç gün boyunca eğitim yapmayı sabırsızlıkla bekledim. Silahlara aşınaydım ama çok daha fazlasını öğrendim. Riskli durumlara nasıl girileceğini, silahla nasıl kaçılacağını ve nasıl durup şarjör değiştirileceğini öğrendim. Harikaydı.”

Hızlı ve Öfkeli 5 filminin kötüsü Reyes, tatlı dilli, nazik bir sahte görünüşün altına saklanan tecrübeli bir uyuşturucu baronunun acımasız zekası sayesinde şehri demir yumrukla yöneten uluslararası bir işadamıdır. Portekizli yetenekli oyuncu Joaquim de Almeida, yakışıklılığı ve buğulu sesi sayesinde bu kriterleri karşıladı. Ama daha önce yeteri kadar kötü adamı canlandıran oyuncu (Açık Tehlike ve Desperado filmleri) Lin’le konuşana kadar bu tipteki bir zorbayı yeniden ziyaret etme konusunda pek de istekli değildi. Yönetmen, sinsi uyuşturucu baronuna taze bir dokunuşla onun aklını çeldi. De Almeida şöyle anlatıyor: “Justin ufak şeyler konusunda çok hassastır. İşleri doğru yapacak zamanı bulur. Bu harika bir şey çünkü bu tip bir filmde bazı yönetmenler bir sürü araba ve aksiyonun içinde oyuncuya odaklanmayı ıskalayabilirler. Bu önemli bir şeydir ama Justin beni hüsrana uğratmadı.”

Mekanda Çekim: Rio, Karayipler ve Birleşik Devletler

“Rio yılın bu zamanında güzeldir.” repliği Hızlı & Öfkeli filminde geçen repliklerden bir tanesi. Diesel şöyle anlatıyor: “Hızlı & Öfkeli’de Rio’yu akla getiren kişi Letty olur. Bu replik kulağa senaryo dışı, boş bir cümle gibi gelse de çok şey söyler.”

Hayranlar en sevdikleri Hızlı ve Öfkeli oyuncularının yeniden bir araya gelerek çekimlere başlamasını sadece bir yıldan az bir süre beklemek zorunda kaldılar. Önceki bölümlerin arka planlarında Los Angeles, Miami, Tokyo, Dominik Cumhuriyeti ve Meksika vardı. Hızlı ve Öfkeli 5’te ise Dom, Brian ve Mia daha güneye, Brezilya’ya inerler ve Rio De Janerio’nun kötü şöhretli sokaklarında saklanırlar. Şimdi kuralların olmadığı bir kentte en büyük mücadeleleriyle yüzleşirler. Latin kültürü serinin çoğu filminde kaldı ve aksiyon sahneleri Copavaba’nın beyaz kumsallarından, Rio’nun tozlu, dar sokaklarına kadar oynadı.

Hızlı ve Öfkeli 5’in ana çekimleri 2010’da aynı anda üç birimin çekimleriyle başladı.
Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə