İki Sure (Örnek Eğitmen Örnek İnsan)Yüklə 0,82 Mb.
səhifə1/29
tarix12.01.2019
ölçüsü0,82 Mb.
#95644
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   29

İki Sure (Örnek Eğitmen - Örnek İnsan)

Başlarken

Birinci Sure Lokman Suresinin Tefsiri Örnek Eğitmen Üstad Cafer Subhani

1. Lokman Suresinin Özelliklerini Tanıyalım

2. Kur’an’daki Mukattaa Harfleri Hakkında Bir Araştırma

3. İhsan Sahiplerinin Nişaneleri

4. Sağlıksız Oyalanmalar

5. Rehberlik Mekanizmasında Sapma

6. Kur’an’ın Bilimsel Bir Mucizesi

7. Dağların Yaratılışının Sırları

8. Hz. Lokman ve Şükür

9. Hz. Lokman ve Çocuk Eğitimi

10. Lokman ve Şirke Karşı Mücadele

11. Anne ve Babaya Saygı

12. Ölçülü İtaat

13. Her Şeyin Hesabı Vardır

14. Lokman ve Allah’ı Anmak

15. Lokman ve Genel Gözetim

16. Lokman ve Sabır

17. Davranış Ve Konuşmada İtidal

18. Allah’ın Gizli ve Aşikâr Nimetleri

19. Putperestlik Ruhu

20. Sonsuz İlim ve Kudret

21. Allah’ın Kudretinden ve İlminden Bazı Örnekler

22. Akli ve Fıtri Tevhit

23. Bu İlimler Allah’a mı Mahsustur?

İkinci Sure Hucurat Suresinin Tefsiri Örnek İnsan Üstad Nasir Mekarim Şirazî

Hucurat Suresinin İçeriği

Bu Sureyi Okumanın Fazileti

1. Edep En üstün sermaye

2. Fasıkların Haberlerine Önem Vermeyin!

3. Müminler Birbirlerinin Kardeşidir

4. Alaya Almak, Kötü Zan, Gıybet, Kusur Aramak ve Çirkin Lakaplar Takmak Yasaktır!

5. Takva, İnsani Değerlerin En Büyüğü!

6. İslam İle İman Arasındaki Fark

7. Müslüman Oldunuz Diye Minnet Altında Bırakmayın!
Başlarken


Bizim dünyada birer vazifeli memur olduğumuz muhakkaktır. Bir vazifeyle memur kılınan insanların sorumlulukları vardır. Bu sorumluluk, yerine göre şekilleri belirlenmiş bir ibadet; yerine göre şekillerin ötesinde bir iç yönelmeyle Rabbimizi tanımak, tanımanın ötesinde muhabbetle sevmek, sevmenin de ilerisinde aşk ile bağlanmaktır. Bu kulluk çerçevesi içerisinde bizi burada vazifeli kılan o Zat’tan gelmiş yerine göre bir talimname; yerine göre bir teşvik ve terğib veya terhib ve tehdit pusulası, yerine göre de bir zikir, dua kitabı olan sözlere dökülmüş ve satırlara işlenmiş ilahi hitabı okumaktır.

Kur’an-ı Kerim’in ilahi kelam olarak büyüklüğü ve mükemmelliği, dost düşman kimsenin aksine ihtimal veremeyeceği bir hakikattir. İnsanoğlu birçok teknolojik gelişmelere imza atabilir fakat tüm bu ilerlemelerle birlikte insanlığını da kaybedebilir. Yüce Allah’ın Kur’an’ı Peygamber’ine (s.a.a) göndermesindeki en büyük gaye insanı insan yapmak ve onu hakiki anlamda kemaline ulaştırmaktır.

Bu eğitim hedefi doğrultusunda iki sure çok büyük önem taşımaktadır. Bunlardan biri Lokman Suresi diğeri de Hucurat Suresidir. Lokman ismi bize hep tıp ve şifayı çağrıştırır. “Lokman Hekim” diye nam salmış bu büyük simaya dair kıssalar da, hep bu minvalde seyreder. Oysa Lokman Suresini okuduğumuzda, karşımıza bambaşka bir Lokman tasviri çıkar. Bu surede, Lokman, kendisine hikmet verilmiş bir insan olarak anlatılır.

Surede, Lokman’ın oğluna, oğlunun şahsında tüm insanlara verdiği öğütler, bizim Lokman tasvirimizin ne kadar dar, ne denli sığ ve maddî kaldığını ispat eder mahiyettedir.

Oğluna verdiği öğüt, bu açıdan, gerek evlat ve aile belası çekenleri, gerekse kendi iç dünyasında nefis belası çekenleri manidar bir şifayla yüz yüze getirmektedir. Tüm nefsanî illetlerin, tüm kalbî ve ruhî marazların, tüm aklî yaraların en birinci sebebini bulmuştur Lokman; şirk. Tüm meselelerin özü, dört harften oluşan bu ürkütücü kelimede saklıdır. O yüzden, oğluna, verdiği ilk öğüt, “Şirkten sakınma” öğüdüdür. “Yâ buneyye, lâ tuşrik billâh!” “Yavrucuğum, Allah’a ortak koşma, şirke girme!” tavsiyesinde bulunur.

Ardından, diğer ahlaki kötü özellikler, bu özelliklerden kurtulmanın yolları, yaşantıda dikkat edilmesi gereken hususlar ve en önemlisi de anne-babaya iyilik konularına değinmektedir.

Bu kitapta konu edilen bir diğer sure ise; Hucurat Suredir. “Bütün ayetleri doğrudan sosyal hayata bakan sure hangisidir?” denilse hiç şüphesiz verilecek cevap Hucurat suresidir. Bu sure, ilk ayetinden son ayetine kadar, toplumsal hayatı yaralayan ve zehirleyen afaki ve enfüsî marazlara karşı kutsi ilaçlar sunmakta; bilvesile, müminin kuşanması gereken zihin ve ruh halini ders vermektedir.

Alaycılık, düşmanlık, suizan, tecessüs, gıybet, milliyetçilik gibi sosyal hayatı mahveden hallere karşı reçeteler sunan bu surenin, “Mü’minler ancak kardeştirler” mealindeki ayetin içinde bulunduğu sure olması da manidardır.

el-Mustafa Yayınları olarak hayatımızın her anı için birçok dersler çıkaracağımız bu iki sureyi sizlere ulaştırmanın sevincini yaşamaktayız. Umudumuz okuyucularımızın özellikle de gençlerimizin bu kitabı okuyarak hem ferdi ve hem de toplumsal gelişimi yakalaya bilmemizdir.

Bu kitabın sizlere ulaşmasına kadar çokça emeği geçen arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunar ve siz değerli okuyucularımızın en güzel şekilde faydalanmasını ümit ederiz.

 

el-Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilciliği


el-Mustafa Yayınları


Yüklə 0,82 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   29
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin