İL : osmaniYE

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 15.94 Kb.
tarix02.11.2017
ölçüsü15.94 Kb.

İL: OSMANİYE
AY-YIL: MART 2007
TARİH: 30.03.2007

وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِّلْعَالَمِينَ


MEVLİT KANDİLİ
Değerli Müminler!
20 Nisan 571 tarihine rastlayan Rebiu’l-evvel ayının 12’nci günü Pazartesi gecesi Peygamberimiz Efendimiz dünyayı şereflendirmişlerdir. Bu gece bize verilen müjdenin 1436. yılını kutlayacağız. 14 asır evvel böyle bir gecenin sabahında güneş ufuktan doğmadan insanlığın hayat ufkunda ilahi bir nur doğmuş oluyordu.
Bu gecenin sabahında Hz. İbrahim ile oğlu Hz. İsmail’in duaları ve İsa aleyhi’sselamın müjdesi gerçekleşmiş oluyordu. Kur’an-ı Kerim’de anlatıldığına göre Hz.İbrahim ile oğlu Hz. İsmail Kâbe’yi inşa ederlerken şöyle, dua etmişlerdi:
“Ey Rabbimiz, onlara, içlerinden senin ayetlerini kendilerine okuyacak, onlara kitap ve hikmet öğretecek, onları temizleyecek bir peygamber gönder. Çünkü, her şeyi yerli yerince yapan yalnız sensin.” (1)
Hz. İsa da şu müjdeyi vermiştir: “Ey İsrail oğulları, ben size Allah’ın elçisiyim, benden önce gelen Tevrat’ı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek Ahmed adında bir peygamberi de müjdeleyici olarak geldim, demişti.” (2)
Bir gün Ashab-ı Kiram Peygamberimizin hayatının ilk günlerini anlatmasını rica etmişler, o da şu sözleri söylemişti. “Ben, atam Hz. İbrahim’in duası, kardeşim Hz. İsa’nın müjdesi, annem Anine’nin rüyasıyım. Annem bana hamile olduğu sırada bir rüya görmüştü; içinden bir nur çıkmış ve bu nur Suriye’deki sarayları aydınlatmıştı.” (3)
Evet, işte bu gecenin sabahında Hz. İbrahim’in duasına ve Hz. İsa’nın müjdesine mazhar olan bu son Peygamber, bir güneş gibi doğdu.
Değerli Mü’minler1
Bu gecenin sabahı gerçekten feyizli bir sabahtı. İnsanlık için yepyeni bir gün doğmuş aydınlık bir devir açılmıştı. Hz. Adem’le başlayan tevhit inancı yeniden canlanmış, cehalet ve sapık inançlarla kararan ruhlar, bu doğuşla aydınlığa kavuşmuştu. Bir fazilet güneşi ve hidayet meşalesi olan Peygamberimizin doğumu, Allah’ın bütün insanlara en büyük nimetlerinden birisidir. Bu husus Kur’an-ı Kerimde şöyle ifade buyrulmaktadır;

And olsun ki Allah, mü’minlere ayetlerini okuyan, onları kötülüklerden temizleyen, onlara kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle büyük bir lütufta bulunmuştur. Hâlbuki onlar önceleri apaçık bir sapıklıkta idiler.” (4)


Değerli Kardeşlerim; Hz. Muhammed son Peygamberdir. Allahu Teala Hz. Âdem’ den itibaren kesin sayılarını ancak kendisinin bildiği pek çok Peygamber göndermiştir. Peygamberimiz bunların sonuncusudur. Peygamberimiz önceki Peygamberler gibi bir milletin değil, tüm insanlığın Peygamberidir. Diğer Peygamberlerden farklı yönlerinden biriside budur. Peygamberimiz yalnız insanlara değil, âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmuştur. Ey Muhammed, biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.” (5)
Evet Peygamberimiz sadece insanlar için değil, alemler için bir rahmettir. Peygamberimiz bütün insanlara hatta canlılara şefkat ve merhamet gösterir, bu konuda insanlar arasında ayırım yapmazdı. Müslüman olsun, olmasın kadın erkek, büyük küçük, zengin fakir, köle efendi herkese merhamet ederdi. Adamın biri Peygamberimize başvurarak lanet etmesini istemişti. Peygamberimiz “Ben lanet okumak için değil, fakat âleme rahmet olmak için gönderildim.” (6) buyurdu.
Değerli Mü’minler, Peygamberimizin doğumunu anarken ne yapacağız? Bazı yerlerde olduğu gibi kaside ve ilahiler söyleyip kandil’ mi yakacağız? Elbette bunlar da güzel adetlerdir. Ancak O’nun doğumunu anmak bu değildir. O’nu anmaktan asıl gaye, onun cihanşümul olan nübüvvet ve risaletini, yüksek ahlakını anmak ve sünnetine uyma azmini tazelemektir. Çocuklarımıza onun hayatı ile ilgili bilgi vererek onu sevdirmeye çalışmaktır. Çünkü onu sevmek imandandır, hatta imanın ta kendisidir.
Değerli Kardeşlerim!
Allahu Teala’nın sevgisine ve mağfiretine mahzar olmanın tek yolu, O’nun sevgili Peygamberinin sünnetine uymaktır. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmuştur. “ (Ey Muhammed) de ki; Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir.” (7) İşte bu ayet-i kerime, Peygambere uymanın, Allah’ın rızasını kazanmaya ve günahların bağışlanmasına vesile olacağını gayet açık bir şekilde ifade buyurmaktadır. Bu duygu ve düşünce ile Mevlit kandilinin hepimize, aziz milletimize ve bütün Müslüman kardeşlerimize mübarek olmasını ve Peygamberimizin şefaatine bizi mahzar kılmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.
HAZIRLAYANIN ADI : İbrahim GÖRMEZ
ÜNVANI : H. Osmanlı C.İ.H.

OSMANİYE
1 – Bakara, 129

2 – Saff, 6

3 –Şibli, İslam T.,Asrı Saadet, Şevval 1330 C.2 S.1643

4- Al-i İmran, 164

5- Embiya, 107

6- İslam Tarihi,Asrı Saadet C.2, S.9827- Al-i İmran, 31

Dostları ilə paylaş:
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə