İLİ : muğla tariH : 21. 02. 2014 Nİmetlere şÜkretmekYüklə 14,43 Kb.
tarix01.11.2017
ölçüsü14,43 Kb.
#25112

İLİ : MUĞLA

TARİH : 21.02.2014


NİMETLERE ŞÜKRETMEK
“Mü’minin hali ne hoştur ! Her hali kendisi için hayırlıdır ve bu durum yalnız mü’mine mahsustur. Başına sevinecek bir hal geldiğinde şükreder, bu onun için hayır olur. Başına bir sıkıntı geldiğinde ona da sabreder, bu da onun için hayır olur. ” 1

Değerli Mü’minler !.

Peygamber Efendimiz (sav) bir hadislerinde bizlere böyle buyuruyor Çünkü gerçek mü’min hem nimetlere şükretmesini, hem de musibetlere sabretmesini bilen insandır. Mü’minin iyi niyetle ve samimiyetle yaptığı her işi hayırdır.Aziz Mü’minler!

Şükür; yapılan iyiliğin kadir ve kıymetini bilip makbule geçtiğini dile getirmek, iyilik edeni övmek, nankör olmamak demektir. 2 Allah’ın bize verdiği nimetlere karşı O’nu dilimizle övmek, kalbimize O’nun sevgisini yerleştirmek ve O’na boyun eğerek emirlerini yerine getirmektir. 3Kıymetli Kardeşlerim!

İnsan Allah’ın yarattıkları içinde en seçkin ve en değerli olanıdır. “Biz, gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık.” 4 O, İstediğiniz şeylerin hepsinden size verdi. Eğer Allah'ın nimetlerini saymaya kalkışsanız sayamazsınız. Şüphesiz insan çok zalimdir, çok nankördür.5 buyuran Rabbimiz insanı akıl gibi üstün niteliklerle yaratmış, yerleri ve gökleri ve bunlarda olan her şeyi bizim için var etmiş ve sayılamayacak kadar nimetler bahşetmiştir.

Bizleri akıllı bir varlık olarak yaratması, sağlıklı bedenler vermesi, Peygamberler ve kitaplar göndererek bize doğru yolu göstermesi, sayamayacağımız kadar çeşitli gıdaları, besinleri ve barınma imkanlarını hizmetimize sunması, güç yetiremeyeceğimiz emirlerle bizi sorumlu tutmaması ve tövbe etme, af ve bağışlanma kapılarını bizim için ardına kadar açık tutması bu nimetlerden bazılarıdır. Bu kadar sınırsız nimetlere karşı Allah’a şükretmemiz gerekir.
Bu hususta Allah Teala Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor : Şüphesiz biz insanı, karışım halindeki az bir sudan (meniden) yarattık ve onu imtihan edeceğiz. Bu sebeple onu işitir ve görür kıldık. Şüphesiz biz onu (ömür boyu yürüyeceği) yola koyduk. O bu yolu ya şükrederek ya da nankörlük ederek kat’ eder. 6

Değerli Müslümanlar;

Peygamber Efendimiz bir gün sahabelerinden Muaz’ın elini tuttu ve “Muaz! Seni gerçekten çok seviyorum.” diyerek şöyle buyurdu. “Ey Muaz! Sana her namazın ardından şu duayı söylemeyi terk etmemeni tavsiye ediyorum.Allahım! Seni zikretmek, sana şükretmek ve sana güzelce ibadet etmek için bana yardım et !7Sevgili Kardeşlerim !

Sevgili Peygamberimiz geceleri ayakları şişene kadar namaz kılardı. Bu hali gören Hz. Aişe validemiz kendisine : “Ey Allah’ın Peygamberi! Allah işlenmiş ve işlenmesi muhtemel hatalarını bağışlamıştır. İbadet için neden bu kadar yoruluyorsun?” deyince Peygamberimiz “Ey Aişe! Ben şükreden bir kul olmayayım mı ?” diye cevap vermiştir. 8Aziz Cemaatim !

İnsanlar arası sosyal ilişkilerimizde de birbirimize yaptığımız iyiliklere karşı, karşılıklı teşekkür etmek büyük bir erdemdir. Çünkü karşılıklı teşekkür, Allah'a şükrün de temelidir. Hz. Peygamber (s.a.s.) Efendimiz bu hususta “İnsanlara teşekkürde bulunmayan Allah'a da şükretmez.9 buyurmuştur.Allah’ın rızasına mazhar olmak için Peygamberimizin her namazın sonunda okunmasını tavsiye ettiği şu duayı dilimizden eksik etmeyelim. “Allahım! Seni zikretmek, sana şükretmek ve sana güzelce ibadet etmek için bana yardım et !”1 Müslim, Zühd, 64

2 Dini Kavramlar Sözlüğü “ Şükür ” maddesi

3 Kur^’an’dan Öğütler -1- , DİB Yay., s.83

4 Tin Suresi 95 / 4.ayet

5 İbrahim Suresi 14 / 34.ayet

6 İnsan Suresi 76 / 2-3..ayetler

7 Ebu Davud , Vitr , 26

8 Buhari, Teheccüd , 16

9 Tirmizi , Birr, 35
Hazırlayan : Engin AKTAŞ, Karaçam Köyü Camii

İmam-Hatibi Köyceğiz

Redaksiyon : İl İrşad Kurulu
Yüklə 14,43 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin