İnsan haklari derneğİ adana şubesi

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 263.31 Kb.
səhifə1/4
tarix12.08.2018
ölçüsü263.31 Kb.
  1   2   3   4

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ ADANA ŞUBESİİNSAN HAKLARI DERNEĞİ ADANA ŞUBESİ

01 OCAK 2015 -01 ARALIK 2015 YILI HAK İHLALLERİ RAPORU

(ADANA)

10.12.2015

GİRİŞ:

Türkiye ve tüm Ortadoğu coğrafyası 2015 yılında; Toplum dışı egemen anlayışların iktidar savaşlarını yürüttüğü, kadim halkların binlerce yıldır yarattığı kültürel birikim ve uygarlığın yok edilmeye çalışıldığı bir yıl olmuştur. İnsanlığın geleceğine kendi çıkarları uğruna yön vermeye çalışan iktidarcı anlayışlar sadece yaşam hakkına değil, insanlığın yarattığı tüm değerlere, kültürel mirasa ve doğaya acımasızca saldırmışlardır. DOĞAYA VE UYGARLIĞA KARŞI MÜHENDİSLİK HEVESİNDE OLAN İKTİDARLAR YÜZÜNDEN, DÜNYA ARTIK; İNSANLIĞIN GELECEĞİ İÇİN TEHLİKELİ BİR YERDİR.Bu kirli savaşların en büyük mağduru geleceğimizdir.

Türkiye’de 2015 yılında 7 Haziran ve 1 Kasım Milletvekilliği genel seçimleri yapılmıştır. Bu seçimlerin evrensel demokratik işleyiş ve kurallar içerisinde yapılmadığı, halkın özgür iradesinin sandığa yansımadığı, saha gözlemlerimiz ve tüm kamuoyunun gözü önünde yaşanan şiddet ortamı nedeniyle herkesçe bilinmektedir. Demokratik yaşamı, seçim endeksli ve çoğunluğun iktidarı olarak gören AKP iktidarı, şiddet dilini kullanmanın ötesinde çözüm masasını devirerek toplumsal muhalefete karşı fiili savaş halini ilan etmiştir. Mecliste temsiliyeti bulunan muhalefet partileri ise bu şiddet ortamına karşı gerekli etkili ve sonuç alıcı toplumsal muhalefeti yerine getirememişlerdir. En temel insani değer olan BARIŞ kavramı etrafında kenetlenememişlerdir. Oy Uğruna binlerce masum sivil yurttaşımız, çocuklarımız şiddet politikaları nedeniyle öldürülmüş ve katledilmişlerdir. Her ölüm-katliam-cinayet üzerinden siyasi rant ve oy devşirmeye çalışan siyasi iktidarlar, şiddet diliyle toplumu daha da kutuplaştırmaya , ayrıştırmaya çalışmışlardır. Bu kutuplaştırma ve ayrıştırma, AKP’nin, yeni toplum mühendisliği anlayışının sonucudur.

7 Haziran seçimleri öncesi, başta Adana ilimiz olmak üzere Mersin, Diyarbakır ve bir çok şehirde Halkların Demokratik Partisi (HDP) binalarına bombalı saldırılar yapılmış onlarca insan öldürülmüş, yüzlerce insan yaralanmıştır. Yine birçok şehirde Kürt yurttaşların işyerleri tahrip edilmiş ve siyasi faaliyet yürüten yüzlerce toplumsal muhalefet üyesi, emek ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri hukuka ve evrensel insan hakları ilkelerine aykırı bir şekilde gözaltına alınıp tutuklanmıştır. Bu şiddet ortamı 7 Haziran sonrası aynen devam etmiş ve 20 temmuz 2015 günü Suruç’ta, Kobaneli çocuklara oyuncak götürmeye çalışan 33 SGDF’li devrimci genç, yaptıkları basın açıklaması sırasında yapılan bir bombalama eylemi ile katledilmişlerdir. Katliamın faillerini bulmak ile görevli siyasi iktidar, aksi bir anlayışla toplumsal muhalefete karşı şiddet uygulamaya başlamış ve gerçeklerin ortaya çıkmasına engel olmuştur.

2014 yılında Adana’da yaşanan hak ihlalleri, 2015 yılında da artarak devam etmiştir. 2014 yılında Derneğimiz üyesi ve Azadiya Welat gazetesi çalışanı Kadri Bağdu ile 14 yaşında öldürülen İbrahim Aras’ın failleri hala bulunmuş değildir. Faillerin bulunması için savunmanlık görevini yapan Derneğimiz üyesi Avukatlar hakkında ise soruşturmalar açılmıştır.

2015 yılı bölgemizde bulunan cezaevlerinde hak ihlallerinin, hiçbir gerekçe gösterilmeden mahpus sevklerinin en yoğun yaşandığı dönem olmuştur. Hasta mahpuslar en can yakıcı haliyle vicdani olmayan bir iktidar bakış açısıyla ölüm riski altında yaşamakta ve sağlıklı ortamlarda tedavi edilmemektedir. Türkiye’de halen 282’si ağır olmak üzere 721 hasta mahpus bulunmaktadır. Bölgemiz cezaevlerinde ise 21 hasta mahpus bulunmaktadır.

Başta Halkların Demokratik Partisi üyeleri ve çalışanları olmak üzere toplumsal muhalefetin kurum ve kurum temsilcilerine, avukatlara karşı baskılar artarak devam etmiş ve hiçbir hukuki gerekçe olmadan haklarında yüzlerce soruşturma açılıp, gözaltına alınmış, tutuklanmışlardır. Adana ilinde bir çok kurum temsilcisi cezai soruşturmalarla, yargı eliyle susturulmaya çalışılmıştır. Toplumsal muhalefet üyeleri, HAKLARINDA AÇILMIŞ CEZAİ SORUŞTURMA TEHDİDİ ile hak arama mücadelesinden vazgeçirilmeye çalışılmaktadır. Bu soruşturma dosyaları tehdit aracı olarak kullanılmaktadır. Bu soruşturmalar, Yargı eliyle yapılan bir hak ihlalidir.

2015 yılında Adana’da özellikle Cumhurbaşkanına hakaret suçlaması ile onlarca soruşturma dosyası açılmıştır. Özellikle bireylerin toplanma, basın açıklaması yapma, gösteri yapma hakkı önünde hiçbir yasal gerekçe olmadan engeller konulmuş, kanuna aykırı olarak güvenlik güçlerinin ve mülki amirlerin sözlü talimatları ile fiili bir hukuk yaratılmaya çalışılmıştır.

2015 yılı Adana’da kadın cinayetlerinin, kadına karşı şiddetin, kadın ve çocuklara karşı cinsel istismar ve tecavüz davalarının en yoğun yaşandığı bir yıl olmuştur. Adana’da hemen her gün cinsel istismar ve kadına karşı şiddet vakaları gerçekleşmiştir. Her hükümet döneminde Aile ve sosyal politikalar bakanlığına, kadın bakan atanmış olmasıyla ülkenin kadın sorununu çözmeye çalışan bir iktidar anlayışıyla karşı karşıyayız. Meselenin çözümü, Kadın bakan atamak değil, erkek egemen anlayışa karşı kadını özgürleştiren cinsiyetçi eşitlikçi politikaların hayata geçirilmesi ile mümkündür.

İlimizde bulunan Çukurova Üniversitesi öğrencilerine karşı gözaltı ve tutuklamalar devam etmiş ve şu anda Yüzlerce öğrenci hakkında bazılarına ikişer üçer olmak üzere ceza davaları açılmıştır. Açılan davaların tamamı uluslararası insan hakları sözleşmeleri ve anayasal güvence altına alınan düşünce özgürlüğü bağlamında yaptıkları demokratik eylemlerle ilgilidir.

Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yaşanan sokağa çıkma yasakları ve çatışmalı ortam, ortadoğudaki savaş aynı zamanda tüm Türkiye’de olduğu gibi Adana’ya yansıması yoğun olmaktadır. Öncelikle Kürt sorununun çözümünde çatışmasızlık ortamının sağlanması ve sorunun evrensel insan hakları ilkeleri çerçevesinde değerlendirilip çözüme dair adım atılması gerekmektedir. Hükümetin, şiddet politikasındaki ısrarının çözüme katkı sunmadığı, sunmayacağı Türkiye’nin geçmiş siyasi pratiğinde de görülmektedir. Özellikle mecliste temsiliyeti bulunan muhalefet partilerinin BARIŞ’ın tesisi noktasında azami gayret ve çaba içerisinde olması gerektiğini düşünüyoruz. Ortadoğu’da yaşanan vekalet savaşlarının, kan ve gözyaşının son bulması temennimiz olup, bu temennimizin gerçekleşmesi için de Kadim Ortadoğu halklarının eşitlik hukuku çerçevesinde, birlikte evrensel demokratik bir yaşamı hayata geçirmesi ile mümkündür.BU RAPORDA YER ALAN BİLGİ VE VERİLER; KAMU VE ÖZEL KURUM KURULUŞLARDAN ALDIĞIMIZ VERİLER, BASIN VE DERNEĞİMİZE YAPILAN BAŞVURULAR NETİCESİNDE DERLENMİŞTİR. RAPORA ALDIĞIMIZ OLAYLAR ADANADA YAŞANAN HAK İHLALLERİN TAMAMI DEĞİL, SPESİFİK OLAYLAR OLUP KAMUYONCA DİKKAT ÇEKİLMESİ GEREKEN OLAYLARDIR.

Yaşanan hak ihlallerini belli kategoriler halinde istatiki veriler ve bölümler halinde belirttik. 01 ocak 2015- 01 Aralık 2015 tarihleri arasında derneğimize toplam 67 başvuru yapılmıştır.İSTATİKİ VERİLER

YAŞAM HAKKI İHLALLERİ
Ölü yaralı

Toplam cinayet sayısı 73


Öldürülen kadın sayısı 14

İntihar eden kişi 39

Yangında ölen ve yaralanan kişi 6 3

Cezaevinde ölüm ve yaralama 1 8

Askerde intihar 1

Cezaevinde intihar 3

İş kazası sonucu ölüm 65

Polis saldırıları nedeniyle ölü ve yaralananlar 1 (çocuk) 9

Bombalama eylemleri nedeniyle yaralananlar siviller 5

Bombalama eylemleri nedeniyle yaralanan kamu görevlileri 2

Karakolda ve gözaltında darp ve işkence 12

Hasta yakınları tarafından saldırıya uğrayan doktor 3

Silahlı çatışmada ölen güvenlik görevlisi 4

Silahlı çatışmada ölen silahlı militan 2

TOPLAM : 209 42
ÇOCUĞA KARŞI CİNSEL İSTİSMAR

Çocuğa karşı cinsel istismar dosya sayısı 369

Reşit olmayanla cinsel ilişki dosya sayısı 197

TOPLAM : 566
KADINA KARŞI CİNSEL İSTİSMAR VE TECAVÜZ OLAYLARI

Cinsel istismarda bulunmak 119

Taciz 56

Tecavüz 10

Sarkıntılık 5

Irza teşebbüs 2

TOPLAM : 192

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

Cumhurbaşkanına hakaret 27

Emek ve STK temsilcilerine karşı açılan soruşturmalar 35

Avukatlara karşı açılan soruşturmalar 2

Gazetecilere karşı açılan soruşturmalar 5

HDP binalarına seçim döneminde yapılan saldırılar 7

TOPLAM : 76
KİŞİ ÖZGÜRLÜĞÜ VE HÜRRİYETİ

Toplumsal olaylar-basın açıklamaları nedeniyle gözaltına alınan 198

Toplumsal olaylar nedeniyle gözaltına alınan öğrenci 52

Toğlumsal olaylarda gözaltına alınan çocuk 24

TOPLAM : 274
CEZAEVLERİNDE YAŞANAN HAK İHLALLERİ

Adana-Osmaniye cezaevlerinde hasta mahpus 21

Cezaevinde tecavüz 1

Cezaevinde darp ve kötü muamele 8

Sosyal faaliyetlerden yararlanma hak ihlalleri 10

Başka cezaevlerine sevkler 50

Hücre cezası 26

Hapishanelerde verilen disiplin cezaları 800

TOPLAM : 916
İNTİHARA TEŞEBBÜS


İntihara teşebbüs eden çocuk 24

İntihara teşebbüs eden kadın 114

TOPLAM : 138
Sadece yukarıda bahsettiğimiz konularda toplam Hak ihlalleri : 2.413

YAŞAM HAKKI İHLALLERİ

ÖLÜM OLAYLARI

*Adana’da küçük yaşta kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen polis memuru, kendisini darp eden kızın 2 akrabasını silahla yaralamıştı. Yaralılardan biri tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. (Günaydın 27.06.2015)

*Seyhan'ın Gülbahçe Mahallesi'nde, çalıştıkları tarladan dönen Kobanêli 2 yurttaş silahlı saldırıya uğradı. Çalışmaları için aracı olan kişinin yakınları tarafından düzenlendiği iddia edilen saldırı sonucunda bir Muhammet Mustafa yaşamını yitirdi. Saldırı sonrası mahallede toplanan halk ile polisler arasında çatışma çıktı. (DİHA 04.07.2015)

*Adana'da Hür Dava Partisi üyesi olduğu söylenen Ethem Türkben evine yapılan baskında silahla vurularak öldürüldü.(DİHA 22.07.2015)

*Adana’nın Pozantı İlçesi’nde 31 Temmuz 2015’te İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne düzenlenen silahlı saldırı sonrasında çıkan çatışma sonucu 2 polis memuru ile 2 militan öldü. (TİHV 31.07.2015)

*Adana'da eşini öldüren Çilem Karabulut'un evlendikten 28 gün sonra hastalandığı için kocasından dayak yediği, sonra fuhuş yapmadığı için ormanlık alanda, sokak ortasında saçından sürüklenerek tekmelendiği, hamileyken, hatta doğum yapmak üzereyken hastanede makineye bağlıyken bile dayak yediği ortaya çıktı.Edinilen bilgiye göre, 2.5 yıl önce evlenen Çilem Karabulut (28) kocası Hasan Karabulut'u (33) evinin yatak odasında öldürdü. Genç kadın bebeğini de alıp evden kaçtıktan bir süre sonra polise teslim oldu. Genç kadının 7 yıl önce mahallede Hasan Karabulut ile tanıştığı ve bir süre sonra arkadaş olduğu, 2.5 yıl önce de evlendiği öğrenildi. Hasan Karabulut'un evlendikten 3 ay sonra Çilem Karabulut'a resmi nikah kıydığı belirlendi. (Günaydın 08.07.2015)

*Adana’da bir eve pompalı tüfekle açılan ateş sonucu 14 yaşındaki Aleyna Erbil öldürüldü. Sümer Mahallesi’nde bir eve önceki akşam pompalı tüfekle ateş edilerek saldırı düzenlendi. Açılan ateş sonucu evdeki Aleyna Erbil yaralandı. Hastaneye götürülen küçük kız dün kurtarılamayarak öldü. Küçük kızın, Konya’nın Çumra ilçesindeki bir cinayet olayı nedeniyle açılan ateş sonucu öldürülmüş olabileceği şüphesi üzerinde durulurken, katil zanlısının yakalandığı ve Adana’ya getirileceği öğrenildi. Cinayetle ilgili soruşturma sürdürülüyor. (Günaydın 15.09.2015)

*Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Dağlıoğlu Mahallesi Özel Güney Hastanesi yanında bulunan polis noktasına silahlı saldırı gerçekleşti. Saldırıda 2 polis öldü. (DİHA 28.09.2015)

*Adana'da Ankara katliamını protesto eden yürüyüşün ardından ara sokaklara giren polisin etrafı rastgele taraması sonucu annesinin kucağında bulunan 5 yaşındaki Tevriz Dora, başından ağır yaralanarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. (Diha 12.10.2015)

*Ankara'daki patlama nedeniyle 11 Eylül 2015 akşamı 15 kişilik bir grup gösteri yaparken 19 Mayıs Mahallesi'nde düğün sesi geldiğini duyarak düğünün olduğu yere gidip, "Bizim yasımız var, düğünü sonlandırın" dedi. Ancak düğün sahibi karşı çıkınca aralarında kavga çıktı. Grup kavganın ardından olay yerinden ayrılıp 10 dakika sonra tekrar gelerek düğüne havai fişek atıp daha sonra da tüfek ve tabanca ile rastgele ateş etti. Açılan ateş sonucunda org çalan İbrahim Halil Arslan hayatını kaybederken, iki kişi de yaralandı. Polis yaptığı operasyonda olaya karışan çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alının kişiler çocuk olduğu için çocuk şubeye teslim edildi.(İHLAS HABER 16.10.2015)

YARALAMA, İŞKENCE, DARP OLAYLARI

*Adana'da, okulda arkadaşlarıyla şakalaşırken kendisine çarpmasına sinirlendiği ortaokul birinci sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Halil Gözoğlu'nun yüzüne diziyle vurup gözünü morarttığı ileri sürülen hizmetli Hacı Ö. hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı. (Günaydın 02.01.2015)

* Adana'da, HDP'nin seçim çalışmalarını yürüten üniversite gençlerine, ırkçı bir grup tarafından bıçak, taş ve sopalarla gerçekleştirilen saldırıda 2 genç yaralandı. (DİHA 08.05.2015)

*18.08.2015 Adana’da HDP İl Örgütü binasına bombalı saldırı düzenlendi. Gönderilen bir kargo paketinin açılması sonucu infilak eden bomba nedeniyle biri ağır 4 kişi yaralandı. Aynı saatlerde Mersin’de de HDP İl Örgütü’ne bombalı saldırı düzenlendi. Bombalı saldırıda HDP Seyhan ilçe başkanı ve İHD üyesi HÜSEYİN BEYAZ, Parti üyesi, İHD üyemiz İBRAHİM YAKUT ağır olmak üzere kişi yaralanmıştır. Konu ile ilgili İHD ADANA olarak detaylı rapor tarafımızdan hazırlanmıştır. (İHD ADANA ŞUBESİ İNCELEME RAPORU )

*Adana’nın Aladağ İlçesi’nde 23 Mayıs 2015’te AKP’nin 12. sıra milletvekili adayı Ramazan Demir bıçaklı saldırıya uğradı. Karın bölgesine 3 bıçak darbesi alan Ramazan Demir hastaneye kaldırıldı. (TİHV. 22.05.2015)

*Adana’da 26 Mayıs 2015’te CHP’nin 1. sıra milletvekili adayı Elif Doğan Türkmen, Çukurova İlçesi’nin Karslı Mahallesi’nde uğradığı silahlı saldırı sonucu ayaklarından yaralandı. (TİHV. 26.05.2015)

* Adana'da polis, sağlık kontrolü için hastaneye götürdüğü Serkan Ünal'ı kaçtığı iddiasıyla silahla vurarak ağır yaraladı. (DİHA 28.05.2015)

*Adana’da korsan gösteriler sırasında PKK yandaşlarının polise attığı Molotof kokteylinden biri, içerisinde 2 çocuğun bulunduğu pusete isabet etti. Anne, alevlerin sardığı pusetteki 3 aylık bebeğini yanmaktan son anda kurtarırken, 3 yaşındaki kızının ayağının yanmasına engel olamadı. (Günaydın 23.06.2015)

*Adana'da Kürdistan'da gerçekleştirilen katliamların protesto edildiği eylem sırasında polisin açtığı ateş sonucu iki bacağından vurulan Erkan Aydın adlı gence, yaralı halde işkence edildi. (DİHA 23.08.2015)

*23.08.2015 tarihinde gözaltına alınanlardan Figen Şahin (25) gözaltı aracında ve Emniyet Müdürlüğü’nde Avukatları ile yaptığı görüşmede cinsel işkence gördüğünü beyan etmiştir. Avukatları, polislerin araca bindirdikleri Figen Şahin’in genital bölgesine ve göğüslerine tekme, yumruk ve silah dipçiği ile vurduğunu açıkladı. Figen Şahin’in yürüyemez halde olduğunu bildiren avukatlar polisler hakkında cinsel işkenceden suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Figen Şahin’in gördüğü işkenceler nedeniyle hastaneye kaldırıldığı bildirildi. (İHD ADANA ŞUBESİ)

*23.08.2015 tarihinde derneğimize başvuru yapan Ahmet Rençber beyanında: 08.06.2014 tarihinde annem trafik kazasında kaybettiğimden dolayı Adana 7 Ağır Ceza Mahkemesinde müşteki olarak duruşmaya gittim. Mahkeme kapısında polis bizi dışarı çıkardı. Ancak; hiçnir sebep yokken feci şekilde beni ve kardeşlerimi yeğenlerimi dövdü. Polislerin bizi dövdükleri kamera kayıtlarında mevcuttur. Haksız yere bizi darp eden polisler hakkında şikayetçi olduk. Bu konuda insan hakları derneğinden hukuki destek talep ediyorum. (İHD ADANA ŞUBESİ)

*23 Temmuz 2015’ HDP taraftarı olduğu belirtilen Hamit Denli (50) adlı esnaf, Adana’da dükkânında uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralandı. Kasklı saldırganların motosikletle olay yerinden kaçtıkları belirtildi. (İHD ADANA ŞUBESİ)

*Osmaniye’nin Düziçi İlçesi’nde 3 Eylül 2015’te, tren yolu hattına döşenen bombanın bir yük treninin geçişi sırasında patlatılması sonucu 2 makinist yaralandı. (TİHV 03.09.2015)

15.09.2015 tarihinde derneğimize başvuru yapan Muzaffer Akman beyanında: 13 eylül günü oğlum hayretin akrabamıza yemeğe davet dilmişti. Oğlum Tunceli’de askerlik yaptığından hava değişimi için izne gelmişti. Yemek davetine giderken mahalle arasında geçerken mahallede akrepler kalabalığın üzerine ateş açmış, oğlumda ordan geçerken akrepten açılan ateş sonucu sağ bacağına isabet eden kurşunla vurulmuş. Bana 3-4 saat sonra telefon geldi. Ben olayın olduğu yere gidip oğlumu Güney hastanesine götürdüm. Hastanede polis tedavi edilmesine dahi izin vermedi. Hastanede bize baskı yapılınca bizde kendi imkanlarımızla oğlum Hayrettin’i Balcalı hastanesine götürdük. Oğlumun vurulmasından sorumlu olanların bulunmasını istiyorum. Oğlum asker olmasına rağmen vurulduğu yerde bırakılmış, ve akrepten çıkan kolluk gücü yakın mesafeden oğlumun dizinden vurmuştur. Gerekli soruşturmanın yapılarak suçluların yargılanması için yardımlarınızı istiyorum. “ diye beyanda bulunmuştur. (İHD ADANA ŞUBESİ)

*Adana'da, devlet terörünün protesto edildiği eylem sırasında keskin nişancılar tarafından vurularak yaralanan Zekeriya Baysal'ında aralarında bulunduğu 5 kişi, tutuklanarak cezaevine gönderildi. (DİHA 18.09.2015)

*26.09.2015 Barbaros mahallesinde ŞENOL ACAR isminde genç eylemler sırasında bacağından vuruldu. Aşkım Tüfekçi devlet hastanesinde tedavi altına alındı. (İHD ADANA ŞUBESİ)

*Kürdistan'da yaşanan katliamları ve gerilla mezarlıklarının bombalanmasını Adana'da protesto eden gruba gerçek mermilerle saldıran polis, iki genci ayaklarında vurdu. 3 kişi ise darp edilerek gözaltına alındı. (DİHA 26.09.2015)

*Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Kliniği’nde görevli Asistan Hekim Hilmi Karaörs, hasta yakınları tarafından darp edildi. Karaörs’ün iki kaburgası kırıldı.(Günaydın 24.10.2015)

*Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Servisinde görevli Uzman Dr. Durmuş Alpaslan Demirci, göz servisinde ameliyat olmayı bekleyen hasta yakınları tarafından darp edildi. Gözünden yaralanan hekim acil servise kaldırıldı. (Günaydın 13.11.2015)

YANGIN NEDENİYLE YARALAMA VE ÖLÜM OLAYLARI

*Adana'da bir evde çıkan yangında 2 kız kardeş yanarak öldü, anneleri yaralandı.
Merkez Seyhan İlçesi İstiklal Mahallesi'ndeki 2 katlı evin ikinci katında bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Alevler kısa sürede tüm evi kapladı. Vatandaşlar ile Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ekiplerinin müdahale ettiği yangın kısa sürede kontrol altına alındı. Ancak alevlerin arasında kalan 2 yaşındaki Selvi ile 4 yaşındaki Fatmanur Kahraman kardeşler yanarak can verdi. Yaralı olarak kurtarılan anneleri Yasemin Kahraman'a ise ambulansta müdahale edildi. (Günaydın 09.01.2015)

*Edinilen bilgiye göre olay gece saat 02.30 sıralarında Yüreğir ilçesi Akdeniz Mahallesi 372 Sokak'ta meydana geldi. İddiaya göre gece patlama sesine uyanan mahalle sakinleri, dışarı çıkıp baktıklarında, Ergin Barbaros'a (34) ait tek katlı evden alevlerin yükseldiğini ve duvarın da yıkıldığını gördü. İhbar üzerine polis, itfaiye ve ambulans sevk edildi. İtfaiye erleri, yangını kısa sürede söndürdü. İtfaiye erleri yangını söndürdükten sonra içeride kimse olup olmadığını kontrol etmek için içeri girdi. Bu arada Feyruz Barbaros isimli bir kadın olay yerine gelerek kendi evleri olduğunu eşinin akşam kendisiyle tartışarak 5 yaşındaki kızını ve kendini akrabalarına gönderdiğini eşinin içeride olduğunu söyledi. Bunun üzerine aramaları hızlandıran itfaiye ekipleri oda da fener ile ceset aradı. Ancak oda tamamen yandığı için ceset kül olduğundan ekip cesedi bulmak için bir süre uğraştı. Fenerle aranan ceset daha sonra bulundu. (İHA 17.02.2015)


 *Sabah 04.00 sıralarında Seyhan ilçesi Gürselpaşa Mahallesi 75132 sokakta meydana geldi. İddiaya göre, Sabit Işık’ın (61) evinin altında bulunan kolonya imalathanesinde çalıştığı sırada küçük çapta yangın çıktı. Yangın nedeniyle meydana gelen patlamada Işık’ın vücudunun bir kısmında yanık oluştu. Işık, ilk olarak ambulansla Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Vücudunun yüzde 30’un yanlık olduğu belirlenen Işık, daha sonra özel bir yanık hastanesine sevk edildi. Ancak yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. (İHA 04.07.2015)
*Alınan bilgiye göre, Mustafa Kemalpaşa Mahallesi'ndeki 2 katlı binanın altında bulunan markette henüz bilinmeyen bir nedenle tüp patladı. Patlamayla birlikte marketin duvarları ile ikinci kata çıkan merdiven yıkıldı. İş yerinin yanındaki eczane ile çevredeki iş yerlerinin camları patlamanın etkisiyle kırıldı. Marketteki ürünler de etrafa saçıldı. İş yerinde çıkan yangın ise itfaiye ekiplerince müdahale edilerek söndürüldü.Patlama sırasında markette bulunan ve isimleri öğrenilemeyen 2 kişi yaralandı. Yaralılar olay yerine gelen ambulanslarla çeşitli hastanelere kaldırıldı. (İHA 11.11.2015)

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə