İnsani gelişmişlikte, Ankara sırada

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 84.89 Kb.
tarix17.01.2019
ölçüsü84.89 Kb.

İnsani gelişmişlikte, Ankara 1. sırada...

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM) tarafından yapılan, “Türkiye’de İllere Göre İnsani Gelişme Endeksi” araştırmasında, Birleşmiş Milletler'in “çok yüksek insani gelişmişlik düzeyi”ne ulaşan tek il Ankara oldu.

SPM Direktörü Prof. Dr. Serdar Sayan, araştırmada, Türkiye'de vatandaşların kazançları, ulaştıkları eğitim ve sağlık düzeyleriyle ilgili refah durumlarının hesaplandığını söyledi. Araştırmayla, insani gelişmişlik endeksinin (İGE) yanı sıra eğitim, sağlık ve gelir endekslerine göre illerin durumu da ortaya çıktı.

Buna göre Başkent Ankara, BM tarafından belirlenen 0,800 değerini aşarak, 0,817 değeriyle “çok yüksek insanı gelişmişlik” düzeyini yakalayan tek il oldu. Ankara, eğitim endeksinde ikinci, gelirde üçüncü, sağlıkta da 13. sırada yer aldı.

BM tarafından “yüksek insani gelişmişlik düzeyi” olarak belirlenen 0,700-0,799 arası değere de sırasıyla İzmir, Kocaeli ve İstanbul ulaştı.

“Orta insani gelişmişlik düzeyi” 0,604 değeri kabul edilirken, bu seviyede 12 il belirlendi.

“Düşük insani gelişmişlik düzeyi” olarak belirlenen 0,0550 seviyesinde ise son sıralarda Muş, Ağrı ve Kilis yer aldı. 60 kent de düşük gelişmişlik düzeyinde bulunuyor.

İstanbul, insani gelişme endeksinde 4, eğitim endeksinde 37, gelir endeksinde 2, sağlık endeksinde de 22. sırada yer aldı.

Eskişehir, eğitim endeksinde birinci olurken, insani gelişmişlik endeksinde 18. sırada bulunuyor.

Tunceli ise sağlık endeksinde birinci olurken, gelir endeksinde 60. oldu.


TÜRKİYE, ORTA İNSANİ GELİŞMİŞLİK

DÜZEYİNDE...

Araştırma, Türkiye'nin “orta insani gelişmişlik” düzeyinde bir ülke olduğunu ve insani gelişmişlik değerinin ortalamasının 0,604 olduğunu belirledi. Türkiye'de bu ortalamanın üstüne çıkan il sayısı 12 oldu.

Ayrıca eğitim endeksinde illerin 49'u, sağlık endeksinde 44'ü, gelir endeksinde ise sadece 4'ü, Türkiye ortalamasının üzerinde yer aldı.


“MUTLULUĞUN KAYNAĞI

SADECE GELİR DEĞİL”

1990'dan beri her yıl yapılan ve ekonomik gelişme ile insani gelişme arasında kesin bir ayrım yapan İnsani Gelişme Endeksi (İGE), “insanların mutluluğunun kaynağının sadece gelire bağlı olmadığı, aynı zamanda sağlıklı, bilgiye dayalı sürdürülebilir bir yaşamı oluşturmanın, modern çağa uygun bir hedef olduğu” vurgusunu içeriyor.

Gökçek, 15 Temmuz şehitlerinin

aileleriyle bir araya geldi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü) mensuplarının 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında şehit olanların yakınlarıyla bir araya geldi. Başkan Gökçek, “Onların sayesinde şu salonda oturuyoruz. Bu memleketi kurtaran onlar” dedi.

ATO Congresium'da Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “15 Temmuz Şehit Aileleri Buluşması”na, başta Ankara olmak üzere çeşitli illerden gelen 104 şehidin 600 yakını ile Başkan Gökçek ve eşi Nevin Gökçek, Ankara Valisi Ercan Topaca, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Türkiye

Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Lokman Aylar, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri ve davetliler katıldı.

Şehitler anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan davet, Beştepe Millet Camii İmam Hatibi Mehmet Bilir’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

Başkan Gökçek, şehit yakınlarına, “Kahraman şehitlerimizin değerli yakınları” diye seslenerek başladığı konuşmasında, “15 Temmuz’u hep beraber yaşadık. Sadece Ankara’mızda 155 şehit verdik. Onların sayesinde şu salonda oturuyoruz. Bu memleketi kurtaran onlar. İnşallah cennette sizlerin şefaatçisi olacaklar, buna iman ediyoruz” dedi.

Şehit ailelerini evlerinde ziyaret ettiğini ve çok duygusal tablolarla karşılaştığını belirten Başkan Gökçek, “Bazı şehit yakınlarına gittim, bazınıza gidemedim. Gittiğim yerlerde çok güzel tablolar gördüm. Öyle ki, eşi şehit olduğu için, oğlu şehit olduğu için iftihar ediyor. Böyle ailelere rastladım. ‘Bu ne kadar güzel bir iman’ dedim. Allah hepinizden razı olsun. Sizlerin hakkını, kesinlikle ve kesinlikle ödeyemeyiz” diye konuştu.
“ANKARA'DA 155 AİLEYE

KONUTLARI TESLİM

EDİLDİ”

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın selamlarını ileten ve ilerleyen aylarda kendisinin de katılımıyla şehit yakınlarına bir davet daha düzenleyecekleri müjdesini veren Başkan Gökçek, şunları söyledi:“Eğer devlet olarak sizlere karşı eksiklerimiz, kusurlarımız varsa, lütfen affedin. Elimizden geldiği kadar da sorunları çözmeye çalışacağız. Şehit ailelerimize gö-revimizi yerine getirmek maksadıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bir takım hususlar teker teker yerine getirildi. Ankara'da 155 aileye konutları teslim edildi veya muameleleri devam ediyor. 155'inin yeri belli. Bunlar doğrudan doğruya Kuzey Yıldızı'ndaki konutları aldılar. Kuraları çekildi, kendilerine yerleri genellikle teslim edildi. Şehit ailelerimizin birinci dereceden ikişer yakını, Aile Bakanlığı vasıtasıyla değişik bakanlıklarda işe yerleştirildi, yerleştirilmeye devam ediliyor. Bunlardan noksanlıklar olursa, notlarını alacağım. İnşallah bizzat ilgileneceğim. Ailelerden belirli bir kısmı tazminatlarını aldı. Bazılarının maaşları bağlandı, bazılarının da evrakı tamamlanma noktasında. Biz inşallah sadece ve sadece bunlarla bu işi bırakmayacağız. Şehitlerin emaneti

olduğunuz sürece, bizler de görevde bulunduğumuz sürece, sizlere destek ve yardımcı olmaya devam edeceğiz.”


VALİ TOPACA: “15

TEMMUZ, BÜYÜK BİR

TRAVMAYDI”

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Lokman Aylar ise Başkan Gökçek’e, başta darbe girişimi sırasında halkı meydanlara çağırarak verdiği mücadeleden ve gösterdiği demokrasi kahramanlığından dolayı teşekkür etti.

Ankara Valisi Topaca da 15 Temmuz darbe girişimi yaşandığı sırada Hatay’da görev yaptığını hatırlatarak, “15 Temmuz, milletimiz, devletimiz için demokrasimiz için büyük bir travmaydı. Hep birlikte yaşadığımız büyük bir ihanet girişimiydi. Bunu en yoğun hisseden illerimizin başında Başkentimiz gelmektedir. Hatay’da da ciddi mücadeleler oldu. Ama en büyük mücadele, en çok kaybımız, şehidimiz, Başkent’te oldu. Bu vesileyle şehit yakınlarına bir kez daha Cenab-ı Hak'tan sabır diliyoruz” diye konuştu

Konuşmaların ardından, Akademisyen, İlâhiyatçı Nihat Ha-tipoğlu, dua etti. 15 Temmuz şehitleriyle ilgili yazılan şiirlerin okunduğu ve ney dinletisinin gerçekleştiği davette, Başkan Gökçek ve eşi Nevin Gökçek, şehit yakınlarının masalarını tek tek ziyaret ederek, şehit yakınlarıyla sohbet edip, onların şehitlerle ilgili anılarını dinleyip, dilek ve taleplerini aldılar.

Başkan Gökçek ve eşi Nevin Gökçek, uzun uzun sohbet ettikleri ve cep telefonlarıyla çekilen görüntüleri izledikleri şehit yakınlarını dinlerken, duygusal anlar yaşadılar. Nevin Gökçek, şehit yakınlarını dinlerken sık sık gözyaşlarını tutamadı.

Masaları ziyaretleri sırasında ailelerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Başkan Gökçek ve Nevin Gökçek, her aileyle ayrı ayrı hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Gökçek çifti, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Genelkurmay önünde, Gölbaşı’nda veya Ankara’nın dört bir yanında kahramanlık destanı yazan yakınlarını kaybeden ailelerle tek tek ilgilenirken, davete katılan çocuklar, ortamın duygusallığından fazla etkilenmemeleri için

salonun dışındaki başka bir odada animatörlerce eğlendirildi. Çocuklar top, bebek, araba ve tenis raketlerinden oluşan sürpriz hediyelerle sevindirildi.


ŞEHİT YAKINLARI,

DUYGUSAL ANLAR

YAŞADI

“15 Temmuz Şehit Aileleri Buluşması”na özel basılan davetiyelerde şehitlerinin fotoğraflarını gören şehit yakınları duygusal anlar yaşarken, günün hatırası olarak davetiyeleri saklayacaklarını dile getirdiler.Büyükşehir bürokratları ve Büyükşehir Meclis üyelerinin, her bir şehit yakını ailenin yer aldığı masalarda, istek ve taleplerini dinleyip, Başkan

Gökçek’e iletmek üzere not aldığı davette, 15 Temmuz şehitleriyle ilgili slaytlar sinevizyona yansıtılırken, Neyzen Hakan Öztürk’ün ney, Grup Tillo’nun ilahi dinletisiyle gece sona erdi.Jirinovski, Başkan Gökçek’in konuğu oldu

Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında son dönemde artarak gelişen ilişkilere katkı sağlamak amacıyla, Belediye Meclisi tarafından Ankara'ya davet edilen Rusya Federasyonu Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Vladimir Jirinovski ve beraberindeki milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i makamında ziyaret etti.

Sözlerine, davetini kabul ettiği için Jirinovski’ye teşekkür ederek başlayan Başkan Gökçek, “Kendisiyle eskiden beri tanışıklığımız var. Liberal Demokrat Parti’nin Genel Başkanı olarak Rusya’da tanınan bir kişi kendisi. İnanıyorum ki Sayın Jirinovski’nin Türkiye ziyareti, Türk-Rus ilişkilerinde güzel anılarla anılacak” dedi.

“SAYIN BAŞKAN MELİH

BEY’E ÇOK TEŞEKKÜR

EDİYORUZ”

Jirinovski de sözlerine, “Sayın Başkan Melih Bey’e çok teşekkür ediyoruz” diyerek başladı. Konuşmasında sık sık Türkçe cümlelere yer veren Jirinovski, iki ülkenin komşu olduğunu ve Türkiye’ye sanayi konusunda yeni projelerle destek olmaya hazır olduklarını kaydederek, “iki ülke ve iki başkent arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine katkı sağlamak adına her türlü desteğe hazır olduklarını” ifade etti.

Geçen yıl yaşanan “uçak düşürülmesi” olayını “talihsiz” olarak niteleyen Jirinovski, “Olaydan sonra ekonomik ilişkilerimiz çok ciddi bir darbe yiyerek, rakamlar 10 kat aşağıya indi. Biz parti olarak o rakamları eski haline döndürmeye ve daha da yukarı çıkarmaya hazırız” dedi.

Jirinovski’nin uçak düşürülme olayına değinmesi üzerine, Başkan Gökçek bu olaydan Türkiye’de en çok rahatsız olan kişilerden

birisinin de kendisi olduğunu belirterek, “Bu olay tamamen FETÖ’cülerin, özellikle Rusya ve Türkiye arasını bozmak için yaptığı bir komplodur” diye konuştu.

Uçak pilotlarının da, emir veren komutanlarının da FETÖ’cü olduğunun ortaya çıktığını ve Türkiye ile Rusya’nın bir oyunun içine düştüğünü anlatan Başkan Gökçek, “Her iki ülkeyi yalnızlaştırma politikasından başka bir şey değildi. Bu durum anlaşıldığı için artık her iki ülkenin çok daha yakın olmaması için hiçbir neden yok. Rusya-Türkiye işbirliğinin, her iki ülkeye ve dünyaya kazandıracağı çok şey var” diye konuştu.
“SAYIN ERDOĞAN’I

TAKDİR EDİYORUZ”

Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Jirinovski, bir gazetecinin, 15 Temmuz darbe kalkışması ve Şangay Beşlisi'ne Türkiye’nin de dahil olmasını ilişkin değerlendirmelerini sorması üzerine, şu karşılığı verdi:

“Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duruşunu, soğukkanlılığını son derece takdir ettik. Ona destek veren güçlerle birlikte hareket ederek bir gün içerisinde Türkiye’yi sükunete kavuşturmuştur. O gece hiç uyumadık, çok tedirgindik. Şu anda Sayın Erdoğan’ın yürütmekte olduğu temizlik çalışmalarını, değişik organlardaki FETO yanlılarını bulup ihraç etme girişimlerini çok doğru buluyoruz. Bunlar güçlü bir lider olduğunun göstergesidir. Biz Türkiye’de her türlü desteğe hazırız. Şangay işbirliği örgütünden daha iyi bir oluşum öneriyoruz. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri pekiştirmek için ben Türkçe konuşan olarak, Türkiye’yi sevenler olarak her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Dostluk treninin Ankara’ya ulaşmasını diliyorum. İlişkilerin çok yönlü olmasını istiyoruz.”


“SEVEMEZ KİMSE

SENİ” ŞARKISINI

SÖYLEDİ...

Karşılıklı hediyelerin verilmesinin ardından Jirinovski’nin, “Sevemez kimse seni benim sevdiğim kadar, sen Türkiye olmasaydın, bu hayat neye yarar” sözlerini söylemesi, salondan büyük alkış aldı. Başkan Gökçek, Jirinovski ve beraberindeki milletvekilleriyle, Aruni Restoranı'nda verilen akşam yemeğinde de bir araya geldi.Büyükşehir’den, ihtiyaç sahibi ailelere kömür desteği

Ankara Büyükşehir Belediyesi, dar gelirli ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak için her yıl olduğu gibi bu yıl da kış ayları boyunca kömür yardımında bulunuyor.

Büyükşehir Belediyesi, kömür yardımı öncesinde herhangi bir karışıklığa ve haksızlığa yol açmamak için yoksulluk sınırının altında olan vatandaşların tespitini, TÜİK yoksulluk sınırını baz alarak yapıyor. Ankara il sınırları içinde yaşayan ve TÜİK’in yoksulluk sınırında bulunan ihtiyaç sahibi ailelerin evlerinde uzmanlar tarafından yapılan incelemenin sonucuna göre yakacak kömür yardımında bulunuluyor.

İhtiyaç sahipleri, kömür yardımı başvuruları için Keçiören’de bulunan Osmanlı İş Merkezi ile Çubuk ve Sincan’daki Büyükşehir Belediyesi’nin yardım şubelerine başvurarak, kömür yardımı kaydı yaptırabiliyorlar. Yardım kaydı, kimlik fotokopisi ve muhtarlıktan temin edilen ihtiyaç sahibi olduğuna dair belgeyle yapılıyor.

KÜKÜRT ORANI DÜŞÜK,

KALORİ ORANI YÜKSEK

Ankara’da yaşayan 80 bin dar gelirli aileye birer ton dağıtılan kömürün, kükürt oranı düşük, kalori oranı yüksek Güney Afrika orijinli kömür olduğunu belirten Büyükşehir Belediye yetkilileri, kömürle ilgili tüm

ölçüm ve kalite kontrolünün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yapıldığını belirttiler.

Yetkililer ayrıca kömürün Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BELKO Şirketi tarafından teslim alındıktan sonra sunulana kadar laboratuvar analizlerinin de yapıldığını ifade ettiler.

Akdeniz anemisi (Kansızlık)

Akdeniz Anemisi ya da tıptaki adıyla Talasemi, Akdeniz ülkelerindeki ırklarda görülen, doğacak çocuğa anne-babasından “Beta Talasemi” geninin sirayetiyle kalıtımsal olarak geçen bir çeşit “kansızlık” hastalığıdır.

Anemi (kansızlık) oluşmasına neden olan etmen, kanda alyuvarların yapısında yer alan “hemoglobin” maddesinin yapımındaki kusurdur.

Hastalığın esas olarak iki apayrı şekli vardır: “Talasemi Major” ve “Talasemi Minör.”


TALASEMİ MİNÖR,

SADECE TAŞIYICILIK

Talasemi Minor, Talasemi Major’a göre çok daha hafif seyreder. Bireylerdeki tek bulgu sadece kansızlıktır. Kişiler sadece halsizlikten şikayetçi olurlar. Hatta bazıları evlenme işlemlerinde yapılan (zorunlu) kan testine kadar hastalıklarını bilmezler. Bu gruptaki hastalarda yapılan tahlilde, serum demir düzeyi normal veya artmıştır. En çok görülen kansızlık çeşidi olan ve bu hastalıkla en çok karıştırılan demir eksikliği anemisinde ise demir azalmıştır. Tanı, “Hemoglobin Elektroforezi” ile konulur.

Talasemi Minor’ün esas önemi, bu hastalığın evli çiftlerin her ikisinde de olmasında ortaya çıkar. Bu durumda çocuğun yüzde 25 oranla, Talasemi Major (yani hastalığın esas ağır ve ölümcül seyreden cinsinden) olma riski vardır.

Anne ve babadan sadece biri Akdeniz Anemisi taşıyıcısı (Talasemi Minör) ise doğacak çocuklarının taşıyıcı olma olasılığı yüzde 50'dir. Talasemi Major olma ihtimali ise yoktur.

TALASEMİ MAJOR,

HASTALIĞIN TEHLİKELİ

ŞEKLİ...


Talasemi Major ise hastalığın ağır seyreden şeklidir ve bir diğer ismi de Cooley Anemisi'dir. Çoğunlukla bebek daha 6 aylıkken birdenbire başlayan ağır kansızlık sonucu kalp yetmezliği gelişir. Bunun olmaması için düzenli olarak sık sık kan nakli yapılmalıdır. Kan nakli yapılmazsa hasta birkaç senede ölür. Kan nakli yetersiz yapılırsa, kemik iliğinin aşırı kan yapması sonucu harap olan kemiklerde kırılmalar olur, çocuğun yüz şekli değişir. Yüz şeklinin değişmesi şu şekildedir: Burun kökü çökük, alın ve elmacık kemikleri çıkıktır. Üst dişler öne fırlamıştır. Baş dört köşe şeklini alır. Dalak ve karaciğer büyür. Boy kısa kalır. Çocuk ergenlik çağına giremez. Kan nakilleriyle vücutta biriken aşırı demirin yol açtığı kalp problemleri (myokardit, kalp yetmezliği vs) ileri yaşlarda çoğunlukla ölüm sebebidir.

Hem anne hem de baba Akdeniz Anemisi taşıyıcısı (Talasemi Minör) ise doğacak çocukların talesemi major olma olasılığı yüzde 25, taşıyıcı olma olasılığı yüzde 50 olacaktır. Ancak yüzde 25 olasılıkla çocuk normal olacaktır.


TEDAVİ:

Tedavide; kan nakillerinin yanısıra nakledilen kan nedeniyle vücutta biriken fazla demirin idrarla atılımını sağlayan “Desferoksamin” ve “C vitamini” verilir. Aşırı büyümüş dalak, ameliyatla alınır. Dalak ameliyatı sonrası depo penisilin koruma tedavisi ve pnömokok (zatürre) aşısı yapılır. Özellikle erken yaşta (henüz kan nakilleri fazlaca yapılmadan) kemik iliği nakli ile bu hastalar yüzde 70-80 tam olarak sağlıklarına kavuşabilmektedir.


TÜRKİYE'DE 1 MİLYON

300 BİN KİŞİ TAŞIYICI

Dünyada 270 milyon, bir Akdeniz ülkesi olması nedeniyle Türkiye'de de 1 milyon 300 bin kişi, Akdeniz Anemisi taşıyıcısı durumunda. Ülke genelinde ortalama her yüzde 2,1 olan bu oran, Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Trakya ve Marmara bölgelerinde ortalamanın üstüne çıkıyor. Antalya, Antakya, Mersin gibi Akdeniz Bölgesi illerinde ise yüzde 12’lere kadar çıkabilmektedir.

Başkan Melih Gökçek, 81 ilden gelen öğretmenleri ağırladı
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Öğretmenler Günü nedeniyle Ankara’da bulunan öğretmenleri ağırladı. Başkan Gökçek, öğretmenlerden 15 Temmuz’u unutmamalarını, öğrencilerine unutturmamalarını istedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın da bulunduğu DownTown Otel'de Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Öğretmenler Günü Buluşması”na, 81 ili temsilen Ankara’ya gelen 300 öğretmen katıldı. Yemekte Bakan Yılmaz ve Başkan Gökçek’in yanı sıra eşi Nevin Gökçek ile Bakanlık ve Büyükşehir Belediyesi bürokratları da bulundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan yemekte Başkan Gökçek ve Bakan Yılmaz’a Kahramanmaraş’tan gelen Öğretmen Harun Enkür tarafından, bütün öğretmenleri temsilen teşekkür plaketi verildi.

Konuşmasına, “Türkiye'nin dört bir tarafından Ankara'yı şereflendiren değerli öğretmen arkadaşlarım hoş geldiniz, sefa getirdiniz” diyerek başlayan Başkan Gökçek, “Eşim de öğretmen olduğu için öğretmenliğin ne demek olduğunu biliyorum. Şimdi emekli ama öğretmen olduğu tarihlerde evde devamlı öğrencilerin sorunlarını dinlerdik. Devamlı olarak onları bize anlatırdı. Dolayısıyla sizlerin öğrencilerle nasıl hemhâl olduğunu çok iyi biliyorum. Allah hepinizden razı olsun. Sizlerin hakkını ödememiz kesinlikle ve kesinlikle mümkün değil. Onun için tekrar tekrar hoş geldiniz, sefalar getirdiniz” dedi.


“ÖĞRETMENLERİMİZE

ÇOK İŞ DÜŞÜYOR”

Türkiye’nin dört bir tarafından gelen öğretmenlere Ankara'da ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirten Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Değerli kardeşlerim, Öğretmenler Gününüz kutlu olsun. Ankara'da öğretmenlerle olan diyalogumuz, her zaman mükemmel oldu. Belediyemizde de çok sayıda çalışan öğretmen arkadaşlarımız ve öğretici usta öğretmenlerimiz var. Dolayısıyla biz de Ankara Büyükşehir Belediyesi içerisinde ciddi bir öğretmen ordusuna sahibiz. Birlikte güzel işler yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. 15 Temmuz’u geçirdik. Cenab-ı Allah,

başımıza böyle bir felaketi bir daha vermesin. Bu ülkeye ihanet edenlerle dişe diş Ankara'da olduğumuz için birebir çarpıştık, mücadele ettik. Rabbimize hamdolsun. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Allah'ın izniyle bu işin üstesinden geldik. İnşallah Türkiye'nin önü bundan sonra açılacak. Bir daha da başımıza inşallah böyle bir iş gelmeyecek, diyorum. Bu konuda öğretmenlerimize çok iş düşüyor. Nedir bu iş? Doğrudan doğruya öğrencilerimizi 15 Temmuz fikrinden uzaklaştırmamak. Bunu canlı olarak hep yaşatmak. Daha bir süre, hiç değilse beş sene bu işin çok canlı olarak tutulması lazım. Öğretmen arkadaşlarımızın ülkesine, milletine, devletine, çoluğuna, çocuğuna bu manada sahip olacağına da inanıyorum.”
ANKAPARK’IN AÇILIŞINA

DAVET…


Başkan Gökçek, yemek öncesi Ankapark’ı gezen öğretmenlerin projeyi beğendiklerini belirtmeleri üzerine de “Avrupa'nın en büyük parkını yapıyoruz. İçine girmeyen, içinin ne kadar büyük olduğunun farkına varmıyor. Bittikten sonra çocuklarınızla geldiğinizde ‘3 gün süresince biz burayı dolaşalım, oyuncaklardan faydalanalım’ deseniz, vakit yetmez. Allah nasip ederse 2017 yılı içersinde bu işi devreye sokmak istiyoruz. Açılışa hepinizi çocuklarınızla birlikte şimdiden davet ediyorum” dedi.

YILMAZ : “ŞANLI DİRENİŞİ

YAPANLARI SİZLER

YETİŞTİRDİNİZ”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da yaptığı konuşmada “Gerçekten bu ülkede birilerinin yüzü ak olacaksa, bunların başında gelen birincisi öğretmenler, kesinlikle öğretmenler, kesinlikle öğretmenler. Biraz önce Başkanımız söyledi. ‘Bu öğretmenler 15 Temmuz’u nesilden nesile aktaracaklar, aktarması gerekir’ dedi. İşte bu 15 Temmuz’daki şanlı direnişi yapan insanları sizler yetiştirdiniz, yetiştiriyorsunuz. Şehidin önemini sizler anlattınız. Vatan denildiğinde, bayrak denildiğinde, milli irade denildiğinde, canını hiçe sayacak kadar kendinden fazla başkasını düşünen insanları yetiştirdiğiniz için öğretmenlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Bakan Yılmaz, sözlerini “Bizleri bu Öğretmenler Günü’nde. Millet Mekteplerinin açıldığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e başöğretmenlik unvanın verildiği, bu anlamlı günde bizi bir araya getirdikleri için Büyükşehir Belediye başkanımız ve çalışma arkadaşlarına sizler adına, Bakanlığım adına sonsuz teşekkür ediyorum. Sayın Başkanım Allah yüzünüzü Ak eylesin” diye noktaladı.

Konuşmaların ardından Başkan Gökçek, günün anısına Bakan Yılmaz’a teşekkür plaketi takdim etti. Müzik dinletisi eşliğinde gerçekleşen akşam yemeğinin ardından öğretmenler, Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatroları’nın Gençlik Parkı Tiyatro Salonu’nda sahnelediği “Hayal Kahvesi” adlı oyunu izledi.
ANKAPARK GEZİSİ…

Ankara’da bulunan 300 öğretmen, yemek öncesi

ANKAPARK’ı gezdi, oyuncaklara bindi ve atari oynadı.

Kendilerine tahsis edilen otobüslerle gelen konuk öğretmenleri, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri gezdirdi ve Ankapark hakkında bilgi verdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden ANKAPARK’ı gezen, oyuncaklara binen ve atari oynayan konuk öğretmenler, mükemmel bir projeyi yerinde gördüklerini ve açılıştan sonra mutlaka ziyaret edeceklerini belirttiler.
ANKAPARK hakkındaki izlenimlerini şöyle anlattılar:

Şükran Zorlu (Sivas Halk Eğitim Merkezi)

“Ankapark’ı çok güzel buldum. Çok çeşitli nitelikte ve çok sayıda oyuncak var. Proje, Ankara’nın fark oluşturmasına katkıda bulunacak ve kentin değerine değer katacak özellikte.”
Onur Ongun (Balıkesir Mehmet Şeref Eğinlioğlu

Ortaokulu Türkçe Öğretmeni)

“Park çok güzel, her şey mükemmel. Böyle bir yeri Ankara’ya kazandırdığı için Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i tebrik ediyorum. Avrupa’nın birçok kentini gezdim, Ankapark’ın methini duymuştum, şimdi gördüm ki hiçbirinden eksiği yok.Bilakis fazlası var. Açıldığı zaman mutlaka öğrencilerimi buraya getireceğim.”
Aysel Saran

(Çanakkale Biga Yolindi Ortaokulu Öğretmeni)

“Ankapark çok başarılı bir proje, bitmemiş hali bile gelip görmeğe değer. Gelmeden önce buranın methini duymuştum, gördüğüm zaman söylenenlerin hakli olduğunu anladım. Yetkili arkadaşların verdiği bilgiler ışığında projenin ne kadar kapsamlı ve büyük olduğu ortaya çıkıyor.”
Derya Büyükaksoy

(Çanakkale Ticaret Meslek Lisesi Rehber Öğretmen)

“Disneyland’ı gördüm, burası oradan daha güzel diyebilirim. Çok emek sarfedilmiş, hiçbir eksiği yok, hatta fazlası var. Ankapark tamamlandığında herkesin mutlaka geziler düzenleyerek öğrencilerine ziyaret ettirmesi gerekir.”
Ahmet Yıldız (Balıkesir Cumhuriyet Anadolu

Lisesi Matematik öğretmeni)

“Tüm büyükşehirlerde olması gereken mükemmel bir yer. Çevremizde böyle bir yerin olmaması, mutlaka Ankara’nın iç turizmden alacağı payı önemli ölçüde artıracaktır. En azından ben de kalkıp buraya bir daha gelmeyi düşünüyorum”
Esengül Acar

(Bolu Köroğlu İlkokulu sınıf öğretmeni)

“Umduğumdan çok daha güzel buldum. Ankapark’ın çevre düzenlemeleri tamamlanıp açıldığında çok daha muhteşem olacağını görüyorum. Ankara’da çocukluğumuzu yaşadık. Öğrencilerimizle geldiğimizde Anıtkabir’i ziyaret ediyorduk, şimdi bir de Ankapark’a mutlaka uğrayacağız.”
Mehmet Yüksel

(Konya Meram Fen Lisesi Kimya öğretmeni)

“İtalya, Finlandiya, Estonya gibi ülkelerde Ankapark’ın benzeri merkezler gördüm. Hepsi burasıyla kıyaslanmayacak kadar küçük ve oyuncak sayısı hayli az. Ankapark’ın mutlaka iç ve dış turizme de olumlu katkısının olacağını düşünüyorum.”

Çocuk Meclisi, Kara kaya ile “Yola Devam” dedi

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi'nin 22. Dönem Başkan ve Yönetim Kurulu belli oldu. Çocuk Meclisi’ne 2 dönemdir başkanlık yapan Ayşe Dila Karakaya, adaylar arasında yaşanan kıyasıya rekabetin ardından, tekrar başkan seçildi.

21 yılı geride bırakan Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi’nde geçen hafta gerçekleşen 150 Meclis üyesi seçimlerinin ardından, Başkan ve Yönetim Kurulu seçimi heyecanı yaşandı. İki turlu yapılan seçimlerde yaşanan kıyasıya rekabetin ardından, bugün yapılan seçimlerde, Yönetim Kurulu üyeleri belirlendi.

Daha sonra aldıkları oya göre, 2 dönemdir Çocuk Meclisi’ne başkanlık yapan Karakaya, bu göreve üçüncü kez seçilirken; Merve Erdoğan, Ceren Hızlı, Gül Sema Yoğun başkan yardımcısı olarak; Yunus İnci ile Rabia Zeynep Akpınar da katip üye olarak belirlendi.

Komisyonların da oluşturulduğu toplantının sonunda tüm üyeler ve yeni başkanlık divanı üyeleri birbirlerini tebrik ederek hatıra fotoğrafları çektirdi.

Başkan, Yönetim Kurulu ve Çocuk Meclisi üyeleri, 10 Aralık Cumartesi günü yapılacak törenle mazbatalarını alacak. Çocuklar, daha sonra 22. Dönem Meclisi çalışmalarına ve komisyon toplantılarına başlayacak.OTONOMİ’nin resmi açılışı Cuma günü yapılıyor

Şehir içinde faaliyet gösteren ikinci el oto galerilerinin taşınması için Akyurt'ta kurulan ve Büyükşehir Belediyesi'nin de süre vererek taşınmalarını sağladığı, ayrıca altyapı, asfalt ve kaldırım çalışmalarıyla destek verdiği OTONOMİ, 2 Aralık Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından hizmete açılacak. Büyükşehir Belediye Meclisi; Emek, Aydınlıkevler, Kazım Karabekir Caddesi, Turan Güneş Bulvarı, Cebeci Dumlupınar Caddesi, Etimesgut İstasyon Caddesi ve Demetevler’de büyük sıkıntı yaratan ikinci el oto galerilerinin şehir dışına taşınmasına destek vermek amacıyla, geçen yıl aldığı kararların ardından denetimlerini sıklaştırarak taşınma işlemlerini hızlandırmıştı.

Toplam 375 bin metrekare alan üzerine kurulu olan ve 551'i otomobil galerisi olmak üzere toplam 663 bağımsız bölümün bulunduğu OTONOMİ’ye, 6 bin metre uzunluğunda 12 bin ton modifiye, 18 bin ton da binder asfalt serildi. Bölgede trafik güvenliği amacıyla da yollara 265 bariyer döşeyen Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri ekipleri, ayrıca 14 bin metre bordür taşı, 18 bin 600 metrekare de tretuvar kaplaması yaptı.
BAŞKAN GÖKÇEK, TWITTER’DAN DUYURDU

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de Twitter hesabından, OTONOMİ’nin 2 Aralık Cuma günü açılacağını, “Galerileri kent dışına taşıdık... İnşallah OTONOMİ, Sn Cumhurbaşkanımız ve Sn Başbakanımızın katılımları ile açılıyor...” diye duyurarak, açılış afişinin fotoğrafını paylaştı.Büyükşehir’li kadınlardan, “ŞİDDETE HAYIR...”

Büyükşehir Belediyesi’nin kadın çalışanları, “Kadına Şiddete Hayır” etkinliği düzenledi. Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle, “Kadına Şiddete Karşı Buradayım de” sloganıyla düzenlenen program, Gençlik Parkı Kültür Merkezi önünde gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Dairesi Başkanlığı’nın, Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi çerçevesinde organize ettiği programa, Büyükşehir Belediyesi’nin Kadın Konuk Evi’nde kalan kadınlar da katıldı.

Etkinlikte; Genel Sekreter Yardımcısı Nazlı Ergül, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Büşra Aldoğan, Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Şafak Uğur ile Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bazı kadın üyeleri de bulundu.

Büyükşehir Belediyesi Hanımlar Lokali yöneticileri, öğreticileri ve üyelerinin de katıldığı etkinlikte kadınlar, cins ayrımcılığına ve kadına şiddete karşı mücadeleyi ifade eden mor ve turuncu renklerdeki çiçekleri, “Kadına Şiddete Hayır Ağacı”na astılar.

Genel Sekreter Yardımcısı Nazlı Ergül, 25 Kasım’ın, Birleşmiş Milletler tarafından “kadına şiddete hayır” günü olarak ilan edildiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Biz de Birleşmiş Milletler’in bu çağrısına uyuyoruz ve kadına yönelik şiddete hayır diyoruz. Aslında insana karşı şiddete hayır diyoruz. Biz aslında özümüzden biraz koptuk. Bizim inançlarımıza göre cennet, anaların ayağı altındadır. Bize böyle öğretildi ama biz bundan ayrıldık. Bundan dolayı da böyle çözüm arayışları içerisine giriyoruz. İnşallah özümüze döneriz, inşallah kadınlarımıza, annelerimize saygı, en önemli düsturumuz olur ve böyle bir kampanya yapmak zorunda kalmayız.”


ŞAFAK UĞUR: “PEK ÇOK

KADIN, HALA HAKLARININ

FARKINDA DEĞİL”

Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Şafak Uğur da bu tarzda aktivitelerin, kadına şiddetin önlenmesinde etkili olacağını belirterek, “Pek çok kadın, hala haklarının farkında değil. Bizi kollayan, koruyan bir devletimiz var, yalnız değiliz” dedi.


İLÇELER
Beypazarı’nda doğalgaz çalışmaları...

Beypazarı'nda doğalgaz çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Boru hattı döşeme işlemleri sürerken, ilçe girişinde yapımı devam eden dağıtım merkezi inşaatı da tamamlanmak üzere...

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, gelinen noktadan dolayı memnuniyetini ifade ederken, projeyi hayata geçirmek için verilen mücadeleyi dile getirerek, “Tüm zorlukların üstesinden gelerek ilçemize tarihi bir hizmeti kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, devletin işleyişi içerisinde rutin hizmetlerin zaten yerine getirildiğini, belediyelerde de aynı işleyişin devam ettiğini belirterek, vatandaşların seçerek yönetime getirdiği yöneticilerinse bir vizyon ve misyon ortaya koyarak rutinin dışında hizmetlere imza atması gerektiğini söyledi.

Kaplan, “Biz önce hayal ettik, şimdi gerçekleştiriyoruz. Dün olmaz diyenlere kulak verip vazgeçseydik, bugün Beypazarı'mız bu önemli hizmetten mahrum kalacaktı. Hemşehrilerimizden aldığımız dua ve desteklerle, önemli hizmetlere imza atmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Agat taşı kursiyerleri, sertifikalarını aldı

Ankara Kalkınma Ajansı ile Çubuk Belediyesi’nin işbirliğinde yapılan proje kapsamında hayata geçirilen Çubuk Agat Taşı İşlemeciliği Atölyesi’nde taş işleme ve kuyumculuk eğitimine katılan kursiyerlere sertifikaları, düzenlenen törenle verildi.

Törene katılan Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, taş işleme kursuna katılan aralarında genç kızların da bulunduğu 60 kursiyerin, sertifika almaya hak kazandığını söyledi.

Deneyimli ustalar tarafından 5 ay süreyle kurs verildiğini kaydeden Başkan Acehan, açılan kurslarla, ilçenin değerlerinden olan Çubuk agat taşına sahip çıkıldığını aynı zamanda gençlere istihdam alanı da yaratıldığını ifade etti.

Yapılan eğitim çalışmalarının, ileriye dönük atılacak büyük adımların başlangıcı olduğunu söyleyen Başkan Acehan, “Bundan sonraki süreçte Halk Eğitim ve Belediye’nin şirketiyle birlikte bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Süs eşyası olarak hepsi değerli güzel, ancak burada bize büyük kazançlar getirecek çalışmanın başında, taşı dekorasyonda kullanmak ve havan taşı olarak ilaç ve eczacılıkta yer almasını sağlamaktır. Bu nedenle atılan bu adımları geleceğe dönük büyük bir faaliyetin başlangıcı olarak değerlendirmek gerekiyor” dedi.
Başkan Akgül’den, şehit ve gazi ailelerine ziyaret

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, terör olaylarında şehit düşenlerle gazi olan kahramanların ailelerine ziyarette bulundu.

Akgül ilk olarak Yeni Bayındır Mahallesi’nde yaşayan Şehit Furkan Yavuz’un babası İbrahim Yavuz’u ziyaret etti. Buradan, Hakkari Yüksekova’da görev yaparken yaralanan Sözleşmeli Er Bekir Özdemir’in babası Satılmış Özdemir ile görüşen Başkan Akgül, Bekir Özdemir’in sağlık durumu hakkında bilgi aldı. Akgül, “Şehit ve gazi aileleri bizlere emanettir. Bu vatan için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin ailelerinin her zaman yanında olacağız” dedi.

Akgül daha sonra Hakkari Yüksekova’da görev yaparken şehit düşen İsmail Koç’un abisi Murat Koç’u ziyaret etti. Tuzluçayır Mahallesi’nde ikamet eden şehidin abisi, “Acımız çok taze ancak bizlere şehit ailesi olarak dik durmak yakışır. Bizler vatan sağ olsun demeye devam edeceğiz” diye konuştu.


Bu konseyde herkese yer var”

Etimesgut Belediyesi Kent Konseyi, toplumun tüm kesimlerine kapılarını açıyor. Engelli, emekli, kadın, gençlik ve çocuk meclisleri, ihtisas çalışma grupları, mahalle çalışma grupları, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar aynı çatı altında buluşuyor, ilçenin yönetiminde ve sorunların çözümünde söz sahibi oluyor. Konseydeki etiSEM alanları da binlerce kişiye meslek ve beceri eğitimi imkanı sunuyor.

Belediye Başkanı Enver Demirel, Etimesgut Kent Konseyi’nin Türkiye'ye örnek olduğunu belirterek, “Birçok yerde kent konseyi var ancak böyle modern binası, bu kadar çok üyesi, bu kadar güzel çalışmaları, bu kadar aktif başka bir kent konseyi Türkiye'de yoktur. Yaptım demek için yapmadık, Konseyimiz, kuruluş amacına uygun olarak çok güzel çalışmalar gerçekleştiriyor” dedi.

Etimesgut Belediyesi Kent Konseyi, ilçe halkına hem meslek ve beceri eğitimi veriyor hem de herkesin yönetimde söz sahibi olmasına, sorunlarını dile getirmesine imkan sağlıyor. Kendine ait modern binasında hizmet veren Etimesgut Belediyesi Konseyi, örnek çalışmalara imza atıyor.


Sincan, 15 Temmuz’u unutmadı, unutturmuyor”

Sincan Belediyesi, öğrencilerde demokrasi, milli birlik ve beraberlik, vatan sevgisi, yurt savunması ile şehitlik konularında farkındalık oluşturmaya devam ediyor.

“Milli İradenin Yükselişi Fotoğraf Sergisi”, her hafta farklı bir okulda öğrencilerle buluşuyor. Anadolu Ajansı’nın fotoğraflarından oluşan ve 15 Temmuz darbe girişimi sırasında demokrasi mücadelesi veren kahramanların ölümsüzleştirildiği 67 fotoğraf son olarak Selahattin Akbilek Anadolu Lisesi öğrencileri için sergilendi.

15 Temmuz’u unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını vurgulayan Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Tarihe şanlı bir direniş olarak geçen bu onurlu mücadeleyi hatırlatmak hepimizin ortak sorumluluğudur. Özellikle geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin demokrasi, milli birlik ve beraberlik, vatan sevgisi ile yurt savunması konularında farkındalığının artırılması noktasında elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bizler Sincan olarak 15 Temmuz’u ve şehitlerimizi unutmadık ve asla unutturmayacağız” dedi.


100. Yıl Çankaya Evi’nin temeli atıldı

Çankaya Belediyesi’nin, vatandaşların eğitim, meslek, sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetleri için mahallelerde açtığı Çankaya evlerine bir yenisi daha ekleniyor. 100. Yıl ve çevre mahallelere hizmet verecek Çankaya Evi’nin temeli törenle atıldı.

Törende konuşan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Onur duyulacak, gurur duyulacak bir Çankaya yaratmak ve Mustafa Kemal Atatürk’e layık olmak için göreve gelmiştik. Bütün gayretimiz bundandır. Hizmetlerimiz ve hayata geçirdiği projelerle yıldız gibi parlayacak bir belediyeyi hep birlikte yaratıyoruz” dedi.

Modern binası ile dikkat çekecek 100. Yıl Çankaya Evi’nde; çocuk oyun odası, hobi ve kişisel gelişim kursları, spor alanı, çok amaçlı salonu, öğrenciler için kütüphane, derslik ve çamaşır yıkama makineleri olacak.

Üç katlı ve 1635 metrekare kullanım alanı bulanacak yeni Çankaya Evi, yaşlılar için Baharevi, etüt merkezi ve atölyeleri ile de her yaştan vatandaşa hizmet verecek.
Başkan Tiryaki, şantiyeleri denetledi

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, gerçekleştirilecek projelelerin şantiye alanlarında incelemeler yaptı. Başkan Tiryaki, ilk olarak Beşikkaya Mahallesi’ndeki at maneji inşaatını gezdi. Bu tesisin Altınköy Açık Hava Müzesi’nin içerisine dahil edileceğini belirten Başkan Tiryaki, at manejindeki ahırların tamamlanmak üzere olduğunu kaydederek, tesisin tamamen ahşap olacağını dile getirdi. Doğantepe Mahallesi’nde ise bu bölgeye yapılacak ve adını 15 Temmuz şehitlerinden alacak parkın inşaatını denetleyen Başkan Tiryaki, bu parka ayrı bir özen gösterdiklerinin altını çizdi.

Parkın yaklaşık 200 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulacağını kaydeden Başkan Tiryaki, seyir teraslarıyla, dinlenme noktalarıyla, yürüyüş parkuru ve kafeleriyle parkın bölgeye bambaşka bir hava katacağını kaydetti. Feridun Çelik Mahallesi’nde 30 dönüm üzerine kurulacak olan parkı da gezen Başkan Tiryaki, Altındağ’a yeşil alanlar kazandırmaya devam edeceklerini bildirdi. Altındağ Belediyesi tarafından yapılan ve Gültepe Mahallesi’nde inşaatı devam eden hizmet binası ile ve Hamamarkası’nda yer alan 420 ada içerisindeki 7 konağı yerinde gezen Başkan Tiryaki, “Altındağ’ın daha değerli bir hale gelmesi için ve Altındağlıların daha rahat yaşam alanlarına kavuşması için çalışıyoruz” dedi.
Yenimahalle’de tiyatro sezonu açıldı

Yenimahalle Belediyesi, tiyatro sezonuna Uygur Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Patron Çıldırdı!” adlı oyunla “merhaba” dedi.

Nejat Uygur’un yazdığı, Genel Sanat Yönetmenliğini Suha Uygur’un, yapımcılığını Filiz Senger’in üstlendiği, Birol Engeler tarafından yönetilen, Uygur Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Patron Çıldırdı!” Yenimahalle’de tiyatro severlerle buluştu.

Oyunda; Paris’e amcasından para almak için gönderilen ailenin genç kızı Leyla’nın, para yerine, yanında bir erkekle eve dönmesi üzerine, babanın kızını o adamdan kurtarmak ve iş yerinin sermayesini korumak için kendi iş ortağı Mahir’le evlendirmek için yaptığı bin bir çeşit planı ve hesapta olmayan aksilikler canlandırılıyor.

Sezai Aydın, oyunun yazarı büyük üstat Nejat Uygur'u 2006 yılında Yenimahalle'de aynı oyunu oynadıktan sonra İstanbul'a dönüş yolunda rahatsızlandığını ve aramızdan ayrıldığını hatırlatarak, “Nejat Usta son oyununu bu sahnede oynadı. Bu oyunun yazarıydı. Kendisini buradan rahmetle anıyorum” dedi.

Lider Osmanlıspor, işi eve bıraktı

UEFA Avrupa Ligi (L) grubunda grubunda mücadele eden Osmanlıspor, Romanya’nın Steaua Bükreş takımıyla oynadığı maçı 2-1 kaybetti.

UEFA Avrupa Ligi elemelerinde yenilgi yüzü görmeden gruplara kalan Mor-Sarılılar, evinde oynadığı ilk karşılaşmada 2-0 yendiği Steaua Bükreş takımına deplasmanda 2-1 kaybetmesine karşılık, aynı grupta yer alan Villarreal-Zürih karşılaşmasının 1-1 bitmesi nedeniyle liderlikteki yerini korudu.

Steaua Bükreş’i yenerek gruptan çıkmayı son maça bırakmak istemeyen Mor-Sarılılar, iyi başladıkları maçın ilk yarısında başarılı bir futbol sergileyerek devreyi 1-0 önde tamamladı.

Oyunun ikinci yarısında ilk 45 dakikaya oranla beklenmedik bir futbol sergileyen Başkent ekibi, rakibin 2 duran toptan attığı gole engel olamadı ve maçı 2-1 kaybetti.

Grupta oynanan 5 maçın ardından elde ettiği 7 puanla liderliğini sürdüren Osmanlıspor’u, 6’şar puanlı Villarreal, Steaua Bükreş ve Zürih takımları izliyor.

Son maçını 8 Aralık Perşembe günü İsviçre’nin Zürih takımı ile kendi sahasında oynayacak olan Başkent ekibi, karşılaşmadan berabere ayrılması durumunda dahi tur atlayacak.

ASKİ Spor’lu Erdemir, boksta dünya şampiyonu

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübü, ulusal ve uluslararası turnuvalarda başarılarına her geçen gün bir yenisini ekliyor.

Güreş, Boks, Halter ve Taekwondo olmak üzere 4 branşta faaliyet gösteren ASKİ Spor, Türkiye ve Dünya şampiyonalarında gençler ve büyüklerde başarılı sonuçlar alarak ülkenin yüzünü güldürüyor.

Kadrosunda başarılı ve örnek sporcuları barındıran Başkent ekibi, 14-25 Kasım 2016 tarihleri arasında Rusya’nın Petersburg kentinde gerçekleştirilen Dünya Gençler Boks Şampiyonası’nda, 64 kiloda Tuğrulhan Erdemir ile dünya şampiyonluğu, 60 kiloda Necat Ekici ile de dünya üçüncülüğü elde etti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, şampiyon sporcuları kutlayarak, amatör spora büyük önem verdiklerini, maddi ve manevi olarak her zaman sporcularının yanında olduklarını söyledi.

Gençler, berabere

Başkent’in Süper Lig’deki temsilcilerinden Gençlerbirliği, evinde oynadığı karşılaşmada Trabzonspor ile golsüz berabere kaldı.Ligin 11. haftasında yeni teknik direktörü Ümit Özat ile çıktıkları ilk maçta Kayserispor’u deplasmanda 2-0 yenmeyi başaran Kırmızı-Siyahlılar, bu sezon gerçekleştirdiği transferlere rağmen bir türlü istikrarı yakalayamayan ve çıkışa geçmek isteyen Trabzonspor karşısında başarılı bir futbol sergiledi. Maçın 28. dakikasında Uğur Çiftçi’nin kırmızı kartla oyun dışında kalmasına karşılık, konsantrasyonunu bozmayan ve maçı kazanma arzusuyla mücadele eden Başkent ekibi, eksik olmasına rağmen rakibine gol şansı vermedi ve haftayı 1 puanla kapattı. Kırmızı - Siyahlılar, ligin 13. haftasında 4 Aralık Pazar günü saat 19.00’da Adanaspor deplasmanında puan mücadelesi verecek.

Dostları ilə paylaş:
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə