Iran'ın nükleer programında uzlaşma

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 25.96 Kb.
tarix30.07.2018
ölçüsü25.96 Kb.

7-14 TEMMUZ HABERLER

14.07.2015 İran'ın nükleer programında uzlaşma


Diplomatların verdiği bilgiye göre Viyana'da yapılan müzakerelerde varılan anlaşmada İran'ın nükleer tesislerinin denetlenmesiyle ilgili bir uzlaşma da sözkonusu.

AB'den yapılan açıklamada müzakere heyetlerinin yapacağı son bir toplantıdan sonra basın toplantısı düzenleneceği kaydedildi.

Viyana'da İran ve aralarında ABD, Rusya ve İngiltere'nin de bulunduğu dünyanın önde gelen altı ülkesi müzakerelerde bulunuyordu. http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/07/150714_iran_anlasma

14.07.2015 Bilal Erdoğan'ın yeni gemisi M/T POET QABIL, Malta'da kurulan şirkete devredildi


Erdoğan ailesine ait BMZ Group Denizcilik Şirketini için Türkter Tersanesi'nde inşa edilen M/T POET QABIL isimli ürün tankeri, Malta'da kurulan OIL TRANSPORTATION & SHIPPING Şirketine devredildi. Deniz Haber Ajansı'nın ulaştığı bilgiye göre; Palmali Denizcilik tarafından Albaraka Türk Bankası'ndan sağlanan yeni inşa gemi kredisi ile Türkter Tersanesi ve Yardımcı Tersanelerinde inşa edilen 5 ürün tankerinden 3'üncüsü olan M/T POET QABIL, 7 Nisan 2015 tarihinde Türk bayrağı çekilerek BMZ Group Denizcilik ve İnşaat A.Ş'nin üzerine kaydedildi. 1 Temmuz 2015 tarihinde Malta'da yerleşik OIL TRANSPORTATION & SHIPPING Şirketine devredilen M/T POET QABIL isimli ürün tankerine Malta Bayrağı çekilirken, gemi 10 yıllığına time-charter (süreli kiralama) olarak Palmali Denizcilik Şirketine kiralandı. (www.denizhaber.com.tr)

13.07.2015 Morgan Stanley: Petrol fiyatları 3-4 yıl içinde yükselebilir


Adam Longson liderliğindeki Morgan Stanley analistleri, e-posta yoluyla paylaştıkları raporda, “Olası bir İran nükleer anlaşmasının ardından artacak olan petrol arzı ve düşen fiyatlar, ABD dışı yatırımın ertelenmesini riske ediyor, bu da fiyatların 3-4 yıl içinde yükselmesine yol açabilir” değerlendirmesi yaptı. Nükleer bir anlaşmaya varılması halinde piyasaya girecek olan yeni İran petrol arzı, ABD’de üretim artışına 2017’ye kadar ihtiyaç duyulmayabileceği anlamına geliyor. Batı Teksas türü hem petrol (WTI) fiyatları böylece önümüzdeki 12-18 ayda varil başına 70 doların altında tutulmuş olur. Avrupa gösterge petrolü Brent, 2016 yılında varil başına 70 doların altındaki seyri sürdürebilir. İran yeterince uluslararası yatırım çekmekte başarılı olursa OPEC dışı üreticilerde kayıp yatırımı kısmen dengeleyebilir. Petrol piyasası için ikinci yarı görünümü belirsiz. Talep mevsimsel olarak yavaşlıyor. Arz yükseliyor. Asya’dan rafineri marjinlerinin gerilediği sinyali geliyor. (www.denizhaber.com.tr)


13.07.2015 ABD’de ‘Dalga jeneratörü’ ilk kez ABD elektrik üretmeye başladı


Son yıllarda alternatif enerji seçenekleri git gide artarken, dalgalardan enerji üretmeyi amaçlayan jeneratörler de uzunca bir süredir konuşuluyordu. Ancak Azura isimli bir prototip'in artık ABD şebekesi için elektrik üretmeye başladığı ve şebekeye elektrik üreten ilk dalga jeneratörü olduğu açıklandı.

Prototip kendi başına 20 kilowatt gibi düşük sayılabilecek güçte bir enerji üretiyor. Ancak ABD Enerji bakanlığı benzer şekilde birden fazla yapı kurularak elde edilecek temiz enerjinin kıyı şehirlerde elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini belirtiyor. Deniz Kuvvetleri tarafından destek verilen proje Northwest Energy Innovations adında bir şirket ile ortaklaşa yürütülüyor. Kurulan prototip yaklaşık 30 metre derinliğe kadar uzanırken, 45 tonluk kuvvete kadar hem kabarma (yukarı/aşağı) hem de dalgalanma (ileri/geri) hareketlerini elektrik enerjisine dönüştürebiliyor. Kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürme işlemini üzerinde bulunan bir jeneratör yardımıyla yapan Azura daha sonra denizin altından bağlanan bir kablo ile ürettiği elektriği şebekeye iletiyor. (www.denizhaber.com.tr)
13.07.2015 Tarımın Geleceği Deniz Altında


İtalya’da deniz altında tarım başladı. Devrimsel seralarda böcek, iklim değişikliği ve sıcaklık gibi tarımsal sorunlar bulunmuyor.

İtalyan-Amerikan Ocean Reef şirketi, çevre dostu tarım yapmak için ilginç bir yöntem geliştirdi. İtalya’daki Noli kıyılarında denizin yaklaşık 8 metre altında özel bir sera sistemiyle marul, fesleğen, çilek ve fasulye yetiştiriliyor. Denizin bitki yetiştirmek için uygun olduğunu ispat etmek için tasarlanan balon şeklindeki seralar, bitkileri büyütmek için yeterli nemi tutuyor . (Aktüel Deniz)12.07.2015 Dünyanın en iyi 15 plajından 5'i Türkiye'den


Skyscanner, dünya üzerindeki en güzel plajları sıraladı GlobalL Seyahat Arama Sitesi Skyscanner’in müşterileri arasında yaptığı anketle belirlediği dünyanın en güzel 15 plajı arasına Türkiye’den Muğla Ortaca'ya bağlı Dalyan'ın dünyaca ünlü plajı İztuzu ve Ölüdeniz plajları, , Antalya-Kaş’taki Kaputaş, Olimpos’taki Patara ve Çıralı plajları girdi. ((www.denizhaber.com.tr)


12.07.2015 Hollandalı Moonen Tersanesi kayyuma devredildi


Çelik piyasasındaki krizden  etkilenen ve  borçlarını ödeyemeyen Moonen Tersanesi, ödemelerin ertelenmesi için mahkemeye başvurdu. Borçların yeniden yapılandırılması için dava açıldı. Hollanda yasalarına göre, ödeme güçlüğü içindeki bir firma, ödeme garantisi vererek iflastan kurtulmaya çalışabiliyor. Ödeme erteleme 18 aya kadar uzatılabiliyor. Mahkeme, şirkete bir kayyum atayarak alacaklılar ile görüşmelerin başlamasına karar verdi.  Yaşanılan finansal sorunlar nedeniyle, tersanede yapımı devam eden iki yatın üretimi de askıya alındı (www.denizhaber.com.tr)


10.07.2015 Japonya’da Moğol istilasına ait iİkinci gemi batığı bulundu


Japonya'nın Nagasaki açıklarındaki bulunan gemi batığının 13. yüzyıl Moğol donanmasına ait olduğu belirlendi. Nagasaki açıklarındaki bir gemi batığının 13. yüzyıl Moğol donanmasına ait olduğu doğrulandı. 13. yüzyılda Moğollar Japonya’yı istila etmeye kalkıştı, fakat donanmanın bir tayfuna yakalanmasıyla başarılı olamadı. Gemi batığı, Moğol donanmasına ait bulunan ikinci gemi batığı. Ryukyus üniversitesi ve Matsuura il eğitim kurulundan arkeologlar, kısmen geminin yapısına bakarak, Moğol istilası donanmasına ait olduğunu belirledi. Araştırmacılar, gemi enkazının içinde ve etrafında bulunan 12. ve 13. yüzyıla tarihlenen Çin seramiklerinin de bu sonucu desteklediğini belirtti. (www.denizhaber.com.tr)


10.07.2015 ExxonMobil küresel ısınmayı reddedenlere para aktarmış


The Guardian’da yer alan habere göre, dünyanın en büyük petrol şirketlerinden Exxon Mobil’in küresel ısınma gerçeğinden uzun yıllardır haberdar olduğu ortaya çıktı.

Şirkette çalışan bir bilim insanının mail yoluyla aktardığına göre, kamuoyunun küresel ısınmaya dair bilgilenmesinden 7 yıl önce, yani 1981 yılından beri, şirket küresel ısınma felaketini biliyordu.

Mailde, şirketin buna rağmen küresel ısınmayı ve zararlarını sürekli olarak reddettiği ve küresel ısınmanın varlığına karşı çıkan düşünce kuruluşlarına ve araştırmacılara 30 milyon doların üzerinde fon aktardığı bildirildi. (www.denizhaber.com.tr)


10.07.2015 TSK'nın tepe yönetimi değişiyor


TSK bir yandan Suriye'deki gelişmeler için hazırlıklarını sürdürürken, diğer yandan da YAŞ'a hazırlanıyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, 2015 Ağustos sonunda emekliye ayrılacaklar. Özel'den boşalacak Genelkurmay Başkanlığı görevine Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar'ın, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'ndan boşalacak göreve ise Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele'nin Hava Kuvvetleri Komutanlığına ise, Orgeneral Abidin Ünal'ın atanması bekleniyor. (www.denizhaber.com.tr)


9.07.2015 Maersk Line, 14 bin TEU kapasiteli 9 adet gemi siparişi verdi


Dünyanın en büyük konteyner hat operatörü Maersk Line, Güney Kore Hyundai Tersanesi'ne her biri 122 milyon 200 bin dolara mal olacak, 9 adet 14 bin TEU kapasiteli konteyner gemi siparişi verdiğini açıkladı. apılan açıklamada 9 adet 14 bin TEU kapasiteli gemilerin toplam maliyetinin 1 milyar 100 milyon dolar olduğu belirtilirken, anlaşma çerçevesinde 8 adet opsiyonlu gemi siparişinin de bu çerçevede değerlendirildiği ifade edildi. Maersk Line Şirketinin Hyundai Tersanesi ile yaptığı sözleşme ile birlikte,  2014 Eylül ayında Güney Kore Daewoo Tersanesi ve Çin'in COSCO Tersanesi ile yapılan anlaşmadan sonra en büyük üçüncü yatırım olarak dikkat çekiyor. (www.denizhaber.com.tr)


08.07.2015 Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Sayıştay denetimine tabi olacak


Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Genel Muhasebe Kanunu ile Devlet İhale Kanunu hükümlerine ve Sayıştay’ın denetimine tabi olacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü Ana Statüsünde Değişiklik Yapılmasına Dair Ana Statü, Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Buna göre, Kuruluş, Genel Muhasebe Kanunu ile Devlet İhale Kanunu hükümlerine ve Sayıştay denetimine tabi olacak. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, denizlerde ve karasularında seyreden Türk ve yabancı bayraklı gemilerin seyir güvenliğine yardımcı olmak, belirlenen sahada tekel şeklinde olmak üzere tüm denizlerde su aracı ve/veya diğer eşyaya verilen kurtarma ile ilgili her türlü hizmetleri yapmak, tekel alanı içerisinde can kurtarma (tahlisiye) hizmetlerini yapmak, seyir emniyetini artırmaya yönelik hizmetler ile bu amaçlara ilişkin her türlü cihaz ve tesisleri kurmak, kurdurmak, işletmek, denetlemek ve bunların bakım, onarım, yenileme ve donatımlarını sağlayacak.

Kuruluş ve bağlı ortaklıkları, kesinleşen yıllık genel yatırım ve finansman programlarının birer örneğini, Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakanlığa, Kalkınma Bakanlığı, Sayıştay Başkanlığına ve ilgili Bakanlığa gönderecek. İşletme bütçelerinin bir örneğini ise ilgili Bakanlığa ve Sayıştay Başkanlığına gönderecek.(www.denizhaber.com.tr)

Dostları ilə paylaş:
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə