Israil yeni bir denizaltı daha aldıYüklə 23.3 Kb.
tarix08.05.2018
ölçüsü23.3 Kb.

5-19 OCAK 2016 HABERLER
19.01.2016 İsrail yeni bir denizaltı daha aldı

İsrail, Almanya'dan 600 milyon avro değerindeki nükleer füze taşıma kapasitesine sahip yeni bir denizaltı daha aldı. Böylece İsrail’in Almanya’dan aldığı denizaltı sayısı 4’e yükseldi.

19.01.2016 Çin'de son 25 yılın en düşük büyüme oranı


2014'te yüzde 7.3 oranında büyüyen Çin ekonomisi 2015'te yüzde 6.9 oranında büyüdü.

Çin açısından bu, son 25 yılın en kötü oranı.

Çin ekonomisindeki küçülmenin dünya çapında yatırımcıları endişelendirdiği bildiriliyor.

Çin, 2015 için hedef olarak yüzde 7'lik büyüme oranını önüne koymuştu. Çin Başbakanı Li Kekiang, yeni istihdam olanakları yaratıldığı müddetçe zayıf büyümenin kabul edilebileceğini söyledi.

Bununla birlikte bazı gözlemciler büyümenin resmi verilerin gösterdiğinden daha zayıf olduğunu söylüyor. Çin ise bunu reddediyor.

Uzmanlar yüzde 6.8'den aşağı bir büyümenin muhtemelen yeni ekonomi teşvik programları çağrıları yapılmasını tetikleyeceğini söylüyor.

Yaklaşık 10 yıldan fazla bir süre boyunca hızlı bir şekilde büyüyen Çin ekonomisinin büyüme hızında son iki yıldır düşüş yaşanıyor. Çin son dönemde, büyümenin yapısını yatırım-ihracat ikilisinden hizmet sektörü-iç tüketim ikilisine doğru kaydıracağını açıklamıştı.

Ancak bu sürecinin yönetiminin büyük zorluklarla karşılaştığı bildiriliyor.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'de yaşanan bu yapısal dönüşümün küresel ekonomideki dengeleri de bozmasından endişe ediliyor. Salı günü, yıllık büyüme rakamlarıyla birlikte sanayi üretimi ve perakende satış rakamları da açıklandı.

Buna göre her iki alanda da Aralık ayı rakamları beklentinin çok az altında gerçekleşti.

Kasım ayında yüzde 6 olan sanayi üretimi büyüme oranı Aralık ayında yüzde 5.9'a gerilerken, Kasım ayında yüzde 11.3 olan perakende satışlarındaki büyüme oranı Aralık ayında yüzde 11.1 oranında gerçekleşti.

19.01.2016 İran, Fransa Almanya ve Belçika ile CNG tankeri inşa ettirmek için görüşüyor

İran Devlet Tanker Şirketi Başkanı Ali Akbar Safari İran’ın Fransa Almanya ve Belçika ile CNG taşıyıcı tankerleri üretimi için görüştüğünü açıkladı..İran deniz taşımacılığı ABD tarafından yaptırımlar yüzünden aksamıştı.. İranlı yetkililer, yakın zamanda ülkeye yaptırımların kaldırılmasının ardından ülkenin tekrar deniz taşımacılığı piyasasına dönmeyi planladığını açıkladılar.

18.01.2016 Antalya Serbest Bölge'de 13 yılda 309 yat inşa edildi


Marka haline gelen Antalya Serbest Bölge'de, Türk mühendis ve işçilerinin emeğiyle 7 metreden başlayıp 63 metreye kadar yatlar üretiliyor. ASBAŞ Genel Müdürü Zeki Gürses, bölgedeki 103 firmanın 55'inin yat sektöründe faaliyet gösterdiğini açıkladı. Dünyanın önemli yat üretim merkezlerinden biri haline gelen Antalya Serbest Bölge'de 13 yılda 309 yat inşa edildi. Lüks yat inşasında marka haline gelen Antalya Serbest Bölge'de, Türk mühendis ve işçilerinin emeğiyle 7 metreden başlayıp 63 metreye kadar yatlar üretiliyor. Bölgede faaliyet gösteren yerli ve yabancı yat firmaları, ABD'den Rusya, Hollanda'dan Birleşik Arap Emirliklerine kadar onlarca ülkeden sipariş alıyor.

15.01.2016 Türkiye, IMO'da yeni bir yapılanmaya gidiyor


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Uluslararası Denizcilik Örgütü'nde (IMO) Londra Büyükeçiliği'nden bağımsız olacak Büyükelçi statüsünde Daimi Temsilcilik için düğmeye bastı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yapılanma ile Uluslararası Denizcilik Örgütü'nde (IMO) görev yapacak ve Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği'nden bağımsız olacak olan IMO nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği açılması için çalışmalara başlandı. Deniz Haber Ajansı'nın aldığı bilgiye göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın talimatı ile hazırlanan yeni yapılanmada, Merkezi Kanada'nın Montreal şehrinde bulunan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) nezdinde Daimi Temsilciliği eşdeğerinde olacak olan IMO nezdinde Daimi Temsilcilik, Büyükelçilik statüsünde temsil edilecek.
14.01.2016 Bakanlıkta Yeni Atamalar

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı Lütfi Elvan tarafından Müsteşar Yardımcılığı görevinden alınarak Bakanlık Müşavirliği'ne gönderilen Suat Hayri Aka, yeniden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı'na vekaleten görevlendirildi. Mustafa Çalışkan'dan boşalan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü'ne ise Cemalettin Şevli vekaleten görevlendirildi.

15.01.2016 Çin ile Japonya arasında Diaoyu Adaları gerginliği tırmanıyorÇin Dışişleri Bakanlığı, Japonya’dan adalar etrafında "kışkırtıcı" davranmaktan vazgeçmesini istedi. Bakanlık aksi takdirde Japonya'nın bunun sonuçlarına katlanmak zorunda olacağını açıkladı.

Japonya hükümeti, geçtiğimiz günlerde adaların yakınlarından 'masum geçiş' dışında herhangi bir amaçla yabancı uyruklu savaş gemisinin geçmemesi konusunda uyarıda bulunmuştu. Japonya’nın bu uyarısına ilişkin Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Leiéin, ülkesinin sözü geçen bölgede “normal sefer ve devriye yapma” hakkının olduğunu savundu. Hong, "Japonya’ya kışkırtıcı karakter taşıyan hareketlerden ve tansiyonu yükseltebilecek herhangi bir davranıştan uzak durmayı tavsiye ediyoruz” dedi. 


13.01.2016 Mersin Limanı'nda rıhtım genişletme çalışmaları devam ediyor


MIP Genel Müdür Yardımcısı Hakan Turunç, limanın 35 bin metrekare ek alana ve 17 buçuk metre derinliğe kavuşacağını, bu sayede dünyanın en büyük kapasiteli gemilerinin de limana kabul edilmeye başlanacağını söyledi.

13.01.2016 ABD'den Kuzey Kore'ye 'Hidrojen bombası' yaptırımı


ABD Temsilciler Meclisi’nde “hidrojen bombası denediği” iddia edilen Kuzey Kore’ye yaptırım kararı çıktı.  Yeni yaptırımlar getirilmesini içeren tasarı oy birliğiyle kabul edildi.Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda ele alınan tasarıya, çoğunluğu  elinde bulunduran Cumhuriyetçilerin yanı sıra Demokrat üyeler de destek verdi.  Pyongyang yönetiminin nükleer programını kolaylaştıran bankaların hedef alınması  ve Kuzey Kore'nin yasa dışı eylemleriyle doğrudan ilişkili kişilerin ABD'deki  varlıklarının dondurulmasının öngörüldüğü tasarı 2’ye karşı 418 oy üstünlüğüyle  genel kuruldan geçti.

13.01.2016 Princess Yachts 350 kişiyi işten çıkarttı


İngiliz yat endüstrisinden son zamanlarda olumsuz bilgiler geliyor. Fairline Boats'ın, kayyum yönetimine girmesi ve ve satış için çalışmaların başlamasının ardından Princess Yachts,'da 350 çalışanını işten çıkarttı. Çok güçlü siparişleri olmasına rağmen İngiltere’nin Plymouth kentinde yarı özel süperyat üreticisi verimliği ve işletmenin geleceğini güvence altına almak gerekçesi ile, 350 çalışanı ile yollarını ayırdı.


11.01.2016 Deniz filomuzun üçte ikisi yabancı bayrak taşıyor


Denizcilik Çalışma Sözleşmesi’nin Meclis Dışişleri Komisyonu’ndaki görüşmelerinde, 27.5 milyon tonluk Türk deniz filosunun sadece 8.2 milyon tonluk bölümünün Türk bayrağı taşıdığı bilgisi verildi. Türk  deniz filosunun üçte ikisinin yabancı bayraklı olduğu ortaya çıktı. Denizcilik Çalışma Sözleşmesi’nin Meclis Dışişleri Komisyonu’ndaki görüşmelerinde, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkililerince, 27.5 milyon tonluk Türk deniz filosunun sadece 8.2 milyon tonluk bölümünün Türk bayrağı taşıdığı bilgisi aktarıldı.


11.01.2016 Rus yat sahipleri, Türkiye'den çekiliyor


Rus milyonerler Türkiye ile krizin ardından Türkiye'de demirli yat ve teknelerini çekme kararı aldı. Deniz Turizmi Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Tellioğlu; “Rus tekne sahipleri sözleşmelerini iptal ettiler ve yatlarını Türkiye'den çıkardılar. Bunlara takılmayıp değişik pazarlara yönelmemiz gerekiyor" dedi.

9.01.2016 Arkas Holding, 2015 yılında 120 milyon dolar yatırımla 10 adet ikinci el gemi satın aldı.


Dünyanın en büyük ilk 25 hat operatör arasında yerini alan Arkas Holding, 2015 yılında ikinci el gemi yatırımlarına devam ederken, filosuna 21 bin 625 TEU kapasiteli 9 konteyner gemisiyle birlikte bir adet 3500 DWT kapasiteli petrol tankeri satın aldı.

Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə