“kelebek” FİLMİ UÇmaya hazir

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 9.2 Kb.
tarix12.01.2019
ölçüsü9.2 Kb.

KELEBEK” FİLMİ UÇMAYA HAZIR
11 Eylül terör saldırılarını konu alan Kelebek, seyirciyle buluşmak için geri sayıma girdi. Yönetmen Cihan Taşkın’ın ilk sinema filmi çalışması Kelebek 01 Mayıs 2009’da beyazperdede sinemaseverlerle buluşmayı hedefliyor. Çekimleri İstanbul, Afganistan ve Güneydoğu’nun çeşitli illerinde gerçekleştirilen film son zamanların en çok konuşulacak filmlerinden biri olmaya aday.
Caner Cindoruk, Deniz Bolışık, Volga Sorgu Tekinoğlu, Serhat Yiğit, Amerikalı oyuncu Meredith Orolow’un yanı sıra Karayip Korsanları, Cennetin Krallığı gibi dev Hollywood prodüksiyonlarından ve son olarak Kurtlar Vadisi Irak filmlerinden hatırladığımız Ghassan Massoud’un başrollerini paylaştığı film’in vizyon tarihi 01 Mayıs 2009.

Filmin görsel dilinin oluşturulabilmesi için senaryonun amaca hizmet eden dokuz sayfası seçildi ve tamamen farklı oyuncularla, muadil mekânlarda çekimler yapılıp montajlandı. Elde edilen demo üzerinde bir hafta boyunca çalışıldıktan sonra tek karesi kullanılmadan imha edildi.

Yaklaşık bir ay boyunca senaryoya uygun bir cam atölyesi arandı. Aramalar sonuç vermeyince 17 kişilik bir ekip tarafından 13 gün gece gündüz çalışılarak Kuzguncuk'ta boş bir arsaya inşa edildi, dekorasyonu için toplanan malzemeler 10 dan fazla yerden getirildi. Ekip burada iki gün çekim yaptı.

Filmde El Kaide terör örgütünün kampı olarak görünmesi gereken Bazda Mağaraları 20 kişilik teknik ekibin 10 gün çalışmasıyla kamp haline getirildi. 10 günlük hazırlık ve 13 gün süren çekimlerde tüm ekip çöl ikliminin ne olduğunu; gündüz 40 derece gece ise 0’a yakın sıcaklıklarda gördü. Projede Afganistan, Türkiye ve ABD çekimleri için 900 civarı figüran kullanıldı.700 kişilik kostümlerin bir kısmı özel olarak Afganistan'dan geldi ve tüm kostümler atmosferin gereklerine göre eskitilme aşamasından geçtikten sonra oyuncularla buluştu.

Çekimler için İstanbul, Afganistan ve Güneydoğu'nun çeşitli yerlerinde setler kuruldu, bazı mekanlar sıfırdan inşa edilmek zorunda kalındı. ABD sahneleri için İstanbul'un farklı semtlerinde özel green box setler kuruldu. Gerek çekimlerden önce gerek çekimler sırasında ABD, Meksika, Afganistan, Suriye, Azerbeycan, İstanbul, Şanlıurfa, İzmir, Adana, Gaziantep arasında hava ve kara yolculuğu yapılarak 600.000 km'den fazla yol katedildi. 

Filmin müzikleri için; Emmy, Grammy ve Oskar başta olmak üzere pek çok saygın ödül almış eserlerin üreticisi Brian Keane'e ait Newyork'taki Brian Keane Music Stüdyoları’yla anlaşıldı. Ayrıca Ömer Faruk Tekbilek ile anlaşma sağlandı. 

Üç ay içerisinde ekip 42 iş günü çalıştı.

Filmin görüntü yönetmenliğini NFA (New York Film Academy) Öğretim görevlisi Demien Barba üstlendi.

11 Eylül terör saldırıları sonrası doğu ve batı arasında hızla tırmanan gerilime Mevlana öğretisiyle çözüm arayan film, kimsenin söyleyemediğini söyleyecek. Hiçbir taraf tutmayan film tartışmaları da beraberinde getirecek. Yönetmen Cihan Taşkın “Şu noktada mütevazılık yaparsam, ekibe haksızlık etmiş olurum: Bence Kelebek, bugüne kadar alıştığımız yerli film standartlarının üstünde bir iş oldu diyebilirim. Hikâye Türkiye’den yola çıkıyor ama dünyanın her tarafında ilgiyle izlenebilecek bir film yaptığımızı düşünüyorum” dedi. Oyuncu Ghassan Massoud ise “Kelebek etkisi hikâyesini bilirsiniz. Dünyanın neresinde olursa olsun bir kelebek kanat çırparsa yavaş yavaş o dalga büyür, fırtınaya neden olur. Ancak bizim ‘Kelebek’imizin bir farkı var; o fırtınaya neden olmuyor, tam tersine kanatlarını açıyor ve fırtınaya karşı koyuyor” diyerek filmi kendi diliyle anlattı. Film Türkiye ve Amerika ile birlikte Avrupa ve Arap dünyasında da eş zamanlı vizyona girecek.
Kelebek filmiyle ilgili detaylı bilgiye www.filmkelebek.com adresinden ulaşabilirsiniz.
SUS YAPIM 0212 2498600

www.susyapim.comIşınsu ÇİFTÇİ 0532 2280929

isinsu@susyapim.comYonca ÇAĞLAYAN 0535 7410298

yonca@susyapim.com

Dostları ilə paylaş:
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə