Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve NükleerYüklə 11,87 Kb.
tarix18.01.2018
ölçüsü11,87 Kb.
#39006

KBRN

(Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer)

KBRN terimi; Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer kelime grubunun kısaltması olarak kullanılır. Genel olarak bu terim kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer maddelerin kasten veya kazaen yayılmasıyla oluşan, insan ve çevre için zararlı ve tehlikeli durumları ifade eder.

  

İnsanlık tarihi boyunca gerçekleşen KBRN olayları büyük ölçekli can kayıplarına, büyük yıkımlara, çok sayıda insanın yer değiştirmesine sebep olmuştur. Bu tür olayların aynı zamanda çevre, iklim, insan sağlığı, sosyal düzen üzerinde şiddetli ve uzun vadeli sonuçları olmuştur.  Günümüzde gelişen teknoloji, artan siyasi ve uluslararası gerginliklerle birlikte KBRN silahlarının teşkil ettiği tehdit ve tehlikeler hızla artmaktadır. Bu silahlara ve silah yapımında kullanılan malzemelere terörist gruplar gibi devlet dışı aktörler tarafından erişilmesi de artan riskler arasındadır. Bir başka tehlike ise gelişmekte olan endüstri ile birlikte KBRN maddelerinin sanayi kazaları sonucu çevreye yayılma olasılığıdır. 

 

Fakat iyi yapılmış hazırlıklar kayıpları azaltır ve afetlerde veya acil durumlarda iyileştirme çalışmalarını hızlandırır. Etrafınızdaki tehlikelerin farkına varmak ve kendinizi ve ailenizi bu tehlikelerden korumak için yapmanız gerekenleri bilmek; olay öncesi hazır olma ve olaydan sonra iyileştirme çalışmalarına yardımcı olma konusunda etkili adımlar atmanızda size yardımcı olacaktır. Her türlü tehlikede ihtiyacınız olacak Afet ve Acil Durum Çantanızı ve Aile Afet ve Acil Durum Planınızı hazırlamak beklenmeyene hazırlıklı olmak için yapabileceğiniz şeyler arasındadır. Fakat her acil durumun kendine özgü özellikleri vardır ve farklı hazırlıkları gerektirir. Her tehlike için takip etmeniz gereken adımları bilmek yapacağınız hazırlıkları ve alacağınız kararları belirlemede önemlidir.

İBRAHİM ÖZŞAHİN

ESOGÜ Sivil Savunma Uzmanı

ESOGÜ özel güvenlik personeline KBRN eğitimi verildihttp://www.eskisehir.net/mediadata/haberler/21241_1.jpg

29 Kasım 2016 - 16:52

ESOGÜ Koruma ve Güvenlik Amirliği’nde görevli özel güvenlik personeline kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer maddelerin insanlar ve çevre açısından oluşturduğu tehdit ve tehlikelerle ilgili eğitim verildi.

     


352

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sivil Savunma Uzmanı İbrahim Özşahin tarafından, ESOGÜ Koruma ve Güvenlik Amirliği’nde görevli özel güvenlik personeline kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer maddelerin insanlar ve çevre açısından oluşturduğu tehdit ve tehlikelerle ilgili eğitim verildi.  

Sivil Savunma Uzmanı İbrahim Özşahin’in konuyla ilgili olarak yaptığı açıklama şöyle: “KBRN terimi Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer kelime grubunun kısaltması olarak kullanılır. Genel olarak bu terim kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer maddelerin kasten veya kaza sonucu yayılmasıyla oluşan, insan ve çevre için zararlı ve tehlikeli durumları ifade eder. İnsanlık tarihi boyunca gerçekleşen KBRN olayları büyük ölçekli can kayıplarına, büyük yıkımlara, çok sayıda insanın yer değiştirmesine sebep olmuştur. Bu tür olayların aynı zamanda çevre, iklim, insan sağlığı, sosyal düzen üzerinde şiddetli ve uzun vadeli sonuçları olmuştur. Günümüzde gelişen teknoloji, artan siyasi ve uluslararası gerginliklerle birlikte KBRN silahlarının teşkil ettiği tehdit ve tehlikeler de hızla artmaktadır. Bu silahlara ve silah yapımında kullanılan malzemelere terörist gruplar gibi devlet dışı aktörler tarafından erişilmesi de artan riskler arasındadır. Bir başka tehlike ise gelişmekte olan endüstri ile birlikte KBRN maddelerinin sanayi kazaları sonucu çevreye yayılma olasılığıdır. Fakat iyi yapılmış hazırlıklar kayıpları azaltır ve afetlerde veya acil durumlarda iyileştirme çalışmalarını hızlandırır. Etrafınızdaki tehlikelerin farkına varmak ve kendinizi ve ailenizi bu tehlikelerden korumak için yapmanız gerekenleri bilmek, olay öncesi hazır olma ve olaydan sonra iyileştirme çalışmalarına yardımcı olma konusunda etkili adımlar atmanızda size yol gösterecektir. Her türlü tehlikede ihtiyacınız olacak Afet ve Acil Durum Çantanızı ve Aile Afet ve Acil Durum Planınızı hazırlamak beklenmeyene hazırlıklı olmak için yapabileceğiniz şeyler arasındadır. Fakat her acil durumun kendine özgü özellikleri vardır ve farklı hazırlıkları gerektirir. Her tehlike için takip etmeniz gereken adımları bilmek yapacağınız hazırlıkları ve alacağınız kararları belirlemede önemlidir.”  

Eskisehir.netETİKETLER: eskişehir haber, eskisehir haber, eskişehir, eskisehir, haber, ESOGÜ
Yüklə 11,87 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin