Köylere kadar hizmet götürüldü

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 84.51 Kb.
tarix28.08.2018
ölçüsü84.51 Kb.

En ücra

köylere kadar hizmet götürüldü

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 30 Mart yerel seçimleriyle birlikte sınırlarına katılan çevre ilçeler başta olmak üzere 25 ilçeye 1.5 yılda 2 milyar 257 milyon TL'lik hizmet yağdırdı.

İlçelerde mahalle statüsüne kavuşan köylere bile ulaştırılan hizmetler arasında yol açma-asfaltlamadan kaldırım, meydan, bariyer, bordür, havuz, çevre düzenlemelerine kadar çok sayıda hizmet yer aldı.

Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan çalışmalarla, 1.5 yıllık sürede ilçelere toplam 7,8 milyon ton asfalt serilirken, toplam 20 milyon metrekare yol çalışması (yol açım, bakım, reglaj ve tarım yolu) yapıldı. Aynı dönemde ilçelerde toplam 2,2 milyon metrekare kaldırım çalışması gerçekleştirildi, 166 bin metre bariyer döşendi. Bu hizmetler için Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yaklaşık 1 milyar 800 milyon TL'lik yatırım yapıldı.

Çevre ilçeler başta olmak üzere Ankara’nın toplam 25 ilçesinde yol açımından asfalt serimine, kaldırım, bariyer çalışmalarından meydan düzenlemesine kadar bir çok çalışmayı gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, çevre ilçelerde mahalle statüsüne geçirilen köylere kadar “köşe bucak” götürdüğü

hizmetlerle, bu yörelerin çehrelerini değiştirdi, refah düzeylerini artırdı.

MODERN VE SAĞLAM

KALDIRIMLAR

Ankara genelinde kaldırım çalışmalarında, daha sağlam ve estetik olan bazalt taşı tercih ediliyor. Kaldırım çalışmaları sırasında bedensel engelliler için rampalar, görme engelliler için kılavuz beton parke ve noktalı (uyarıcı) beton parke kullanılarak “iz yolu” yapılıyor.

KÖPRÜ, MENFEZ,

ÜST GEÇİTLER...

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, bunların yanı sıra halen Haymana Yolu'nda menfez yapımı, merkezde yaya üst geçitleri, Kalecik'te Eşmedere Çay geçiş köprüsü yapımı, Bala'da pazar ve festival alanı üstünün kapatılması çalışmalarını yürütüyor.

Ekipler, çalışmalarını, hava koşulları uygun olduğu sürece 7/24 vardiyalar halinde sürdürüyor.

İLÇELERE

LED EKRANLAR

Büyükşehir, ilçe merkezlerine led ekranlar da yerleştirerek

Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet ve çalışmaları hakkında vatandaşları bilgilendiriyor. Akyurt, Ayaş, Bala, Beypazarı, Çamlıdere, Çubuk, vElmadağ, Güdül, Haymana, Kalecik, Kazan, Kızılcahamam, Nallıhan, Polatlı, Pursaklar ve Şereflikoçhisar ilçelerinde kurulan ve yeni hizmete giren led ekranlarla, ilçelerde yaşayan vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları ve projeleriyle ilgili bilgi sahibi olmaya başladılar.

ESTETİK KAZANDIRAN

YATIRIMLAR

Yerel seçimlerden sonra Başkent’in tüm ilçelerinde yatırım atağı başlatan Ankara Büyükşehir Belediyesi, yol ve altyapı çalışmalarının yanı sıra ilçelere estetik görünüm kazandırmak, okul ve ibadet mekanlarının eksikliklerini tamamlamak için önemli yatırımlar gerçekleştirdi. Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı, son 1.5 yılda Ankara’nın tüm ilçelerinde ihtiyaçlar ve projeler doğrultusunda 351 milyon TL tutarında yatırım yaptı.

Uzaklık gözetmeksizin, yüzlerce kilometre uzaktaki ilçeler de dahil olmak üzere tüm ilçelerde bordür-tretuvar bakım onarımı, havuz yapımı, meydan düzenlemesi oto korkuluk yapımı; boya, duvar ve sıva faaliyetleri, elektrik, kalorifer, kaynak,

marangoz, sıhhi tesisat hizmetleri gibi faaliyetlerle yerleşim yerlerinde bakım hizmeti veren ve estetik kazandıran Büyükşehir Kent Estetiği Dairesi ekipleri, ilçelere, talep durumunda temizlik hizmet aracı, beton, kum,

çimento, tretuvar ve demir

gibi malzeme yardımında da bulundu.

Türkiye’de ilk kez Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ve daha sonra pek çok belediyenin örnek alarak kendi bünyesinde kurduğu Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı, merkez ve uzak ilçelerde ibadet mekanları ve köy konaklarında onarımlar gerçekleştirirken, çok sayıdaki okula da yardım yağdırdı. Okulların çimento, kum, bordür ve temizlik malzemesi gibi ihtiyaçları bu birim tarafından giderildi. Ayrıca gelen talepler doğrultusunda okul bahçeleri de geleneksel çocuk oyun alanları çizgileriyle donatıldı.

Büyükşehir Belediyesi, ilçelerde, mezarlık temizlikleri, köy meydanları yapımı, köprüler, camiler, üstgeçitler, cami ve okul hafriyatlarının alınması, deprem riski taşıyan binaların yıkılması gibi faaliyetlerde de bulundu.

TURİZM YATIRIMLARI

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı; nüfus yoğunluğu fazla olan merkez ilçelerde, aralarında dev turizm yatırımlarının da olduğu ANKAPARK, Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı gibi büyük projelerle birlikte, kent giriş kapıları, cephe aydınlatmaları, altgeçitler, yaya alt ve üstgeçitleri, engelli platformları, engelli bireyler için hissedilir yüzeyler, kavşaklar, metro ve karayolu ulaşım ağlarının ihtiyaçları doğrultusunda yatırımlarını yoğunlaştırdı.

MEYDAN ÇALIŞMALARI

Kent Estetiği Dairesi, ilçelerin tamamında meydan düzenlemeleri yaptı. Fen İşleri Dairesi de Beypazarı ile Polatlı'nın merkezinde, bazalt kaplamalı üçlü poligon taşlarla meydan çalışması yaptı, cadde ve kaldırımları yeniledi. Ağır tonajlı araçların yolu ve kaldırımı tahrip etmemesi için yolun altına hasır çelik döşenerek yol sağlamlaştırıldı. Ayrıca meydanlarda görme engelliler için iz yolu çalışması da yapıldı.

Tüm ilçelerde bölgenin özelliğini yansıtan metal ve dekoratif meydan saatleri de yapılarak, alanlara estetik bir görünüm kazandırıldı.

ÇEVRE İLÇELERE 500

BİN AĞAÇ, ÇALI, ÇİÇEK

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı da kent mobilyaları, oyun grupları, parklar, köy konaklarının yeniden yapılması veya yenilenmesi, ağaç, çalı, çiçek dikimleri gibi Başkent’in dört bir tarafında çalışmalar yaptı.

Bu birim tarafından çevre ilçelere toplam 40 adet park yapılırken, bu ilçelere 500 bin adet ağaç, çalı ve çiçek dikilerek, kişi başına düşen yeşil alan miktarı da yükseltildi.

335 ADET KÖY KONAĞI

Bu çalışmaların yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, “Köy Konaksız Mahalle kalamayacak. Köy konağı olmayan mahallelere yenilerini yapacağız. Kullanılmaz olanları ise revize ederek tekrar aktif hale getireceğiz” sözlerinin ardından 335 adet yeni köy konağı yapıldı, bir kısmı tadilattan geçirildi. Bunların yanında bulunan okul, cami ve kamu kuruluşlarının da tadilatı ve çevre düzenlemesi yapıldı.

Bu birim tarafından da son 1 yılda tüm ilçelere 106 milyon TL’nin üzerinde harcama yapıldı.

PASTIRMA YAZI

Yazı, kışı ve baharı, 4 mevsimi doyasıya yaşama şansına sahip olduğumuz ülkemizde, bu mevsimlerdeki aylarda bazen farklı sıcaklık değerlerini görmemiz mümkün olur… Kış mevsiminin habercisi kasım ayında herkes yavaş yavaş kalın giysilerini dolaplara yerleştirmeye, palto ve botlarını hazırlamaya başlar. Her zaman olmasa da genellikle ekim ayı sonundan kasım ayı ortalarına kadar gündüzleri güneşin kendisini gösterdiği, gün batımıyla birlikte serinliğin hakim olduğu günleri yaşarız. İşte “Pastırma Yazı” dediğimiz bu döneme neden bu adın verildiğini belki de çoğumuz bilmeyiz.

Genellikle ekim ayının son günlerinden, kasım ayının ortalarına kadar güneşli, hava sıcaklığının mevsim normallerine göre yüksek olduğu günler için kullanılan deyimdir Pastırma Yazı... Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don olayları görülebilir.

Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek, sıcak yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Sonuçta havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.

Pastırma yazı deyimi, pastırmanın bu donemde hazırlanmasından gelmiştir. Pastırmanın en ideal şekilde kuruması bu dönemde olur. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem Almanya'da “kocakarı yazı”, İsveç'te “Azize Birgitta yazı”, Amerika Birleşik Devletleri'nde “Yerli yazı” gibi adlar alır.

ASKİ’den, inşaat atıkları uyarısı...

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, sokaklara bırakılan inşaat ve hafriyat atıklarının yağışlı günlerde mazgalları tıkadığını belirterek, vatandaşlara, “Sokaklara inşaat hafriyatı bırakmayın” uyarısında bulundu.

Genel Müdür Kaya, yağışlı döneme girilmesi nedeniyle kanalizasyon sistemlerinde herhangi bir tıkanıklık yaşanmaması için ASKİ olarak her türlü tedbiri aldıklarını söyledi. Ancak yağmur suyu hatlarının ve ızgaralarının tıkanmaması için vatandaşlara da görev düştüğünü bildiren Kaya, mazgalların yakınına

çöp ve diğer malzemelerin

bırakılmasının, yağışlarla birlikte tekrar tıkanmasına yol açacağını belirterek şunları söyledi:

“Ankara’da gelişigüzel, çevreye atılan plastik ve naylon ürünler ile tahta ve bez parçaları gibi atıklar yağmursuyu hatlarını engelleyerek su baskınlarına neden oluyor ve büyük tehdit oluşturuyor. Kanal açmada kullanılan özel vakumlu araçlarımız sayesinde toprağa basınçlı hava vererek, toprağı gevşeterek kanalizasyon sisteminde tıkanıklıklara anında müdahale ediyoruz. Fakat bilindiği gibi özellikle yağışlı havalarda kum, çakıl, çöp gibi malzemeler, zaman içinde rögar ve mazgalları tıkayarak cadde ve sokaklarda su birikintisi oluşmasına ve kanalizasyon şebekesinin verimli çalışmasına engel oluyor. İnşaatların hafriyatlarından çıkanlar sokağa bırakılıyor, yağmur yağdığında da bunlar mazgalları tıkıyor. Sular geri akıyor. Son yağmurda Türközü Mahallesi'ndeki mazgallardan 20 kamyon moloz çıkardık. Bu konuda vatandaşlarımızı duyarlı olmaları konusunda uyarıyoruz.”

EGO otobüslerinde unutulan eşyalar şaşırtıyor

Metropol hayatının yoğunluğu içinde sabahın erken saatlerinden gecenin karanlığına kadar sürekli bir yerden bir yere yetişmeye çalışan kent insanının yorgun düşen bedeni, unutkanlık olarak ortaya çıkıyor.

Bu koşuşturma içinde yaşayan Başkentlilerin kent içi toplu taşımada kullandıkları EGO otobüslerinde unuttukları eşyalar, tam da bunu destekliyor.

Her gün EGO otobüslerinden 750 binin üzerinde Ankaralı yararlanırken, bazılarının, cebindeki cüzdandan, gözündeki gözlüğe, boynundaki altın kolyeden parmağındaki tek taş yüzüğe, elindeki cep telefonundan evine götüreceği televizyona, bisikletten, gitara, hatta işyerinde kullandığı pos cihazından fotoğraf makinesine kadar birbirinden ilginç eşyaları unutması veya düşürmesi, insana “Bu kadar da olmaz” dedirtiyor.

“UNUTULMAYACAK

EŞYALAR DA UNUTULUYOR”

Otobüslerde; şemsiye, kitap, okul çantası, şapka gibi eşyaların unutulmasının alışılmış bir durum olduğunu belirten EGO yetkilileri, artık unutulan eşyalar arasında televizyon, bisiklet, tablet, fotoğraf, hesap makinesi ve pos cihazı türünde eşyalara da rastlandığını söylediler.

Bu yıl içinde şu ana kadar otobüslerde 7 bin 525’i Türk Lirası olmak üzere 325 avro, 3 altın bilezik ile yüzük ve çeyrek altınlar bulunduğunu ifade eden yetkililer, “Bulunan eşyaların başında 149 adetle cüzdan geliyor. Bunu 72 adetle cep telefonu izlerken, üçüncü olarak da 51 adetle numaralı gözlükler ve güneş gözlükleri yer alıyor. 3 televizyonun da unutulduğu otobüslerde 2 fotoğraf makinesi de bulundu. Hesap makinesi ve pos cihazları, yine unutulan eşyalar arasında yer alıyor” dediler.

Yetkililer, unutulan eşyalar arasında çocuk piyanosu, saz, ney, müzik aletleri, evcil hayvan kafesleri, takım çantası ve araba aküsü gibi eşyaların da dikkat çektiğini ifade ettiler.

EŞYALAR,

EGO BÜROSUNDA

Günlük seferlerini tamamladıktan sonra, otobüslerin bölge müdürlüklerinde toplanarak temizliklerinin yapıldığını ifade eden yetkililer, temizlik ve bakım sırasında otobüslerin içinde yolcular tarafından unutulan veya düşürülen eşyaların şoförler ve hareket görevlileri tarafından tespit edilip kayıt altına alındığını kaydettiler. Unutulan eşyaların “EGO Kayıp Eşya” bürosunda teslim alındığını vurgulayan yetkililer, merkezde toplanan eşyalar arasından, sahiplerine ulaşılmaya çalışıldığını kaydettiler.

Sahibinin bulunma imkanı olmayan eşyaların ise 15 günlük periyotlar halinde EGO Genel Müdürlüğü internet sayfasının (www.ego.gov.tr/kayıpesya) adresinde listelenerek ilan edildiğini ifade eden yetkililer, “Hiçbir şekilde sahibi bulunmayan eşyalar ise EGO tarafından 1 yıl boyunca saklandıktan sonra açık artırma yöntemiyle satışa sunulmaktadır” dediler.

KAN verin, CAN olsun

Savaş alanında yaralanan ya da hastalanan askerlere ayrım gözetmeksizin yardım etmek amacıyla 11 Haziran 1868 tarihinde kurulan Türk Kızılayı, Türkiye'nin en köklü sivil toplum kuruluşlarındandır.

Kurulduğu günden itibaren yurdumuzda veya dünyanın her hangi bir yerinde meydana gelen doğal afetler sonrası devlet kurumlarına destek görevi görerek, afetzedelere barınma, acil beslenme ve kısmi sağlık hizmetleri sağlayan Türk Kızılayı, ülke genelinde 600’ü aşkın şubesiyle, ihtiyaç duyulduğunda yanınızda olmayı sürdürüyor.

Türk Kızılayı afet anında yaptığı yardımların yanı sıra 1957 yılında kurduğu “Kan Yardım Teşkilatı” ile de ihtiyaç sahibi hastalara kan ve kan ürünleri temin etmektedir.

İlk kurulduğunda sadece İstanbul ve Ankara’da hizmet veren kan bankacılığı, bugün Türkiye genelinde bu görevini sürdürmektedir. Kan bankacılığı, kan ihtiyacını 18 ile 65 yaş arasındaki sağlıklı insanların gönüllü kan bağışlarından sağlamaktadır. Kan bağışının toplumda daha yaygın ve sürekli kılınması için doğru anlatılması gerektiğini belirten Ankara Kan Merkezi

yetkilileri, kan bağış kampanyalarıyla topluma ulaşmaya çalıştıklarını söyledi.

Yetkililer, Ankara Kan Merkezi’nin, hastanelerle koordineli olarak 24 saat süreyle hizmet verdiğini belirterek, kan ihtiyacını karşılamak için yeterli ve sürekli bağış almanın çok önemli olduğunu, bugün bağışta bulunarak hayat veren kişinin, yarının bir başkasının bağışıyla hayat bulabileceğini unutmamaları gerektiğini kaydettiler. Yetkililer, kan bağışı ve Ankara Kan Merkezi’nde yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdiler:

Kimler kan bağışlayabilir?

18-65 yaş arasında, önemli bir sağlık problemi bulunmayan ve vücut ağırlığı 50 kilogramın üzerinde olan kişiler kan bağışlayabilir.

Ne sıklıkla kan bağışlanabilir?

Bağışlar arasında en az 2 ay ara olacak şekilde, yılda 4 kez kan bağışlanabilir.

Kan bağışı sonrası hangi

testler yapılmaktadır?

Bağışlanan her bir ünite kana HIV-AIDS, Hepatit-B, Hepatit-C ve sifilis testleri uygulanmaktadır. Testlerde hastalık veya şüpheli bir durum tespit edilirse, bağışçı kan merkezine davet edilerek bilgilendirilmekte ve ileri tanı ve takip için gerekli sağlık kuruluşlarına yönlendirilmektedir. Bu kişilerin kanı da kesinlikle kullanılmamaktadır.

İnsan vücudunda ne kadar kan var

ve ne kadar kan alınıyor?

Erişkin her insanın vücudunda, ideal kilosunun yüzde 8’i kadar kan vardır. Bir ünite kan alınır ve bu da 450 mililitredir.

Kan verdikten sonra kansız kalınır mı?

Hayır böyle bir risk söz konusu değildir. Çünkü bağış öncesi yapılan yapılan test sonuçlarına göre kan değerleri düşük kişilerden kan alınmaz.

Bağışlanan kanlar,

ne gibi işlemlere tabi tutuluyor?

Bağışlanan kan işleme tabi tutularak; eritrosit, plazma ve trombositlere ayrılmaktadır.

Böylece tam kan bağışıyla, kan ürünlerine ihtiyaç duyan 3 farklı kişiye yardım edilmiş olur.

KAN BAĞIŞI KONUSUNDA

NASIL YARDIM

EDEBİLİRİM?

-Kan bağışçısı olabilirsiniz.

-İhtiyaç duyulduğu zaman dağıtımı yapılacak yeterli miktarda test edilmiş ve hazır kanın sağlanması için gereken kanın bağışlanmasını destekleyebilirsiniz.

-Kan merkezlerinde, Kızılay’daki otobüstee, gezici ekiplerde kan alma birinde bağışta bulunabilirsiniz.

-Bulunduğunuz toplulukta veya işyerinizde düzenlenecek kan bağışı kampanyalarına destekçi ve sponsor olabilirsiniz.

-Kan bağışı kampanyalarında gönüllü çalışan olabilirsiniz.

Üniversitelilerin deklanşöründen Ankara parkları...

Başkent’in park ve rekreasyon alanlarındaki güzellikler, binlerce fotoğraf karesine yansıdı. 1118 üniversite öğrencisi, Ankara parklarında çektiği 3 bin 854 fotoğrafla kıyasıya yarıştı.

ANFA Genel Müdürlüğü

tarafından düzenlenen ödüllü “Parkını Anlat” Fotoğraf Yarışması, üniversiteli öğrenciler arasında yoğun ilgi gördü. Fotoğraf çekimi için adeta bir stüdyo imkanı sunan Ankara parkları, ziyaretçilerine de farklı kareleri yakalama fırsatı sunuyor.

“Parkını Anlat” yarışmasına 1118 üniversite öğrencisi, 3 bin 854 fotoğrafla katıldı. Her yarışmacının en fazla 4 fotoğrafla katılabildiği yarışmada, ANFA Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen jüri, büyük bir titizlikle en iyilerini seçebilmek için büyük gayret gösterdi. Gençlik Parkı, Mogan Parkı, Kuzey Yıldızı, Mavi Göl, Botanik Park ve Seğmenler Parkı gibi parklarda çekilmiş kareler arasından 54 fotoğraf, jüri tarafından sergilenmeye değer görüldü.

En iyi 54 fotoğrafın Büyükşehir Belediyesi Kızılay Metro Sanat Galerisi’nde yer aldığı sergi, 15 Kasım Pazar gününe kadar açık olacak.

BİRİNCİYE

FOTOĞRAF

MAKİNESİ

Yarışmada, ilk olarak parkları en iyi anlatan fotoğraflar belirlendi. Daha sonra bu fotoğraflar arasından dereceye giren ilk üç fotoğraf seçildi. Dereceye giren fotoğrafların sanatçılarına ödülleri de düzenlenen törenle verildi.

Ödüllü “Parkını Anlat” Fotoğraf Yarışması’nda; Mogan Park’ta gün batımında eşinin fotoğrafını çeken Gazi Üniversitesi doktora öğrencisi Tuna Akçay’ın fotoğrafı birinci oldu. İkincilik ödülünü ise Seğmenler Parkı’nı çeken Tuba Peker; üçüncülük ödülünü de yine Mogan Park’ta gün batımı fotoğrafıyla İsmail Acar kazandı. Yarışma sonucunda parkları anlatan en iyi

fotoğrafın sahibine Canon EOS 600 D fotoğraf makinesi, ikinciye GO-PRO Hero 3 Black Edition kamera ve üçüncüye IPAD mini hediye edildi.

Büyükşehir’in sanat kurslarında eğitimler başladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, sanata ve sanatçıya verdiği desteğin yanı sıra açtığı kurslarla da yeni yetenekleri sanata kazandırıyor.

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bir yandan bünyesindeki gruplarla sanatsal faaliyetlerini sürdürürken, bir yandan da müzikten tiyatroya, halk oyunlarından unutulmaya yüz tutan geleneksel sanatlara kadar pek çok dalda ücretsiz kurslar açıyor.

Sanatın izleyicisi olmanın yanında yeteneğini geliştirmek, kendini ilgilendiği sanatsal ve kültürel faaliyetin içinde görmek isteyen genç-yaşlı binlerce Başkentli için açılan kurslar, büyük ilgi görüyor.

Bu yıl da yoğun ilgi gören drama-tiyatro, zerefşan, folklor, Türk Sanat ve Türk Halk Müziği kurslarına katılan vatandaşlar, her biri kendi dalında profesyonel hocaların gözetiminde eğitim almaya başladı.

YENİ YETENEKLERE

DESTEK

Birbirinden farklı onlarca eseri büyük bir başarı ile Başkentlilerle buluşturan “Başkent Tiyatroları” bu yıl da tiyatro eğitimi almak isteyen tiyatro severler için “Drama ve Tiyatro” eğitim kursu açtı. İlginin yoğun olduğu Başkent Tiyatroları’nda başvurular arasında gerçekleştirilen elemelerin ardından çalışmalar başladı.Her biri birbirinden usta tiyatro sanatçılarından eğitim alan 17 yaş üstü 102 öğrenciye; tiyatro kuramı,doğaçlama, mimik, jest, sahne bilgisi, beden dili, ses, diksiyon,dramaturgi, geleneksel Türk Tiyatrosu ve oyunculuk yöntemleri konularında eğitim veriliyor.

GELENEKSEL SANATLAR

ZEREFŞAN’DA

HAYAT BULUYOR

Geleneksel Türk süsleme sanatlarını yaşatmak, yeni nesillere öğretmek için kurulan “Zerefşan Nakışhanesi” bu yıl 350’in üzerinde kursiyerle eğitimine start verdi.

Tezhip sanatında “Altın

Saçıcı” anlamına gelen, alanında “bilgi” saçan Zerefşan

Nakışhanesi eğitimleri, Gençlik Parkı Kültür Merkezi’nde yürütülüyor. Bugüne kadar binlerce kursiyerin eğitim gördüğü nakışhanede, minyatür, Türkkari (resim), kaligrafi ve kaatı (ince kağıt oymacılığı) sanatı branşlarında 5 öğretmen ile haftanın 6 günü eğitim veriliyor.

FOMGET’TE YENİ

DANSÇILAR YETİŞİYOR

Sadece Başkent’in değil yurt içi ve yurt dışında aldığı ödüllerle Türkiye’nin gurur kaynağı olan FOMGET de yeni dansçılar yetiştirmeyi sürdürüyor.

Anadolu halk danslarının, özellikle genç nesillere aktarılmasında rol alan folklor kursunda 16-29 ile 29 yaş üzeri olmak üzere minikler, yıldızlar, gençler ve hobi gruplarından oluşan 107’nin üzerinde kişi eğitim alıyor.

TÜRK HALK VE TÜRK

SANAT MÜZİĞİ

KOROLARI

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulduğu günden bugüne tam 25 yıldır verdiği konserlere Başkentlileri kaliteli müzikle

buluşturan Kent Orkestrası’nın yanında amatörlerden oluşan Türk Halk ve Türk Sanat Müziği koroları da Başkentlilere birbirinden güzel konserler vererek, gönüllerde taht kuruyor. Her yaş ve meslek sahibi başkentlilerin oluşturduğu THM ve TSM korolarında yer almak isteyen Başkentliler için Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan müzik kurslarında da eğitimler başladı.

Türk Müziğinin seçkin eserlerinin seslendirildiği Halk Müziği ve Sanat Müziği kurslarında toplam 200 kişi eğitim alıyor.

Sokak hayvanlarına BÜYÜKŞEHİR şefkati...

Büyükşehir Beledviyesi, sokak hayvanlarının, toplum sağlığını tehdit etmeden kendi ortamlarında sağlıklı bir yaşam sürdürmelerini sağlamak için donanımlı 2 merkezde, veterinerlik hizmetlerinin yanı sıra bakım ve barınma hizmetlerini de yerine getiriyor.

Kurtuluş Parkı'ndaki Büyükşehir Belediyesi Evcil Hayvan Hastanesi ile Sincan Geçici Hayvan Bakımevi ve Barınağı'nda bu yıl 9 ayda Ankara’daki sokak hayvanlarına toplam 55 bin 130 veterinerlik hizmeti verildi. Her türlü veterinerlik hizmetinin

verildiği 2 merkezde sokak hayvanlarına yönelik 2 bin 532 muayene, 2 bin 942 aşılama, 3 bin 339 kısırlaştırma, 39 bin 977 enjeksiyon, 4 bin 470 paraziter ilaç uygulaması ve 1870 görüntüleme (röntgen ve MR) hizmeti verildi.

Sokak hayvanlarının tedavi, kısırlaştırma ve her türlü operasyonunun güvenle yapıldığı iki merkezde tedavi süreci sonucu sağlına kavuşan, kısırlaştırılan, aşıları yapılan ve çip takılarak kayıt işlemleri tamamlanan sokak hayvanları saldırgan değilse, yaşam alanı olan sokaklara geri bırakılıyor.

Sağlıklarına kavuşan sahipsiz köpek ve kedilerin, mevcut yasalar ve Avrupa Birliği normlarına göre, daha önce yaşadıkları doğal yaşam ortamlarına bırakılmaları gerektiğine dikkat çeken Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı yetkilileri, hayvanların yaklaşık birkaç ay süren tedavi sürecini, Sokak Hayvanları Sincan Geçici Bakımevi ve Barınağı’nda geçirdiğini söylediler.

SOKAK HAYVANLARINA

TEDAVİ VE BAKIM

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Kurtuluş Parkı Evcil Hayvanlar Sağlık Merkezi ve Sincan Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Barınağı, başta başıboş köpekler olmak üzere sokak hayvanları için hizmet

veriyor. Büyükşehir Belediyesi Hasta Hayvan Nakil Aracı veya yetkili kuruluş ve gönüllülerce Kurtuluş Parkı Evcil Hayvanlar Sağlık Merkezi ve Sincan Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Barınağı’na getirilen hasta veya yaralı sokak hayvanları, gerekli durumlarda cerrahi müdahaleler de dahil olmak üzere tedavi ediliyor. Tedavi gören, kısırlaştırılan ve aşılanan sokak hayvanları, tümüyle sağlıklarına kavuşana kadar izlenmeleri ve gerekli müdahalelerin yapılması için Sincan’daki tesisin geçici barınağında korunuyor.

KAZA GEÇİREN

HAYVANLARA

NAKİL ARACI

Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarına “Hasta Hayvan Nakil Aracı” ile de hizmet veriyor. Kaza geçiren hayvanlar, araçla sağlık merkezine ulaştırılıyor.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın hizmete soktuğu 2 araç, 24 saat boyunca cadde ve sokaklarda, mahalle aralarında kaza veya değişik nedenlerle acil müdahale gerektirecek şekilde sağlık sorunu yaşayan evcil hayvanların imdadına yetişiyor. Trafik kazasına uğrayan sokak hayvanları için acil nakil aracı, 24 saat süreyle “Alo 153” Mavi Masa’dan talep edilebiliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, “Türkiye’de Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesi” kapsamında sahipsiz kedi ve köpeklere ücretsiz kuduz aşısı kampanyasını da sürdürüyor.

Doğalgaz kazılarına ÖZEL İZİN

Ankara’da, 20 metreye kadar olan doğalgaz abone bağlantıları için 30 Kasım’a kadar kazı yapılabilecek.

Daha önce kazı sezonunun 20 Ekim’de sona erdirilmesini kararlaştıran Büyükşehir Belediyesi Alt Yapı Koordinasyon Merkezi, vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi ve gelen taleplerin karşılanması amacıyla sadece doğalgaz çalışmaları için özel izin verdi.

Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin ilgili birimleri ile Başkent’teki altyapı hizmeti veren kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla toplanan Büyükşehir Belediyesi Alt Yapı Koordinasyon Merkezi (AYKOME) Genel Kurulu’nda daha önce 20 Ekim olarak kararlaştırılan kazı sezonunun bitiş tarihinde doğalgaz kazıları için düzenleme yapıldı.

AYKOME’den yapılan açıklamada, “Kış aylarının yaklaşması sebebiyle, vatandaşların mağdur olmaması amacıyla 20 metreye kadar olan doğalgaz abone bağlantıları için 30 Kasım 2015 tarihine kadar kazı izni verilecek” denildi.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde çalışmalarını yürüten

AYKOME yetkilileri, can, mal ve trafik güvenliği bakımından doğalgaz abone çalışmaları hariç kazı sezonunun 20 Ekim’de sona erdiğini hatırlatarak, bahar

aylarında sezon başlayana kadar acil durum ve arızalar dışında kazı yapılmasına izin vermeyeceklerini bildirdi.

“Vergi ödemesi için son günü beklemeyin”

Pursaklar Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, vatandaşları , emlak, ilan ve reklam ile çevre temizlik vergilerinin 2. taksit ödemeleri konusunda uyardı. Ödemelerin son gününün 30 Kasım olduğunu belirten Pursaklar Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü yetkilileri, son günlerdeki vergi ödeme yoğunluğunun dikkate alınmasını istediler.

30 Kasım Pazartesi gününe kadar Tebessüm Konağı’nda bulunan veznelerde hizmet verileceğini kaydeden yetkililer, mükelleflerin, Belediye’nin www.pursaklar.bel.tr adresindeki web sayfası üzerinden e-belediye hizmetinden faydalanılarak kredi kartıyla ödeme yapabileceği gibi, tüm PTT merkez ve şubelerinden 284963 posta çeki numarasına da ödenebileceğine dikkat çektiler. Vergi ödemelerinin Halk Bankası’nın tüm şubelerinden yapılabileceğini de belirten yetkililer, vergi ödemelerine Bonus karta 5 taksit uygulanacağını da kaydettiler.

Müdürlük yetkilileri, ödemelerin rahat ve huzurlu bir şekilde yapılabilmesi için mükelleflerin son günlere kalıp mağdur olmamaları için uyarıda bulundular.

Yenimahalle

bir parka daha kavuşuyor

Yenimahalle Belediyesi, Turgut Özal Mahallesi’nde yaklaşık 14 dönüm alanda her yaştan vatandaşın yorgunluğunu atabileceği, spor yapabileceği ve çocukların güvenli şekilde oynayabileceği bir parkı daha ilçeye kazandırdı.

Turgut Özal Mahallesi’nin çehresini değiştirecek park alanındaki çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Yenimahallelilerin yeşil alan konusunda çok şanslı olduğunu söyledi. Önümüzdeki günlerde parkı hizmete

sunacaklarını ifade eden Başkan Yaşar, “Parkımız sitelerin arasında kalan çok güzel bir nokta. Bu parkta bir yandan çocuklarımız oyun oynarken, isteyen vatandaşlarımız sporlarını yapacak. Bu parkın temiz havasını teneffüs edecek mahallelilerimize hayırlı olsun” dedi.

İlçede kişi başına düşen yeşil alan miktarının 5 metrekare olduğunu da sözlerine ekleyen Yaşar, “İlçemizde Tema Vakfı’nın da öngördüğü düzeyde kişi başı yeşil alan miktarına ulaşabilmek için kaynak ve zemin yaratmaya çalışıyoruz. İmar planlarında yeşil olarak ayrılan tüm bölgeleri olması gerektiği gibi kullanıyoruz. İnşallah görev süremiz sona erene kadar Yenimahalle Avrupa standartlarında yeşil alana sahip olacaktır” diye konuştu.

Altınköy’e köy evi konseptinde otel

Altınköy Açık Hava Müzesi’yle, 100 yıl öncesinin köy hayatını Ankara’ya taşıyan Altındağ Belediyesi, 650 dönüm büyüklüğündeki açık hava müzesine yeni unsurlar ekliyor.

Altınköy Açık Hava Müzesi’ne yapılan köy evi konseptindeki 5 butik otel ve bir kına konağının inşaatı tamamlanmak üzere. “Çantı ev” özelliği taşıyan oteller ve kına konağının iç dizaynının yapıldığını anlatan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, açılışlarını 2016 yılı bahar aylarına yetiştirmeyi umduklarını belirtti.

Ormanlık bölgelerde ağaç gövdelerini üst üste yığarak hiç çivi kullanılmadan yapılan yöresel evlere “Çantı Ev” denildiğini hatırlatan Başkan Tiryaki, Altınköy Açık Hava Müzesi’nde 40’a yakın “Çantı Ev” bulunduğunu belirtti.

Başkan Veysel Tiryaki, “Türkiye’nin kültürel hazinesi olan bu evler günümüzde, sahipleri tarafından birer birer terkedilmiş ve bırakın korunmayı, fırınlara odun olarak satılıyor. 100 yıllık geçmişi olan bu evlerin Altınköy Açık Hava Müzesi içinde yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için büyük gayret sarf ediyoruz. Altınköy içinde pek çok ev, farklı konseptlerde müze olarak işlev görüyor. 5 Çantı Ev’i ise butik otel olarak değerlendirmeyi uygun bulduk. Bununla birlikte bir evi de kına konağı konsepti ile Ankaralıların hizmetine sunacağız” dedi.

Şehit Yüzbaşı Mustafa Tanış’ın

adı Çankaya’da yaşayacak

Konya’nın Ortakonak Mahallesi yakınlarında Mart ayında askeri uçağın düşmesi sonucu şehit olan Hava Pilot Kurmay Yüzbaşı Mustafa Tanış’ın adı, Çankaya Belediye Meclisi’nin aldığı kararla Mutlukent Mahallesi’nde yaşayacak. Belediye Meclisi’nin 02.11.2015 tarihli birleşiminde oybirliğiyle alınan karar doğrultusunda Yüzbaşı Mustafa Tanış’ın adının verileceği parkın yapımı sürüyor. Çalışmaları büyük ölçüde tamamlanan parkın kısa süre sonra açılması planlanıyor.

Angora Bulvarı üzerinde yapımı süren park, 16 bin 722 metrekare büyüklüğünde olacak. Tamamlandığında içinde 616 ağaç ve 16 bin 730 çalı dikilecek park, yeşil alan miktarının yanı sıra oyun alanları, havuzları, spor alanları, amfisi, çay bahçesi ve piknik masaları ile bölge halkına hizmet verecek.

Çubuk’ta yol açma çalışmaları sürüyor

Çubuk Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün 2014-2015 yılları arasında 22 bin 570 ton sıcak asfalt serimi gerçekleştirdiği bildirildi.

İlçe genelinde asfalt, kaldırım ve yol sorununu büyük oranda gideren Çubuk Belediyesi, kullanım ömrünü tamamlayan veya zarar gören sokakların asfalt serim ve yama çalışmalarını da sürdürüyor. İlçenin farklı bölgelerinde bulunan mahallelerdeki eksikleri tespit eden Fen İşleri Müdürlüğü, muhtarlar ve halkın asfalt taleplerini de ivedilikle değerlendiriyor.

İlçe genelinde yol açım ve asfaltlama çalışmalarının aralıksız devam ettiğini ifade eden Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Karakuş, “2014 – 2015 yıllarında 22 bin 570 ton asfalt serimi, 9 bin 547 ton asfalt yama serimi, 60 bin 466 metreküp stabilize serimi, 6 bin 600 metreküp asfalt kırığı serimi, 13 bin 556 metre ham yol açımı, 306 bin 85 metre reglaj, 11 bin 936 metre bordür, 14 bin 27 metrekare parke ve 3 bin 300 bordür ve kilitli taş tamiri yapıldı” dedi.

Alt yapı eksikliği olmayan güzergahlarda da üst yapı iyileştirme çalışmalarının yürütüldüğünü anlatan Karakuş, ilçe halkının hizmetlerin en güzeline layık olduğunu kaydetti.

Keçiören’de “e-belediyecilik” ÖRNEK OLUYOR

Başarılı “e-belediyecilik” uygulamalarıyla örnek olan Keçiören Belediyesi, vatandaşların işlemlerini Belediye’ye gelmeden rahatlıkla yapabilmelerine olanak sağlıyor.

“e-belediyecilik” ile hizmeti vatandaşın ayağına götüren Keçiören Belediyesi, uygulamalara altyapı sağlaması için Kent Bilgi Sistemi’ni kurarak, Keçiören’deki 51 mahallenin envanterini tüm detaylarıyla bilgisayar ortamına aktardı. Bilgi güvenliğinin sağlanması amacıyla da “Kent Bilgi Sistemi” için belediyenin kendi yazılımı kullanıldı.

Keçiören Belediyesi internet sitesi üzerinden ulaşılabilen “e-belediyecilik” uygulamaları kapsamında AK Masa, sicil arama, e-ödeme, doküman yönetimi, e-posta bilgilendirme, SMS bilgilendirme, vergi borç kontrol, nikah rezervasyonu gibi işlemler sadece bilgisayar tuşlarına basılarak yapılabiliyor.

Keçiören Belediyesi, vatandaşların sadece internet üzerinden değil, cep telefonları aracılığıyla da Belediye’ye ulaşabilmelerini sağlıyor. “SMS Bilgilendirme Hizmeti” sayesinde vatandaşlar Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'a mesajlarını iletebiliyor; sicil sorgulama, etkinlik bildirimi, nöbetçi eczane bilgisi, Ak Masa başvuru sorgulama, nikah işlemleri ve ücretleri sorgulama, vergi borcu sorgulama işlemlerini yapabiliyorlar.

Başkan Şahin’den personele teşekkür...

Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, belediye personeliyle bir araya gelerek “kaliteli hizmet” verdikleri için teşekkür etti.

Personelle yaptığı toplantıda bir konuşma yapan Başkan Şahin, “İlçemize yaptığımız bu güzel hizmetlerde hepinizin emekleri var. Hepiniz benim için çok değerlisiniz” dedi.

Belediye olarak büyük bir aile olduklarını vurgulayan Başkan Şahin, siyasi parti ayrımı gözetmeksizin tüm vatandaşlara en iyi hizmeti verdiklerini ve bundan sonra da vermeye gayret göstereceklerini belirtti. Başkan Şahin, “İlçemizin sorunlarını

ihtiyaçlarını omuzlarınızda taşıyorsunuz, Allah hepinize kazasız belasız hayırlı rızıklar nasip etsin” dedi.

Başkan Şahin, personele, hoşgörü ve saygı çerçevesi içerisinde sorunları çözmeleri tavsiyesinde de bulundu.

Etimesgut’taki 4 yıllık gelişim, fotoğraf karesinde...

Etimesgut Elvan Mahallesi’nde 4 yıl arayla benzer açıdan çekilmiş iki fotoğraf, ilçedeki büyük değişimi ortaya koyuyor. 2011 yılında Ahimesut Bulvarı Elvan Mezarlığı’ndan Etimesgut yönüne çekilmiş bir karede boş bir alan ve yapımına yeni başlanmış tek tük binalar dikkat çekiyor.

4 yıl sonra benzer açıdan çekilmiş karede ise Etimesgut Belediyesi tarafından yapılan yatırımların, ilçenin çehresini nasıl değiştirdiği gözleniyor. Etimesgut Belediyesi, 4 yılda Elvan Mahallesi’ne Kent Konseyi Binası ile Türk Beyleri Kent Meydanı’nı kazandırdı. Aynı bölgeye yapılan 26 bin metrekarelik Sultan Alparslan Parkı da hem gündüz hem de gece görüntüsüyle ilçenin modern yapısını destekliyor.

Son olarak Ahi Elvan Aile Yaşam ve Eğitim Merkezi inşaatının başlaması, bölgenin cazibesini daha da artırdı. Bölgede onlarca konut projesinin yapımı sürüyor, binlerce konutta da yaşam devam ediyor. Bağlıca ile Elvan bölgesindeki gelişme ise baş döndürücü bir hıza ulaştı.

Mamak Belediyesi Çocuk Meclisi ilk toplantısını yaptı

On birinci döneme “merhaba” diyen Mamak Belediyesi Çocuk Meclisi, ilk toplantısını yaptı. Mamaklı çocukların ilçe yönetimindeki rolünün güçlenmesi, istek ve önerilerini daha rahat iletebilmeleri için oluşturulan Çocuk Meclisi, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gelen öğrenci listesi doğrultusunda 80 asil 80 yedek olmak üzere 160 öğrenciden oluşuyor.

Meclis Başkanı, 1 vekil, 2 yardımcı, 5 kişilik başkanlık divanı ve komisyonlardan oluşan Meclis’te çocuklar, ayda bir defa toplantı yaparak önemli gün ve haftalar ile gündem dışı konulara dair kararlar alıyor. Katılımcı belediyecilik anlayışıyla hizmet vermeye çalıştıklarının altını çizen Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza özgüvenlerini kazandırmakla birlikte yerel

yönetimlerde aktif görev veriyoruz. Fikir üretmeleri ve sosyal hayattaki rollerini güçlendirmelerini sağlamalarına fırsat tanıyoruz” dedi.

Polatlı’da asfalt çalışmaları sürüyor

Polatlı Belediyesi; mahalle ve caddelerinde yol yapımı, kilitli parke ve asfalt yama çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.

Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince; Beyceğiz, Yeniköseler, Yağcıoğlu mahallerinde yol yapımı, kilitli parke ve Eti Caddesi’nde ise asfalt yama çalışması gerçekleştirildi.

Şehrin her mahallesinde hizmet yürüten Polatlı Belediyesi ekipleri, yeni yapılan parkların yanı sıra kırsal mahallelerin yeni yol açma ve iyileştirme çalışmaları ile şehir merkezinde asfalt yenileme çalışması yürütüyor.

Mahallelerinde yol açma, düzenleme ve kilitli parke döşeme işleri yürütülen Beyceğiz Mahallesi Muhtarı Nazif Çelik, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’ya teşekkür ederek, Belediyenin çalışmalarından ve hizmetlerinden çok memnun olduklarını söyledi.

Beyceğiz Mahallesi sakini Fatih Çetinkaya, “Geçmiş yıllara kıyasladığımızda artık daha çok hizmet almaya başladık” derken, Yeniköseler Mahallesi sakini Zekeriya Karaali ise Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın seçildiği günden bugüne mahallelerine hizmet geldiğini, en büyük hizmeti son 1.5 yılda aldıklarını anlattı.

Başkan Taşan’dan

yaşlı ve hastalara

destek...

Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan ile eşi Canan Taşan, Ayaş merkez, mahalle ve köylerde yaşayan yaşlıları ve hastaları evlerinde ziyaret ederek, sorunlarını dinliyor, çözüm buluyor.

Yalnız olmadıklarını hissettirmek ve ihtiyaç duydukları konularda destek vermek için yaşlıları ziyaret ettiklerini söyleyen Başkan Taşan, “Özellikle yaşlı hastalarımız, hastalıklarından dolayı yatağa bağlanınca, sevdiği insanların ziyaretlerine gelmelerini beklerler. Biz de kendilerini yalnız bırakmayarak, moral vermek için ev ziyaretleri yapıyoruz, sorunlarını dinleyerek çözüm buluyoruz. Onlardan alacağımız hayır dualarıyla kendimizde çalışma gücü buluyoruz” dedi.

Beypazarı’nda PARKLAR artık ışıl ışıl

Beypazarı'ndaki parklarda aydınlatma armatürleri yenilendi. Vatandaşların daha aydınlık ve güvenli bir ortamda parkları kullanabilmeleri için Beypazarı Belediyesi, çalışmalar başlattı. Bu kapsamda ilçede bulunan parkların aydınlatma armatürleri yenilendi. Eskiyen aydınlatma direkleri yenileri ile değiştirilirken, karanlık olan bölgelere ise yeniden armatürler takıldı. Beypazarı Belediyesi tarafından yapılan çalışmalarla parklardaki bitkilerin bakımları da yapılıyor. Oyun grupları da yenilenen çocuk parkları ilgi görürken, ışıl ışıl olan parklar vatandaşların beğenisini kazanıyor.

Sincan Belediyesi’nden

vergi ödemeleri konusunda çağrı

Sincan Belediyesi, 30 Kasım Pazartesi günü mesai saati bitiminde sona erecek emlak ve çevre temizlik vergisinin ödenmesi konusunda vatandaşlara çağrıda bulundu.

Emlak ve çevre temizlik vergilerinin 2. taksitini ödemek isteyen vatandaşlar, Sincan Belediyesi’nde hizmet veren Mali Hizmetler Müdürlüğü veznelerinden hafta içi mesai saatleri boyunca işlemlerini yaptırabilecek.

Vergi ödemelerini internet üzerinden yapmak isteyenler, ‘www.sincan.bel.tr’ uzantılı web adresinde yer alan ‘online işlemler’ sekmesinden ödemelerini yapabilecek. Bankalar aracılığıyla ödeme yapmak isteyen vatandaşlar ise T.C kimlik veya vergi numaralarıyla Ziraat Bankası ile Türkiye Halk Bankası şubelerinden vergi borçlarını ödeyebilecek.

100. yılında Yabanabad’dan Kızılcahamam’a...

Kızılcahamam Kaymakamlığı ile Belediye Başkanlığı’nın ortaklığında 100. yılında; Yabana-bad'dan Kızılcahamam’a Sempozyumu düzenlendi.

Çam Otel’de gerçekleştirilen sempozyuma; Belediye Başkanı Muhittin Güney, Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Kızılcahamam Kaymakamı Mehmet Yıldız, ATO Başkanı Salih Bezci, OSTİM Başkanı Orhan Aydın, iş ve bilim dünyasının temsilcileri ile davetliler katıldı.

100.yılında Yabanabad’dan Kızılcahamam’a adı altında düzenlenen sempozyumda; düzenleme kurulu adına Prof. Dr. Seyfettin Erşahin, Belediye Başkanı Muhittin Güney, Kaymakam Mehmet Yıldız ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Emrullah İşler açılış konuşmaları yaptılar.

STK başkanları ile iş dünyasının temsilcilerinin Kızılcahamam hakkındaki düşüncelerini aktardığı sempozyumda; Kızılcahamam’ın dünü ile bugünü, ekonomik değerleri, yer altı kaynakları ile gerçekleştirilmesi gereken projeler anlatıldı. Sempozyum sonunda Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akpınar’ın Kızılcahamam ve çevresi Halk türkülerinin hikayelerini anlattığı bölüm programa renk kattı.

Osmanlıspor farkı kaçırdı

Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden Başkent takımı Osmanlıspor, deplasmanda Eskişehirspor’u 2-0 yenerken, kaçırdıklarıyla taraftarlarına saç baş yoldurdu.

Lig’de son 4 haftadır galibiyet alamayan Mor - Sarılılar, puan cetvelinin dibine demir atan Eskişehirspor ile deplasmanda oynadıkları karşılaşmadan 3 puanla döndü.

Başkent ekibi, mutlak galibiyet için gittiği deplasmanda maçın ilk dakikalarından itibaren rakibi üzerinde baskı kurdu. Pinto’nun attığı golle skoru 1-0 yapan Osmanlıspor, Serdar ile skoru 2-0’a getirip soyunma odasına gol ve moral üstünlüğüyle gitti.

Maçın ikinci yarısında da baskılı oyununu sürdüren Başkent ekibi, bu yarıda Amınu Umar ve Mehmet Güven’in kaçırdığı net pozisyonların ardından karşılaşmayı 2-0 tamamlayarak, 4 haftalık yenilgi serisine son verdi.

GENÇLER ŞANSIZLIĞI YİNE YENEMEDİ

Başkent’in Süper Lig’de mücadele eden bir diğer takımı Gençlerbirliği, kötü talihini yine yenemedi. Lig’de oynadığı karşılaşmalarda ilk golü atmasına rağmen skor üstünlüğünü koruyamayan ve maçlardan beraberlik ya da yenilgiyle ayrılan Başkent ekibi, Mersin İdmanyurdu karşılaşmasında 1-0 öne geçmesine rağmen maçtan 1-1 eşitlikle ayrıldı.

ANKARAGÜCÜ’NÜN LİDERLİK SEVİNCİ KISA SÜRDÜ

Spor Toto İkinci Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Ankaragücü, lider olarak gittiği İnegölspor deplasmanından 1-1 eşitlikle ayrılarak, ligde ikinci sıraya düştü.

Aynı grupta yer alan Keçiörengücü, Eyüpspor’a 1-0 yenilirken, Ankara Demirspor, evinde Tuzlaspor’a 2-1 kaybetti.

İkinci lig Beyaz Grup’ta yer alan Hacettepespor, Alpedo Kahramanmaraşspor karşılaşmasından 1-0 galibiyetle ayrılırken, BUGSAŞ Spor, deplasmanda lider Ümraniyespor’a 3-0 yenildi.

ETİMESGUT BELEDİYESPOR LİDERLİĞİ SÜRDÜRÜYORSpor Toto Üçüncü Lig 2. Grup’ta mücadele eden Etimesgut Belediyespor, Manisa Büyükşehir Belediyespor ile kendi evinde golsüz berabere kalırken, Adliyespor, Kemerspor’u 3-2 yenerek, puan cetvelinde 2. sıraya yerleşti. Üçüncü Lig 1. Grup’ta mücadele eden Gölbaşıspor ise Turgutluspor ile 2-2 berabere kalmasına rağmen lig sonunculuğundan kurtulamadı.

Dostları ilə paylaş:
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə