Mesleki ve teknik ortaöĞretim kurumlari mezunlarinin izlenmesi projesiYüklə 3,24 Mb.
səhifə1/40
tarix09.01.2022
ölçüsü3,24 Mb.
#97832
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   40

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi BaşkanlığıMESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARI MEZUNLARININ İZLENMESİ PROJESİ

( 2008 YILI PROJE RAPORU )EYLÜL – 2008

ANKARA

S U N U Ş

Bilim ve teknolojideki değişmelere paralel olarak iş dünyasının ihtiyaç duyduğu iş gücünün niteliklerinde de değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Rekabet için mal ve hizmet üretiminde kalitenin artması ve verimliliğin yükseltilmesi, ülke ekonomileri için zorunlu hâle gelmektedir.


Ülkemizin kalkınması açısından bireylerin, iş hayatının ve toplumun ihtiyaçlarına göre eğitilmeleri, eğitildikleri mesleklerde istihdam edilmeleri önem taşımaktadır.
Bakanlığımıza bağlı olarak faaliyet gösteren mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunlarının, güncel bilişim teknolojilerini kullanarak web tabanlı olarak izlenmesi, bu kurumlarda verilen eğitimin hedeflere ulaşma düzeyinin belirlenmesi ve eğitim programlarının güncelliğinin değerlendirilmesi amacıyla hazırlanan “Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Mezunlarının İzlenmesi Projesi” ile mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından 2001-2002 eğitim-öğretim yılından günümüze mezun olanların istihdam edilme durumları belirlenebilmekte, mezunların sistematik olarak izlenmesi sağlanabilmekte, elde edilen somut veriler analiz edilebilmekte, mesleki ve teknik ortaöğretim programları için önerilerde bulunulabilmekte, programlar talepler doğrultusunda geliştirilebilmekte, eğitim sisteminin güçlü ve zayıf yönleri ortaya çıkarılarak, mesleki ve teknik eğitimin, iş hayatının taleplerine uygunluğu belirlenebilmekte eğitim ile istihdam arasındaki ilişki kuvvetlendirilerek, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında performansa dayalı değerlendirme yapılabilmektedir.
Bu amaçları gerçekleştirmek üzere uygulamaya geçirilen proje için, 2006 yılında 24 ildeki 63 mesleki ve teknik okul ve kurumdan mezun olanlara yönelik bir pilot uygulama yapılmış ve 2007 yılından itibaren de proje yurt geneline yaygınlaştırılmıştır.
Söz konusu proje, mezun öğrenci merkezli olup, ülke çapında uygulanmakta olan yeni bir modeldir. Benzer çalışmaların bazı okul ve kuruluşlarca yapıldığı bilinmektedir. Ancak, bu kadar geniş kapsamlı olarak başlatılan bu proje gelecekte eğitim programlarının geliştirilmesi ve mezunların iş piyasasının talepleri doğrultusunda yetiştirilebilmesi için planlamalar yapılabilecek olması ve yeni eğitim öğretim stratejilerinin kolaylıkla ve somut olarak belirlenebilmesi yönüyle son derece önemlidir.
Aynı zamanda proje ile okulların öğrenciyi istihdama hazırlamada yeterlilik düzeyi, insan kaynakları planlamasında sektör talepleri ve mezunların istihdam edilme durumları ve bir üst öğrenime devam etme durumlarının belirlenmesi ile okulların performans değerlendirmesi sağlanacaktır.
“Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Mezunlarının İzlenmesi Projesi”nin Web portalındaki anketlerinden elde edilen verilerle hazırlanan 2008 yılı proje araştırma raporu Dairemiz tarafından hazırlanmıştır.
Bu çalışmanın yapılmasına karar veren Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı ve Bakanlığımız yetkililerine, belirttikleri görüş ve yaptıkları değerlendirmeler ile katkıda bulunan mesleki ve teknik ortaöğretim okullarından mezun olan öğrencilerimize; işletmelerin değerli yöneticileri ve sahiplerine, mezunlara ulaşmamızda bize destek veren ÖSYM Başkanlığına; proje araştırma raporunun tasarlanması, verilerin toplanması, işlenmesi ve yorumlanmasında emeği geçen proje ekibinden Feridun SAKA, Fikret YALIM, Fatmagül ARSLAN ve tüm birimimiz elemanlarına teşekkür ederim. Eylül 2008


Yüklə 3,24 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   40
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin