Oh olsun!” Ve “İslam bariş DİNİDİR”Yüklə 19.6 Kb.
tarix29.10.2017
ölçüsü19.6 Kb.

İslam (ve Türkiye) nasıl kurtulur?

Baskın Oran

Terör artınca, Müslümanlarda başlıca iki eğilim belirdi: 1) “Batı kendisi kaşındı, oh olsun!”; 2) “Bu İslam değildir. İslam barış dinidir”. Bunlara göz atalım, sonra da İslam nasıl bu hale girdi, nasıl çıkar, düşünelim.

OH OLSUN!” VE “İSLAM BARIŞ DİNİDİR”Yeni Akit’te A. Dilipak: “Zaten içinizden birileri ‘Tanrıyı kıyamete zorlamak’ istemiyor mu idi, buyurun işte şimdi buldunuz papazı. (…) Üflediğiniz bu ateş sizin de sakalınızı tutuşturacak”. Tatvan Belediyesi panosunda afiş: “Selam olsun Allah’ın Resulü’nün öcünü alan Kuaşi kardeşlere. Allah şehadetinizi kabul etsin. Siz vurulunca demokrasi, biz öç alınca terörizm.Leman dergisine Ak Trollerden uyarı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik edepsizlikte sınır tanımayan @lemandergisi #charliehebdo saldırısından ders çıkarmalı!”.  

Oysa, Müslüman filozof Abdennur Bidar 2014’te demiş: “Esas soru şu: Bu iğrenç canavar neden başka bir suratla değil, senin suratınla dolaşmayı seçti?” Karşı görüşün teorisini ise Erdoğan, 2009’da “Bir Müslüman soykırım yapamaz”, 2014’te de “Biz İslami̇ Terör di̇ye bi̇r şeyi̇ asla ve asla kabul etmedi̇k, etmi̇yoruz” diyerek çoktan inşa etmişti.

Halbuki: 1) Aksini kanıtlayan çok fazla örnek var: Hizbullah. Boko Haram. El Kaide. IŞİD. El Nusra. Taliba; 2) Din bir üstyapı (yani, kültür) unsuru. Bu yüzden, bağımsız değil bağımlı değişken. Altyapıya bağımlı, kurulu düzene bağımlı. Duruma göre barışa da hizmet edebilir, savaşa da. Mesela Osmanlı akınları yüce bir dinsel kavrama dayanıyordu: Gaza. Yani İslam dinini yaymak amacıyla Müslüman olmayanlara karşı kutsal savaş. Türkler acaba niye hemencecik Müslüman oldu?

Kur’an’a bak diyorsanız: "İnsanlar içerisinde, müminlere en şiddetli düşman olarak Yahudileri bulursun." (Mâide: 82). "Ey iman edenler! Yahudi ve Hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar"  (Mâide: 51).

İslam’ın başlangıcına gidersek durum daha ürkütücü: İlk dört halifeden üçü ibadet ederken öldürülmüş. Kuyucu Murat Paşa bu geçmişin halefi. Yani, din birleştirdiği kadar ayırır da. Ama mevcut gerçek şu ki, bir zamanlar Hıristiyanlar kesiyordu, artık Müslümanlar kesiyor, Charlie Hebdo katliamı üzerinden bunun sebeplerine geçelim.

MÜSLÜMANLAR NİYE BÖYLE?

Müslümanlarda Batı’ya haklı bir tepki var. Emperyalist yakın geçmiş. Ezeli-ebedi petrol oyunları. Bush’un utanmaz saldırısı. İsrail denilen rezalet. İslamofobi suçu.

Gelgelelim, gelişmiş ve/veya demokrat tek bir İslam ülkesi yok. Bunların en gelişmişi, KaçAk Saray merdivenlerine 16 zebellahı 16 Türk devleti diye dikip yabancı konuk karşılayan Erdoğan’ın Türkiye’si. Bunlardan bornozlusu (solda, üstten ikinci) Dulkadiroğulları’ndan mülhem olarak Duşakabinoğulları’nı temsil etmek üzere.

Yakın geçmişte azgelişmiş ülkeler, Batı mitosları tarafından aşağılanınca, kendilerini ispat için karşı-mitoslar üretirlerdi. Bunlar sonunda hayal kırıklığı yarattı ve yaraları daha da deşti. Şimdi, bunları söyleyecek entelektüel birikime bile sahip olmayan Müslüman genç daha kestirme bir çare buluyor: Katlediyor.

“Din uğruna şehit olacak Müslüman erkeklerin tenasül uzuvlarının Cennet’te hep dik kalacağı, tam müminin de günde 100 bakireyle cima edeceği” pek muteber vaizler tarafından anlatılıp duruyor. Bu vaat cahil ve aç bir genç için çok önemli ama, biz daha gerçek durumlara geçelim:

Balık baştan kokarmış.  “Demokrasi bir tramvaydır, gittiğimiz yere kadar gider, orada ineriz” diyen bir Erdoğan varken, daha aşağıdakiler her şeyi demeye ve yapmaya artık yazgılıdır. Yazının en başında verdiklerime ilaveten birkaç örnek:

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız: “[25 yaşındaki bir erkekle] 6 yaşındaki çocuklar evlenebilir”. İş cinayetlerini önlemek için alınacak tedbirlerde aşırılık Alah’a güveni sarsacağı için ölçülü olunması gerektiğini savunan İstanbul Müftülüğü. "18 yaşındakinin zinasına karşı çıkamıyorsanız, 7 aylık bebeğe tecavüze karşı çıkmak timsahın gözyaşlarıdır" diyen Samsun İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk. Erkeklerin küpe takmasını “harama yakın mekruh” sayarak, Yavuz’u farkında olmadan gay diye fişleyen DİB. “Midye yemek haramdır” diyen Erzurum mahalle imamı.

Tabii, Suudi Arabistanlı imam Mohammed Munajjid’in “Kardan adam yapmayı İslam yasaklamıştır. Onunla oynamak bile günahtır” demesi bunların yanında epey sevimli kalıyor.İSLAM VE TÜRKİYE NASIL KURTULUR?

Bir zamanlar, Hıristiyanlık bütün bunlara taş çıkartırdı. Ama burjuvazisi gelişti ve bir yandan para kazanırken bir yandan da Reformasyon’u başlattı. İslam’da bu olmayınca, tersi oldu: “İçtihat kapısı” kapandı yani İslam’ın gelişen topluma uygun yorumlara kavuşturulması engellendi.

Fakat kaçınılmaz bir doğa kuralı var: Her aksiyon, bir reaksiyon doğurur. Erdoğan Rejimi iki tane doğurmuş vaziyette. Hem de can alıcı önemde olarak, “içeriden” çalışacak iki tepki:

Sınıf açısından çok farklı bu tepkilerin şu anda başlamış olan birincisi, Antikapitalist Müslümanlar grubunun teorisyeni İhsan Eliaçık’ın şu sözlerinde:

“Elam Suresi 68. ayet, ‘Alay edenleri gördüğün zaman onların yanından uzaklaş’ (…) diyor. [Batılıların yaptıklarının] tabloya etkisi yüzde 1 bile değildir. Yüzde 99’u içeridedir. Bu görüşlere sığınanların şuna cevap vermesi gerek: İslam’ın 3 halifesini kim öldürdü? Kerbela’yı kim yaptı? Mekke’yi, Medine’yi kim basıp ateşe verdi? Batılılar mı yaptı bunu? (…) Türkiye’deki İslam kültürüyle yetişen bir genç 3 gömlek sonra IŞİD’cidir”.  

İkinci tepki, bizzat AKP’nin yarattığı Anadolu Burjuvazisi’nden gelecek. Daha önce de yazdım: Onun oğulları burjuva olacak. Baş eğmiyor diye Aydın Doğan’a, Gezi’de yaralılara otel lobisi açtı diye Koç’a korkunç vergi cezaları kesildiği halde, Birinci Kuşak burjuvazi sesini TÜSİAD üzerinden yükseltiyor. Yarın, Anadolu Sermayesi de başlayacak çünkü evrensel hukuku ve insan haklarını savunmadan ihracat yapamayacak.

Batı’da ne olduysa, bizde de oldu. Bunda da olacak, hiç kaçış yok.(Not: Etrafımdaki herkesin önce fotomontaj sandığı bu “16 Türk Askeri” setinde “3 film, tekmili birden” çevriliyor: 1) “Bir Padişah’ın Hazin Psikolojisi; 2) “MHP’yi Bitireceğiz!””; 3) “İslam Yetmedi, Yanına Türk de Verelim”).
Каталог: 2015
2015 -> Dərs vəsaiti, Bakı, Çaşoğlu -2003 A. M. Qafarov Standartlaşdırmanın əsasları
2015 -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti
2015 -> AZƏrbaycan əraziSİNDƏ İBTİDAİ İcma quruluşU
2015 -> АзярбайжАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТЯЩСИЛ НАЗИРЛИЙИ азярбайжан дювлят игтисад университети
2015 -> Mühazirə Mövzu: Sertifikasiyanın mahiyyəti və məzmunu. Plan əsas terminlər və anlayışlar
2015 -> Mühazirəçi: T. E. N., Prof. İ. M.Əliyev FƏNN: avtomatikanin əsaslari mühazirə 15
2015 -> Ali təhsil müəssisəsinin Nümunəvi Nizamnaməsi"nin və "Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin dəyişiklik edilmiş bəzi qərarlarının siyahısı"nın təsdiq edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin Qərarı
2015 -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ azərbaycan döVLƏT İQTİsad universiteti
2015 -> Mühazirəçi: T. E. N., Prof. İ. M.Əliyev FƏNN: avtomatikanin əsaslari mühazirə 22 MÖvzu: telemexanik sistemləR


Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə