Otomobil amblemleri – 1Yüklə 75.02 Kb.
tarix31.07.2018
ölçüsü75.02 Kb.

OTOMOBİL AMBLEMLERİ – 1

Araç alırken; bazıları aracın yakıt cinsi ve tüketimine, kimi motor gücüne, kimi güvenliğine bakar… Ancak inkar edilemeyecek bir gerçek var ki, o da marka ve modeller... Bir aracın markasını ise temsil eden amblemle anlıyoruz. Her ne kadar hangi amblemin hangi araca ait olduğunu çoğumuz bilsek de bu amblemin içeriğindeki anlamı çok azımız biliyoruz. Biz de buradan yola çıkarak, bazı otomobil amblemlerinin tarihini anlatalım istedik:

AUDİ: Latince “dinle” anlamına gelen Audi, 1932'de Audi, DKW, Horch, ve Wenderer isimli dört bağımsız üreticinin birleşmesiyle kuruldu. Amblemdeki halkalar her zaman olimpiyat halkalarına benzetilse de aslında bu birleşmeyi gösterir.

BMW: İsmi uzun şirketlerden biri olan BMW (Bayerische Motoren Werke AG-Bavyera Motor Fabrikası) işe uçak üretimiyle başladı. Daha sonra otomobil ve motosiklet üretimine geçen BMW’nin parçalı ambleminin mavi kısmı gökyüzünü, beyaz kısmı uçak pervanesinin dönerken oluşturduğu görüntüyü temsil eder.

OPEL: 21 Ocak 1863 tarihinde dikiş makinesi ve bisiklet üretimi için kurulan Opel, otomobil üretmeye 1899 yılında başladı. Opel’in amblemindeki tekerlek güveni, ortasındaki şimşek ise hızı simgeliyor.

FIAT: Kökleri 1899’a dayanan ve ismini “Fabbrica Italiana Automobili Torino” kelimelerinin baş harflerinden alan FİAT amblemi, 60 yıl aradan sonra 1990’da defne ağacı çevreli daire içine yerleştirildi. Defne firmanın uzun geçmişini simgeliyor.

FORD: 1903'te kurulan Ford, 1908'de piyasaya sürülen “Model T” ile üne kavuştu. Şirketin logosu ise süslü bir el yazısından oluşuyor.

RENAULT: Amblemdeki baklava şeklinin bulunuşu 1930’lu yıllara dayanıyor. Amblem klasik ve durgun şekli ile geleceği simgeliyor. 1992 yılında küçük değişiklikler geçirerek bugünkü halini aldı.

MERCEDES-BENZ: 1926 yılında kurulan Mercedes-Benz’in İspanyolca anlamı ise “Mars Gezegeni”. Amblemdeki yıldız, motorlu araçların “karada, suda, havada” evrenselliğini simgeliyor. Bu arada Mercedes figürü dünyanın en çok çalınan amblemi.

PEUGEOT: 1887'de Fransa'da kurulan şirketin asıl işi testere üretmekti. “Bir aslan gibi güçlü” sloganıyla satılan bu ürünlerdeki aslan amblemi, daha sonra üretilen arabalarda da kullanmaya başlandı.

VOLKSWAGEN: Şirket Almanya'da, 1938'de Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (Nazi) tarafından Alman Otomotiv Birliği’ne kurduruldu. Volkswagen (VW) adı Almanca'da “halkın arabası” anlamına geliyor. Logonun iki harfi Almanya'nın Wolfsburg şehrini simgeliyor.

BÜYÜKŞEHIR’DEN ILÇELERDEN KÖYLERE MODERN ASFALT SEFERBERLIĞI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, sınırlarına yeni dahil olan ilçelerden, en ücra mahallelerine (köylerine) kadar Başkent’i sıcak asfaltla donatmaya devam ediyor. Yıllardır asfalt görmemiş tozlu, topraklı, taşlı köy yolları Büyükşehir Belediyesi tarafından asfaltlanıyor, çizgileri çekiliyor ve modern bir görünüme kavuşturuluyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Seçimlerde söz vermiştik. ‘Yeni ilçe ve köyleri asfaltla donatacağız’ diye. Verdiğimiz sözleri bir bir yerine getiriyoruz.

Çalışmalarımız hızla devam ediyor” dedi.

Tarım ve hayvancılık başta olmak üzere pek çok alanda sorumluluğuna dahil olan yeni ilçelerde büyük kalkınmalar gerçekleştirmek için kolları sıvayan Büyükşehir Belediyesi, bu ilçeler başta olmak Ankara’nın dört bir tarafına önce asfaltla elini uzatıyor.

Büyükşehir Belediyesi, sorumluluk alanına yeni katılan ilçe ve mahalleler dahil olmak üzere, 2014 yılı Ocak ayından Ekim sonuna kadar toplam 4 milyon tondan fazla asfalt serimi yaparak, yeni bir rekora daha imza attı. Asfalt çalışmaları için uygun hava koşullarıyla birlikte harekete geçtiklerini bildiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Büyükşehir Belediye Yasası ile 30 Mart Yerel Seçimlerinin ardından söz verdiğimiz gibi Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanına katılan yeni ilçe ve mahallelerden başladık. Tüm Ankara’da çalışmalarımız son sürat devam ediyor. Toplamda Ekim sonuna kadar 4 milyon 89 bin ton asfalt serimi gerçekleştirdik” dedi.

Çalışmaların vardiya halinde 7/24 yapıldığını ve şehir merkezi, metropol ilçeler ile mahalle statüsü kazanan köyler başta olmak üzere dört bir tarafta sürdürüldüğünü kaydeden Başkan Gökçek, “Başkent’te köşe bucak asfalt serim çalışması yapıyoruz. Asfaltsız ilçe ve eskiden köy olan mahalle kalmaması için yoğun çaba sürdürüyoruz. Artık, en ücra noktalara bile ulaşım sıcak asfalt ve modern çizgileriyle donatılmış yollarla sağlanıyor” diye konuştu.

YENİ MAHALLELER

ASFALTA KAVUŞTU

İlçe ve köy yollarına bitümlü sıcak karışım asfalt (BSK) serildiğini ifade eden Başkan Melih Gökçek, “Yeni yasayla birlikte mahalle statüsüne kavuşan, ancak daha önce hiç asfalt görmemiş, tozlu, topraklı, taşlı, araçlara zarar veren köy yollarını da modern ve bambaşka bir görünüme kavuşturuyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanına girerek ilçe ve mahalle statüsü kazanan köylerin asfaltla donatıldığını ve hemen hemen tüm ilçe ve mahallelere girildiğini anlatan Başkan Gökçek, “Ankara’da asfaltsız mahalle (köy) kalmayacak” diye konuştu.

7/24 ASFALT

ÇALIŞMASI

Asfalt serim, yama ve bakım onarım çalışmalarının gece gündüz devam ettiğini kaydeden Başkan Gökçek, “Gündüzleri 8 asfalt serim, 29 asfalt bakım onarım ekibi, geceleri de 5 asfalt bakım onarım ekibi ile çalışmalarımız hızlı bir şekilde sürüyor. Hava koşulları uygun olduğu sürece de bu asfalt çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Merkez ve bağlı ilçelerde de süren, ancak önceliğin yeni bağlanan ilçe ve mahallelere verildiği asfalt çalışmalarıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinin her yere rahatça ulaşacağını ifade eden Başkan Gökçek şunları söyledi: “Yepyeni yollarıyla bambaşka bir görünüme kavuşan ilçe ve köylerimizdeki bu yeni çehre, Büyükşehir Belediyesi’nin götüreceği hizmetlerin sadece küçük bir göstergesidir.” n

HACı BAYRAM KITAPÇıLAR

ÇARŞıSı’NDA YENI DÜKKAN

HEYECANı

Hacı Bayram Kitapçılar Çarşısı esnafı, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yeni dükkanlarına kavuştu.

Ulus Tarihi Kent Yenileme Alanı Projesi kapsamında tarihi

dokusuna sadık kalınarak yeniden ele alınan Hükümet Caddesi’ndeki Kitapçılar Çarsısı’nda 57 adet dükkan, Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılarak, yeniden inşa edildi. Dükkanlar, düzenlenen kura töreni ile

Büyükşehir Belediyesi’nin eski kiracılarına tahsis edildi. Büyükşehir Belediyesi, 18 aylık inşaat çalışmaları süresince de çarşı esnafını mağdur etmeyerek, bedelsiz bir şekilde, ticari faaliyetlerini sürdürebilmeleri için çarşı esnafına tahsis etmişti.

NOTER HUZURUNDA

KURA ÇEKİMİ

Çarşı’nın inşasının tamamlanmasının ardından çarşı esnafı, Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği noter huzurunda gerçekleştirdiği kura çekimi ile yeni dükkanlarına kavuştu.

Kura çekiminde inşaat süresince belediye ile işbirliğinde bulunarak sabır gösteren kiracılara teşekkür eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı, “Ulus Tarihi Kent Projesi Kapsamında Hacı Bayram Veli Cami ve çevresinin tarihi ve manevi niteliğine kavuşuyor. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Çarşı ile ilgili projenin gerçekleşmesinde esnafın mağdur edilmemesi için büyük özen gösterdiklerine dikkat çeken Asım Balcı, esnafa yapılan çalışmalar ve projenin maliyeti hakkında bilgi vererek, “Bu projenin maliyeti ancak 49 yılda çıkacak. Bu bir hizmet projesi hepinize hayırlı bol kazançlar diliyorum” diye konuştu.ESNAF, YENI DÜKKANLARDAN ÇOK MEMNUN...

Yaşar Gökmen

21 senedir Çarşı’da kitap satışı yapıyor

“Belediye Başkanımız Melih Gökçek’ten Allah razı olsun, bizi mağdur etmedi. Burada kaldığımız 18 ay boyunca bizden kira ve elektrik parası alınmadı. Bu da ayakta kalmamızı ve dükkanlarımızı açık tutabilmemizi sağladı. Eski çarşıdaki dükkanım 14 metrekare idi, şimdiki 37 metrekare. Buna göre satışlarımızda artacak. Hacı Bayram Veli Cami’nin, yeni yapısıyla artan cazibesi ziyaretçi sayısını daha da arttıracaktır.”

Ziya Görgüç

20 yıldır Çarşı’da giyim eşyası satışı yapıyor

“Eski dükkanım 13 metrekare idi, şimdiki dükkanım ise 26 metrekare. Yeni dükkanımda huzur içinde çalışacağımızı düşünüyorum. Hacı Bayram Veli Cami’ni günde ortalama 12 bin kişinin ziyaret ettiği bildiriliyor. Bu durumda çarşımızın ziyaretçisinin oldukça fazla olacağını düşünüyoruz. Burası için emek sarfeden, çalışan herkesten Allah razı olsun.”

Sadık Karaoğlan

1949’dan beri 3 kuşaktır esans satışı yapıyor

“Eski çarşıda 12 metrekarelik bir alana sahip dükkanım vardı. Şimdi ise çektiğim kurayla 38 metrekarelik dükkana sahip oldum. Toptancılığını da yaptığım farklı güzel kokuları içeren esans satış potansiyelinde büyük bir artış bekliyorum. Çarşının yapılması süresince esnafa ücretsiz olarak satış yapabilecekleri konteynırları temin eden ve kira almadan esnafın ayakta kalması için çaba gösteren Başkan Gökçek’e her zaman olduğu gibi teşekkür ediyoruz.”HERŞEYIN BAŞı SAĞLıK, SAĞLıĞıN BAŞı AŞI

Ülkemizde 16 yıldır görülmeyen Çocuk Felci hastalığının Suriye ve Irak’tan yaşanan göçler nedeniyle yeniden ortaya çıkması Sağlık Bakanlığı ve ilgili kurumları harekete geçirdi. Özellikle hijyen koşullarının kötü olduğu bölgelerde bir çocuktan, diğer çocuğa çeşitli nedenlerle bulaşan Çocuk Felci hastalığı, sinir sistemini etkileyerek felce ve bazen de ölümlere yol açan oldukça ciddi bir hastalık.

Uzmanlar, sağlıklı yaşam sürdürebilmenin temelinde, dengeli bir beslenmenin yanı sıra çocukluk yıllarında yapılan aşıların büyük rolü olduğunu belirterek, aşıları düzenli yapılmamış çocuklarda hastalık, sakatlık ve ölüm oranlarının çok sık görülmesinin kaçınılmaz olduğunu bu nedenle ailelerden çocuklarını yaş dönemlerine göre mutlaka aşılatmaları gerektiğini söylediler.

Dünyada her yıl 1 milyon 700 bin çocuğun öldüğünü, ölümlerin aşı ile korunabilir hastalıklardan kaynaklandığını ifade eden uzmanlar, vücutta savunma mekanizmasını güçlendiren ve bağışıklık kazandıran aşılar sayesinde çocukların, hastalıklara karşı daha dirençli hale geldiğini kaydettiler.

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen 'Genişletilmiş Bağışıklama Programı' uygulamasıyla; çocuklarda görülen difteri, boğmaca, tetanoz, verem, kızamık, çocuk felci, hemofilus influenza tip b (hib), kızamıkçık, kabakulak ve hepatit B gibi hastalıklara bağlı sakatlık ve ölümlerin ortadan kaldırılmasının hedeflendiği ifade edildi.

Çocuk Felci Hastalığı nedir?

Çocuk felci virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Sıklıkla 5 yaşın altında görülen hastalığın üç farklı tipi vardır. çocuk felci virüsü, ağız yoluyla vücuda girer, boğazda ve bağırsaklarda çoğalarak, vücudun diğer bölgelerine yayılır. Başlangıç belirtileri ateş, baş ağrısı, halsizlik, kusma, boyunda sertlik, kol ve bacaklarda ağrıdır. Yaklaşık her 200 vakadan bir tanesinde, hastalık etkeni olan virüs omuriliğe geçerek, orada kasların hareketlerini sağlayan sinir hücrelerini tahrip eder. Bu tahribat kalıcı olup, sinir hücrelerinin yerini yeni hücreler alamadığı için, etkilenen kaslar artık çalışamazlar ve hastalık hayat boyu sürecek felçlere neden olur. Felçli vakaların %5-10’unda solunum kaslarında felç gelişerek ölüme yol açabilir

Ücretsiz aşılar…

BCG (verem), çocuk felci, difteri - boğmaca-tetanoz karma aşısı, hemofilus influenza tip b (hib) ve hepatit B aşılarının tamamı sağlık ocakları ile ana çocuk sağlığı merkezlerinde ücretsiz yapılıyor.

Çocuklarda

aşı takvimi…

Aşılama takvimine göre, doğumdan sonra Hepatit B, ikinci ay dolduğunda BCG (verem), difteri - boğmaca - tetanoz karma aşısı, hemofilus influenza tip b (hib), ağızdan çocuk felci ve hepatit B. Üçüncü ve dördüncü aylar dolunca; Hemofilus influenza tip b (hib), difteri - boğmaca - tetanoz karma ile ağızdan çocuk felci aşısı. Dokuzuncu ay dolunca; Hepatit B, Onikinci ayda; kızamık - kızamıkçık - kabakulak kombine aşısı. On altı ve on sekizinci ay dolunca; yine difteri - boğmaca - tetanoz karma aşısı ile ağızdan çocuk felci pekiştirme dozu yaptırılmalıdır.

Okul dönemi çocuklar için; ilköğretim birinci sınıfta 'erişkin tipi difteri dozu' içeren tetanoz - difteri aşısı, ağızdan çocuk felci, kızamık - kızamıkçık - kabakulak kombine aşısı, İlköğretim sekizinci sınıfta öğrenim gören çocuklar için yine erişkin tipi difteri dozu içeren tetanoz difteri aşısı ile kızamıkçık ve hepatit B aşıları uygulanıyor.

29 Ekim 1923

Cumhuriyet’in ilanı

Dünya coğrafyasını, siyasetini, ekonomik ve toplumsal yapısını alt üst eden 20. yüzyılın başlangıcı, Anadolu toprakları için de bir imparatorluğun sonu ve işgal yılları olarak tarihe geçiyordu. Memleketin her bir köşesi işgal edilirken, sokaklarda gezen atlıların, üniformalıların hangi ülkeden olduğunu kestirmek bile zordu. Bitti, dağıldı, tükendi denilen bu topraklarda sona ermeyen şey ise; Bağımsızlık umudu ve inancıydı…

1919 yılında Samsun’da

yakılan meşale gün be gün büyüyerek bir ulusun kurtuluş

mücadelesinin tarihini yazdı. Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının bağımsızlık mücadelesinde her cepheden başka bir zafer ve kahramanlık öyküsü geliyordu. Art arda kazanılan zaferler ve tek yürek halinde verilen mücadele Türkiye topraklarını bağımsız kılarken, büyük zaferin önderi Mustafa Kemal Atatürk için ise henüz her şey yeni başlıyordu. Savaşan ve savaşın sonunda elde ettiği bağımsızlığı ilan eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin vereceği kararı sadece Türk halkı değil, tüm dünya merak içinde bekliyordu. Asıl önemli olan ve belki de daha da zor olanı bundan sonraki süreçti. Bu devletin rejimi ne olacaktı, Devletin başına kim geçecekti?

Bu sorunun cevabı 28 Ekim 1923 akşamı verildi. Mustafa Kemal Paşa, yakın arkadaşlarını Köşk’e akşam yemeğine davet etti. Kemalettin Sami Paşa, Halit Paşa, İsmet Paşa, Kazım Özalp Paşa, Fethi Okyar Bey, Mebus Fuat Bulca ve Ruşen Eşref Bey’in katıldığı yemekte tarihî cümle Mustafa Kemal Paşa tarafından şöyle seslendirildi: “Beyler yarın Cumhuriyeti ilân edeceğiz!..”

Bu seslenişteki kararlılık, yönetim biçiminin daha fazla ertelenemeyeceğinin en önemli göstergesiydi. 1921 Anayasası üstündeki çalışmalar sabaha kadar sürdü. Çalışma odasının cılız ışığı ertesi gün tüm Anadolu’yu aydınlatacaktı.

Teşkilat-ı Esasiye’nin 1, 2, 4, 10, 11 ve 12’inci maddelerinin değiştirilmesine dair 364 No’lu kanunun kabulü ile “Yaşasın Cumhuriyet!” sesleri arasında 29 Ekim 1923 günü akşam saat 20.30’da ilan edilen rejim, aynı zamanda yeni kurulan bir ülkenin dünyaya duyurduğu bağımsızlık çığlığıydı. Tüm ilklere imza atan Ankara, meclis kürsüsünden Cumhuriyet’i ilan ederken halkı mutlu edecek ve refah içinde yaşatacak en uygun yönetim biçimi olarak Cumhuriyet’i benimsiyordu. 87 yıl önce ilan edilen yeni rejimin hemen sonrasında Mustafa Kemal Paşa oybirliği ile yeni Türk Devletinin ilk Cumhurbaşkanı seçildi ve 101 pare top atışıyla Ankara, bir ekim akşamı bayram yerine dönüştü.ZABıTADAN GECE OPERASYONU

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, Çankaya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ile polislerin de katıldığı gece operasyonu düzenleyerek, Ankaralılara kaçak olarak sağlıksız koşullarda ekmek arası köfte, ciğer, kokoreç satan ve vatandaşların sağlığını tehlikeye atan seyyar satıcıların tezgahlarına el koydu.

Operasyonda Eskişehir Yolu çevresi, Yaşam Kent, Koru

Sitesi, Bahçelievler 7. Cadde ve Kızılay’dan Dikimevi’ne uzanan bulvarın civarındaki bölge sıkı denetimden geçirildi.

Denetimlerde minibüslerde kurdukları mutfak düzeneği ve tezgah ile vatandaşlara ekmek arası köfte, ciğer, kokoreç, sucuk ve benzeri gıda maddesi satan 5 adet araca, tezgahları ile birlikte el kondu. Araçlar gerekli yasal işlemler yapılmak üzere parka çekilirken, kaçak tezgah ve sağlığa aykırı şekilde hazırlanan menşei belirsiz et ve yemek malzemeleri de imha edilmek üzere zabıta ekiplerince teslim alındı.

Zabıta ekipleri denetimlerde ayrıca kokoreç, midye dolma, kestane ve çok sayıda işporta tezgahına malları ile birlikte el koydu. İlçe belediyeleriyle işbirliği içinde Ankaralıların sağlıklı gıda tüketmelerini sağlamak için bu konuda denetimleri arttıracaklarını ifade eden Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı yetkilileri, ruhsatsız ve denetimden uzak, menşei belli olmayan et, et ürünü ve sakatat kullanarak vatandaşların sağlığını riske sokan kaçak tezgahlara yönelik denetimlerini sürdüreceklerini kaydettiler.

CADDE VE SOKAKLAR

İŞPORTACI İŞGALİNDEN

KURTULACAK

Başkent’te son günlerde işportacıların cadde ve sokakları işgal etmesi nedeniyle şikayetlerin arttığını belirten zabıta yetkilileri, aynı zamanda haksız rekabete neden olmasının yanı sıra, kentte düzensizliğe ve çevre kirliliğine de neden olan işportacılarla mücadeleye de hız vereceklerini söylediler.ÇOCUK MECLISI 20. DÖNEME HAZıRLANıYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in talimatlarıyla 23 Nisan 1995 yılında kurulan Çocuk Meclisi, 20. döneme hazırlanıyor.

Çocuklara yönelik yürüttüğü çalışmalarla birçok ilke imza atan Büyükşehir Belediyesi’nin, dünyada kendi binasına sahip olan tek Çocuk Meclisi’nin bu yıl ki seçim takvimi başladı.

9 - 14 yaşlarındaki (Kasım 2005 - Kasım 2000 doğumlular) ilk ve orta öğrenimdeki çocukların başvuruları; başta Çocuk Meclisi olmak üzere; Büyükşehir Belediyesi’ne ait 10 ayrı adreste gerçekleştiriliyor.

Çocuk Meclisi için 8 Ekim Çarşamba günü başlayan başvurular, 16 Kasım Perşembe gününe kadar devam edecek.

SEÇİM 22 KASIM’DA

16 Kasım tarihine kadar başvuru yapabilecek olan çocuklar, 22 Kasım Cumartesi günü yapılacak olan Meclis üyeliği seçimlerinde oy kullanacaklar. Çocuklar, meclis üyelerini seçmek için başvuru yaptıkları merkezde oy verecekler. Başvuru formları, Çocuk Meclisi’nden, okullardan, başvuru adreslerinden, Çocuk Meclisi’nin resmi WEB Sitesi’nde (www.cocukmeclisi.ankara.bel.tr) alınabilecek.

Çocuklar, Ankara çocuklarının sesi olmak, kendilerini ilgilendiren kararlara katkı sağlamak amacıyla, 20. Dönem Çocuk Meclisi asil üyesi olarak seçilmek için ilk adımı atmış olacaklar.

BAŞVURU YAPILACAK ADRESLER

Çocuk Meclisi Binası, Planet Aile Yaşam ve Çocuk

Kulübü, Sincan Aile Yaşam Merkezi Çocuk Kulübü,

Keçiören Çocuk Kulübü, Sincan Çocuk Kulübü,

Kuşcağız Aile Yaşam ve Çocuk Kulübü,

Altındağ Çocuk Kulübü, Batıpark Çocuk Kulübü,

Mamak Çocuk Kulübü ve

Pursaklar Aile Yaşam Merkezi Çocuk Kulübü.KıZıLCAHAMAM

BELELEDIYESI ARALıKSıZ ÇALıŞıYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği halinde olan Kızılcahamam

Belediyesi, ilçedeki hizmetlerine aralıksız devam ediyor. Kızılcahamam Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından İsmet Paşa Mahallesi köprü refüjlerinde yeşil alan çalışmaları yapılıyor.

Yarbaşı Sokak TOKİ yolu üzeri ve Cengiz Topel Caddesi’nde de Ankara Büyük Şehir Belediyesi tarafından yol boyunca karşılıklı olarak sürdürülen kaldırım yapım çalışmaları devam ediyor.

Kızılcaham Belediye Başkanı Muhittin Güney, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; doğa ve termal cenneti Kızılcahamam’ın her zaman hizmetin en iyisine, en güzeline layık olduğunu belirterek, Kızılcahamam’ın güzelliğine güzellik katacak bir çok çalışmanın kısa zamanda gerçekleştirileceğini söyledi.

BAŞARıLı ÖĞRENCILER POLATLı’DA

TARIHI YERLERI GEZDI

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Polatlı gezisiyle ödüllendirdiği öğrenciler, İstiklal Mücadelemizin dönüm noktası Sakarya Savaşı’na ait anıt, müze ve tarihi alanları gezdi. Ordu’dan otobüsle gelen 36 öğrenci ve 4 yönetici öğretmenden oluşan grup, Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Koordinatörü Kadim Koç rehberliğinde Sakarya Zaferi Anıtı, Sakarya Şehitliği, Duatepe Anıtı, Gordion Müzesi ve Kartaltepe anıtlarını gezdi. Ordulu öğrencilerin koordinatörü İl Milli Eğitim Şube Müdürü Adem Sobi, Ordu Büyükşehir Belediyesinin, 19 ilçeden başarılı olan 36 lise öğrencisini, atalarının 92 yıl önce şehit olduğu Duatepe gezisiyle ödüllendirdiğini söyledi. Sobi, “Atalarımız burada bu vatan için şehit oldular. Çocuklarımıza bu bilgileri aktarmak, onların milli manevi değerlerini yükseltmek için buraya geldik. Ordu Büyükşehir Belediyesi bu etkinliği düzenledi. Her yıl düzenlenmesi gençlerimizin milli manevi duygularını geliştirmeleri açısından önemlidir. Her yıl buraya gelmek isteriz” dedi.

Sobi, kendilerine yakın ilgi gösteren Polatlılılara ve Polatlı Belediyesi yetkililerine teşekkür etti.

BEYGEM’DE KURS

KAYıTLARı BAŞLADı

Beypazarı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Gençlik Merkezi’nde farklı yaş grupları için kurslara kayıtlar başladı.

Gençlerin boş vakitlerini değerlendirebilmeleri için eğitim veren Beypazarı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Gençlik Merkezi (BEYGEM), minikler ve gençler kategorisinde halk oyunları, Ritim kursu (Davul Show), Keman, Piyano, Gitar, Bağlama ve Tiyatro kursları ile Beypazarı gençliğini tek çatı altında buluşturuyor.

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, “Gençlik merkezimiz yıllardır kendisini ispatlamış, yurtdışında ve ülke içerisinde çeşitli etkinlik ve yarışmalarda ilçemizi temsil ederek, dereceler, ödüller kazanmış bir eğitim yuvası. Açılacak kurslarda eğitim alan öğrencilerimize festivallerimizde ve etkinliklerimizde yeteneklerini sergileme imkanı sunacağız. Beypazarılı her yaştan gence kapılarını açacak kurslara tüm gençlerimizi davet ediyorum” dedi.

Beypazarı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kurslara kayıt olmak isteyen her yaştan gençlerin, Beypazarı Belediyesi Halkla İlişkiler birimine müracaat etmelerinin gerektiği ve kursların hafta sonları gruplar halinde verileceği ifade edildi.

GÜDÜL’E TERMAL SU KAYNAĞı

Güdül’ün Karaçamur ve Boyalı Yamacı mevkisinde belediye adına alınmış ruhsatlı alanda saniyede 100 litre su kapasiteli 37 derece sıcak su kaynağı bulundu. Alanda jeofizik çalışmaları yapılırken, sondaj çalışmalarına da başlandı.

Derinlere indikçe sıcaklığın daha da yükseleceği tahmin edilirken, bulunan sıcak su kaynağının ilçeye yeni bir alternatif sunacağını açıklayan Güdül Belediye Başkanı Hava Yıldırım, “Sıcak suyu seracılıkla birlikte ilçe merkezindeki evlerin ısıtılmasında kullanacağız” dedi.

Güdül’ün, çevresinde bulunan termal tesislerle birlikte Türkiye’de termal turizmin merkezi olmasını hedeflediklerini belirten Başkan Hava Yıldırım, Çağa Mahallesi sınırlarında 8 termal tesisle ilgili inşaat çalışmalarının devam ettiğini, bir tesisin de kısmen faaliyete başladığını açıkladı.İL DEFTERDARLıĞıNDAN ELMADAĞ BELEDIYESI’NE ZIYARET

Ankara İl Defterdarı Hidayet Altınbaş, Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin’e makamında nezaket ziyaretinde bulundu.

Başkan Gazi Şahin’den İlçe genelinde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler alan Hidayet Altınbaş, yeni projeler üzerinde görüşerek görüş alışverişinde bulundu.

Başkan Gazi Şahin, “İlçemiz hizmetin en iyisine layıktır. Yaptığımız çalışmalar, ürettiğimiz projeler tamamen halkımızın rahat yaşaması, hak ettiği hizmeti alabilmesi içindir. Sosyal donatı alanlarımızla kültürel hayatın güçlendirilmesi, çocuklarımızın eğitimlerini kaliteli alanlarda yapması, sağlıklı yaşam alanları oluşturulması için projeler üretiyor ve hayata geçmesi için gerek kendi imkânlarımızla gerekse ilgili kurum ve kuruluşların desteğini alarak halkımıza hizmet olarak sunuyoruz” dedi. Başkan Şahin; Ankara İl Defterdarı Hidayet Altınbaş’a nazik ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirdi ve teşekkür etti.ETIMESGUT BELEDIYESI, 20 BIN METREKARELIK ALANı AĞAÇLANDıRDı

Etimesgut Belediyesi, Fatih Sultan Mahallesi’ndeki 20 bin metrekarelik alanı ağaçlandırdı. Seymenler Parkı’nın yanındaki alana yüzlerce çam fidanı dikildi. Ankara’nın ana arterlerinden Eskişehir yolu üzerinde bulunan alan, ağaçların dikilmesiyle daha yeşil bir görünüme kavuştu.

Belediyenin bu yıl hizmete açtığı Seymenler Parkı’nda oturma grupları, yürüme yolları, koşu yolları, kafeterya, basketbol sahası ve fitness setleri yer alıyor. Büyük bir gelişim içinde yer alan mahallede Başkent Üniversitesi bulunuyor. Park ve yeşil alanlarla kafeterya öğrenciler tarafından sıkça kullanılıyor.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, ihtiyaç duyulan mahallelerde park ve yeşil alan çalışması gerçekleştirdiklerini söyledi.

Park ve yeşil alan çalışmalarının şehrin modern dokusuna büyük katkı sağladığını kaydeden Demirel, “İlçemizi her yönüyle modern yapıya kavuşturuyoruz. Park ve yeşil alan çalışmalarımızı 33 mahallemizin tamamına yayarak devam ediyoruz. Plan ve programlarımız dahilinde ilçemizin dörtbir yanını parklarla, ağaçlandırma alanlarıyla, çiçeklerle donatıyoruz” dedi.

KAZAN’DA “İŞ SAĞLıĞı VE GÜVENLIĞI” SEMINERI

Kazan Belediyesi, daha sağlıklı ve güvenli hizmet verilmesini sağlamak amacıyla işçilere yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği” semineri düzenledi.

Kazan Belediyesi Kumpınar Kültür Merkezi’ndeki seminere Başkan Yardımcıları Abidin Arıkök, Orhan Yazıcı, bazı birim müdürleri ve işçiler katıldı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Ahmet Durak tarafından verilen seminerde, işyerinde alınması gereken tedbirler, meslek hastalıkları ve iş kazaları, tehlikeli durumlar ve kaçınılması gereken tehlikeli davranışlar örneklerle ve uygulamalarla anlatıldı. Eğitimle ilgili görüşlerini açıklayan Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Yazıcı, “Bizim için her şeyden önce işçilerimizin sağlıklı ve güvenlik içinde olmaları gelir. Bu eğitimlerle hem işçilerimizin hem birim müdürlerimizin bilinçlenmesini temin ediyoruz. Olası kazaları önlemeye, minimuma indirmeye çalışıyoruz” dedi.

“İş Sağlığı ve Güvenliği” seminerleri Kazan Belediyesi’nde bütün çalışanları kapsayacak şekilde devam edecek.

YENIMAHALLE’DE “HURDA” TEMIZLIĞI

Yenimahalle Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçede çevre ve görüntü kirliliğine yol açan plakasız hurda araçlar için düğmeye bastı. Başkent Organize Sanayi Sitesi Başkanlığı’ndan gelen şikayeti değerlendiren ekipler, hurda araç avına çıktı.

Sanayi esnafının mağdur olmaması için günler öncesinden anonslarla hurda araçların kaldırılmasını isteyen zabıta ekipleri, anonslara rağmen ortak kullanım alanlarından kaldırılmayan araçları tek tek topladı. Kazalara sebep olan, yolları daraltan hurda araçlar, çekicilerle trafik parkına götürüldü.

Çalışmaların devam ettiğini ve kısa sürede tamamlanacağını söyleyen Yenimahalle Belediyesi ekipleri, “Plakasız hurda araçlar, hem bölge halkının sağlığını tehdit ediyor, hem de çevre ve görüntü kirliliğine neden oluyordu. Bunları önlemek adına tespit ettiğimiz plakasız hurda araçları topluyoruz” dedi.AHİD, YENI

BAŞKANıNı SEÇTI

Ankara’ya Hizmet Edenler Derneği (AHİD)’in 11.Olağan Genel Kurulu’na katılan Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Dernekçilik konusunda Mamak tam bir Türkiye mozaiği. Mamak, birçok hemşeri derneğinin bulunduğu ilçe” dedi.

Mamak Kültür Merkezi Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleşen genel kurulda genel başkanlığa, tek liste halinde giren Ercan Kınacı seçildi.

Derneklerin kuruluş amacının, birlik ve beraberliği sağlayarak insanları bir araya getirmek olduğunu kaydeden Akgül, derneklerin birçok zor yanları olduğunu dile getirdi. Akgül, “Böyle bir organizasyonun içinde yer almak hem maddi hem de manevi anlamda fedakârlık gerektirir. Mamak’ta bulunan sivil toplum kuruluşlarının bir arada olması için Şafaktepe Mahallesi’nde Sivil Toplum Kuruluşu’nu inşa ederek hizmete açtık. Derneklerden gelen talepleri gücümüz yettiği kadar yerine getirmeye gayret ediyoruz” dedi.

Ankara için birlik ve beraberlik vurgusu yapan Genel Başkan Ercan Kınacı, “AHİD, otuzu aşkın yıldır Ankara’ya hizmet etmektedir” diye konuştu.

GÖLBAŞı’NA TEMALı PARK PROJESI

Gölbaşı Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü işbirliğinde Eymir Mahallesi TOKİ konutları yolu üzerindeki 20 bin metrekarelik alanda temalı park yapımına başlandı.

Yapımına başlanan park ile içerisinde barındırdığı birçok değişik donatılar sayesinde Gölbaşı, yenilikçi ve modern bir alana sahip olacak.

Projenin uygulandığı alanda dev kaykay pisti, döner teleferik oyun grubu, fitness grubu, temalı çocuk oyun grubu, 1 adet çay bahçesi, 1 adet çok amaçlı oyun salonu, toplamda 64 araçlık otopark,30 adet piknik masası, kuş seyir alanı, 8 adet özel seyir terasları, 932 metrekarelik dev yapay gölet, 10 adet kameriye, 10 adet çeşme, 6 adet sebil ve yürüyüş yolları olacak.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, yeni yapılacak Temalı Park Projesi’nin inşaat çalışmalarını yerinde inceledi ve projenin Gölbaşı’na değer katacağını belirterek, “Parkımız, ilçemizin yeni gelişmekte olan TOKİ konutları bölgesine ve Gölbaşımıza değer katacak. Bu yer Gölbaşılı hemşerilerimizin nefes alacakları güzel zaman geçirebilecekleri bir yer olacak. İhale süreci biten projemizin inşaat çalışmalarına ise kısa sürede başlandı. Projemizin inşaat çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürerek kısa sürede vatandaşımızın hizmetine açmayı planlıyoruz” dedi.

1071 PROJESİ”Meyvelerini vermeye devam ediyor

Keçiören Belediyesi, Keçiören TOGEM ile KOSGEB’in katkılarıyla yürütülen “1071 Kadın İş Hayatına Katılıyor” projesi sayesinde ülke ekonomisine bir kadın patron daha katıldı.

Kadın girişimcilere kendi işyerlerini kurma imkanı tanıyan proje kapsamında girişimcilik eğitimini tamamlayan Meltem Nogaylaroğlu, “El emeği göz nuru” doğal tasarım ürünlerinin yer aldığı butik işletmesini açtı. Açılışa katılan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ile eşi Hatice Ak, Keçiören TOGEM Başkanı Dr. Ayten Aydın ve çok sayıda vatandaş, Meltem Hanım’ı bu mutlu gününde yalnız bırakmadı.

1071 Kadın Girişimci projesinin bir meyvesini daha verdiğini söyleyen Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Bu projemiz ile kadınlarımızın toplumsal ve sosyal hayatta daha fazla yer alması amaçlanıyor. Projemiz Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başladı. Ev ve ülke ekonomisine katkı için bir işyerinin daha açılışını yapıyoruz. Girişimcilik cesaretinden dolayı Meltem Hanım’ı tebrik ediyor, işlerinin bereketli ve hayırlı olmasını diliyorum” dedi.HAMAMÖNÜ SANAT

GALERISI SEZONU AÇTı

Hamamönü Sanat Galerisi, bu sezonda da yine birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapacak. Hamamönü'ndeki Sanat Galerisi, emekli öğretmen ve ressam Erdal Kartal’ın eserlerini ağırlamaya başladı.

Resime uzun yıllardır büyük ilgi duyan Erdal Kartal, Hamam-önü Sanat Galerisi’nde açtığı kişisel sergisiyle sanatseverlere “merhaba” dedi. Sanatçının yağlı boya çalıştığı ve yaklaşık 50 eserden oluşan sergisi sanatseverlerden büyük ilgi gördü.

Sergide yağlı boya tekniğinin en güzel örneklerini sergileyen Kartal, küçük yaşlardan beri resme büyük ilgi duyduğunu söyledi. Çalışmaları hakkında bilgi veren sanatçı “Hamamönü gibi tarihi ve güzel bir mekanda, Altındağ Belediyesi gibi sanata ve sanatçıya büyük destek veren bir belediyenin sanat galerisinde eserlerimi sergileyebildiğim için çok mutluyum” dedi.

Kartal, Altındağ Belediyesi’nin hiçbir ayrım gözetmeksizin herkese kucak açtığını ve Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’yle birlikte sanatın daha çok önemsendiğini de sözlerine ekledi.

ANKARA KEDISI GÜZELLIK YARıŞMASı BAŞLıYOR

Pursaklar Belediyesi Hayvan Sevgisine Ödül Projesi kapsamında bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan “Ankara Kedisi Güzellik Yarışması” kayıtları başladı.

Pursaklar Belediyesi, hem Ankara ile özdeşleşen Ankara Kedisi’nin neslini korumak ve bunu dünyaya tanıtmak hem de hayvan sevgisini teşvik etmek amacıyla üç yıldır Ankara Kedisi Güzellik Yarışması düzenliyor. Geçen yıl ikincisi yapılarak geleneksel hale gelen ve kamuoyu tarafından takdir edilen yarışmanın bu yıl üçüncüsü düzenleniyor.

16 Kasım’da gerçekleşecek olan yarışmanın başvuruları 14 Kasım’da sona erecek. Geçen yıl olduğu gibi bu sene de kıyasıya yarışacak olan kediler, sahiplerine birbirinden farklı ödül kazandıracak. Yarışmada dereceye girerek 1’inci olan kedi sahibi (iki kişilik) Bosna Turu’na katılacak. 2’nci olana dizüstü bilgisayar, 3’üncü olana ise Tablet PC hediye edilecek. Ayrıca tüm yarışmacılar için sürpriz hediyeler olacak. İlginç ve bir o kadar da renkli geçecek olan yarışma için Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, “Gelin nesli tükenmekte olan Ankara Kedimizi tüm dünyaya tanıtalım ve hayvan sevgisini arttıralım” diyerek hayvan severleri yarışmaya davet etti.SINCAN’DA “HER MAHALLEYE BIR KONAK”

Sincan Belediyesi’nin “Her Mahalleye Bir Konak” sloganıyla Fatih Mahallesi’nde yapımını tamamladığı “Ulubatlı Hasan

Güngörmüşler ve Hanımlar Konağı”, mahallelerden büyük ilgi görüyor.

Prefabrik Ek Hizmet Binası yerine 4 katlı bir Ankara Evi inşa eden Sincan Belediyesi, konağı, güngörmüşler ve hanımların hizmetine sundu. Aynı zamanda banka, PTT, ASKİ gibi kurumlar için de yer tahsisi yapılan Konak’ta, mahalle sakinlerinin ihtiyaçlarına da cevap veriyor.

Hizmette kalite anlayışıyla çalışmalarına devam ettiklerini kaydeden Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Sincan merkezde yer alan konaklarımıza gelmekte sıkıntı çeken Fatih Mahallesi’ndeki vatandaşlarımız için Ulubatlı Hasan Mahallemizdeki Konağımızı hizmete sunduk. Konağımızın vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

AKYURT BELEDIYESI’NDEN OKULLARDA SPORA DESTEK

Akyurt Belediyesi’nden okullara spor desteği. 5 lise ve 10 ortaokulun beden eğitimi öğretmenlerine, okullarında kullanılmak üzere çeşitli spor malzemeleri hediye edildi. Kültür Merkezi'nde gerçekleşen hediye törenine katılan ve okullardan öğretmenlere hediyelerini bizzat teslim eden Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, öğretmenlerle bir süre sohbet etti. Sohbet sırasında sporla uğraştığı dönemden bahseden Ayantaş, “Akyurt Belediyespor ilk kurulduğunda akşamları sokak lambalarının altında antrenman yapıyorduk. Hem sporcu, hem de antrenör olarak geçmişte burada başarılar kazandım. İmkansızlıklara rağmen Ankara içerisinde güçlü bir takımımız vardı. Şimdi ise imkanlarımızı gençlerimizin kullanımına sunuyoruz. Asıl olan ise gençlerin okuldan kulübe gelerek devam etmesi. Temennimiz budur. Sizlerin güzel çalışmalarıyla bunları başarabiliriz. Malzemeleriniz hayırlı olsun” dedi.

Malzemelerin teslim edilmesinin ardından, toplu hatıra fotoğrafı çektirildi.

ÇUBUK’TA 8 KATLı BINALAR

IÇIN IMAR IZNI ÇıKTı

Çubuk Belediyesi Meclisi’nde alınan karara göre, Atatürk ve Barbaros Mahallelerinde 8 katlı bina yapılabilecek. Bugüne kadar en fazla 5 katlı imar izninin verildiği Çubuk’ta, yapılacak imar düzenlemesiyle 8 kata kadar imar izni verilebilecek ve yüzölçümü 1500 metrekare olan arsalarda emsal değer de 0.20 artırılabilecek.

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan’ın başkanlığında toplanan Çubuk Belediye Meclisi’nde 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinin yapılması oy birliği ile kabul edildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Başkan Acehan, “Kuzeyde Ayasofya, Beyyeri, Sultan Ahmet Caddeleri, doğuda Adnan Menderes Bulvarı, Çubuk Çayı, Karagöl, Alparslan Türkeş, Stat Caddeleri, güneyde Sanayi Caddesi, batıda Adnan Menderes Bulvarı ve Bosna Hersek Caddelerini kapsayan yaklaşık 78 hektarlık alanda imar revizyonu yapılacaktır. Bu bölgede, ilçemizdeki konut yoğunluğunu azaltmak, nitelikli bir yapılaşmanın sağlanması ve güzel bir kent tasarlanması amacıyla ortalama büyüklüğü 500 metrekare olan mevcut parsellerin mümkün olduğunca bir araya getirilerek maksimum 8 katlı yüksek binaların oluşması amaçlanmaktadır” dedi.GENÇLERBIRLIĞI PENALTıLARA

BOYUN EĞDI...

Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden Başkentin tek temsilcisi Gençlerbirliği, Fenerbahçe’nin attığı iki penaltı golüne boyun eğdi.

Süper ligde oynadığı 7 karşılaşmada 2 galibiyet, 2 beraberlik, 3 yenilgi alarak haftayı puan cetvelinin 11. sırasında kapatan Kırmızı - Siyahlılar için tehlike çanları erkenden çalmaya başladı. Süper Lig’te, bu sezon en çok teknik direktör değiştiren Gençlerbirliği, ligin 8. haftasında 1 Kasım Cumartesi günü saat: 13.30’da 19 Mayıs Stadı’nda ligin flaş takımlarından İstanbul Başakşehirspor’u konuk edecek.

OSMANLıSPOR F.K. YENIDEN LIDER

PTT Birinci Lig’in 7. haftasında sahasında Orduspor ile karşılaşan Osmanlıspor F.K., rakibini 3-0 yenerek iki hafta önce kaybettiği liderlik koltuğunu yeniden ele geçirdi.

Orduspor’u; Galip, Serdar ve Erdal’ın golleriyle 3-0 yenen Mor – Sarılı Başkent ekibi, puanını 17’ye yükselterek büyük moral kazandı.

Lider Osmanlıspor, 8. haftada Albimo Alanyaspor’a konuk olacak.ANKARAGÜCÜ FARKLı GALIP

Spor Toto İkinci Lig Kırmızı Grup’ta şampiyonluk mücadelesi veren Ankaragücü, sahasında oynadığı karşılaşmada Birlik Nakliyat Düzyurtspor’u 3-0 yenerek zorlu maratonda haftayı 3 puanla kapattı.Aynı grupta yer alan, BUGŞAŞ Spor, Gümüşhanespor’a 1-0 yenilirken, Gölbaşıspor, ligin güçlü ekiplerinden Altay karşısında 2-1 galip gelmeyi başardı. Beyaz grupta mücadele eden diğer Başkent takımlarından Keçörengücü, Ofspor ile deplasmanda 1-1 berabere kalırken, lige iyi bir başlangıç yapan fakat son haftalarda hayal kırıklığı yaşatan Hacettepespor ise Tarsus İdmanyurdu’na 1-0 yenilmekten kurtulamadı.
Каталог: files -> 1514
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00
1514 -> I q (Entelektüel / Bilişsel Zeka)


Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə