Posta ve telgraf teşKİlati genel müDÜRLÜĞÜYüklə 21,89 Kb.
tarix18.01.2018
ölçüsü21,89 Kb.
#39181T.C.

POSTA ve TELGRAF TEŞKİLATI GENEL MÜDÜRLÜĞÜİNSAN KAYNAKLARI DAİRE BAŞKANLIĞI

KURULUŞU, GÖREV VE YETKİLERİ

YÖNERGESİ

İNSAN KAYNAKLARI DAİRE BAŞKANLIĞI

T.C. PTT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


İNSAN KAYNAKLARI DAİRE BAŞKANLIĞI

KURULUŞU, GÖREV VE YETKİLERİ YÖNERGESİ

4000 Sayılı Kanun uyarınca PTT İşletme Genel Müdürlüğünün, T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Türk Telekomünikasyon A.Ş. olarak ikiye ayrılması nedeniyle, Posta İşletmesi Genel Müdürlüğünün yeniden yapılanması çalışmaları çerçevesinde, 27/07/2010 tarih ve 27654 sayılı ( 2010/611 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ) Resmi Gazete’de yayımlanan, kadro cetvellerinde kuruluşumuz için ihdas edilen kadrolar arasında yer alan İnsan Kaynakları Daire Başkanlığının; kuruluşu, görevleri, teşkilat şeması ve norm kadrosu Yönetim Kurulumuzun 09/08/2010 tarih ve 266 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

İNSAN KAYNAKLARI DAİRE BAŞKANLIĞI

KURULUŞ AMACI
İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı, personel işlemlerini Kuruluş amaçlarına ve usullerine uygun olarak Kanun, Kararname, Tüzük, Yönetmelik, Yönetim Kurulu Kararları ve Genel Müdürlük emirleri doğrultusunda yürütmek üzere kurulmuştur.

GÖREVLERİ


 1. Kuruluşun kadro ve pozisyonlarına personel temini, atama, nakil, görevde yükselme ve unvan değişikliği ile işten çıkarma hususlarında uygulanması gereken politika ve usulleri belirlemek ve bu konuda üst kademe yöneticilerine istişari destek sağlamak.

 2. Kuruluşun  kadro ve pozisyonlarını tespit edip uygulamak, yıl içinde ihtiyaca göre kadro ve pozisyon ilavesi, iptal ve değişiklik tekliflerine ait işlemleri yapmak.

 3. İşe alma, atama, nakil, terfi, taltif, tecziye, izin, intibak, işten çıkarma, emekliye sevk gibi özlük işlemlerini yürütmek.

 4. Kuruluş personelinin sicil kayıtlarını, şahıs ve gizli sicil dosyalarını tutmak ve bunlarla ilgili işlemleri yürütmek.

 5. Kuruluş personelinin sicil raporlarını inceleyerek gereğini yapmak, mal bildirimlerini ve sicil raporlarının dosyalarında saklanmasını sağlamak.

 6. Personelin maaş, ücret, tahakkuk ve harcırah işlemlerinin gereğini   sağlamak.

 7. Personele ilişkin faaliyet raporlarını hazırlamak.

 8. İş Mevzuatı ve İşçi-Memur Sendikaları ile ilgili işlemler ile Kurum İdare Kurulu ve Etik Kurulun raportörlüğünü yapmak.

 9. Personel işlemleri konularında kurs, konferans ve seminerler düzenlemek, programlarını hazırlamak ve gereğini sağlamak.

 10. Ünitelerin ve Daire Başkanlıklarının, personel mevzuatı ve işlemlerine ilişkin tereddütlerini gidermeye yönelik talimat ve mütalaa vermek,

 11. Başkanlığın yatırım programı ile ilgili işlemleri yürütmek.

 12. Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında personel işlemlerinin gereğini sağlamak.

 13. Başkanlığın görev alanına ilişkin iş ve işlemlerle ilgili alımların; “Posta ve Telgraf Teşkilatı İhale Yönergesi” ile belirlenen limit, usul ve esaslar dairesinde, “Posta ve Telgraf Teşkilatının 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 3 üncü maddesinin (g) Bendi Kapsamında Yapacağı Mal ve Hizmet Alımlarında Uygulanacak Esas ve Usuller Hakkındaki Yönetmelik’le belirlenen limit ve alım usulü çerçevesinde yapılmasını sağlamak.

 14. Kalite Yönetim Sistemi ile ilgili çalışmaları yapmak

 15. Mevzuat çerçevesinde görev alanına giren konularda verilen diğer görevleri yapmak.


KURULUŞU

Başkan
Daire Başkan Yardımcıları

İK1

Mevzuat ve Büro Hizmetleri Şubesi Müdürlüğü

İK2

Personel Hareketleri Şubesi Müdürlüğü

İK3

Terfi, Sicil Raporları ve Emekli Şubesi Müdürlüğü

İK4

Disiplin İşlemleri Şubesi Müdürlüğü

İK5

Sicil ve Dosya Şubesi Müdürlüğü

İK6

İşçi Mevzuatı ve Sendika İşlemleri Şubesi Müdürlüğü

İK7

Tahakkuk Şubesi Müdürlüğü

İK8

Teşkilat Şubesi Müdürlüğü

İK9

Açıktan Atama ve Sınavlar Şubesi Müdürlüğü


BAŞKAN


DAİRE BAŞKAN YARDIMCISI


ŞUBE MÜDÜRÜ


UZMAN


AMİR


ŞEF
MEMUR

İNSAN KAYNAKLARI DAİRE BAŞKANLIĞI
GÖREV DAĞILIMIYüklə 21,89 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə