Profesor: Silaghi Antonia Clasa: a vii-a Data: 12. 10. 2012 Unitatea de învãţare



Yüklə 72,63 Kb.
tarix30.07.2018
ölçüsü72,63 Kb.
#63504

Proiect didactic


Unitatea de învãţãmânt: Scoala Gimnazială Nr.1 Bulz
Profesor: Silaghi Antonia
Clasa: a VII-a
Data: 12.10.2012
Unitatea de învãţare: Europa între absolutism şi liberalism
Lecţia: Congresul de la Viena. Sfanta Alianţă şi eşecul politicii sale
Tipul lecţiei: mixtã
Competenţe cheie europene:

Comunicarea în limba maternă

Competenţe sociale şi civice


Competenţe generale:
1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate.

3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice




Competenţe specifice:

1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici secolului al XIX-lea, în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală

3.3. Prezentarea unor asemănări şi a unor deosebiri între aspecte ale civilizaţiei secolului al XIX-lea, pe baza informaţiilor din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere

3.4. Stabilirea relaţiei de cauzalitate pentru un fapt istoric din secolul al XIX-lea, în surse istorice date

3.5. Localizarea în timp şi plasarea în spaţiu a faptelor istorice din secolul al XX-lea, pe baza surselor istorice


Concepte operaţionale:


  • Cognitive

C1: Definirea termenilor legitimitate, conservatorism
C2: Identificarea, pe baza surselor istorice a prevederilor congresului

C3: Identificarea pe baza surselor a cauzelor eşecului politicii Sf. Alianţe





  • Formative:

C4: Utilizarea tehnicii de lucru cu textul istoric şi suportul cartographic
C5: Compararea hărţii Europei înainte şi după congres

  • Atitudinale:

C6: Formularea unei opinii cu privire la contribuţia prevederilor congresului şi al politicii Sf. Alianţe la evoluţia ulterioara a evenimentelor în Europa

Obiective ale evaluãrii:

  • Cognitive:

Oe1: operarea cu noţiunile şi conceptele: revoluţie industrial, revoluţie agrară, burghezie, sindicat, legitimitate, conservatorism

  • Formative:

Oe2: competenţa de a utiliza tehnici de lucru cu textul şi imaginea istoricã

  • Atitudinale:

Oe3: capacitatea de a formula şi susţine opinii personale
Valori şi atitudini vizate:
- Gândire criticã şi flexibilã
- Relaţionare pozitivã cu ceilalţi
Strategii: inductiv-deductivã, explicativ-conversativã
Metode:
Expozitiv-euristice: M1-expunerea; M2- explicaţia, M3-conversaţia euristicã, M6-lucru cu manualul (textul istoric)
Interactive: M4-comparaţia, M5-conversaţia examinatoare
Instrumente de evaluare: verificarea frontalã, observarea sistematicã, fisã de lucru
Forme de organizare a activitãţii: frontalã, individualã
Resurse:
- Umane- clasa aVII -a
- De timp- 50’
- Materiale: oficiale- m1: Programa şcolarã
m2: Macroproiectarea didacticã
- Manuale: Istoria clasa a VII-a, Ed.Nemira
- izvoare cartografice: m3: harta Europei inainte de congres

m4: harta Europei dupa congres

m5: prezentarea ppt

-Izvoare narative: m6: “Actul final” fragment- http://ro.scribd.com/doc/49421355/Curs-9-Congresul-de-La-Viena



Demers didactic


Secvenţele didactice

Conţinuturi vizate

Concepte operaţionale

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Res. mat

Res. Proc

Evaluare

Moment

organizatoric









-absenţe

-organizeazã materialele şi clasa

-creeazã un climat cooperant


-rãspund cerinţelor

-pregãtesc materialele solicitate

-se aşeazã la locurile indicate











Reactualizarea cunoştinţelor/

evaluare


-noţiuni şi concepte: revoluţia tehnologică, industrială şi agrară, burghezie, sindicat

-conţinuturi:

Dezvoltarea Angliei, Franţei, Sua, state din Orient


Oe1

Oe2


Oe3

-solicită elevilor să prezinte cauzele apariţiei revoluţie industriale şi agrare

-solicită prezentarea principalelor progrese tehnice

-cere elevilor să caracterizeze state precum Anglia, Franţa, SUA din punct de vedere al revoluţiei agrare şi industriale şi al evoluţiei acestora

-apreciază, ierarhizează, laudă

-notează


-identifică state: Franţa, Anglia, Norvegia, Suedia, Elveţia

-elaborează răspunsuri

-autoevalueazã



M1

M2

M3



M5


frontalã

obs. sistematicã



Evocare

Titlul lecţiei

Congresul de la Viena. Sfânta Alianţă şi eşecul politicii sale






-noteazã pe tablã titlul lecţiei şi explică modul în care se va desfăşura activitatea

-organizeazã învãţarea



-noteazã în caiete titlul lecţiei




M1




Dobândirea de noi cunoştinţe

-titlul lecţiei:

- Congresul de la Viena. Sfânta Alianţă şi eşecul politicii sale

-noţiuni, concepte:

Legitimitate, conservatorism, (echilibru european)

Conţinuturi:

Congresul de la Viena

Sfânta Alianţă


C1

Oe1


C4

Oe2



C3

C4

Oe2



Oe2

C4


-Asigurã:

a) cunoaşterea/receptarea/învãţarea

-defineşte termenii: principiul legitimităţii, principiul conservatorismului
-identificã cauzele care au dus la organizarea Congresului de la Viena

-solicită elevilor identificarea pe hartă a configuraţie de state înainte de congres

- prezinta sursa istorică şi solicita identificare prevederilor Actului Final

- prezintă elevilor personajele fondatoare ale Sfintei Alianţe

-solicită studierea sursei şi identificarea cauzelor ce au dus la destrămarea acesteia
b) înţelegerea noilor conţinuturi

-explică prin analiza sursei istorice evoluţia statelor europene după Congresul de la Viena

c) analiza

-compară graniţele Franţei inainte şî dupa congres

d) sinteza

-formuleazã opinii cu privire la consecinţele prevederilor congresului şi a politicii duse de Sfânta Alianţă, asupra evoluţiei ulterioare a statelor din Europa


-receptează termenii noi

-analizează harta şi identifică graniţele statelor

-investighează actul şi identifică prevederile acestuia


-identifica cauzele mişcărilor de eliberare naţională


-compară şi evidenţiază deosebirile dintre cele două perioade


-exprimă opinii argumentate cu privire la consecinţele prevederilor şi a politicii duse de alianţă răsfrânte asupra evoluţiei ulterioare a statelor din Europa-eliberare naţională

m3

m3



m5
m6


M1
M2


M3

M6
M5


M2

obs sistematicã

verificare frontala

orala



Asigurarea retenţiei şi a transferului







Rezolvaţi fişa de lucru

-rezolvă sarcina pe fişa de lucru







Verificarea fişei

Tema pentru acasã







Recomandã: aprofundarea cunoştinţelor asimilate prin citirea lecţiei acasã

-noteazã










Evaluarea







-Analizeazã critic, laudã, ierarhizeazã, decide/noteazã

-se raporteazã la aprecieri









Schiţa tablei



Congresul de la Viena. Sfânta Alianţă şi eşecul politicii sale

După înfrăngerea lui Napoleon reprezentanţii marilor puteri organizează Congresul de la Viena (1814-1815)

Se iau hotărâri cu privire la menţinerea păcii şi echilibrului în Europa:

=>principiul echilibrului european= nici o putere să nu mai aibă supremaţie

=> principiul legitimităţii= restaurarea monarhiilor tradiţionale

=> Actul final 9 iunie 1815

Prevederi:


  • Franţa era redusă la graniţele din 1792, plăteşte despăgubiri, Bourbonii revin pe tron.

  • Austria obţinea Galiţia, teritorii în nordul Italiei. Împăratul devine preşedintele Confederaţiei Germane.

  • Prusia primeşte Saxonia, Renania, Poznania.

  • Era creată Confederaţia Germană, formată din 34 de state şi 4 oraşe libere.

  • Lua fiinţă Regatul Ţărilor de Jos, prin unirea provinciilor olandeze şi belgiene.

  • Anglia îşi extindea posesiunile coloniale şi lua în stăpânire Malta şi Insulele Ionice confirmândui-se stăpânirea mărilor.

  • Rusia primeşte Finlanda şi o mare parte a Poloniei.

Se formează Sfânta Alianţă



    • Wilhelm al II-lea al Prusiei

    • Francisc I de Habsburg al Austriei împotriva ideilor liberale şi naţionale, a mişcărilor de eliberare

    • Alexandru I a Rusiei

Cauzele destrămării:

    • Rivalitate între Rusia şi Austria pentru pe. Balcanică

    • Popoarele luptă pentru eliberare-forţele Sf. Alianţe nu fac faţă

  • În Franţa restauraţia a fost înlăturată şi s-a instaurat monarhia constituţională (1830).

  • Belgia s-a desprins din Regatul Ţărilor de Jos în 1830 şi a format un stat naţional.

  • Popoarele din America Latină s-au eliberat de sub stăpânirea spaniolă devenind republici.

  • Grecii şi-au câştigat independenţa recunoscută de turci în 1829. Grecia a avut ajutorul Rusiei, Angliei şi Franţei în lupta împotriva Imperiului Otoman.

  • Sfănta Alianţă se destramă

Anexe:

“Actul final al Congresului semnat la 9 iunie 1815 împărţea problemele în două categorii: trasarea graniţelor între statele europene şi pactul federativ alGermaniei. Astfel, Polonia dispărea de pe hartă rămânând liber doar oraşul Cracovia cu o constituţie proprie dar sub protectoratul austro-pruso-rus. Saxonia pierdea o serie de teritorii în favoarea Prusiei dar îşi păstra independenţa. Prusia mai obţinea Renania şi Westfalia însă ceda Hanovra în favoarea Casei regale engleze care renunţa la titlul de prinţ elector al Sfântului Imperiu în favoarea celuide rege de Hanovra. Anglia reuşea totodată să îşi mărească Imperiul colonial cu Malta, Capul Bunei Speranţe, Antilele franceze şi porturile franceze din India.Rusia obţinea Marele Ducat al Varşoviei şi i se recunoştea încorporarea Finlandeişi a Basarabiei. Austria reintra în stăpânirea nordului Italiei cu Lombardia şiVeneţia, la care se adăugau Istria şi Dalmaţia.

De asemenea, domina restulpeninsulei prin Maria Luiza care poseda Parma, Piacenţa şi Guastalla, şi prin arhiducele de Habsburg care primea Toscana. Pe tronul Neapolelui era restabilit Ferdinand I ca rege al Celor două Sicilii. Acest fapt i-a prilejuit lui Metternich săafirme că „problemele italiene nu există”. Suedia, care renunţa la Finlanda primea Norvegia ce aparţinuse regatului danez. Datorită disputelor dintre Spania şi Portugalia asupra Olivenţei, prima a refuzat să semneze tratatul iar delegatul său,Pedro G. Labrador a părăsit Congresul. Pe tronul Franţei era confirmat suveranul legitim în persoana lui Ludovic al XVIII-lea trebuind să plătească o despăgubire derăzboi de 700 milioane de franci şi 800 de milioane pentru întreţinerea trupelor deocupaţie.

Pe teritoriul vechiului Imperiu romano-german a luat naştere Confederaţia germană. Formată din 38 (ulterior 39) de state, avea scopul „de a păstra securitatea internă şi externă a statelor sale” şi trebuia să împiedice o eventuală unificare aGermaniei. Avea un Bundestag comun la Frankfurt care era în fapt o adunare permanentă a reprezentanţilor trimişi de guvernele statelor Confederaţiei însă aceasta era prezidat de Austria. Prusia era exclusă iar unele state ca Baden, Hessa,Mecklenburg sau oraşele libere Hamburg şi Bremen nu au recunoscut hotărârile Congresului vienez. A fost restabilită Confederaţia helvetică, mărită cu treicantoane (Valais, Geneva şi Neuchâtel) şi se hotăra neutralitatea sa în oriceconflict european. De asemenea, a fost creat şi statul Provinciile Unite ale Ţărilor de Jos, puse sub autoritatea regelui Olandei din dinastia de Orania-Nassau.Actul final al Congresului de la Viena a fost completat de câteva documenteanexă care stabileau: a. desfiinţarea comerţului cu sclavi; b. reglementarea unui comitet al navigaţiei pe fluviile Europei şi c. reglementarea statutului juridic alagenţilor diplomatici.”

Actul final fragment- http://ro.scribd.com/doc/49421355/Curs-9-Congresul-de-La-Viena

Fişă de lucru

I. Încercuiţi litera corespunzătoare răspunsului corect:

1. Statul care în urma Congresului de la Viena şi-a mărit imperiul colonial a fost:

a.) Franţa b). Italia c). Anglia d.) Austria

2. Un principiu exprimat la Congresul de la Viena în 1815 a fost:

a). echilibrul european b).libertatea popoarelor c).egalitatea cetăţenilor d). desfiinţarea sclaviei negrilor

4. Din Sfânta Alianţă nu făcea parte:

a.) Rusia b.) Italia c). Prusia d). Austria


II. Realizaţi un eseu de 1 pagină cu titlul „Sfânta Alianţă şi eşecul politicii sale” având în vedere următoarele aspecte:

- principiile care au stat la baza reorganizării Europei

- scopurile Congresului de la Viena

- patru hotărâri ale Congresului de la Viena



- scopul Sfintei Alianţe şi eşecul politicii sale.


Yüklə 72,63 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin