Proiect de lecţIE



Yüklə 33,5 Kb.
tarix30.01.2018
ölçüsü33,5 Kb.
#41615

Disciplina: EDUCAŢIE CIVICĂ

Unitatea de învăţare: Raporturile noastre cu lucrurile şi fiinţele

Tema: Noi şi lucrurile

Tipul lecţiei: mixtă
DEMERS DIDACTIC

1. Motivaţia:

Este o lecţie mixtă ce combină metode de lucru individual şi în grup. Scopul ei este de îmbogăţire a vocabularului cu termeni specifici acestei discipline, de dezvoltare a gândirii logice, a atenţiei, a spiritului de observaţie.



2. Obiective:

Pe parcursul acestei lecţii, elevii vor fi capabili:

O1: - să discute pe baza unor situaţii prezentate şi analizate;

- să argumenteze puncte personale de vedere cu privire la atitudinea faţă de lucruri;

- să folosească în exprimare termeni specifici disciplinei;

O2: -să se implice activ în procesul de învăţare;

-să colaboreze cu colegii din grupă, dând dovadă de respect pentru opiniile celorlalţi chiar dacă nu sunt în concordanţă cu propriile păreri;

-să se comporte în conformitate cu valorile civice;

O3: -să păstreze pe tot parcursul lecţiei o poziţie corectă în bancă.
3. Condiţii prealabile:

Clasă de nivel bun.

Elevii au cunoştinţele necesare şi capacitatea de a folosi procesele de gândire şi învăţare propuse prin tema lecţiei.

4. Evaluarea:

Elevii vor rezolva sarcinile de lucru propuse în fişa de evaluare.


5. Resursele şi managementul timpului:

a) Resurse materiale: fişe pentru munca individuală şi de grup; fişe de evaluare; fişe cu textul pentru jocul de rol.

b) Timp de desfăşurare: 50 minute.
6. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, jocul didactic, ciorchinele, careul.

7. Forme de organizare a activităţii:

Frontal; pe grupe; individual.


8. Bibliografie:

1. Alexandra Manea, Liliana Ioan, Educaţie civică, Caiet de lucru, Ed. Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2008

1. Dumitru Radu, Gherghina Andrei, Educaţie civică-manual pentru clasa a-III-a, Editura Aramis, Bucureşţi, 2005 ;

SCENARIUL DIDACTIC


Secvenţele

lecţiei

OB.

Conţinutul instructiv-educativ

Strategia

didactică

Evaluare

I. Evocare
6 min.


O1

Organizarea cunoştinţelor:

Captarea atenţiei:

Elevii primesc o fişă cu un careu în care trebuie să descopere cinci cuvinte întâlnite în lecţia: „Mickey Mouse şi nava cosmică”.

Se citesc pe rând cuvintele descoperite: navă, geam, uşă, rachetă, instrumente.

- Ce sunt toate acestea?

Răspunzând la întrebare, elevii intuiesc care este tema lecţiei.


Munca independentă

Conversaţia


Observarea

Sistematică


II. Realizarea

Sensului

2 min




Anunţ tema lecţiei şi obiectivele:

Titlul lecţiei este „Noi şi lucrurile”.

Participând cu interes la toate activităţile lecţiei, elevii îşi vor reaminti unele cunoştinţe, vor învăţa altele noi şi, la final, vor putea rezolva cu succes exerciţiile propuse în fişa de evaluare.


Explicaţia



III. Reflecţia
30 min.

O1

O2



O3


Scurtă conversaţie introductivă:

(din clasă, de acasă)

  • Daţi exemple de lucruri

personale.

  • De cine sunt create lucrurile din

jurul nostru?

  • În unele cazuri, lucrurile sunt

dăunătoare. Daţi exemple!

  • Ce „vorbesc” lucrurile?

1.Cum se prezintă lucrurile...

Fişa pe care o primeşte fiecare elev conţine o prezentare model a unui creion: „Sunt o carte de poveşti. Sunt utilă atunci când Irina doreşte să afle ce s-a mai întâmplat cu personajele ei preferate. Locul meu este în bibliotecă. Îmi doresc să fiu citită cu atenţie, să fiu răsfoită cu delicateţe, să fiu iubită. Nu-mi place să fiu ruptă, murdărită sau uitată undeva, ca praful să râdă de mine.”

După acest model, elevii vor încerca să realizeze o prezentare pentru: un calculator/ o bancă/ un stilou/ un ghiozdan.

2.Joc didactic

Voi spune câte un enunţ. Elevii care sunt de acord cu ceea ce spun eu se vor ridica în picioare, restul rămân aşezaţi pe scaune.

Şi unii şi ceilalţi îşi vor motiva poziţia.

Enunţurile faţă de care trebuie adoptată o poziţie sunt:



  • Dacă găsesc un lucru, acesta îmi aparţine.

  • Vara ne îmbrăcăm cu haine subţiri şi de culori deschise.

  • La şcoală, pot mâzgăli banca pentru că nu este a mea.

  • Obiectele nefolositoare le sortez în vederea reciclării.

  • Nu mai port o hăinuţă pentru că nu mai este la modă.

3. O situaţie problemă:

Găseşti în curtea şcolii un stilou. Ce faci?

Unii elevi formulează răspunsuri în funcţie de sistemul propriu de valori. Alţii vor fi pro sau contra lor, argumentând.

4. Joc de rol:

Elevii au pe bănci o poezioară . O vor citi şi vor interpreta. Vor găsi un titlu potrivit.


Un caiet chiar supărat

Se aude de sub pat:

-Pot să spun şi eu ceva?

Mă aude cineva?

De trei zile mă sufoc,

Nu mai vreau să tac deloc!

Îi răspunde o radieră

Care stă pe etajeră:

-Taci, că doar n-ai luat foc,

Vin cu tine să mă joc!

Grija mea Gelu nu are

Stau ades prin buzunare

Nici tu nu ai nimerit

Într-un loc mai potrivit.

-Îi suntem proprietate,

Chiar şi lucruri preferate,

Însă cu brutalitate

Uneori suntem tratate.

5.Ciorchine:

Se va realiza pe grupe. Elementul central este denumirea unei meserii: (ÎNVĂŢĂTOARE, INFORMATICIAN, BUCĂTAR, AGRICULTOR).

Sateliţii se vor completa cu lucruri de care este nevoie în practicarea fiecărei meserii.


Conversaţia

Munca individuală

Exerciţiul

Jocul didactic

Problematizarea

Munca în grup






IV. Evaluare
10 min

O1

Elevii vor rezolva sarcina de lucru din fişa de evaluare.

Exerciţiul

Fişa de evaluare

V. Concluzii

2 min




Voi formula câteva concluzii referitoare la contribuţia elevilor la desfăşurarea lecţiei, precum şi la modul în care au colaborat.

Conversaţia




Yüklə 33,5 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin