PROIECT DIDACTIC
Data: 26 februarie 2016
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială “I.L.Caragiale”, Sibiu
Clasa: a II – a A
Profesor învăţământ primar: DENOV MARIA
Aria curiculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: CLR
Unitatea tematică: Prin toate colţurile lumii
Subiectul lecţiei: Zebra cu puncte
Tipul lecţiei: fixare şi sistematizare a cunoştinţelor şi deprinderilor
Forma de realizare: activitate integrată, prin intermediul unor conţinuturi specifice disciplinelor: CLR, DP, AVAP, MEM, MM
COMPETENŢE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare
COMPETENŢE SPECIFICE:
Comunicare în limba română:
-
1.4 exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
-
2.1 formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare;
-
2.3 participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare;
-
2.4 exprimarea expresivă a ideilor în contexte familiare manifestând interes şi încredere în sine;
-
3.2 identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut;
-
4.2 redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convenţiilor de bază;
-
4.3 Exprimarea unor idei, sentimente, păreri prin intermediul limbajelor convenţionale.
Dezvoltare personală
-
1.1 Stabilirea unor asemănări şi deosebiri între sine şi ceilalţi, după criterii simple;
-
2.1 exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate.
Arte vizuale şi abilităţi practice
-
2.2 exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei.
Matematică şi explorarea mediului
-
1.6 utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice în rezolvarea şi/ sau compunerea de probleme;
-
3.1 rezolvarea de probleme în cadrul unor investigaţii, prin observarea şi generalizarea unor modele sau regularităţi din mediul apropiat;
-
5.1 Sortarea, clasificarea și înregistrarea prin desene și tabele a unor date din mediul cunoscut.
Muzică şi mişcare
-
3.4 crearea unor linii melodice şi a unor combinaţii ritmice, asociate cu mişcări adecvate.
Obiective operaţionale:
O1: să citească în ritm propriu un text scurt, cu adaptarea intonaţiei impusă de semnele de punctuaţie;
O2: să formuleze întrebări şi răspunsuri pe baza textului citit;
O3: să rezolve exerciţii cu informaţii extrase din text, după modele date;
O4: să exprime (numească) reguli de comportament în relaţia cu ceilalţi, pe baza discutării unor situaţii concrete din experienţa elevilor.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
-
Metode și procedee: conversația, exercițiul, explicația, problematizarea, metoda cadranelor, metoda inteligenţelor multiple, cvintetul.
-
Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.
-
Resurse materiale: manualul, fișe de lucru, rebus, coli flipchart, marker, tablă, magneţi, creioane colorate
-
Resurse temporale: 45 minute
-
Resurse umane: 25 elevi
-
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, recompense
-
Aptitudini şi capacităţi implicate: capacitatea de receptare a mesajului oral şi scris, aptitudini de relaţionare interpersonală, dexteritate manuală, capacitate de ordonare şi clasificare după anumite criterii.
-
Modalităţi de valorificare a achiziţiilor dobândite: reflecţii individuale şi colective, realizarea de activităţi şi jocuri interactive.
BIBLIOGRAFIE:
-
Programa școlară, clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II a, București, 2013;
-
Şerdean, I., (1982), Metodica predării limbii române la clasele I-IV, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti
-
Mirela Mihăescu, Ştefan. Pacearcă, Aniţa Dulman, Crenguţa Alexe, Otilia Brebenel, (2014 ), „Comunicare în limba română”- manual pentru clasa a II- a, Bucureşti, Editura Intuitext
-
Mihăescu,M. şi colab., (2010), Metode activ-participative aplicate în învăţământul primar, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti
SCENARIUL DIDACTIC
ETAPELE LECŢIEI
|
Timpul alocat
|
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL ŞI DEMERSUL DIDACTIC
|
ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ
|
EVALUARE
|
METODE ŞI PROCEDEE
|
MATERIAL DIDACTIC
|
FORME DE ORGANIZARE
|
|
Moment organizatoric
|
2’
| -
Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării activităţii.
-
Pregătirea materialului didactic necesar bunei desfăşurări a activităţii.
|
conversaţia
|
Culori, foarfece, lipici
|
Activitate frontală
|
Observarea sistematică
|
Reactualizarea cunoştinţelor
|
5’
| -
Elevii sunt rugaţi să ordoneze întâmplările textului “Zebra cu puncte”, indicând culoarea bileţelelor cu fragmente din text (Anexa 1).
|
Conversaţia
Explicaţia
Exerciţiul
|
Bileţele colorate, lipici, coală de flipchart
|
Activitate frontală
|
Aprecieri verbale
|
Captarea atenţiei
|
5’
| -
Se realizează cu ajutorul unui element surpriză, o scrisoare venită tocmai din Africa şi adusă de elevul de serviciu pe şcoală (Anexa 2).
|
Conversaţia
Expunerea
|
Scrisoare
|
Activitate frontală
|
Observarea sistematică
|
Anunţarea subiectului lecţiei şi enunţarea obiectivelor
|
1’
| -
Li se explică elevilor că, pentru a-l ajuta pe elefant, vor trece prin câteva probe plăcute, cu ajutorul cărora vor înţelege mesajul transmis de text.
|
Conversaţia
|
Scrisoarea
|
Activitate frontală
|
Observarea sistematică
|
Dirijarea învăţării
|
10’
| -
Se prezintă elevilor “Ruleta întrebărilor fulger”, ruletă menită să fixeze conţinutul textului, dar şi conţinuturi specifice disciplinei matematică şi explorarea mediului.
Ruleta e împărţită în 8 părţi egale: 4 părţi colorate cu negru, celelalte 4 albe cu puncte negre. Fiecare parte albă cu buline negre conţine câte 2 întrebări din text (Anexa 3). Celelalte părţi conţin întrebări specifice disciplinei MEM (Anexa 4). După cum ne dăm seama din denumirea ruletei, întrebările vor fi rapide, la fel şi răspunsurile.
|
Jocul didactic
Conversaţia euristică
|
Ruleta
Bileţele cu întrebări
|
Activitate individuală
|
Aprecierea verbală a răspunsurilor
|
Obţinerea şi evaluarea performanţei
|
20’
| -
Împart elevii în 5 grupe:
Grupa 1 – ARTIŞTII CUVINTELOR
Grupa 2 – MATEMATICIENII
Grupa 3 – MUZICIENII
Grupa 4 – ARTIŞTII PLASTICI
Grupa 5 – MEDIATORII (Anexa 5)
Le voi cere :
Grupa 1: să compună o poezie în care să o descrie cât mai frumos pe zebra cu puncte/ să găsească alt sfârşit textului;
Grupa 2: să creeze o problemă/ sau să rezolve problema:
Într-o zi o zebră a alergat 25 de km, în altă zi a făcut 5 ori mai mulţi. Cât a alergat zebra în cele 2 zile?
Rezolvaţi problema şi puneţi-o sub formă de exerciţiu.
Grupa 3: să pună una sau mai multe propoziţii din text pe o melodie/ să inventeze un cântec despre zebra cu puncte.
Grupa 4: să deseneze ce i-a impresionat cel mai mult din text/ un colaj cu momentele importante ale textului.
Grupa 5: Să-şi imagineze o lume în care totul este la fel. Oamenii simt la fel, au un singur fel de mâncare, cântă acelaşi cântec, nu sunt băieţi sau fete şi tot ce văd este identic. Cum ar arăta o astfel de lume? (3-4 propoziţii)
-
Elevii vor primi câte o fişă cu un rebus, pe care îl vom completa şi la tablă. Cuvântul format pe verticală este cuvântul DIFERITĂ. (Anexa 6)
-
Elevii vor scrie, în interiorul unui contur de zebră, un mesaj adresat zebrei cu puncte (Anexa 7).
|
Conversaţia
Explicaţia
Metoda inteligenţelor multiple
Exerciţiul
|
Coli de flipchart, marker, culori, lipici, foarfece, bileţele cu sarcini, jucării muzicale.
|
Activitate pe grupe
|
Observarea sistematică
|
Încheierea activităţii
|
2’
| -
Se explică, apoi se notează tema pentru acasă: fişă (jurnal cu dublă intrare)/ Anexa 8
-
Se fac aprecieri generale şi individuale privind participarea elevilor la lecţie, implicarea lor în realizarea sarcinilor. Primirea unor recompense.
|
Conversaţia
|
Fişă de lucru, dulciuri
|
Activitate frontală
|
Aprecieri verbale
|
Anexa 1
Care este ordinea întâmplărilor?
Răspunde indicând culoarea simbolurilor.
O zebră spuse stingherită:
-
Nu ştiam că dansezi aşa frumos!
Celelalte ziceau:
-
Nu contează cum arăţi pe dinafară, important este să stai cu noi.
A încercat totul ca să ajungă cu dungi. Se duse la doctorul rinocer, se informă la pantera neagră şi, după sfatul girafei, se plimbă la miezul nopţii, sub clar de lună. Degeaba.
Trăia odată o zebră care nu avea dungi, ci puncte negre. Zebrele cu dungi au poreclit-o zebra cu pistrui. Ea era tristă, umbla cu capul plecat şi fugea de celelalte.
Aşa s-a împrietenit zebra cu puncte cu cele cu dungi.
Într-o zi, întâlni un elefant bătrân:
-
Oh! Ce frumoasă eşti! Eu cunosc numai zebre cu dungi.
Zebra îşi zise:
Anexa 2
Dragi prieteni,
Am auzit că aţi aflat povestea zebrei cu ... puncte.
A trecut prin multe supărări, chiar umilinţe din partea suratelor ei. A încercat tot posibilul să ajungă şi ea cu dungi, la fel ca ele, însă tot ce a făcut a fost în zadar. Nici doctorul rinocer, nici pantera neagră ori girafa n-au reuşit să o ajute.
Din fericire, eu, Bătrânul Elefant, i-am redat speranţa, i-am deschis ochii şi am făcut-o să realizeze că e diferită şi că nicio altă zebră nu e la fel de frumoasă ca ea.
V-am scris această scrisoare pentru că sper din tot sufletul să mă ajutaţi. Simt, totuşi, că deşi am făcut tot posibilul să o fac să se simtă specială şi acum are prietene alături, zebra noastră mai are câteva îndoieli în ceea ce priveşte aspectul ei. Dorinţa mea este să lucraţi cât mai corect, să fiţi foarte atenţi la cerinţe şi să îi arătăm micuţei zebre că am înţeles suferinţa ei, dar că nu este nimic rău în faptul de a fi diferit, să descoperim şi să-i punem în evidenţă calităţile pentru a o face să se accepte aşa cum este, să zâmbească şi să fie încrezătoare în propriile forţe.
Vă îmbrăţişez pe toţi şi vă mulţumesc,
Elefantul
Anexa 3
ÎNTREBĂRI FULGER
-
Cum au poreclit-o zebrele cu dungi pe zebra cu puncte?
-
Ce a făcut zebra cu puncte ca să ajungă o zebră cu dungi?
-
Ce a spus elefantul bătrân despre zebra cu pistrui?
-
De ce râdeau zebrele cu dungi de zebra cu puncte?
-
De ce descoperă frumuseţea ei totcmai un elefant bătrân?
-
De ce crezi că zebra care a complimentat-o pe zebra cu puncte s-a simţiti stingherită?
-
Peronajele rătăcioase din poveste sunt...
-
Ce a urmat după întâlnirea zebrei cu elefantul?
-
Cuvânt opus cuvântului NEGRU!
-
Cuvânt asemănător cuvântului STINGHERITĂ!
-
Numeşte animalul care a sfătuit-o pe zebră să se plimbe sub clar de lună.
-
Numeşte o calitate a zebrei cu puncte.
Anexa 4
ÎNTREBĂRI FULGER
-
E adevărat sau fals că 3 x 4 = 4 x 3 ?
-
Zebrele nasc pui vii sau se înmulţesc prin ouă?
-
Cât minus 4 este egal cu 5?
a – 4 = 5
-
Pentru a respira, zebrele au nevoie de ... .
-
Zebrele trăiesc în:
-
Deşert
-
Savană
-
Polul Nord
-
Rezultatul înmulţirii se numeşte ... .
-
Rezultatul împărţirii se numeşte ... .
-
Numerele când se-adună spunem că formăm o ... .
-
Dacă o zebră trăieşte 40 de ani, câţi ani trăiesc 3 zebre împreună?
-
Care este cel mai mic număr de trei cifre diferite?
-
Care este cel mai mare număr par de trei cifre diferite?
-
Care este jumătatea numărului 8?
Anexa 5
Grupa 1 – ARTIŞTII CUVINTELOR
Dragi copii,
Pentru că vouă vă place mult să citiţi, să scrieţi, să povestiţi şi chiar să faceţi jocuri de cuvinte, voi vă veţi numi astăzi Artiştii cuvintelor şi veţi încerca să compuneţi o poezie în care s-o descrieţi pe zebra noastră cu puncte cât mai frumos posibil. În cazul în care nu sunteţi de acord cu această propunere, puteţi să găsiţi un alt final textului.
Grupa 2 – Matematicienii
Dragi copii,
Vouă vă place extrem de mult, în viaţa de zi cu zi, să creaţi probleme... nu genul de probleme la care vă gândiţi voi, ci matematice. Cu alte cuvinte, ce s-o mai lungim, vă plac cifrele. Tocmai din această cauză, veţi avea de creat o problemă legată de personaje din text sau de rezolvat problema:
Într-o zi o zebră a alergat 25 de km, în altă zi a făcut de 5 ori mai mulţi. Câţi km a alergat zebra în cele 2 zile?
Rezolvaţi problema şi puneţi-o sub formă de exerciţiu.
Grupa 3 – Muzicienii
Dragi copii,
Voi intraţi în categoria celor sensibili, apreciaţi muzica, ritmul, recunoaşteţi, creaţi şi reproduceţi foarte uşor sunete. Tocmai acesta este motivul pentru care v-am ales să puneţi una sau mai multe propoziţii din text pe o melodie cunoscută sau inventată de voi. Dacă vă e mai uşor, puteţi inventa voi un cântec despre zebra cu puncte.
Grupa 4 – Artiştii plastici
Dragi copii,
Tablourile sunt pasiunea voastră. Vă place să admiraţi frumosul şi să-l transferaţi în imagini. Sunteţi creativi şi foarte îndrăzneţi. Aşa că, pentru voi, am ales să să desenaţi ce v-a impresionat cel mai mult din text sau, dacă vi se pare mai creativ, să faceţi un colaj cu momentele importante ale textului.
Grupa 5 – Mediatorii
Dragi copii,
Pe voi vă recunoaşte lumea rapid. Vă place să lucraţi în grup, sunteţi sensibili la sentimentele celor din jurul vostru şi îi motivţi întotdeauna pe ceilalţi. Şi pentru că vreau să vă provoc, va trebui să vă imaginaţi o lume în care totul este la fel. Oamenii simt la fel, au un singur fel de mâncare, cântă acelaşi cântec, nu sunt băieţi sau fete şi tot ce văd este identic. Cum ar arăta o astfel de lume? (3-4 propoziţii)
Anexa 6
-
Rezolvând corect rebusul, pe verticală veţi descoperi cum era zebra cu puncte!
-
Ce îşi dorea să aibă zebra?
-
Zebrele cu dungi au poreclit-o zebra cu ... .
-
Personajul bătrân cu care s-a întâlnit zebra este ... .
-
Pe ce călcaţi atunci când treceţi strada?
-
Elefantul i-a spus zebrei că este ... .
-
Ce animal este doctor în text?
-
Elefantul este un personaj ... .
1
2
3
4
7
6
5
8
După sfatul girafei, zebra se plimbă sub clar de ...
Anexa 7
Anexa 8
TEMĂ - Fişă de lucru
Jurnalul cu dublă intrare
Fragmentul care îmi place
|
De ce l-am ales? La ce m-am gândit? Ce am simţit?
|
|
|
Dostları ilə paylaş: |