Proiect didactic



Yüklə 129,88 Kb.
tarix26.07.2018
ölçüsü129,88 Kb.
#58709

PROIECT DIDACTIC



Propunător : Baciu Lidia

Clasa : a VIII-a

Data : 21 .11. 2008

Obiectul : Limba şi literatura română (Gramatică)

Subiectul : Raporturi sau relaţii sintactice din frază şi mijloace de realizare

Tipul lecţiei: mixtă (de predare – învăţare, consolidare)

Obiective generale: - îmbogăţirea cunoştinţelor elevilor despre raporturile sau relaţiile sintactice din frază;

- recunoaşterea raporturilor sau relaţiilor de coordonare, respectiv, subordonare;

- consolidarea deprinderii de a analiza corect frazele din punct de vedere al relaţiilor sintactice;

- consolidarea deprinderii de a recunoaşte mijloacele prin care se realizează raporturile menţionate;



Obiective operaţionale: realizate în 50 de minute:

La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:



  1. Obiective cognitive: O1 – să identifice raporturile sintactice: coordonarea, respectiv, subordonarea de la nivelul frazei;

O2 – să analizeze frazele având în vedere relaţiile/raporturile sintactice menţionate;

O3 – să construiască fraze în care să existe raporturi de coordonare şi subordonare;

O4 – să sesizeze diferenţele dintre coordonare şi subordonare la nivelul frazei;


  1. Obiective afective: Se vor realiza în paralel cu cele cognitive;

  1. să manifeste interes şi plăcerea de a participa la lecţie;

  2. să lucreze în ordine şi disciplină;

  3. să poată aprecia corect activitatea depusă de fiecare în parte şi de colegii săi;




  1. Obiective de ordin psihomotor: a) să exerseze capacitatea de a-şi coordona şi conduce mişcările şi gesturile în conformitate

cu disciplina şcolară;

b) să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite şi spaţiul grafic al tablei şi al caietelor;

Resurse: a) Conţinutul de învăţare esenţial indicat în formularea obiectivelor operaţionale;

b) Clasă omogenă, cu posibilităţi de învăţare mai mari;

c) Condiţii materiale de învăţare corespunzătoare;

Strategii didactice: a) Metode: exerciţiul didactic (individual şi frontal), demonstraţia, analiza, conversaţia problematizantă;



b) Materiale didactice: planşe, fişe de lucru, manualul, culegeri de exerciţii;

„Metodica predării limbii şi literaturii române în şcoala generală şi liceu”, EDP, Bucureşti, 1973

,,Metodica predării limbii şi literaturii române”, Valeriu Marinescu, Editura Fundaţiei România de Mâine, Bucureşti,

2004


c) Mijloace didactice: tabla, creta colorată, creioane colorate, planşe, fişe

SCENARIUL DIDACTIC



obiective operaţionale

secvenţele lecţiei

activitatea de învăţare

evaluare

Ce face profesorul?

Ce fac elevii?




1. Moment organizatoric

- Salutul, notarea absenţilor;

- Îi îndemn pe elevii să respecte disciplina şcolară: să-şi ocupe locurile, să-şi pregătească cele necesare pentru oră;



- Salută;
- Se pregătesc pentru oră;







2. Captarea atenţiei

- În ceea ce priveşte lecţia pe care o vom aborda astăzi, vă menţionez că reprezintă un aspect important în înţelegerea relaţiilor sintactice de la nivelul frazei;

- Elevii sunt atenţi, înţelegând necesitatea lecţiei pe care o vor parcurge;







3. Verificarea temei scrise: cantitativ şi calitativ

Elevii citesc tema efectuată acasă – tipuri de propoziţii după alcătuire, scop, aspectul predicatului .
-Verific tema cantitativ, trecând printre bănci pentru a vedea dacă toţi elevii au scris şi, dacă este cazul, fac observaţii privind aspectul caietelor. În acest timp, elevii efectuează momentul: despărţiţi următoarele cuvinte în silabe, specificând regulile de despărţire:

- Calitativ: se verifică tema; se fac observaţiile necesare, se corectează;

- Elevii citesc propoziţiile alcătuite acasă, notând eventualele corecturi;

- Se verifică exemplele şi se explică regulile folosite;

- Citesc tema


- scris


- oral
- oral

O1să identifice raporturile de coordonare la nivelul frazei

4. Reactualizarea cunoştinţelor (a ideilor – ancoră)

a) Se poartă o discuţie teoretică sumară (chestionar teoretic oral) despre raporturile sau relaţiile sintactice din frază; Să ne reamintim:

  1. Câte tipuri de relaţii sintactice cunoaşteţi?

  2. Unde sunt aceste raporturi utilizate?

  3. Ce fel de raporturi avem în cadrul coordonării?

  4. Vă amintiţi mijloacele de realizare a raportului de coordonare?

Elevii vor descoperii ,,frunzele galbene şi ruginii”din copac. Sub fiecare frunză se ascunde un tip de relaţie, un mijloc de realizare. Se ascultă melodia ,,A ruginit frunza din vii”

Elevii răspund:

Răspunsuri posibile:



  1. Relaţia de coordonare şi de subordonare;

  2. La nivelul propoziţiei şi al frazei;

  3. Juxtapunerea şi joncţiunea;

  4. Între două sau mai multe propoziţii identice;

- Se evaluează oral




obiective operaţionale

secvenţele lecţiei

activitatea de învăţare

evaluare

Ce face profesorul?

Ce fac elevii?




4. Reactualizarea cunoştinţelor (a ideilor – ancoră)

b) Se dă fraza (planşă):

Agitaţia începuse de la ambiţioşii mascaţi în apărători ai proprietăţii, care ne învinovăţeau ce vrem noi este o răpim de la proprietari ca o dăm ţăranilor, cu toate că le declarasem vom lăsa această chestie se dezlege prin Obşteasca Adunare Constituantă”.

(Camil Petrescu)



Cerinţe:

  1. Ce fel de raporturi sintactice se găsesc în fraza de mai sus?

  2. Identificaţi elementele de relaţie, precizând ce reprezintă ele?



Elevii răspund

Răspunsuri posibile:



  1. Există doar raporturi de subordonare;

  2. Elemente subordonatoare: conjuncţii şi pronume




- oral;





5. Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor (pe înţelesul elevilor)

Astăzi ne vom completa cunoştinţele despre raporturile sau relaţiile sintactice din frază şi mijloacele de realizare (scriu titlul pe tablă), enunţ obiectivele (pe scurt):

La sfârşitul orei, va trebui să ştiţi:



  • să recunoaşteţi raporturile/relaţiile sintactice din frază;

  • să analizaţi propoziţiile ce alcătuiesc fraze, ţinând cont de raporturile sintactice;

  • să identificaţi mijloacele de realizare a raportului de coordonare;

- scriu titlul în caiete;

- ascultă;






O1 – să identifice raporturile de coordonare din frază;

O2 – să analizeze frazele, având în vedere relaţiile sintactice



6. Dirijarea învăţării

Se prezintă materialul faptic prin scrierea pe tablă a următoarei fraze:

- De trei ori am fugit de la el înainte de logodnă1/ şi m-am întors la han2/, până când, bătrânul5/, care vrea zor-nevoie3/ ginerească4/, a pus oamenii5/ de m-au prins6/ şi m-au dus legat cobză la un schit de munte”7/.

(I.L. Caragiale)



  • Identificaţi raporturile de coordonare;

Răspunsuri posibile:

Între propoziţiile 1şi2 – raport de coordonare, realizat prin conjuncţie;

Între propoziţiile 6 şi 7 – raport de coordonare, realizat prin conjuncţie;


- răspund şi notează;




obiective operaţionale

secvenţele lecţiei

activitatea de învăţare

evaluare

Ce face profesorul?

Ce fac elevii?

O1 – să identifice raporturile sintactice, în special cel de coordonare;

O2 – să reţină că aceste raporturi/relaţii sunt marcate prin anumite mijloace, de obicei gramaticale;

O3 – să întocmească schema frazei;


6. Dirijarea învăţării

  • Există raporturi de:

- coordonare;

- subordonare;

- interdependenţă?

  • Definiţi raportul sintactic de coordonare la nivelul frazei:

Raportul de coordonare se stabileşte între două propoziţii de acelaşi fel – principale sau subordonate.

  • Reprezentaţi schema frazei:

P1 – şi – 2P


T5
A3 A6 – şi – 7A
CD4

  • Felul raportului de coordonare:

- juxtapunere (prin virgulă)

Exemplu: Nu înţeleg, nu-mi dau seama ce l-a determinat la aşa ceva..

- joncţiune (prin conjuncţii şi locuţiunii conjuncţionale)

Exemplu: Mă mir şi nu înţeleg cine te-a trădat.

Mijloacele de realizare al raportului de coordonare:

- Juxtapunerea – raport existent între:


  1. Două sau mai multe propoziţii principale;

  2. Două sau mai multe propoziţii secundare (subordonate), de acelaşi fel sau diferite;

  3. O parte de propoziţie (principală sau secundară) şi o propoziţie corespunzătoare.

- Joncţiunea – prin conjuncţii şi locuţiunii conjuncţionale: copulative, adversative, disjunctive şi conclusive.

-Răspund şi notează;


- Formulează definiţia şi o notează;

- Reprezintă schema;

- Notează în caiete;

- Elevii urmează schema realizată de profesor (profesorul efectuează o schemă a lecţiei pe tablă, pe care elevii o vor urmării)

- Elevii dau şi alte exemple;






obiective operaţionale

secvenţele lecţiei

activitatea de învăţare

evaluare

Ce face profesorul?

Ce fac elevii?

O1 – să sesizeze corect raportul de coordonare, realizat prin joncţiune;

6. Dirijarea învăţării

Reţineţi:

Joncţiunea :



  1. copulativă: prin conjuncţii coordonatoare copulative (şi, nici, ci şi), locuţiuni conjuncţionale coordonatoare (şi…, şi…; precum şi);

Exemple: Mă mir cine te-a invitat şi cine te-a informat.

  1. adversativă: prin conjuncţiile coordonatoare adversative (dar, iar, ci, însă);

Exemple: Am încercat însă nu am reuşit să iniţiez programul.

  1. disjunctivă: prin conjuncţii coordonatoare disjunctive (sau, ori, fie);

Exemple: Societatea a contribuit l-a strângerea fondurilor sau nu a contribuit?

  1. conclusivă: prin conjuncţiile coordonatoare conclusive (deci, aşadar) sau prin locuţiunile conjuncţionale coordonatoare conclusive (prin urmare, în concluzie, în consecinţă, ca atare, va să zică).

Exemple: A reuşit să-i administreze un medicament puternic, deci se va vindeca.

Fişa 1. Identificaţi raporturile de coordonare şi subordonare din textele următoare:

a) - Mă trezesc1/, deschid ochii2/ şi / caut3/ mă dumiresc4/ unde mă aflu5/;

b) „ Numeroase sunt cărările Domnului1/, prin urmare judecă 2/şi alege calea cea dreaptă”3/.

c) „ Numai când şi alţii din clasă începură1/ să bage de seamă2/, doctorul se ridică de la locul lui3/, se opri în faţa băncii întâia4/ şi întinse mâna înspre locul acela, vorbind de departe”5/.

Alcătuiţi o frază după următoarea schemă:

PP – dar – PP

I

CD – şi – CD




- Elevii notează, dând atunci când li se cer alte exemple referitoare la joncţiune (copulativă, adversativă, disjunctivă şi conclusivă);


Răspunsuri posibile:
a) Coordonare între propoziţiile 1,2 şi 3; prop. 4,5 – subordonare;

b) Coordonare între propoziţiile 1,2 şi 3;


c)Coordonare şi subordonare;

A început dar nu a reuşit să propună şi să dezbată această problemă.




- scris şi oral;




obiective operaţionale

secvenţele lecţiei

activitatea de învăţare

evaluare

Ce face profesorul?

Ce fac elevii?

O1 – să recunoască raporturile sintactice din frază;

O2 – să explice diferenţele dintre coordonare şi subordonare;



6. Dirijarea învăţării

Fişa 2: Precizaţi cum sunt realizate raporturile dintre propoziţiile ce alcătuiesc următoarele fraze?

a) „Am pregătit totul, deci pot veni în orice zi.”

b) „Tu ştii sau nu ştii şi atunci procedăm astfel.”

c) „Cântau un cântec simplu ca pământul

Eu i-aş fi strâns la piept pe-aceşti flăcăi

Şi le-aş fi spus întreaga mea mâhnire.”

(N. Labiş)

d) „Dragoş mândru ca un soare

A plecat la vânătoare,

Ghioaga şi săgeata lui

Fac pustiul codrului!” (V. Alecsandri)

Fişa 3: Analizaţi fiecare propoziţie din frazele de mai jos, stabilind raporturile sintactice şi mijloacele de realizare a acestora:


  1. Învăţăm1PP/ ca să ştim.”2CS/

  2. Pentru mine e totuna1PP/ de-ai învăţat2SB/ sau n-ai învăţat.”3SB/

  3. Tu mai lasă drumurile1PP/ şi stai lângă mamuca,2PP/ de-i fă ţevi3CS/ şi leagănă copilul.”4CS/ (I. Creangă)

  4. Cânta aşa de duios,1PP/ -ţi venea2CV/ plângi.”3SB/

Formulaţi o frază la nivelul căreia raportul de coordonare să fie realizat prin joncţiune adversativă.


Vă reamintesc că raportul de coordonare realizat prin joncţiune adversativă este caracterizat de conjuncţiile coordonatoare dar, iar, ci, însă;

M-a supărat faptul că nu ai trecut pe la mine, dar îmi va trece cu siguranţă.

Răspunsuri posibile:
a) Raport de coordonare conclusiv;

b) Raport de coordonare disjunctiv şi copulativ;

c) Raport de coordonare copulativ;

d) Raport de coordonare, realizat prin juxtapunere;


Răspunsuri posibile:

1. Raport de subordonare, realizat prin conjuncţia compusă ca să;

2. Raport de coordonare disjunctiv între prop. subiective 2 şi 3;

3. Raport de coordonare copulativ între propoziţiile principale 1 şi 2 şi prop. 3 şi 4; raport de subordonare între prop. 2 şi 3;

4. Raport de subordonare între prop. 1 şi 2; între 2 şi 3;

Răspunsul probabil:

Nu am reuşit să câştig, însă voi mai încerca.




- oral şi scris;

- oral şi scris;

- oral şi scris;





obiective operaţionale

secvenţele lecţiei

activitatea de învăţare

evaluare

Ce face profesorul?

Ce fac elevii?




7. Obţinerea performanţei, asigurarea transferului

Fişa 4. Identificaţi felul fiecărei propoziţii din frazele de mai jos, precizând raporturile existente între acestea:

a) „ - Tată, am crescut în palatele tale, m-am plimbat în astă grădină de atâtea ori şi am văzut roade foarte frumoase în pomul din fundul grădinii, dar n-am putut niciodată gusta din ele.”

(P. Ispirescu)


b) „Stătu o clipă; îşi acoperi gura cu mâinile, ca nu ţipe, se întoarse pe loc şi dispăru.”

(M. Sadoveanu)





Elevii lucrează exerciţiul;

Răspunsuri posibile:

În fraza propusă a) există patru propoziţii principale, aflate în relaţii sintactice de coordonare prin juxtapunere (prin virgulă) şi joncţiune copulativă şi adversativă;


În fraza propusă b) există cinci propoziţii dintre care patru propoziţii principale, aflate în raport de coordonare şi una subordonată;

- oral şi scris;






8. Evaluare finală

Fac aprecieri privind participarea elevilor; notez câţiva elevii, motivându-le notele pe care le-am acordat;







O1 – să construiască fraze;

9. Tema pentru acasă

Construiţi cinci enunţuri în care să utilizaţi tipuri de raporturi sintactice realizate prin joncţiune; - obligatoriu
Formulaţi o frază în care să utilizaţi raportul de coordonare prin juxtapunere;- facultativ

- Notează;









Yüklə 129,88 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin